Leiden luiddey opee burgemeester en mevrouw Vis uit Galerie Classique artistiek intermezzo op Kort Rapenburg ND Eerste paal voor Katwijks politiebureau WILLEBRORDSCHOOL MAG UITBREIDEN J^fAD/REGiO LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 FEBRUARI 1980 PAGINA 3 „MANIFESTA TIEVAN ALLERLEI AMBTELIJKE EN BURGERLIJKE GELEDINGEN LEIDEN Dr. Adriaan J. Vis kan maandag rus tig het secretariaat-generaal van binnenlandse za ken in Den Haag op zich nemen: Leiden heeft hem en zijn vrouw, te oordelen naar de 'manifes- tatie' rond zijn afscheid als burgemeester, giste ren, in het burgerlijk en ambtelijk hart gesloten. mi Vijdagmiddag waren het de ambtenaren, hoog en Jlaag, die met veel goede woorden en geschenken kwamen opzetten naar de Burgerzaal ten stad- n huize, 's avonds was het de beurt aan de „brede üyn{ lagen" uit Leidse bevolking en aanverwanten en andere connecties van het echtpaar Vis-Hommes. Het waren er vele honderden. Alleen met het sprekersaandeel al was ruim anderhalf uur ge moeid en daarna moesten stoeltjes opgeruimd en de handen nog eens worden geschud. Het werd dus een latertje. We zullen ons moeten beperken bij het opsommen van wie er allemaal was. Trou wens we hebben sterk de indruk dat niemand aan de aandacht van bijna oud-burgemeester Vis is ontgaan. Daar waren collega's, inclu sief die van de Leidse en Duinkring, verenigd in het Genootschap van Burgemees ters (bijna 1000 leden), waar van de heer Vis bijna drie jaar met straffe hand voorzit ter is geweest. Vreugde en droefheid alom. Het genoot schap lijdt verliezen, de laat ste tijd: de ene burgemeester na de andere gaat heen, met of zonder Vut. In de toespra ken viel heel wat keren de in die kringen geliefde uitdruk king „met name". Er was be langstelling de geschenken voor het paar, of voor de nieuwe werkkamer van de heer Vis zelf, werden met grote regelmaat aangedragen ook van kant van de regi onale brandweer, van het gen jaar), Expogé, 3 October Een schaterende me vrouw Vis schudt, naast haar man, de hand van Leidenaar-in- hart-en-nieren Jan Doove. ne« Nieuw Leids Dierenasiel, de Vereeniging, een meneer na- ^carnavallers van de Leidse mens de „ambtenaren der Hutspotten (die later ver- burgerlijke stand", gymnasti- schenen dan hun dissidente sche dames, en wielrenners makkers die zich De Jolige (ere-voorzitter Joop Rietho- Hutspotters noemen), steels ven van Swift stak de burge- meester een onder de riem: „ik was voorzitter van een club met 400 leden, en ik aanwezige raadsleden, ver scheidene Leidse ere-burgers, wijkcomité's. Er was hulde namens het Leids City Cen- heb meer kritiek gehad dan trum. Daar waren Leidse al dan niet huisvrouwen (voor- teden namelijk gekomen voor me vrouw Vis met haar sterke vjciale inbreng, de laatste ne- als voorzitter van 100.000 Het universiteitsbestuur was vertegenwoordigd en de Stichting Pieterskerk. En de Jolige Hutspotters bestonden het, in het bijzijn van de grimmig toekijkende concur rentie, de burgemeester als nog, met een Brabants ac cent, te verheffen tot „bier- schuimer" of iets dergelijks. „Ik zal de onderscheiding op gepaste ogenblikken dragen", beloofde de heer Vis, zonder al te veel overtuiging in zijn stem. Eén en ander werd muzikaal opgeluisterd. Tus sen de geledingen door zong concertbariton Cor Niessen, met begeleiding van Joop Brons aan de piano, een aan tal fijnbesnaarde en ook wel ondeugende liederen: „Mijne moedertaal", Het wuf die spon en, in het Duits, een herinnering aan Nog zo jong als toen. Bij het niet aflatend handenschudden blies en sloeg de jubilerende muziek van de Leidse politiemarsen, fris van de lever en met ge smeerde kelen, of hield er de swing in. Uit Oxford, Lei- dens tweelingstad, was er op de valreep mr. John Parsons, voorzitter van de Oxford- Leiden Link, die de heer Vis een geweldige ambasadeur van zijn stad in Oxford noemde en voorts mededeel de, dat zowel dr. Vis als zijn vrouw benoemd waren tot vice-voorzitters van de Ox- fordse tak van de uitwisse ling, „voor het leven". En dat is nogal wat, want sinds het begin van de betrekkingen in 1947 zijn er maar vijf van die ere-titels weggegeven. Overi gens, ook voor het leven was het abonnement op het Leid se Jaarboekje, dat dr. Ad van Dongen, voorzitter van Oud- Leiden, had aangeboden. En daar was de heer Vis ook ontzettend blij mee. Voordat de schier onafzien bare keu zich opstelde, spra ken de heer en mevrouw Vis woorden van welgemeende dank. „Wij zijn erg graag ac tief geweest in allerlei Leidse corporaties en groeperingen en het is plezierig te merken, dat dit door u op prijs werd gesteld", zei de heer Vis. „Dank allemaal", zei zijn vrouw, „we laten zo veel dierbaars achter in Leiden". Laatste daad van burgemees ter Vis: vanmorgen om tien uur overhandigde hij de „sleutel der gemeente" (hoe die er ook uit moge zien) aan de prins carnaval van de Hutspotten, die gisteren in de Burgerzaal nog achter het net visten, maar vandaag groot slem spelen. Middelbaar ieroeps onderwijs «1 )p de tocht HTWIJK Voor de Kat- se scholengemeenschap .30 De Viersprong" en de oo Prinses Margriet"-school giggen er sombere tijden in iet verschiet. De beide scho- v en, die van oudsher als luishoudscholen bekend 3 is taan, dreigen hun middel- f* are opleidingen te verlie- en door een onderwijs-reor- n. anisatie van staatssecreta- is K. de Jong. Door de reor- )2 anisatie zullen de mogelijk 00 leerlingen het type on- erwijs in Haarlem, Den jj laag of Leiden moeten gaan olgen, en dat zien de Kat- ijkse scholen als een droe- v e ontwikkeling. )e commissie die de staatsse- m retaris van onderwijs advi- eert ziet in de toekomst geen laats meer voor vernieuwd nddelbaar beroepsonderwijs Katwijk. Daarmee staan de pleidingen voor mode- en J* ledingontwerper, gezinsver- jj, orgsters, assistent gezond- 11 leidssector, en mogelijk ook !IOS en andere vormen van niddelbaar onderwijs op de m ^ht' oope heer J. de Kruif, adjunct-, iirecteur op de scholenge- neenschap „De Viersprong", preekt over een onverwachte ;n bedroevende uitspraak, vaarin niet recht gedaan ivordt aan de Katwijkse situa- ie. Jarenlang is de groei-mo- elijkheid in Katwijk door jn )en Haag tegengegaan met de nededeling dat er nieuwe ont- wikkelingen op gang komen, j. Indanks dat alles volgden dit aar nog tachtig leerlingen de niddelbare onderwijsopleidin- !en. Dat dit aantal veel groter tan zijn, 'gezien de mogelijk heid voor jongens en meisjes om te kiezen uit een groot pakket middelbare opleidin- Ïen, blijkt uit een lange ter mijnplanning, die over drie honderd jongens en meisjes uit Katwijk, Rijnsburg en Noord- wijk spreekt. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Beroepsonder wijs te Katwijk wil alles in het werk stellen om staatssecreta ris K. de Jong (CDA) te over tuigen van de onjuistheid van het uitgebrachte advies. In middels zijn er contacten ge legd met Tweede Kamer-leden en het College van Burge meester en Wethouders in ^atwijk. Ook wil de vereni- ing de problematiek voorleg en aan de gemeenteraad en e raadscommissies van On derwijs. De Commissaris van de Koningin slaat de eerste paal, burge meester Bos kijkt toe, terwijl politiekorpschef De Jong zich uit de voeten maakt. KATWIJK In de stromende regen heeft de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, Mr. M. Vrolijk gisteren de eerste paal voor het nieuwe politiebureau van Katwijk geslagen. Ondanks dit alles werd de eerste paal voor het bu reau aan de Piet Heinlaan grondig de bodem ingedreund. De toekomstige buren van de politieagenten, de leerlingen van de Zonnebloemschool, sloegen het feestelijk gebeuren oplettend gade. Ze zongen voor de gelegenheid een passend lied.Voor het nieuwe bureau moeten 260 palen worden geslagen. Na de korte buitenplechtigheid werd de officiële opening verplaatst naar de kantine van de gemeentelijke werkvoorzieningplaats in 't Heen. Ter herinnering aan de zeven moeilijke jaren die aan de bouw vooraf waren gegaan overhandigde burgemeester Mr.C.A.Bos een doos met zeven zeetongen aan de heer Vrolijk. Deze gaf la coniek te kennen de vissen alleen te willen opeten als ze binnen de vangstquotering gevangen waren. Het nieuwe politiebureau dat veertien miljoen gulden gaat kosten, moet eind 1981 ge bruiksklaar zijn. OEGSTGEEST Het bestuur van de r.k. basisschool 'Wille- brord' heeft gisteren toestemming gekregen om de school in Oegstgeest uit te breiden. Het gaat om het een gemeenschapsruimte van 100 vierkante meter en een do- t aanbouwen van Drie leden van het dagelijks bestuur van de Willebrordschool zijn gisteren met een ambtenaar van onderwijszaken naar het Ministerie van Onderwijs getogen om de uitbreidingsplannen toe te lichten. De plannen bestonden al langer, maar men ver keerde in onzekerheid over de gedane aanvraag. De Willebrord school aan de Rhijngeesterstraatweg is één van de oudste katho lieke scholen in Oegstgeest. De school vervult een centrumfunc tie voor de villawijk en Buitenlust. Binnen het kader van de komende integratie van het kleuter en basisonderwijs werd eerder aan de Willebrordschool de kleuter school 'Wigwam' verbonden. Deze kleuterschool,die in een vleu gel van het gebouw is gevestigd heeft toestemming gekregen om een nieuwe leidsterskamer te bouwen, een extra toiletgroep en een leermiddelenberging. De aanvraag tot vergroting van een lokaal is niet gehonoreerd. Onzekerheid bestaat nog over vergroting van de personeelska- mer van de Willebrordschool. LEIDEN De nieuwste loot aan de door velen als wat armetierig beschouwde Leidse kunstboom heet Ga lerie Classique en is geves tigd aan het Kort Rapen burg 13. Cultuurwethouder P.H. Schoute zal vandaag om 15.00 uur zijn wethouder- lijke zegen aan de nieuwe galerie geven door middel van de opening van de aller eerste expositie, die is ge wijd aan Alex Rosemeier. Galerie Classique zal zich, zoals de naam al een beetje aangeeft, bezighouden met tra ditioneel schilderwerk uit de 19e en 20ste eeuw van bijvoor beeld de vertegenwoordigers van de impressionistische Leidse school. De Oegstgees- ternaar Jaap Kanbier, eige naar van de galerie heeft zijn hart verpand aan de romanti sche schilderkunst. „Ik heb lange tijd gewerkt in de zwak zinnigenzorg. De schilderkunst is altijd een grote hobby van mij geweest. Ik heb zelf zo wat verzameld in de loop der jaren en ik heb altijd wel met het idee in mijn achterhoofd gelo pen om een galerie te begin nen. Eigenlijk was het de be doeling om daar pas op latere leeftijd werk van te maken maar toen ik hoorde dat het pandje aan het Kort Rapen burg vrijkwam omdat de an tiekwinkel werd opgeheven ben ik er gelijk ingestapt om dat het precies geschikt was voor mijn doel. Het ligt gun stig en het was bovendien net helemaal verbouwd zodat ik er niets aan hoefde te doen", al dus Kanbier die zijn galerie over twee verdiepingen van het historische pand uitsmeer de. Kwaliteit „Ik ben eigenlijk meer kuns tminnaar dan kunsthande laar", vindt Kanbier. „Ik heb al vaker gehoord dat de Leide- naars zich niet zouden interes seren voor kunst maar dat komt ook omdat het aanbod in Leiden gering is. Ik vind dat je ze een kans zou moeten geven. Ik ben ook van plan om de drempel zo laag mogelijk te maken, ik ben bijvoorbeeld de hele week geopend en ik wil in de zomer de deur openzet ten zodat de mensen in en uit kunnen lopen". Jaap Kanbier heeft zich voorgenomen een hoge kwaliteit in zijn galerie te handhaven. „Dat zal niet mak kelijk zijn omdat het in de richting die ik gekozen heb steeds moeilijker wordt om aan goed werk te komen. Er komt geen namelijk niet veel nieuw werk meer bij. Alex LEIDSE KUNSTWERELD KRIJGT ER KLASSIEKE NOOT BU Jaap Kanbier en zijn kunstzinnig adviseur Van Polanen van het Rijksmuseum van Oudheden beves tigen de „Montelbaenstoren van Amsterdam", een olieverf van Rosemeier. Rosemeier bijvoorbeeld is de laatste vertegenwoordiger van het Leids impressionisme en hij is nu 91 jaar oud. Het bete kent wel dat het werk, dat na tuurlijk niet goedkoop is, een goede investering is want de waarde stijgt voortdurend. Als Rosemeier straks doodgaat, iets dat ik niet hoop want wat mij betreft mag hij over de 100 jaar oud wordèn is het gevolg wel dat de waarde van zijn werk zal verdubbelen", voor spelt Kanbier. Jaap Kanbier wil proberen zes exposities per jaar te houden. Buiten de exposities om zal de galerie steeds werk voorradig hebben, ook van jongere kun stenaars. Galerie Classique zal wel in het teken blijven staan van het romantische realisti sche werk, de landschappen, de stillevens en de portretten. Met op de achtergrond vaak stijlvolle klassieke muziek, die de juiste stemming bij de schil derijen zal oproepen. Tot en met zaterdag 15 maart staat de galerie dus in het teken van de laatste Leidse impressionisti sche meester Alex Rosemeier, die vertegenwoordigd is met olieverfschilderijen, aquarel len en tekeningen. Het werk is afkomstig uit familiebezit en is vaak al meer dan veertig jaar oud. Alex Rosemeier putte veel van zijn inspiratie uit het fraaie landschap van de Leidse regio, de Noordpias in Nieuw koop, de hyacinthenvelden bij Noordwijk, de Kaag, gezichten op Noordwijkerhout en Noor den om maar een paar onder werpen te noemen. De exposi tie is van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur geo pend. Popstudio Binderik nietszeggend LEIDEN Na de veelbelo vende start van het Poppen- theaterfestival gisteravond in het LAK, bleek de voorstel ling van Popstudio Binderik een teleurstelling. „De Vogel man" is geen zuiver poppen theater, maar een mengeling van mime en poppenspel, on dersteund door een op de band opgenomen verhaal. Nergens blijkt in de voorstelling waar om deze vorm gerechtvaardigd is. Noch de mime, noch de poppenscènes springen eruit door hun zeggingskracht. Het spel is nergens krachtig, maar ronduit monotoon. Er gebeurt te weinig, het toneelbeeld is zeer statisch en wordt op geen enkel moment eens levendig. De speciale charme van mime en poppenspel, namelijk de nadruk op het bewegen van de spelers c.q. poppen, ontbreekt geheel. De tekst op de band versterkt de eentonigheid alleen maar. Het verhaal dat over het pu bliek wordt uitgestort, is lang dradig en slaat allerlei zijpa den in. De makers hebben waarschijnlijk geprobeerd een sfeervolle tekst te maken, maar hebben het daarbij te veel op het literaire vlak ge zocht. Om te lezen is hun ver haal misschien interessant ge noeg, het aanhoren ervan is vermoeiend. De structuur van de gehele voorstelling is trou wens literair. Hoofdpersoon is Marinus B. die vanwege een niet genoemde misdaad tot le venslange gevangenisstraf is veroordeeld. Tijdens zijn op sluiting gaat hij in flashbacks terug naar zijn jeugd, naar de dingen die hem teleurgesteld hebben of angstig hebben ge maakt, en naar de meer pretti ge dingen, zoals zijn oom Her man (de vogelman). Tussen door zijn er anecdoten die zich in het heden afspelen, zoals het gesprek van de twee vrou wen buiten Marinus' cel. Ook de cipier is een terugkerend element. Door de grote ver scheidenheid aan scène zijn vele licht- en decorwisselingen nodig. Daar niet altijd het be lang of de betekenis van een bepaalde scène duidelijk is, werkt dit op den duur aflei dend. De uiteindelijke moraal van de voorstelling is, dat elk mens vrij is, als hij maar de moed heeft de muren die hem in sluiten te doorbreken. Maar de onhandige manier waarop de makers dat duidelijk willen maken, geeft de voorstelling een zeer moraliserende toon. Maar aangezien echter het mo derne publiek van moralisti sche woorden niets meer wil weten, gaan die volledig verlo ren, waardoor „De Vogelman" een nietszeggende voorstelling wordt. JACQUELINE MAHIEU Sopraan, klarinet en piano: een fraaie eenheid LEIDEN De combinatie van sopraan, klarinet en pia no valt niet vaak te beluiste ren. Gisteravond echter was daartoe gelegenheid in de Ka pelzaal van het K&O gebouw waar optraden Thea Ekker- van der Pas, sopraan, de pia nist Rudolf Jansen en Harry Bijlholt, klarinet In een zeer afwisselend programma bood dit ensemble samenspel van een buitengewone muzikali teit zoals al direct bleek in „Der Hirt auf den YFlsen" van Schubert Thea Ekker, die reeds een lan ge carrière achter de rug heeft, maakt een volledig ge bruik van de vele mogelijkhe den die haar stem biedt en be reikt hierdoor een intens mu zikale voordracht. Maar ver tolkingen getuigden keer op keer van een grote fantasie en bezielende inspiratie. Elk detail in Schuberts liéd was doortrokken van een gro te muzikale spanning, maar klonk tegelijk volkomen na tuurlijk. Alle pathos en elk ef fectbejag bleef afwezig in de uitvoering, wat ook een duide- lijké dictie mogelijk maakte. Ook met liederen van een ge heel ander karakter, namelijk die van Mahler, had de so praan grote affiniteit. De lan delijke sfeer ervan klonk zeer overtuigend. Een aangename afwisseling bood de Images van Debussy, een voortreffelijke pianosolo door Rudolf Jansen. Deze had reeds zijn kwaliteiten getoond als sterk en inspirerend bege leider, daarmee een fraaie mu zikale eenheid vormend met de zangeres. De vertolking van vier Neder landse volksliedjes, bewerkt voor sopraan en klarinet, was treffend door eenvoud en hel derheid, maar het hoogtepunt van de avond vond ik de lie deren van Turina, niet alleen om de muzikale spanning, maar ook als technische pres tatie. Klarinettist Harry Biilholt verzorgde steeds een vlekkelo ze begeleiding en toonde zich een begaafd solist in Debussy's rapsodie en stukken van Ravel en Bartók. DIRK VOOREN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3