rootste Leidse carnavals optocht trekt veel bekijks LBS vraagt dringend om consulent Zwaargewonde (19) na steekpartij Met vege lijf an niet tippen %n Virginia Woolf Bei jen verlaat Leidse raad Mooie Japanse99 vertellingen in LAK Prof, mr Giltay In het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit heeft prof, mr N.J.P. Giltay Veth vorige week met een oratie getiteld 'De sub judice regel' het ambt aanvaard van gewoon hoogleraar in de inleiding tot de rechtswe tenschap, in bet bijzonder belast met de leiding van het practicum methoden en technieken. In 1973 werd mr Giltay Veth benoemd tot lector in het practicum methoden en technieken aan de Leidse Universiteit, daarvoor was hij onder meer verbonden aan de univer siteit van Amsterdam. Collegium Musicum Het Leids studentenkoor en -orkest Collegium Musicum geeft vrijdag 22 februari een concert in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg 15 in Leiden. Deze traditionele win- teruitvoering wordt geleid door de nieuwe dirigent Bruno de Greeve. Op het programma staan de symphonie in d. van Mozart, het concert voor twee fluiten en orkest van Cimarosa, de „Four Flower Songs" van Britten en na de pauze het Requiem in c-mineur van Cherubini. Het con cert begint om kwart over acht. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar a /7, CJP/65+/LAK 4,50 Ziekten bij kamerplanten J.J. Boonstra uit Uithoorn spreekt woensdag 20 febru ari in het Rijksherbarium aan de Leidse Schelpenkade 6 over 'Ziekten bij kamerplanten'. Ingegaan wordt op de belangrijkste oorzaken en veroorzakers van ziek ten, plagen en beschadigingen, het doel van ziektebes trijding, het beperken van het optreden van ziekten, etc. Bezoekers wordt gevraagd zoveel mogelijk zieke planten mee te nemen. De bijeenkomst wordt gehou den door de Leidse afdeling van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Nieuwe wasserij Wasserij Nijssen opent zaterdag 23 februari de nieuwe ves tiging aan de Admiraal Banckerweg 16. Voorheen was de wasserij gevestigd aan de Maredijk. De receptie ter gele genheid van de officiële opening wordt van half drie tot vijf uur gehouden in het nieuwe bedrijf. Rommelmarkt Naar schatting zeventig verenigingen uit Leiden en omgeving zullen 2, 3 en 4 mei weer present zijn in de Ton Menkenhal, waar de jaarlijkse rommelmarkt „Sport In" wordt gehouden. Dit evenement, dat elkaar duizenden mensen trekt, wordt georganiseerd ten be hoeve van de clubkassen van vooral sportvereniging- ken. Inmiddels hebben al weer 44 verenigingen gerea geerd op de circulaire die de organisatoren hebben ver zonden. Verenigingen die alsnog in willen schrijven voor deelname kunnen een circulaire aanvragen bij het secretariaat van de rommelmarkt: Bartokstraat 15 in Leiden. Warnecke De vernieuwde damesmodezaak van Warnecke aan de Breestraat 151/153 wordt donderdag 21 februari 's middags om vijf uur heropend door mevrouw G.L. Vis Hommes, echtgenote van de burgemeester. Na de officiële opening wordt gerecipieerd tot zeven uur. Geslaagd In het Academisch Ziekenhuis in Leiden zijn de vol gende kandidaten geslaagd voor het diploma zieken- verpleging-A: de dames M. Berendse, A. Bisschop, E. de Bree, K. de Bruin, Y. van der Caay, A. Castermans, J. van Dam, M. Fresco, H. Gerritsen, N. van Kalleveen, B. Koek, H. Oosterveen, M. Overstegen, A. Schender ling, M. van Schie, M. Stuyfzand, B. Theil, M. Tolsma, M. Treur, I. van der Waal, M. van Wermeskerken en I. Zootjes en de heren M. Hoekstra, C. Men tink en C. Zwetsloot LEIDEN De Leidse Bond van Speeltuinverenigingen heeft opnieuw een dringend beroep gedaan op de gemeente raad om op korte termijn een consulent bij de Bond aan te stellen. Het gesprek dat de bond met wethouder Tesselaar hierover had, heeft geen duidelijkheid geschapen. De directe aanleiding voor het nieuwe verzoek ligt in het ver dwijnen van de Leidse Jeugd Aktie, de instantie waar de L.B.S. altijd een beroep op kon doen voor haar belangenbehartiging. De L.B.S. is nu op zichzelf aangewezen. Dat betekent met alle rompslomp van subsidieregelingen, administratie en de gevolgen van de in de naaste toekomst in te "voeren Rijksbijdrageregeling, een te grote belasting voor de vrijwilligers waarvan het werk van'de L.B.S. afhankelijk is. In haar brief vraagt de L.B.S de raad om eén van de formatie plaatsen van de L.J.A. over te hevelen naar de L.B.S. Eén van de medewerkers van de Leidse Jeugd Aktie heeft zich inmid dels al bereid verklaard voor de Leidse bond van Speeltuinvere nigingen te willen werken. Ook het Leids comité sociaal-cultureel werk heeft het college van b en w verzocht om extra-mankracht, nadat het ondersteu ningsinstituut „Welzijn" is opgericht. De leden van het comité zijn van plan een federatie voor sociaal-cultureel werk in het le ven te roepen. Zij vragen het bemannen van een eventueel (n te richten bureau een consulent en een administratieve kracht. LEIDEN Een avondje uit voor vier vrienden is in het af gelopen weekeinde uitgelopen op een steekpartij in een wo ning aan de Leidse Prinsenstraat. Een 19-jarige jongen moest in de vroege zaterdagmorgenuren met ernstig letsel ïn^het Leiderdorpse Elisabeth Ziekenhuis worden opgeno- Vrijdagnacht om ongeveer 2 uur begon de ruzie tussen twee van de vier vrienden. De 19-jarige Leidenaar verwondde in een vechtpartij zijn 17-jarige vriend met een bierflesje aan het oog. Hierop greep de jongen een mes en stak de ander meerdere ke ren in de buik. Het 19-jarige slachtoffer werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht en moest 's nachts nog geope reerd worden. Hij is op dit moment buiten levensgevaar. De an dere jongen kon in de polikliniek van het Elisabeth Ziekenhuis behandeld worden en is hierna door de Leidse politie gearres teerd. LEIDSE COURANT IJ FEBRUARI 1930 hd nu) DEN In de Leidse Schouw- J werd zaterdag „Het vege lijf" J James Saunders gepresenteerd Accolade Produkties b.v. „Het i lijf" gaat over een jonger en „Ouder echtpaar die in het verle- aan partnerruil hebben gedaan, fcnige tijd is ieder weer bij zijn «•"echtelijke" helft terugge- tfd. Helen en David (Rita Maré- I en Bram van der Vlugt) zijn Amerika gegaan en hebben j hun heil gevonden in iets on- felijks, genaamd „De Therapie", e oudere echtpaar, Mervyn (Ton [Duinhoven) en Anne (Ellen Vo- e» is in Engeland gebleven. Nu, na r ontmoeten ze elkaar weer. heeft via een leerling van [Simpson, van „De Therapie" ver ten. De jongen ligt echter, na een poordpoging, op sterven. „De The- heeft hem niet de zekerheid ge- o die Helen en David zo uitstralen. In het eerste bedrijf wordt nogal lang dradig uitgeweid over de partnerruil en wat er sindsdien ongeveer is gebeurd. Bijster interessant is het allemaal niet. We zitten dan gelijk in het moderne damesbladenjargon: neurose, geluk, zin van het bestaan, partnerruil, fijn om je zelf te zijn, waarden, normen, therapie, emancipatie. Kortom, alles waar de moderne mens aan denkt te lijden. Kwalijker is dat alles zo oppervlakkig blijft. De kreten zijn niet ironisch be doeld. En wat er dan wel bedoeld wordt, blijft onduidelijk, tot en met de personages. Van vaart of spanning is al helemaal geen sprake. De confrontatie tussen een jong en middelbaar echtpaar, het spel met nor men en waarden, het conflikt tussen een rationalist en een romanticus, het is al eens beschreven door Albee. Dat stuk heet „Wie is er bang voor Virginia Woolf". „Het vege lijf" wil er vaag op lijken, maar redt het niet. Betty van Santen. LEIDEN Het PPR-raads- lid drs. L(aurens) Beijen neemt over een half jaar af scheid van de Leidse ge meenteraad. Hij aanvaardt halverwege het jaar een an dere baan, die niet te combi neren is met het raadswerk. De heer Beijen heeft dan pre cies zes jaar voor de Politieke Partij Radicalen in de gemeen teraad gezeten. Aanvankelijk met C. duGardijn en later met F. van Oosten. Sinds de laatste verkiezingen, die de PPR slechts één zetel opleverde, be hartigde Beijen alleen de be langen van zijn radicale ach terban. Hij werd in zijn zware taak bijgestaan door F. van Oosten, die het raadslidmaat schap verwisselde voor het fractieassistentschap. Over een half jaar zal Van Oosten Beijen als raadslid opvolgen. LEIDEN Zaterdagavond was in het LAK de beurt aan het echte ma rionettentheater. Lucas Goudzwaard speelde zijn „Drie Japanse vertellin gen", de voorstelling waarmee hij vorig jaar ook naar het LAK was ge komen, maar die door de gladheid amper enig publiek trok. In zijn „Drie Japanse vertellingen" gaat Goudzwaard uit van enkele Ja panse volksverhalen, die hij zelf bewerkt heeft. Het zijn de verhalen van „de visser", „het jonge meisje" en „de samoerai". Deze vertellingen zijn niet strikt gescheiden, maar lopen in elkaar over. Hoewel de verhalen soepel verweven zijn, is toch wel duidelijk dat er sprake is van aparte verhalen. De verhaallijn maakt af en toe een sprong, en bepaalde belangrijke verhaalele menten verdwijnen uit het gezicht. Het eind van de voorstelling is raadselach tig: de overpeinzing van de kikkerman Kaburaia dat alles hetzelfde blijft en dat niets verandert, komt volkomen onverwacht. We hebben juist gezien hoe in de voorstelling een heleboel din- I gen veranderd zi n. Samen met een helper bespeelde Goud zwaard de marionetten, waarbij hij zichtbaar bleef voor het publiek. An ders dan bij de voorstelling van de Stuffed Puppet Theatre, was dit eerder afleidend dan boeiend. Goudzwaard had dit echter bewust als vormelement- ingebracht; zo haalde hij ook enkele grapjes uit met de tegenstelling toneel werkelijkheid - echte werkelijkheid door een marionet hem te laten beve len het decor in de poppenkast te ver anderen. Het v.erhaal was op de band ingesproken door mensen als Henk van Ulsen en Willem Wagter. De tekst werd duidelijk gesproken, en hield zich aan de verhaallijn; soms echter paste de 'stem niet geheel bij het personage (b.v. de diepe stem van de visser). De muzi kale omlijsting paste heel goed bij de sfeer die werd opgeroepen door het marionettenspel en de belichting. Goudzwaard zelf is na een verblijf van twee maanden in Japan tot de conclu sie gekomen dat zijn Japanse vertellin gen helemaal niet zo Japans zijn. Dit moge zo zijn, mooi en sfeervol is zijn voorstelling zeker wel. Jacqueline Mahieu. Links: Do grote carna valsoptocht trok voel be kijks, vooral ook van bui ten Leiden. r vpEN De carnavalsop- oiywi die zaterdag door de iusei{se binnenstad slingerde, spelde grootste die tot nu Jin Leiden werd gehou- ^Het zachte winterweer I veel carnavalsvierders die deze maal ook uit .3° jegio afkomstig waren. 519Jtien praalwagens, tal ^muziekkorpsen en vere- eifiinngen maakten van de [neters lange stoet deel Afgelopen weken kon de énaar de carnavalsfeer al Spi/en. Een boot, afgemeerd hde Nieuwe Rijn, had op Hek diverse carnavalspop- met het opschrift 'wie wat waar hoort'. Die pop reden ook in de optocht .iter* en herinnerden de toe leg. uwers aan de wedstrijd, ÜL 1le winkeliers aan de Nieu- ijn hadden uitgeschreven. Wedstrijd werd behalve ter •nheid van het carnaval 'eorganiseerd, omdat de [eliers in feeststemming ren vanwege het snelle ip van de restauratie van 'alkant van de Nieuwe De wedstrijd is niet bij- 3o"ijingewikkeld: de winke- choijhebben artikelen uit hun met artikelen van colle- 'erwisseld. De deelnemers in op het deelnemersfor- x invullen waar bijvoor de dwarsfluit uit de eta- ran de bakker thuishoort. ;rste prijs is een orgel ter le van tweeduizend gul- Jaarnaast zijn er nog zo'n l7.ojidertig prijzen die varië- een flinke worst tot gilveren servies. De trek- van de prijzen is maan- ^5 februari tussen zeven pht uur 's avonds in 'het Moment' aan de Nieuwe |52. |was overigens een vorste- ^Icarnavalsoptocht. Niet al- vanwege de samenstel- I maar ook omdat diverse avalsprinsen op de praal- pr^ns meereden. Verder half drie voortgezet. De Merepinters kenden even eens een geslaagd gemaskerd bal, hoewel de opkomst bij dit eerste feest van deze carna valsvereniging een beetje te gen viel. Desalniettemin wa ren de organisatoren uiterst te vreden over het verloop van de avond. De muzikanten van 'De Schuimkragen' bewezen goede diensten. In de aula aan' het Valkenpad waren een ge neraal en diens echtgenoot en tevens een pastoor met een non de leukste creaties. Het feestgedruis van de Merepin ters duurde tot twee uur. Kindercarnaval De carnavalsactiviteiten dit weekeinde werden afgesloten met een groots kindercarnaval in het Antonius Clubhuis. Niet minder dan driehonderd kin deren in leeftijd variërend van acht tot elf jaar hebben gister middag 'hun' carnaval ge vierd. Behalve, dat het grote aantal kinderen de stoutste verwachting overtrof (in voor gaande jaren kwamen er onge veer tweehonderd jeugdige carnavalsvierders), was ook het programma bijzonder ge slaagd. De indiaan Kluk-Kluk was met een groot pretfestival het middelpunt van de belang stelling. Ook de Cloqs, beho rend bij de organiserende Hut spotten, deden de kinderen vaak bijna omrollen van puur {>lezier. De kinderen waren al en zeer origineel verkleed, maar er werden geen prijzen uitgeloofd, omdat de ouders meestal voor de kostuums ver antwoordelijk zijn. De organi-. satie achtte het niet passend een creatie te belonen, die niet door de drager zelf gemaakt is, terwijl een ander kind, dat wel voor zijn eigen outfit heeft ge zorgd dan achter het net zou vissen. In de drie uur, die voor het kindercarnaval uigetrok- ken waren, kwamen de jonge feestneuzen in ieder geval vol ledig aan hun trekken. RESI Rechts: Een van de op tredens tij dens het pretfestival voor de jeugd, gis termiddag in het Antonius Clubhuis. hadden de deelnemers de meest uiteenlopende gedaante verwisselingen ondergaan. Zo was er een orgelspelende Chi nees op een praalwagen, een uiterst vreemd verklede fiet sende visser met in zijn leefnet een oerhollandse klomp en meer van dergelijke fraaie vertoningen. Uit de regio wa ren de Warmondse Brass Band, de Laurentius Harmonie uit Voorschoten en Drumband Tamarco en carnavalsvereni ging de Rijnschuimers uit Lei derdorp de voornaamste verte genwoordigers. Door André van Duin vertolkte meestam- pers en liederen als 'het leven is goed in het Brabantse land' en muziek door diverse Leidse fanfarecorpsen maakten de feestvreugde compleet. Niet iedereen was even ver heugd over de lengte van de optocht, want daardoor ont stonden op diverse plaatsen in Leiden langdurige files. Maar voor de jolende carnavalsvier ders betekende de optocht in ieder geval een goed begin van het carnavalsfeest. Sleutel Het echtpaar Vis en Prins Theo de Eerste nadat de laatste de sleutel van de stad in ontvangst had genomen. derschreef, die niet in de laat ste plaats te wijten is aan het geen de carnavalsvereniging doet voor mensen, die het alle maal niet zo plezierig hebben. De burgemeester werd zater dag als tweede persoon in de historie van de Hutspotten on derscheiden met de hutspot van verdienste. Ondanks zijn vertrek uit Leiden blijft bur gemeester Vis erelid van de carnavalsvereniging. Carnavalsbals Zaterdagavond werden de feestelijkheden rond carnaval, voortgezet. De drie Leidse car navalsverenigingen kunnen terugzien om een geslaagd car navalsbal. Vooral de Hutspot ten bleken goed in de markt te liggen. Meer dan vijfhonderd Leidenaars kwamen naar het Antonius Clubhuis om daar tot diep in de nacht het carnavals feest te vieren. Al vroeg was het Antonius Clubhuis afgeladen met hon derden jolige Leidenaars. De groep Harmony, Het Loos- drecht Kwartet, en twee boe- renblaaskapellen zorgden van het begin tot het einde voor een klinkende muzikale bege leiding. Zes carnavalsgasten, die zich in het kader van de energiebesparing als kaars hadden verkleed, kregen de prijs voor de origineelste kle ding. Omdat de 'kaarsen' oran je pruiken droegen, leek. het Prins Theo gepast de prijswin naars een kist met sinaasap pels aan te bieden. De Jolige Hutspotten vierden feest in het restaurant van de Groenoordhal. Zes patiënten van het verpleeghuis Leyten- rode waren eveneens van de partij. Toen er driehonderd vijftig man over de drempel waren, werden de deuren ge sloten, dit om te voorkomen, dat toevallige passanten ook naar binnen zouden komen. Eigenlijk tegen de verwach ting in was het overgrote deel van de bezoekers verkleed. De eerste prijs voor de origineel ste verkleedpartij ging naar een autochtone bewoonster van de oerwouden van Afrika. Op de deuntjes van het dans- orkest 'The Skifters' en de wulpse bewegingen van de Hofmariekes werd het feest tot Het officiële startsein voor de jaarlijkse lol werd zaterdag morgen in het Stadhuis gege ven met de overhandiging van de sleutel van de stad door burgemeester A.J. Vis aan prins Theo de eerste van car navalsvereniging „De Hutspot ten". Het overhandigen van de sleutel van Leiden was tevens de laatste officiële handeling, die de burgervader in het ambt van 'burgemeester van Leiden' verrichtte. „Ik heb wel mijn ambtsketen omge daan en niet het lint van de Hutspotten, anders zou ik wel eens de verkeerde kunnen in leveren, als ik uit Leiden ver trek. Maar bij deze geef ik u het recht de stad vier dagen op stelten te zetten," aldus de burgemeester, die andermaal de goede band tussen de ge meente en de Hutspotten on-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3