EEG-landen niet eens over boycot Zomerspelen Journalisten kapen busje )e Zege Smetanina op vijf kilometer Dan maar geen toeschouwers pliment I 'USOCvan J Killanin PLACID Lord Kil- e voorzitter van het os over de wan toes tan- de Winterspelen in acid, heeft het USOC, npisch Comité van de de Staten, de compli- overgebracht voor de waarop weerstand eboden aan de politie* betreurde het. dat de ichc Spelen vallen in met verkiezingen in nigde Staten, Canada ;t-Duitsland, drie niet enlijke landen binnen ldpolitiek en de Olym- beweging. Ontstemd airy e nadrukkelijke be- j ^is van de politiek met ■okl npische sport, behield edelman vertrouwen jlitieke leiders. °«itmuts iij ma»r speldje PLACID Veel meer or de Olympische ge- oiwordt de s^eer 'n Lake teheerst door de handel eldjes". Pinsis de j waarmee je hier bijna j wordt begroet. Een ont- v d antwoord wordt L iet op hoge prijs gesteld. t er op z'n minst een h, maar soms ook een tybediening mee verspe- de die al volledig behan- met speldjes van lan- en commerciële houden andere ijsdragers op straat aan ünnen harde en langdu- Sderhandelingen. Gerui- r, Astaan ze eikaars borst yd, de favoriete bevesti gen, ingespannen af naar nog een nieuw tl geld, en vooral veel ge) nog steeds een belangrij- er I speelt in Lake Placid, 't geen verwondering i als de „speldjes" bin- lcj rt het belangrijkste ruil- biiworden. Een Ameri- die in luidruchtige on- \delingen trachtte de bontmuts van een Rus tachtigen, lukte dat niet ld het aanbieden van zijn 3n, tgriike cowboyhoed, ;rj wel toen hij een onnozel ola speldje van zijn borst I lTSL.. 'dp»r heren: 1. Eric Heiden (VSl) Stllnieuw Olympisch record); If Koelikow (Sow) 38.37; Jde Boer (Ned) 38.48; 4. Frode 9 (Noo) 38.66; 5. Dan Immer- or|i) 38.69; 6. Jarle Pederson •3; 7. Anatoli Medennikow 8; 8. Gaetan Boucher (Can) ÏJan Jozwik (Pol) 39.01; 10. Carlberg (Zwe) 39.03; 11. Dörlng (DDR) 39.06; 12. ru Granath (Zwe) 39.15; 13. An- «etel (DDR) 39.21; 14. Koaru (Jap) 39.24; 15. Sergei Khleb- (Sow) 39.25; 16/17. Bert de "ed) en Kai Arne Engelstadt f.30: ter dames: 1. Karin Enke 41.78 (nieuw Olympisch 2. Leah Muller-Poulos (VSt) 3. Natalja Petroesjewa (Sow) 4. Ann-Sotie Jaernström (Zwe) 5. Mariko Nagaya (Jap) 42.70; Jacob (DDR) 42.98; 7. (VSt) 43.18; 8. Tatjana iwa (Sow) 43.26; 9. Sylvia Bur- n) 43.43; 10. Erwlna Rys (Pol) 11. Irina Korowa (Sow) 43.58; Crista Rothenburger (DDR) 13. Silvia Brunner (Zwi) 43.72; •AlIF: 1. Ralsa Smetanina (Sow) 2. Ulka Hllkkariihivuori (Fin) |6; 3. Kveta Heriova (Tsj) 44; 4. Barbara Petzold (Odl) de stand na twee van wedstrijden Is: 1. Scharer minuten 4.63 seconden; 2. Ge- lausen (Odl) 2.05.06; 3. Nehmer 205.27; 4. Hlltebrand (Zwi) 1 de stand na drie manches Is: a Soloella (Sow) 1.57,416 39.167 39,275); 2. Melitta m (DDR) 1.58.289 (39.289 39.360); 3. Ingrida Amanto- 1.58,444 (39,346 39.488 4. Elisabeth Demleitner (WDI) '4 (39.568 39,460 39,466). de stand na drie manches is: st Haspinger (Ita) 2.10.860 43.833 43,592); 2. 'd Glas (DDR) 2.11,314 43.780 43.925); 3. Paul her (Ita) 2.11,360 (43.652 43.708); 4. Anton Winkler B 2.12,240 (43.885 44,045 LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 FEBRUARI 1980 PAGINA 13. Hans Kraay mag niet werken (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Sparta zit opnieuw zonder trainer. Gis teren kreeg het bestuur van de Rotterdamse club te ho ren dat Hans Kraay toch is afgekeurd voor de functie van trainer-coach. De specialist, die hem deze week onderzocht, heeft een af- wiiking in het cardiogram ont dekt. De medische goedkeu ring was voor Sparta de voor waarde om opnieuw met Kraay in zee te gaan. Hans Eijkenbroek zal dus voorlopig interim-trainer moeten blij ven, al heeft de WON gesteld dat Sparta voor 1 maart' een nieuwe A-trainer moet hebben gevonden. Terry Lees, op huyfbasis van Birmingham City overgeno men, blijft voorlopig in Enge land wegens ernstige ziekte van zijn vader. Jupp Derwall experimenteert niet FRANKFORT De West- duitse bondscoach Jupp Der wall experimenteert niet voor de wedstrijd tegen Malta, de laatste ontmoeting uit de kwalificatieronde voor het Europees kampioenschap die op 27 februari in Bremen wordt gespeeld. De wedstrijd is van geen enkel belang meer, West-Duitsland is al zeker van zijn plaats. Niettemin heeft Derwall slechts twee nieuwelingen op genomen in zijn selectie van 22 man, die volgende week tot zestien spelers zal worden te ruggebracht. De twee „debu tanten" zijn Carlo del'Haye en Kurt Niedermayer. De voorlopige groep bestaat uit doel: Burdenski (Werder), Nigbur (Schalke) en Schuma cher (Köln); verdediging: Brie- gel en Groh (FC Kaiserslau- tern), Cullmann en Zimmer- mann (Köln), Dietz (Duis burg), Karl-Heinz Förster (Stuttgart) en Kaltz (HSV); middenveld: Bonhof (Valen cia), Bern Förster en Muller (Stuttgart), Niedermayer (Bayern) en Votava (Borussia Dortmund); aanval: Klaus Al- lofs (Fortuna Düsseldorf), Del 'Haye en Nickel (Bor. Mön- chengladbach), Fischer (Schal ke), Kelsch (Stuttgart), Hoe ness en Rummenigge (Bayern). Knetemann blijft leider ANTIBES De eerste etappe van de Ronde van de Middel landse Zee heeft geen wijzi ging gebracht in het algemeen klassement, dat deuitslag van de proloog over 5 kilometer was. De rit van Menton naar Anti bes werd gisteren in de sprint gewonnen door de Belg Walter Planckaert. Thaler (WDI) werd tweede en Bogaert (Bel) derde. In dezelfde tijd als de winnaar (2 uur 39 minuten en 19 seconden) eindigde een groep van een veertigtal ren ners, bij wie Knetemann, de winnaar van de proloog. In het algemeen klassement leidt Knetemann met twintig secon den voorsprong op Jean-Luc Vandenbroucke. Dure tackle van Engelse amateur BRISTOL Een Engelse amateurvoetballer is gisteren door de rechtbank van Bristol veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 2400 pond aan een tegenstan der die hij tijdens een wed strijd had verwond. De rechtbank oordeelde dat de 25-jarige Derek Shilson zijn te genstander de verwonding op zettelijk had toegebracht. Na zijn tackle moest zijn tegen stander n^ar een ziekenhuis worden vervoerd waar hij aan zijn knie geopereerd moest worden. De scheidsrechter van de wedstrijd tussen Framp- ton Athletic en Stapleton vertelde de rechtbank dat Shilson, een van de verdedi gers van Frampton, de man had gespeeld in plaats van de bal. Shilson zei niet te weten hoe hij het bedrag van de schade vergoeding bij elkaar moest krijgen. „Ik ga in ieder geval nooit meer voetballen", zo zei hij. „Dat risico kan ik me niet veroorloven". Sportwereld GRONINGEN FC Gronin gen speelde geliik (1—1) tegen Ajax zonder Schrijvers, Ling, Lerby en Tahamata. Blanker (Ajax) en v. Dijk scoorden. Waalderbos miste voor Gro ningen een strafschop. ANTWERPEN In de na- competitie ijshockey verloor HYS gisteravond in Antwer pen met 85 van Olympia. MILAAN Sercu-Saronni (Belg/It) wonnen de zesd^"— van Milaan. Pijne *r- r (Ned/WDl) werden in de ronde tweede. DEN HAAG De negen landen van de Europese Ge meenschap zijn het niet eens over het al dan niet boycot ten van de Olympische Spe len in Moskou uit protest te gen de Russische inval in Afghanistan en de verban ning van Sacharov uit Mos kou. Op de conferentie der negen ministers van buitenlandse zaken, dinsdag in Rome, zal waarschijnlijk wel een ver klaring worden uitgegeven over de inval in Afghanis tan en de gevolgen daarvan voor het ontspanningspro ces, maar het is hoogst on waarschijnlijk, dat met zo veel woorden iets zal wor den gezegd over deelneming aan de Spelen. De houding van de negen re geringen, aldus gezaghebbende kringen in Den Haag, loopt nogal uiteen. Nederland en Engeland hebben hun Olym pische comit'e's geadviseerd niet naar Moskou te gaan. De Franse regering wil niets van een boycot weten. De andere landen hebben zich nog niet duidelijk uitgesproken, en lij ken te willen afwachten hoe de situatie zich ontwikkelt. De inschrijving staat immers open tot 26 mei. Het Europese parlement heeft gisteren opgeroepen tot een boycot van de Olympische Zo merspelen en aangedrongen op een onmiddellijk embargo op de verkoop van overtollige grondstoffen aan de Sovjet- Unie. Verder veroordeelde het - parlement de binnenlandse verbanning van de Russische dessident Andrei Sacharov. In drie moties, die ondanks verzet van de socialistische partijen met ruime meerder heid werden aangenomen, drong het parlement erop aan dat de Olympische Spe len op overeen te komen in ternationaal grondgebied worden gehouden. Hiet riep de regeringen van de negen lidstaten van de Euro pese Gemeenschap op hun topsporters te vragen niet aan de Zomerspelen deel te ne men, indien zij in Moskou plaatsvinden. Een door de Franse communisten ingedien de motie ten gunste van de Spelen in Moskou werd met ruime meerderheid verwor pen. De Australische eerste minis ter Malcolm Fraser heeft een onderhoud gehad met Austra lische top-officials teneinde hen ervan te overtuigen dat Australië bij de Spelen van Moskou dient te ontbreken. Fraser, die de boycot-oproep van Carter steunt, zei na af loop, dat hij het resultaat van zijn pogingen niet eerder te weten zal komen dan lwaarop het Australische Olympische Comité vergadert. Australi sche Olympische officials heb ben meermalen gezegd, dat zij het besluit van het IOC steu nen en dat de Spelen in Mos kou moeten doorgaan. De Columbiaanse regering heeft bekendgemaakt dat de beslissing wel of niet naar Moskou* te gaan geheel in han den wordt gelegd van het Olympisch Comité van dat land. LAKE PLACID Duitse en Zwitserse journalisten hebben gisteren het tot nu toe uiterst gebrekkig functionerende ver voersrecht in Lake Placid in eigen hand genomen. Nadat ze tevergeefs enkele uren bij het perscentrum hadden staan wachten op vervoer naar hun slaapgelegenheid, „kaapten" ze een busje en dwongen de chauffeur naar het nabijgelegen dorpje Wilmington te rijden. Veel meer journalisten hebben zich na deze manoeuvre voorgenomen voortaan niet meer urenlang op busvervoer te wachten, maar gewoon de eerste de beste bus staande te houden. Dat dit gevaarlijke situaties oplevert, bleek gisteren al snel, toen enkele Duitse journa listen bijna te pletter werden gereden. Ze hadden zich na uren wachten bij hun motel op de weg geposteerd, maar de eerste bus die zich aandiende, reed met grote snelheid door. Twee konden zich slechts door een noodsprong in veiligheid stellen. Gelokt door de vervoersklachten beginnen steeds meer „snor ders" zich in de vervoersstrijd te werpen. Een moteleigenaar met een luxe busje is bereid mensen voor vijf tot tien dollar per persoon naar het dorp te vervoeren. Dat levert hem per uur een pure winst op van zeker 200 gulden. Alle beloften ten spijt is het vervoerssysteem nog steeds een complete chaos. Sterker nog, de zaak schijnt steeds verder in de soep te lopen. Vriendelijke buschauffeurs zijn soms bereid rade lozen af te zetten op plaatsen buiten de officiële route van de be treffende bus. Dat helpt sommigen uit de hoge nood, maar ver hoogt de algehele chaos nog eens aanzienlijk. De vervoerscommissie heeft gisteren en vannacht 17 uur aan een stuk vergaderd. Drie deskundigen van de grote Greyhound- busonderneming waren te hulp geroepen, maar hoop op een snelle verbetering is er niet. Er zijn volgens de organisatie vol doende bussen, maar te weinig chauffeurs. Sommige chauffeurs wonen drie uur van hun startpunt af en kunnen daardoor te weinig uren maken op de bus. De Italiaan Dr. Enrico Crespi, voorzitter van de internationale sportpersorganisatie, heeft in middels een officiële klacht ingediend. Volgens Crespi zijn de Winterspelen in Lake Placid de slechtst georganiseerde aller tij den. Ook het telefoonverkeer in Lake Placid, dat tot nu toe re delijk heeft gelopen, lijkt in gevaar. Volgens het hoofd van de New Yorkse telefoonmaatschappij moet de top van de uitgaande gesprekken nog komen en wordt het een drama", aldus „tele foonman" Peter Muller. Er wordt wat afgelopen in Lake Placid. Het busvervoer laat het met grote regelmaat afweten en als er wordt gereden, zijn er te weinig van die vervoermiddelen. Er zijn blijkbaar ook zeer grote pessimisten, gezien de rugzakken die ze meetorsen. Zij zijn waarschijnlijk- bang dezelfde dag niet meer thuis te komen. Dan is een warme deken en wat proviand nooit weg. LAKE PLACID De Russi sche Raisa Smetanina heeft gisteren voor de tweede gou den medaille voor de Sovjet- Unie gezorgd door de vijf kilometer langlauf voor da mes te winnen. Ze legde de af stand af in vijftien minuten en 6,92 seconden. Daarmee liet ze de Finse Hilkka Riihivuori (15.11.96) ruim vijf seconden achter zich. Derde werd de Tsjechische Kveta Herovia met 15.23.44. Raisa Smetanina is de „Eric Heiden" van de langlauf voor dames. De in Mochka geboren Russin (1.62 mtr., 56 kg.) die over veertien dagen haar 28e verjaardag viert, begon met skilopen in 1967. Vijf jaar later werd ze toegevoegd aan de na tionale ploeg en sedert die tijd veroverde zij vijf gouden me dailles. Met name op de tien kilometer, waarvoor zij in Lake Placid ook weer uitge sproken favoriete is, en in de estafettes. Haar zege op de vijf •kilometer betekende voor haar de eerste gouden medaille op deze korte afstand. In In nsbruck, vier jaar geleden, moest zij genoegen nemen met de zilveren medaille achter de Finse Helena Takalo. Smetani na wordt getraind door Viktor Ivanov. LAKE PLACID De uitvoe rende raad van het Internatio naal Olympisch Comité heeft gisteren aangedrongen op een spoedbijeenkomstmet Ameri kaanse en plaatselijke leden van de Olympische organisa tie vanwege de steeds groter wordendevervoersproblemen tijdens de Winterspelen. Het organiserend comité van Lake Placid heeft de mogelijk heid besproken de Spelen voort te zetten zonder toe schouwers vanwege deze tran sportproblemen waardoor in de eerste vier dagen reeds dui zenden mensen zijn gestrand tijdens hun reis naar Lake Placid. De president van het plaatselijk organiserend comi té, dominee Bernard Fell, op perde dit plan tijdens een ver gadering van zijn comité. Een andere reden waarom het IOC om een spoedbijeenkomst heeft gevraagd is de gevaarlij ke situatie bij de huldigingsce remonie, die 's avonds plaats vindt op het bevroren Mirror- meer in het centrum van Lake Placid. Het IOC is bang dat het ijs het zal begeven wan neer tijdens de festiviteiten zo veel mensen zich tegelijkertijd op het meer bevinden. Detlev Günther verspeelt kansen LAKE PLACIDIn de voor laatste bocht van het 1014 me ter lange rodeltraject verloor Detlef Günther in de derde manche de ideale lijn en de kans op eremetaal. De Oostduitse titelhouder viel van zijn slee en kwam met zo veel vertraging over de streep, dat hij niet meer in aanmer king komt voor een van de er eplaatsen. Door deze ontwik keling heeft de Italiaan Has pinger de beste vooruitzichten op Olympisch goud. Na de derde manche van het rodelen voor dames kan Vera Soloelia de gouden medaille nauwelijks nog ontgaan. De Russin verwezenlijkte voor de derde maal de snelste tijd en vergrootte haar voorsprong opnieuw. Achter haar ver scherpte de strijd zich om de zilveren en bronzen medailles. Melitta Sollmann uit de DDR rukte op van de vierde naar de tweede plaats ten koste van de Russin Ingrida Amantova. Het Oostduitse duo - in de bobslee als één man - Ge rmeshausen-Gerhard dat een bedreiging vormt voor de leiders in het klassement. Scharer en Benz favoriet in tweemansbob r A t Gerhard, 1.02,48 tegen 1.02,7b. LAKE PLACID Erich hebben in de tweede manche behouden. De Zwitsers werden De Oostduitse twee klom daar- Schërer en Sepp Benz, win- van de tweemansbob hun eer- echter overtroffen door de door van de vierde naar de naars van de eerste manche, ste plaats in het klassement Oostduitsers Germeshausen en tweede plaats. Annemarie Moser-Pröll snelste in training (Van onze sportredactie) LAKE PLACID De „re vanche van Sapporo", onder dat motto storten morgen de dames zich van Whiteface Mountain. De trainingen hebben intussen bevestigd wat iedereen verwacht. De hoofdprijzen worden ver deeld door Marie-Thérese Nadig, statistisch gezien to renhoog favoriet, uit Zwit serland en haar Oostenrijk se erfvijandin Annemarie Moser-Pröll. De overwinning van landge noot Leonhard Stock bij de he ren heeft Annemarie Moser- Pröll nieuwe hoop gegeven. „Stock heeft bewezen dat niet altijd de grootste favoriet wint. Hij heeft bovendien de eer van Oostenrijk als ski-natie gered. Die last hoef ik niet meer te dragen. Ik kan ontspannen naar beneden gaan", spreekt de Oostenrijkse zich moed in. Tijdens de eerste training voor de dames ging Annemarie Mo ser-Pröll het snelst naar bene den, op de voet gevolgd door.... Nadig. De laatste „herstelde" zich gisteren echter bij de tweede trainingsafdeling, waarin zij het snelst was en Moser-Pröll ook nog werd „ge klopt" door de Amerikaanse Cindy Nelson. In de derde „run" waren de rollen weer omgekeerd: Moser 1, Nadig 3.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13