Het kan niet op Jan van Deinsen voorbeeld van herwonnen zekerheid Go Ahead jaagt zichzelf voorbij L A 5-1 DITMAAL 8-1 IN BEKERTOERNOOI FEYENOORD DWINGTTWENTE IN ONDERGESCHIKTE ROL >A<} MAANDAG 18 FEBRUARI 1980 i onze verslaggever) ËNTER „Maak je in de fifase een doelpunt, dan ie met nulletje of vijf", judeerde spits Kees van fen van Go Ahead Eagles clichématig als spijtig I verloren gegane beker strijd tegen het bepaald imponerende Sparta, van Kooten stelde de iak van het teleurstellen- irlies juist vast, want na- ten vroeg doelpunt uit- viel er in de Adelaars- nog zelden van goed tal te genieten. Go Ahe- Ragles mocht zelfs niet fljn dat Sparta pas in de Inging won, want na een van Ronald Lengkeek Kees van Kooten de 2T)t vier minuten voor tijd Aten fraaie kopbal op ge- T loogte. Op het gejaagde f- van de Deventernarren tl verlenging had Sparta *3» 120ste minuut van de üjvilrijd uit een snelle te- Wjlfnval het juiste antwoord y i vorm van het winnende lunt van Sepp Schwarz. f rag er aanvankelijk niet uit dat Sparta een over- nq zou behalen. Go Ahe- ad Eagles speelde de eerste twintig minuten goed. Met de gelijke combinaties werd de verdediging van de Rotterdam mers menigmaal uitgespeeld, maar doelpunten maken was er niet bij. Nadat Gerard Hulle- gie en Bert Gotink naast had den geschoten, werd uit een hard schot van Johnny Oude Wesselink de bal door Ron Verbeek van de doellijn ge haald. De bal kwam vervolgens voor de voeten van Jo Körver, maar hij schoot over het doel. Sparta wankelde en een treffer leek een kwestie van tijd, maar mede door voortreffelijk werk van doelman Pim Doesburg bleven de Spartanen overeind. De emotionele Spartaan redde schitterend op inzetten van achtereenvolgens Tommy Kris- tiansen en Wim Woudsma. Tot dan was Sparta niet ge vaarlijk geweest. De jonge ploeg had veel moeite met uit verdedigen en balbezit. Go Ahead Eagles leek met pres sie-voetbal en snel combina tiespel Sparta uit het beker toernooi te stoten. Althans, zo leek het, want de ploeg van Hans Eijkenbroek speelde traag in de opbouw en fanta sieloos in de aanval. Tekenend voor Sparta was dat de eerste reële mogelijkheid op een doelpunt pas na een half uur genoteerd kon worden. Danny Blind zorgde voor de inleiding en René van der Gijp schoot van ruime afstand de bal hard tegen de kruising. Eerste wissel Op dat moment had Sparta zijn eerste wissel toegepast. Joep Bonenberg nam de plaats in van Frank Weerden ;il< RSFOORT Het 4jtot dusver niet op FC Den Haag in het irtoernooi. Eerst I VUC met 5-1 (iet- 5n geflatteerd) terzijde otft en gisteren moest Amersfoort er met ij zeker niet als over- Hen te beschouwen je van 8-1 aan gelo ei Vanaf de volgende :Je, de kwartfinale, zal nuis tegen PSV se- aangepakt moeten len door de volgelin- van trainer Piet de er, die gisteren met legen moet hebben iken naar het spel zijn ploeg. Als FC Haag de ontmoeting h het terecht op de Ite plaats van de eer divisie staande SC als een vin- ing mag be- 'en voor het reste- competitie- en be- ferk valt er toch nog positiefs van het ver- "van het seizoen te fachten. de eredivisieclub mocht lan erg hebben getroffen een povere tegenstander IC Amersfoort, de Hage- I etaleerden toch meer louter kwaliteitsverschil, lewees niet alleen de uit- maar ook de manier bp het spel werd ge il. Nog niet eerder dit sei- liepen de combinaties Den Haag zo soepel en ird, waarbij natuurlijk irschil in tempo met het leiden ploegje van trainer Alleman ook het nodige |ht in de schaal legde, desondanks was het op- van Mansveld c.s. van [vertuigend gehalte, waar- •vendien een uiterst ple- ^ie bijkomstigheid zich J)od: Chris Treling scoor- 'Teemaal. tevige spits, die sinds zijn Ale blessure van Henk van /toen veroorzaakte entree ip het punt van doelpun- laken niet de van hem ;hte norm haalde en enige keren werd gepas- ten gunste van Lex maker, nam de zeven achtste treffer voor zijn ling. En die produktie it een beloning worden ëmd voor zijn inzet en in- l want veel meer dan Van wen is Treling een punt- |!r die ploeggenoten in het [betrekt, waaruit gisteren SC Amersfoort bijvoor- nog twee doelpurïten- Schoenmaker en Good- 'oortvloeiden. voor Piet de Visser om redenheid over zijn in- •spits, die nu waarschijn- ifinitief heeft bewezen dat een nog enige tijd jen aankoop niet hoeft té doen, uit te spreken. Is heel goed voor zijn zelf- J>uwen", oordeelde de Ilse trainer, die in de twee- ^Ift van het bekerduel bo vendien nog twee andere jon ge spelers inzette: René van Delft en Arie van de Zwan. Waarmee De Visser inmiddels zijn eigen keuze voor Dick Ad vocaat. die hij na diens Ameri kaanse periode inlijfde, maar door blesures niet kon inzet ten, van een merkwaardige kanttekening voorzag. Advo caat Is inmiddels fit, maar wordt tot zijn vertrek naar de Verenigde Staten eind maart waarschijnlijk niet meer inge zet, omdat de jeugd (overigens terecht) voorrang krijgt. Geen probleem Ondanks de absentie van Van Leeuwen, Advocaat, Goemans en Wickel heeft FC Den Haag zoals uit de eindstand blijkt geen enkel probleem gekend met SC Amersfoort. De Amer8foorters bleken uit de cupbelangen weinig extra in spiratie te hebbon geput om het niveauverschil enigszins te verbloemen en lieten vanaf het begin het initiatief aan de eredivisieploeg. Die ondanks een overwicht tot de 23e mi nuut moest wachten tot er een treffer viel om het grote onderscheid in kwaliteit uit te drukken. Lex Schoenmaker was de ma ker, waarbij Goodlass en Tre ling het voorbereidende werk verrichtten. Hoewel de Amers- foorters na deze treffer enigs zins uit hun schulp kropen was de basisopzet van hun offen sieve acties dermate onbehol pen dat FC Den Haag zich ook toen geen zorgen behoefde te maken. Steeds weer kwamen de spelers van de eredivisie- ploeg op simpele wijze in bal bezit, omdat SC Amersfoort het weg-is-weg tot een heilig doel leek te hebben uitgeroe pen. Drie minuten voor de rust Chris Treling scoorde tweemaal in de produktie van acht. burg, die mot een dijbeen blessure uitviel. Joep Bonen- berg nam Weerdenburgs plaats als libero over en deed dat goed. De invaller, die Sparta heeft weggehaald bij de Apeldoornse amateurclub Robur et Velocitas, viel in de eerste helft ook in negatieve zin op. Hij kreeg de gele kaart van scheidsrechter Jan Kei zer na een grove overtreding tegen Jo Körver. Pas in het laatste kwartier van de officiële speeltijd kwamen dan toch de niet meer ver wachte doelpunten. Uit een snelle aanval bediende de voor René van der Gijp in het veld gekomen Jo van Zoest Ronald Lengkeek. Dick Schneider raakte de bal nog wel met z'n hoofd, maar onvoldoende om het gevaar te keren. De Spar taan kwam alleen voor doel man Paul van de Meeren en maakte het karwei met een boogbal af: 0-1. Parool Het parool voor Go Ahead Eagles luidde vanaf dat mo ment: aanvallen. Hoewel niet altijd met overleg, toch vol doende om voor vele paniek situaties in de Spartaanse de fensie te zorgen. En het had resultaat. Henk ten Cate (in gevallen voor Bert Gotink) forceerde een hoekschop en de door Tommy Kristiansen voorgezette bal werd door Kee9 van Kooten schitterend voorbij Pim Doesburg gekopt: In de verlenging vervielen GA Eagles en Sparta echter weer in gezapig en bij vlagen erg slecht voetbal. Joop Brand: ,,We gokten op strafschoppen, maar verwaarloosden de ver dediging bij al dat goed be doelde aanvallen". Echter Zijn ploeg bleef jagen en het gevolg was dat Sparta verrassend de volgende ronde haalde. In de 116de minuut was Go Eagles Eagles al gewaarschuwd toen Ronald Lengkeek in een ideale scoringspositie de bal tegen de paal schoot. Van die waar schuwing trokken de Deventer narren zich niets aan met als gevolg een tegendoelpunt in de laatste minuut. Danny Blind zorgde voor de inleiding. Hij mocht op de rand van buiten spel doorgaan omspeelde Paul van de Meeren en tikte de bal naar de Oostenrijker Schwarz, die zijn ploeg beheerst een ronde verder schoot. Scoreverloop: 75. Lengkeek 0-1; 86. Van Kooten 1-1; 120. Lengkeek 1-2; scheidsrechter: Keizer; toeschouwers: 5500. Kist; Hullegie(Voskamp), Woudsma. Kristiansen; Körver, Van Kooten. Go tink. Sparta: Doesburg; Balkestein, Van Weerdenburg (Bonenberg), Stuy van de Herik, Van Tlggelen; Verbeek. Ste vens. Blind; Van der Gijp(Van Zoest), Schwarz, Lengkeek. was het pleit in stadion Birkho- ven in feite beslecht toen de zeer actieve Andrè Wetzel e- venals Schoenmaker een aan- Bombardement Na de rust barstte het Haagse bombardement goed los, hoewel door enige "spielerei" de doelpunten na de derde treffer van Goodlass nog even op zich lieten wachten. Eerst kreeg Cees Tempelaar, die toch nogal veel overtredingen maakt, nog terecht de gele kaart van scheidsrechter Se- vereyn. Vervolgens troffen Jonker, Me- lis(2x) en Treling(2x) doel. Tus sen de bedrijven door zorgde Leen van de Merkt, met Ruud Wetzel en Ben Hulshoff tot de betere spelers van SC Amers foort behorend, voor de enige tegentreffer. Een door Van der Zwan ten opzichte van Hulshoff veroorzaakte strafschop kende Severeyn in de laatste secon den niet meer toe. Hij vond 8-1 kennelijk een goede afspiege ling van de veldverhoudingen. Scoreverloop: 23. Schoenmaker 0-1; 42. Wetzel 0-2; 46. Goodlass 0-3; 70. Jonker 0-4; 71. en 75. Melis 0-5, 0-6; 76. Van de Merkt 1-6; 78. en 89. Tre ling 1-7, 1-8. scheidsrechter: Severeyn; toeschou wers: 2500. SC Amersfoort: Spranger; R. Snij- ders(Melessen), Van Loon. Kraak, Vlugt(Van der Meer); Van de Merkt, E. Snijders, Brink; Wetzel, Vreekamp. Hulshoff. FC Den Haag: Galjé; Tempelaar. Mansveld, Van'Vliet(Van der Zwan), Korevaar; Wetzel, Schoenmaker(Van Delft), Jonker; Melis, Treling, Good- De speler die een uitblinkende partij vertolkte bij Feyenoord was Jan van Deinsen die hier zijn tweede doelpunt maakt. Niels Overweg probeert vergeefs nog in te grijpen. ROTTERDAM Dat lijstje of vermeend lijstje - met na men van Feyenoorders die van de hand zouden worden gedaan, heeft wat teweeg ge bracht. Dergelijke geruchten ondermijnen het moreel, al is het maar onbewust. Trainer Jezek had deze week met do groep gepraat. „Mogelijkhe den" voor een transfer kre gen zekerheid. René Notten onderhandelt over een drie jarig contract en de man, die nimmer in het westen wildo wonen, is van plan zich in of om Rotterdam te vestigen. Jan van Deinsen is het spre kendst voorbeeld van herstel na onzekerheid. Hij speelde een formidabele wedstrijd, als linkermiddenvelder. Doel man Joop Hiele, die zich oo. niet geheel en al zeker waan de en altijd nog de „drei ging" Ton van Engelen voel de, speelde een vrijwel vlek keloze wedstrijd. Tegen dit weer opgeleefde en daardoor met zekerheid optredend Feyenoord had FC Twente geen schijn vsn kans. De 4-0 is dan ook een normale uit slag na een „gladde partij" voetbal van Rotterdamse zij de, waardoor de kwartfinales van het bekertoernooi zijn bereikt. Jezek zei het met nadruk: „We waren aan het publiek verplicht om wat te presteren na de laatste teleurstellingen. Dat hebben de spelers ook begrepen en vandaar deze goede wedstrijd". Het publiek evenwel had de nederlaag van woensdag tegen MVV nog in gedachten en bleef weg. Niet meer dan 11.860 kijkers be vonden zich op de tribunes. De oude waarheid deed voor hen opgeld: de wegblijvers hadden ongelijk. Feyenoords spel deed denken aan die me morabele wedstijd tegen Ajax in het begin van het seizoen. Feyenoord had er zin in, speelde zeer gemakkelijk, combineerde dat het een lust was en had ook nog het geluk dat alles goed uitpakte. Trucs lukten, bijna misluke combi naties liepen toch nog goed af. FC Twente legde tegen die soepel spelend Feyenoord al gauw het hoofd in de schoot, noodgedwongen want er was werkelijk geen kruid tegen ge wassen. Toch duurde het nog ruim een half uur eer Feyenoord de lei ding nam. Dat had eerder kunnen gebeuren, maar dan dient er wel een spits te staan. Helaas moest weer worden geconstateerd dat Jan Peters ijverig is, zich volledig inzet maar een beperkte voetballer is. Zelfs tweemaal voor een verlaten doel ontbrak het hem aan baltechniek om tot scoren te kunnen komen. Petur Pe- tursson zoekt ook nog steeds naar zijn vorm. Hij scoorde wel, maar - bijna traditioneel - uit een strafschop. Zorgen Do zorgen zijn dus nog niet voorbij en Jezek krijgt het nog moeilijker als Pierre Ver meulen is ingelijfd. „Dan zie ik wel weer", zei hij maar het is niet ondenkbaar dat hij Petursson - ondanks diens eenbenigheid (een zwak rechterbeen) als spits pos teert. Middenveld en defensie weer den zich uitstekend, vooral het eerste. Toen Wim Jansen na 34 minuten geblesseerd had afgehaakt ten gunste van Ro ger Albertsen, liep het zelfs beter. Jan van Deinsen was de grote animator. Jezek: „Brard heeft goed gespeeld en daar door kan Van Deinsen als middenvelder blijven spelen. Weer is Jan van Deinsen erbij maar doelman Van Ger- vens vuist reikt hoger en verder. Hij heeft iets wat we de laatste tijd gemist hebben". Van Deinsen speelt nethousiast, stimuleert, schiet als het mo gelijk is, trekt onyervaard mee ten aanval. Zijn treffer was een juweeltje. Uit een vloeien de aanval nam hij de bal uit de pass van Brard meteen op zijn schoen: 1-0. Doordat Feyenoord zo gemak kelijk speelde en de zaak ste vig in handen hield, kon FC Twente, ondanks een positie ve instelling, weinig uitrichten. En als dat af en toe gebeurde, bleek Joop Hiele in topvorm te steken met als grootste wa penfeit de kopbal van Gritter Definitief Jan van Deinsen gaf pal na de rust Twente de genade slag. Peters kopte hem de bal voor de voeten, Van Deinsen liet Jol „staan" en scoorde: 2-0. Weinig minuten later stond de zege definitief vast. Petursson schoot tegen de lat en Budding frommelde de bal uit een verwarde situ atie achter Van Gerven die al enige saves op zijn naam had staan. Twente protesteerde zwakjes voor hands, dat voorafgegaan zou zijn aan de treffer van Budding. Het was meer het moedeloze gebaar van een ploeg die aan klasse van de tegenstander ten onder was gegaan. Feyenoord had de score kun nen opvoeren als Petursson, V.d.Korput en Peters niet had den gefaald. Het bleef bij de strafschop, toegekend door dat Brard met (weer) een haarzuivere pass Peters had bereikt die door Van Gerven meedogenloos tegen de grond werd gewerkt. Petursson kon zijn topscorerspositie met een doelpunt verbeteren. Twente's trainer Hollink paste twee wissels toe, die geen wij ziging brachten in de onder geschikte rol die zijn ploeg was opgedrongen. Jol pos teerde zich na de rust meer in de frontlinie, Zondervan kwam meer op maar het was alle maal vergeefs. Feyenoord ver loor Wim Jansen al snel en ver in de tweede helft Van Dein sen, die licht geblesseerd raakte. Niemand kon iets afdingen op de royale zege van Feyenoord. Ook Hollinkg niet die zei: „Ik verlies liever mt 4-0 dan 1-0 want dan weet je tenminste waar je staat". Dat wist FC Twente, dat drie jaar achter een bekerfinalist was, dan ook terdege. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 3T. Van Deinsen 1-0; 46. Van Deinsen 2-0; 50. Budding 3- 0; 72. Petursson (strafschop) 4-0. Scheidsrechter: Van Ettekoven; toe schouwers: 11.860 Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Niel sen, V.d.Korput. Brard; Jansen (Al bertsen). Notten, Van Deinsen (De Leeuw); Budding, Peters. Petursson. FC Twente: Van Gerven; Dilllng, Jot. Overweg, Zondervan; Scheve, Otto (Smand), Bos; Thoresen, Llndsted (Van Staveren), Gritter. 1ÜÜ23S2

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11