RMTlüRin SIJTHOFF PERS SU Toestand Tito verslechterd Het grote uzzelboek van de Vier doden bi moordpartij in EI Salvadoi Inbreker betrapt AANTAL GIJZELAARS GESTEGEN TOT 800 Police naar Nederland THEATRUM MACHINARUM UNIVERSALE HET ECONOMISCH DAGBLAD ZOEKT: Het Economisch Dagblad, uitgave van Sijthoff B.V. en gevestigd in Den Haag, is een bijzonder sterk groeiende krant. In nauwelijks drie jaar is het aantal abonnees verdrievoudigd. Een ontwikkeling waaraan naar het zich laat aanzien voorlopig geen einde komt. Om aan de uitbreidingen gestalte te kunnen geven, heeft de redactie van het ED op korte termijn behoefte aan versterking, in het bijzonder op algemeen economisch en sociaal-economisch terrein. Het betreft enige boeiende functies, die kun nen worden bezet door WASSENAAR Na een tip van een buurtbewoonster kon de Wassenaarse politie zaterdagochtend een man aanhouden die dezelfde dag op diverse plaatsen had in gebroken. De inbraken von den allen plaats in de villa wijk 'De Kieviet'. Toen één van de bewoonsters' van de villawijk 's ochtends thuiskwam zag ze hoe een man er met de fiets van haar dochter vandoor ging. Zij sprak de man aan waarop hij de fiets terugzette en zich uit de voeten maakte. De vrouw waarschuwde de politie die aan de hand van het door de vrouw verstrekte signalement een 43-jarige Hagenaar aan hield. De man droeg een ta felkleed bij zich waarin hij verschillende waardevolle spullen had opgeborgen. Deze artikelen bleken dezelfde dag te zijn gestolen uit verschillen de woiningen in De Kieviet. De man is door de vrouw her kend en zal nog deze week worden voorgeleid. BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 18 FEBRUARI 1980 PAGINA ERVAREN JOURALISTEN JONGE ACADEMICI die zich in de journalistiek willen bekwamen. Geboden wordt een salaris conform de CAO voor Dagbladjournalisten, afgestemd op leeftijd en ervaring. Sijthoff Pers kent een gratificatie- en winstdelingsregeling, en heeft een pensioenvoorziening op basis van fi nal pay. Telefonische informatie kan worden ingewonnen bij C. A. Hagedoorn, re dactiechef (tel. 070-624562, toestel 365), of bij G. Selles, hoofdredacteur (tel. 070-624562, toestel 352). Getypte sollicitaties, bij voorkeur met pasfoto kunnen worden gericht aan de hoofdredactie van het Economisch Dagblad t.a.v. A. J. IJdens, Wagenstraat 37. 2512 AP 's-Gravenhage. k WAGENSTRAAT 37.'s-GRAVENHAGE^ BELGRADO De toestand van de 87- jarige Joegoslavische president Tito is het afgelopen weekend aanmerkelijk verslechterd. In de medische bulletins van zaterdag werd gemeld, dat de nie ren van de zieke „aanmerkelijk zwak ker" zijn geworden, maar dat „de in tensieve behandeling wordt voortge zet". Gisteren werd geen verbetering gemeld. Inmiddels worden in de Joego slavische hoofdstad Belgrado voorbe reidingen getroffen voor de begrafenis van president Tito. Zo zouden rege ringsfunctionarissen zaterdag de laat ste hand hebben gelegd aan de rouwad vertentie. Bij het ziekenhuis waar Tito wordt ver pleegd, in Ljubljana, was het de afgelopen dagen een komen en gaan van hoge rege- rings- en partijfunctionarissen. Onder hen Voor het Ams damse Carré kv> het gisteren tot enorme drukte de kaartverki voor de show André van Duin. Amsterdammers i kwamen in zö g getale opdraven een enorm gedr onttstond, wa; zelfs gewonden len. De situatie v zó benard dat Mobiiele Een van de politie o trommeld m worden om de in bedwang te I den. Een haag agenten leidde volgens het ki grage publiek de kassa's in d< van het theater. bevond zich de 66-jarige Lazar Kolisevski, die Tito als president zou moeten opvol gen, en de 60-jarige Stevan Doronjski, die waarschijnlijk de nieuwe leider wordt van de communistische partij. De twee zoons van Tito zouden voortdurend aan het ziekbed van hun vader zitten. In Belgrado zijn bouwvakarbeiders voort durend in de weer geweest om alles voor de begrafenis van Tito in orde te krijgen. Zaterdagochtend brachten grote vracht wagens grond naar een terrein, waar de Joegoslavische president waarschijnlijk wordt begraven, maar officieel werd er over de bestemming van de vrachtwagens niets meegedeeld. Een westerse persfoto graaf, die op de plaats van het werk foto's had genomen, werd aangehouden en zes uur vastgehouden. De film werd uit zijn camera gehaald en vernietigd. Tussen paard en heiblok Foto's van president Tlto zijn niet uit het Joegoslavische straatbeeld wei ken. Zijn portret siert vele etalages en kiosken, zoals hier op de naar noemde Maarschalk Tito Boulevard in Belgrado. Toe dan maar: het paard trekt een (ho rizontaal) wiel rond met 66 kammen, dat een (vertikale) bonkelaar met 23 kammen doet wentelen rond een as. Aan het andere einde daarvan een bon kelaar met 29 kammen, die in een dub bel werk grijpen, met onder 28 en bo ven 24 ijzeren kammen. Maar die 24 staan feitelijk op een schijf met 36 kammen, waarvan een segment van 12 is weggelaten, precies de onderbreking die het heiblok doet vallen, dus „de slag van de Hey" zal moeten veroorza ken. Er volgt neg veel meer uiteraard, zoals een rol met een „metaale radje" van 12 kammen en een krappel-radt met pal, maar er is ook nog een con structie die moet voorkomen dat het paard van slag raakt. Immers: als het paard met het losse werk loopt „zoude het ligtelyk voor over vallen, althans het zoude voor het zelve zeer moeyelyk zyn" en dies komt Van Zyl via cirkel- stuk, stok, bout, touw, schyf en een stuk lood het dier te hulp. De eindbere- kening is, dat de Hey bijna 3 maal ge slagen heeft „als 't Paard eens om is". Dit zijn erg aardige dingen voor de mensen die daar van houden, en zo -gaat het boek ook een blaauwe Papier Moolen, een dubbelde Water-Moolen Detail van een illustratie uit de facsimile-uitgave van het 'Groot Molen-boek', gebaseerd op de fraaie druk van 1761. De volledige illustratie met veel meer ondferdelen en technische schetsen is op dubbel-paginaformaat uitgevoerd. (een poldermolen op windkracht), een korenmolen met 4 paar stenen, een Wit Papier-Moolen, een dubbelde Oly-Moo- len, een Snuyf-Moolen, een Vol-Moo- len, een Wip-Watermoolen, een agt- kante Water-Moolen, een Wageschot- Saager, een Balk-Saager, een Modder- (dus bagger-) Moolen, een Wind- en een Paarde Pomp-Moolen te lijf, terwijl o.a. ook in beeld wordt gebracht hoe met behulp van twee kaapstanden en een schalk (alsook „een Blokje van een schyf, met een Touw daar door, waar mede een jong Maatje kan na boven worden geheyst") „allerhande sware Werken omhoog zyn te winden". Vermeld dient tot slot, dat dit fraaie boek, een uitgesponnen jongensdroom voor ieder die ooit met mecanodozen gevorderd in de weer is geweest, op z'n titelblad terecht een Lauwre-Crans vlecht voor Cornelis Cornelissz. van Uyt-geest, de eerste vinder (anno 1592) van de Hout-Zaghery-Moolen, waarvan de eerste te „Sardam in 't werek is ghestelt": Dat een door Moolens met haer wiec- ken snel ghedreven En raders wentelingh: dan neer dan opgheheven, Een Zaghen vast verknocht, soo veele saghen kan Als eertyts, voor de handt deed Vyf en twintigh man". Het vernuft is al oud. J.v.H. „Theatram Machinarum Universale of Groot Algemeen Moolen-Boek" door Johannis van Zyl, facsimile naar de uitgave van 1761 bij Petrus Schenk te Amsterdam, 160 bladen, waarvan 124 met 62 gravures over twee pagina's, formaat 28x40 cm. geb. in Buckram linn. Uitgeverij T. Wever B.V. Franeker, 275.- Vlucht over Berlijnse muur BERLIJN Twee Oostduit sers hebben gisteren via „de muur" in Berlijn de westelijke sector kunnen bereiken, aldus is vandaag door de Westbe- rlijnse politie bekendgemaakt. De vluchtelingen ontkwamen in de buurt van de grenspost die bekend is als „Checkpoint Charlie", in de Amerikaanse sector van de verdeelde stad. Het tweetal dat werkte voor de Oostduitse uitgeverij „Uni on" waarvan zich het hoofd kantoor in Oost-Berlijn be vindt, vlak bij de muur, had de tralies van een venster uit ziend op de muur losgewerkt en was toen met behulp van een touw waar een ijzeren haak aan zat, over de 3,5 me ter hoge muur heengeklau- terd. Bezoekersrecord op Bedrijfsauto-RAI AMSTERDAM (ANP) De zaterdag afgesloten Bedrijf- sauto-RAI heeft 220.815 be zoekers getrokken, hetgeen volgens de RAI een record is. Volgens de RAI viel de eerste week wat tegen, maar daarna kwam de toeloop goed op gang. De afgelopen jaren ver toonde het bezoekersaantal al een stijgende lijn: 173.940 in 1976 en 197.747 bezoekers in 1978. Opmerkelijk was dit jaar de grote belangstelling uit het buitenland. SAN SALVADOR Het ge weld in de Middenameri- kaanse staat El Salvador houdt aan. In de stad Guar- gila schoten guerrillastrij ders vannacht een hoogle raar en drie van zijn fami lieleden dood. De vrouw van de hoogleraar raakte ge wond. Op het moment van de aanslag werd de gehele stad door ongeveer 250 ver zetstrijders bezet gehouden. In het hele land houden linkse guerrillastrijders en studenten in verschillende bezette gebouwen ongeveer 800 mensen in gijzeling De aartsbisschop van San Sal vador, mgr. Oscar Romero, heeft zondag een beroep ge daan op president Carter, geen militaire hulp te verlenen aan de huidige regering. Die hulp zou volgens de bisschop het onrecht dat het volk v aangedaan alleen nog vergroten. Het aantal gijzelingsactie El Salvador is het afgei weekend weer uitgebreid! dat eerder verleden weel Bank voor LandbouwJ wikkeling en de kantoren de waterleiding- en riole! sdienst waren bezet (in i 750 gijzelaars), werd zat( het Instituut voor Buiten] se Handel bezet. Hier wJ ongeveer veertig mense gijzeling gehouden. Teve de Spaanse ambassade j steeds bezet. De onderh lingen tussen de verschin groepen bezetters en de 8 doriaanse autoriteiten hei na de vrijlating van 17 v strijders afgelopen zat< nog geen verder resultai geleverd. Eerste snijbonen op veiling Leiden LEIDEN De eerste snijbo nen van dit seizoen zijn van daag aangevoerd op de Leidse groentenveiling. De telers wa ren de gebroeders Kleijn uit Ter Aar. De heer Ravensber- gen uit Rijnsburg liet de partij „klokken op -2^gulden per kilo. Subsidie voor „Arnhem Welcome" ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland wil len maximaal 94.000 gulden subsidie geven aan het comi té „Arnhem Welcome". Dit comité is opgericht voor de aankleding van de stad en de organisatie van manifestaties tijdens de Olympische Spelen voor gehandicapten van 21 juni tot en met 5 juli in Arn hem. Het totale budget van „Arnhem Welcome" is begroot op 7,5 ton. Het Gelderse pro vinciebestuur vindt het niet nodig de paralympics zelf te subsidiëren omdat de financie ring van de Spelen, mede door het grote succes van Telebin- go, geen problemen oproept. Het Engelse trio The Police -komt naar Nederland. De groep zal op 16 april in de Rot terdamse Ahoy' en op 17 april in de Amsterdamse Jaap Edenhal concerteren. The Po lice werd verleden jaar in bij na alle dag- en muziekbladen uitgeroepen tot populairste groep van '79. Het begint allemaal op de titelpagina met één zeer lange zin als volgt: „Theatrum Machinarum Universale; of Groot Algemeen Moolen-boek. Behelzende de Beschryving en Af beeldingen van allerhande soorten van MOOLENS, der zei- ver Opstallen, en Gronden; Waar onder veele, die eerst on langs zyn gebouwt, staande zo buiten de Stad Amsterdam, als in de omleggende Plaatsen; nevens eene naauwkeurig Verbeelding in verscheide Platen van de Amsterdamsche Modder-moolens; ook een nette Verdeeling van de Staven en Kammen, en meer andere zeer fraaie Werken ten nutte der Bouw- en Teken-konst; nooit zo volkomen in 't licht ge- bragt". Het is de mooler.maker van Lexmondt, Johannis van Zyl, die het voor het grootste deel heeft getekend, Jan Schenk die het in koper heeft gebracht en Petrus Schenk, konst- en kaartverloper in de Kalverstraat bij de Gapersteeg die het te Amsterdam heeft uitgegeven in 1761. En dat was toen al de tweede druk, want er staat 12 april 1734 onder de verheven taal waarin hij, naar de ze den van die tijd, het werk bij eerste verschijnen opdraagt aan een kennelijk achtbare maar overigens vergeten heer, Den Hoogwaardigen, Hooggeboren Grave en Heere Christiaan Hen- rik, des H. Roomschen Ryks Grave van Watzdorf, heer van Forst en Pforthen, Rodewitz, Eulowitz, Birckenheyde en Wiesa, kamerheer, hof- en justitieraad van Zijne Koninklijke Majesteit van Polen, en Keurvorstelijke Doorluchtigheit van Saxen, ka nunnik van de hoge vrye stiften van Meissen en Naumburg, proost van het sint Pietersstift te Budissin, enz. enz. enz. Wat had die Hoog-Rijksgraaffelijke Excellentie met de modder- molens van Amsterdam te maken? Volgens Petrus Schenk was de graaf de eerste „die my heeft geraden dit zeer nutte en nodi ge werk onder handen te nemen" en voorts moet de excellentie een kei in de wiskunde zijn geweest en „zelfs in de werktuig kunde handt aan het werk" hebben geslagen. Hulde dus, en dank namens de vele molenvrienden in den lande. Want die hebben nu weer een recente facsimile-uitgave van dit Theatrum Machinarum ter beschikking, gepresenteerd door de samenwer kende uitgevers Wever te Franeker, Repro Holland te Alphen aan den Rijn en Buijten en Schipperheijn te Amsterdam. Waarlijk konstig Het fraai uitgegeven historische werk dient als een technisch boek te worden gezien, bouw- en wiskunstig op een speciaal ter rein. Het gaat om de tekeningen, 62 dubbele bladen met gede tailleerde gravures, die verrukkelijk mogen heten voor wie be reid is Johannis van Zyl te volgen op zijn puzzeltocht naar de geheimen van het staande en gaande molenwerk. Want hoe vernuftig zat dat allemaal in elkaar, hoe waarlijk konstig. Tekst staat er in het boek maar weinig, tweeentwintig dichtbe drukte pagina's met technische beschrijving van de tekenin gen, aanvankelijk overkomend als geheimtaal met talrijke oud-vaderlandse vaktermen, maar langzaamaan een openba ring voor wie ze geduldig ontcijfert als sleutel tot begrip. Wat dat betreft zou het handig zijn geweest als de beschrijvings bladen (of een duplicaat daarvan) uitneembaar waren toege voegd, zodat men ze bij de tekeningen zelve kan leggen. Hoe dan ook: de studie loont de moeite. De weetgierigheid krijgt antwoord op de vraag hoe het werktuig er uit zag, hoe het moest worden gemaakt en opgericht, en hoe het functioneerde. Een aardig voorbeeld is de Hey-Paarde- Moolen, de historische heimachien die door een rosmolen werd aangedreven. Er is met dit werktuig in het boek in zoverre nog wat bijzonders aan de hand, dat het door Van Zyl onder voorbehoud wordt gebracht. Deze „Hey- moolen is werkstellig gemaakt geweest, eerst in 't klein en goedt gekeurt, en vervolgens ook in 't groot, dog dat was niet volkomen goedt. Evenwel was het zo niet, of zoude ligtelyk tot perfectie gebragt hebben konnen worden, had niet iets tusschen beiden gekomen, dat dit belettte. Wy hebben het geen dat hieraan nog ontbrak, (vol gens onze gedagten) verandert en ver betert; zo dat wy meenen, als dezelfde zo gemaakt wierdt, als hier vertoont en beschreven wordt, dat ze van een goedt gebruik zouden konnen wezen". Brand in kamp 20.000 daklozen Een geweldige brand, als govolg van slordigheid met brandende lamp, heeft een een kamp van Laotia; vluchtelingen in Non Khai in Thailand volledig in di gelegd. Ongeveer 20.000 vluchtelingen hebben nu j dak meer boven het hoofd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6