gijzelaars in Iran linnen snel komen Iet IOC toont zich beschaafd „geschokt Zware straffen in Lischka-proces nj Afghanistan probeert Pakistan te sussen Landbouwprijzen EG alsnog hoger Gromiko naar India Volmachten voor junta El Salvador Weinig hoop voor UNIDO- conferentie OOK ZONDER UITLEVERING VAN SJAH TSTEL VAN BESLISSING LIGT VOOR DE HAND LO: verzet ïgen ederzetting lebron MINISTERS WILLEN VOORSTEL COMMISSIE AANPASSEN 8 flTENLANDLEIDSE COURANT DINSDAG 12 FEBRUARI 1980 PAGINA 9 MOSKOU De Russische mi nister van buitenlandse zaken, Andrej Gromiko, is gisteren voor een „officieel vriend- schapsbezoek" naar India ver trokken, aldus het officiële persbureau TASS. Verwacht wordt dat Gromiko met de Indiase premier Indira Gandhi besprekingen zal voe ren over uiteenlopende onder werpen, waaronder de situatie in Zuid-Azië na het Russische ingrijpen in Afghanistan. SAN SALVADOR De rege rende junta in El Salvador heeft een decreet gepubliceerd waarin zij zich volmachten toekent om een reeks structu rele hervormingen door te voeren. Blijkens dit decreet waarvan de inhoud via radio en televi sie werd bekendgemaakt, heeft de junta nu de bevoegd heid om de buitenlandse han del en de banken te nationali seren, toezicht te houden op alle ondernemingen die van o- penbaar belang worden geacht, en de voorgenomen landbouwhervorming uit te voeren. Het juntalid kolonel Adolfo Arnoldo Majano verklaarde voor de radio, dat deze maat regelen dringend nodig zijn om de sociale problemen op te lossen en de vrede te herstel len. Brits sociaal klimaat slechter LONDEN Het sociale kli maat in Groot-Brittannië is gisteren verder verslechterd. De grote staalstaking duurt nog steeds voort, zonder dat er een geringe kans bestaat op een spoedige beëindiging er van. In de Londense haven hebben vijftienhonderd dokwerkers het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan hun eis voor een loonsverhoging van drieënveertig procent. Door de actie ligt een gedeelte van de haven geheel stil. Verder hebben in Solihull en Coventry de autofabrieken van „Rover" en „Triumph" de poorten moeten sluiten als ge volg van een tekort aan ver snellingsbakken. De fabriek in Wales waar deze vervaardigd worden, ligt namelijk al een week stil door een staking. Politiemannen in Noord- Ierland omgekomen BELFAST - Twee agenten van de Noordierse politie die surveilleerden langs de grens met de Ierse republiek, zijn gisteren omgekomen bij de ex plosie van een landmijn. Er waren niet direct nadere bijzonderheden beschikbaar. Er was ook niet onmiddellijk een groep die de verantwoor delijkheid voor de aanslag op eist. Men verdenkt echter de „voorlopige" en radicale vleu gel van het Ierse republikeinse leger (IRA). DEN HAAG Uiterst triest en weinig hoopgevend voor de toekomst. Zo kan de reactie van de Nederlandse delegatie naar de UNIDO- conferentie over de industri alisatie in de Derde Wereld, die afgelopen zaterdag op een mislukking uitliep, wor den samengevat. De conferentie heeft niets meer opgeleverd dan de aan vaarding van een actieplan, dat niet zal worden uitgevoerd omdat het West- en Oostblok en enkele OPEC-landen er geen geld voor beschikbaar willen stellen. Maar belangrij ker was waarschijnlijk het feit, dat de rijke landen, zonder uit zondering, geen gehoor heben willen geven aan de roep van de arme landen om een ingrij pende verandering van de huidige economische wereld orde en de voorstellen van de Derde Wereld voor die nieuwe orde niet hebben willen aan vaarden. Daarnaast speelde ook mee, dat de Derde Wereld vast bleef houden aan het in 'de slotverklaring opnemen van voor het Westen onaan vaardbare politieke paragra fen. Duidelijk is dat deze za ken ertoe hebben bijgedragen dat arm en rijk in New Delhi tegenover elkaar zijn komen te staan op een manier, die men zeker in VN-verband nog niet heeft meegemaakt en dat /Je toekomst van de Noord- Zuid dialoog hierdoor niet erg hflbpgevend is. De toespraak van de ayatollah werd gisteren voorgelezen door zijn zoon, hier staande tussen Bani- Sadr (r) en de PLO-leider Jasser Arafat, die de ayatollah gisteren in het ziekenhuis ook een bezoek bracht. ERAN De Iraanse president •Sadr heeft in een vraaggesprek met ranse dagblad Le Monde de uitleve- van de sjah niet langer als voor de genoemd voor de vrijlating van jnerikaanse gijzelaars. De gijzelaars en zelfs binnen enkele dagen vrijge- worden als er een internationale ïissie wordt ingesteld die de misda den van de sjah zal onderzoeken. De uitlevering van de sjah en de vrijlating van de gijzelaars zijn „twee zaken die niet samenhangen". „Het is voldoende, zo her haal ik nog een keer, dat de Verenigde Sta ten hun verantwoordelijkheden erkennen en ervoor borg staan dat zij zich nooit meer met onze zaken inlaten". Ook moeten de VS zelfkritiek uitoefenen „oetreffende de mis daden die zij een kwart eeuw lang hebben begaan in Iran". De Iraanse president zei ook dat de komen de dagen bekeken zal worden hoe de Iraan se autoriteiten de controle over de gijzelaars kunnen overnemen van de studenten, die overigens opnieuw te kennen hebben gege ven alleen in opdracht van Khomeiny de gijzelaars te zullen overdragen. De zieke ay atollah moet zich trouwens nog over de plannen van Bani-Sadr uitspreken. De woordvoerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft laten weten dat de VS geen schuld zullen beken nen. Ter gelegenheid'van de eerste verjaardag van de Iraanse revolutie heeft Khomeiny alle onderdrukte volkeren opgeroepen het Iraanse voorbeeld te volgen door in opstand te komen tegen de supermogendheden. Overigens wil Khomeiny normale betrek kingen met de VS, wanneer Iran volledig onafhankelijk van dat land is geworden. (Van onze correspondent Dick Toet) E PLACID Alleen een ïaar buiten vanuit het stati- lt de vorige eeuw daterende Placid Resort Hotel doet zins aan wintersport den- Op het bevroren Lake Mir- irordt gewandeld, er is een le schaatser en er wordt ge- n het barokachtige hotel is len winterse sfeer niets te mer- Oude heren met driedelige streepjes" en een horlogeket- de buik, jongere heren met en dames, die slechts node lertsmantel afleggen, bevolken stel. Het zou de vergaarplaats in zijn van een congres van eg geologen of de reünie van rijders uit de Eerste Wereld- Het gaat echter om de.leden iet Internationaal Olympisch té, die bezig zijn aan wat ze oemen „het belangrijkste con- uit de Olympische geschiede- lanning is er overigens niet te zien. De IOC-leden zijn ui- beschaafd „geschokt". Ze zijn iökt door de rede van de Ame- minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, die het be stond bij de opening van het con gres over politiek te praten in plaats van sport. „Het is voor het eerst", zo zeggen IOC-veteranen met een lich te verheffing van de neus, „dat de politiek al bij het begin van de Spe len is binnengehaald". Er lijkt nog voordat het congres is afgelopen geen sprake van dat het IOC gehoor zal geven aan de wens van de Amerikaanse president Car ter om de Zomerspelen in Moskou af te gelasten, uit te stellen of te verplaatsen, een verzoek ook dat gisteravond officieel werd inge diend door Robert Kane, de voorzit ter van het Amerikaanse Olympisch Comité, omdat „de publieke opinie in de VS" hem een morele verplich ting oplegde. Hij stelde als uiterste datum voor de beslissing 24 mei, de dag waarop de inschrijvingstermijn voor de Spelen in Moskou sluit. De Russen willen in Lake Placid al we ten waar zij aan toe zijn, maar uit stel van de beslissing lag gistera vond het meest voor de hand. „Tot na de Spelen in Moskou", aldus een jolige Amerikaanse journalist, die vervolgens met ijzige blikken het hotel werd uitgekeken. Wat Vance voor boze dingen aan het adres van de Russen heeft ge zegd, wordt ruimschoots goedge maakt door de plaatselijke bevol king. Van een anti-Russische stem ming is niets te merken. Integen deel, iedereen lijkt extra vriendelijk voor de forse Russische ploeg, waar van de leden elke vraag met een vriendelijke, wat verlegen lach be antwoorden. Via een tolk laten ze weten het erg naar hun zin te heb ben. Politieke vragen verstaan ze niet, daarmee de Olympische ge dachte van het IOC bijna perfect vertolkend. De pre-Olympische chaos in Lake Placid raast vlak voor de officiële o- pening van de Spelen nog onver minderd voort. Onder het motto „alles moet nog een beetje inlopen" worden nieuwe klachten nauwelijks meer aangehoord. De huisvesting sprijzen zijn inmiddels drastisch ge daald. De overige commercie tiert welig. Alles met een Olympisch stempel erop is doorgaans tweemaal zo duur. Woensdag tijdens de opening wordt er stralend weer verwacht met overdag dragelijke en 's nachts Si berische temperaturen. Het gebrek aan sneeuw brengt geen van de evenementen in gevaar, maar onge zellig is het wel". KABOEL. WASHINGTON, BONN Afghanistan heeft een beroep op Pakistan gedaan „vreedzame en vriendschappelij ke" onderhandelingen te begin nen om de problemen die tussen beide landen bestaan, tot een op lossing te kunnen brengen. Het appel staat in een officiële ver klaring die gepubliceerd werd na het bezoek van een speciale afge zant van de Indiase premier Gandhi in het afgelopen weekein de. „De problemen tussen Kaboel en Islamabad kunnen opgelost worden zonder dat men zijn toevlucht neemt tot geweld, mits Pakistan in overeenstemming met de verlan gens van het Pakistaanse volk een verantwoordelijker houding aan neemt", aldus de verklaring. „In Afghanistan", zo gaat de verklaring ische itie in h bjed ron<J de verder,^v.ndt z.ch een beperk, p h Golf aanzi|nlijk terkt aantal Russische militairen die zul len worden teruggetrokken, zodra er geloofwaardige waarborgen zijn dat er aan de aanvallen op Afgha nistan vanuit het buitenland een einde is gekomen." De veiligheidsadviseur van presi dent Carter, Zbigniev Brzezinski heeft gisteravond gezegd dat de Verenigde Staten niet tevreden zijn met een symbolische terugtrekking van enkele divisies van het Rode Leger, wil een Amerikaanse boycot van de Olympische Spelen van de doordat de regering van Oman, een sultanaat op het Arabisch schierei land, aan de Amerikanen het ge bruik heeft toegestaan van de lucht macht- en marinebases van het sul tanaat. Oman beheerst de ingang van de Perzische golf waardoor meer dan zestig procent van de door het westen ingevoerde olie ver voerd wordt. Voor de Verenigde Staten zou Oman eventueel een steunpunt kunnen zijn voor een te formeren interventiemacht in het gebied van de Perzische Golf die president Carter in 1983 wil kunnen inzetten. urnalisten in caragua roordeeld IAGUA Een rechtbank anagua heeft gisteren vier I sche journalisten tot elk I jaar gevangenisstraf met I g regime veroordeeld om- zij „de belangen en ver- enheden" van de Sandi- che revolutie in hun pu- ties geschaad hadden, ier veroordeelden zijn de ver, de hoofdredacteur en verslaggevers van„El lo" die men algemeen be- iwt als dogmatisch links. idafrikaanse epen doden 40 errilla's hoek Zuidafrikaanse pen hebben 42 guerrilla- ers van het Zuid-West aanse Volksgenootschap ad in zuid-west-Afrika. laard werd, dat de 40 I oristen" waren gedood bij i 'eeks akties in het noorde- leel van het gebied. IASCUS De Palestijnse bevrijdingsor- &tie PLO heeft plechtig aangekondigd, 'et de Israëlische toestemming om joodse fingen te bouwen in de Arabische stad He- 1 op de westelijke Jordaanoever, zowel mi- t als politiek zal aanvechten. sraëlische radio heeft zondag gemeld, dat de besloten had om joden niet langer te» Jouden een vestiging te stichten in Hebron, oesluit werd genomen onder zware druk van jse Israëlische groeperingen na de moord op ®ge Israëliër in Hebron. Het is de bedoeling blj Hebron 350 flats worden gebouwd voor e, gezinnen. 'ier Begin van Israël heeft gisteren kritiek op de Westelijke landen, die, meer dan ooit, lgd zijn om relaties aan te gaan met de Arabi- ^ereld „ten koste van de kleine joodse stcat". "tte deze kritiek tijdens een bijeenkomst van Jikaanse joden in Jeruzalem. Deze kritiek Verband met berichten, dat de ministers van oiandse zaken van de EG-landen, die van- het kader van de Europese politieke sa- werking in Rome bijeen zijn, een nieuwe ver- ng over het Midden-Oosten zuSen afleggen. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het Landgericht in Keulen heeft gisteren de aangeklaagde in het zoge naamde Lischka-proces mede schuldig bevonden aan de deportatie en de dood van meer dan 73.000 joden uit Frankrijk tussen 1942 en 1944 en hen veroordeeld tot straffen van zes tot twaalf jaar. Kurt Lischka, voorma lig hoofd van de Sicherheit- spolizei in Parijs kreeg tien jaar, de SS-officier Herbert Martin Hagen 12 jaar en Ernst Heinrichsohn 6 jaar. Het openbaar ministerie had respectievelijk 12, 12 en 5 jaar geëist. De verdediging wilde vrijspraak en zal in hoger beroep bij het Bundes- gerichtshof gaan. Heinrichsohn, die tot op het laatst burgemeester van het Beierse plaatsje Bürgstadt is gebleven en daarin door de be volking werd ondersteund, heeft gisteren deze functie neergelegd en is uit de CSU getreden. De rechtbank ver oordeelde hem tot een jaar meer dan was geëist omdat hij volgens het vonnis, hoewel be trekkelijk kort in functie, we zenlijk ertoe heeft bijgedragen dat de treinen naar Auschwitz zo vol zaten. Eenmaal had hij zelfs ernstig zieke bejaarden op transport gezet, en getuigen hadden verklaard dat hij bij zonder sadistisch optrad tegen kinderen. Hagen kreeg de zwaarste straf omdat hij een overtuigd voorstander is ge weest van de „Endlösung" van het jodenprobleem en al vanaf 1937 de hetze tegen de joden Oproer in Izmir In de Turkse stad Izmir hebben linkse militanten gisteren het hoofdkwartier van de re gerende Gerechtigheidspartij gebombardeerd. In de straten van de stad kwam het tot schietpartijen met de oproerpolitie, die daarna tot een belegering van een krottenwijk overging waar de opstandelingen zich verzameld hadden. Premier Demirel waarschuw de „de bandieten" dat zij van hun land „geen Korea, Afghanistan of Cuba moesten maken". v h i (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL - De kans bestaat, dat de re geringen van de negen EG-landen toch I tot een wat ruimere prijsverhoging voor landbouwprodukten zullen besluiten, dan tot de 2,0 tot 3,5 procent die de Euro pese Commissie vorige week heeft voor gesteld. De ministers van financiën en van economische zaken van de lidstaten hebben dit gisteren in Brussel afgespro ken, zonder een definitief oordeel over de prijsvoorstellen van de Europese, Commissie te vellen. De ministers herhaalden hun opvatting, dat de eigen inkomsten van de gemeenschap hun begrenzing moeten blijven vinden in de 1 procent BTW-opbrengst, die alle lid staten aan Brussel afdragen. De Europese Commissie meent daarentegen, dat de lid staten structureel méér zullen moeten bij dragen om de EG in stand te houden. Verder bleek het zogenoemde „Britse pro bleem" geen spat dichter bij een oplossing te zijn gekomen. De overige acht lidstaten weigeren Engeland verder in zijn contribu tietekort tegemoet te komen dan de ander half miljard gulden, die al waren toegezegd tijdens de Europese top van eind vorig jaar in Dublin. Van Franse kant werd dit „con tinentale standpunt" nog eens verduide lijkt: de Engelse olie uit de Noordzee levert de schatkist in 1980 ruim 8 miljard gulden extra op, tweemaal zoveel als de Britten in eerste instantie als tegemoetkoming van de EG eisten. Inmiddels blijkt de Britse rege ring te spreken over een „verdedigbaar" bedrag van 1,5 miljard gulden, hetzelfde bedrag dat in Dublin niet aanvaardbaar was voor Londen. Omdat er geen extra Eu- ropese-topconferentie over dit vraagstuk wordt gehouden, is het wachten nu op de jaarlijkse EG-vooijaarstop in maart. Het ziet er naar uit, dat Engeland daar op de knieën zal moeten, wanneer premier That cher niet wil dat het Britse EG-lidmaat- schap in het ged^ig komt. had gestimuleerd. Het Lischka-proces is met 29 zittingsdagen een van de kort ste nazi-processen in de Bondsrepubliek geworden. Nog korter was 13 jaar geleden het proces in München tegen twee SS-ers die veroordeeld werden wegens de deportatie van duizenden joden uit Ne derland. De snelheid van het proces in' Keulen is mede te danken aan de overstelpende hoeveelheid materiaal dat door het bekende advocate n-echtpaar Serge en Beate Klarsfeld was verzameld. De veroordeelde SS-ers blijven tot hun proces in hoger beroep op vrije voeten omdat de rechtbank van mening was dat er gezien, hun leeftijd geen vluchtgevaar bestaat. Terwijl Lischka al in de beklaagdenbank zit en zijn gezicht met zijn handen bedekt komen Hagen (midden) en Heinrichsohn (r) de rechtzaal binnen om het vonnis van het Keulse Hof te aanhoren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9