ÏÏwirl en pom pom pi e isjes van Fourty our Degrees gaan er eer stevig tegenaan Katholieke wereniging wil eigen ruimte in Wassenaar N HET EERSTE LUSTRUMJAAR WORDT EN TOMELOZE ENERGIE ONTWIKKELD Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon'is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. grootste historische optocht van het 150-jarige koninkrijk België. Die fameuze 16 maart-optocht is er elk jaar en trekt steeds tienduizenden kijkgrage toeschouwers. Aan dat publiek zal de Leidse twirl en pom pom groep zich ditmaal graag presenteren. Die Belgen vinden het vast ook prachtig, dat getwirl en gepompom; het is een soort geëvolueerde folklore waar ze best wel mee te maken willen hebben. Voort gaat het; Fourty Four Degrees is niet te stuiten. „Ondanks de ongewone Koninginnedag dit jaar, vanwege de troonswisseling, zal het zo mogen we verwachten op 30 april in veel steden en dorpen toch groot feest zijn. Fourty Four Degrees gaat die dag naar het Gelderse Voorthuizen, op de rand van de Veluwe, om er de beentjes van de vloer te doen. De senioren zullen er, dit jaar voor de tweede keer, van de ogenstrelende partij zijn", vertelt De Knegt zo ongeveer, bij voorbaat. Dat wordt Voorthuizen Boven. De Leidse meisjes dwarrelen mee in de optocht 's middags, maar ook 's avonds gaat Fourty Four Degrees aan de slag, met laarsjes en batons, muzikaal begeleid door de showband Alkmaar. De Leidenaars zijn uiteraard niet de enige hupsakee-makers in Voorthuizen, op Koninginnedag, er is nog meer gerenommeerde import van orkesten die het showprogramma aan elkaar zullen blazen en trommelen, zoals onder andere Pijpers Vlaardingen, het Van Rensenkorps uit Heerenveen, Jubal uit Dordrecht en vele andere. Het is een hele „cast" die de roffel en de swing erin houdt. Er is, zoals u ziet, weer heel wat werk aan de winkel voor de Leidse showmakers ven Fourty Four Degrees. Rust is er nauwelijks bij, want rust roest. Willen ze trouwens ook niet, heb ik sterk de indruk. Er kan nog WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 PAGINA 5 meer bij, er kan nog meer bij, is het gezongen devies. Nou, dat gebeurt dan ook; graag of niet. De Knegt heeft dan wel vrij bondig een paar activiteiten uit de feestelijke dundoeken gedaan, maar het is het spectaculaire topje van de warmbloedige twirl en pom pom ijsberg. Geformeerd tot een veijaardagse ijstaart. Zonder verder in de finesses te willen treden, laat De Knegt nog weten, dat er „naast deze optredens natuurlijk nog vele andere optochten, taptoe's, feesten, corso's, bijzondere evenementen en andere „schnabbels" zijn waaraan één of meer groepen van de Fourty Four Degrees hun medewerking verlenen". De kas kan het best gebruiken. Die nieuwe uniformen komen ook niet zomaar uit de lucht vallen. En De Knegt (de knecht van drie meesters; immers peloton, getwirl en pom pom zijn er drie) waarschuwt ons nu al: „Denk niet, dat u er bent; echt niet van „zo, dat hebben we weer gehad". Dek u maar. Kruip in uw schulp en beidt daar uw tijd, tot het moment dat twirl en pom pom u in kleur en met pluimen en laarsjesgetrappel komen wakkerschudden uit een droomloze zalige slaap. Fourty Four Degrees is niet meer in te dammen. Het trippelende congres danst. Vanwege het vijfjarige bestaan dit jaar zullen we met de twirl en pom pom girls nog heel wat lustrumactiviteiten organiseren". De Knegt bereidt zich voor. Wat doe je met een lustrum Ik lust 'm, u lust 'm, wij lusten 'm allemaal. „Maar daar zult u binnenkort wel meer over lezen. Met vriendelijke groeten, namens onze meisjes, zal ik maar zeggen". Zo besluit De Knegt. Wat een energie Om het warm van te krijgen: 44 graden Celsius; in de schaduw. Of om binnen de twirltermen te blijven: fourty four degrees centigrade. Vrolijk slaat eerste paal voor Katwijks politiebureau KATWIJK De commissa ris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. M. Vrolijk, slaat vrijdagmiddag 15 fe bruari de eerste paal voor de bouw van het nieuwe poli tiebureau. Na het slaan van de eerste paal zal het nog on geveer twee jaar duren voor dat het bureau in gebruik kan worden genomen. Als alles volgens plan verloopt zal de politie eind 1981 gebruik kunnen gaan maken van haar nieuwe onderkomen, dat op een centraal punt tussen de beide dorpsdelen, Katwijk Zee en aan den Rijn, komt te lig gen. Het nieuwe bureau, gelegen op het terrein Piet Heinlaan/Jan Evertslaan, is een ontwerp van het architecten- en ingenieurs bureau Mastenbroek b.v. te Zwolle. De bouw, waarvan de kosten boven de 13 miljoen ge raamd zijn, wordt uitgevoerd door het bouwbedrijf De Lan ge en Van der Plas. Van het geraamde bedrag, dat door de gemeente Katwijk voorgescho ten wordt, zal het Rijk te zij- nertijd 10 en een half miljoen op de rekening van Katwijk terugstorten. Het huidige politiebureau aan de Voorstraat 46 biedt sinds 1953 onderdak aan de gemeen- te-politie. Het ziet er naar uit dat in dit pand de Oudheidka mer van het genootschap „Oud Katwijk" wordt gevestigd. De Oudheidkamer is thans nog ingericht in de, door afbraak bedreigde oude pastorie naast de „Nieuwe Kerk" aan de Voorstraat. Drie exposities in Katwijkse bibliotheek KATWIJK De Katwijkse openbare bibliotheek besteedt de komende twee weken aan dacht aan drie. zeer uiteenlo pende, onderwerpen. Zoals aan „Sport en Olympische Spelen", „Nieuwe levensstijl", en aan de schrijver A. den Doolaard, aan wiens werk een kleine tentoonstelling is ge- wijd. In de afdeling volwassenen van de openbare bibliotheek wordt aandacht besteed aan Cornelis J. G. Spoelstra, beter bekend onder zijn pseudoniem A. den Doolaard. In deze ten toonstelling is alle informatie van en over de 79-jarige schrijver verwerkt. Verder is, eveneens aan de hand van een landelijk samen gestelde keuzelijst van boeken, brochures en tijdschriftartike len, een tentoonstelling inge richt over „nieuwe levens stijl". De keuzelijst bevat ook een overzicht van een aantal kerkelijke instellingen/organi saties die op de (deel)terreinen van het onderwerp „nieuwe levensstijl" bezig zijn. Naar aanleiding van de Olym pische Spelen is er in de jeugd bibliotheek een uitstalling in gericht over sport. Informatie over spelregels en het beoefe nen van verschillende sporten 'is er te vinden, net als infor matie over de geschiedenis van de Olympische Spelen. "AD/REGIO LEIDSE COURANT enige groepsverwarring aanleiding te geven. Maar zo ver is het nog niet, voorlopig. Ik bedoel die nieuwe uniformen. Eerst trekt de seniorengroep (ik heb opeens sterk de indruk, dat die senioren hun huidige kledij zullen moeten afdragen; het zijn de gerijpten, die de „oude mens" nog niet mogen afleggen), ja, daar trekt de oude garde nog eventjes de binnen-Beneluxe grens over. Op 16 maart marcheert men op naar het Belgische Halle, in de buurt .van Brussel. De mars op Halle; Fourty Four Degrees stoten door. Daar in Halle wordt meegewerkt aan de jUBSIDIE AFHANKELIJK VAN ALGEMEEN GEBRUIK ie h L. ASSENAAR Het blijkt voor de atholieke Bejaardenvereniging Was- naar niet zo makkelijk te zijn om ,j n eigen lokaliteit te krijgen voor renigingsactiviteiten. De vereni- ng, die per 1 januari 829 leden telde, robeert al vanaf begin december 1978 gemeente Wassenaar te bewegen ibsidie te geven voor het plaatsen an een biljart in één van de noodlo- alen in de Wethouder Huibregtse- chool. De vereniging wil graag een leine zaal voor activiteiten zoals andwerken, kaarten en volksdansen, 'aarom was het biljart een goede aan- iiding om via de gemeente een lokaal oor de kleine verenigingsactiviteiten e krijgen. De gemeente wil zo'n zaal 'el subsidiëren, maar dan moet het lo- aal en het biljart ook door niet-leden unnen worden gebruikt. |e zaak dateert al uit december 1978. wee bejaarden kregen via een gedeelte- ke schenking van de camavalsvereni- lng De Deijlknotsen de beschikking ver een tweedehands wedstrijdbiljart, 'u moest er nog een plaatsje worden ge- onden voor het gevaarte. Een van de «ren zocht contact met de voorzitter van e Katholieke Bejaardenvereniging, de ®«er A.F. van den Berghen, die hem toe- j«gde de kwestie onder de aandacht van "et bestuur te zullen brengen. Dit resul teerde in een aanvraag bij de gemeente Wassenaar voor subsidie om het biljart in één van de noodlokalen van de Wethou der Huibregtseschool onder te brengen. „Wij hadden hier wel oren naar, omdat dat betekende dat we dan als vereniging de beschikking zouden krijgen over een .zaaltje voor onze kleine groepen, zoals een handwerkgroep en een volksdans groep. Normaal zitten we in het Jeroen- huis. Een eigen lokaliteit, al is het klein, zou voor ons ook financieel een uitkomst zijn", aldus de heer Van den Berghen. Behoefte De subsidie werd in de gemeenteraads vergadering van 23 april van het vorig jaar toegekend, onder voorwaarde dat alle Wassenaarse bejaarden van deze voorziening gebruik konden maken. „Daar waren wij het helemaal niet mee eens. Onze vereniging bestaat uit ruim achthonderd leden, die via het clubblad bereikt kunnen worden. De andere be- 1 aarden bereik je daar niet mee. Daarbij ccmt dat zo'n lokaal hoogstens plaats biedt aan een kleine dertig mensen. Wat dat betreft voorziet het alleen al voor onze vereniging in een behoefte. We zijn daarom begin juni '79 in beroep gegaan", legt de heer Van den Berghen uit. Daar gingen weer enkele maanden over heen, totdat het bestuur van de vereniging eind november '79 op het gemeentehuis werd uitgenodigd om het beroep te verdedigen. Het biljart was toen in feite al niet be langrijk meer. AROB-procedure Het biljart had inmiddels onderdak ge vonden in een lokaal van de Unie van Vrijwilligers in Wassenaar. De heer Van den Berghen heeft de gemeente verze kerd, ondanks dat, toch prijs te stellen op de lokaliteit, zich niet realiserend dat hierdoor de omstandigheden waren ge wijzigd, waaronder de subsidie werd aan gevraagd „In wezen hebben we het zaaltje zelfs liever zonder biljart, omdat er in het voormalige klaslokaal in de Wethouder Huibregtseschool dan meer ruimte is voor verenigingsactiviteiten", zo verzekerde hij de gemeente. Het is nu de vraag wat het beroep, dat de bejaarden op de gemeentelijke beslissing hebben in gediend (een z.g. AROB-procedure of Ad ministratieve Rechtspraak Overheidsbe schikkingen), heeft opgeleverd. Het be zwaarschrift is opnieuw bekeken aan de hand van een hoorzitting eind november vorig jaar. Nieuw De AROB-ambtenaar van de gemeente Wassenaar, mr. V.D.T. van der Tuin, wil Voorzitter Van den Berghen bij een tafeltje met kaartende bejaarden in het Jeroenhuis te Wassenaar. wel kwijt, dat hij het beroep, door de ver eniging aangespannen, weinig kans geeft. .,3 en w hebben aan de commissie Maat schappelijke Voorzieningen voorgesteld het beroep ongegrond te verklaren op grond van gewijzigde omstandigheden (het gaat niet meer om een plaatsje voor het biljart)", verklaart de heer Van der Tuin desgevraagd. „Dat wil echter niet zeggen, dat cle vereniging een zaaltje kan vergeten. Er moet gewoon een nieuwe subsidie-aanvraag komen. De zaak ligt ei genlijk strikt formeel. Nu het biljart geen reden meer is om subsidie te vragen, is het niet mogelijk om bij dezelfde subsi die-aanvraag het zaaltje zonder biljart voor subsidie in aanmerking te laten ko men. Uiteraard moeten we nog de reactie van de commissie afwachten; dan pas kunnen b en w het voorstel behandelen in de gemeenteraad van 18 februari." Wanneer de gemeenteraad het beroep op advies van de commissie maatschappelij ke voorzieningen verwerpt, kan de Ka tholieke Bejaardenvereniging nog om een speciale zitting vragen van de afdeling Rechtspraak bij Overheidsbeschikkingen van de Raad van State. Aangezien burge meester en wethouders volgens de heer Van der Tuin positief staan ten opzichte van een nieuwe subsidie-aanvraag lijkt het waarschijnlijk, dat de Katholieke Be jaardenvereniging te zijner tijd een nieu we aanvraag voor subsidie gaat indienen en niet in beroep gaat bij de Raad van State. Naar het zich laat aanzien, gaat het in elk geval nog wel een tijdje duren, voordat de bejaardenclub haar nieuwe lo kaliteit in de Wethouder Huibregtse school kan betrekken. JAN PETER VERSTEEGE is weer eens taal en en van het jolige en oorlijke majoretten- jfhoton en pom pom girls irty Four Degrees, derende in Leiden. De netjes gaan zich danig In ren en dat zullen we ïrsi [en. Ze doen dat uwens al weer zo'n beetje he' jaar lang en het eerste swoirum zal gevierd worden 'ge< t veel pom pom en 1 is itam. Ik krijg nu van °t .P. de Knegt, de publieke rekkingenman van n oton en pom pom n isjes, te horen dat de flva renveertig gratiën staan popelen om het nieuwe zoen binnen te stappen. 1 ik de goegemeente er e ar even kond van wil j en. U heeft het dus niet mij, maar van De zegt, die zijn programma va rijt wil. Peloton en girls, .ra isjes zijn het allemaal; ze i niet alleen succesvol, ze bben bovendien een nu al ervolle waslijst met mmertjes en activiteiten te werken. Luisteren we j|P r De Knegt. iwel vanuit het f,n inenland als uit het Itenland (u ziet, de zaken irden groots en niet nderachtig aangepakt) h vele aanvragen inengekomen. U mag het loven of niet, maar als wij die optredens van de eisjes hier zouden rmelden, zou dit een lve pagina in beslag men. Daarom zullen wij iteaan met er slechts fkele te noemen". J.J.P. Knegt komt zonder die lve pagina toch al een l eind. Let maar op. it eerste optreden is al lende zondag 17 uari in de Limburgse its Stein. Daar werkt ;y Four Degrees mee één van de grootste lavalsoptochten van het liden. Wel iets om trots op wezen. Dat de rasechte geroutineerde navalsvierders van meden de rivieren het in in hoofd hebben gehaald de medewerking van m niet-zuiderlijke •reniging in te roepen en m stel Hollanders over die De „44 gratiën" voorlopig rivieren te laten komen, mag een compliment genoemd worden voor onze Leidse twirl en pom pom groep". Van dat echte twirl en pom pom hebben die zuiderlingen blijkbaar nog geen kaas gegeten. De Leidse gratiën zullen tijdens het Steinse heidense carnavalsspektakel begeleid worden door de beproefde en helegaar niet zo ingetogen muziekvereniging Adest Musica uit Sassenheim. FFD en Adest M. kennen elkaar al langer dan vandaag. „De muziek is aanwezig", zeggen ze in Sassem, maar lang niet iedereen weet dat. „Drie dagen later, op 20 nog in hun oude uniform. februari dus, zal de jaarlijkse ledenvergadering van de Fourty Four Degrees worden gehouden. Op zichzelf niet zo'n enerverende gebeurtenis, waar ook niet zo veel muziek in zit, maar die vergadering is van het grootste belang voor de selectiegroep en de juniorengroep van de vereniging, omdat die avond enkele modellen van hun nieuwe uniform zullen worden getoond". FFD is een feestelijk stel dat zich graag op gezette tijden in het nieuw steekt. Wij trekken toch ook niet week in, week uit hetzelfde pak aan Volgens de organisatoren is men bij het ontwerpen van beide uniformen uitgegaan van „moderne, vlotte kleding die afwijkt van de veel gebruikte majorette-pakjes". We zijn benieuwd. Nietwaar De Knegt: „U kunt het resultaat zelf aanschouwen op het grote concours in de Leidse Morswijk op 18 mei a.s., waar alle drie de groepen van Fourty Four Degrees vertegenwoordigd zullen zijn". Al tikkende aan die contactadvertentie ben ik gaan zitten rekenen en ofschoon dat geenszins mijn sterkste kant is, kwam ik niettemin tot de conclusie, dat één groep bij het oude blijft. Meneer De Knegt mag me corrigeren, als hij wil. Ik wens niet tot

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5