espeetabel herstel an kwaliteitsarm pel niet verbloemen Mshoekeyers zinnen op wraak voor „Bedrog van Tokio" Finland neemt let in eigen hand nne Marie Moser lagistraal Stenmark mag alleen met goud thuis komen It pijn en moeite gelijkspel [HOeKÊYIRStEGiMJAPAEJ LEIDSE COURANT MAANDAG 18 FEBRUARI 1980 PAGINA Jack de Heer slaagt er opnieuw niet in te scoren, waardoor zijn reputatie een stevige knauw heeft gekregen. I PLACID De Neder- ijshockeycoach Hans j maakt zich zorgen, het Olympisch toer- »lt hij zijn greep op de verslappen. Dat zijn zaterdagavond tegen ji maar net aan een ver- j ontsnapte (het werd 1-3, 1-0 en 1-0) was )ikend om zijn stem- |op te fleuren. „De hele entourage haalt uit hun evenwicht. I afleiding", noemt de wortel van het aan concentratie en was inderdaad de i'ak van een miserabele yg irijd, die aanvankelijk bol van fatale fouten. Toen If javage, een achterstand 0 na achttien minuten, worden opgeruimd wa- ee periodes nog maar toereikend om naast te finishen. Het herstel espeetabel, dat wel, maar ttere smaak van de ont- ve heling bleef hangen. irg Westberg blijkt overrom- door de effecten die het pisch gebeuren met zich It. „Het is eigenlijk alle- r te veel voor ze. De spe- willen overal bij zijn. Wan- een Nederlandse schaat- s avonds een gouden me- a moet afhalen willen ze fcoen, voor zichzelf roem ïaien", ontdekte de coach fde ijshockeyploeg als ver- Inselen, die afbreuk doen Fde kwaliteit van het spel. luist Nederland, dat toch al Een aardig hoogstandje tijdens de wedstrijd Polen-Rus land, die door de Russen met 8-1 werd gewonnen. Gangmakers Het zijn onder andere de gangmakers van de ploeg die te kort schieten. De gerouti neerde verdediger George Petemousek stond in de eer ste periode als een beginne ling te schutteren. Verleende tegen wil en dank hand- en spandiensten aan twee Ja panse doelpunten. Eerst liet hij zich aan de boarding door Urabe de puck afnemen en vier minuten later verleende hij vrije doorgang aan dezelf de watervlugge Japanse aan valler. Peternouseks foutenfestival werd voorafgegaan door een onvergeeflijke blunder van Corky de Graauw, die bij het uitverdedigen de puck op de stick van Sakurai deponeerde. Waarin grote spelers klein kun nen zijn. Petemousek beleed deemoedig zijn zonden. „Ik weet niet waar het aan ligt, maar die start was abomina bel. Na die eerste fout stond ik als verstijfd op het ijs. Ik weet niet of het gebrek aan concen tratie was, maar opeens is zo'n fout daar. Die kun je je op dit niveau niet veroorloven. Ook niet tegen Japan", luidde het mea culpa van de Tilburger. Met inzet van al zijn krachten was Nederland nog wel in staat de kloof te dichten, maar het kwam te kort om meer dan een fortuinlijk gelijkspel te oogsten. Meeslepend was het gevecht wel. De voortreffelijk georganiseerde Japanse ploeg zat voortdurend op het vinken touw om met counters het Ne derlandse pressie-ijshockey, af te troeven. Dwong Nederland het initiatief te nemen en trof de Westberg-formatie daar mee in één van zijn zwakke plekken. Dit lukte vooral door dat de leiders van het team faalden. De worsteling om het hoofd boven water te krijgen, kreeg weinig rendement en een bijna veertig minuten du rend offensief leverde slechts veertien schoten op. Dat er daarvan nog drie doel troffen was een meevallertje. Uit het schot, dat Rick van Gog van de blauwe lijn losliet, fladderde de puck als een aangeschoten vogel voorbij Iwamoto in de hoek: 1-3. Ook Dick Decloe's gelijkmaker was weinig meer dan een toevalstreffer, was de vrucht van een warrige situatie. Alleen het tweede doelpunt, waarmee Decloe in de tweede periode de aansluiting tot stand bracht en de spanning tot het kookpunt opvoerde, had enig kaliber. Losjes vanuit de pols en vanachter een Ja panse verdediger uit ver schalkte Decloe Iwamoto. Gehele produktie Intussen komt vrijwel de ge hele produktie van Nederland tot nu toe voor rekening van De Graauw en Decloe, die het naast elkaar best kunnen vin den en elk drie doelpunten inbrachten. In schril contrast daarmee staat het falen van de Herenveense doelpunten- Jack de Heer trof eenmaal vol de paal, maar miste daarnaast een unieke kans en wacht der halve nog altijd op zijn eerste doelpunt en wie hem kent weet hoe zeer dat aan hem vreet. Elke wedstrijd dat een doel punt langer uitblijft, zal De Heers waarde voor het team teruglopen. Zeker nu zijn aan gever Larry van Wieren wor stelt met een vormcrisis. „De pressie op de spelmakers is wellicht te groot. Ze verge ten daardoor dat ze samen moeten spelen en niet alleen op het ijs staan", constateerde Westberg, die met kunstgre pen het getij wilde doen keren. Hij zegde bij 0-3 het vertrou wen op in het verdedigingsduo Van Soldt-Kolijn, hoewel juist dat tot dan toe geen fout had gemaakt. "Ze misten snel heid", deed Westberg die in greep af. Een hard gelag moet ongetwijfeld ook het terzijde schuiven zijn geweest van Klaas van den Broek en Brian de Bruijn, die het toernooi be gonnen in de basis, maar ken nelijk moeten boeten voor de nederlagen tegen Canada en de Sovjet-Unie. Klooster noch Koopmans bleken overigens in staat de juistheid van die maatregel aan te tonen. Er resten Nederland nog wed strijden tegen Polen en Fin land. „Goede oefeningen om eens te kijken hoe ver we nu werkelijk zijn met dit team", grijpt Westberg al niet erg hoog meer. TON VAN ESCH IE PLACID Voor de erlandse ijshockey- eg is vandaag het uur de wraak aangebro- De Canadees Hal en coe, in 1977 coach de Nederlandse eg, is speciaal voor de l8trijd tegen Polen Dü|rgewipt naar Lake e cid. Nederland heeft an iters nog een rekening na de Polen te vereffe- D'i. Die staat open sinds iS[ gedenkwaardige we- ar Ikampioenschap van k 7 in Tokio, waar Ne- sirfland uit de B-groep radeerde. zichtige combine. Immers, in de laatste wedstrijd van het toernooi maakte Polen geme ne zaak met Joegoslavië, dat op een opzichte manier met 6-4 (1-1, 3-3 en 2-0) mocht winnen. De Poolse doelman moest daarbij twee evidente blunders maken om het ge wenste doel te bereiken. Die overwinning bracht Joegosla vië op de valreep nog voorbij Nederland, dat met Oosten rijk afdaalde naar groep C. „Het bedrog van Tokio" maakte destijds diepe indruk op iedereen die hecht aan sportiviteit. De toenmalige Nederlandse coach Laycoe, die zijn sporen verdiende in het professionele ijshockey, was werkelijk aangedaan door het onrecht: „Dit is ver raad aan de sport. Dit zal ik mijn leven lang bij me dra gen". De gemene zaak die de Oost- europese ploegen hadden gemaakt, leidde 's avonds bij het slotbanket tot verschil lende incidenten. Bij het be treden van de zaal werden de Polen onthaald op een strie mend fluitconcert, terwijl zij onder een vijandige en abso lute stilte hun prijzen moes ten afhalen. De president van de internationale ijshockeyfe- deratie, de Westduitser Gu- enther Sabetzki, bleef de monstratief met de armen over elkaar zitten. Dummy Smit, de huidige technisch directeur van de ijshockey- bond, maar destijds trainer- coach van de Zwitserse club Zug, verscheurde opzichtig twee blanco contracten die dienden om twee Poolse top- spelers aan te trekken. „Jon gens, die zo de sport ver krachten, wil ik niet", spuwde Smit. (Van onze speciale verslaggever) LAKE PLACID Finland heeft in het Olympisch ijshockey- toernooi zijn lot weer in eigen hand genomen. Met een zege van 4-3 op Canada kroop het in de „Nederlandse groep" naar de tweede plaats. De Finnen voldeden eindelijk aan de toch wel hoog gestelde verwachtingen terwijl Canada zijn ambities niet waar kon maken. Het laatste kwartier was overigens volledig voor de Canadese amateurs. Nadat zij terugkwamen tot 2-3 ontketenden de Cana dezen een furieus slotoffensief, dat echter vier minuten voor tijd door een geslaagde Finse counter (2-4) werd onderbroken. Pal daarop keerde de spanning andermaal terug (3-4), maar Finland bleef overeind. De Zweedse koning Carl-Gustaf heeft éen vooruitziende blik. Hij voorspelde een Zweedse zege met 5-2 op West-Duitsland. Zijn landgenoten beschaamden het vertrouwen van hun vorst niet, want ze wonnen inderdaad met die cijfers. De hoge gasten in de ereloge, de koning was vergezeld van zijn vrouw Sylvia, zagen de Duitse doelman Sutter een penalty-shot missen en Zweden ge wiekst counteren. Voor de Duitsers betekende de tweede neder laag direct het einde van een Olympische droom. Doordat in dezelfde groep de Verenigde Staten geen fout maak te tegen Noorwegen (5-1) blijven de Tsjechen (met 7-2 winnaar over Roemenië) in de achtervolging gedrongen. Alleen winst op Zweden kan hen terugbrengen in de race naar de medailles. De uitslagen en standen van het Olympisch ijshockeytoernooi lui den als volgt: Rode groep: Nederland-Japan Polen-Sovjet-Unie Canada-Finland stand Sovjet-Unie 3 Finland 3 Canada 3 Polen 3 Nederland 3 Japan 3 Blauwe groep: Zweden-West-Duitsland Roemenië-Tsjechoslowakije Verenigde Staten-Noorwegen stand Zweden 3 Verenigde Staten 3 Tsjechoslowakije 3 West-Duitsland 3 Roemenië 3 Noorwegen 3 3-3 (1-3. 1-0, 1-0) 1-8 (1-b. 0-1. 0-2) 3-4 (1-2. 0-1, 2-1) 3 0 0 6 41- 5 2 0 1 4 14-11 2 0 1 4 18-16 1 0 2 2 7-17 0 1 2 1 8-30 0 1 2 1 6-25 5-2 (1-0. 4-1, 0-1) 2-7 (0-2. 1-3, 1-2) 5-1 (0-1. 3-0, 2-0) 2 1 0 5 15-4 2 1 0 5 14-6 2 0 1 4 21- 9 1 0 2 2 16-15 1 0 2 2 8-19 0 0 3 0 5-26 SKE PLACID Een Olympische rwinning was het enige succes dat ontbrak op de gigantische erelijst de Oostenrijkse ski-vedette Anne ie Mo8er-Pröll. Gisteren heeft zij hiaat met veel bravoure opgevuld, ten magistrale afdaling vanaf de J iteface Mountain kleineerde Mo- Libanese Faride Rahme had ti bijzonder goed geprepareerd, or haar eerste Olympische af- ling. Het mocht niet baten: de 'me uit het Midden-Oosten ein- 9de ver in de achterhoede. ser-Pröll de concurrentie, waarvan verrassend genoeg Hanni Wenzel haar nog het dichtst benaderde. Mosers eeuwige rivale Marie-Therese Nadig, die zaterdag haar nederlaag al min of meer voorspelde, was al lang tevreden met de derde plaats. Zoals bekend stonden acht jaren gele den beide rivales elkaar in Sapporo naar het leven. Benjamin Nadig, toen 17 jaar, zorgde in Japan voor een regel rechte sensatie door de grote favoriete Anne Marie Moser af te troeven. Het was het begin van jarenlange rivaliteit. Op de flanken van de Whiteface Moun tain vochten zij één van hun laatste ge vechten uit, want beiden willen de com merciële vruchten plukken van een in drukwekkende loopbaan. De gouden winnares van Lake Placid was liefst zes maal winnaar van de wereldbeker, be heerste in feite een tijdperk. Met een snelheid van 107 kilometer per uur en bij een temperatuur van 27 gra den celsius onder nul stortte Anne Ma rie Moser zich op het goud. Zij vol bracht de 2698 meter lange afdaling, die een verval kent van 700 meter, in 1.37,52, vijf seconden sneller dan de beste tijd die werd gemaakt tijdens één van de vier trainingsreeksen. Op de als gemakkelijk bekend staande Olym pische afdaling leidde Moser „van start tot finish", want zij bracht ook de snel ste tussentijden op de chronometers. Anne Marie Moser-Pröll wordt geluk gewenst door haar man na haar fraaie zege in de afdaling. Niet gelukkig Hoewel Marie-Therse Nadig Anne Marie Moser twee van de trai ningsraces „won" voorspelde zij voor af haar nederlaag. „Het zal moeilijk worden Anne Marie te verslaan. Ik ben niet erg gelukkig met deze afdaling. Geef mij maar een afdaling die van het begin tot het einde veel techni sche problemen oplevert", dekte de Zwitserse favoriete zich in. De feiten weerleggen overigens haar re laas. Ook op het moeilijke eerste ge deelte was Moser met 37,19 om 37,33 seconden Nadig te snel af. Op het „vlakke" laatste stuk, waar snelheid maken een kwestie is van ski's en het glijvlak, liep zij verder weg naar een praktisch onbedreigde overwinning. Hanni Wenzel uit Liechtenstein, nergens tijdens de trainingen en halfweg de race nog derde, passeerde in het laatste ge deelte Nadig in de strijd om de zilveren medaille. Van de 29 deelnemers bleven er negen beneden de een minuut en 40 secon den-grens. Slechts één van hen kwam ten val. De grote verliezers waren de Amerikaanse Cindy Nelson en de West- duitse Irene Epple, tweede op de huidi ge wereldranglijst. Rond haar persoon dreigde nog even een materiaal-oorlog. Epple vond dat het merk ski, waarbij zij onder contract staat, niet voldeed op hete lange „vlakke" stuk. Zij was vast van plan om van ski's te veranderen, werd er echter door de fabrikant van haar merk van overtuigd dat contract breuk een kapitaal zou kosten en sjokte mentaal gebroken naar een vernede rende negentiende plaats. Voor de komische noot zorgde de Liba nese Faride Rahme. Voor haar was deelnemen duidelijk belangrijker dan winnen. In wandeltempo verbruikte zij veertig seconden meer dan winnares Anne Marie Moser, die het toch al suc cesvolle Oostenrijkse skieën, donder dag won Stock al bij de heren, een triomf schonk. TON VAN ESCH (Van onze correspondent) LAKE PLACID Vandaag, een dag voordat Eric Heiden op de 1000 meter vrijwel zeker zijn derde gouden plak gaat halen, zal de Olympische schijnwerper gericht zijn op de tweede grote ster van de dertiende Olym pische Winterspelen: Ingemar Stenmark. Het Zweedse skikanon start vandaag in de eerste race van de reuzeslalom met het vullen van hot enige nog ontbrekende in zijn goed gevul de prijzenkast, twee gouden medailles. Vier jaar geleden in Innsbruck greep de toen pas 19-jarige Zweed er net naast. Mede door pech was er toen alleen een bronzen medaille voor hem weggelegd. Sedertdien heeft hij ech ter bijna alles gewonnen, wat er in de alpine nummers te winnen valt. De afdaling heeft hij la ten vallen om zich in Lake Placid volledig te concentreren op de slalom en de reuzenslalom. Stenmark ontkent bang te zijn voor de afdaling, nadat hij bij een training vorig jaar september een ernstige val maakte en een maand rust moest houden. „Ik ben niet bang voor de afda ling, maar ik heb gewoon de tijd niet om ook- daarvoor nog intensief te trainen", aldus de stil le, wat verlegen skieër uit het noorden van Zwe den. Stenmark, die zelden interviews geeft en meest al alleen via de Zweedse media zo af en toe zijn zieleroerselen bloot geeft, is vanaf zijn aan komst in Lake PLacid voortdurend belaagd door journalisten. Gelaten en slechts het hoog nodige vertellend heeft hij het allemaal over zich heen laten komen. „Ik zou me het liefst verstop pen. Ik heb rust nodig om me voor te bereiden. Maar ik'weet ook, dat ik er doorheen moet", al dus Stenmark. Hij wil wel kwijt de komende Olympische wedstrijden de tot nu *oe belang rijkste uit zijn carrière te vinden en in uitsteken de vorm te zijn. Meesterschap De concurrentie lijkt zich al bij het meester schap van Stenmark te hebben neergelegd. Eén van zijn belangrijkste concurrenten, de Joegoslaaf Bojan Krizajm zei gisteren: „Sten mark is niet te verslaan". Alleen de Ameri kaan Phil Mahre probeert zichzelf en zijn hoopvolle landgenoten nog enige moed in te spreken. „Ik geloof dat Stenmark juist dit jaar verslagen kan worden", aldus Mahre. Stenmark zelf noemt de druk vooral vanuit Zweden, enorm groot. „In Zweden verwachten ze gewoon twee gouden medailles. Met iets anders hoef ik niet thuis te komen". Stenmarks trainer Herman Nogler is voorzichtig. Hij noemt twee „outsi ders", de Oostenrijker Anton Steiner en de Zwitser Jacques Luethy, als de gevaarlijkste ri valen. „Die kunnen wel eens voor een verras sing zorgen", meent Nogler. In het Oostenrijkse kamp leeft een stille hoop op een nieuwe ver rassing van de jonge Leonhard Stock, de man die vorige week de afdaling won. Stenmark en de meeste van zijn collega's zijn niet erg blij met het feit, dat de twee races van de reuzenslalom voor het eerst over twee dagen zijn verdeeld. „Dat betekent, dat je een goede of slechte prestatie een dag lang met je me moet dragen", meent Stenmark. Hij zou het liefst gaan vissen tussen de twee races, maar aangezien elke druppel water in de ijzige tempe ratuur van Lake PLacid is bevroren, zal Sten mark andere afleiding moeten zoeken. „Ik weet het nog niet, misschien ga ik gewoon wat wan delen". DICK "OET

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13