Gromyko vaart uit tegen Pakistan enkins waarschuwt oorontwrichting n instorten' EG OC: geen sancties voor VS bij boycot Moskou .merikanen sturen mariniers naar Perzische Golf Bezetters ambassade blijven zich verzetten tegen Bani-Sadr Terroristen troffen met moord op Bachelet het 'hart van de staat' TIJDENS BEZOEK AAN INDIA Jakob Malik overleden )eslov rechtvaardigt )vjet-invasie in fghanistan Veel doden bij einde bezetting in San Salvador Noord-Zuid Commissie wil topconferentie van arme en rijke landen JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 PAGINA 15 krolg van de voorpagina) afloop van het congres zei IOC- jdent Killanin begrip te hebben f het Amerikaanse standpunt, liet weten, dat de Amerikanen l sancties hoeven te verwachten lij zouden besluiten de uitnodi- voor Moskou niet te aanvaar- Lord Killanin vermeed net als de slotverklaring angstvallig de term boycot. Mogelijke sancties zijn voor de Amerikanen van groot be lang in verband met de zomerspelen 1984, die in Los Angeles zullen, plaatsvinden. De Nederlandse IOC-afgevaardigde Kees Kerdel zei opgelucht te zijn over het feit dat er tenslotte toch een beslis sing is gevallen. „Er was in feite geen andere mogelijkheid dan deze", aldus Kerdel. Ook uit de meeste andere reac ties viel tevredenheid te proeven over het feit, dat het IOC erin is geslaagd een zeer diplomatieke beslissing te for muleren, die althans voorlopig nog vele mogelijkheden openlaat. „Er is belang rijke tijdwinst geboekt", aldus de afge vaardigden van de westerse landen. Kort na de bekendmaking door het IOC meldde het Witte Huis dat de Ver enigde Staten „een aantal gelijkden- kende regeringen" zal proberen over te halen tot een soortgelijke actie en mo gelijk tot het houden van internationa le spelen voor de ploegen die niet naar Moskou gaan. Carter beloofde de Ame rikaanse atleten vorige week dat zij deze zomer toch aan een internationale competitie van het „hoogste kaliber" zouden kunnen deelnemen. Het Witte Huis dringt er bij het Amerikaanse Olympisch Comité op aan zo spoedig mogelijk een beslissing te nemen over Moskou. lier Indira Gandhi tijdens een onderhoud met de Russische minister Andrej Gromyko die giste- len bezoek heeft gebracht aan de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi. NIEUW DELHI De Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko heeft gisteren Pakistan gewaarschuwd dat het zijn onafhankelijkheid riskeert door in de Afghaanse crisis de Verenigde Staten en China te steunen. Pakistan zal „zijn posi tie van onafhankelijke staat on dermijnen" als het toestaat dat de Verenigde Staten en hun bond genoten het veranderen in een verdere escalatie van agressie" te gen een op Moskou gericht Af ghanistan. De Russische minister zei dit bij gelegenheid van een be zoek aan India dat vandaag wordt afgesloten. Gromyko's krachtige woorden volgden nadat de Indiase premier Indira Gandhi en haar minister van buitenlandse zaken Rao hem op vriendelijke wijze hadden toe gesproken over de Afghaanse cri sis en voorzichtige pogingen in het werk hadden gesteld hun gast te overtuigen van de noodzaak de Russische troepen terug te trek ken. Gromyko liet evenwel niet mer ken dat de Indiase diplomatie aan hem was besteed. Hij verdedigde het Sovjet-beleid inzake Afgha nistan op krachtige wijze, lanceer de een felle aanval op de Verenig de Staten en waarschuwde Paki stan. Premier Indira Gandhi heeft zich in de kwestie-Afghanistan zeker niet volledig achter het westen opgesteld. Bij de stemming in de Verenigde Naties stemde India niet voor een afkeurende motie over de Russische invasie in Af ghanistan. Het Kremlin en de Indiase rege ring zijn beide gekant tegen de westerse wapenhulp en economi sche bijstand aan Pakistan. Af ghanistan en India hebben afge sproken hun vriendschappelijke betrekkingen te versterken en vooral op het gebied van econo mie en technologie nauwer samen te werken. Dit meldt het Russi sche persbureau Tass uit Kaboel. IHINGTON Een landingseen- Perzische Golf. Het gaat om vier tionarissen er op dat er geen verband is op komst is in de Amerikaans-Iraanse koord zijn gegaan met Amerikaans ge- van Amerikaanse mariniers zal schepen met 1800 mariniers, hef- tussen deze ontwikkeling en de eventu- impasse. bruik van hun militaire bases. In de volgende maand voegen bij de schroefvliegtuigen, tanks en artille- ele ontknoping van de gijzelingszaak op De versterking van de Amerikaanse drie landen mogen de Amerikanen tig schepen van de Amerikaan- rie die gisteren op de Phillipijnen de ambassade in Teheran. Klaarblijke- aanwezigheid in het gebied rond de krachtens de akkoorden brandstof en arine die in het gebied van de zijn aangekomen. lijk wilden zij voorkomen dat de maat- Perzische Golf is mede mogelijk nu be- militair materieel opslaan voor militai- jche Oceaan en de Arabische Zee regel verkeerd wordt opgevat, nu er halve Oman, zoals wij gisteren reeds re doeleinden en in geval van noodsitu- milleren bij de ingang van de Met nadruk wezen Amerikaanse func- aanwijzingen zijn dat er een doorbraak meldden, ook Somalië en Kenia ak- aties. /are kritiek Europarlement op landbouwbeleid &ATSBURG De voorzit- an de Europese Commissie, Jenkins, heeft gisteren in ttsburg, waar hij het het Eu- ïs Parlement de commissie- Den voor het komend jaar. legde, gewaarschuwd voor ontwrichting en instorting de EG. „Wij hebben te ma- met de afbraak van de ge- gde economische en sociale waarop het naoorlogse Eu- is gebouwd", aldus Jenkins et Europees Parlement, dat op de dag zeer zware kri- tou uitten op de voorstellen le Europese Commissie voor verhoging van de Europese bouwprijzen. ns Jenkins is de essentiële voor de EG, hoe de gemeen- kan worden aangepast aan de y/e economische werkelijk- i In dit verband noemde hij de lebesparing de „hoeksteen van [eleid". Volgens de voorzitter e Europese Commissie zullen de gen om de problemen te over- in geld en tijd kosten en kun- Ij niet los worden gezien van de ikkeling in armere landen. Maar eer de Europeanen een andere ng aannemen ten aanzien van loosheid, meer bereid zijn om van baan en woonplaats te verande ren en handelen in een geest van so lidariteit, is er volgens Roy Jenkins noop voor de toekomst. Na de toespraak van Jenkins kwam de EG-landbouwpolitiek aan de orde. Alle fracties in het Europees Parle ment hadden aanmerkingen op de prijsvoorstellen voor de landbouw. De Nederlandse landbouwdeskundige van de christen-democratische frac tie, T.Tolman, vond dat de voorstel len tot grove onrechtvaardigheden kunnen leiden. Hij noemde de prijs voorstellen „verrassend slecht" en meende, dat er onvoldoende reke ning is gehouden met de verkleining van de zuiveloverschotten, die zich in 1979 is gaan aftekenen. Maar nu men om uiteenlopende rede nen de prijsvoprstellen van de Euro pese Commissie dreigt af te wijzen, komen de Europese volksvertegen woordigers wellicht in conflict met hun bijna unanieme pleidooi voor een terugdringing van de EEG-land- bouwuitgaven, ten gunste van andere Gemeenschapstaken zoals werkgele genheids-, energie- en milieubeleid. Een sterk verdeeld advies van het Europees Parlement zal de land bouwministers immers extra politie ke ruimte geven om meer aan de wensen van de boeren tegemoet te' komen. Het ziet er daarom naar uit, dat het Europarlement zal trachten oplossingen voor het dreigende be grotingsfailliet van de EG aan te dra gen, onder meer door een verhoging van de 1 procent BTW-afdracht aan Brussel en een harder verzet tegen de enorme invoer van Nieuwzeelandse boter door Engeland. Verder wordt, met name door de christen-democra ten, ook weer gedacht aan de invoe ring van een heffing op olieën en vetten, ook wel een „margarinehef fing" genoemd. Het idee hierachter is onder meer, dat de prijs van margari ne die van roomboter nadert, zodat meer consumenten voor roomboter zullen kiezen. De komende twee maanden zal het parlement een definitief advies moe ten geven over de prijsvoorstellen van de Europese Commissie. Daarna is de uiteindelijke beslissing aan de Landbouwministers, een beslissing die echter meer dan ooit samenhangt met de vaststelling van de totale EG- -begroting, dus inclusief het sociaal en het regionaal fonds. Zoals bekend heeft het Europees Parlement eind vorig jaar het begrotingsvoorstel van de Europese Ministerraad voor 1980 verworpen, omdat een ombuiging van de landbouwuitgaven ontbrak. Morgen zal de Europese Commissie een nieuw voorontwerp indienen, waarover Parlement en Raad het nu zo spoedig mogelijk eens moeten zien te worden. De ouders van een van de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade in Teheran hebben op de honderdste dag van de gijzeling in hun woonplaats Hermitage (Pennsylvania) een vlam ontstoken, die zal blijven branden tot de gijzeling voorbij is. TEHERAN De militante Iraanse studenten die vijftig Amerikanen ge gijzeld houden in de Amerikaanse am bassade in Teheran, hebben zich giste ren verzet tegen president Bani-Sadr met de mededeling dat de gijzelaars niet kunnen worden vrijgelaten voor dat de afgezette sjah naar Iran is terug gekeerd. Bani-Sadr had in Le Monde verklaard dat de terugkeer van de sjah naar Iran niet langer voorwaarde is voor de vrijlating. De bezetters beweer den gisteravond voor de Iraanse televi sie dat zij de steun hadden van de aya tollah Khomeiny. Khomeiny riep gisteren vanaf zijn ziek bed de Iraniërs op de Revolutionaire raad te steunen, waarvan Bani-Sadr sinds en kele dagen voorzitter is. „Ik verkeer in de laatste dagen van mijn leven en wanneer mijn reis naar de andere wereld begint, zal ik dat doen met alle hoop en trots op uw genialiteit". De omgeving van de aya tollah zegt evenwel dat de imam het goed maakt en dat de voorspelling van zijn na derend einde niet te letterlijk moet wor den genomen. Khomeiny liet zijn verkla ring uitgaan in verband met de parle mentsverkiezingen die in maart zullen worden gehouden. De Iraanse minister van buitenlandse za ken Ghotbzadeh heeft gisteren ook gezegd te hopen dat de crisis rond de gijzeling spoedig voorbij zal zijn. Hij zei dat de re gering samenwerkt met secretaris-gene raal Waldheim van de Verenigde Naties om tot een oplossing te komen. De nieuwe Iraanse ambassadeur bij de VN, Mansour Farhang, zei gisteren in een interview dat wanneer de gijzelaars een maal zijn vrijgelaten dit niet meteen bete kent dat er tussen de VS en Iran nauwere banden tot stand zullen komen. Iran zal zijns inziens de VS blijven wantrouwen. In Gonbad Kavus, een stad in het noord oosten van Iran, is het gisteren tot hevige gevechten gekomen tussen leden van de revolutionaire garde, gesteund door lege reenheden, en opstandige Turkmenen. De vermoorde professor Vittorio Bachelet (Vervolg van voorpagina) ROME Sinds de ontvoering van en de moord op Aldo Moro in 1978 hadden de Italiaanse terroristen niet op zo'n hoog niveau toegeslagen: professor Vit torio Bachelet, gisteren doodgeschoten in de univer siteit van Rome door een jongen en een meisje van 20 tot 25 jaar, die met een kleine auto wisten te ont vluchten. was na de president van de republiek de meest zekere waarborg van de Italiaanse staatsin stellingen in zijn hoedanigheid van vice-voorzitter van de Hoge Raad. De Italiaanse president, Alessan- dro Pertini, is krachtens zijn functie hoofd van de Hoge Raad. Door professor Bachelet te vermoorden hebben de „Brigate Rosse" nogmaals het „hart van de staat" wil len treffen en de politieke partijen waren het er giste ren dan ook allemaal over eens dat de terroristen hun actie ter ontwrichting van de staat hebben hervat. Opnieuw bewezen de terroristen dat zij ongestraft hun gang kunnen gaan. Bachelet werd in de universi teit vermoord toen hij zich opmaakte om een sympo sium tegen het terrorisme voor te zitten. Zijn moorde naars konden zich zonder te hoeven haasten, vluch ten. Als man boven de partijen had Bachelet officieel stelling genomen tegen kabinetsmaatregelen ter be strijding van het terrorisme (waaronder stationering van politie op het universiteitsterrein). Professor Bachelet was als vooraanstaand katholiek door Paus Paulus VI tot voorzitter van de Italiaanse Katholieke Actie benoemd, een ambt dat hij bekleed de van 1974 tot 1976, in welk jaar hij vice-president van de Hoge Raad werd. Voor en tijdens de tweede wereldoorlog redigeerde hij het blad van de Bond van Katholieke Academici, totdat het door de Duitse be zetter werd verboden. Na de oorlog doceerde hij poli tieke wetenschappen en administratief recht aan de universiteiten van Triëst en Rome. MOSKOU Jakob Malik, een van de bekendste Russische diplomaten, is maandag op 73-jarige leef tijd overleden, zo heeft het persbureau TASS giste ren bekendgemaakt. Malik was onderminister van buitenlandse zaken sinds hij in 1976 uit New York was teruggekeerd, waar hij acht jaar de per manente vertegenwoord iger van Moskou bij de Verenigde Naties was. Enkele maanden voordat hij New York verliet, was hij ernstig gewond bij een auto-ongeluk. Sindsdien heeft zijn ge zondheid te wensen overgelaten. De uit de oekraine af komstige Malik was van 1942 tot 1945 ambassa deur in Japan. Van 1948 tot 1952 vertegenwoord igde hij de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad. In 1953 werd hij ambassa- Daarna kreeg hij de rang deur in Londen. Deze van onderminister van post bezette hij tot 1960. buitenlandse zaken. SCHAU Op longres van de >e communisti- partij heeft het hm het Sovje- Ische politieke lu, Michael Soe- gisteren een gehouden. Hij hierin niet in 6t voorstel van bolse partijlei- Edward Gierek een Europese apeningsconfe- t in Warschau te roepen. Soeslov pleitte er voor de socialisti sche gelederen ge sloten te houden bij de strijd voor „een waarachtige en rechtvaardige vre de". Hij rechtvaardigde de invasie van zijn land in Afghanistan en verzekerde dat de Sovjet-Unie gedwon gen was in te grijpen omdat Afghanistan „gewapenderhand be dreigd werd". De geschiedenis van het Warschau-pact leert, aldus Soeslov, dat dit bondgenoot schap ervoor ijvert problemen door on derhandeling en ont wapening te overwin nen. Tegelijkertijd blijft het „een schild van het socialisme". Maandag had de Poolse partijleider Edward Gierek aan gedrongen op aan zienlijke structurele veranderingen om de Poolse economie uit het slop te halen. Hij waarschuwde er in zijn toespraak ter ge legenheid van de ope ning van het achtste congres van de Poolse communistische partij voor dat er moeilijke tijden in het verschiet liggen. Hij voegde daaraan toe dat Polen vastbe sloten is om verdere ontspanning tussen Oost en West na te streven. Gierek boodt aan om in Warschau een nieuwe ronde van besprekingen tussen Oost en West te hou den. De partijleider sprak voornamelijk over de economische problemen van zijn land. De aflossing van zijn buitenlandse schulden zal de Pool se economie dit jaar zwaar belasten, zo gaf Gierek toe. SAN SALVADOR Een speciaal opgeleide eenheid van de Salvadoriaanse politie heeft vannacht een einde gemaakt aan de op 28 januari begonnen bezetting van het kantoor van de christen-democratische partij in de hoofdstad San Salvador. Bij de actie, die werd ingeleid met een hevig vuurgevecht, zijn zeker zeven mensen om het leven geko men. De twaalf gijzelaars zouden echter ongedeerd zijn be vrijd. Over het lot van de ongeveer honderd bezetters is niets bekend. De bestorming van het partijbureau kwam na een avond vol schietpartijen, waarbij verscheidene mensen om het leven kwa men en velen werden gewond. Het belangrijkste incident deed zich voor na de ontruiming van het ministerie van onderwijs, dat sinds 5 februari was bezet. Eerder op de dag was de regering akkoord gegaan met de eisen van de bezetters. Deze eisen had den vrijwel allemaal alleen betrekking op onderwijskundige za ken. Om hun overwinning te vieren, hielden de ex-bezetters een mars door hei centrum van San Salvador. Zij werden echter vanuit een hinderlaag door de politie beschoten. Elders in San Salvador werd gisteravond de Spaanse ambassadeur, Sanchez Mezas, vrijgelaten. Hij zat samen met vijf anderen sinds 5 febru ari vast in zijn ambassade. De bezetting van dit gebouw door een onbekend aantal linkse verzetstrijders duurt voort. NEW YORK - De onafhankelijke commissie voor internationale ontwikkelingszaken heeft gisteren aan secretaris-generaal Wald heim van de Verenigde Naties een rapport overhandigd waarin plannen worden ont vouwd die een bijdrage kunnen leveren aan de oplossing van de problemen tussen de rij ke en de arme landen in de wereld. De „Noord-Zuid Commissie', die wordt voorge zeten door de voormalige Westduitse bondskan selier Willy Brandt, stelt voor een conferentie te organiseren van de staatshoofden en rege ringsleiders van circa 25 toonaangevende indu strie- en ontwikkelingslanden. De commissie meent dat de uitvoering van dit voorstel geen uitstel toelaat. De verslechtering van de inter nationale toestand moet worden gestuit om con flicten en een catastrofe te voorkomen, zo meent de commissie. De rijke landen in het noorden en de arme landen in het zuiden ken nen gemeenschappelijke belangen. Het zoeken naar oplossingen voor de problemen van de ontwikkelingslanden mag niet worden be schouwd als liefdadigheid van de industrielan den. Eerder is het een voorwaarde om geza-. menlijk te overleven, zo stelt de commissie, waarvan vooraanstaande vertegenwoordigers van industrie- en ontwikkelingslanden lid zijn, zoals Edward Heath, Olof Palme, Eduardo Frei en Adam Malik.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15