Opslag radioactief afval bij Borssele niet gevaarlijk Het is d'erop of d'eronder" Regering zal prins Claus tot uiterste voorzichtigheid manen V.S. willen vredesmacht in Afghanistan 4weld in l-Ierland it op aten oningen Sber aan $t werk jrinaamse resident eedt dit ar af Gegijzelde kinderen Bovensmilde hadden de bof Nieuwe golf van geweld verwacht in Rhodesië £eidóc(Somci4it Volkstelling Harvard biedt Sacharov lectoraat aan Italiaanse christen democraten lonken weer naar communisten JNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 FEBRUARI 1980 PAGINA 7 gering kan h» ISO-rapport A vervalsen HAAG Een woord- n Ier van het ministerie 'iinancien heeft op een uldiging in de FNV- t verklaard.dat het ka- het OESO - rapport esplst zou hebben dat dit ttpgelijk is, omdat het roort door onafhankelijke zjinigen wordt vastge- —jN V-krant zegt dat het ka- irt het rapport in de doofpot 1 ert te stoppen omdat het P etigend zou zijn voor de ningspolitiek van minis- Lndriessen. Het onlangs ekte stuk van de OESO een ontwerprapport zijn iet secretariaat van deze isatie. Het ontwerp zou eerd zijn op verouderde ederlandse regering heeft gs op dit rapport schrif- commentaar geleverd. na is in Parijs een ge- gevolgd met een delega- lir^n de OESO. De resulta- an de bijeenkomst in Pa porden verwerkt in een I litief rapport, dat binnen l |e weken uitkomt 6Q :h|FAST In Noord-Ier- is gisteren het geweld opgelaaid. In Belfast n scherpschutters van irboden Ierse republie- leger (IRA) een En- soldaat neer die op itig meter hoogte werk- I ïheden verrichtte aan radiomast rs werd een man in de be- geschoten. In Belfast wer- twee bommen onschade- jrtemaakt en werd aanzien- [0 schade aangericht bij een -Explosie in een slijterij. In 'londerry veroorzaakten bomaanslagen- brand in '©borgebouwen. Bij deze lagen vielen geen slacht- k in 01 ar ^NINGEN Er komt einde aan de nu twee nen durende staking van ..■Provinciale Staten van ringen. Nu de Tweede *Hier medio Maart een qddebat gaat houden rg de werkgelegenheid nkn de fracties van )A, CPN, PSP en D'66 ocht op 5 Maart een Sta- k&rgadering bijeen te roe- een meerderheid van 29 ti 26 stemmen besloten de tn op 30 januari alle over- met de regering op te iprten en ook de eigen izaamheden te staken. De "gelegenheidssituatie in Hingen was volgens de afderheid van de Staten zo it dat zij hiervoor niet lan de bestuurlijke verant- delijkheid wilden dragen, en negatieve uitkomst van Kamerdebat willen de lies eventueel weer tot op- I rting van hun werkzaam- - n besluiten. HAAG De Suri- president Ferrier verklaard dat hij nog ar zal aftreden. Presi- Ferrier gaf in April het vorig jaar reeds te ten dat hij zijn functie lugustus 1979 wilde neer- ,K Surinaamse regering heeft l toen echter verzocht nog |e tijd aan te blijven. De B 70 iarige Ferrier vindt nu echter welletjes en zal ien vijf maanden na de "lezingen, die op 27 maart uden worden, zijn functie [leggen. De heer Ferrier 1de voor de Surinaamse ikelijkheid de post van ïrneur. In 1975 werd hij ■rste president van Suri- UTRECHT De gijzeling in de school in Bovensmilde, nu drie jaar geleden, heeft een opmerkelijke medische ont dekking tot gevolg gehad, zo blijkt uit een publicatie in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Zoals bekend werden 28 van de 105 kinde ren bij hun vrijlating zo ziek dat ze in het ziekenhuis moesten worden opgenomen met symptonen als hoest, koorts, hoofdpijn en misse lijkheid. Virologisch onder zoek aan de hand van keel- monsters toonde vervolgens aan dat elf kinderen de bol hadden. Tot dan toe was het echter onbekend dat het bof- virus zich ook in de keel kon nestelen. Gebleken is nu ook dat een eventuele besmetting al na een week te constateren is en niet pas na 21 dagen, zoals steeds weer gedacht. De onderzoekers van de Rijksu niversiteit van Groningen achten het nu dan ook uitge sloten dat de ziekte van de kinderen opzettelijk is ver oorzaakt, bijvoorbeeld door iets in hun eten te doen. Het ging duidelijk om de bof en dat virus blijft in de open lucht maar enkele minuten leven. Eén van de kinderen moet het virus bij aanvang van de gijzeling onder de le den hebben gehad. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De uitbreiding van de opslagruimte voor bestraalde splijtsto felementen bij de kerncentrale Borsse le zal geen grotere gevaren voor de om wonenden opleveren. Dit blijkt uit een notitie van de Commissie Reactorvei ligheid van het ministerie van Sociale Zaken aan de Tweede Kamer. Het parlement zal komende week over de vergroting van de opslagcapaciteit bij de kerncentrale praten. Het gaat daarbij om een uitbreiding van 240 opslagplaatsen tot een totaal van 560. Volgens de notitie is vergroting van de opslagruimte noodzake lijk omdat opwerking van de elementen in het buitenland waarbij uranium en het gevaarlijke plutonium vrijkomen) wel eens langer kan duren dan was voorzien. Langere opslag zou, aldus de notitie, wel eens nodig kunnen zijn gezien internatio nale ontwikkelingen rond de vraag of en zo ja moet worden besloten tot opwerking van uitgewerkte splijtstofelementen. In deze internationale discussie speelt vooral het vrijkomen van plutonium, goed voor het maken van atoombommen, een belangrijke rol. Onlangs ontkende minis ter Van Aardenne (Economische Zaken) tegenover de vaste Kamercommisie voor kernenergie dat er een verband zou zijn tussen het al dan niet doorgaan van op- werking en de uitbreiding van de opslag in Borssele. Volgens de bewindsman was uitbreiding alleen noodzakelijk omdat door stakingen wel eens vertragingen op treden in het afvoeren van de splijtstofe lementen naar de buitenlandse opwerkin- gsinstaliaties. De opwerking van splijtsto- felerrienten van de kerncentrale Borssele vindt in Frankrijk plaats. Minister Van Aardenne diende onlangs een wetsontwerp bij de Tweede Kamer in ter goedkeuring van een nieuw opwerkin- gscontract waarin is bepaald dat de splijs- tofelementen een jaar bij de verzender moeten blijven voor verzending. Nu is deze termijn in het contract zes maanden. De Tweede Kamer weigerde echter het wetsontwerp te behandelen met het oog op de internationale discussie over op werking als zodanig. Uit de notitie van Sociale Zaken blijkt dat van de extra op slag geen verhoging van de uitstoot van radioactieve gassen of radioactief water (de elementen worden onder water opge slagen) te verwachten is. Alleen door een beschadiging van de elementen, bijvoor beeld door een zware botsing met andere voorwerpen, zou radioactiviteit kunnen ontsnappen. Door inwerkingtreding van het isolatiesysteemn zal deze lozing van gassen in de buitenlucht echter geen ge vaar voor de omgeving opleveren. SALISBURRY De politie van Salisburry, de hoofdstad van Rhodesië houdt voor vandaag en morgen rekening met een nieuwe golf van geweld, na de ongeregeldheden van donderdagavond. Beide leiders Nkomo en Mugabe hebben beschuldigingen dat zij de aanstichters van de bomaansla gen van donderdag zijn, resoluut van de hand gewezen. Na de aanslagen zijn gisteren duizenden reservisten onder de wapepen geroepen. Tegen de tijd dat de zwarte bevolking van het land naar de stembus gaat, zal het leger op een sterkte van 100.000 man zijn gekomen. „Het lijkt meer op een voorbereiding voor oorlog dan voor vrede", aldus een woordvoerder van Mu gabe in reactie op de uitbreiding van het leger. De verkiezingen onder de blanke bevolking van Rhodesië heb ben zoals verwacht een overwinning opgeleverd voor de Rhode- sische Front-partij van Ian Smith. Alle twintig zetels die in het nieuwe honderd leden tellende parlement voor blanke minder heid zijn gereserveerd, werden door zijn partij in de wacht ge sleept. Het comité Zuidelijk Afrika heeft bekend gemaakt dat het ver kiezingsmateriaal voor het Patriotitisch Front (met een totale waarde van drie ton) gisterén aan de ZAPU van Nkomo en de ZANU van Mugabe is overhandigd. Eén van de drie kerken in Rhodesië die bij I gen werden verwoest. De leiders van het Front hebben elke verantwoordelijkheid van c wezen Jarig Prinses Christina viert maandag in haar woon plaats New York haar 33e verjaardag VOLGEND jaar wordt in Nederland opnieuw een volkstel ling gehouden. Bij het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de voorbereidingen in volle gang. De Tweede Kamer verdiept zich in de wettelijke voorbereiding. Een resterend, maar principieel vraagstuk daarin is, of deelname aan de tel ling verplicht moet worden gesteld. Het kabinet heeft vooropgesteld de sanctie op het niet meedoen aan de telling op te heffen. Dat is een juist voorstel, daar waar het toch gaat om het privé-terrein van de burger. Men motiveert mensen niet met een verplichting, maar met gedegen voorlichting over de voordelen van een volkstelling. Zo'n gedegen voorlichting moet er dan ook komen. Het is echter niet voor de hand liggend dat het kabinet wel de sanctie opheft, maar de verplichting handhaaft. Een ver plichting zonder wettelijke sanctie is geen echte verplichting, en maakt de wetgever eigenlijk ongeloofwaardig. Daarom zou het goed zijn indien de verplichting tot deelname zelf ook uit de wet geschrapt zou worden. Inzake adviseurschap ontwikkelingssamenwerking (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Van Agt en mi nister De Koning zullen prins Claus infor meel op het hart drukken de „uiterste zorgvuldigheid" te betrachten bij zijn werk als regeringsadviseur op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. Dit op verzoek van de fracties van CDA en WD in de Tweede Kamer. Het is niet zo dat deze partijen twijfelen aan de houding van de prins, maar zij willen wel dat hij zich zeer goed bewust is van zijn verander de positie, wanneer op 30 april zijn echtge note de troon bestegen zal hebben. De fracties hebben voor deze stille manier van optreden gekozen, omdat er naar hun smaak teveel en bovendien verkeerde publi citeit rond het adviseurschap van Claus is ge weest. Er verschenen allerlei berichten dat een meerderheid in de Kamer bezwaar zou hebben tegen het aanblijven van de prins als raadsman van minister De Koning. CDA en VVD hebben nu geen behoefte meer, even min trouwens als de PvdA, aan officiéél overleg. Volgens voorzitter Harry Aarts van de betrokken Kamercommissie heeft het er inderdaad even naar uitgezien dat de zaak op de agenda van het eerstvolgende mondeling overleg zou komen, maar heeft men daar nu maar vanaf gezien. Ingewijden voegen hieraan toe, dat ook de angst voor het te boek komen te staan als anti-monarchistisch, een rol heeft gespeeld. Dat zou vooral gegolden hebben voor de VVD, die aanvankelijk nogal wat bezwaren had geuit tegen het aanblijven van de prins als adviseur. De liberalen vonden dat hij zich daarmee te kwetsbaar maakte. Binnen het CDA zou men tot zwijgen hebben besloten, omdat partijgenoot De Koning als minister in het openbaar (voor de televisie) had ver klaard geen enkele reden te zien, waarom de prins zijn functie zou moeten neerleggen. Voor de PvdA tenslotte maakt het geen ver schil, aldus de fractie, of Claus nu de echtge noot van de kroonprinses of de koningin is. Principiëel vinden de socialisten het nog steeds niet zo'n goed idee dat Claus adviseur is, maar tegelijk voelen zij er niet voor, naar verluidt net als de VVD uit angst voor verlies van stemmen, daar nu een punt van te ma ken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui MOSKOU/CAMBRIDGE rov zelf van dit lectoraat op gaan van de communistische De faculteit voor natuurwe- de hoogte te brengen, tenschappen van de Ameri kaanse Harvard University heeft de verbannen Russi sche kerngeleerde Andrei Sacharov uitgenodigd dit jaar te komen lesgeven. De universiteit zal pogen Sacha- In de Russische pers wordt de campagne tegen de dissident voortgezet. Gisteren werd hem „fascisme" en „een autoritaire houding" verweten. De "Kom- somolskaia Pravda", het or- jeugd in de Sowjet-Unie heeft een felle aanval op Sacharov gedaan en hem er van be schuldigd staatsgeheimen het land uit te hebben gesmokkeld en „criminele contacten" met buitenlandse ambassades en staatshoofden te onderhouden: IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIHIIIIIIIimilllllllillllllllllllllllllllllllllll VOORZITTER FRUITTELERS: De vaste Kamer commissie van landbouw op be zoek In het fruit teeltgebied Mid den-Nederland. GELDERMALSEN „We zijn nu in een fase waarin beslist moet worden of de Nederlandse fruitteelt kan blijven of niet. Het gaat om zijn of niet zijn". Voor zitter J. L. Nijsten van de Nederlandse fruittelersor ganisatie NFO zei dit giste ren op een persconferentie tijdens een bezoek van een zestal leden van de land- bouwcommissie uit de Tweede Kamer aan het Midden-Nederlandse fruit teeltgebied. De al jaren durende overpro- duktie van appels in de EEG en de ten gevolge daarvan zeer lage telersprijzen (vorig seizoen 37 cent, dit seizoen tot nu toe 34 cent per kilo ge middeld), hebben vele Ne derlandse telers het water tot de lippen doen stijgen. Als de overheid de fruitteelt nu geen helpende hand toe steekt, aldus Nijsten, dan zal een desastreuze ontwikkeling volgen: duizenden hectaren fruit zullen dan in ons land gerooid moeten worden, wat een enorme weerslag zal heb ben op het arbeidsproces. Bij de fruitteelt, de toeleve rende en de verwerkende be drijven zijn zo'n 24.000 men sen betrokken. De impor- thandel in fruit zou, zeer ten nadele van het voedselpak ket van de Nederlandse be volking, een monopolie posi tie krijgen, en het landschap zou een verarming onder gaan. De NFO stelde de Kamerle den in kennis van een eisen pakket dat ze aan minister Van der Stee van Landbouw heeft voorgelegd. De voor naamste twee punten daarin zijn een verbetering van de rentesubsidieregeling voor herinplant van fruitbomen en een verhoging van de overheidsbijdrage in de ver zekering van boomgaarden tegen hagelschade. Dit seizoen, vertelde voorzit ter Nijsten, zijn in ons land al 100 miljoen kilo appelen uit de markt genomen en in de hele EEG 260 miljoen. Uit breiding van de Nederlandse fruitteelt streeft de NFO niet na. Doel van haar streven is „houden wat we hebben" en kwaliteitsverbetering. Van het begin tot zo laat mogelijk in het seizoen wil men de consument een goed produkt kunnen leveren. Nog steeds ondervindt de Ne derlandse fruitteelt kwalijke gevolgen van subsidies, die Frankrijk en Italië in vroe ger jaren aan hun telers heb ben gegeven voor onder meer grote nieuwe aanplan tingen en investeringen in pakstations. Daardoor zijn de produktiekosten van Franse en Italiaanse appels die hier op de markt komen nu nog lager dan .die van de Neder landse. Of Frankrijks Golden Delici- ous soms, afgezien van de prijs, beter in de gunst van de Nederlandse consupient staat - dan zijn Nederlandse broer? Bij smaakproeven, re pliceerde Nijsten hierop, kwamen de Nederlandse Golden Delicious er op zijn minst als even lekker en meestal als lekkerder uit dan de Franse. Voorzitter ir. Braks van de Kamercommissie vertelde dat de problemen indruk hebben gemaakt op de com missie. Op 13 maart, zo is al eerder afgesproken, zal zij die problemen met minister Van der Stee bespreken. Nog dit weekeinde zal Braks er, in opdracht van de commis sie, bij de minister op aan dringen, maandag in de EEG-ministerraad al het mo gelijke te doen om te komen tot beperking van de import in de EEG van appels van het zuidelijk halfrond tot een „redelijk'4 niveau. WASHINGTON De Verenigde Staten zijn met verschil lende andere landen besprekingen begonnen over de vor- ming van een vredesmacht in Afghanistan. Woorvoeders van de regering verklaarden evenwel tegelijkertijd geen spoedige terugtocht van de Russische troepen in dat land te verwachten. Uitgangspunt bij de vorming van zo'n vredes macht zou een neutraal Afghanistan moeten zijn. Niet ge meld werd met welke landen gepraat wordt. Vast staat wel dat nog geen concrete voorstellen over zo'n leger zijn ge daan. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren in Brussel gezegd dat Russische pogingen om een kloof tussen West-Europa en Amerika tot stand te brengen blijk geven van „een zeer kortzichtige strategie" en tot mislukken gedoemd zijn. Schmidt gaf samen met de Belgische premier Martens een pers conferentie na afloop vambesprekingen tussen dit tweetal. Mar tens deelde mij dat zijn land contact wil zoeken met Warschau pact landen om te bekijken of daar bereidheid tot wapenbeheer sing bestaat. Volgens het Amerikaanse dagblad The Washington Post heeft de Amerikaanse inlichtingendienst CIA de afgelopen weken grote hoeveelheden kleine wapens over de Pakistaanse grens Afghanistan binnen gesmokkeld om de moslemopstandelingen die strijd voeren tegen het bewind in Kaboel, te versterken. De wapens zouden van Russische makelij zijn en destijds in Viet nam zijn buitgemaakt op Noord Vietnamese troepen. ROME Bij de opening gis teren van het partijcongres van de Italiaanse christen democraten heeft algemeen secretaris Benigno Zaccagni- ni een opening naar de com munistische partij gemaakt door te pleiten voor een „te rugkeer naar de politiek van nationale solidariteit". Hij wil een gesprek met alle partijen en sluit de commu nisten daarbij niet uit Zaccagnini maakte echter niet duidelijk of zijn partij bereid zou zijn de communisten mi nistersposten te laten bekle den. Zoals bekend dreigt in Italië een nieuwe kabinetscri sis, omdat de socialisten die de christen-democratische rege ring een meerderheid hebben bezorgd uit het kabinet willen stappen, als de communisten van regeringsdeelname blijven uitgesloten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7