ederlands eerste en enige rouwelijke bankdirecteur baat nu sociaal-economisch kdviseren bij werkgevers ^P/REGIO Leidse Universiteit treft geen extra voorzieningen Economisch wel en wee i eids college rotesteert tegen jstelling 'ibsidieregeling 'stauratie woon- uismonumenten Knotwilgen Broekweg onder handen genomen LEIDSE COURANT ing °ph is als de ene zwaluw die co' g geen lente maakt. A.M. van is bijna drie jaar derlands enige van ouwelijke bankdirecteur kveest, maar over een vo°ilar weken is alles aan het lVen ikfront weer „normaal", neeivrouw Van Wagenberg njet alleen nog jong igen loeg om iets anders te an doen, ze is als getrouwde vogel vrij om te vliegen wanneer ze lar wil. Per 1 maart rstvolgende, verlaat zij ar safe baan bij de Amro- nk en wordt werkzaam in andere sector van de nenleving om naar neden en naar boven te nnen adviseren, isschien, dat ze dan ook jft zeggen: „zoudt u dit u niet doen en dat andere nnen laten daarbij de adviseerde geheel in 'en waarde latend en bij m of haar het gevoel twikkelend, dat de klant If op dat idee is gekomen, iderdaad ben ik nog jong ioeg om iets anders te Jan doen. Dat is de reden gen n mijn vertrek". en' evrouw Van Wagenberg ern}as sinds '77 directeur van Amro-bank Oegstgeest, hoe et kantoren aan de va tweg en de Geversstraat, intoor houdend en dirigerend, als enige Nederlandse vrouw in die positie. Ze vindt het spijtig, dat tot nu toe geen seksegenote de lust kan opbrengen, een bankdirectoraat te begeren. De Amro-bank in Oegstgeest zit binnenkort weer met een directeur. Met een man. Want een vrouw wordt het niet (meer). Voorlopig wordt met het vertrek van drs. Annemieke, of kortweg Mieke, van Wagenberg een kortstondig tijdperk afgesloten. „Ik heb in die paar jaar al heel wat interviews moeten weggeven, als uitzonderlijke figuur in de bankwereld. Je ging bijna denken, dat je een soort zonderling was. Allerlei bladen streken op me neer om te vernemen hoe ik zo „vreemd" had kunnen doen. Kijk, en dat vind ik nu zo ongerijmd; een vrouw met een beetje intelligentie kan dit'beroep aan. Helaas, dat het geen vrouwen trekt. De financiële wereld is de laatste stap die een vrouw zal nemen op weg naar een volkomen integratie. Ik zelf begrijp dat nog steeds niet. Het is jammer, want het bankwezen, en zeker deze baan, is net zo geschikt voor een vrouw als voor een Opvnrtijn omwegen door stad en land kom k.,'graag mensen tegen. Elke morgen tussen lien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. man", vindt Mieke van Wagenberg, die geen partje van haar principe wil prijsgeven, maar ook geen feministe genoemd wil worden. „Ik bedoel vooral dat adviseren, wat een bankdirecteur doet. Ik heb dat weieens vergeleken met één van de functies van een huisarts. Je probeert in een vertrouwenspositie te koinen; je bent een praatpaal waar de mensen bij komen met problemen financiële in dit geval. Maar niet alleen met louter problemen; het gaat om vraagstukken, om mogelijkheden en soms onmogelijkheden. Op de bank probeer je als directeur je cliënten zo goed mogelijk wegwijs te maken. Natuurlijk moet zoiets leiden tot produktie. Ik weet, dat een kranteredactie produktie moet maken, net zo goed als wie dan ook. De bank kan ook niet leven van adviezen geven alleen. Maar goed, die adviserende taak blijft heel hoog bij je staan. En waarom zou een vrouw dat niet kunnen Ik denk zelfs, dat ze het heel goed zou kunnen. Ik merk wel, gelukkig, dat ik kijk maar naar Leiden er aardig wat vrouwelijke cliëntenadviseurs komen. Maar dat zijn voornamelijk mensen in de particuliere sfeer. In de grotere zakelijke relaties vindt men de vrouw nog veel te weinig". Financiën bij de vrouw, los van het huishoudboekje. Het lijkt nog op een taboe. Mieke van Wagenberg vraagt zich af waarom. „Waarschijnlijk ligt het aan de opvoedingssfeer waarin de vrouw vaak is opgegroeid. Tot een techniek komt ze ook al niet zo snel, al begint het te druppelen: vrouwelijke treinbestuurder, specifieke marinevakken. Een vrouwelijke pompbediende is nog tot daaraan toe. Er wordt dikwijls nogal wat mobiliteit van je gevraagd: je moet je vrij gemakkelijk kunnen verplaatsen. Dat ligt de man wellicht meer; voor een vrouw kan dat wat problemen opleveren". Mieke van Wagenberg is een Brabantse. Middelbare schooljaren in Vught. Het accent is behouden en vermengd met het Nimweegse. Dat klinkt net zo bijgeschaafd en „eigenwijs". In Nijmegen studeerde ze geschiedenis aan de katholieke universiteit, met als hoofdvak de sociaal- economische geschiedenis. „Toen ik afstudeerde, zat ik al met iets van het bedrijfsleven in het hoofd. Ik had namelijk een hoogleraar die entameerde iets anders te gaan doen, na je studie, dan in het onderwijs te gaan. Met die economische kant van m'n studievak had ik cijferen geleerd. Ik ging solliciteren, hier en daar, ook bij een bank. En het werd de bank. Een paar jaar heb ik toen „hoofdbank" in Amsterdam gedaan, bij de Amro, via stages en cursussen die je alle facetten van het bankwezen lieten zien". Mieke van Wagenberg koos tenslotte voor het „kantoornet" en werd directeur in Oegstgeest. Daar werd ze zelf een „bankwezen", met aspiraties. „In mijn denkwereld heeft het relativeren een grote plaats ingenomen. Al Voor vluchtelingen uit Zuid-Oost Azië LEIDEN-De Leidse Universiteit zal geen bijzondere maatre gelen treffen voor de vluchtelingen uit Zuid-Oost Azië. Dit antwoordt het College van Bestuur naar aanleiding van vragen van het buiten-universitaire universiteitsraadslid ir.J.D. Enthoven, of het mogelijk was speciale voorzienin gen voor vluchtelingen-studenten uit Zuid-Oost Azië te tref fen; in het bijzonder omdat de Leidse universiteit een "rijke traditie heeft in het opnemen van vluchtelingen in haar bol werk van vrijheid". Het college meent dat er zich onder het door Nederland toegela ten quotum vluchtelingen zeker studenten zullen bevinden, die zich via bemiddeling van de Vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland en de Stichting Vluchtelingenstudenten U.A.F. een plaats op de Leidse universiteit zullen weten te verwerven. Ook individueel zullen er wel vluchtelingen zijn die een opleiding aan deze universiteit volgen, voor bijzondere maatregelen is echter geen plaats. Wel is men van mening dat de aanwezigheid van Aziatische spe cialismen binnen de universiteit van belang kan zijn voor stu denten en anderen uit Zuid-Oost Azië, met name waar het gaat om opvang en begeleiding met begrip voor de cultuur waaruit de betrokkenen afkomstig zijn". Leiden Aan de Rosmolen 38 is „Bee Bee", winkel in wol en fournituren, gevestigd. Aan de Middelstegracht 129 is de praktijk van dokter H. P.* Veldhuysen voortgezet door dokter J. Rus. Aan de Hogewoerd 71 is de koffieshop „Ali Baba" geves tigd. Aan de Breestraat 72 is „The Holyland shop", boetiek voor exclusieve kleding gevestigd, gekomen van Breestraat 17. Aan de Borneostraat 47 is het glazenwassersbedrijf van R. van 't Riet opgeheven. Aan de Nieuwstraat 47 is „Winco Cactushandel", import en groothandel in cactussen, gevestigd. Aan het Bizetpad 8a is in een eerder leeggekomen kantoor ruimte het radio en t.v. instal lateurs- en reparatiebedrijf „Multi-Sound" gevestigd, ge komen van Burggravenlaan 106. Aan de Griegstra'at 34 is het woninginrichtingsbedrijf van Kins opgeheven. Aan de Zoeterwoudsesingel 52 is het kamerverhuurbedrijf van G. Stigter opgeheven. Aan de Hogewoerd 109 is in een v.m. showroom van kan toormeubelen, het ontwerpbu reau voor grafische vormge ving van J. Ziegelaar geves tigd, gekomen van Nieuwe Rijft 18. Nieuwe bibliotheken in driejarenplan LEIDEN Tussen 19S0 en 1982 komen er in ons land 100 nieuwe biblio theekvoorzieningen bij. Het totaal komt daar mee op 1200. Deze uit breiding is vastgelegd in het eerste driejarenplan van staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters (CRM) en is gestoeld op de in 1975 van kracht ge worden Wet op het open bare. bibliotheekwerk. Het plan is voorbereid in een drie-jarige periode die in 1977 begon met het op stellen van plannen per gemeente. Deze werden vervolgens door de pro vincie als uitgangspunt ge nomen voor eigen plannen en die hebben weer de ba sis gevormd voor het drie- jarenproject van de staats secretaris. Doel van het plan is het realiseren van een evenwichtige sprei ding van openbare biblio theken in ons land door zoveel mogelijk witte vlekken op te vullen. De volgende nieuwe objec ten staan op stapel (de jaartallen geven het ge plande bouwjaar aan: Cen trale bibliotheekdienst V.P.B.C. bibliotrailer 1980, filialen (mobiel) Ter Aar 1980, Nieuwkoop 1980, Nieuwveen 1980, Voor hout 1980, Katwijk filiaal Katwijk-Rijn 1981, Mon ster aangesloten hoofdbi bliotheek 1931, Rijnsburg aangesloten hoofdbiblio theek 1930, Sassenheim aangesloten hoofdbiblio theek Kerklaan 42a 1980. WAAROM ZOU EEN VROUW DIT )HET KUNNEN DOEN?"; EEN „BANKWEZEN" OATiN OEGSTGEEST EEN VOORBEELD STELDE enige vrouwelijke bankdirecteur, keert de financiële branche de rug toe. Mieke van Wagenberg, de doende. Je houdt er een algemeen niveau aan over, in die mate dat je aan bepaalde functies kunt voldoen. Nu worden bij de Amro-bank de laatste jaren meer vrouwen aangenomen in een kaderopleiding om door te kunnen stoten naar staffuncties, buiten het typische kantoorwerk. Dat lichtpuntje is-er wel. Het kunnen er alleen méér zijn. In Amerika bijvoorbeeld (al is die ontwikkeling daar veel eerder begonnen) zijn ontzettend veel vrouwelijke branche officers, vrouwen aan het hoofd van welke „mannelijke" takken dan ook. Ook in ons land maken meisjes en (jonge) vrouwen bij de banken ongeveer vijftig procent uit van het aantal employees. Maar zonder door te stoten naar boven. En dat is nou eigenlijk het onwezenlijke. Waarmee ik wil zeggen, dat een topfunctie in die sector wezenlijk vrouwelijk kan zijn. Ik weet wel: het gaat om grotere beslissingen, om een grotere verantwoordelijkheid dragen naar buiten toe. En die keuze van verantwoordelijkheid dragen moet nog door vrouwen genomen worden. Wat de „bank" betreft dan". Door de bank genomen, kan de vrouw heel wat „mans" zijn, wil Mieke van Wagenberg maar zeggen. Zelf is ze er het duidelijke voorbeeld van. Ze heeft voor dit wikkende en wegende leven gekozen, drs. Mieke, en ze denkt dat het voor meer vrouwen leuk zou kunnen zijn, het ook eens te proberen. „Ik kan me weieens kwaad maken, als ik hoor: meisjes „hoeven" dat niet zo allemaal, en dat onderwijs zou niet aan hun besteed zijn. Het bankkantoordirecteur zijn is een veelzijdige, leuke baan. Het betekent personeelswerk, klanten, organiseren. Je komt in aanraking met veel specialismen: verzekeringen, spaargelden, financieringen; ik noem er maar een paar. Het drijft je, zeker in deze tijd waarin het allemaal wat moeilijker wordt met winsten behalen. Je moet moeite doen om een jaar positief af te sluiten. Zoiets zie je ook in deze baan". Zie hier een bankdirectrice die haar eigen huishoudboekje moet zien bij te houden. In de grond van de zaak heeft ze daarbij geen advies nodig: ze weet het alMaar nee hoor, zo is het nou ook weer niet helemaal. Ook de pastoor heeft (of had) z'n eigen biechtvader. Al ligt het financieel een beetje gemakkelijker dan bij geestelijke bekommernissen. Mieke van Wagenberg: „De bank is een geweldig goeie leerschool. Ach, en geld is het beste ruilmiddel dat je ie kunt voorstellen; hoewel het pas begint te leven als je de tegenwaarde er voor hebt. Dat is boeiend, meneer; ook voor vrouwen!" Directeur Van Wagenberg, in- en doorgevoerd in financieel-technische zaken, is vanaf 1 maart bankwezen af. Het eigenlijke wordt functioneel dan verruild. Ze gaat, vrouwelijk, de sociaal- economische kant uit, die Mieke: adviserend bij de Nederlandse Christelijke Werkgevers (NCW), een best verbond in Den Haag. Opnieuw adviseren. Maar dan weer aan andere „behoeftigen", zoals daar zijn werkgevers, de overheid en politieke partijen. „M'n financiële instelling zal dan wel van pas komen", veronderstelt de bijna oud-bankdirecteur; „het is een uitbreiding van m'n interesse-terrein tot in het sociale aspect, zeg maar". Ze heeft geleerd mensen te taxeren, een diagnose te stellen. Als „bankwezen" heeft Mieke van Wagenberg, vanaf haar hooggeplaatste „wildtoren" de mensen aardig leren kennen. „Je leert ze ook leuk of niet leuk te vinden. Als verantwoordelijke van een bank moet je klanten zien bij te staan. Soms moet je proberen hen tegen zichzelf te beschermen. Wat weegt zwaarder: in een mooi huis wonen of een paar keer per jaar op een fijne wintersportvakantie gaan? Daar praat je dan over. Een mens moet kiezen. Moet je een dure auto kopen, of moet je liever je weelde wat minder ten toon spreiden, omdat het beter is wat minder inspanningen op te brengen En dan dat alles opvretende eigen huis. Tot hoe ver kun je gaan Het is merendeels een leven met schulden, en ik heb in die paar jaar gemerkt dat de mensen gemakzuchtiger zijn geworden; dat ze niet zelden licht over de zaken heengaan. Ik ben in die paar jaar in Oegstgeest wel wat sceptischer geworden, voorzichtiger ook. Oök in Oegstgeest". De enige vrouwelijke bankdirecteur die we in ons land bezaten, is aan het inpakken. Ze „levert niets in", zoals we dat sinds een paar maanden moeten zeggen, maar breidt zich uit in belangen. Mieke van Wagenberg, die tot 1 maart heeft moeten aankijken tegen een concurrerende bank op een steenworp afstand, meent, dat er ergens, in de buurt van Assen,een vrouw is die in het directieteam van een bank is opgenomen. „Maar dat zegt nog niets; dat hoeft niet specifiek financieel- technisch te wezen. Op banktopniveau blijft er voor de vrouw inderdaad een heel terrein braakliggen". Haar opvolging in Oegstgeest? Ze zou het niet weten, maar daar moet natuurlijk wel in worden voorzien: „het wordt weer een man, anders zou het me hogelijk verbazen". De doorbraak is voor de eerste tijd teniet gedaan, maar volgens Mieke van Wagenberg uit Vught zit er wel wat „in de pijplijn". lk DEN Het Leidse college van b en w is ernstig veront- over de plannen van de provincie om de subsidierege- h^voor restauratie van woonhuismonumenten bij te stel- Tot nu toe verleende de provincie een subsidie van van de door het rijk (Volkshuisvesting en Cultuur Re- ie en Maatschappelijk werk tezamen) verleende subsi- Tevens kon aanspraak worden gemaakt op een aanvul- subsidie van 5 van de rijkssubsidie. onder invloed van deze gunstige subsidieregeling is de 1. te jaren de animo van de eigenaren van Leidse woonhuis- ij ümenten om over te gaan tot restauratie van hun historisch r- 'pand aanmerkelijk toegenomen, aldus het Leidse college. belangstelling zal, zo voorspellen b en w, weer aanzienlijk lopen wanneer de provincie tot verlaging van de restaura- Kidie zal overgaan. De problematiek klemt destemeer aan- de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde- heeft besloten het subsidiepercentage van zijn departement te brengen van 30 naar 20. Ook al zou de provincie beslui- 'jn zijn regeling onverkort te handhaven, dan nog zou door bepaling de totale restauratiesubsidie verminderen. En dat tijd waarin de kosten van restauratie van monumenten Onzienlijk zijn gestegen. Leidse college ziet door de plannen van de provincie zijn urnenten- en restauratiebeleid drastisch uitgehold. Het ver- de provincie dan ook met klem alles in het werk te stellen Ie huidige subsidieregeling voor restauratie van monumen- ^verkort te handhaven.'Mocht dit om de een of andere re- P'et mogelijk zijn, dan verzoekt het Leidse college het pro- 'aal bestuur in ieder geval een rechtvaardige overgangsre- 'g te treffen, zodat de eigenaren die reeds begonnen zijn met 'Uratie niet al te zeer worden gedupeerd. Enkele leerlingen van de Lagere Agrarische School aan het werk. LEIDEN Leerlingen van de Lagere Agra rische School uit Oegstgeest hebben gisteren een begin gemaakt met het kortwieken van een aantal knotwilgen aan de Broekweg in de Leidse Merenwijk. Het knotten van de wilgen geschiedde onder leiding van ge meentelijke schoolbioloog Van der Sluys. Langs de Broekweg in Leiden staan ongeveer 1000 knotwilgen, die rijp zijn om hun takken van de bovenkruin af te staan. De werkzaam heden aan de knotwilgen nemen de eerstko mende weken in beslag. Leerlingen van de tweede, derde en vierde klassen van de school zullen zich in groepjes van 15 met de werk zaamheden bezighouden. Het is de bedoeling cm hen ook in de praktijk bepaalde agrarische ervaringen te laten opdoen. Al eerder is er op de school een instructiefilm over het knotten van wilgen vertoond. Het afknotten van deze bomen is noodzakelijk om ze te kunnen behou den. Als er niet wordt gesnoeid zullen ze afster ven.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5