llrons een urestatie an grote lasse Lieuwe de Boer: derde medaille voor Nederland De succesvolle omschakeling van Karin Enke NA GOUD EN ZILVER DE TERUGSLAG BIJ ORANJE ZATERDAG 16 FEBRUARI 1980 PAGINA 11 Medailles De medaillewinnaars van gis teren zijn: 5 km langlauf dames: ggud: Raisa Smetanina (Sov.), zilver: Hilkka Riihivuori (Fin.); Brons: Kveta Jeriova (Tsj.). 500 meter dames: goud: Karin Enke (DDR); zil ver: Leah Miiller (Vst.); brons: Natajtja Petroesjova (Sov.). 500 meter heren: goud: Eric Heiden (Vst.); zil ver: Evgeniy Koelikov (Sov.); brons: Lieuwe de Boer (Ned.). hij zich op de afsluitende 1000 meter al veilig waande en het daarom rustiger aan deed. De grote vorm openbaarde zich pas een paar weken geleden in Davos toen hij het Nederlands record op de 500 meter terug bracht naar 37.80. De negende plaats in het afgelopen week einde bij de sprintkampioen schappen viel daarom flink te gen, maar zijn vierde plaats op de 500 meter die zondag werd gereden, opende toch al enige perspectieven. „Ik blijf er bij dat Lieuwe een potentiële kandidaat voor een medaille is", zei Jorritsma toen. En hij heeft gelijk gehad. Ver in de schaduw van Lieu we de Boer reed Bert de Jong naar de 16de plaats in de over igens zeer verdienstelijke tijd van 39,30. „Zijn beste race van dit seizoen", vond Jorritsma, zodat op de 1000 meter, zijn fa voriete afstand, het een en an der van deze Fries mag wor den verwacht. De derde Fries die op de 500 meter reed, Hil- bert van der Duim, bleef op een tijd boven de 40 seconden steken, maar zijn heldendaden worden eveneens op andere afstanden verwacht. idio en tv DAAG, zaterdag 16 üari brengt de radio en 16.25 en 19.30 uur in van de 5000 m. n en tussen 22.25 en 0 uur flitsen van de ikeywedstrijd Ne- md-Japan. 1 iet TV-scherm op Ne- w 9nd 2 tussen 16.25 I.45 uur de derde en de run tweemansbob- ën en de 5000 m. he re reportage jdt op Nederland 1 olgd van 18.25-18.59 Van 21.55-22.25 uur den hoogtepunten uit vJmiddaguitzending her- t. ld en de schaatsers p de 5000 m. geïnter- r 'd. Van 22.25-01.00 ijshockey Nederland- an rechtstreeks, on- )roken door Journaal. 'e )CfJDAG 17 februari de radio van 08.02- >-1)7 uur Olympisch naai en tussen 16.25 uii 18 uur flitsen van de DïjlO m. dames. erland 2 TV brengt 14.30-15 uur Cana- Finland ijshockey; van p0-18.30 uur 1000 m. es en afdaling da- Kskiën). Van 19.20- [15 uur in Studio Sport pringen 70-meter- n informatie }-t. 1000 m. schaatsen. 23.05-23.45 uur ft Nederland 1 hoog- mten uit de voor- nde uitzendingen. 3:(ANDAG 19 februari tiio: 08.03-08.08 uur npisch journaal en in 22.25 en 01.00 uur l en 1000 m. schaatsen en. Nederland 1:16.30- •c) -30 uur kunstrijden pa- reuzenslalom heren e manche; 21.55- 25 uur skispringen 70- terschans en hoogte nen uit middaguitzen- n; 22.25-01.00 uur ijs- <ey Nederland-Polen htstreeks met In de yze Journaal. (Van onze speciale verslaggever) LAKE PLACID - Een week geleden nog zou de gouden medaille die Karin Enke gisteren in Lake Placid op de 500 meter behaalde net zo'n daverende ver rassing zijn geweest als de Olympische triomf een dag eerder van Annie Borc- kink. Maar de 18-jarige Oostduitse stapte al als een der grootste favorietes op het ijs omdat haar sprintcapacitei ten het afgelopen weekeinde tijdens de wereldkampioenschappen in West-Al- lis volledig aan het licht waren geko men. De voormalige kunstrijdster uit Dresden won er drie van de vier afstanden en kon met de wereldtitel op zak naar Lake Pla cid afreizen om er op nieuwe successen te jagen. Wie daarbij haar grootste concur rente zou zijn, wist zij intussen ook, omdat de Amerikaanse Leah Müller-Poulos er in West-Allis als enige in slaagde Karin Enke op de 500 meter te verslaan. Over de tegenstand die Natalja Petroesjeva haar op de Olympische ijspiste zou kunnen bie den, moest de Oostduitse echter in het on gewisse blijven. De schaatsster uit de Sov jet-Unie, die een maand geleden in Hamar met grote overmacht wereldkampioene bij de all-rounders werd en op de 500 meter al haar concurrentes inclusief Enke met een verschil van meer dan een halve se conde had verslagen, had zich immers we kenlang verborgen gehouden. Dopingge- ruchten achtervolgden haar daarbij, maar het onderzoek, dat in een Londens labora torium werd verricht, pleitte haar volle dig vrij. Gouden greep In datzelfde Hamar slaagde Enke er zelfs niet in tot de laatste 16 van het klasse ment door te dringen. Voor haar het sein om definitief naar de kortere afstanden over te stappen en dat bleek voor de Oost duitse gymnasiaste letterlijk en figuurlijk een gouden greep. Met de Amerikaanse Sarah Docter als figurerende tegenstand ster daverde zij met weinig souplesse maar wel met een enorme dynamiek in haar lange lichaam over het ijs. Op 41.17 bleven de klokken stilstaan, een tijd waar de na haar startende Natalja Petroesjeva en Leah Muller zich stuk op zouden bij ten. De Amerikaanse benaderde nog het dichtst de gouden tijd van Karin Enke, (42.26) en zou wellicht zelfs een bedrei ging zijn geweest, als twee valse starts haar geen parten hadden gespeeld. Een derde kon zij zich natuurlijk niet permit teren en de geboden voorzichtigheid leid de tot een matige eerste 100 meter: 11.51 sec. tegen Enke 11.20. De kans op goud verspeelde de Amerikaanse dus al bij de start, maar met een zilveren plak was zij tenslotte ook dik tevreden. Petroesjeva moest het met brons doen en het ziet er naar uit, dat het wel eens een van de wei nige medailles kan zijn, die de Russen bij het schaatsen gaan behalen. Karin Henke, twee jaar geleden genood zaakt om een veelbelovende carrière als kunstrijdster af te breken als gevolg van een armoperatie, heeft de sportieve suc cessen waar zij toen van droomde, nu toch behaald. Bovendien ziet het ernaar uit, dat in de komende tijd nog tal van hel dendaden van haar kunnen worden ver wacht, zoals bijvoorbeeld de verbetering van het wereldrecord, dat nu al vier iaar met de in Inzeil gereden tijd van 40.68 op naam van Sheila Young staat. Geen succes Voor de Nederlandse dames was ditmaal geen succes weggelegd. Na de daverende surprises die Annie Borckink en Ria Vis ser Oranje donderdag hadden bezorgd, zou dat misschien ook te veel van het goe de zijn geweest. Haitske Valentijn stelde met haar 15e plaats echter wel erg zwaar teleur. De Friezin kan het echter niet al te kwalijk worden genomen door de blessure die zij vorige week tijdens de training voor de wereldkampioenschappen in West-Allis heeft opgelopen. Zeven dagen was te kort om daarvan te herstellen. Annie Borckink en Sijtje van de Lende brachten het er nog slechter af. Maar Ei- bergse Annie heeft in Lake Placid na haar goud op de 1500 meter natuurlijk niets meei te verliezen. Zij kon het zich permitteren om op de sprint door de Chi nese Cao verslagen te worden en als 22-ste te finishen. Sijtje van de Lende werd zelfs 24-ste, waardoor het er toch wel naar begint uit te zien, dat het NOC ten opzichte van haar te grootmoedig is geweest. STEVEN TEN VEEN Jrt 'Atf md *n asst tiel iea afs Sf LEIDSE COURANT ERIC HEIDEN AAN GOLDRUSH BEGONNEN PLACID Lieu- Boer zou geen ech- !S zijn, als hij niet n nuchter op het tn van de bronzen 11e zou hebben ge- rd. Maar achter >ele masker straal- ogen van de 28-ja- Ureterper toch uit. Want met erde plaats achter [leiden en Evgeni tov maar voor bij- /eeeld Froede Rön- leverde hij een tie van grote klas- ei op de 500 meter be- t de Olympische ijspis- rsnelle tijden mogelijk Liefst 25 rijders bleven ie magische grens van nden, terwijl acht van fs binnen de 39 secon- ven. De omstandighe- ren dan ook ideaal. De atuur schommelde enkele graden beneden espunt, de vlaggen hin- p en het vrolijk schij- zonnetje oliede het ijs. Vi scheen trouwens ook ^Amerikanen, die hun De spanning bleef nog even, de meeste grote sprinters zaten in de eerste negen ritten. Maar toen de Noorse favoriet Frode Roenning in de tweede rit al vrij ver verwijderd bleef van Hei dens tijd was duidelijk dat Heiden opnieuw een vorstelijke tijd had neergezet. Roenning werd vierde met 38,66. De een na de ander beet zich stuk op Heidens tijd. De Canadees Boucher kwam niet verder dan 38.90, Bert de Jong reed een redelijk goede race, maar bleef op 39.30 steken, alleen De Boer in de vijfde rit kwam in de buurt van de ope ningstijd van het eerste paar. De Boer noteerde 10.18 na de eerste 100 meter. De gouden plak van Heiden leek veilig, maar voor De Boer kwamen er nog een aantal geduchte concurren ten. Direct na hem kwam Immerfall dicht in de buurt (38.69), maar verder duidden de ope ningstijden al aan dat de derde Nederlandse medaille in twee schaatsdagen nagenoeg binnen was. In fraaie stijl stormde de Oostduitse Karin Enke naar het goud. LAKE PLACID - Eric Heiden is zijn „Gol- drush" gestart, maar in het spoor van de Amerikaanse geweldenaar was er opnieuw een onverwacht Nederlands succesje. De 28-jarige Fries Lieuwe de Boer sleepte ach ter Heiden en Koelikov het brons weg. Hoewel De Boer dit seizoen als enige van de Nederlandse sprinters flinke vooruitgang boek te, leek voor hem na zijn negende plaats in de sprintkampioenschappen in West-Allis niet meer dan een verdienstelijke klassering wegge legd. Maar de nuchtere Fries snelde in zijn fraaie glijstijl naar een schitterende tijd: 38.48, vlak achter Heiden en Koelikov, die in het ope- ningspaar respectievelijk 38.03 en 38.37 noteer den. Er had wellicht nog meer voor De Boer in gezeten als hij niet een minieme misslag had gemaakt. Het verschil met Koelikov was im mers maar 0,11. Op de volgepakte tribunes kregen de Amerika nen al in het eerste paar hun favoriet Eric Hei den te zien. Anders dan zijn zus deed hii wat van hem werd verwacht. Na 100 meter lagen Heiden en wereldrecordhouder Koelikov nog zij aan zij (10.03 tegen 10.08), maar de verbeten vechtende Rus lag in de laatste bocht al in vrij wel kansloze positie. Het heeft Eric Heiden inspanning gekost maar de eerste -van de vijf die Amerika van hem verwacht- gouden plak is bin nen. Uitgeput wordt hij opgevangen door een official. Na de negende rit, waarin de Noorse veteraan Engelstadt op 39.30 uitkwam, was alle twijfel verdwenen: brons voor Lieuwe de Boer. Van der Duim reed een teleurstellende 40.42. Hoewel hij in West-Allis wat tegenviel is De Boer het afgelopen seizoen steeds beter gaan rijden. Het vorig seizoen sloot hij af als 86e op de ranglijst aller tijden van de 500 meter. Door enkele weken geleden in Davos als eerste Ne derlander onder de 38 seconden te rijden (37.80) staat hij op die lijst nu 16e. Daarbij moet dan nog bedacht worden, dat 13 van de 15 voor hem hun prestatie op de wonderhaan van Alma Ata leverden. Alleen de Amerikanen Heiden en Müller waren buiten Alma Ata sneller dan De Boer. DICK TOET Lieuwe de Boer op weg naar zijn bronzen medaille. eerste gouden medaille met en er nu helemaal van over- alle vijf schaatsnummers een groot enthousiasme begroetten tuigd zijn, dat Eric Heiden op plak gaat veroveren. Maar de student uit Madison doet qua nuchterheid niets voor Lieuwe de Boer onder en zou wat dat betreft van Friese afstamming kunnen zijn. „Deze overwin ning geeft natuurlijk vertrou wen, maar ik blijf toch onder grote druk staan. En er zijn op de andere afstanden weer an dere concurrenten". Eric Heidens gespannenheid werd gistermiddag nog het treffendst bewezen door zijn valse start. Wim Mulder uit Dalfsen, die het startpistool perfect hanteerde, moest hem terugschieten en dat overkomt de Amerikaan vrijwel nooit. Zijn rit tegen Koelikov, die hij tenslotte met een verschil van ruim drietiende seconde ver sloeg, zou wellicht onwaar schijnlijk spannend zijn ge weest, als de Russische we reldrecordhouder (37 rond en natuurlijk gereden in Medeo) bij het uitkomen van de eerste binnenbocht geen misslag had gemaakt, die hij met een arm beweging naar het ijs moest corrigeren. Na honderd meter had Koelikov immers nog een kleine voorsprong (10.08 tegen 10.13). „Als mij dat niet was overkomen,, had ik Heiden misschien kunnen verslaan", treurde de Rus een beetje na. Een bliksemsnelle opening had trouwens ook Lieuwe de Boer, die zo'n beetje in het schot van Wim Mulder viel en 10.18 over de eerste hon derd meter deed. „Dat soort dingen moet je allemaal mee hebben. Maar het was mij liever geweest als ik de eerste binnenbocht had ge loot. Want in de laatste bui tenbocht slaag ik er altijd in mijn snelheid nog iets meer op te voeren. Nu heb ik dus iets moeten inleveren". Voor de rest was de race van de Fries, die bij een aannemer in zijn woonplaats werkt,, ech ter perfect. „Op het belang rijkste moment van het sei zoen maakt hij zich waar. Steengoed", reageerde trainer Jorrit Jorritsma, die eigenlijk het hele seizoen al in stilte op dit succes heeft gehoopt. „Be wust hebben wij het verwach tingspatroon wat naar beneden geschroefd. Dat bevrijd je van een stuk druk. Maar in je kop hield je vast, dat Lieuwe met de besten van de wereld mee kan komen. En ik weet dat hij er precies zo over denkt". Of de plannen om na deze winter het topschaatsen maar voor gezien te houden nu een heroverweging krijgen, weet Lieuwe de Boer nog niet. „Fi nancieel moet je er een boel voor inleveren. Het schaatsen kostte me dit jaar veel, maar als er dan ook wat gepresteerd wordt, heb je dat er wel voor over". Veel natuurijs in de volgen de winter zou de Fries ech ter dik over dat verlies heen kunnen helpen, want ook in het „spekrijden" is de Ure terper een ware meester. Op die baantjes met een lengte van 160 meter is hij trou wens zijn carrière begonnen. Onder leiding van Henk Ge- mser ontwikkelde hij zich tot een van de beste Nederlandse sprinters en nadat Jorrit Jor ritsma de leiding van de kern ploeg had overgenomen, werd de progressie niet verstoord, waarbij Lieuwe de Boer er overigens wel veelvuldig blijk van geeft niet bij voorbaat een blindelings vertrouwen in de coach te stellen. In december verliet de Fries bijvoorbeeld, met Sies Uilkema, het trai ningskamp in Tropdheim om dat zij het er veel te koud von den. „Het leek er wel de Noordpool", zei De Boer, die echter wel vooraf het fiat van Jorritsma vroeg en kreeg. Bij de nationale kampioen schappen in Den Haag ver speelde de Ureterper onnodig met miniem verschil de titel aan Jan van de Roemer omdat Coach Jorrit Jorritsma met Lieuwe de Boer na diens race: „Ik wist dat hij met de beste van de wereld kan wedijverenen daarvan was Lieuwe ook overtuigd. Het is er dan ook uitgekomen"

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11