Banenmarkt moet hotels en restaurants aan broodnodige zomerpersoneel helpen |Wethouder Meijer schaadt belangen Leidschendam^ Stichting Jeugdraad zit niet bij de pakken neer jVcht scholieren ??talen voor ruim 1-60.000 gulden Damzwabbers99 onderscheiden honderd jarige Personeelsschaarste zet Noordwijkse horeca onder druk NAAR BRAND IN JEUGDCENTRUM NOG IN VOLLE GANG j fractievoorzitters aan college: „Vasten brief vol met FNV- citaten" LEIDSCHENDAM De Leidschendamse mevrouw Oudshoorn die onlangs honderd jaar werd en vele jaren vroedvrouw is ge weest is door de Carnavalsvereniging „De Damzwabbers" met de „Zwabberplak" on derscheiden. De „plak" werd haar door Prins Neptunus met assistentie van page Sandra verleend tijdens het door de carna valsvereniging gegeven bejaardencarna val in „De Witte Kaketoe" aan de Dam- laan. De prins zei dat het misschien wat ongewoon lijkt een vroedvrouw te onderscheiden op een bejaarden feest maar waarschijnlijk heeft me vrouw Oudshoorn ook heel wat Damzwab bers ter wereld geholpen. De „Opkikker" een onderscheiding voor pech, werd uitgereikt aan de carnavalist Piet Demeijer die wegens een ongeval vorig jaar juist tijdens de carna valsfeesten werd uitgeschakeld. De bejaar denconsulent mevrouw L. Smeels kreeg van de prins de kompas-onderscheiding. De „Damzwabbers" houden zich in de dagen voorafgaand aan de carnavalsfeesten inten sief bezig met bezoeken aan ouderen, geeste lijk of lichamelijk gehandicapten en kinde ren. LEIDSE COURANT DINSDAG 12 FEBRUARI 1980 PAGINA 7 llDSCHENDAM De fractievoorzitters van yD, Gemeentebelangen, PvdA en D'66 hebben gemeester en wethouders schriftelijke vra- gesteld naar aanleiding van uitlatingen i wethouder J. J. Meijer over financiële con venties bij een eventueel doorgaan van de luwlocatie Lcidschendam-Nootdorp. Zij vra- !n of de opmerkingen van de heer Meijer de mening van het college weergeven. Zo ja, aldus de vragenstellers, had het dan niet op de weg van uw college gelegen in de allereerste plaats deze gewijzigde opvattingen en verwachtin gen over en mogelijkheden ten aanzien van zulke gevoelige zaken als de bedoelde bouwlokatie in en met de raad van de gemeente Leidschendam te be spreken? Zo nee, zo gaan de fractievoorzitters ver der, heeft de wethouder Meijer de gedane uitlatin gen waarvan hij kon vermoeden dat zij omstreden zijn, dan buiten medeweten van uw college ge daan? Als de laatste vraag bevestigend wordt be antwoord, is het college dan met ons van mening dat wethouder Meijer met deze uitspraken de be langen van de gemeente Leidschendam heeft ge schaad, zo besluiten de vragenstellers. Naar aanleiding van de sombere vooruitzichten die de toen juist uitgekomen meerjarenbegroting voor Leidschendam te zierr gaf, sprak de heer Meijer aan het slot over slechts één lichtpuntje. Op de vraag over de financiële gevolgen bij een uitvoe ring van de bouwlokatie omdat Leidschendam dan als groeigemeente zou worden aangewezen en ex tra-grote bijdragen zou krijgen zei de wethouder: „Als die onverhoopt door moet gaan en we voeren goede onderhandelingen met rijk en provincie en als we bovendien niet te overdreven eisen voor nieuwe plannen stellen geloof ik dat Leidschen dam er financieel goed kan uitspringen". De wet houder herinnerde hierbij echter aan de uitspraak van raad en college die zich eensgezind tegen een bouwlokatie hebben verzet. daie restanten van het jongerencentrum 'Walk Inn'. fc ZILK De Zilker Stichting Jeug- •aad zit bepaald niet bij de pakken ;er. Het feit dat het verenigingsge- >uw het afgelopen weekeinde volle- ig is uitgebrand, heeft de Jeugdraad aar even tot wanhoop kunnen bren- •n. Zondagmiddag was er al een fioedvergadering. „Ja we hebben na- Uurlijk gelijk contact opgenomen met 'T politie en de verzekeringsmaat schappij", vertelt Jeugdraad voorzitter ^ïrnhout. „Er moesten natuurlijk brie- in verstuurd worden om te melden it de aktiviteiten voorlopig zijn opge- port. We gaan zo snel mogelijk pra- n met de gemeente Noordwijkei'hout n de kinderen op korte termijn weer' p te kunnen vangen. :en half werk van de stichting Jeug- aad die wil proberen de meisjes-scou- ïggroep nog deze week onder te bren- n in het gloedhagelnieuwe dorpshuis De Aangestoken linpan aan De Zilker Sportlaan. „De bbyclub die een ruimte had in het ge bouwtje aan de Beeklaan, zal voorlopig wel moeten stoppen. Want niet alleen 'Walk-Inn' is afgebrand, maar ook is al het knutselmateriaal van de hobbyclub in vlammen opgegaan". Een andere ruimte en materiaal vinden voor die hobbyclub lijkt vooralsnog een bijna onmogelijke zaak. Al even moeilijk ligt het met de jongerensoos 'Walk Inn'. Dit zijn twee groepen,één van 12 tot 16 jaar en één -voor jongeren vanaf 16 jaar die zondagmiddag en vrijdag of zaterdaga vond bijeenkomsten houden in het houten gebouwtje bij de Heilige Hartkerk. Nieu we accommodatie voor deze groepen kan eigenlijk alleen gevonden worden in her bouw van het jeugdcentrum. Voor zover er ruimte in De Zilk aanwezig is, wordt deze ingenomen door andere activiteiten. Wel wil de stichting Jeugdraad in de toe komst proberen een paar disco-avonden te organiseren in 'De Duinpan'. Het jongerencentrum 'Walk Inn' aan de Zilker Beeklaan is in de nacht van zater dag op zondag vermoedelijk aangestoken. Een technisch onderzoeksteam van de rijkspolitie probeerde gisteren en vandaag nog duidelijkheid te krijgen over de oor zaak van de brand die het houten jeugd- gebouwtje volledig in de as legde. Om on geveer half een 's nachts is de brand uit gebroken na een soosavond in de grote zaal van het jeugdcentrum, 's Morgens om zeven uur laaide het vuur opnieuw op. „De zaak is gelukkig wel verzekerd, maar het ziet er niet naar uit dat we van verzekeringsgeld zonder meer een nieuw jeugdcentrum kunnen bouwen. Zoiets kost toch al gauw anderhalve ton en we weten ook nog niet wat het bestuur van de Heilige Hartparochie ervan vindt. Het gebouwtje stond tenslotte op hun terrein. Als de kerk en het gemeentebestuur mee werken aan de nieuwbouwplannen, zal er waarschijnlijk toch ook een geldinzame lingsactie in De Zilk moeten worden ge houden", aldus de voorzitter van de slag vaardige Zilker Jeugdraad. NOORDWIJK De horeca bedrijven in de badplaats komen knel te zitten. Er dreigt een ernstig tekort aan man kracht. Eind maart moeten de zaken gaan draaien en op dit moment be schikt men nog over een volstrekt on voldoende aanmelding van personeel. Voor de keukens, de bediening en de verzorging van de kamers heeft de ho- tellerie zeker honderd, en wellicht nog aanzienlijk meer meisjes, vrouwen en mannen nodig, willen de bedrijven straks naar behoren kunnen functione ren. Teneinde belangstelling te wekken voor de vacatures in de hotels houdt de Vereni ging Horeca Noordwijk in samenwerking met het Arbeidsbureau Lisse 21 februari in hotel „Waikiki" aan de Katenblankweg een horeca-informatiemarkt. Een aantal horeca-ondernemers zullen op die dag (van 10-12.30, van 13.30-18 en van 19-21 uur) in „Waikiki" aanwezig zijn om over de aangeboden vacatures van alles te ver tellen. Medewerkers van het Arbeidsbu reau Lisse zorgden voor de begeleiding en zullen voorlichting geven en bemiddelen tussen werkzoekenden en werkgevers. Voorts ligt aan een informatie-balie van het Arbeidsbureau een overzicht van alle vacatures van de Noordwijkse bedrijven, die niet zelf op de informatiemarkt verte genwoordigd zijn, ter inzage. Belangstel lenden kunnen dus volledig kennis ne men van de geboden mogelijkheden. Een dergelijke informatie-dag is uniek in de horecasector. Nog nooit eerder werd door de hotellerie in Nederland op deze wijze getracht in de behoefte aan perso neel te voorzien, bleek uit de mededelin gen van directeur De Brabander van het Arbeidsbureau Lisse en voorzitter Goe- maat van de Horeca Noordwijk, die geza menlijk het project aan de pers presen teerden. Nu het seizoen nadert, wordt het geringe aanbod van personeel zorgelijk, vertelt Goemaat. Bij een door zijn vereniging ge houden enquête onder de horecabedrijven in de badplaats rolden er meteen al zo'n vijftig vacatures uit. Men kwam toen op de gedachte een „banen-markt" te organi seren. Daartoe werd contact opgenomen met het Arbeidsbureau Lisse, dat op zijn beurt weer overleg pleegde met het Minis terie van Sociale Zaken. Dit is ook de in stantie die de kosten van de aktie voor haar rekening neemt. Op dit moment zijn twaalf bedrijven bij de informatiemarkt betrokken met teza men ongeveer honderd vacatures. Het is de bedoeling de andere werkgevers in de horeca aan te schrijven. In Noordwijk zijn circa honderd hotels en pensions en men verwacht, dat het werkelijke aantal open plaatsen wel tot tweehonderd kan oplo pen. Bij de vervulling van de vacatures denkt men vooral aan arbeidskrachten, en speci aal meisjes en jongevrouwen uit de regio. „Het zou gemakkelijk genoeg zijn perso neel aan te trekken uit Engeland en ande re EEG-landen, of eventueel met arbeids vergunning uit Joegoslavië en Spanje", al dus Goemaat. Het probleem is echter het verkrijgen van huisvesting. Deze meisjes vragen op z'n minst een zit-slaapkamer en deze accommodatie is er gewoon niet. Hetzelfde bezwaar geldt voor het aantrek ken van personeel elders uit het land en daarom richten de Noordwijkse werk gevers in de horeca-sector zich tot de werkzoekenden in de regio. De geringe animo om in het hotelbedrijf te gaan werken, wijten de vakmensen aan een te geringe bekendheid omtrent het werk wat er te doen valt. De functies, waarom het bij de vacatures gaat, zijn vooral die van serveerster, kamermeisje en werkmeisje. Directeur De Brabander: „Het gaat dus om meisjes, die willen werken, maar de weg nog niet weten". Ze moeten als het ware even over de drempel getild worden. „Maar ze moeten wel iets voor het werk in de horeca voelen", vult Goemaat aan. Vandaar ook de informatie. „Voor het werk in het horecabedrijf heb je meisjes en vrouwen nodig, die met een glimlach op het gezicht 's morgens het ontbijt op dienen". „Omtrent de beroepen in de ho reca bestaat nog veel onkunde", meent de voorzitter van de Horeca Noordwijk. Wat men gaat verdienen hangt onder meer af van de leeftijd. Boven het salaris komen de toeslagen voor werk in het weekeinde, en dergelijke. De werktijden en andere arbeidsvoorwaarden zijn gere geld in een cao en deze wordt tegenwoor dig strikt nageleefd. Komt er voldoende aanmelding voor vol ledige jobs, dan zal men het moeten zoe ken in deeltijd-banen, merken de infor mateurs op. De mogelijkheden daarvoor liggen bij de bedrijven verschillend. Er zijn hotels, die zich nu al speciaal richten op part-timers. fOG MEER ARRESTATIES VERWACHT aanhouding vloeide uit de an dere voort, zo deelde de Leid schendamse politie mee. Een 17-jarige scholier uit Leid schendam bekende enkele in braken, die hij met drie kame raden bij Louwman en Parqui aan de Veursestraatweg in Leidschendam had gepleegd. Daarbij waren crossmotoren, kentekenbewijzen en gereed schappen ontvreemd. In ver schillende samenstellingen be zocht het tot nu toe aangehou den achttal de objecten in Leidschendam, Voorburg en Zoetermeer. Bij de Peugeot- dealer in Leidschendam wer- ÈIDSCHENDAM Met aanhouding in de afgelo- In week van acht scholie- n in de leeftijd van 16 tot jaar heeft de Leidschen- mse politie een reeks in- ;;faken bij enkele autobe- I ijven in Zoetermeer en idschendam, de voetbal- reniging Tonegido in >>orburg, scholen en enkele igdsosen in Leidschendam ^gelost. Tot de buit behoor- n auto's, bromfietsen, assmotoren, gereedschap- n en geluidsapparatuur tl it eeij gezamenlijke waar- van circa 160.000 gulden. *n de gestolen goederen is een groot deel teruggevon den in een kraakpand aan de Nieuwe Haven in Den Haag, waar één van de da ders woonde. De politie van Leidschendam houdt er re kening mee dat er nog vijf arrestaties volgen. De tot dusver aangehouden jonge ren, van wie er zes afkom stig zijn uit Leidschendam, waren geen bekenden van de politie. Een team van vijf recher cheurs heeft zich de afgelopen drie weken intensief met deze zaak beziggehouden. De ene den naast benzine twee auto's gestolen, die door de daders voor eigen gebruik zijn aange wend. Als motief voor hun daden ga- VVD-kamerlid in Oegstgeest: OEGSTGEEST Het libe rale Tweede Kamerlid, me vrouw L. Rempt-Halmmans de Jongh, vraagt zich af of het Vaticaan of Arie Groene- velt de pen van de Neder landse bisschoppen heeft ge stuurd bij het schrijven in hun pas verschenen vasten brief. Het VVD-Tweede Ka merlid vroeg zich dit af tij dens een spreekbeurt die zij gisteravond hield voor de Oegstgeestse afdeling van de VVD. De spreekster stelde verschil lende citaten uit FNV-stukken in de vastenbrief te hebben ontdekt. „De bisschoppen ge ven weliswaar de indruk dat zij ons niet willen belasten met theorieën over arbeid en eco nomie, maar zij geven wel di verse waardeoordelen. Uit drukkingen als „uitbuitingse conomie", „kapitalistisch stel sel" en „inkomensnivellering", die zelfs door een gematigde vakbondsman al niet meer da gelijks gebruikt worden, staan overvloedig in deze brief", al dus het VVD-kamerlid. „Heb ben de bisschoppen als opinie leiders zich laten leiden door een bepaalde groep", vroeg zij zich af, „natuurlijk mag dat, maar wij moeten het wel we ten". De situatie rond de werkgele genheid bij Philips kwam ten slotte ter sprake. Mevrouw Rempt toonde zich verbaasd over het feit dat er plotseling zo'n „tam-tam wordt gemaakt" over het afvloeien van 1500 arbeidsplaatsen. Dit gezien in het licht van het feit dat bij Philips in de loop der jaren al 20.000 plaatsen zijn komen te vervallen. Een ge deelte van de buit werd terug gevonden in een kraakpand aan de Nieuwe Ha ven in Den Haag. ven de knapen op dat zij geld nodig hadden voor hun motor hobby. Bij Louwman en Par qui werd tot driemaal toe de werkplaats leeggeroofd. Behal ve bromfietsen en crossmoto ren verdween al het gereed schap. In Zoetermeer werd bij een carrosseriebedrijf een beste lauto ter waarde van 30.000 gulden weggehaald, die bij de diefstallen werd gebruikt. Twee van de daders wordt ook heling ten laste gelegd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7