Nachtmerrie begonnen oor ijshockeyteam Ik blijf liever onbekend ERIC HEIDEN EN ZIJN GOLDRUSH: LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 PAGINA 17. X PLACID De telli irlandse ijshockey- 11» doet er goed aan 15- succes van Galati loa r zo snel mogelijk te eten. Er is nu lang ev? eg rondgelopen met |ioofd in de wolken, realiteitszin werd uit het oog ver liep door spelers die de dagen verkondig er best een suc- te behalen viel te- Spelers als en de andere Canadezen, nota bene in het met de ijs- opgroeiden, moeten we de straf voor was een 'psfcrvalste nederlaag dubbele cijfers: 1-10 periodestanden 1- en 0-6. *1* coach van de Ne- brigade, Hans West had kennelijk al even- zo'n „valse start" re- gehouden. Volkomen prees hij zijn eigen regelrecht het graf in te merken dat Canada eens zo sterk had ge- Kun je nagaan hoe Nederland op Olym- niveau debuteerde, gaf het trouwens on- toe: „Wij hebben in een belangrijke wed- zo slecht gespeeld. leder- beneden zijn niveau, er niets van", is Westberg op slag realiteit bekeerd. Hij 70*1 >erde zelfs om -niet eens dag van morgen, wan de Russen Nederland als Corky de Graauw slaat de puck langs doelman Robert Dupuis. Canada staat verrassend met 1-0 achter. Te gretig doelwit krijgen, te denken, want hij hoopte „dat de ploeg er weer is wanneer de derde wedstrijd (tegen Japan) op de rol staat". Terwijl Canada met gepaste vreugde zijn geslaagde come back vierde na een vrijwillige ballingschap van twaalf jaren, likte Nederland zijn wonden. Het kon slechts erkennen dat het spelen op topniveau boven zijn macht ligt. Die conclusie is misschien hard maar het is niet anders. Westberg had trouwens volko men gelijk toen hij oordeelde dat Canada niet eens zo sterk had gespeeld. Zijn opinie werd gedeeld door Alan Eagleson, de hoogste autoriteit in de Ca nadese ijshockeywereld. Cana da's tekortkomingen lagen niet op het individuele vlak, want de pupillen van Pater Bauer waren stuk voor stuk technisch beter uitgerust en sneller dan het „materiaal" dat Nederland daartegenover stel de. In hun gretigheid verloren de jonge Canadezen echter het combinatiespel uit het oog, raakten ook het zicht op de situatie kwijt, waar door kansen werden ver speeld wanneer die al niet door onzuiver schieten om zeep Waren gebracht. Het Canadese teamwork ver toonde alle gebreken die ei gen zijn aan een jonge ploeg en dat zou de Canadese me daille-kansen best eens kun nen bederven. Zelfs de daar voor in het team gehaalde 37-jarige Terry O'Malley, de „peetvader" van de Canade se ploeg, was niet bij machte om de acties van zijn team te stroomlijnen. In hun onstuimigheid ontza gen beide ploegen elkaar niet, hetgeen leidde tot bikkelharde lijf-aan-lijf-gevechten. Het wa ren bepaald geen elegante wa pens waarmee Nederland zich de tegenpartij van het lijf hield. Effectief waren ze ech ter wel. Tot aan de pauze ont wikkelde de strijd zich zelfs verrassend, nota bene met een man minder. Omdat Henk Hille in de strafbank zat, opende Nederland na 116 se conden de score uit een ge slaagde counter, die door Corky de Graauw werd be kroond. Het was een recept dat Nederland meer dan win deieren leek te kunnen ople veren. Tot aan de eerste pauze kwam het althans even vaak tot een schot (tien maal) op doel als de Canadezen. Nederland liep toen echter al op zijn tenen. Werd door fu rieus jagende Canadezen op een hoop gedreven. Het voort durend achter zijn tegenstan ders aanrennen sloopte gaan deweg de krachten. Met het uithollen van de reserves bij zijn opponent maakte Canada Nederland in de tweede perio de stormrijp. Boekenwormen Kon Nederland toen al niet meer aan het verlies ontko men (Canada liep weg naar 1-4), in de laatste periode maakten de Canadezen, van wege hun afkomst als uni versiteitsspelers wel eens Brian de Bruyn valt op een wat ongewone wijze over zijn Canadese tegenstander James Nill. smalend de „boekenwor men" genoemd, het karwei meedogenloos af. Zelfs de uitstekende doelman Ted Lenssen kon de nederlaag met dubbele cijfers niet meer afwenden. Als we de eerste wedstrijden maar een beetje redelijk door komen, was de stille wens waarmee Nederland aan het Olympisch avontuur begon. De nachtmerrie lijkt echter te zijn begonnen. Belangrijk is de vraag wat het effect zal zijn van deze afstraffing. Het zal wel wat veerkracht vergen om morgen tegen de Russen een nieuw echec te kunnen ontlo pen. De toekomst lijkt echter zorgelijk. Gisteren bereikten alleen de ijzervreters Pluimers en Van Gog hun vertrouwde 0e Rus Alexander Zaitsev zou zijn partner Irina Rodnina op inreglementaire wijze hebben vastgehouden tijdens de Eu- opese titelstrijd kunstrijden voor paren. Protest tegen Europese titelhouders paarrijden LAKE PLACID De coach van de Amerikaanse we reldkampioenen kunstrijden voor paren heeft in een brief aan de Internationale Schaatsenrijders Unie (ISU) de Europese titelhouders Irina Rodnina en Ale xander Zaitsev uit de Sovjet-Unie aangeklaagd. John Nicks, de coach van Tai Babilonia en Randy Gard ner, beschuldigde in Lake Placid de Russische schaatsers ervan tijdens de strijd om het Europees kampioenschap niet volgens de officiële regels van de ISU te hebben ge handeld. Zaitsev zou zijn partner op onreglementaire wijze hebben vastgehouden, zodat hij haar gemakkelijker kon optillen. Nicks, die al negen jaar trainer is van het Ameri kaanse duo, heeft nog geen antwoord van de ISU ontvan gen. Beide paren behoren tot de favorieten voor het Olym pisch goud. reen ploeg naar loskou dan ook geen chrijvende pers >KE PLACID Wanneer land geen ploeg naar de nnpische Spelen in Moskou wt, zullen ook geen accre- aties voor de journalisten dat land worden verstrekt. heeft Monique Berlioux, directrice van het interna- oaal Olympisch Comité, in ke Placid verklaard. ln'que Berlioux stelde dat schrijvende pers wordt ge mediteerd via het nationale yjnpische comité van een 'd en als zo'n comité besluit geen ploeg af te vaardigen naar Moskou, is het onmoge lijk journalisten uit dat land in Moskou toe te laten om ver slag te doen van de Spelen. Voor vertegenwoordigers van radio en televisie zijn er in zo'n geval geen problemen omdat er wat dat betreft direc te afspraken zijn gemaakt met het organisatiecomité van de Spelen. De internationale om roeporganisaties hebben con tracten afgesloten. Hetzelfde geldt voor de internationale persbureaus. LAKE PLACID 'De „gol- publiek dat alsmaar rondjes schaatsen drush" van Eric Heiden gaat een vervelend gedoe blijft vinden, vriidar berinnen Viif enuden He' moe' een sPe,i"g ven het lot zijn j -i, -7 j geweest, dat uitgerekend Eric Heiden medailles wil de 21-jarige medi- Zjjn keus 0p de schaatssport liet vallen. SChe student Uit Irladison, Wis- Want hoeveel logischer zou het niet COnsin tijdens de Olympische Zijn geweest als de sportieve en geta- Winterspelen in Lake Placid tenteerde zoon van een orthopedisch behalen, waarmee zijn naam chirurg voor bijvoorbeeld ijshockey als 'S werelds beste schaatser -Samen met zijn jongere ,.v, zus Beth bond hij echter op een vijver aller tijden voor eeuwig geves- achter zijn ouderlijke woning de schaatsen onder om al snel helemaal in' de ban van deze sport te geraken. „Ik vind schaatsen leuk. Dat is ook de enige reden dat ik deze sport beoefen. En natuurlijk probeer je dan om zoveel mogelijk te presteren. Vooral nadat ik in 1977 in Heerenveen wereldkampi oen was geworden, ben ik fanatiek aan het trainen gegaan. Want ik beschouw- tigd zal zijn. De triomftocht die Eric Heiden in een goudkleurig schaatspak op de piste van Lake Placid kan maken, heeft in de Verenigde Staten een ongekende publi citeit gekregen. De kiosken hangen vol met sportbladen, waarvan de voorpagi na met een fraai portret van de super- schaatser wordt opgesierd. Maar de de mijn overwinning toen als een schaatssport zelf speelt in alle artikelen kwestie van geluk. Ik was immers slechts een ondergeschikte rol. Het zijn mannen als Sten Stensen en Jan Egil de gouden plakken, die de aandacht op Storholt voorgebleven, die mij een paar de wereldkampioen hebben gericht en weken eerder op de langere afstanden van hem, als ze eenmaal om zijn nek nog met vele tientallen seconden ver hangen, een luid bejubelde sportheld schil hadden geklopt", zullen maken. De 1,87 meter lange en 185 pond zware Vnnrr1f*f>1 Eric Heiden huivert bij dat vooruit- ucci zicht „De publiciteit hoort er bij, daar Diane HoIumi de ,rainster van Eric heb ik helemaal geen problemen mee. Heiden, heeft eens verklaard, dat het Maar ik ben niet van Pjan om mij geheim van de successen van de Ame- straks net zoals een Mark Spitz te laten rikaanse student uitsluitend in die in- misbruiken. Ik heb er geen behoefte aan om verder als een „Olympic perso nality" door het teven te gaan. Ik blijf liever onbekend." Dat laatste kan de student uit Madison intussen echter wel vergeten, maar tot die ontdekking is hij zelf ook al gekomen. „Overal waar ik kom, herkennen de mensen mij en op straat word ik nagestaard. Misschien is het wel een van de belangrijkste rede nen, dat ik na dit seizoen wil stoppen. Dat is immers de beste manier om mij zelf te blijven. Bovendien wordt het tijd dat ik al mijn energie en aandacht weer aan mijnstudie ga besteden. Daardoor heb ik het trouwens ook ge makkelijker dan zo'n man als Mark Spitz. Toen hij met zeven gouden me dailles uit Murichen terugkeerde, had hij voor zijn toekomst nog geen enkel plan getrokken. Maar ik weet precies wat ik wil. De onopvallende manier waarop Eric Heiden door het leven wenst te stap pen, zou zonder Olympische Winter spelen geen problemen hebben opgele verd. De wereldkampioenschappen waarin de Amerikaan begon te grossie ren, ging vrijwel geheel aan de aan dacht van zijn landgenoten voorbij. De schaatssport beweegt zich in de Vere nigde Staten zo ongeveer op het niveau als bij ons het Alpine skiën. Op een be volkingsaantal van 22 miljoen verdwij nen de tweehonderd wedstrijdschaat sers helemaal in het niets, terwijl de kunstijsbaan van West Allis jarenlang de enige trainingsgelegenheid voor dat selecte groepje is geweest. Vervelend Dank zij de Winterspelen in Lake Pla cid is er nu een tweede ijspiste bijgeko men en de Amerikaanse schaatsbond hoopt dat na de successen die Eric Hei den er ongetwijfeld gaat behalen er nog meer zulten volgen. Die kans lijkt ech ter niet groot omdat het Amerikaanse tensieve trainingsaanpak is gelegen. Maar in vergelijking met zijn concur renten van het Europese vasteland is Jaar geleden bij het sprintkampioen- de anonimiteit, die de desinteresse van schap in Lake Placid op de 500 meter zijn landgenoten opleverde, ook een en afgelopen zaterdag was Tom Plant niet gering voordeel geweest. °P dezelfde afstand zijn landgenoot iets Eric Heiden daarover: „De schaatsers te vlug af. in Europa staan constant onder grote druk. Zij moeten presteren. Hun coach JTn wil dat en de bond, het publiek, de sponsors. Daar heb ik nooit iets wee te De 500 meter, die vrijdag op het pro- maken gehad. Reed ik goed, dan was gramma staat, lijkt voor Eric Heiden de dat fijn, maar werd ik verslagen, dan enige afstand, waarop hij van het goud maakte zich daar ook niemand druk kan worden afgehouden. Maar de we- over reldkampioen (met het gezicht van een koorknaap, zeggen de Amerikanenis Verslagen werd de Amerikaan de laat- vol vertrouwen. ste jaren echter vrijwel nooit. Vier jaar „In West Allis heb ik immers al mijn geleden, bij de Winterspelen in In- concurrenten verslagen, want Tom nsbruck, was hij met een zevende Plant doet hier niet mee. En dat bete plaats op de 1.500 meter en een negen- kent een enorm psychologisch voor- tiende op de vijf kilometer nog vrijwel deel". Op de 1.000 en 1.500 meter, die onzichtbaar, maar een paar weken later respectievelijk volgende week dinsdag bij het wereldkampioenschap in Hee- en donderdag worden gereden, kan de ren veen, toen Piet Kleine de titel ver- gouden plak Eric Heiden bij wijze van overde, meldde hij zich met een vijfde spreken nu al worden omgehangen, plaats al nadrukkelijk als een opval- Maar op de vijf en tien kilometer, die lend talent. voor de beide zaterdagen zijn gepland. De grote doorbraak volgde een jaar la- durven de concurrenten de uitdaging ter, toen Eric Heiden niet alleen we- nog wel aan. „De prestaties van Ox- reldkampioen bij de junioren werd, holm bij het Europees kampioenschap maar die titel ook bij de sprinters en hebben veel indruk op mij gemaakt", allrounders veroverde. Met een supre- zegt Eric Heiden. „Dat wordt een ge- matie, die voortdurend groter werd, vaarlijke jongen voor mij. Maar ik ver- prolongeerde Eric Heiden zijn titels. En wacht de meeste concurrentie van de keren dat hij op een afstand versla- Mike Woods, want ik weet dat hij de gen werd, zijn gemakkelijk op de vin- afgelopen weken verschrikkelijk hard gers van een hand te tellen. De Noor heeft getraind". Frode Roenning presteerde het twee STEVEN TEN VEEN Eric Heiden is 1.87 meter lang en weegt 185 pond. Maar de wereldkampioen heeft een gezicht als een koorknaap, zeggen de Amerikanen. vorm. Zij incasseerden pas na 52 minuten „hun" eerste te gentreffer. De „sterrenaanval" De Heer-Van Wieren-Janssen viel daarentegen door de mand, want deze kreeg drie doelpunten tegen en oogstte zelf niets. Alleen in het vergaren van strafminuten hield Nederland zijn concurrent redelijk bij: 14 minuten tegen 18 voor de Ca nadezen. De laatsten maakten echter drie doelpunten uit een numeriek overwicht terwijl Nederland tien minuten po- werplay misbruikte. TON VAN ESCH De uitslagen van de overige gisteren gespeelde wedstrijden waren: Tsjecho-Slowakije-Noorwegen ll-0(0- 0, 5-0, 6-0); Roemenie-West-Duitsland 6-4(1-1, 2- 3. 3-0); Verenigde Staten-Zweden 2-2(0-1,1- 0.1-1) Polen-Finland 5-4(1-0,4-3,0-1); Rusland-Japan 16-0(8-0,6-0,2-0) standen: rode groep 1. Rusland Haitske Valentijn tijdig hersteld LAKE PLACID Haitske Valentijn-Pijlman is vrijwel geheel genezen van de blessu re, die zij tijdens de training in West-Allis opliep. Toen prikte zij met haar rechter- schaats in haar linkerenkel. De wond moest worden ge hecht en Haitske Valentijn werd vervangen door Ria Vis ser. Gisterochtend stond zij weer voor het eerst op het ijs in Lake Placid. De training ver liep naar wens en het is zon der meer aan te nemen dat zij morgen volledig fit kan aan treden voor de 1000 meter da mes. Ab Krook: „Het is al met al goed geweest dat we in West-Allis niets hebben gefor ceerd. We moeten alleen af wachten hoe de hechtingen het houden; die mogen er offi cieel pas vrijdag uit." Radio en tv Vandaag, woensdag 13 februari brengt het radio programma „Langs de Lijn" van 20.25-21.45 uur o.m. de openingsceremo nie van de Winterspelen. Op het tv-scherm ver schijnt op Nederland 1 van 18.05-18.30 uur een samenvatting van de ijs- hockeywedstrijd Zwe den—Verenigde Staten, van 20.25-21 uur een re portage van de opening sceremonie en van 22.40- 23.10 brengt Studio Sport o.m. het Neder lands ijshockeyteam. Donderdag: Radio: 08.25-08.30 Olym pisch Journaal; 16.25- 18.30 uur flitsen schaat sen 1500 meter dames; 22.25-01.00 uur flitsen ijshockey Rusland—Ne derland. Televisie: Nederland 1: 16.25-18.30 uur 1500 me ter dames en afdaling skiën heren; 21.55-22.25 uur hoogtepunten uit middaguitzending; 22.25- 01.00 uur ijshockey Rus land—Nederland recht streeks met in pauze Pa- noramiek en Journaal. CANADA STRAFT HOOGMOEDIG ORANJE AF

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17