Nieuw voorstel Van Agt: drie miljard ombuigen Maandag eerste bedrijven plat GIJZELAARS PAS VRIJ ALS WERK VAN COMMISSIE AFGEROND IS U.S.M. ▼aJf "s Lieuwe de Boer een gewild object m KABINETSBERAAD TOT MAANDAG OPGESCHORT Acties FNV beginnen in Rotterdam Sovjet-Unie schendt Salt-2 Disco U. S. M. Beverly Hills f W///M&A ?eid6e (Bomo/nt Zaterdag 16 februari 1980, 70e jaargang no. 21582 fekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas fedacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes M.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: taal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Alan Bates Zondag om 20.00 uur op Ned. I Alan Bates in tv-spel „Ter ere van..." en om 19.05 uur Russi- sisch ensemble ,3erjozka". Op Ned. II om 18.30 uur „Klem' Vanavond om 19.05 uur op Ned. I „Ted show" en op Ned. II om 20.52 uur „SonjaOm 22.25 uur de „Onedin Line". Rustig weer In de ochtend mogelijk mist banken, overigens droog weer en later op de dag enkele op klaringen. Middagtemperatu- ren omstreeks 6 graden. Wei nig wind. PLACID Ineens is Lieuwe de Boer een gewild ob- o Lake Placid. Nauwelijks had hij de derde Olym- medaille voor Nederland veroverd, het brons op de achter het fenomeen Eric Heiden en de RÜs Koeli- of een kleine handtekeningenjager kreeg hem in het Handtekeningen van medaillewinnaars zijn wel iets waard dan van een willekeurige deelnemer. In hun iad de kleine Nederlandse kolonie gehoopt op nog een sje, bij de dames. Maar Annie Borckink is van huisuit iprintster en van de overigen reikte Haitske Valentijn yprst, vijftiende, en dat is niet zo erg ver. Van der Duim loot Heiden op 5000 m. LAKE PLACID Hilbert van der Duim rijdt vanmiddag in het tweede paar tegen de Amerikaan Eric Hei den op de 5000 meter. Een gunstiger loting is nauwelijks denkbaar. Hei den, de Olympische kampioen op de 500 meter, kan Van der Duim moge lijk naar één van de medailles trek ken. Belangrijkste ritten op de 5000 meter eerste paar: Oxholm (Noo)Gustaff- son (Zwe); tweede: Heiden (Vst) Van der Duim; derde: Tveter (Noo) Woods (Vst); vierde: Stensjhemmet (Noo)Lesjkin (Sov); vijfde: Yama- moto (Jap)Kramer; zesde: Kawa- hara (Jap)—Kleine. Franse gifmengster overleden LOUNDON Marie Besnard, hoofdpersoon in een van de meest opzienbarendste moordprccessen, uit de de Franse misdaadgeschie denis is op 82-jarige leeftijd in de stad Loundon in West-Frankrijk overleden. Marie Besnard werd er in 1949 van beschuldigd dat zij dertien familieleden, onder wie twee van haar echtgenoten, met arsenicum had vergiftigd. De zaak, is ondanks een reeks vaen proces sen, nooit rondgekomen. Marie moest na zeven jaar voorarrest worden vrijgelaten. Zij heeft nu haar lichaam ter beschikking ge steld van de wetenschap. Abortuslimiet naar 24 weken in Engeland LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft besloten de grens waarbinnen abortus nog is toegestaan te verleggen van 28 naar 24 weken. Het liberale wetsvoorstel was een compromis en kwam erdoor ondanks de tegenwerking van de rooms-katholie- ken, die de grens nog verder verlaagd wil de zien tot 20 weken. Daartegenover stond een protest van duizenden vrouwen die elke wijziging in de wet een inbreuk op hun rechten vinden. i jgel: meer ambtenaren uinigen HAAG - Minister Wie- n Binnenlandse Zaken de centrales van bon- an overheidspersoneel even, dat hij zo spoe- 'nogelijk met hen wil :n nadat binnen het ;t overeenstemming n bereikt over de riieu- nbuigingsmaatregelen. aanstaande donderdag eeds een vergadering et georganiseerd over- ambtenarenzaken uit- ■even. In zijn brief aan ganisaties zegt Wiegel meer dat het denk- s dat de thans lopende auze zal worden ver van de geadresseerden, Ambtenarencentrum, men te weteri, dat Wie- jdens het overleg zal leien, dat het overheids- ïeel een miljard gulden >eten inleveren en dat er ens 0,7 miljard in de narensfeer zal moeten n gekort via een perso- top en het niet opvullen acatures. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Ondanks een nieuw compro misvoorstel van premier Van Agt is er in het kabinet ook gisteren geen overeenstem ming bereikt over het bedrag, waarmee dit jaar extra op de overheidsuitgaven en de lo nen moet worden bezuinigd. Politieke waar nemers verwachten dat de zaak, zoals dat heet, over het weekeinde wordjt getild, zodat het overleg in de ministerraad pas maandag weer wordt voortgezet. De zaterdag en zon dag zou men willen benutten om in kleine kring alle pro's en contra's van het voorstel (drie miljard snoeien) nog eens grondig door te nemen. Dit wordt vooral afgeleid uit het bericht van de Rijksvoorlichtingsdienst dat de wekelijkse pers conferentie van premier Van Agt vrijdag geen doorgang zou vinden. „De persconferentie zal wel doorgaan, zodra de beraadslagingen over het sociaal-economisch beleid zijn afgesloten met en akkoord in het kabinet en zodra dit is bekendgemaakt aan de Stichting van de Ar beid". Volgens de RVD zal op dat zijn vroegst begin volgende week zijn. Ook was er nog het feit, dat de fractieleidersvan CDA en WD beiden dit weekeinde in het buitenland zijn: Lubbers in Rome voor een bijeenkomst Europese Chris ten-Democraten en Rietkerk in Parijs voor een vergadering van de Liberale Internationale. Vrijdagmiddag werd bekend dat er op het Cats- huis een korte pauze was ingelast om een nieu we suggestie van premier Van Agt te bestude ren. Dit zou neerkomen op een bezuiniging met ongeveer drie miljard gulden, wat zo'n driehon derd miljoen meer is dan de minister-president maandag had gesuggereerd. Die 2,7 miljard was aanvaard door Albeda, die eerder stijf en strak aan maximaal twee had vastgehouden, maar was pertinent verworpen door de VVD-minis- ters en Rietkerk en aarzelend verworpen door Andriessen, die allen toen nog steeds vier mil jard eisten. De driehonderd miljoen extra zou gevpnden moeten worden door nog iets meer op de lonen te beknibbelen. Volgens ingewijden is dit jong ste voorstel donderdagavond tot stand gekomen tijdens een dineetje tussen Van Agt en Lubbers. Toestand Tito iets beter BELGRADO De algemene toe stand van presi dent Tito van Joe goslavië vertoont tekenen van enige verbetering, aldus een recent artsen- bulletin. Gistera vond werd uit we lingelichte bron van de Joegoslavi sche communisti sche partij bekend dat president Tito niet kunstmatig in leven gehouden wordt. Toegegeven werd wel dat woensdag avond machines zijn gebruikt om hem door een „kri tieke fase" te ha len. Bij de verbete ring van de ge zondheidstoestand zou het volgens de zelfde partijbron nen in het bijzon der gaan om de nieren. Daarnaast zou er een stabili satie zijn ingetre den in de achter uitgang van de hartfunctie. De S roblemen met eze organen op enbaarden zich tij dens het vorig weekend en zorg den ervoor dat er een ommekeer kwam in het aan vankelijke vlotte herstel na de am putatie van het linkerbeen vorige maand. giokbetc na min. verlies INDRECHT NV kbeton (52 pet belang Ogem) meldt dat het es over het afgelopen wordt begroot op ƒ5,8 (1978: ƒ5,4 min winst), it bedrag is verwerkt naar 1979 overgelopen van de grote en lucra- exportorder uit 1978. egenstaande het feit e orderportefeuille zich eidt blijven de vooruit en voor 1978 onbevredi- aldus de Raad van Be- Ie weken geleden heeft dustriebond FNV Ogem cht Schokbeton (met 850 nemers) in stand te hou- n het bedrijf de kans te weer op de been te ko- De bond stelt Ogem ver- •ordelijk voor de afgang chokbeton en is van plan e stappen te ondernemen i Ogem niet aan het ver zou voldoen. In de laatste iaar zijn al 400 arbeids- en afgestoten door ■beton. Ghotbzadeh weerlegt uitspraak Iraanse president WASHINGTON/TEHERAN De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotb zadeh heeft gisteravond de verklaring van president Bani-Sadr weerlegd dat de gijzelaars in de Amerikaan se ambassade zullen worden vrijgelaten, zodra een inter nationale commissie is sa mengesteld die het verleden van de Sjah gaat onderzoe ken. Ghotbzadeh heeft er nu op gewezen dat vrijlating niet eerder aan de orde zal zijn dan op het moment dat de commissie het onderzoek heeft afgerond. In kringen van de Verenigde Naties is bekend geworden dat de onderzoekscommissie zal bestaan uit een Algerijn, een Syriër, iemand uit Bangladesj, een Venezolaan en een Frans man. Namen zijn niet ge noemd. Als vast wordt gehou den aan deze samenstelling, betekent dat, dat tegen alle verwachting in de Ier Sean Mcbride, winaar van de No belprijsvoor de vrede, niet aan het onderzoek zal deelnemen. Mcbride zou niet zijn gekozen omdat „zijn opvattingen soms te dicht bij Moskou komen". Ghotbzadeh die in Vaticaan stad een gesprek heeft gevoerd met kardinaal Casaroli, vol stond met te zeggen dat hij gis termorgen om drie uur een te lefoongesprek heeft gevoerd met VN secretaris-generaal Waldheim en dat dat gesprek over de samenstelling van de commissie is gegaan. Ghotbza deh verblijft op het ogenblik in Parijs. Bani-Sadr verklaarde gisteren dat zijn land langzaam af ijioet van de noodzaak olie uit te voeren. In een rede ter voor bereiding van de parlements verkiezingen verklaarde hij dat de economie van Iran af hankelijk is van de olie, maar dat een juist economisch beleid daarop niet gebaseerd moet zijn. De uitlatingen van Bani- -Sadr komen overeen met plannen die al eerder zijn ont vouwd om Iran politiek en economisch onafhankelijk te maken. ADVERTENTIE Zondag 17 februari VERONICA DRIVE-IN-SHOW m.m.v. Johan Timman Aanvang 20.30 uur Blesse Paard Stompwijk VVD-kantoor in Rotterdam bezet ROTTERDAM Vijftien le den van de Werklozenbelan- genvereniging en de Lande lijke Organisatie Bijstand houden sinds gistermiddag het partijkantoor van de VVD in Rotterdam bezet De actie is bedoeld als protest te gen het ontwerp beginselpro gramma van de liberalen, waarin wordt gepleit voor een „biologische minimum uitkering" van zeshonderd gulden per maand voor hen die geen deel uit maken van het arbeidsproces. De bezet ters willen een gesprek met een „prominent uit de VVD" om er voor te zorgen dat het idee wordt geschrapt (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - Bij circa vijftig ondernemingen in Rotterdam en omgeving zal volgende week het werk worden onderbroken uit protest tegen de aange kondigde loonmaatregel van de regering. De Indus triebonden FNV organise ren de actie, die de week daarop nog zal worden uit gebreid en vermoedelijk, indien nodig, zal uitmon den in een 24-uurs staking in de hele regio. Andere FNV-bonden zullen de ac tie steunen. Maandag gaan de eerste bedrijven voor enige tijd plat, waaronder Van den Berg Jurgens (Unile ver), scheepswerf Wilton Fije- noord en brouwerij Skol. De werknemers zullen 's morgens in de kantines worden toegesproken door vakbondsbestuurders; ook komt er een mars over de scheepswerf van Wilton. Dage lijks komen er andere bedrijven aan de beurt voor werkonderbre king. De eerste week wordt beslo ten met een protestvergadering in Dordrecht, waar FNV-voorzitter Wim Kok de mensen zal toespre ken. In de tweede week, die van 25 fe bruari tot 1 maart, wordt de actie opgevoerd, zowel wat betreft het aantal bedrijven als het aantal uren. De actie concentreert zich dan op scheepswerven en soortge lijke ondernemingen buiten Rot terdam. Die week eindigt met een FNV-vergadering in het Rotter damse Zuidplein-theater. De 24-uurs staking zal medio maart worden gehouden, vlak voor de behandeling van de loon maatregel in de Tweede Kamer- .Ze wordt nu al voorbereid. De bouwbonden doen de komende week mee aan de actie via muur kranten en pamfletten en door middel van discussies in de schaftketen over het koppelba- zenprobleem en over loonkwes- ties. De voedingsbonden en de ambtenarenorganisaties beraden zich eveneens op acties. De ver- voersbonden willen na de recente havenacties niet als speerpunt op treden; zij zullen wel deelnemen aan de 24-uursstaking. Ruim 4 miljard verloren in Vegas CARSON CITY Gokkers hebben vorig jaar in Las Vegas en in ande re speelparadijzen in de staat Neveda voor aan totaalbe drag 4,4 miljard verloren. Dat was 14,7 meer dan het jaar daarvoor. Hoeveel gokkers wonnen is niet meegedeeld. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. WASHINGTON De Sov jet-Unie heeft een proef ge nomen met een nieuwe stra tegische raket, die vanaf een onderzeeër werd gelanceerd en zijn informatie in code kreeg doorgeseind, zo heeft de Amerikaanse regering be kend gemaakt. Door de code waren de VS niet in staat de raket volledig te volgen. In het Witte Huis wordt de ac tie gezien als een schending van het nog niet in Amerika goedgekeurde Salt-2 verdrag. Deze overeenkomst, met de bedoeling de strategische be- wapening te beperken, legt een verbod op voor het in code doorseinen van informatie voor geleide raketten en ook voor het opzettelijk geheim houden van belangrijke gege- gevens bij de ontwikkeling van deze raketten. ADVERTENTIE Zondag 17 februari Dorpshuis, Rijpwetering Aanvang 20.00 uur. ADVERTENTIE Vanavond Aanvang 20.30 uur. Nieuwkoop

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1