eer kansen voor schoolbegeleidingsdienst an den Broek anceert bouwplan woor Poelmarkt W assenaarsestraat krijgt speelplaats oordwijkerhout overweegt splitsing „De Regenboog 'Kritisch Noordwijk wil betere bescherming van historische panden Wassenaarse op de bres voor luipaard IIGROS NOG STEEDS IN DE [ARKT VOOR VESTIGING IN LISSE Toer vereniging Lisse demonstreert tegen uitblijven wielerbaan Jubilerende koorzanger 1EGI0 LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 PAGINA 7 ]eN HAAG Staatssecretaris A. Hermes van pderwijs heeft een delegatie van de structuur- jep Schoolbegeleidingsdienst van het Samen- jrkingsorgaan Bollenstreek gistermiddag in ferweging gegeven om schriftelijk dispensa- e te vragen bij een subsidieverzoek voor de op richten regionale Schoolbegeleidingsdienst. staatssecretaris had het SOB voor een ge- uitgenodigd naar aanleiding van de moeilijkheden die er in de Bollenstreek zijn over de oprichting van een Schoolbegeleiding sdienst. De samenwerkende gemeenten halen namelijk, niet de minimumgrens van 20.000 leerlingen die vereist is om in aanmerking te komen voor een subsidie van het Ministerie van Onderwijs. Dat aantal leerlingen wordt niet gehaald omdat on langs voor streng protestants-christelijke scholen in met name Katwijk en Lisse, een aparte school begeleidingsdienst is opgericht. Deze dienst werkt voor ongeveer 4000 leerlingen, terwijl de regionale dienst niet verder komt dan 18.000 scholieren. Voor het gesprek met de staatssecretaris is er een ontmoeting geweest tussen beide organisaties. Ge dacht werd toen aan de oprichting van een over koepelend orgaan dat wel voor subsidie in aanmer king zou komen en deze zou kunnen verdelen on der de twee diensten. Ondanks het feit dat het mi nisterie een soortgelijke constructie op de Veluwe wel heeft toegestaan, gaf de staatssecretaris giste ren te kennen in de Duin- en Bollenstreek niet zo'n organisatie te willen subsidiëren. De heer Hermes adviseerde de partijen nog maar eens om de tafel te gaan zitten en anders aan hem te vragen die laatste 2000 leerlingen door de vingers te zien. De protestants-christelijke begeleiding zou onaf hankelijk werkend in geen geval voor overheids subsidie in aanmerking komen. Zoals bekend kan de protestants-christelijke groepering zich niet ver enigen met de opzet dat zowel protestants, rooms- katholiek als openbaar onderwijs gebruik maken van de diensten van één regionale SBD. Dit dan ondanks de toezegging dat de identiteit van het bij zondere onderwijs niet verloren hoeft te gaan bin nen de Schoolbegeleidingsdienst. ÏJlSSE In tegenstelling tot de geruchten dat er in het win- S0JJ elpand van woninginrichter Tissing op de hoek Heereweg- Jerkhoutlaan in Lisse een Digros-vestiging zou komen, A Heeft Jan van den Broek dezer dagen een bouwplan gelan- ^'berd voor zijn eventuele vestiging in de Poelpolder. Dit is I Qet voorlopige resultaat van onderhandelingen tussen de v oelmarktwinkeliers en het supermarktbedrijf. Grootgrut- r Jan van den Broek zoekt al enige tijd naar winkelruim- met voldoende parkeergelegenheid in Lisse. Dit dan ter rvanging of als aanvulling op de Sassenheimse vestiging aar weinig of geen parkeerruimte voorhanden is. in september van het vori- jaar kondigde Van den oek aan dat hij een 'multi- ïarkt' in Lisse wilde vestigen. Bi ij had zijn oog laten vallen I j het Poelmarkt-winkelcen- in de Poelpolder. De gevestigde middenstand dan onder de Digros-vlag specialiseerd' zaken kunnen 7en doen. Volgens Digros- cteur Van den Broek had die winkeliers er wel zo- i naar, dat er in ieder ra\ een serieus plan ge- iakt kon worden. Dat plan fetreft de meest eenvoudige i doeltreffende verbouwing in het 'vierkante' winkelcen- ïm in de Poelpolder. Het fentrum zou volgens het ïoordwijkse architectenbu reau Brandt en Korbee over dekt en verwarmd kunnen worden. De twee ingangen krijgen dan een portaal met automatische schuifdeuren. Middenin het bestaande Poel- marktcentrum wil Van den Broek een multi-markt van ongeveer 1000 vierkante meter winkeloppervlakte vestigen. De bestaande winkels erom heen worden dan met het ver wijderen van de voorgevels gespecialiseerde boetieks aan de overdekte passage. In over leg met de gevestigde midden stand wil Digros ook nieuwe branches zoals een disco-shop, foto-film, notenbar, hakken bar en een reisbureau aantrek ken. Veel hangt natuurlijk af van de financiële haalbaarheid van het plan of zoals de eigenaar van de bestaande supermarkt, J. Hogenboom zich afvraagt: 'Wie zal het betalen'. De heer Hogenboom is in ieder geval de meest directe gesprekspart ner voor Van den Broek. Hij moet tenslotte zijn goedlopen de supermarkt inruilen voor de gespecialiseerde verkoop van onder meer levensmidde len. Vooralsnog bevinden de twee ondernemers zich nog in een overlegfase. Daarna zal gepraat moeten worden met de overige winkeliers en na-' tuurlijk de gemeente Lisse. De heer Hogenboom wil het Di- gros-plan eerst intern bespre ken, maar duidelijk lijkt in ie der geval dat de Poelmark- twinkeliers niet willen sleute len aan de bestuurlijke- en ei gendomsverhouding van het winkelcentrum. Voor Jan van schikbaar komen van meer parkeerruimte buiten de 'Poel- markt'. Als de hele operatie niet door gaat, ziet Van den Broek een Grootgrutter Jan van den Broek. alternatieve mogelijkheid in een vestiging in het pand van de firma Tissing in het Lissese centrum. Enige tijd geleden is een gedeelte van het bedrijfs gebouw hem te huur aangebo den. De Digros-directeur heeft toen laten weten niet in de markt te zijn voor een vesti ging in het centrum van Lisse zolang de onderhandelingen in de Poelpolder nog lopen. Het woninginrichtingsbedrijf dat meer dan 50 jaar in Lisse gevestigd was en korter in Valkenburg, heeft de laatste jaren de bedrijfsresultaten ver ontrustend zien dalen. De ach terblijvende vraag in de meu belsector en de moordende concurrentie hebben het be drijf uiteindelijk de das omge daan. De firma zal zich in de toekomst alleen nog bezig hou den in de modebranche. Met ingang van 31 januari is het bedrijf in Valkenburg afgesto ten, terwijl de meubelzaak in Lisse medio mei zal worden gesloten. Voor twintig werk nemers van de firma probeert eigenaar E.P. Tissing vervan gende werkgelegenheid te vin den. Voor een klein aantal mensen zal evenwel in overleg met vakbonden en GAB een afvloeiingsregeling getroffen moeten worden. Bewoners wordt de mond gesnoerd NOORDWIJK Er zaten gisteravond te leurgestelde Wassenaarsestraatbewoners op de publieke tribune. Zij hadden in de verga dering van de commissie van openbare wer ken nogmaals hun stem willen laten horen tegen de aanleg van een speelplaats in de buurt, maar kregen daarvoor de kans niet meer. Het enige wat restte was een stil pro test op karton: Bomen en groen JA, parkeer plaats JA, Join OKE, Gymnzaal OKE, speel plaats NEE, meer rotzooi NEE!! Deze burgers was de mond gesnoerd en dat nog wel door een nalatigheid van de gemeente. Na de hoorzitting in het begin van december had den zij gebruik willen maken van het spree krecht in de vergadering van de raad. Elke week speldden zij hun plaatselijk blad, maar er verscheen geen aankondiging van de te houden raadsvergadering noch een publicatie van de agenda. En dat, ondanks de bepaling in de Ge meentewet, dat dag en uur van de raadsverga dering ter openbare kennis moet worden ge bracht. Op de agenda voor de januari-vergadering van de gemeenteraad ontbrak een voorstel over de aanleg van de speelplaats, waar de bewoners op tegen waren omdat zij overlast en een rommel vreesden. Deze bewoners, onbekend met de gang van za ken in de gemeentelijke keuken, kregen toen zekerheid: de zaak van de speelplaats was reeds in kannen en kruiken. De raad had over hen en zonder hen beslist. „Er waren maar vier bewoners, die voor een speelplaats voelden, de rest van de buurt, ook de mensen met kinderen, waren tegen", vertel de een verontwaardigde Wassenaarsestraat-be- woner. „Het wordt een rotzooi", vulde een van de dames aan. „Kartonnen dozen en andere rommel worden in het plantsoen gegooid". Gisteravond stond de Wassenaarsestraat wél op de agenda, nu voor de raadscommissie van o- penbare werken. De buurtbewoners hadden ge dacht alsnog hun zegje te kunnen doen, maar kregen al meteen de kous op de kop. Over de kwestie van de speelplaats had de raad al be slist, deelde wethouder Van Duyn mede. Er zou alleen gesproken worden over de aanleg van een zestal parkeerplaatsen. En daar was geen van de buurtbewoners op tegen. De commissie-vergadering toonde weer eens aan, dat de plaatselijke vroedschap openheid van bestuur nauwelijks serieus neemt. In tal van steden en dorpen zijn dergelijke vergade ringen reeds lang openbaar, doch in Noordwijk beperkt zich die openheid tot slechts enkele commissies, waaronder die van openbare wer ken. Hoe deze commissie de mondigheid van de bur ger taxeert, blijkt uit het volgende: De vergadering begon met een (besloten) hoor zitting, vervolgens behandelde men in de open baarheid een aantal onbenulligheden, als de huur van een schooltje, de verkoop van een strookje grond, het geven van een onderhouds beurt aan de klok van de gemeentetoren en het opruimen van beerputten. Dan gaan de deuren van de raadzaal weer dicht en komen de zaken van importantie aan de orde. Een les in regentenmentaliteit, waarvan Jan de Witt nog wat. had kunnen opsteken... IORDWIJKERHOUT De raads- imissie onderwijs sprak zich gister- ind in principe uit voor de splitsing K^an de openbare school De Regenboog, kyel willen de leden van de raadscom- ïissie nog een cijfermatige onderbou- Dor men een definitief stand- unt inneemt. Men drong er verder op de cijfers snel boven de tafel te trijgen, zodat een eventuele splitsing met ingang van het nieuwe schooljaar gerealiseerd kan worden. De explosieve groef van De Regenboog (in 1974 gestart tmet twee leerkrachten, ter wijl er nu tien zijn) stelt het gemeentebe stuur al enkele jaren voor de vraag van het al dan niet splitsen. Mede bepalend hierbij is de gedachte van waaruit de school werkt. Men werkt namelijk vol gens de Jenaplangedachte, welke volgens het team het best gerealiseerd kan worden binnen de intimiteit van een zesklassige school. De commissie schaarde zich geheel achter dit standpunt. Zij constateerde ech ter tevens dat niet alleen op basis van on derwijskundige principes een splitsing van de school bij het bevoegde gezag kan worden bepleit. Ook cijfermatig moest het redelijk overkomen. Dit brengt echter wat meer problemen mee. Het geboortecijfer was in de jaren 1967 tot en met 1973 be hoorlijk constant (het varieerde van 257 in 1967 tot 234 in 1973). Vanaf 1974 is er echter een constante daling, die in 1979 uitmondde in een geboortecijfer van 150. De heer Van Koningsveld (PvdA) wees op het feit, dat ondanks de daling van het ge boortecijfer er een groei was op De Re genboog. De heer Van Duin (CDA) merk te op, dat ook de St. Victorschool die groei kende. Als mogelijke oorzaak zag hij het feit, dat beide scholen in recente uitbrei dingsplannen zijn gesitueerd. Men was het wel eens met de constatering, dat lande lijk gezien het openbaar onderwijs aan terrein wint en dat dit dus in de besluit vorming moest worden meegenomen. De heer Van Duin merkte op dat het on derwijsveld, de ouders en de inspecteur maar eens moesten laten weten hoe men er over dacht. „Niet alleen de cijfers zijn bepalend", verklaarde hij. Van de kant van de inspecteur is in ieder geval be kend, dat hij een splitsing van de school op het huidige terrein niet ziet zitten. De afsplitsing lijkt dus de meeste kans van slagen te krijgen als zij wordt overge plaatst naar het uitbreidingsplan Zeeburg. cKNOORDWIJK Noordwijk bezit heel r. wat fraaie historische panden. In de laatste jaren zijn er verscheidene keu- K rig opgeknapt en weer in oude stijl ge ns bracht. 't Zijn vaak sieraden in het lorpsbeeld. Voorbeelden van dit parti culiere initiatief vindt men onder meer 11 aan de Offenweg, de Voorstraat, de Kerkstraat en de Pickéstraat. Lang niet alle eigenaars zijn echter zich de waarde bewust van hun historisch be zit. Daarover maakt de Leefbaarheidsve reniging Kritisch Noordwijk zich zorgen. .Men vreest dat waardevolle objecten door sloop of verbouw verloren zullen gaan of ■faangetast worden, zonder dat daartegen veel te doen is. Weliswaar staan er een aantal gebouwen op de monumentenlijst van het rijk de ^Voorstraat telt 26 van zulke panden en A genieten als zodanig wettelijke bescher- ming, maar Kritisch Noordwijk vindt de omvang van deze lijst te beperkt, blijkt uit een verslag van een bespreking, die een deputatie van de vereniging heeft gehad met de raadscommissie voor culturele za ken. Er zijn nog veel meer panden in het dorp, die voor bescherming in aanmer king komen, maar waarmede de eigenaar thans nog kan doen wat hij wil. Hij kan zelfs tot sloop overgaan. Kritisch Noordwijk heeft een lijst (met fo to's) van panden met historische waarde samengesteld en dringt nu aan op een plaatselijke monumentenverordening. Daarover is tijdens het contact met de commissie van gedachten géWisseld. Ook een vertegenwoordiger van de Bond Heemschut woonde deze vergadering bij. Kritisch Noordwijk bepleitte de instelling van een monumentencommissie te benoe men door de gemeenteraad. Dit orgaan krijgt tot taak het opmaken van een lijst van panden, die beschermd dienen te worden tegen afbraak of verminking. De eigenaars krijgen bericht, dat hun eigen dommen op de lijst zijn geplaatst. Hebben! zij daar bezwaar tegen, dan kunnen zij in beroep gaan bij de gemeenteraad. Bij ver bouwingen en dergelijke ingrepen op de panden zal niet alleen de welstandscom missie, maar ook de monumentencommis sie aan het gemeentebestuur moeten advi seren. Vele gemeenten werken reeds met zo'n gemeentelijke monumentenlijst, deel de Kritisch Noordwijk mede, al zijn er ook plaatsen met strubbelingen. Voordelen voor de eigenaars zijn de af trekbaarheid van de onderhoudskosten voor de belastingen en eventueel het ver krijgen van een aanmoedigingssubsidie voor het herstel van de panden. De culturele commissie heeft zich inmid dels op het standpunt gesteld, dat men eerst eens wil bekijken wat de consequen ties zijn voor de eigenaars van de panden en voor de gemeente zelf. Een andere wens van Kritisch Noordwijk is de aanwijzing van de Voorstraat als be schermd dorpsgezicht, eventueel nog uit te breiden met het Lindenplein, de Pick- straat en de Douzastraat. Een dergelijke aanwijzing geschiedt door de ministers van CRM en van Volkshuis vesting. Er gaat een langdurige procedure aan vooraf. Een gevolg van de aanwijzing is, dat de gemeente binnen een jaar een bestemmingsplan moet vaststellen of her zien. Verder wil men de invoering van een sloopvergunning, waarin voorwaarden worden opgenomen ten aanzien van de historische belangrijkheid van een pand. Tot nog toe maakt de gemeente Noord wijk gebruik van de diensten van een re gionale welstandscommissie. Kritisch Noordwijk is daar niet gelukkig mee. Lie ver zag men een plaatselijke commissie, waarin ook deskundige Noordwijkers zit ting hebben. LISSE Ren- en Toervere niging De Bollenstreek zal zaterdag deelnemen aan de carnavalsoptocht van De Gaapstokken en demonstre ren tegen het feit dat er in Lisse nog steeds geen wieier- circuit is. Aangezien de ge meenteraad onlangs besloot om de aanleg van zo'n wie lerbaan voorlopig op te schorten, blijft de florerende wielrennersvereniging zit ten met het Spekkenlaan- parcours dat bestaat uit o- penbare wegen. Als er (vooral op zondag) wed- strijden zijn op het parcours Achterweg, Essenlaan, Loos- terweg en Spekkenlaan, blijft deze route ook toegankelijk voor (auto)verkeer. De vereni ging kan dan niets anders doen dan automobilisten ver zoeken niet op het circuit te parkeren en niet tegen de rij richting van het wielrenner- speleton in te rijden. Bepaald geen veilige situatie, vindt de Ren- en Toervereniging. In de reconstructieplannen voor het Lissese sportcomplex is inderdaad altijd gedacht aan een wielerbaan rondom de nieuwe sportvelden aan de overkant van de Spekkenlaan. De gemeenteraad vond het circuit bij de vaststelling van het plan, een te kostbare aan gelegenheid. Voor de toekomst is echter wel rekening gehou den met de aanleg van een wielerbaan voor de Ren- en Toervereniging. Als de beno digde financiële ruimte er is, lijkt het niet onwaarschijnlijk dat het felbegeerde wielercirc- uit er inderdaad komt. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Naar aanleiding van zijn 60-jarig jubileum als zanger in de Noordwijkse parochiekoren is de 76-jarige Noordwijker H. van den Berg gister avond onderscheiden met de gouden Sint Gregoriusspeld. De onderscheiding werd de heer Van den Berg opgespeld door pastoor Straathof in het bejaardentehuis Sint Jeroen. De jubilerende zanger begon op jeugdige leeftijd in het koor van de Jeroensparochie om later over te stappen naar het zangkoor in Noordwijk aan Zee. Tegenwoordig zingt hij nog steeds in het koor van Huize Sint Jeroen. WASSENAAR Nick ke-Bordewijk, dochter van de bekende romancier F. Borde- wijk en o.m. bekend door haar boek „Leo", waarin zij verslag doet van de leefwijze van George Adamson en zijn op 3 januari jl zo tragisch vermoor de vrouw Joy, vertrekt bin nenkort weer naar Nairobi (Kenia) om George Adamson behulpzaam te zijn bij een nieuw project. Na het leeuwen-project richt hij zijn aandacht thans op het voortbestaan van de luipaar den. Hiervoor is weer veel geld nodig en daarom toog het echtpaar Funke-Bordewijk on langs naar Soestdijk. Prins Bernhard stortte een eerste be drag voor het luipaardenfonds, maar er is nog veel meer no dig. Voelt u er voor dit uitermate nuttige en nodige werk finan cieel te steunen, dan kunt u een donatie storten op reke ning 24.55.37.279 t.n.v. Kora Wild Life bij Pierson, Hel dring Pierson Bankiers NV, Korte Vijverberg 2, 2513 AB Den Haag. KORTWEG WASSENAAR Burge meester K. Staab verricht morgen de officiële herope ning van het verbouwde Ont moetingscentrum van de Buurtvereniging 'Oostdorp' aan de Wassenaarse Broek- weg. De ontmoetingsruimte is gevestigd in kleuterschool 'Vieren en Vijven'. Na de ope ning om acht uur is er nog open-huis. WASSENAAR De Rekrea- tieve Auto Club 'Randstad' or ganiseert morgen een puzzel- rit. De start heeft om half acht' plaats bij de kantine van de voetbalvereniging Blauw- Zwart aan de Dr. Mansveltka- de in Wassenaar. De lengte van de rit, die door Wassenaar voert, is ongeveer 30 kilome ter. De kosten bedragen voor leden 10 gulden en voor niet leden 12 gulden per equipe. Vanaf zeven uur kunnen deel nemers zich laten inschrijven. LISSE Zwemclub Lisse houdt vrijdag 22 februari een algemene ledenvergadèring in de Taveerne aan de Lissese Wagendwarsstraat. De bijeen komst begint om half negen. NEDERLANDSE HERVORM DE KERK Aangenomen naar Witmarsum Pingjum en Zurich, toezegging mevrouw A.T. de Vries, kan didaat te Utrecht. Beroepbaarstelling: C.H. Visch-Tonsbeek Willem de Withlaan 12 2341 SR in Oegst- geest. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Beroepen te Groningen H.Paul te Rotterdam Zuidwijk. Bedankt voor Leerdam J. Mol te Rijssen (Zuiderkerk). EVANGELISCH LUTHERSE KERK Tweetal te Eindhoven G. de Vries, proponent te Geleen en K. Berveling, predikant te Rotterdam. Aangenomen de benoeming tot geestelijk verzorger van de dr. W. van de Bergh-stichting te Noordwijk (per 1 juli a.s.) E. E. Slofstra te Broek op Lange- dijk.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7