Tekenaar Sjef van Drunen en laborante Wuinle de Bree kiezen de Nutsspaarbank voor hun hypotheek. Ministerie in grote verlegenheid door opmerkingen Van Aardenne Automobilist ziet geen enkel nut in energie-besparing INVESTERINGSPREMIE HELPT GRONINGEN NAUWELIJKS Meer rechten jongeren si LEIDSE SPAARBANK NUTSSPAARBANK BINNENLAND LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het ministe rie van Economische Zaken in Den Haag lijkt men nogal in z'n maag te zitten met de tam-tam waarmee het kabinet vorige week een verhoging van de in vesteringspremie voor Oost- Groningen heeft aangekondigd als een van de maatregelen om de onrust over het verlies aan werkgelegenheid daar in te dammen. Zoals gisteren gemeld wordt volgens sommige Haagse kringen het noorden hiermee in feite een fopspeen voorgehouden, omdat voor subsi dies om investeringen aan te moedigen door de EEG een plafond is gesteld dat in feite bij de oorspronkelijke investeringspremie van 25 pro cent in veel gevallen al was bereikt. Het kabi net heeft de verhoging van deze premie van 25 naar 35 procent voor Oost-Groningen en de oostelijke mijnstreek juist doorgevoerd om meer bedrijven naar deze streken met extreem hoge werkloosheid te lokken. De officiële woordvoerder van minister Van Aardenne (Economische Zaken) kon gisteren niet ontkennen dat bij een premie van 25 pro cent inderdaad al dikwijls het door de EEG toe gestane plafond van 20 procent van de netto feitelijke investeringssom werd gehaald en dat voor deze bedrijven de verhoging van de pre mie met 10 procent dus geen enkel extra wer vend effect heeft. Een commentaar op de uitla tingen van Van Aardenne, zaterdag voor de TROS-radio, dat dit plafond pas bij een ver hoogde premie van 35 procent zou worden be reikt kon de officiële woordvoerder niet geven omdat hij van deze opmerkingen geen kennis droeg. Wel wees hij erop dat in sommige ge meenten in het noorden de verhoogde premie regeling wel degelijk het volle effect heeft. Dat geldt bijvoorbeeld voor Veendam, waar niet de bijzondere regionale toeslag in het kader van de WIR van toepassing is. Het is juist deze bijzon dere toeslag die zorgt voor een beperkt effect van de investeringspremieregeling omdat voor beide subsidies geldt dat ze samen niet meer mogen zijn dan 20 procent van de feitelijke in vesteringssom. Groningers in Den Haag Een delegatie van de provincie Groningen heeft gisteren in C Haag een gesprek gevoerd met de vaste Kamercommissie i verkeer en waterstaat over de situatie in Oost-Groningen. V links naar rechts de loco-burgemeester van Groningen, Walla de commissaris der Koningin Toxopeus een delegatielid en voorzitter van de Kamercommissie Aarts. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat jongeren in particuliere inrichtingen voor kinderbescherming en in pleeggezinnen meer rech ten krijgen. Onder meer moet hierbij gedacht worden aan een beklagrecht. Met algemene stemmen heeft de Kamer gisteren een motie van deze strekking, ingediend door PPR-fractieleider Ria Beckers, aangenomen. Voor verbetering van de rechtsposi tie van jongeren in rijksinrich tingen zijn al voorstellen in behandeling. Jongeren in par ticuliere inrichtingen en pleeggezinnen mogen daarbij niet worden achtergesteld, zo vindt de Kamer. Unaniem sprak de Kamer zich uit voor een motie van D'66, waarin afkeuring werd uitge sproken over het opnemen van gerechtelijk gestrafte min derjarigen in Huizen van Be waring. Volgens de motie bie den gevangenissen geen ge schikt leefklimaat voor min derjarigen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De automobi listen geloven niet in het nut van energiebesparing en mochten er wel overtuigd zijn, dan voelen zij er niets voor om offers te brengen terwijl niemand om hen heen hetzelf de doet. Daarbij is gebleken dat de meeste automobilisten geen idee hebben hoeveel ben zine een bepaalde rit kost of hoe hoog de benzineprijs per liter is. De doorsnee automo bilist voelt zich ook niet ver antwoordelijk voor het ben zineverbruik van de auto noch voor eventuele verspilling van brandstof. De fabrikant van de auto is verantwoorde lijk voor het brandstofver bruik, meent hij. De meeste automobilisten zijn bovendien van zichzelf ervan overtuigddat zij alleen autorij den wanneer dit nodig is. Stoplichten, files en het zoe ken naar parkeerplaatsen wor den als energieverspillend er varen. Dit zijn enkele van de bevin dingen zoals die zijn gebleken uit een representatief onder zoek onder 130 automobilisten dat in opdracht van het minis terie van Verkeer en Water staat is uitgevoerd. De resulta ten van het onderzoek zijn neergelegd in een rapport Be levingsonderzoek naar ener giebesparing in het persone nautoverkeer. Automobilisten schuiven het autogebruik ge heel op de schouders van de overheid. Het verkeer en ver voerbeleid dwingt hen daarbij de auto te gebruiken. Energie besparing wordt door de auto mobilist nauwelijks ervaren. Men twijfelt aan het nut en de redelijkheid ervan. Daarbij spelen de tegenstijdige berich ten of er nu wel of geen ener gietekort is een rol. Er bestaat onder de autoberijders een grote weerzin tegen dwingen de overheidmaatregelen om energie te besparen. De over heid moet dat maar in andere sectoren doen en de auto met rust laten, zo menen zij. Wel zijn zij over het algemeen voorstander van het handha ven van de maxiumumsnel- heid op 100 km. per uur en ex tra heffingen op de prijzen van nieuwe en niet zuinige au totypes. Over een autoloze zondag of een rijverbod denkt men verdeeld. Een forse ver hoging van de benzineprijs om- op die manier dwang tot ener giebesparing te bereiken wij zen de automobilisten ook af. Onaangename maatregelen wil men alleen aanvaarden in dien zij voor iedereen een ge lijk effect hebben. Wisselvallig De Bilt - Gistermiddag drong langzaam drogere lucht ons land binnen waardoor de mist verdween. Een klein regenge- bied bereikte in de nacht ons land en voornamelijk in het oosten viel hieruit wat regen. Morgen komt het v/eer bij ons geleidelijk onder invloed van storingen die via de Britse Ei landen naar het oosten trek ken. Hierdoor zal er veel be wolking zijn waaruit af en toe regen valt. Het blijft vrij zacht. Met uitzondering van Skandi- navie zijn de middagtempera- turen in West Europa vrij hoog. In het Alpengebied lie pen gistermiddag de tempera turen op tot ongeveer 13 gra den. Pas op een hoogte van 1300 meter blijft de tempera tuur de gehele dag onder het vriespunt. Weersgesteldheid Barcelona 8erll|n Innsbrück Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Malaga Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Istanboel ■GST Verbod op handel in kievitseieren in de maak DEN HAAG (ANP) komt een definitief ve op de handel in kievil ren. Maatregelen daai zijn opgenomen in het ol werp voor een nieuwe vogf( wet, dat zeer binnenkr^ naar staatssecretaris Wailj de Vries van CRM gaat. Sjef en Winnie, 'n Fijn stel. Sjef tekent van alles en nog wat en hoopt ooit eens beroemd te worden door zijn fraaie pen tekeningen. Verdient aardig aan reldame- tekenwerk. Sjef stapte onlangs in 't huwelijksbootje met z'n jeugd vriendinnetje Winnie. Zij werkt op het laboratorium van een ziekenhuis, 'n Gelukkig stel. Over een half jaartje betrekken ze hun nieuwe huis. Gekocht. Winnie weet nog precies hoe dat ging. Een hypotheek afsluiten moet je niet één-twee-drie doen. Dus staken ze zo hier en daar hun licht op. Het werd de Nuts spaarbank. Dat bleek 'n heel verstandige keus. En ofschoon de Nutsspaarbank onderdeel is van een groter geheel - dat zagen ze meteen aan die S - werden ze er toch op een heel persoonlijke en vriendelijke manier geadviseerd. Samen hebben ze toen de zaak rondgemaakt; financieel gezien behoorlijk voordelig in 'n gemoedelijke sfeer. Tja, zo is dat in alle 80 kantoren van de Nutsspaarbank in en rond Den Haag. Adviseren en diensten verlenen in alle facetten van het geldverkeer is ons vak! We hebben salarisrekeningen, persoonlijke leningen, hypotheken, verzekeringen, vreemde valuta, speciale rekeningen voor jongeren en óók nog 'n aantal verschillende manieren van sparen en beleggen. Winnie en Sjef zijn dik tevreden. Waarschijnlijk kiezen ze straks óók de Nutsspaarbank voor de verzekerings rompslomp. Dan is alles in één hand en hebben ze 'r tenminste geen omkijken meer naar. Vandaag of morgen komen ze daar voor wel even langs (zo tussen negen en kwart voor vijf). Of op een koopavond. Sjef doet dat ook wel 'ns zaterdagochtends bij 'n Nutsspaarbankkantoor. Nog even wat extra cash voor 't weekend. Inmiddels weten ze ook dat administratief de zaken razendsnel geregeld worden bij de Nutsspaarbank. Kwestie van modern zijn. Tot ziens meneer Van Drunen; uw vrouw de groeten! Inlichtingen: Dcjuzastraat 35-37 2311 HA Leiden Tel. 071-141846 g

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8