Hilbert van der Duim grijpt naast brons Dopingcontrole levert Petroesjeva ditmaal geen problemen op Gommeren trektaan Eric Heide SPORTTRIBUME HEIDEN WEER ONSTUITBAAR Laatste race Haitske „veelbelovei LEIDSE COURANT MAANDAG 18 FEBRUARI 1980 PAGIN/I (Van onze correspondent OHHKI I- -- - I. :■■■- 'V LAKE PLACID Europees kam pioen Kay Arne Stenshjemmet heeft zaterdag een vertwijfelde po ging gedaan om Eric Heiden op de vijf kilometer van zijn tweede gou den Olympische medaille af te houden. De 26-jarige Noor kwam tenslotte minder dan een seconde te kort om voor die sensatie te zorgen en daarmee lijkt voor Eric Heiden de weg nu wel vrij om met vijf gouden plakken uit Lake Placid terug te keren. Op de 1000 meter van morgen en de 1.500 meter van donderdag zal waarschijnlijk nie mand de Amerikaan een voet dwars kunnen zetten en wie zou dan zaterdag op de tien kilometer nog in staat kunnen zijn om de „goldrush" van Eric Heiden tot stilstand te brengen? Arne Lier, de coach van de Noorse ploeg, kondigde zaterdag echter aan, dat de No ren hun hoofd nog niet in de schoot heb ben geworpen. „Wij zullen blijven probe ren om Eric van tenminste èén gouden medaille af te houden", riep hij ferm uit. Maar niemand gelooft er nu nog in, dat Lake Placid die surprise gaat beleven. De in topvorm stekende Noorse schaatsers kunnen het niet, de hopeloos falende Rus sen vormen helemaal geen bedreiging en van de Nederlanders heeft Eric Heiden eveneens niets te vrezen. Toch kon zater dag op de Olympische ijspiste, waar het de hele morgen sneeuwde, een wederop standing van de Oranje-schaatsers wor den beleefd. Hilbert van der Duim onder streepte dat met een fraaie vierde plaats en ook de klasseringen van Piet Kleine (zesde) en Yep Kramer (negende) mochten er zijn. Wellicht slaagt het trio van Egbert van 't Oever er deze week zelfs in om met een bronzen plak de wanprestaties bij het turopees kampioenschap in Trondheim grotendeels ongedaan te maken. Aparte klasse Eric Heiden, de 21-jarige superster van deze Olympiade, demonstreerde op de vijf kilometer ondanks de scherpe tijd van 7.02.29 overigens toch niet de aparte klasse, die spreekwoordelijk voor hem is geworden. Zijn beroemde en gevreesde tempoversnelling, waarmee zijn rondetij den plotseling met een seconde of meer naar beneden worden gebracht, bleef in de rit tegen Hilbert van der Duim vrijwel achterwege. Op de laatste kilometer begonnen de krachten van de medische student uit Ma dison het zelfs te begeven, waardoor zijn rondetijden bijna met een volle seconde omhoog gingen. De na hem rijdende Stenshjemmet was echter evenmin tot een eindsprint in staat en dat redde uiteinde lijk het goud voor Eric Heiden. Twee ronden voor het einde ging de Noor met exact dezelfde tijd als de drievoudige wereldkampoen over de finishlijn en met nog vierhonderd meter te gaan bood de achterstand van slechts drietiende secon de nog steeds uitzicht op een sensationele triomf. „Maar in die laatste beslissende ronde had ik geen energie meer", beken de de vertegenwoordiger uit Lilleström. „Misschien heb ik de grote fout gemaakt om twee ronden voor het einde al mijn ene arm los te gooien. Ik wist dat ik heel dicht bij de tijd van Eric Heiden zat en dan pro beer je natuurlijk ook je allerlaatste krach ten te mobiliseren". Kamikazerij Tom Erik Oxholm, die zich tijdens het Europese kampioenschap als een stayer van grote klasse had ontpopt, hield aan zijn kamikazerit tegen de teleurstellende juniorenwereldkampioen Tomaa Gustaf- son de bronzen medaille over. De stu- LAKE PLACID Eindelijk gel© meeste Amerikanen er nu zelf Eric Heiden wordt de Mark spj het bevroren water. De „cover hot weekblad Time en het grote blad „Sports Illustrated", waart den was afgebeeld, hadden vla de Spelen toch niet alle twijfe kunnen nemen. Uitgerekend I hardrijden op de schaats, een die in de Verenigde Staten on even populair is als korfbal, 3 de Verenigde Staten het grote binnenhalen. Twee keer goud van Heiden b veel wedstrijden heeft de Amer overtuigd. Het onwaarschijnlijk de sprookje is waar. Eric Heide perstar". De persconferenties van Heide den bestormd. Het ijsstadion lo< en Heidens naam is op ieders I Behalve door toeschouwers en j listen wordt Eric Heiden intussi bestormd door de commercie spectaculaire atleten is in de Ve de Staten veel geld te ver< zoals via Mark Spitz (zeven maa bij het zwemmen in München) e ce Jenner (goud op de tienka Montreal) is bewezen. Spitz is dels wat uit het beeld verdwei vult hij zijn reeds gigantische men nog steeds via commercie schijningen aan, maar Bruce Jer nog bijna dagelijks op de Amer se t.v. te zien. Hij maakt reclam fototoestellen en een soort „c< kes". De scheiding van zijn char vrouw Christie is in alle Amerih kranten uitvoerig uit de doekt daan en de gemakkelijk pratend ner is een geliefd commentator leriei sportevenementen. Maar net zoals Jonner in 1976 i de commerciële opvolger werL Mark Spitz, is het vier jaar latfl voor een nieuw gezicht. Wel(e verschijnt Jesse Owens (de „go^ Amerikaan van 1936) sinds korV< in t.v.-reclame8 voor Americal press, maar dat is dan meer om ip tonen, dat niemand hem meer hj, en hij dus zonder zijn „creditcarl' huis niet meer uit kan. Vooral nu Moskou de Amerikancu Wel zeker geen nieuw „symbool opleveren, is Eric Heiden de aan zen man om het vaandel van over te nemen. Er is alleen óéiVj probleem: Eric wil niet. Eric ut, studie medicijnen voortzette^ wenst bovendien niet beroofd ti]< den van vrijwel alles wat ond< term „privacy" val». Heiden heef- advocaat in de arm genomen commerciële boot zoveel moge te houden, 's Mans hoofd loopt om. Niet alleen fabrikanten v meest uiteenlopende produkte men op de „golden winterboy" i „Hollywood" zit al in de startbl om het fenomeen Heiden in munt om te zetten. Heiden wil nu toe niets van horen. „Afgezii het feit, dat ik op dit moment dere dingen aan m'n hoofd he ik echt van plan zo snel mogelij I studie voort te zetten", aldus H DICK Natalja Petroesjeva in fraaie stijl op weg naar een onbetwiste zege op de 1000 meter. LAKE PLACID Het kostte Natal ja Petroesjeva gistermiddag in Lake Placid geen enkele moeite om haar plasje bij de dopingcon trole in te leveren, nadat zij de gouden medaille op de 1000 meter had gewonnen. Een maand gele den in Hamar maakte de 24-jarige schaatsster uit Moskou vele tien tallen vergeefse bezoeken aan het toilet, waardoor de begeleiders van de kersverse wereldkampioe ne in uiterste vertwijfeling raakten en argwanende toeschouwers nat tigheid gingen voelen. Het dopinggerucht was geboren en bleef de Russische zelf nog achtervolgen, nadat het onderzoek in een Londens laboratori um onomstotelijk had bewezen, dat geen enkel verboden middel door haar was ge bruikt. Natalja Petrosjeva kon er alleen maar onbegrip voor opbrengen. „Het kan toch gebeuren dat het moeite kost om te doen wat er van je verwacht wordt", legde zij heel diplomatiek uit. „In Hamar was ik zo overdonderd door mijn succes, dat ik er erg veel tijd voor nodig had." Het verplichte plasje ging Natalja Petroes jeva in Lake Placid echter heel gemakke lijk af. Ditmaal was de Moskouse niet door succes overweldigd om de doodeenvoudi ge reden, dat zij niet anders had verwacht. „Ik was er zeker van dat ik zou winnen. De duizend meter is per slot van rekening al tijd al mijn favoriete afstand geweest." Een staaltje van grootspraak van de frêle Russische, die over een paar jaar in de sportwetenschappen hoopt af te stude ren? „Absoluut niet", vond Boris Stenin, de trainer van de schaatssters uit de Sov jet Unie. „Natalja heeft dit seizoen nog geen enkele keer op de 1000 meter verlo ren en waarom zou dat dan uitgerekend hier in Lake Placid wel gebeuren?" Wereldrecords Toch gold Petroesjeva, die als 20-jarige alle wereldrecords bij de junioren in handen had en toen haar debuut in de nationale ploeg mocht maken, niet als de grootste favoriete voor het Olym pische goud. Die rol drukte op de Oostduitse Karin Enke, die nadat zij met veel vertoon van macht in West Allis de wereldtitel op de sprint had gewonnen, vrijdag ook de gou den medaille op de 500 meter met veel overtuiging in de wacht sleepte. Bovendien had Petroesjeva, die in West Allis verstek liet gaan („Mijn trainer en ik vonden dat het niet in de voorbereiding voor de win terspelen paste") in Lake Placid nog niet erg kunnen overtuigen. Op de 1500 meter kwam zij niet verder dan de achtste plaats en op de 500 meter veroverde de Russi sche, die twee jaar geleden door de ge boorte van haar zoon even van het schaat- stoneel verdween, maar een half jaar later al weer op de schaatsen stond, slechts het brons. Bitterkoud Op de bitter koude en winderige Olym pische ijspiste - het vroor zondag in lake Placid zestien graden - was Petroesjeva echter weer in dezelfde ongenaakbare vorm, als een maand geleden in Hamar. Zelfs de soms vinnige windstoten verhin derden haar niet om het wereldrecord van haar landgenote Tatjana Barabash- Averina, vijf jaar geledon onder ideale omstandigheden in Alma Ata op 1.23.46 gebracht, tot op minder dan een secon de te benaderen: 1.24.10. In haar spoor reed Leah Muller-Poulos mee naar haar tweede zilveren medaille. „En dat was meer dan ik verwacht had, want de 1000 meter is bepaald niet mijn beste afstand", aldus de Amerikaanse, die tot teleurstelling van het publiek wederom niet het goud gekleurde schaatspak van de nationale ploeg had aangetrokken. „Op die kleur heb ik natuurlijk niets tegen, maar het pak zit mij gewoon niet lekker. En dan trek ik toch maar liever mijn eigen pak aan, dat toevallig rood van kleur is." Het brons kwam bij Oost-Duitsland te recht, maar niet Karin Enke, maar de 19- jarige Silvia Albrecht mocht zich de geluk kige bezitster er van noemen. Een klasse ring, die mogelijk door de wisselende weersomstandigheden tot stand is geko men. De wind wakkerde immers niet alleen- op de meest onverwachte momenten aan, maar kwam daarbij ook nog eens voortdu rend uit een andere hoek. Petroesjeva en Muller hadden wat dat betreft zeker niet over geluk te klagen, maar Karin Enke trof in haar rit tegen Beth Heiden zo ongeveer de slechtste omstandigheden. Zonnetje In de loop van de dag brak in Lake Pla cid trouwens het zonnetje door, terwijl de windstoten tot een flauw briesje ver zwakten. De drie Nederlandse schaat- sters, die op grond van de zwakke pres taties bij het WK in West Allis in de laat ste groep waren terecht gekomen, lever de het geen onverwachte meevaller op, omdat de strijd op de 1000 meter binnen een uurtje bekeken was. Niettemin zorgde Annie Borckink, de win nares van het goud op de 1500 meter, met een zesde plaats weer voor een goede prestatie. Met een slotronde van conde - de op twee na snelste - k Eibergse zelfs nog heel dicht in van het brons: 1.26.46 tegen 1.27 tje van der Lende en Haitske Valen man kwamen daarentegen niet ver respectievelijk de dertiende en ve plaats. „Toch hebben wij niet slee den", meende coach Ab Krook. ging na een zwakke opening steedi rijden, maar bij Haitske viel de laat de juist erg tegen. Zij miste daard een plaats bij de eerste zes." Haitske Valentijn reed evenals de kaanse Leah Muler gistermiddag Placid haar allerlaatste grote weds Friezin had gehoopt haar intern carriere met een paar fraaie succe de winterspelen te kunnen aflsuite is door haar blessure in West Allis kopje onder gegaan. STEVEN TE LAKE PLACID Als Haitske Valentijn (voorheen Pijlman) woord houdt, en ze zegt nog steeds van plan te zijn te stop pen, sluit ze een carrière af, die in feite zes jaar lang „veelbelovend" is geblo-< ven. Zelfs haar waarschijnlijk laatste race, de Olympische duizend meter In Lake Placid, begon veelbelovend. Na de eerste 200 meter lag ze nog maar negen-honderdste van een seconde achter de latere winnares van het brons, de Oostduitse Silvia Al brecht. Mede geplaagd door enkele forse windvlagen, die volgens trainer Ab Krook In slechts enkele ritten optraden, kon Haitske echter ook ditmaal de belofte niet waarmaken. Uiteindelijk finishte ze nog achter Sijtje van de Lende als derde Ne derlandse. Zichtbaar teleurgesteld verliet ze de baan, reisde spoorslags af naar het Olympisch dorp, waar ze in bed kroop om de teleurstelling te verwerken. De teleurstelling was vooral groot, omdat Haitske Valentijn een uitstekend seizoen heeft gehad. Weliswaar werd ze door een val (een euvel, dat haar gedurende haar hele carrière heeft geplaagd) geen Neder lands kampioen, maar ze verbeterde wel alle Nederlandse sprintrecords. 50 1000 meter en de sprint vierka zegt, „nog nooit zo hard en serl traind te hebben als dit seizoen", de geladen af naar de sprintka schappen in Allis om zich daar goede klassering ook mentaal voo reiden op de Olympische Spele hoogtepunt van mijn carrière", zelf zei. Maar in West Allis ging he doordat ze bij een „bljna-val" zich de schaats verwondde. De wond b haar zoveel last, dat ze niet aan kon verschijnen. Hoewel ze zich voelde voor de Spelen, moet de In West Allis haar toch al niet er wedstrijdmentaliteit een flinke hebben gegeven. Voor Haitske Valentijn is het doek Placid gevallen, hoewel echtgen Valentijn er niet in gelooft. „Ik v moeilijk het Is afscheid te nemen profsport, ik moet het eerst nog z dus Jos, die zelf zijn Olympisch sta verspeelde bij selectiewedstrijder vos. Ook Jos Valentijn Is daarmee schaatstoneel verdwenen. Se heeft hij in leder geval geen meer gereden. U-li i-i Eric Heiden geflankeerd door Kaj Arne Stenshjemmet en Eric Oxholm bij de prijsuitreiking van de 5000 m dent uit Larvik, die komende vrijdag 21 wordt, stond voor de ondankbare taak om de strijd op de vijf kilometer te ope nen. Met ware heldenmoed stortte de jonge Noor zich in dat avontuur. Na een ope ningsronde van amper dertig seconden slaagde hij er zo'n drie kilometer lang in om een hoog tempo te blijven ontwikke len, maar daarna moest hij meer en meer zijn tol voor de overmoedige start betalen. Tot een complete ineenstorting kwam het echter niet, waardoor Hilbert van der Duim, die in het spoor van Eric Heiden naar een tijd van 7.07.97 reed (bijna vijf seconden onder zijn persoonlijk record) de bronzen plak miste. „Een vierde plaats Is natuurlijk ondank baar", reageerde de Fries, „maar echt te leurgesteld zou ik pas zijn geweest, als ik die tijd van Oxholm op een paar tienden van een seconde had gemist". Het resultaat van de loting, waarbij de Ne derlandse kampioen aan Heiden was ge koppeld, was door Hilbert van der Duim overigens bepaald niet met luid gejuich ontvangen. „Ik was zelfs geschrokken, want ik dacht die pakt mij helemaal in. Maar ik vond Heiden toch niet zo overtui gend als normaal, terwijl mijn vorm van het voorseizoen gelukkig weer is terugge keerd". De uitstekende prestaties die de Heerenveense onderwijzer in de eerste maand van deze schaatswinter leverde, maakten hem tot een favoriet voor het Eu ropees kampioenschap, maar in Trond heim kwam Van der Duim er helemaal niet aan te pas. „Logisch en terecht dat er toen kritiek op mij is geleverd. Maar met gebrek aan mentaliteit had dat niets te maken. Het ging in Noorwegen gewoon niet en dan is het vechten tegen de bier kaai. Misschien heb ik in het voorseizoen te veel wedstrijden gereden. Je moet je elke keer maar weer mentaal opladen". Stomme schuld Maar ook Piet Kleine, die er in Trond heim niets van brouwde, was in Pake Placid plotseling weer volledig aanwezig. „Hoewel dat er heel lang niet naar heeft uitgezien", aldus de lange Drent. „De eerste dagen hier was ik na drie rondjes training al volkomen uitgeput. M'n eigen stomme schuld hoor, want ik heb mij in Davos overtraind. Zo lui als ik vroeger was, zo fanatiek ben ik nu. Maar je kunt het natuurlijk ook overdrijven en dat heb ik gedaan". Na een paar dagen van rust was Piet Klei ne echter weer in goede doen, zodat hij zaterdag de jacht op het Olympisch brons durfde te openen. „Ik ben op een schema van 7.07 vertrokken om van daaruit naar de tijd van Oxholm te springen, maar dat zat er voor mij helaas gewoon niet in". En hetzelfde gold voor Yep Kramer, die het schema van de eindtijd van zijn streekge noot Van der Duim al snel moest loslaten. „Ik had eigenlijk ook niet anders verwacht, maar bij Olympische Spelen moet je niet op een tijd, maar op een medaille gaan rij den". De schaatser uit Nieuweschool hield er als troostprijs tenslotte een persoonlijk record (7.14.09 tegen 7.15.60) aan over. Zaligmakend De gelukkigste man in het Nederlandse kamp was zaterdag ongetwijfeld Egbert van 't Oever, over wie de afgelopen maand oen stroom van kritiek was losge laten. „Vorig jaar heette de Amerikaanse trainingsaanpak zaligmakend te zijn. Maar wat is er nu - als je Eric Heiden buiten beschouwing laat - van overge bleven? Daarom ben ik blij met deze ontwikkeling. Het bewijst, dat wij het in Nederland helemaal niet zo slecht doen. Wij zijn zelfs weer aardig in de buurt van de top aangeland". Blijft natuurlijk de vraag waarom schaat sers als Van der Duim en Kleine in Trond heim volledig onzichtbaar waren om een paar weken later plotseling wel te kunnen presteren. „Dat is Inderdaad een pro bleem, waarvoor wij een oplossing moeten zien te vinden. Maar wij zijn niet het enige schaatsland, dat daarmee te maken heeft. Kijk maar eens naar de Japanners en naar de Russen. Gustafson reed In Trondheim de sterren van de hemel, maar hier is hij nergens. Niet omdat de man er niet voor knokt, maar omdat het gewoon niet gaat. En zo was het met onze jongens bij het Europees kampioenschap precies zo ge steld". Van 't Oever kan dus weer lachen, vooral doordat het seizoen voor de allrounders nog het wereldkampioenschap in Heeren veen als hoogtepunt in petto heeft. STEVEN TEN VEEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20