iissische generaal leegde zelfmoord BINNENHUIS 80 naakt de kunsfenaaï in u wakker Rinopartij spot met gevestigde politieke partijen in Canada Besluit nederzetting in Hebron uitgesteld jschka jnieuw cel Mogelijk noodtoestand in Izmir na straatgevechten UTENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 18 FEBRUARI 1980 PAGINA 7 )LGENS OBSERVER: lEN De dood van de Afghaan- lident Hafizullah Amin, op de dag van de Sovjet-invasie in Af- itan, was een ongeluk, zo meldt —jritse zondagsblad The Observer jwelingelichte bron" in Moskou. een gemeenschappelijk Af- 5 as-Russisch plan had Amin zich en teruggetrokken in een paleis Je buitenrand van Kaboel. Daar i hij bij vergissing gedood. Gene- victor Paputin die was belast met irg voor Amins veiligheid, werd Qilgens teruggeroepen naar Mos- Ti Hij pleegde zelfmoord op de lucht- 6 Sjeremjeto bij Moskou, aldus (teeds de Observer. ^is de Britse krant hadden zowel als zijn voorganger Taraki al her- elijk om Russische hulp gevraagd voor het Kremlin uiteindelijk eind de cember tot interventie besloot. Daarbij zou het verlangen om de positie van de Sov jet-Unie tegen China te consolideren, doorslaggevend zijn geweest. De Chinezen zouden in de buurt van de Afghaanse grens raketten hebben opgesteld. De bedoeling van het Afghaans-Russische plan was dat Babrak Karmal president zou worden, terwijl voor Amin de tweede of derde plaats in de regeringshiërarchie was weggelegd, zo meent de Observer. Afghaanse rebellen hebben gisteren in Islamabad, Pakistan, de verovering van de stad Ali Shang in de provincie Lagha- man in het oosten van Afghanistan ge meld. De stad zou volgens de rebellen al donderdag zijn ingenomen. Een tweede stad zou momenteel door hen worden be legerd. De rebellen beweren voorts dat veel Afghaanse soldaten die de stad moes-: ten verdedigen, naar hen zijn overgelo pen. Ook zouden de soldaten een Russi sche adviseur hebben gedood en hun tanks, pantserwagens, wapens en munitie aan de rebellen hebben overgedragen. In de bergen van Pakistan waar duizen den Afghaanse vluchtelingen hun toe-, vlucht hebben gezocht speelt zich volgens de Britse vertegenwoordiger David Be dford van het Rode Kruis een menselijk drama af. Volgens hem zijn grote aantal len kinderen bij hun vluchttocht door de bergen van de kou gestorven. Oude men sen slapen zonder dekens bij temperatu ren onder het vriespunt. Volgens de ver tegenwoordiger hebben duizenden vluch telingen zich niet bij Pakistaanse autori teiten laten registreren en komen zij daar om ook niet in aanmerking voor hulp. jefn Kurt Lischka, de 'idpalige Gestapocom- ee|ant in Frankrijk en Hagen ei1einrichsohn, zijn zater- jeOpnieuw aangehouden i ivergebracht naar hun was vorige week veroordeeld maar seinde het hoger beroep op Roeten gesteld. Een plaat- el rechtbank vaardigde hjag echter nieuwe arres- j]£velen uit. IZMIR De Turkse premier Suleiman Demi- rel heeft gisteren in Ankara vergaderd met hoge militaire autoriteiten om maatregelen te bespreken tegen het toenemende terroristische geweld en om te zien of in de havenstad Izmir de noodtoestand moet worden afgekondigd. Er zijn de afgelopen dagen in Izmir 226 perso nen gearresteerd. Zij worden in een sportstadi on vastgehouden totdat zij door de politie zijn ondervraagd. Bij ongeregeldheden in een buitenwijk van Iz-. mir zijn zaterdag drie politiemannen en een mi litair gedood; vier politiemannen en een burger werden ernstig gewond. Zeker tien burgers zijn Dit zijn de vijf geïdentificeerde slachtoffers. Boven van links naar rechts: Hirley Lynette Ledford, Jackie Doris Giliam, Lucinda L. Schaefer. Onder van links naar rechts: Andrea Joy Hall en Jacqueline Leah Lamp. met schotwonden in een ziekenhuis opgeno men. De gevechten ontstonden toen een sterke poli tiemacht de betrokken wijk Gultepe wilde doorzoeken, die een centrum zou zijn van on dergrondse linkse organisaties. Leden van deze groeperingen hadden valkuilen gemaakt voor de pantserwagens van de ordetroepen, terwijl de politie ook vanaf de daken onder vuur werd genomen. De politie die gebruik maakte van traangasgra naten en rookbommen, verrichtte ruim 30 ar restaties. Andere militanten wisten uit de wijk weg te komen. Vijf slachtoffers van massamoordenaars geïdentificeerd LOS ANGELES Op aan wijzingen van een van de vermoedelijke moordenaars, Norris, heeft de politie van Los Angeles de stoffelijke resten van vijf meisjes tus sen de 15 en 18 jaar kunnen identificeren. Alle vijf wa ren verkracht, gemarteld en tenslotte vermoord. Al eerder had de politie het twee mannen, Norris en Bitta- ker gearresteerd en onder vraagd. In Norris' woning vond men de foto's van maar liefst 500 meisjes. Nauwkeurig onderzoek heeft uitgewezen, dat niet minder dan veertig van de gefotografeerde meisjes verdwenen zijn. De overige meisjes was niets overkomen. Aangenomen wordt, dat het tweetal nog aanmerkelijk meer slachtoffers gemaakt heeft. Reinigende werking zonsverduistering De inwoners van Afrika, India en China zijn afgelopen zaterdag getuige geweest van een totale zonsverduistering. Volgens India se en buitenlandse wetenschappers, die voor en tijdens de verduistering onderzoe kingen verrichtten, waren geestelijk ge stoorden onhandelbaar en zochten vogels hun nachtverblijf op.Ongeveer anderhalf miljoen Hindoestanen zochten de heilige ri vieren en meren op om zich van alle zonden te reinigen (foto). In Kenia beschermde men de ogen met stukjes film (foto). JERUZALEM Het Israëlische kabinet heeft gisteren opnieuw een besluit over joodse vestiging in de stad Hebron, op de westelijke Jordaanoever, uitgesteld. Voriger week bepaalde het kabinet dat joden in' principe het recht hebben zich overal in „Ju- dea en Samaria" te vestigen, ook in de stad Hebron, waar de verhouding tussen Arabi sche inwoners en joodse bewoners zeer ge spannen is na de moord op een jonge Israëli. De Israëlische ministerraad besprak gisteren een brief van de Amerikaanse minister van buitenlandse "zaken Cyrus Vance, waarin hij zich uitspreekt tegen joodse nederzettingen op de westelijke Jordaanoever, en met name vraagt om vestiging van joodse gezinnen in He- bron te verhinderen. Na afloop van het kabinetsberaad zei premier Menachem Begin dat Israël vasthoudt aan het recht op joodse nederzettingen, maar dat nog niet is vastgesteld wanneer toestemming voor vestiging in Hebron zal worden gegeven. De Palestijnse burgemeester van de stad Gaza, Rasjed al-Sjawa, heeft gezegd dat de aanslag van zaterdag een reactie is geweest op het Isra ëlische regeringsbesluit dat joden in principe het recht hebben zich in Hebron, evenals in overig Judea en Samaria, te vestigen. De aan slag heeft aan twee Israëli's en aan een Arabier het leven gekost. Sindsdien is in Gaza een uit gaansverbod van kracht. Britse kolonel in Duitsland vermoord Bielefeld Een kolonel van het Britse leger in West-Duits- land is zaterdagavond bij een terroristische aanslag om het leven gekomen. De kolonel, Marc E. Coë (44), werd door drie kogels levensgevaarlijk gewond terwijl hij zijn auto in Volgens een ooggetuige wer den de schoten afgevuurd door een man en een vrouw, die hem hadden opgewacht. Na de aanslag maakten zij zich snel uit de voeten in een auto met Brits kenteken. De kolonel wist zwaar gewond zijn huis nog te bereiken maar hij stierf enige uren later in een zieken huis. De schoten werden afgevuurd van een afstand van ongeveer een meter. In verband met de aanslag werden een Ierse man en een Duitse vrouw door de politie ondervraagd. Een woordvoerder stelde met na druk dat er nog geen arresta ties waren verricht. De kolonel was sedert oktober vorig jaar in Bielefeld gestatio neerd. Daarvoor was hij twee jaar lang commandant van een Britse legereenheid in Hame ien, eveneens in West-Duits- land, geweest. Italiaanse zeelieden vermist CAGLIARI Zeven opva renden van het Italiaanse vrachtschip „Misurina" wor den sinds zondag vermist. Zij waren ter hoogte van het eiland Sardinië in een red dingsboot gestapt nadat de la ding marmer van hun schip was gaan schuiven. Vijf ande re bemanningsleden zijn door een helikopter van de Itali aanse luchtmacht van een red dingsvlot opgepikt, zo hebben havenautoriteiten in Cagliari meegedeeld. Direct na het SOS van de 984 ton metende „Misurina" is een uitgebreide zoekactie op touw gezet. Bomalarm op vliegveld Moskou MOSKOU Een bomalarm heeft vrijdag op de Moskou- se luchthaven Sjeremetjewo het vertrek van een lijntoes- tel van Air France naar Pa rijs enige tijd vertraagd. Donderdagavond kreeg de vertegenwoordiger van Air France in Moskou van de Sowjet-autoriteiten te horen dat een onbekende telefonisch had laten weten, dat er een aanslag zou worden gepleegd op het Franse toestel. De ma chine en de passagiers werden de volgende dag zorgvuldig onderzocht. Toen er niets werd gevonden, kon het vlieg tuig vertrekken. ADVERTENTIE Als 't om kunst gaat u meer een kijker dan Wat dat kijken It, op de Woonbeurs l V^/j inhuis kunt u uw hart len. Er is een in tri- de schilderijen- itie van Wieteke lort. En beeldhouwer Hein rlaat u kennis maken met zijn kunst-in- Maar daar blijft 't niet bij. U kunt ook zelf te slag. Onder het oog van de meester kunt u uw \viteit botvieren op een boomstam. Maar Binnenhuis heeft méér in huis In de entreehal wordt u meteen al tomen in een fascinerende badkamer- ntatie. Verder kri/gt u kijk op nieuwe vormen, o.a. via maquettes van het e piramidehuis. U kunt op Binnenhuis ook ideeën opdoen voor uw tuin. 'n Kompleet overzicht van 't woongebeuren Da t is wa t Binnenhuis bovenal biedt. Meer dan 100 presentaties. Met alles wat er vandaag de dag te koop is voor de wonende mens. Ook open haarden, plavuizen, tegels, zwembaden, sauna's. En natuurll/k 't laatste woonnieuws van de jongste vakbeurzen. Dat alles onder één dak. Makkelijker en sneller kunt u zich niet oriënteren. Binnenhuis tot een beurs om bij te wonen. Gezellig. Doen! vrijdag 22 febr. t/m zondag 2 maart '80 ahoy'-rotterdam pend: 11-17 uur en 19 - 22.30 uur, zaterdag en zondag 11-17 uur. (Door Clyde Sanger) OTTAWA De populairste kandi daten in de Canadese verkiezing scampagne, die vandaag eindigt, behoren tot een partij die diep ge-' schokt zou zijn als ze één van de 282 te verdelen zetels zou behalen. De oorzaak van de populariteit van de Rino-partij moet men zoeken in de winterse zotheid die normaal in de cross country skimarathons en het ijscarnaval van februari tot uit drukking komt. Maar de sympa thie waarmee de Canadezen de Rino-partij bejegenen, komt mis schien ook wel voort uit een wijd verbreid cynisme dat onder de be volking heerst met betrekking tot de drie bestaande partijen die de Canadese politiek bepalen. Het zou hetzelfde zijn als zich in Ne derland niet alleen in de Achter hoek, maar overal plotseling geesti ge, gevatte, onconventionele kandida ten zouden aandienen op het politiek toneel. Op dit moment beschikt de Rino-partij over honderd kandidaten. Gehuld in mutsen van bont waarop twee horens prijken, banen ze zich met grof geschut een weg door de po litieke porseleinkast. Waar ze komen, steken ze de draak met de verkiezin gen, maar tussen de grappen door lan ceren ze vaak scherpe waarheden. Het is niet helemaal duidelijk hoe de partij is ontstaan. De Rino's zelf bewe ren dat een rhinoceros in Brazilië die eens in het verre verleden burge meester van Sao Paulo is geweest, l\un geestelijke stamvader is. De Ca nadese professor Jacques Ferron draagt de eer de Canadese tak van de paptij te hebben opgericht toen. tijdens de rustige revolutie" in Quebec in de jaren zestig de partijleider, Cornelius I, zijn intrek nam in het engelstalige gedeelte van de Granby dierentuin in Quebec. Trudeau opnieuw grote kanshebber OTTA WA Het ziet er sterk naar uit dat Pierre Elliott Trudeau op nieuw minister-president van Cana da wordt. In de opniepeilingen heeft zijn liberale partij een voor sprong van ongeveer twintig pro cent op zijn naaste rivaal Joe Clark van de Progressief-Conservatieve Partij. Of de liberalen meer dan de helft van de 282 zetels halen, zal in hoge mate afhangen van de uitslag in Ontario. Deze provincie die goed is voor 95 zetels, stemde in mei 1979 in meerderheid op Clark, maar er zijn duidelijk aanwijzingen dat de van ouds pro-liberale inwoners van Ont ario dit keer hun vertrouwen zullen geven aan de 60-jarige Trudeau. Deze was van 1968 tot mei 1979 di verse liberale kabinetten. Mochten de bewoners van Ontario inderdaad omgaan, dan komt dat mede door regionale belangen: de nu nog fungerende premier, de 40- jarige Clark voerde een energiebe leid dat de inwoners van Ontario duur zou komen te staan. Behalve de partijen van Clark en Trudeau doen aan de verkiezingen van vandaag ook de Rino-partij mee, die de grote partijen belache lijk maakt en de problemen van Ca nada relativeert. Bij de verkiezingen van vorig jaar mei toen de conservatieve leider Joe Clark voldoende stemmen haalde om een minderheidsregering te vormen, brachten 62.000 Canadezen hun stem uit op de Rino's. De Communisten, de Marxistisch-Leninisten, de Libertari-1 ans en de Volksunie behaalden tesa- men niet zoveel stemmen. Het staat zo goed als vast dat de Rino-partij bij deze verkiezingen nog beter uit de bus zal komen. De Rino's spotten met de zwaarwe gende problemen in de Canadese poli tiek, zoals tweetaligheid en regionale ongelijkheid. Ze bepleiten de invoe ring van drie officiële talen, Engels, Frans en de taal der ongeletterden en stellen bijscholing in het vooruitzicht voor de Canadezen die de taal der on geletterden niet beheersen. Om de streken gelijkelijk te bedelen, zodat elke streek even groot is, stellen ze voor om de Grote Meren en de Rocky Mountains over de 10 provincies uit te smeren. De Rino's willen als in een beken de Belgenmop binnen vijf jaar heb ben bereikt dat alle verkeer in Cana da links rijdt. In het eerste jaar genie ten alleen vrachtwagens dit voor recht, maar na afloop van deze perio de moeten ook rolstoelen de linkerzij de van de weg aanhouden. Op een verkiezingsbijeenkomst veroorzaakte een plaatselijke Rino-kandidaat nogal wat opschudding toen hij zei dat hij een voorstander was van herinvoe ring van de doodstraf. „Doodstraf" in het Engels is „capital punishment". Het woordje „capital" alleen kan echr ter ook hoofdstad betekenen en de schrik onder zijn gehoor ebde dan ook snel weg toen hij eraan toevoegde dat „volgens hem elke Canadees minstens één winter in de Canadese hoofdstad Ottawa moest hebben doorgebracht". Ze hebben premier Clark uitbundig geprezen omdat hij de belofte die de Rino's hun kiezers vorig jaar mei had den gedaan, gehouden heeft. De Ri no's hadden hun kiezers namelijk be loofd dat premier Clark al zijn belof tes zou breken. Als dank beloofden zij dat zij, als ze als grootste partij uit de bus komen, Joe Clarks grapjes zouden overtreffen door de wet op de zwaar tekracht af te schaffen. Premier Clark die er tijdens de acht weken durende verkiezingscampagne flink tegen aan is gegaan, heeft echter geen moeite met de Rino's. Pierre Trudeau is de enige partijleider die zijn zetel zou kunnen kwijtraken aan een Rino. Deze Rino heeft zichzelf de naam Mi chel Flybin Rivard aangemeten, waarmee hij inspeelt op de partij's tweetalige gewoonte in Quebec om een komische Engels element in de naam op te nemen. De man die zich nu Alain Bugs Bonnier noemt, is een ander voorbeeld van deze enigszins vreemde gewoonte. Sinds Trudeau vorig jaar november het leiderschap van de Liberale Partij heeft neergelegd om het vervolgens in december weer op zich te nemen in de hoop samen met de Nieuw Demo craten de regering Clark te verslaan, heeft hij opvallend weinig van zich laten horen. Hij heeft een paar belof tes en een enkele flinke uitspraak ge daan, maar verder beperkt hij zich tot het houden van saaie redevoeringen waarin hij felle kritiek levert op de begrotingsvoorstellen van de conser vatieven, zonder daar echter een Li beraal alternatief tegenover te zetten. Zijn adviseurs hebben hem overge haald om zijn nek niet te ver uit te steken nu zijn partij volgens de opi niepeilingen met een voorsprong van 17 procent op de Conservatieven re gelrecht op de overwinning afstevent. Maar de Rino's maken hem in zijn ei gen stad, Quebec, belachelijk. Door telkens weer de handen voor het ge zicht te houden, willen ze Pierre Trudeau nadoen zoals hij telkens weer vragen ontduikt. (Copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7