Jshockeyploeg niet bang voor htensief voorbereid Canada a Nederlandse deelnemers tevreden celbewoners Annemarie Moser wil derde kans grijpen Verste Olympische jrama treft jshockey- loelman 'OnT LEIDSE COURANT DINSDAG 12 FEBRUARI 1980 PAGINA 17 De trieste gang van de Zwitser Reto Filli. Hij train de op de rodel baan, vloog eruit en moest per brancard naar het ziekenhuis worden vervoerd. Voor hem waren de Winterspelen al afgelopen voor ze begonnen zijn. RELLEN HIELDEN SKIKAMPIOENE VAN OLYMPISCH GOUD AF LAKE PLACID Het was duidelijk te merken dat er iets stond te gebeuren bij de White Facemountain, „de berg met het witte gezicht". Het was er voller dan tij dens de eerste dagen van de skitrainingen. Zelfs bij het eerste optreden van de stoïcijnse Zweed Ingemar Stenmark was het publiek niet zo toegestroomd. Wel bij de eerste training van de dames, van wie de Oosten rijkse Annemarie Moser, in de wandeling nog steeds „Die Pröll" genoemd, de meeste belangstelling trok. Met de Zwitserse Marie-Theres Nadig en Hanni Wen- zei uit Liechtenstein behoort zij tot de grote favorieten voor het kostbaarste skimetaal dat bij de Olympische Spelen wordt uitgereikt: goud. De zesvoudige winnares van de wereldbeker en tevens tweevoudig wereldkampioene is zich terdege van deze be lasting bewust. Maar het deert de Oostenrijkse allerminst. „Ik ben hier gekomen om te winnen", zegt zij uiterst zelf bewust. „In Sapporo (1972) ging het mis en vier jaar later was ik er niet bij. Dat was een onmogelijkheid, maar nu ben ik er wel. Om te winnen." Annemarie Moser, 26 jaar, moeder van een kind en eigena resse van een restaurant, maakt een geweldig seizoen door. Eind 1979 behaalde zij haar zestigste overwinning in een wedstrijd voor de wereldbeker (35 afdalingen, 16 reuzesla loms, 3 slaloms en 6 combinaties), maar niets spreekt haar meer aan dan een overwinning bij de Olympische Spelen. „In 1972 was ik de grote favoriete, maar door de rel rond mijn landgenoot Karl Schranz met het oog op zijn profsta- tus, werd ik uit mijn concentratie gehaald." „Die Pröll" wil na enig aandringen toch wel vertellen dat het hart bij haar toen erg heeft meegesproken. „Tenslotte betekende Karl meer voor mij dan een beste vriend", zegt zij aarzelend. Twee zilveren medailles in de afdaling en de reuzeslalom en de vijfde plaats op de slalom werden toen haar deel, waarbij de nederlaag tegen de juist teenager-af zijnde Ma rie-Theres Nadig erg hard aankwam. Ditmaal heeft zij de kans revanche te nemen, want ook de Zwitserse is weer van de partij (1976 ontging haar wegens een zware blessu re) en steekt ook in een geweldige vorm. Vier jaar Pröll, zes jaar Moser hebben een stempel op de ontwikkeling van het damesskiën gedrukt. Onver slaanbaar was zij, alleen het Olympische goud heeft zij nog nooit in haar sterke gebruinde handen gehad. Want in 1976 veroorzaakte zij een storm van veront waardiging in Oostenrijk door zich terug te trekken. Zij moest moeder worden, maar keerde een jaar later in de ski-arena terug en raakte meteen weer in opspraak. Zij werd beticht van het aannemen van een forse som geld voor het reclamemaken van een wasmiddel. Maar door dit bedrag terug te storten werd zij „schoongewassen" van elke smet en zij regeerde verder met ijzeren hand in de in ternationale skiwereld. Opnieuw dreigde er in de achter ons liggende herfst moeilijkheden voor de Oostenrijkse huisvrouw. De amateurbepalingen leken wederom „ge schonden" te zijn. Heftige beroering ontstond, maar Moser bleef onbewogen. „Ik wist dat ik niet in overtreding was geweest. Het was een poging om mij uit te schakelen voor Lake Placid, maar ik heb steeds alle vertrouwen gehad in het bestuur van de Oostenrijkse Skifederatie en in het Internationaal Olym pisch Comité", zegt zij nu stralend. „Mijn vertrouwen is dan ook niet beschaamd, want ik werd vrijgesproken. Dat het proces echter wel aan haar had geknaagd werd duide lijk uit de eerste resultaten in de wedstrijden om de we reldbeker. De trainingsachterstand die zij had opgelopen wreekte zich, maar de technisch begaafde Oostenrijkse slaagde er al snel in en bewees daarna weer haar ongeëve naarde talenten. Annemarie Moser: „Toch ben ik niet de enige favoriete hier. Marie-Theres Nadig en Hanni Wenzel hebben tijdens de wereldbekerwedstrijden gedemonstreerd dat zij zich goed hebben voorbereid; ook Perrine Pelen mag niet bij voorbaat worden uitgesloten. Het zou weieens met een heel klein verschil beslist kunnen worden, wie goud, zilver en brons wint. Laten wij echter wel hopen dat er sneeuw komt, want die kunstsneeuw kan de uitslagen toch sterk gaan beïnvloeden." Winterspelen op radio en tv Vandaag, dinsdag 12 fe bruari, een dag voor de of ficiële opening van de Olympische Winterspelen, wordt al begonnen met ijs hockey. De openingswed strijd van het olympisch toernooi wordt gespeeld tussen Noorwegen en Tsjecho-Slowakije. Overige wedstrijden; Canada-Ne derland, West-Duitsland- Roemenië, Verenigde Sta- ten-Zweden. Polen-Finland en Sovjet-Unie-Japen. De wedstrijden worden ge speeld tussen 19.00 en 02.30 uur Nederlandse tijd. Op de radio wordt o.m. aan de om 19.30 uur be ginnende wedstrijd van Nederland aandacht be steed tussen 19.25 en 22.00 uur. Op het tv-acherm zijn van daag van 18.00-18.30 uur (Ned.1) flitsen te zien van het wereldkampioenschap sprint (schaatsen) dat het afgelopen weekeinde in West Allis werd gehouden. Van 22.50-23.45 uur wordt de ijshockeywedstrijd Ne derland-Canada uitgezon den ook op Nederland. Woensdag RADIO: 08.03-08.08 uur Olympisch journaal; 20.25- 21.45 uur openingscere monie. TV: Nederland 1: 18.05- 18.30 uur ijshockey Zwe- den-Ver. Staten; 20.25- 21.00 uur openingscere monie; 22.40-23.10 uur al lerlei met o.m. het Neder lands ijshockeyteam. f PLACID - De Canadese rmoord. Zo wordt de ope- /edstrijd van Nederland Canada getypeerd. Lake lid is kennelijk goed op de fte van de Canadese achter- i iden van het Nederlandse ictj»ckey. Na de vermoeiende etr nuttige oefentrip in de "Hnigde Staten stelt de for- S)e van Hans Westberg zich psierkelijk monter op. „Van- H„r pakken we het eerste wyje", liet George Peternou- ti althans zelfverzekerd we- ■ru Niemand is trouwens j.ig" voor het tot de tanden apende Canadese team. iklt F afdjiet merendeel goede resultaten in de oe- waren de vrucht van een uitge- en uitvoerig selectiesysteem, onder su- en e van de legendarische pater Bauer, die landwerk" overlaat aan drie coaches, in augustus 1978 werd door Canada be- met de Olympische campagne, die in zo'n slordige vier miljoen gulden heeft In die maand werden in drie steden zo- ide try-outs gehouden waaraan 150 gese- le spelers deelnamen. In januari van het jaar waren twee groepen overgebleven, tp bleef in eigen land en speelde onder Na het duel met Canada wacht het Nederlands ijshockeyteam de confrontatie met Rusland. Het Russische team oefende in het ijspaleis maar niemand mocht erbij zijn. Alleen een veiligheidsagent (en de fotograaf die deze plaat desondanks kon maken) zagen de Russen in actie. andere tegen Dynamo Riga, de andere maakte een toernee door Europa, waar onder andere wedstrijden werden gespeeld in Tsjecho-Slowa kije. In augustus werd het aantal Olympische kandidaten teruggebracht van 60 tot 30, bijna allemaal universiteitsstudenten en als zodanig oprechte „amateurs". Basisteam Dat basisteam speelde in het afgelopen half jaar zo'n 60 wedstrijden, waarvan acht te gen profteams uit de NHL, de sterke Noord- amerikaanse beroepscompetitie. Derhalve West-Europa werden ook Japan en de Sow- jet-Unie aangedaan. Daar kruiste het team tijdens het Isvestiatoernooi voor het eerst ook de sticks met de Russische grootmees ters, die met 5-2 wonnen. Over de werkelijke kracht van het Canadese team is intussen toch weinig bekend. De be langstelling in eigen land voor de Olympiagan- gers wordt vele malen overtroffen door die voor de ijshockeyprofs. Dat vindt zijn neerslag in de media die aan het Olympisch avontuur weinig woorden besteden. Met Canada keert ook pater Bauer terug op het internationale toneel. Hij was de leider van het team dat in 1968 voor het laatst deelnam aan de Olympische Winterspelen. Canada was het ge- huichel rondom de amateurstatus beu en liet zich tien jaar lang niet meer zien op het inter nationale strijdtoneel waar de Sowjets de show stalen. Totdat twee jaren geleden de yerzoening tot stand kwam en Canada, met professionals, weer ging deelnemen aan het wereldkampioen schap. Vandaag volgt als logisch gevolg de Olympische rentree van de Canadezen. TON VAN ESCH ERDGOBEL ÏMANIPULEERD? Afgelopen Er gingen drie goalies mee naar Lake Placid, van wie een moest afvallen. De ijshockeycoach handhaafde Ted Lenssen en John de Bruijn waardoor Gerry Gö- bel(foto) ernaast stond. IKE PLACID Gerry Gö- I bekeek de eerste training n de Nederlandse ijshockey- >eg vanachter het plexiglas !t gemengde gevoelens. Hij ird immers een buitenstaan- r vanaf het moment dat ndscoach Hans Westberg -or Göbels naam een streep aide. Drie is te veel, en nog iror het begin van de Winter- élen zou voor een van de ie goalies die de reis naar de irenigde Staten meemaak- 1, het doek vallen. Dat lot If Göbel en prompt was het rste Olympische drama een ;(t. Voor Göbel was het in elk s ral moeilijk om begrip voor ^tbergs beslissing op te i£ngen. jvoelde me prima in vorm. Ik was er weer .jtmaal. Wanneer dat niet het geval zou zijn leest, zou ik nog niet eens in het vliegtuig #i gestapt. Bovendien speelde ik de eerste 'nwedstrijd een goede partij. Ik weet ook op welke gronden Westberg zijn keuze jjft bepaald. Hij heeft er mij weinig over ®[eld. Maar kennelijk is zijn vertrouwen in i de Bruijn groter dan in mij", veronder- Göbel. tberg: „Göbel is bijna twee maanden uit oulatie geweest door zijn enkelblessure. siaat pas een dag of tien weer in het doel. B t wellicht fit en is dat misschien ook wel, ij r ik houd er rekening mee d^t de Neder- se doelmannen in Lake Placid veel te M1 krijgen gezien het kaliber van de tegen- ders. Dat vereist dat ze meer dan hon- UI procent fit zijn en dat ze ook geen mo- |it aan zichzelf gaan twijfelen. Het was een ilijke keuze maar ik moest de knoop hakken". bnan jjttemin werden in het Nederlandse jiöp na het bekend worden van West- *"i keuze vraagtekens geplaatst. Göbel t als vakman een. onbegrensd ver- iwen bij zijn teamgenoten. Hij heeft bovendien bij herhaling ontpopt als een toernooidoelman bij uitstek, die een constante prestatie levert en groeit in een toernooi. Niet voor niets werd hij bij drie wereldkam pioenschappen uitgeroepen tot de beste doel man van het toernooi. Het laatst gebeurde dat het vorig jaar in Galati waar Nederland pro moveerde naar Groep A. Zijn teamgenoten zien hem node afhaken zeker omdat John de Bruijn dit seizoen nog niet de grote vorm be reikte en ook in het verloren oefenduel tegen Elmire 2-4) afgelopen vrijdag niet overtuig de. „Westberg-is toevallig ook de coach van Amsterdam, de club van De Bruijn", sloeg een van de spelers al aan het combineren. Waarmee opnieuw werd aangetoond dat die verstrengeling van functies maar al te snel tot „misverstanden" kan leiden. Gebaar Hoewel Göbel al lang en breed in het vliegtuig richting Amsterdam had moeten zitten, verblijft hij nog steeds in Lake Pla cid. Hij is een verstekeling in het Olym pisch Dorp. Het toegangsbewijs werd door handige Nederlandse officials "versierd", op aandringen van de spelers die hebben beloofd de kosten gezamenlijk te dragen. Een genereus gebaar, maar Göbel is niet van plan daarvan te profiteren. „Misschien dat ik hier een paar dagen blijf om nog wat van de sfeer te proeven. Maar ik blijf hier zeker geen twee weken achter het team aanlopen. Misschien ga ik naar huis in Canada, en dan weer terug naar Nederland". Blijft intussen de indruk hangen dat Göbel min of meer is gemanipuleerd en Westbergs keuze in feite al vast stond voordat de ploeg vertrok. Göbel grimlacht veelbetekenend en haalt de schouders op. „Vorig jaar zat ik aan vankelijk ook niet in de selectie. Pas toen Van Bilsen op het laatste moment afviel, werd ik erbij gehaald. Westberg zag me toen kennelijk als een noodoplossing". Met het afwijzen van Göbel is welhaast zeker een einde gekomen aan de internationale car rière van de nu 30-jarige Nederlandse Cana dees. De doelman van Tilburg Trappers be heerste de zeventiger jaren maar wil het wat rustiger aandoen. In Tilburg staat zijn opvol ger Hans Christiaans al ongeduldig te trappe len. „Het wordt tijd dat hij zijn kans krijgt", meent Gerry Göbel. „Bovendien kan ik mijn zakelijke beslommeringen steeds moeilijker combineren met de topsport. Het einde na dert". TON VAN ESCH LAKE PLACID De Neder landse Olympische vertegen woordiging, schaatsers, ijshoc keyers en officials van het NOC, hebben hun intrek geno men in het Olympische dorp. Het schijnt allemaal nogal mee te vallen. Natuurlijk zijn de kamers waarin de atleten verblijven niet aan de ruime kant twee man per kamer of „cel" een ruimte die straks door een delinquent zal worden ingenomen. Het complex is echter zeer ruim opgezet en ligt midden in de toch erg schilderachtige omgeving van Lake Placid. Omringd door grote bossen die als het ware met kunstenaars hand zijn neergesmeten tegen de machtige bergen, die deel uitmaken van de Adirondacks. De zon en de sneeuw, hoewel erg schaars, maken het geheel tot iets dat uitsluitend is ge sticht om ontspoorde mensen te huisvesten. De eerste bewo ners zijn niet ontspoord. Zij zijn de top van de internatio nale sportjeugd die zich op ui terst ontspannen, maar toch wel serieuze wijze voorbereidt op het grote gevecht dat Olympische Winterspelen wordt genoemd. Gisteren werd officieel de vlag gehesen ten teken dat Neder land ook „binnen" is. De drie schaatsers, Piet Kleine, Hilbert van der Duim en Yep Kramer en coach Egbert van 't Oever zijn goed te spreken over een en ander. Netjes Van 't Oever „De onderko mens zijn niet te groot, maar zeer schoon. Eenvoudig en net jes zullen we maar zeggen en dat is een belangrijk ding. Het eten is zeer uitgebreid en De kragen hoog opgeslagen, volgde een deel van de Nederlandse afvaardiging de welkomstceremonie in Lake Placid die inhield dat het rood-wit-blauw werd gehesen. het is allemaal zelfbediening. Wat het nadeel heeft dat je snel te veel neemt Daar moet je wat op letten, maar voor het overige hebben we geen re den tot klagen." Dat wordt door de jongens beaamd. Er wordt ieder dag wat getraind, maar voorlopig is men toch nog bezig met ac climatiseren. Het tijdsverschil speelt duidelijk mee in de prestatiecurve, die niet te snel stijgt. Rustig werken naar de dag waarop de tijd gezet moet worden. Waarmee moet wor den aangetoond dat Trond- heim een grote vergissing is geweest. Maar daarover laten coach noch rijders zich uit. Zij blijven vriendelijk lachen. Mo gelijk al omdat zij het zelf niet begrijpen. Van 't Oever: „Het zou onjuist zijn om diep in die materie te gaan spitten vlak voor een dergelijk groot evenement. We moeten hier in alle rust naar toe werken en daarvoor heb ben we de kans in dit dorp, dat erg ruim is en waarin je weinig hinder hebt van ande ren. Het zou wel eens verfris send op de jongens kunnen waken".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17