Ikjga eerst naar VanderMeer, want ik neb geen gaatje in rrin hand 3295- Geweld en intimidatie kenmerkend voor Rhodesische verkiezings-strijd Juffermans krijgt pak slaag van De Bron: 10-2 BPCRT/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 12 FEBRUARI 1980 'PAGINA 8 3è Perfors van Glasbergen (hier op archieffoto) scoorde gistera- /ond twee keer in het duel met Benco. Op deze foto is Perfors in fuel met Juffermans-doelman Willem van Harskamp, een keeper jie gisteravond niet zo succesvol was. DOELMAN VAN HARSKAMP VOLLEDIG VAN SLAG VVADDINXVEEN/KAT- WIJK Juffermans de En gel kreeg in de Waddinx- veense sporthal De Sniep een ongenadig pak slaag van Sporthuis de Bron. De Lissese ploeg verloor met maar liefst 10-2. Grote schul dige aan deze ruime neder laag was de anders zo be trouwbare doelman Willem van Harskamp. Van Hars kamp werd halverwege de tweede helft zelfs gewisseld voor speler Theo Godyla. Glasbergen de Best verliet diezelfde sporthal De Sniep in een heel wat opgewekter stemming. De Rijnsburgse ploeg walste over het zeer zwak spelende Benco heen: 3-13. Oegstgeest zorgde in de Katwijkse Cleijn Duin hal voor sensatie door EKL Boys met een 2-6 nederlaag te confronteren. Juffermans de Engel leed een onthutsende 10-2 neder laag tegen Sporthuis de Bron. Een nederlaag die voor het grootste gedeelte op het conto van doelman Willem van Harskamp moet worden ge schreven. Van Harskamp was volledig van slag af, de meest simpele schoten waren te moeilijk voor Van Harskamp die toch de reputatie heeft een prima zaalvoetbalkeeper te zijn. In de tweede helft, De Bron leidde toen met 6-2, werd Van Harskamp naar de kant gehaald. Speler Theo Godyla trok de keeperstrui aan en ging als 'vliegende keep' spe len. Resultaat leverde dat niet op. Juffermans speelde wel pressie na die keeperswisseling maar via uitvallen voegde De Bron nog vier treffers aan het totaal van zes toe. In de eerste helft hield de Lis sese ploeg de schade beperkt. De Bron scoorde drie keer en doelpunten van Frans van der Laan en Jos Faas zorgden voor een 3-2 ruststand. Maar niet alleen Van Harskamp maakte fouten, ook de Lissese spelers bleven bepaald onder hun ni veau. De ploeg ontwikkelde te weinig tempo om het beslist niet imponerende De Bron in moeilijkheden te brengen. Door dit resultaat verliest Juf fermans aansluiting met de koplopers. Doelpuntenmakers De Bron: Jan van Rijn (3), Cees Bonefaas (3), Piet Koele (2), Frits van Dijk (2). Glasbergen de Best toonde gisteravond weer eens aan hoe groot het klasseverschil is in de interregionale hoofdklasse zaalvoetbal. De Rijnsburgse ploeg veegde de vloer aan met het zeer pover spelende Be nco, een team dat zich naar alle waarschijnlijkheid met veel moeite zou handhaven in de Leidse hoofdklasse. Glas bergen won erg gemakkelijk met 3-13, een uitslag die de Rijnsburgers probleemloos re aliseerden. Een ideale wed strijd dus voor het opvijzelen van het doelsaldo. Voor rust waren het Wil Groenendijk (2), Piet Haasnoot (2) en Gé Perfors die voor Glasbergen scoorden. Benco-aanvoerder Jan Schouten zorgde voor de tegentreffer in die eerste helft. In de tweede helft kwam Glasbergen heel even in moei lijkheden. Hans Schouten tilde Benco naar 2-5 en schoot de bal even later tegen de paal. Maar nadat de bal de paal had getroffen, scoorde Haasnoot meteen daarop de zesde Rijns burgse tegentreffer. Dat doel punt brak het laatste verzet van Benco. De ploeg viel nog wel aan maar bij Rijnsburgs balbezit werd nog maar spora disch verdedigd. Glasbergen profiteerde via Haasnoot (3), Groenendijk (2), Perfors en Nico Zwaan (2). In de Leidse hoofdklasse zorg de Oegstgeest voor een regel rechte verrassing door EKL Boys in eigen huis te verslaan. EKL dat over het algemeen erg moeilijk te bestrijden is in de Katwijkse Cleijn Duin hal moest zes doelpunten incasse ren. Grote man bij Oegstgeest was Peter Hogewoning. Hij nam vier treffers voor zijn re kening. In de tiende minuut van de eerste helft kreeg EKL een ideale mogelijkheid de score te openen. Omdat Peter Hogewoning Gijs Collé onheus had bejegend, mocht Pim van der Meer een strafschop ne men. Van der Meer knalde de bal op de lat. Via Peter Hoge woning opende Oegstgeest even later wel de score. Nadat Wim de Roo (EKL) en Ron van der Kolk (Oegstgeest) het houtwerk hadden getroffen zorgde Peter Hogewoning voor een 0-2 ruststand. Een solo van Ton Werner be tekende 0-3. Van der Meer kon daarna iets terugdoen maar vervolgens was het de beurt aan Oegstgeest dat via doelpunten van Peter Hoge woning (2) en Arie Koppenhol de zege veilig stelde. Peter Ho gewoning zorgde vlak voor tijd voor zijn laatste opzienba rende actie. Hij leverde de bal in bij tegenspeler Jan Pijnac- ker die dankbaar profiteerde. De Rozet won gisteravond in de Rotterdamse sporthal Wou- destein met 1-2 van Rotter damse Studenten. KEES VAN HERPEN OEPIE LEEST DE KRANT. DAT VINDT HIJ INTERESSANT. DAGELIJKS HET NIEUWS EN DE ACHTERGROND INFORMATIE EN SOMS OOK WEL DE SENSATIE. (Door James MacManus) Twee weken voor het begin van de verkiezingen in Rhodesië gaan ge weld en intimida tie onverminderd voort. Gisteren maakte het Britse bewind bekend dat een plaatselijke functionaris van Robert Mugabes politieke partij de ZANU-PF za terdag om het le ven kwam toen vier handgranaten werden gegooid naar njn huis in het zuidoosten van Rhodesië. Mugabe zelf heeft druk met zijn raadgevers overlegd nadat zondag voor de tweede maal een aanslag op zijn le ven werd gepleegd. SALISBURY Door hun bruine unifor men en gloednieuwe FN-geweren kon men zich niet vergissen in de identiteit van de jongeren die op hun dooie akkertje langs de rivier de Odzani door het Mutasareser- vaat in oostelijk Rhodesië slenterden. Ze behoorden onmiskenbaar tot de Rhodesi sche hulptroepen. Deze hulptroepen die voornamelijk uit jongeren bestaan, zijn gehuisvest in een verlaten pakhuis en wat bijgebouwen die zijn omgebouwd tot een geïmproviseerd kamp. Bij een aanval kunnen ze zich al leen verschansen in een uit zandzakken opgetrokken versterking. Maar daar was geen levend wezen te bespeuren en het zand stroomde traag, maar onverminderd uit de zakken. Een pakje sigaretten brak het ijs. „Zijn er in dit gebied ook guerrilla's van Robert Muga be", zo vroegen we. „Ja, de vakomana (jon gens) zitten daar" en ze wijzen op een heuvel. Ze zijn maïs gaan eten bij bekenden". „Zijn ze jullie vijanden?" „Ja", kwam onmiddellijk het antwoord, „we zouden hen graag doden, maar we mogen niet op patrouille gaan, want dan zouden we in grote moeilijkheden raken. Dus blijven we maar hier". Vanuit de verte hoorden we gezang naderen. Een groepje vrouwen dat een liedje zong over de voormalige premier, bisschop Muzorewa, kwam naderbij. „Hij is onze leider", aldus de woordvoerder van de jongens en hij legde een uitvoerige verklaring af over de liefde die de bisschop voor de mensen voelt en de inspanningen die de hulptroepen zich voor de dorpsbewoners hebben getroost. Daarna hing hij met een re soluut gebaar zijn geweer over zijn schouder en liep naar het gezelschap onder de boom. Ondanks het feit dat de hulptroepen telkens weer dezelfde antwoorden geven men heeft hen waarschijnlijk voorgekauwd wat ze aan nieuwsgierige blanken moesten vertellen maken deze mensen niet de indruk wrede onderdrukkers van de boerenbevolking te zijn, hoewel de hulptroepen wel die naam dragen. Maar het is moeilijk om de situatie hier in het oosten juist te beoordelen omdat dit gebied een paradijs is geworden voor propaganda- makers. De verschillende partijen die aan de verkiezingen deelnemen, dienen voortdurend klachten in bij de Britse gouverneur, Lord Soames, dat de hulptroepen of de guerrilla's van Robert Mugabe wie beschuldigd wordt hangt af van de politieke gezindheid van de man die de klacht indient de bevolking in timideren. Intimidatie is een nationaal probleem gewor den nu het land geleidelijk aan dichter bij de onafhankelijkheid komt. Nergens in Rhode sië wordt de schuldvraag echter zo fel betwist als in de bijna 20.000 vierkante kilometer gro te provincie Manica die grenst aan Mozambi que. Het wapenbestand wordt hier meer dan el ders geschonden door hulptroepen en guerril la's die beide om de gunst van het Afrikaanse volk dingen. Volgens de de woordvoerder van de Geme nebesttroepen bevinden zich in het gebied 3000 man hulptroepen, verspreid over 60 kampen die variëren van verlaten bijgebou wen die onderdak bieden aan hooguit 6 man, tot uitgebrande missieposten die complete gé- vechtseenheden herbergen. Het valt niet moeilijk om een kamp op te sporen dat een minder vredige aanblik biedt dan het kamp bij de rivier de Odzani. Zo'n 10 kilometer verderop ligt de Anglicaan se school St. Augustinus, een beroemde mis sieschool. De jongens die daar onderwijs heb ben genoten, waaronder ook de voormalige nationalistische leider, Herbert Chitepo, zijn allen opgeklommen tot voorname posities in het Afrikaanse leven in Rhodesië. De school had sterk nationalistische bindin gen en dat verklaart waarschijnlijk waarom het één van de twee missieposten in het oos ten is die zeven jaar oorlog heeft overleefd. Dit verklaart ook de trouw die docenten en studenten voelen voor de guerrillaleider Ro bert Mugabe en de bittere gevoelens ten op zichte van de hulptroepen. Een onderwijzer vertelde hoe het er hier aan toegaat. „Ik woon in een klein reservaat ten zuiden van Umtali. De hulptroepen drongen mijn huis binnen en hingen posters van bis schop Muzorewa op. Ze waarschuwden mijn familieleden dat ze vermoord zouden worden als ze de posters weg zouden halen. En wat het ergste is, ze komen telkens terug om te controleren. Dus, als ik thuis ben, slaap ik met de afbeelding van bisschop Muzorewa boven mijn bed". 'Mugabe wint' Een andere onderwijzer zei: „Mugabe zal in dit gebied een enorme verkiezingsoverwin ning behalen. Hij is hier geweldig populair, hoewel hij hier niet eens vandaan komt. Hoe kan hij nou zo geliefd zijn als de ZANLA-gu- erilla's de bevolking hier zouden bedreigen en intimideren. Een aantal idealistische en felle zesdeklassers grepen de gelegenheid van ons bezoek aan om de misdaden van Lord Soames en de koko, stelde zich iets diplomatieker op. „Met twee gewapende groeperingen met tegenge stelde politieke denkbeelden ontkom je er niet aan dat de grens tussen wettig campagne voeren en intimidatie soms wordt overschre den". Volgens de overeenkomst die op Lancaster House is gesloten, mogen noch de hulptroe pen, noch de ZANLA-guerrilla's een politieke rol spelen bij de verkiezingen. Maar de 1500 guerrilla's die hebben geweigerd om zich te melden bij de verzamelpunten in het oosten, hebben dit misschien wel met opzet niet ge daan om met het wapen in de hand een te genwicht te bieden aan de hulptroepen van bisschop Muzorewa die evenmin het geweld schuwen. De argumenten die de leerlingen en staf van St. Augustinus naar voren brengen worden fel ontkend op de missiepost van Umtali, een paar kilometer verder, waar bisschop Muzo rewa nog op school heeft gezeten. De meest fantastische verhalen over de activiteiten van de ZANLA-guerrilla's die zich niet hebben gemeld, doen hier de ronde. Een verhaal dat waarschijnlijk door aanhangers van Mugabe de wereld is ingeholpen, luidt dat de ZANLA een nieuwe Russische machine heeft inge voerd die kan achterhalen hoe de Afrikaanse boeren hebben gestemd. Een leraar aldaar, uit wiens stem een ver moeide berusting klonk, dacht dat cr het vol gende zou gebeuren: „Na de eerste verkie zingsdag zal de ZANLA een paar dorpelingen neerschieten onder het mom dat ze op de bis schop hebben gestemd. En of die dorpelingen dat nou wel of niet gedaan hebben, de daad zal zijn uitwerking niet missen". Begrijpelij kerwijs verdedigden de docenten de handels wijze van de hulptroepen. Later op de avond praatten we nog wat na met twee katholieke missionarissen die al meer dan 60 jaar in Rhodesië wonen. Samen met hen kwamen we waarschijnlijk tot een zinnig oordeel over het politieke geweld en de intimidatie. De priesters die veel van hun posten hebben zien verwoesten door guerrilla's of moesten verlaten door indirecte druk van het Rhode sische leger, zeiden: „In feite wordt het schrikbewind door beide partijen gevoerd. Je kunt elk vooroordeel bewijzen, het hangt er maar vanaf met wie je praat. Ik ben al zo vaak 's nachts gewekt door ZANLA-guerril la's die mijn horloge, mijn cognac of mijn geld wilden. Als iemand met een geweer in je ribben port, doe je niet veel. Maar diezelfde mensen, misschien met een andere bevelheb ber, hebben bij ons gegeten en gedronken, de hele nacht door, en ze lieten nog geld achter om de onkosten te dekken. „Ze hebben me bescherming beloofd en hun eigen mensen die mijn missiepost waren bin nengedrongen, op de meest gruwelijke wijze gedood. Het komt door de oorlog dat ze dit soort dingen doen en door de oorlog zijn er hier nu ook hulptroepen. Sommigen van hen zijn goed, anderen slecht; noch politiek, noch moreel kun je ze allemaal over één kam sche ren. De oorlog heeft het morele besef van een heel volk, zowel blank als zwart, verwrongen en zolang de oorlog voortduurt, moeten we met het geweld leven". (Copyright The Guardian) GEMEENTE NIEUWVEEN Openbare kennisgeving De burgemeester van Nieuwveen brengt ter open bare kennis, dat burgemeester en wethouders voor nemens zijn met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verle nen van voorschriften van het bestemmingsplan Ur- suia ten behoeve van de bouw van een verbindings gang tussen een paviljoen en het hoofdgebouw in genoemd bestemmingsplan, plaatselijk bekend ach ter de A. H. Kooistrastraat, kadastraal bekend ge meente Nieuwveen, sectie A, nr. 1913 door de Ange- lastichting. Het ligt in het voornemen deze vrijstelling te verle nen mits vooraf van gedeputeerde staten van Zuid- Holland de verklaring is ontvangen, dat zij tegen het verlenen van de vrijstelling geen bezwaar hebben. De op het bouwplan betrekking hebbende stukken liggen vanaf 15 februari 1980 gedurende veertien dagen ter gemeente-secretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage. Gedurende de termijn van ter inzageligging is een ieder bevoegd tegen het verlenen van de vrijstelling bij het college van burgemeester en wethouders van Nieuwveen schriftelijk bezwaren in te dienen. Nieuwveen, 12 februari 1980. "Ik heb er een hekel aan om te veel te betalen. Ik gooi m'n goeie geld beslist niet over de balk. Daarom ga ik eerst naar VanderMeer. En ook omdat ik hou van keus. Neem nou die eiken-afdeling. Daar zie je alles bij elkaar. Zware banken met grote knoppen en spieën. Brede wanden met van dat kunstige smeedwerk op de deuren. Bedden zo groot als een boerenwagen. En alles altijd even degelijk. Alles even goed-gemaakt Maar toch voor geen cent meer dan nodig is. En dat vind ik belangrijk want ik let op m'n portemonnee. Deze zit groep noemikdanook waar voor m'n geld." Twee- en driezitter met kussens in echt leer in cognac, havanna of donkerbruin: Utrecht: Rijksweg Oudenrijn-Arnhem, afrit Utrecht Rotterdam: Groothandelsgebouw. Weena 737. Den Haag: Spui hoek Kalvermarkt. Den Haag: Winkelcentrum Waldeck, einde Laan van Meerdervoort. Amsterdam: Stadhouderskade 74. Diemen (bij Amsterdam). Rijksweg Amsterdam-'t Gooi. afrit De Sniep. Beverwyk: Rijksweg Haarlem-Alkmaar. Velser-tunnel. afrit Zaandam. Eindhoven: Noord Brabantlaan bij de Rijksweg Tilburg-Maastricht, afrit vliegveld. Etten-Leur: Rijksweg Breda-Roosendaal. Waalwyk: Tuinstraat 32. aan de weg Waalwijk-Tilburg. Heerlen: Spoorsingel 2. Enschede: Winkelcentrum De Klanderjj. Almelo: Oranje straat 25. Arnhem: Rijksweg Arnhem-Njjmegen, afrit Elden. VanderMeer's Meeneem-MeubelMarkt vindt u in de toonzalen Utrecht. Waalwijk en Den Haag (Winkelcentrum Waldeck).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8