ïerste Kamer aanvaardt tieerderheid Sanctiewet onden weigeren nieuw verleg over verhuizing !entrale Directie PTT Compromis-Van Agt maakt veel kans in strijd om bezuinigingen luizentekort grootst in en m Amsterdam Zeven tot tien maanden geëist in ,zaak van de stelende zusjes' Augustin volgende maand vrij -INENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 PAGINA 13 "llST DUIDELIJKHEID OVER EVENTUEEL ONTSLAG „6 van voorpagina) BAAG Van herope- van het overleg tusu- vakbonden en de irectie over de verhui- an de Centrale Direc- ar het Noorden is voor- jeen sprake. ABVA en willen eerst de ga- dat er geen gedwon- itslagen zullen vallen, vervangende werkge- leid binnen de rijks- en noodzakelijk voor TT-ers die niet willen rhuizen. Dit hebben de n gisteren na het over- de Kamercommissie de spreiding van de iensten naar het Noor den verklaard. ^Voorafgaand aan het overleg sprak de commissie met dele gaties van de vakbonden en met een delegatie van bestuur ders uit het noorden onder lei ding van mr. E. Toxopeus, Commissaris van de Koningin in Groningen. De Kamercom missie besloot binnenkort een parlementair debat te houden over deze brandende kwestie. Dit op basis van het gevoerde overleg gisteren en een onder houd dat men morgen zal heb ben met het gemeentebestuur van Den Haag. Tijdens het overleg hielden alle partijen vast aan het doorgaan van de spreidingsplannen zoals die in 1975 door regering en Kamer zijn vastgesteld. Na afloop van het overleg met de staatssecretaris bleek dat de vakbonden op geen enkele punt enige toezegging van de Kamercommissie hadden los gekregen. De bonden eisten namelijk dat zowel het aantal van 3400 over te plaatsen PTT-ers alsmede de datum van 1 juli van tafel zouden gaan. Dit omdat niet op een dergelijk korte termijn een goed uitvoeringsplan gemaakt kan worden. Daarbij speelt volgens de bonden ook de mo gelijkheid van gedwongen ont slagen voor PTT-ers die niet mee willen een rol. In eerdere regeringsplannen is altijd ge sproken van vrijwilligheid op dit punt. Uit een recente be- reidwilligheidsenquete onder het personeel bleek dat 369 medewerkers graag naar het noorden willen, 916 werkne mers hebben de verhuizing nog in overweging en 4765 willen helemaal niet. Volgens de bonden blijkt uit dit resul taat dan ook dat de spreiding zoals de regering zich die voorstelt niet kan worden uit gevoerd. „Geef ons rust en tijd", aldus de bonden. Vanuit de delegatie van de noordelijke bestuurders werd opnieuw op een snelle uitvoe- Met spandoeken en werkonderbreking maakten de PTT-ers gisteren bij het gebouw van de Centrale Directie in Den Haag duidelijk, dat zij zich niet zo maar naar het Noorden laten verhuizen ring van de plannen aange drongen. Volgens de heer To xopeus heeft het Noorden de hooggekwalificeerde arbeids plaatsen van de PTT dringend nodig, dit alleen al om de uit loop van goed geschoold perso neel uit de regio tegen te gaan. Toxopeus betichtte de centrale directie van de PTT hierbij van een voortdurende tegen werking tegen de plannen „Iedere keer komen de oude argumenten weer van onder uit de zaak terwijl ze al min stens vijf maal in allerhande nota's aan de orde zijn ge weest", aldus de Commissaris van de Koningin. Leden van de Kamercommissie wilden deze beschuldiging niet over nemen. Ook staatssecretaris Smit - Kroes wees de aantij ging van de hand. otestvan Herhuisvesting protest tegen hun vaak onmQgelijke werksituatie heb- ambtenaren van de dienst herhuisvesting in Amster- gisteren een demonstratieve werkonderbreking op w gezet. Zij vinden dat zij te vaak worden geconfron- rd met boze woningzoekenden die op een gegeven mo lt denken over de juiste papieren te beschikken en dan weer nul op het rekest (moeten) krijgen. ÏN HAAG Gemeten in absolute cijfers hebben de lieden met grote steden in het westen van het land t grootste tekort aan huizen. In en om Amsterdam is het tekort op 1 januari 1978 ruim 17.500 huizen, in t gebied Den Haag waren er die datum 7.500 te wei- g, in Utrecht-west 5.600 en in Rijnmond 5.500. In het ftningmarktgebied Leiden zijn er 3.400 woningen te inig. n en ander blijkt uit een uitsplitsing van het woningte- rt voor heel Nederland. Uit het onderzoek komnt ook ar voren, zo schrijft staatssecretaris Brox van volkshuis- sting aan de Tweede Kamer, dat het landelijk tekort op >nd van de nu bekende gegevens op 1 januari van dit r is opgelopen tot circa 110.000 huizen. Hij vermoedt dat de vraag naar koopwoningen zich voor een deel ver loven zal hebben naar de duurdere huurwoningen. Hij is k van mening dat splitsing van middelgrote flats en eta- woningen in kleinere eenheden, in een behoefte kan orzien. Uit het onderzoek blijkt namelijk dat er een not overschot is in het aanbod van middelgrote meerge- ïswoningen en dat er een duidelijke vraag bestaat naar eine flats en etagewoningen. alle huurklassen boven 250 gulden per maand bestaan tekorten. De nadruk ligt daarbij op de huizen die een lur doen van 250 tot 350 gulden. Zeer goedkope huurwo- ngen (huisjes onder de huurwaarde) blijken tenslotte minder gewenst. CDA-FRACTIEVOORZITTER STEUNT PREMIER (vervolg van voorpagina) DEN HAAG In een nieuw kabi netsberaad over de voorgestelde be zuinigingen is vandaag toch het compromis-Van Agt, dat een bezuini ging van 2,5 miljard inhoudt, toch weer op tafel gekomen. Vooral CDA- fractieleider Lubbers heeft zich hier voor ingespannen, hoewel het com promisvoorstel hem eigenlijk nog te ver gaat. Lubbers zit helemaal op de lijn-Albeda en vindt 2 miljard om buigingen voldoende. Hij zou even tueel wel genoegen willen nemen met het compromis-Van Agt. Van de kant van de VVD is steeds betoogd dat 4 miljard een minimum is. On der de liberalen heerste vanmorgen een bedrukte stemming omdat zij voor de zoveelste maal door de pomp dreigen te moeten gaan. De ruim 2,5 miljard van het compro mis-Van Agt laten bitter weinig meer heel van Andriessens oorspronkelijke plan de ministeries niet langer een ver goeding te geven voor gestegen prijzen, wat neer zou komen op een bezuiniging over de hele linie van 6 procent 1 miljard gulden). In het compromis is hier minder dan de helft van over en wordt bovendien de pijn verdeeld „naar draagkracht en mogelijkheden" van de departementen. Zo levert Verkeer en Waterstaat wel in, maar Defensie en Ontwikkelingssa menwerking niet. Het compromis zoekt het verder in wat in het Haagse jargon heet „de onderuitputting". Dat wil zo veel zeggen dat wie van de ministers en staatssecretarissen vorig jaar geld over heeft gehouden dat dit jaar niet meer krijgt en daar ook volgend jaar niet op hoeft te rekenen. Ook wil Van Agt de rijksbijdrage aan de sociale fondsen waar de uitkeringen uit wor den betaald verminderen. Daardoor zullen de premies stijgen. Bovendien moeten de overdrachtsuitgaven (lonen en uitkeringen die de overheid betaalt) een deel van de ombuigingen ophoes ten. Over wie wat moet inleveren is het kabinet het echter ook nog niet eens. Veel zal daarbij ook afhangen van hoe de loonmaatregel er voor dit jaar ver der zal gaan uitzien en met welke ver zachtende middelen deze zal zijn ge flankeerd. Minister Albeda heeft al la ten weten dat een nieuwe Vermogens- Aanwas-Deling (VAD) die door de vak beweging vurig wordt bepleit, deel zal uitmaken van het pakket dat volgende week aan de sociale partners wordt voorgelegd. Ingewijden rond het kabinet verwach ten niet dat het gewijzigde standpunt van de OESO ten aanzien van het in Nederland te voeren economisch beleid veel effect zal hebben op de uitkomst van het bezuinigingsberaad. Deze orga nisatie voor economische samenwer king en ontwikkeling (OESO) in Parijs stelde zich aanvankelijk op het stand punt dat Nederland niet extra moet gaan bezuinigen en speelde daarbij de tegenstanders van het plan Andriessen in de kaart. ROTTERDAM De Rotter damse rechtbank houdt zich ook vandaag nog bezig met „de zaak van de stelende zusjes". Volgens de officier van justitie mr. Korvinus is het inmiddels „de zaak van de stelende families" gewor den. In totaal zijn 26 ver dachten aangehouden, die al len op een of andere wijze met elkaar verwant zijn. Te gen vier super-winkeldieveg- ges eiste de officier gisteren gevangenisstraffen van ze ven tot tien maanden. Hoewel twee van de zussen al meerdere malen op winkel diefstal waren betrapt, gingen ze gewoon door. De laatste twee jaar gingen zij letterlijk dagelijks op pad. Als motief hadden zij bij hun aanhouding opgegeven dat het stelen erg gemakkelijk ging en dat zij er steeds met slechts een geldboe te vanaf kwamen. Volgens de officier was geen winkel voor hen veilig. De zusjes hadden, het gemunt op kleding, tassen, schoenen, huishoudelijke apparaten, sier- spullen voor in huis, cosmeti ca, sieraden en levensmidde len. De gestolen spullen - met een gezamenlijke waarde van enkele tonnen - werden deels opgeslagen en deels naar Suri name gestuurd. „We wilden wat achter de hand hebben, als we daar een nieuw bestaan wilden gaan opbouwen", aldus een van de verdachten. De officier van justitie meende dat de moeder de drijvende kracht achter de diefstallen was. De gestolen spullen wer den dagelijks naar haar huis gebracht om te worden ver deeld. Soms werden bepaalde artikelen in vijfvoud gestolen, zodat er later bij de verdeling geen ruzie kon onstaan, als ie mand per se iets wilde hebben. Twee van de verdachten voer den aan dat zij om persoonlijke redenen uit stelen waren ge gaan. De een had een moeilij ke jeugd gehad, een ander wil de haar onvrede en teleurstel lingen afreageren. In een van de doorzochte woningen vond de politie duizend kleerhan gers. Uitspraak 26 februari. Koppelbaas in pyama voor rechter ARNHEM Het Arnhemse gerechtshof is gisteren naar de cel van een Nijmeegse koppel baas getogen, om daar een strafzaak tegen hem te behan delen. Hij verscheen, gekleed in pyama, voor de rechter. De koppelbaas, die ondermeer heeft gezwendeld met vakan tiezegels, kon zelf niet naar het gerechtshof komen omdat hij ernstige hartklachten heeft. Hij zit op het ogenblik in de cel, daar hij een straf van an derhalf jaar moet uitzitten we gens eerdere zwendelpartijen. fDANKS FEL VERZET VAN VVD EN DEEL CDA in onze parlementaire redactie) HAAG Ondanks fel verzet ie WD-fractie en een deel van ÖA-fractie is de Eerste Kamer ren akkoord gegaan met het fel reden ontwerp voor een nieuwe iewet. De oppositiepartijen en en christen-democraten, onder oud-minister De Gaay-Fortman, e professoren Steenkamp, Die- orst en Christiaanse hielpen de •ntwerp aan een toch nog vrij meerderheid van 42 tegen 29 •uen. Een motie van de VVD, rïu gevraagd werd om een novel- nieuwe wet) werd vervolgens uog meer stemmen tegen (50 - crworpen. Wetsontwerp, dat de regering in stelt economische strafmaatrege len te nemen tegen een land, dateerde nog van het kabinet-Den Uyl. Eind 1977 was het aangenomen in de Twee de Kamer, met de VVD als enige van de grote fracties tegen. Het kabinet- Van Agt, waarin nogal wat oud-VVD- Kamerleden, had aanvankelijk grote moeite met het concept. Dit bleek uit de twintig maanden, die de betrokken ministers nodig hadden om te antwoor den op de vele kritische vragen van de fracties van CDA en VVD in de Eerste Kamer. Het lekte uit, dat vooral minis ter Van Aardenne (Economische Za ken) bezwaren had, omdat hij ernstige gevolgen verwachtte van eventuele sancties voor het betreffende deel van het Nederlandse bedrijfsleven. Het was ook voornamelijk langs deze lijn, dat CDA-leider prof. Van Hulst, die sprak namens het „dissidente" deel van zijn fractie, en de liberaal De Kos ter, gisteren in de senaat van leer trok ken tegen het wetsontwerp. „Als nuch tere Nederlanders zullen wij de ogen niet sluiten voor het feit, dat in bepaal de gevallen een sanctiemaatregel tegen een bepaald land niets anders betekent dat verplaatsing van handel met dat bedoelde land," aldus Van Hulst. Hij wees erop dat bijvoorbeeld Frankrijk in de kwesties-Iran en -Afghanistan „niet wist hoe snel zij te kennen moest geven aan sancties niet mee te zullen doen". De Koster, die zelfs sprak van gelegen heidswetgeving door de Tweede Kamer („leuke dingen voor linkse mensen"), vond het bovendien onaanvaardbaar dat er geen regeling voor schadever goeding was opgenomen in het ont werp. Beide woordvoerders konden zich evenmin verenigen met het artikel (13), waarin Nederlanders, die in het buitenland een sanctiemaatregel over treden, strafbaar zijn in eigen land. Volgens De Koster heeft dat er al toe geleid dat verscheidene grote buiten landse ondernemingen geen Nederlan ders meer in topfuncties benoemen. Ook de „te grote" delegatie van macht aan de regering bracht Van Hulst en De Koster tot felle kritiek, met name waar het ging om de sanctiebeschik king, die uitgevaardigd kan worden zonder wie dan ook te raadplegen. De verzekering van de regering, dat zij al leen sancties zal afkondigen in samen werking tenminste een „voldoende aantal" met Nederland verbonden lan den, had de beide senatoren niet gerust kunnen stellen. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Na de uitzending van VAR A's om budsman Frits de Bom vorige week over mislukte ste rilisatie bij vrou wen, zijn er uit het hele land meer dan vijftig brieven en even zoveel telefonnt- jes binnengeko men van vrou wen, die na medi sche behandeling in verwachting waren geraakt. In eerste instantie was er alleen spra ke van een^ aantal vrouwen, die zich Uit het gehele land klachten over mislukte sterilisatie hadden laten steri liseren in het Sche pers ziekenhuis te Emmen. Nu blij ken de klachten over het gehele land verspreid te zijn. In zijn uitzending volgende week donderdag gaat de ombudsman hier op in. Er zullen en kele vrouwen wor den geïnterviewd. Verder krijgen aandacht de medi sche kant, alsmede de juridische. Aan gedupeerden is voorgehouden, dat sterilisatie zwan gerschap absoluut voorkomt. Als dit niet waar blijkt, vallen zij in de ter men voor schade loosstelling. Pakje uit Een medewerker van de 47-ste Westfriese Flora ontdoet hier een aantal forsythia's van het bescher mend omhulsel. De planten zijn - met duizenden an deren - te bewonderen op de tentoonstelling die van 15 tot 25 februari in Bovenkarspel wordt ge houden. Werkonder brekingen uit protest tegen loonmaatregel ROTTERDAM (ANP) Bij vijftig bedrijven in het Rijnmondgebied zal volgen de week het werk worden onderbroken uit protest te gen de loonmaatregel van de regering. Hiertoe werd besloten op een vergadering van 200 kaderle den van de Industriebond FNV in Rotterdam. Tevens zal een 24-uurs staking worden voorbereid, waarbij de gehele industriële sector volledig wordt stilgelegd, zo heeft een woordvoerder meegedeeld. Men zal proberen deze actie tot in alle delen van het land uit te breiden. Per dag zullen tien bedrijven het werk voor korte tijd onderbreken. Het gaat ondermeer om Wilton- Feijenoord, RDM en VDSM in Rozenburg. Unifillers voeden zwerfhonden DEN HAAG (ANP) Ne derlandse Unifil-soldaten hebben zich de afgelopen weken niet aUeen zorgen ge maakt om de veiligheid in Zuid-Libanon, maar ook om de vele zwerfhonden daar. Dankzij een initiatief van kor poraal Jan Verhoeven, zo meldt het weekblad Dubbel Vier voor het Nederlandse de tachement in Libanon, worden de honden in de wijde omge ving van de commandopost van de compagnie sinds kort van voedsel voorzien. Jan Verhoeven schreef vorig jaar een brief aan zijn moeder met het verzoek een pak honde- voer op te sturen. Zijn moeder zond de brief naar een fabriek in hondevoer, die vervolgens begin dit jaar een hoeveelheid hondevoer naar de Unifillers opstuurde. Celstraf geëist tegen frauderende gemeente- ambtenaar XJTRECHT (ANP) Om- dat hij ervan wordt ver dacht zijn vertrouwensposi tie te hebben misbruikt door 75.000 gulden te verduiste ren, moest de 44-jarige ex- chef van de afdeling finan ciën der gemeente Loenen zich gisteren voor de recht bank in Utrecht verantwoor den. Daar bleek dat de man door een dubbelfunctie in staat is geweest zich gedurende een aantal jaren grote sommen geld toe te eigenen. De officier van justitie sprak van „witte boordencriminaliteit" en eiste een gevangenisstraf van vijf maanden waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hij hield bij zijn eis rekening met het feit dat de ambtenaar nog tot aan zijn pensioen bezig zal zijn met de terugbetaling van de 75 mille en dat hij inmiddels is ontsla gen. AMSTERDAM (ANP) De Nederlander Ronald Augus tin zal omstreeks 15 maart ontslagen worden uit de ge vangenis in Hannover. Wegens lidmaatschap van de linkse terreurorganisatie „de 2e juni" heeft hij dan zes en een half jaar vastgezeten in di verse Duitse gevangenissen. Waarschijnlijk zal hij na zijn vrijlating onmiddellijk naar Nederland worden uitgewe zen. Augustin werd in 1973 ge arresteerd en in 1975 tot zes jaar gevangenis veroordeeld wegens lidmaatschap van een criminele organisatie, verbo den wapenbezit en het bezit van een vals -paspoort. Sleepstakers gaan in hoger beroep ROTYTERDAM De ver dedigers van de gisteren in Rotterdam tot twee weken cel veroordeelde havensle pers hebben hoger beroep aangetekend tegen zeven van de negen vonnissen. Twee nadere vonnissen moe ten nog worden bestudeerd. Het gaat om de twee man nen die met een auto zijn in gereden op een groepje poli tiemannen. Het Rotterdams advokatenkol- lektief, dat de slepers verde digde, zei gisteren in een ver klaring dat de rechtbank een politiek vonnis heeft gewezen. „De onvoorwaardelijke gevan genisstraffen zijn een aantas ting van het stakingsrecht". Een woordvoerder van de Smit Sleepdiensten zei dat de directie voorwaardelijke ge vangenisstraffen had ver wacht. Dat zou beter gewest zijn voor de rust in het bedrijf, zo meent zij.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13