9Geen zucht van verlichting Beestenmarkt afgesloten voor verkeer Zilveren erepenning voor scheidende burgemeester Vis MilEliliislIja Leidenaars bedreigen en mishandelen televisiemonteur 3ïngsters iiren 'enten Werkloosheid mannen laatste maand toegenomen Echtpaar Vis verlaat Leiden LEIDSE COURANT DINSDAG 12 FEBRUARI 1980 PAGINA 3 Burgemeester Vis ontving gisteravond bij zijn afscheid vele kostbare zilveren geschenken. In dit geval een kandelaar hem aangeboden namens de Leidse burgerij. LEIDEN Wethouder mr. C. Waal heeft gisteravond tijdens de speciale raadsver gadering ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester dr. Adriaan Jan Vis, laatstgenoemde de erepenning van de ge meente Leiden in zilver uitgereikt. Met deze onderscheiding treedt de scheidende burgemeester in het voetspoor van zijn voorgangers Van Kinschot en Van der Willigen. In zijn functie van loco-burgemeester sprak wethouder Waal dr. Vis toe. Hij noemde de scheidende burgemeester een man, aan wie de eigenschap „moed" niet ontzegd kan wor den. „Het getuigt van moed", zo zei Waal, „dat. u de functie van secretaris-generaal heeft aanvaard. Het zal andermaal een keer punt in uw leven zijn." De Leidse wethouder voor ruimtelijke orde ning en openbare werken liet het niet na bij de heer Vis, nu deze binnenkort naar het mi nisterie in Den Haag vertrekt, op de wankele financiële situatie van de stad Leiden te zin spelen. Vis antwoordde hem hier later op met de zinsnede, dat hij in het vervolg ook zeker met Leiden te maken zal hebben (onder meer bij de keuze van een nieuwe burgemeester) en dat zijn objectiviteit waar Waal hem voor had gecomplimenteerd in dezelfde mate op Leiden als op andere steden van toepassing zal zijn. Waal karakteriseerde de burgemeester als een „zeer loyaal" mens. Hij zag mevrouw Vis als „de klassieke burgemeestersvrouw" die zich met grote toewijding van haar taak heeft gekweten. Voorts zei hij het volgende over Vis: „Wie foto's van u van negen jaar geleden ziet en deze vergelijkt met recente, of met u in levende lijve, zal zien dat de negen Leidse jaren niet ongemerkt aan u voorbij zijn ge gaan. Men kan zien dat het burgemeester schap van Leiden een zware verantwoorde lijkheid kent." De nestor van de Leidse gemeenteraad M. Ham roemde de kwaliteit van dr. Vis om „bo ven de partijen te staan". „Vaak werd u per soonlijk benaderd door mensen in nood en het hinderde u dat u zo vaak niets kon doen, doch waar het maar kon zorgde u voor hulp." Mevrouw Vis-Hommes was volgens Ham in de ogen van de raad en van de hele Leidse bevolking een „voortreffelijke gastvrouw". ten." Die minder geslaagde za ken hebben bij de heer Vis, met name in zijn kwaliteit van vergadervoorzitter, de afgelo pen politieke jaren „een sterk gevoel van onvrede" nagela ten. Het functioneren van de gemeenteraad, de relatie tus sen het werk in de commissies van advies en bijstand en de lange discussies in de plenaire raad behoeven volgens de bur gemeester zeker verbetering. Vis zei dat de lange duur van de beraadslagingen met een „gaardemiddel" als de spreek tijdbeperking binnen zekere kunstmatige grenzen zijn te houden, maar zinvoller leek het hem een betere afstem ming tot stand te brengen tus sen commissie- en raadswerk. De scheidende burgemeester vond het namelijk weinig zin vol om datgene wat in een commissievergadering al eer der is behandeld nog eens uit voerig in de gemeenteraad te bespreken. Kortom: de heer Vis was voorstander van een snellere besluitvorming in de ra*d. Vertrouwen Een andere kritische noot be trof de onderlinge relatie tus sen de gemeenteraadsleden en de specifieke betrekking van de raadsleden met hun voor zitter: de burgemeester. De heer Vis zei dat alleen een sfeer van vertrouwen tussen deze personen een goede sa menwerking kan garanderen. Voorts merkte dr. Vis op: „In dit verband wil ik, niet voor dé-eerste keer, mijn teleurstel ling erover uitspreken, dat de scherpe politieke scheidslijnen voor het werken van de Leid se gemeenteraad nog steeds een verstorende factor zijn. Het besturen op het scherp van het scheermes der polari satie is een door vrijwel nie mand gewenste situatie waar bij echter de schuldvraag zeer verschillend wordt beant woord en waarbij van uw voorzitter een strikte onpartij digheid wordt verwacht. Dit terwijl hij toch ook een eigen visie op vele zaken heeft die onvermijdelijk door zijn eigen partijpolitieke overtuiging wordt gekleurd." Over dit on derwerp, dat Vis met opzet op eigen maat leek te hebben ge sneden, wordt de laatste dagen in politiek Leiden weer gedis cussieerd. Het gaat dus om de vraag of een burgemeester ook buiten zijn wettelijke opgeleg de taken ook nog een eigen stem in het kapittel mag heb ben. Dr. Vis (lid van de VVD) zelf constateerde, dat een sterk emotioneel geladen burge meester, die van zijn hart geen moordkuil maakt, de kans loopt in conflict met de ge meenteraad of zijn wethouders te komen. Een afstandelijke benadering, waar Vis altijd de voorkeur aan heeft gegeven, kan aanleiding geven tot het „niet altijd terechte verwijt, dat de burgemeester zich te weinig bij de problemen be trokken toont. Maar dat is dan iets wat men als men deze functie verkiest, moet accepte ren. Dat iemand die van natu re geneigd is vertrouwen te schenken zich -niet altijd pret tig heeft gevoeld in een poli tieke sfeer die meer wantrou wen dan vertrouwen als uit gangspunt lijkt te hebben, zal u duidelijk zijn." Swingavond Het Leids Vrijetijdscentrum organiseert vrijdag 15 fe bruari weer een swingavond met „de nieuwste new- wave, de beste reggea, de swingendste funk en de snel ste oude rockers". Indien de avond veel mensen aan spreekt, wordt het een terugkerend evenement in het LVC. De swingavond begint om negen uur. De toegang bedraagt twee gulden voor leden één gulden). 'Het Nieuwe Leven' Jazzzolder Hot House ontvangt zaterdag 16 februari vanaf tien uur de groep 'Het Nieuwe Leven' in zijn onderkomen in het Leidse Vrijetijdscentrum. Het programma aan de Breestraat omvat een samenspel tussen musici en een com- putergeleid electronisch apparaat. De groep, die onder lei ding staat van Dick Borstlap, bestaat uit Jan Boerman, Tony van Campen, Marga Mulder, Victor Wen tink en Gili- us van Berge ijk. Nieuw in de composities is het visuele as pect. In de lijn van de ontwikkeling, die de electronische en electro-instrumentale muziek in de laatste tien jaar doormaakte, zijn de dramatische, theatrale en filmische as pecten die in de composities naar voren komen en die die nen ter ondersteuning van de muziek. Tijdens dit optre den, voor liefhebbers van een avant-gardistisch experi ment, wisselen spanning en verrassing elkaar af. Master of suspence Het Kijkhuis aan de Vrouwcnkerkkoorstraat 17 ver toont maandag 18 februari de film „Frenzy" van de „master of suspence" Alfred Hitchcock. Donderdag 21 februari staat een spionage thriller uit 1940 van dezelf de regisseur op het programma. Beide films worden tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. De toegangsprijs is vier gulden vijftig. Atlantis Mia Leene geeft dinsdag 19 februari een lezing in het Ge- sprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17. De le zing, die wordt gegeven in de cyclus over verdwenen be schavingen, handelt over de religie en cultuur van Atlan tis. De bijeenkomst begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden vijftig. Kennismaking Jongerenvereniging „Augustinus" houdt vier introduc tieavonden om Leidse jongeren kennis te laten maken met de vereniging. Zaterdag 16 februari treden enkele vrouwenrockbands op in het onderkomen aan het Ra penburg. Woensdag 20 februari wordt er een anti-mili taristische manifestatie met onder meer 'Onkruit' bij „Augustinus" gehouden. Zaterdag 23 februari is er een Beatleshappening met de vertoning van de film Yel low Submarine en de Beatles fanclub. Woensdag 27 fe bruari wordt de film 'Te gek om los te lopen' vertoond. Verdere informatie over de vereniging is dagelijks tus sen vijf en acht uur te krijgen bij de bestuurskamer van Augustinus (telefoon 121531). Toneelstuk Leerlingen van het Christelijk Lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft voeren 20, 21 en 22 februari een toneelstuk op. Uit gevoerd wordt het blijspel 'de herbergierster' (La Locan- diera) door de 18e eeuwse Italiaanse toneelschrijver Carlo Goldoni. Leerlingen, oud-leerlingen en docenten werkten mee aan de totstandkoming van de produktie. De uitvoe ringen, die voor iedereen toegankelijk zijn. worden gege ven in de aula van de school aan de Kagerstraat. Alle voorstellingen beginnen om acht uur. Kinderfilms In de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest worden morgenmiddag weer tekenfilms van onder anderen Woody Woodpecker, Goofy Gophers en Popeye ver toond. Na de pauze wordt de korte speelfilm „Het ver laten eiland" gedraaid. De filmvoorstellingen begin nen om half drie. De toegangsprijs is drie gulden. Meer inlichtingen zijn te krijgen bij het bureau van K&O, Oude Vest 45 tel 141141. LEIDEN De Beesten markt wordt morgen afge sloten voor alle verkeer. Er zal dan een begin worden ge maakt met de voorbereiden de werkzaamheden ter ver nieuwing van de walmuren. Een vrij omvangrijk kar wei, waardoor het verkeer zal moeten worden omge leid. Met de werkzaamheden wordt begonnen in de bocht bij de Veronicabar. De houten palen die daar enige tijd geleden zijn aangebracht ter ondersteuning van de walmuren, moeten er nu weer uitgetrokken worden. Dit karwei wordt verricht door een kraan, die door zijn omvang de bocht Nieuwe Be estenmarkt/ hoek Veronicabar zal versperren. Het verkeer zal voor ongeveer één week in twee richtingen worden omge leid. Na die week wordt begonnen met de vernieuwing van de walmuur van de Beesten markt. Het verkeer zal dan niet meer langs de Beesten markt kunnen rijden. Door gaand verkeer is dan nog mo gelijk langs MacDonalds en de bioscopen in de Steenstraat, richting Blauwpoortbrug. Met de zomervakantie moet alles weer als vanouds zijn. Ook wordt morgen de Smid- steeg afgesloten voor verkeer. Er wordt dan nieuwe riolering •aangelegd. Het karwei zal on geveer een maand in beslag nemen. LEIDEN Onder bedrei ging van een pistool werd een 39-jarige Leidse televi siemonteur er gisteravond toe bewogen een defecte tele visie deze maal goed te ma ken. Eergisteren repareerde de electrotechnicus het appa raat al, maar even later be gaf de t.v. het wederom. Een 36- cn een 32-jarige Lei- denaar belden de monteur gis teravond op, omdat de televi sie nog steeds defect was. Toen de monteur om half negen in het* pand aan de Langestraat arriveerde, kon hij zijn werk zaamheden beginnen, terwijl de twee klanten een pistool op hem gericht hielden. De man werd diverse malen in het ge zicht geslagen en werd vijfen veertig minuten in het pand vastgehouden. Daarna werd hij op straat gezet. Eenmaal buiten de woning miste de man een portemonnee en een gereedschapstas. De monteur heeft letsel aan mond en hals. De Leidenaars, twee 'goede bekenden' van de politie wer den later op de avond in hun Woning aangehouden. voll nPi|EN 0,e!ebruikers kunnen ir het leven I8irlijk zuur maken, je-t nou gaat om z 3itwagens die )rofuik makend van irele tonnen pverloren invoegen jkswegen of om ^belijke :hoangers die het as'kkend verkeer bij .toplicht de voet 1(f zetten als ze het jrrl^oetgangerslicht en. Soms neemt die pakerij nogal :hotne vormen aan en astgprake van 'idatie of 2elfs Rechte daanslagen door el van het rijdende 30 êr.lugdige motorrijder co enige tijd geleden grjn paar heren in een r- let op hem hadden ien toen ze hem op der Valk Cnweg in Leiderdorp staart bleven ■Mn. Bang geworden ogde hij zijn snelheid imfm 100 kilometer per 17j)mdat de auto hem 3o|speller.d bleef $n snelde hij op die gmiddag de Zijldijk ït 110 kilometer per .,i vervolgens stormde ^Nieuweweg over erf5 kilometer per uur. iartistere lieden in de 1 klaagden er ondanks jemarrage toch in tie) gelijke hoogte met" i Dtorrijder te komen evtpopten zich toen als en van politie in een rg onopvallende illancewagen. De rrijder werd een fikse ^idsovertredingen te gelegd en dat hem gistermorgen Leidse ojigerecht. icht dat die heren lintje met me wilden ^n toen ik die grote :hter me aan zag b- Ik rij al negen jaar I en ik heb heel wat dingen meegemaakt t verkeer", Jidelijkte de jn'jchte, monteur van Ovi). „Het is natuurlijk Jfjogelijk dat u wist politie achter u t en dat u probeerde ipiekeuring te Ojen", veronderstelde Bjr van justitie Van l„Dat lijkt er wel op", monteur toe, „maar i niet zo". De heer Kam wijdde een I g aan de gevaren van Hsnel rijden binnen bouwde kom op ^jgmiddag en eiste 500 ien boete en een 'v^aardelijk ontzegging es maanden met een lijd van twee jaar, hij vond dat de i3ur wel erg ^blijk had gereden. Inrechter Attema let met hem eens js-lhad enig begrip dat izette in een vonnis )rj>0 gulden boete en [jjborwaardelijke Rgging van de Pfcegheid van drie KÖen met een proeftijd swee jaar. Bochtje met de auto Mn vader kwam een (Hagenaar onlangs Ie staan. De c£aar moest rijexamen j|n om nog even snel jjervaring op te doen ijhij de dag voor het pi in een onbewaakt int de Mercedes van jder en toerde daar Tond. Een flauwe in de buurt van het ftje in Zoeterwoude em fataal. Hij hevig remmen voor verwacht kende autochtone er, slipte en raakte genligger. De auto volledig vernield en aide voor de niet e kosten op. Tot aat van ramp zakte volgende dag voor bewijs, een dure les t", meende officier am gisterochtend op ntongerecht. nrechter Attema een extra duit in terst volle zakje van de aar door in totaal lden boete op te waarvan 125 aardelijk. LEIDEN De werkloosheid is de afgelopen maand toegenomen. In januari werden in de Leidse regio 138 mannen werkloos en kwam het totaal aantal werkloze mannen op 2398. Voor 76 procent had deze toename van de werkloosheid plaats in de gemeente Leiden. De werkloosheid bij vrouwen nam de afgelopen maand wat af. Deze vermindering vond in hoofdzaak bij het jeugdige kantoorpersoneel plaats. De toename van werkloosheid vond bij de mannen voor het grootste deel (123 van de 138) plaats in de bouw. Volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden zou deze toename te maken hebben met de Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overigen Lord mayor John Hamilton spreekt zijn collega Vis als „een dierbare Burgemeeser, dr. Wilhelm, van zusterstad Krefeld biedt collega Vis een vriend van Oxford" toe. zilveren plaquette aan. straatmakers ingeschreven. De vraag naar bouwvak kers is erg gering. Zij daalde van 89 naar 53. Het Ge westelijk Arbeidsbureau verwacht dat hierin eind fe bruari verandering zal komen. De situatie in de kantoorsector blijft nog verontrus tend. Er staan 194 mannelijke en 159 vrouwelijke kantoorbedienden ingeschreven. Hiertegenover staat slechts een vraag van 28 mannelijk en 25 vrouwelijk kantoorpersoneel. De ontwikkeling is dit jaar hetzelfde als vorig jaar, namelijk een stijging van werkloosheid bij mannen en een lichte daling bij vrouwen. Het werkloosheids- Uiiui:;#» i~"or dan vorig jaar. Bij de een buiging voor de „voortreffelijke gastvrouw", me vrouw Vis-Hommes. LEIDEN „Mijn vrouw en ik verlaten Leiden functio neel en metterwoon niet met een zucht van verlichting, maar met het gevoel dat we Leiden in ons hart hebben gesloten als een gemeen schap waarin het goed was te leven en te werken. Wij zijn dankbaar voor de zeer vele goede momenten en de eveneens zeer goede en naar wij hopen blijvende contac ten met mensen en groepen in die Leidse samenleving in al haar schakeringen. Daar bij denk ik aan gemeente raad en colleges van burge meester en wethouders, aan de ambtenaren en aan allen uit de bevolking met wie wij te maken hebben ge had." Met deze woorden nam burgemeester dr. Adri aan Jan Vis (59) gistera vond in de raadzaal van het Stadhuis afscheid van de ge meente Leiden. Na een peri ode van bijna negen jaar het burgemeestersambt te heb ben vervuld, vertrekken dr. Vis en zijn echtgenote naar Den Haag. De heer Vis wordt hier de opvolger van mr. Van Dijke, secretaris-ge neraal op het ministerie van Binnenlandse Zaken, die commissaris van de konin gin in Utrecht wordt. De scheidende Leidse burger vader hield gisteravond zijn afscheidsrede in een stampvol le raadzaal van het Stadhuis. Niet alleen de huidige raad en de wethouders waren aanwe zig, maar ook tal van andere genodigden, onder wie oud- burgemeester Van der Willi gen en de burgemeesters uit de Leidse zustersteden Oxford en Krefeld. De heer Vis* begon zijn laatste officiële speech in de raadzaal, de politieke arena waar doorgaans verhitte de batten worden gehouden, maar waar het nu muisstil was, met een terugblik op de achter hem liggende negen Leidse ambtsjaren: Herstel „Het zijn jaren geweest waarin de kreet: „Leiden in last" via de vraag: „Leiden voorgoed in last?" opschoof naar de consta tering, dat Leiden voorzichtig in herstel is. Dat dit herstel in de toekomst duidelijker dan nu het beeld van Leiden zal bepalen is een wens die voor velen het karakter heeft van een reële verwachting. Het hangt er maar vanaf hoe je de zaak bekijkt." De visie van de heer Vis op het Leidse stads herstel was niet somber, hoe-* wel hij stelde, dat men bij het oplossen van een groot aantal problemen niet anders kan volstaan dan „te roeien met de riemen die er zijn." Met name doelde Vis op problemen op het gebied van ruimtelijke or dening en die op sociaal en economisch niveau. Onoplos baar noemde hij echter géén van de kwesties, die in de stad momenteel grote aandacht vragen. Vis zei verder: „Ik heb bij ver schillende gelegenheden tot uiting gebracht dat Leiden een stad is om van te houden. Dat hebben wij gedaan en dat blij ven wij doen. Maar dat bete kent niet, dat er geen zicht is op minder geslaagde aspec-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3