bedrijfsauto Tito ligt op sterven PTTT^j)reiding^cJ^pi^iiemgheid russen bonden en Dienstencommissies Werkgevers wijzen loon maatregel af Carter akkoord met onderzoek naar sjah Barbapapapatat üetting- ritsingen op jna alle |kswegen DE H0UTBAAN 7tml6februari DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND '4 wil 'erzock naar ykrijders 1AAG Het CDA- id Cornelissen heeft •r Tuijnman gevraagd onderzoek naar het jnsel spookrijder. zouden menselijke ceerstechnische facto- jeten worden betrok- ij vraagt tevens hoe schijnsel kan worden en. In een toelichting 01 irnelissen dat in 1978 tduitsland, gedurende riode van tien maan- 'lip'n zevenhonderd ge- van spookrijden voor- David Janssen (The fugitive) overleden HOLLYWOOD - Na door een hartaanval te zijn ge troffen overleed in zijn woonplaats Hollywood op 49-jarige leeftijd de acteur David Janssen. In de jaren '60 was hij vooral ook bij de Neder landse tv-kijker geliefd als „The fugitive", de vluchteling, die verdacht van een niet misdreven misdaad voortdurend op de hielen werd gezeten, maar telkens ontkwam. Loonpauze door feest verslagen UTRECHT Ondanks de loonstop krijgen de werknemers van de fir ma Rope met vestigingen te Utrecht en te Apeldoorn een extraatje, geen paar centen mèer in het loonzakje maar wel een uitkering in de vorm van een op zaterdag aanstaande te houden feest. Deze verrassende ont duiking van de loonmaatregel heeft minister Albeda pijnlijk verrast. Hij gaf echter toe verslagen te zijn. De bouw- en houtbonden van de FNV hebben het intiatief van de firma met instemming begroet. „Deze ac tie biedt nog kansen om ook elders in het land de loonstop te ontdui ken", aldus een woordvoerder van de bond. Boete voor beslagen autoruiten DEN HAAG De Haag- se politie heeft vanoch tend in twee uur tijd ruim twintig automobilis ten bekeurd, die de door de mist beslagen ruiten van hun voertuig onvol doende hadden schoon gemaakt. Volgens de po litie onstaat door het rij den met beslagen ruiten een uiterst gevaarlijke si tuatie, omdat hierdoor de chauffeurs onvoldoende uitzicht hebben. Zemen dus. Eerste werkgevers illegalen veroordeeld DEN HAAG De economische po litierechter in Den Haag, mr. J. J. Rathenau, behandelde gisteren de eerste strafzaken tegen overtreders van de 1-novemberwet. Dit is de wet, die een vergunning verplicht voor het in dienst nemen van bui tenlanders Twee tuinders uit het' Westland en een bloembollenkwe ker uit Noordwijkerhout werden veroordeeld tot boetes van respectie velijk honderd, driehonderd en drie honderdvijftig gulden voor het in dienst hebben van een aantal illegale buitenlandse werknemers. In het duister van de aarde van het Zwitser se Pratteln, groeide deze merkwaardige aardappel. Een biologische voorstudie van een Barbapapa- act? Of een stand-in voor een droefkijkend figuur uit de i Muppet-show? In elk geval een fraai natuurpro- dukt. (Van een onzer verslaggevers) |)EN HAAG Binnen de vijf centrales fan overheidspersoneel is onenigheid ont- over de te volgen beleidslijn bij de preiding van de Centrale Directie van de naar het Noorden. Het kabinet wil, oals bekend, dat directie van de PTT vóór juli met een uitvoeringsplan voor de spreiding van 3400 man personeel moet komen. De Dienstencommissies hebben daarop bij monde van woordvoerder Cees Zwijnenburg gedreigd met harde actie .De vijf centrales voor overheids personeel, wier leden tevens in de Dienstencom missies zitten, wijzen dit „ongenuanceerd optre den" van Zwijnenburg af. Zij aanvaarden de spreiding als een vaststaand gegeven, maar heb ben wel hun twijfels over de uitvoeringsplannen. Zij vrezen echter door de onenigheid een situatie zoals zich eind vorig jaar in de Rotterdamse haven heeft voorgedaan Vanmiddag is er tussen de vijf centrales opnieuw overleg gevoerd over de te volgen beleidslijn. Vol gens een woordvoerder van de ABVA/KAJBO aangesloten bij het FNV zal daarbij ook het optre den van Zwijnenburg aan de orde komen. Deze is zelf lid van de ABVA/KABO. De woordvoerder gaf toe dat het optreden van Zwijnenburg, na mens zijn achterban in de Dienstencommissies, „een moeilijk punt" vormt, waarbij het feit dat deze lid is van dezelfde bond ongetwijfeld een rol speelt. (Zie verder pagina 13) -^en gladheid Oorzaken verkeerschaos [(Van een onzer verslaggevers) BERGEN Minstens 200 auto's norgen betrokken geweest bij gbotsingen overal in het land. lover bij de verkeerspolitie in ergen bekend zijn daarbij zeker twonden gevallen, waaronder Sens vier zwaargewonden, itste botsingen deden zich voor op rijks- Lij Leidschendam, op rijksweg 12 tussen Ineer en Waarder, op de Moerdijkbrug, £reekrakbrug, op de Waalbrug bij Ewijk rijksweg Amsterdam-Amersfoort bij •roege ochtenduren ging het volgens de Inéspolitie op vrijwel alle rijkswegen ';elijk mis door gladheid op de bruggen. de morgen ontstonden de kettingbot- loor dichte mist tijdens het spitsverkeer. >r liep onder meer in Europoort ook het op veel plaatsen volledig vast. „Het is erai raak geweest", aldus de verkeers- Dichte mist was oorzaak van tal van kettingbotsingen. Zo zagen twee wagens eruit die in Borne bij een Driebergen. kop-staart-ongeluk waren betrokken. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen wijst een centraal loonbeleid af, zoals minister Albeda met zijn in te dienen machtigingswet van plan is te doen. De regering zou wel de grenzen mogen aangeven, waarbin nen werkgevers en vakbeweging vrije loononderhandelin gen mogen voeren. Het bestuur van het VNO heeft dit ter kennis van het kabinet gebracht, aldus voorzitter Van Veen van het VNO. De VNO-uitspraak is ingegeven door de vrij algemene verwach ting, dat het kabinet op 10 maart, als de huidige loonpauze ein digt, met een stringente loonmaatregel zal komen. Ook de vak beweging staat op vrije onderhandelingen. Het VNO is ook niet gelukkig met het voornemen van minister Albeda van Sociale Zaken om het aantal uren overwerk dat een onderneming zonder vergunning mag laten verrichten, op dit moment aanzienlijk terug te brengen. Op zichzelf wordt zo'n maatregel uit sociale overwegingen en gelet op de grote werk loosheid niet onjuist geacht, maar nu het voor vele ondernemin gen heel moeilijk is nieuw personeel aan te trekken en mede als gevolg daarvan orders tijdig en goed uit te voeren, moet men het bedrijfsleven niet nieuwe moeilijkheden berokkenen, aldus het VNO. (Zie verder pagina 13) Nederland gaat rond 2000 terug naar kolen- tijdperk DEN HAAG Veertig procent van de elektri citeit zal in het jaar 2000 met behulp van kolen moeten worden opgewekt. Dat betekent bijna een verdubbeling van de koleninzet, die tot voor kort nog op 24 procent werd geraamd. Het huidige aandeel van kolen in de elektri- citeitsproduktie be draagt slechts vijf pro cent. Die verhoogde in zet is noodzakelijk om dat er steeds minder olie en gas beschikbaar komt en het aandeel van kernenergie tot de eeuwwisseling nog zeer onzeker is. Tegelijk met de grotere inzet van deze energie bron zal de overheid een onderzoek starten om de mil ieuo ver last van het kolengebruik tegen te gaan. De kos ten van dit programma zullen in totaal 1 mil jard gulden bedragen. Dit staat in de Kolen- nota van minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) die van daag in de minister raad aan de orde zal komen. Als gevolg van het nieuwe kolenplan moeten de milieu-inves teringen tot 2000 wor den begroot op een klei ne drie miljard gulden. In de nota wordt de bouw van drie nieuwe kerncentrales ten be hoeve van de electrici- teitsvoorziening buiten beschouwing gelaten. Daardoor zal men in twintig jaar tijds moe ten komen tot een ver achtvoudiging van het aantal kolencentrales in ons land. (Zie verder pagina 13) 'ns kan hoogstens 115 tJverhalen van grijzaards i&ovjet Unie moeten we 'r met een grote korre één op de 2,1 miljard zal namelijk die leef- BELGRADO De gezondheidstoestand van president Tito van Joegoslavië „heeft een punt bereikt waarop geen her stel meer mogelijk is". De Joegoslaven beginnen zich te rea liseren dat het 'Post-Tito-tijdperk' al begonnen is, aldus een sombere regeringsfunctionaris vanochtend. Hij gaf toe dat Tito bijna dood is. „Het functioneren van nieren, hart en lever is verder ver zwakt", aldus een al uiterst somber communiqué dat gisteravond werd uitgegeven en waaruit op te maken viel, dat het levensein de van de Joegoslavische verzetsstrijder en staatsman nabij is. Tito ligt nu al sedert 12 januari in een ziekenhuis in Ljubljana, waar zijn linkerbeen is geamputeerd. Aanvankelijk scheen het dat de 87-jarige president snel zou herstellen, maar ongeveer een week geleden kwam een ommekeer ten slechte. In het openbare leven van Joegoslavië zijn geen opvallende ver anderingen waar te nemen. De toestand van paraatheid blijft be staan, maar valt niet op. Wel heeft de defensieraad vergaderd om zich „te beraden over actuele punten van de defensievoorbe reidingen". De regering van het land is al een maand in handen van de collectieve leiding die Tito zelf heeft aangesteld. GRENEN SCHROTEN 6 cm breed 0.94 p. mtr 8,5 cm breed 1.13 p. mtr Tóch even kijken bij Zelfbouwcentrum Zijldijk 22 Leiderdorp Telefoon 071-899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags tot 5 uur geopend. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd SCHOOLLESSEN OVER PARALYMPICS middelde levensduur In Isfen is nu 72 tegen 49 1 begin van deze eeuw APELDOORN In het kader van de Olym pische Spelen voor Ge handicapten, in Arn hem en in Veenendaal gehouden zullen wor den is er op ruim 300 basisscholen in de Ge lderland een lesbrief- project over de integra tie van minder-validen - ondermeer door mid del van sportbeoefening - van start gegaan. Het project dat werd opge zet door de onderwijs begeleidingsdienst en ma „wat is gehandicapt mevrouw Marjolein zijn?", gehandicapt Molendijk van het Bu- vroeger en nu", „sport reau Olympische Spe- voor gehandicaptenen len voor Gehandicapten „Olympische Spelen 1980 omvat een viertal voor validen en invali- lesbrieven, met als the- den". GEEN „OVERDREVEN OPTIMISME" OVER VRIJLATING GIJZELAARS WASHINGTON President Carter heeft vannacht ver klaard, dat er in de zaak van de Amerikaanse gijzelaars in Teheran „positieve tekenen" zijn te bespeuren. De presi dent, die zei te waken voor „overdreven optimisme", zei dat hij de instelling van een „goed samengestelde commissie met een nauwkeurig omschreven doel", waardoor de crisis tussen de VS en Iran zou kunnen worden opgelost, zal steu nen. Carter wilde niet nader op deze mededeling ingaan. De toespraak van Carter kwam, nadat eerder op de avond ge ruchten de ronde deden over een akkoord tussen de VS en Iran over de vrijlating van de gijzelaars. De Iraanse president Bani Sadr sprak in een interview met de Franse radio en televisie over een geheim plan, dat betrekking zou hebben op de vrijla ting van de 49 Amerikanen en waaraan ayatollah Khomeiny zijn goedkeuring zou hebben gegeven. De secretaris van de Re volutionaire Raad zei tegen verslaggevers, dat de gijzelaars mo gelijk voor de parlementsverkiezingen van medio maart vrij zouden zijn. De Amerikaanse omroep ABC kwam enige tijd la ter met het bericht, dat de VS en Iran een principe-akkoord zouden hebben bereikt. Onder auspiciën van de VN zou een on derzoek naar de daden van de sjah worden ingesteld, terwijl de gijzelaars naar een neutraal land zouden worden overgebracht. De mogelijke vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars heeft gis teren ook gezorgd voor een verheviging van de politieke strijd tussen president Carter en diens voornaamste rivaal voor de De mocratische presidentskandidatuur, senator Kennedy. Kennedy maakte, enige tijd voor de toespraak van Carter, melding van mogelijkheden om de crisis op te lossen. Verder verweet hij de president „handhaving van het drama". Deze uitlatingen wer den later door Carter „onjuist en aanstootgevend" genoemd. Professor Forer van de universiteit van Kansas op een perscon ferentie, nadat hij samen met 48 andere Amerikanen een bezoek had gebracht aan de bezette ambassade in Teheran. Geopend van 10-17 en 19-22 uur. V x za,efda9 en zondag 10 17 uur, toegang f 7.50 A Trein - Toegang - biljetten bij NS-stations AMSTERDAM l~£iï 3 1 .kersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas ^dvertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 4,69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: -'ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Donderdag 14 februari 1980, 70e jaargang no. 21580 Eenzaam spel Nieuwe thriller-serie „Een zaam spel" om 21.30 uur op Ned. II. Om 18.59 uur „TROS Top 50" en om 20.27 uur „Dubbelspel". Op Ned. II om 19.10 uur „Zing met ons mee in Bovenkar- spel" en om 20.00 uur „Het laatste vuurgevecht". Weer mist! Vannacht en morgenochtend weer mistbanken. Minima rond twee graden. Overdag veel bewolking, maar waar schijnlijk geen regen. Middag- temperatuur rond negen gra den. Matige zuidenwind. Morgen zon: 7.55 - 17.50. Schev. hoogw.: 2.12 en 14.25. Laagw.: 10.17 en 22.38.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1