UANHUSIV Bewonderen en proeven op de Roka i Lente Rijpere man niet langer stiefkind van de mode OM DE TUIN BINNENLAND LEIDSE COURANT Tot en met 14 februari valt er in het Beatrix-Gebouw f Utrechtse jaarbeurs nog een stroom nieuwe etensj resp. uitbreiding van reeds bestaande assortimentenig wonderen en te proeven op de Roka. Dat er heel w; gaat in de levensmiddelenbranche bewijzen de cijfflt 1979 werd er voor meer dan twintig miljard gulden in| zet, waarvan ongeveer 40 procent via grootwinkelbedL verbruikscoöperatie, 35 procent via de grote, 15 proceT de middelgrote en 10 procent via de kleine zelfstandi drijven. II li De beurzen te Utrecht zorgen volgens mr. A. Geurtsen, vjf ter van de adviescommissie van deze internationale leveu delenhappening voor veel werkgelegenheid. Reeds in |c bouwperiode besteedt het Jaarbeurspersoneel aan voorbede de werkzaamheden zeker 2000 manuren. Voor het aanja van materialen nog eens 5000 manuren, terwijl vier beuiid bij een gemiddelde standbezetting van vijf man 125.000 mfe opleveren. Het inpakken van de goederen en het demd van de stands leveren in totaal 222.000 manuren of ruè manjaren. Dit dan alleen wat de directe werkgelegenhii treft. Als voorbeeld nam mr. Geurtsen natuurlijk de Rokaz deze beurs kan toch model staan voor welke vierdaagse dan ook. Ondanks de weinig hoopvolle toekomst acht hijk serves van het bedrijfsleven nog niet geheel verdwenej zijn ze sterk aangepast. Men zou zich kunnen afvragen of het zin heeft een aantal we artikelen op de markt te brengen die aan research en cage veel geld eisen. Mr. Geurtsen evenwel zegt dat meL de markt heeft doorgelicht alvorens met iets nieuws te y De nouveauté zou dus een gat in deze markt vullen. WL deze mening echter graag voor rekening van mr. Geurti Het nieuws op de Roka is grotendeels gericht op de wijzü in het consumptiepatroon van de laatste jaren: prefabvoel reformartikelen. Bijzonder lekker zijn de sojanootjes van 8 B.V. te Tilburg, een 100 procent natuurprodukt met eet! vetgehalte (26 procent), rijk aan eiwit. Deze snackjes ziji de smaken kerrie, paprika en saté (150 gr./ 1.98). Delisanjj met een assortiment (van boekweit tot zeezout) waarbij „j>: se" kalorie-arme beschuitbollen, natuurkaas, volkoren mie en spaghetti, alsmede choco-muesli. (Binnen twee dagen! beurs op de supermarkt te verkrijgen). Natuurfarm Dfci heeft 74.000 kippen vrij rondlopen (niet gekortbekt) ent wekelijks 350.000 scharreleieren naar de supermarkt. De naar deze eieren groeit. Vroom en Dreesmann zal binrji „Froyo" gaan verkopen, een geheel nieuwe saladesoort rr procent magere yoghurt inplaats van mayonaise (smaaV; rukkelijk). E.E. Bieze te Almere is de importeur. Verder voor een makkelijk maaltje: (nieuwe) Französisck kraut en Französische Weinkraut in blik. Skol brouwerijl wennen bierdrinkers met pijpjes bier die 25 procent min lorieën bevatten. Avita B.V. levert straks biologische ba| ding. Voor hoestende kinderen (en hun ouders) is er een k sche hoeststroop, bereid uit denneknoppen, thijm en kruiden, zonder toevoeging van evidrine 6,95). KaasI bers kunnen snel een fondue op tafel brengen met een ki dasana natuurkaaspoeder (naam Grozette) (f 6.25). Een kirsch erin maakt het voor volwassenen extra lekker, g Reformvoeding in milieuvriendelijke verpakking (karto nieuw in Europa een noten- en zuidvruchtenmelange door ook cocos is gemengd. Voor de kinderen is er een he produkt: kandijknotsen, gekristalliseerd aan een houtenD (in doosjes van 12 stuks). Ook geschikt voor het zoeten vai tails, longdrinks of ijskoffie. Bruine kandijsuiker is er nu klontjes. Danerolles heeft zijn assortiment uitgebreid m, variëteiten: weekend-, ontbijt- en boerenbroodjes. Het b; j deeg in de aangegeven vorm vouwen, twintig minuter oven en daarna knapperig op tafel. Tenslotte als nouveau; molie bestaande uit 50 procent onverzadigde en 50 proce zadigde vetzuren. Deze olie mag alleen op lage tempi, worden gesmolten. Daarna is ze helder en goudkleurig. De lente begint in Bovenkarspel zeggen de West-Friezen! hebben ze het over de Westfriese Flora die traditiegetrof houden wordt tegen het eind van februari in de (verwf veilinghallen in Bovenkarspel. Dit jaar gebeurt dat van 1L met 24 februari en de tentoonstelling staat in het teken i Olympische Spelen. Ontwerper Johan Weisz is al geruime tijd druk bezig i show waarin duizenden bolbloemen worden verwerkt, tree wordt gevormd door de vijf olympische ringen. Dai een ruïne de achtergrond voor een forse partij freesia's. bloemenfestijn kan de bezoeker verder een overdaad ai cussen, irissen, cyclamen, lelies en natuurlijk tulpen veji ten. Wie niet langer wil wachten op zon en zaligheid in eigf kan in Bovenkarspel gaan kijken. Wie dat te ver vindt ml niet wil missen moet op 14 februari naar de tv kijken. B neemt in de bloemenpracht het programma „Zing met on op. De bloemenkwekers gebruiken deze en andere tentd) lingen om meer belangstelling te kweken voor iets datf populair is in Nederland: de bloem. De teelt van bloemen is een belangrijk onderdeel van onze 'agrarische bezigheden. Per jaar worden miljoenen kilo's snijbloemen uitgevoerd. Voor al naar de Bondsrepubliek die in de eerste negen maanden van 1979 69,4 miljoen kilogram bloemen uit Nederland kreeg. Een beetje vreemde benade ring om fraaie zaken als rozen, hyacinten, tulpen of welke bloemen dan ook per kilo te verkopen maar de kwekers re kenen nu eenmaal zelf met die aanduiding. Alle kilo's samen waren in die periode goed voor 637,9 miljoen Duitse Marken. Nederland is niet het enige land dat bloemen uitvoert buren maar wel de grootste leverancier. In totaal kopen sers voor 887,2 miljoen Mark. Wij nemen daar dus het deel van voor onze rekening. Italië komt op de tweede l De prijs van de geëxporteerde bloemen steeg per kilogij opzichte van 1978. Dat was vooral te danken aan de an bolbloemen en de asparagus; rozen en andere bloemen goedkoper de grens over dan wij gewend zijn. Omdat Duitsland zo'n belangrijk land is voor onze bloe port houden de Nederlandse kwekers hun Duitse klanti in de gaten. Ze weten bijvoorbeeld dat de omzet per klai bloemenwinkels in de Bondsrepubliek verleden jaar tiei nig steeg ten opzichte van 1978. Van 14,60 Mark naa' Mark. En er zijn een groot aantal mensen bijgekomen dij ger niet, maar nu wel een bloemetje meenemen naar huis 1974 tot 1979 is dat aantal gestegen met maar liefst derii cent. Niet alleen de ontwikkelingen bij onze oosterburen j gevolgd, ook andere belangrijke bloemen producerende j worden nauwlettend in de gaten gehouden. Onze kwekers weten bijvoorbeeld ook dat de hoeveelheii waarop in Schotland bloembollen worden geteeld met v cent is uitgebreid, dat de Franse uitvoer van rozen er sterk terugliep en dat vanuit de Italiaanse Rivièra mei men zijn geëxporteerd dan in voorgaande jaren. U zil voor U en mij puur plezier is, wat ons in voorjaar en zoi I veel genoegen schenkt, is voor de vakman-kweker pur lijkheid. Hoewel ik mij een vervelender produkt kan voo dan bloemen. l 1 Mens en dier vechten al jaren lang tegen de witte dood in de bergen. Het gebeurt herhaaldelijk dat skiërs en wandelaars overvallen worden door een lawine. Dit gevaar is vooral aan wezig als, na een lan ge periode van vorst en sneeuw, plotselin ge dooi invalt. In Ober Wallis in Zwit serland staan meer dan 2000 honden met hun begeleiders in de starthouding om te hulp te snellen als er iemand vermist wordt en misschien wel is bedolven on der een sneeuw vracht. Mens en dier hebben een lange training achter de rug. Het succes van hun optreden hangt af van een perfecte harmonie. %*De ervaring van de be- - geleider, die de hond heeft geleerd op welke v plaats in het lawinege- bied hij moet gaan zoe- ken, zal samen met „de neus" van het dier moe ten leiden tot een be slissing, waarvan dik wijls één of meer men senlevens afhangen. De enige vrouw in Zwitser land, die bij de red dingsploegen van de SAC (Schweizer Alpen Club) is ingezet is Ber tha Sporrer, die met de prachtige herder „Fen- ja" werkt. Ze woont in Saas Fee, in een flatje boven het eerste cabi nestation naar Plattjen, van waaruit het rode gondeltje nog hoger stijgt tot Felskin. Binnen is het erg gezel lig en warm. De hond die in zijn mand ligt, volgt de bewegingen van zijn vrouwtje nauwkeurig. Ze zijn zó op elkaar ingesteld dat ze bij wijze van spreken eikaars gedachten kun nen lezen... „Je moet een persoonlijke bin ding met je hond heb ben", zegt Bertha, „an ders kun je het wel ver geten. Als er een lawi nemelding komt (en dit kan op elk uur van de dag; ze heeft daartoe ook een speciale alarm bel in haar zitkamer) moeten Fenja en ik het samen opknappen. Ik neem haar in een tuig op mijn schoot, terwijl ik zelf met een rugzak en touw aangebonden onder aan een helikop ter hang. Boven het la- DINSDAG 12 FEBRUARI 1980 PAGII TINY FRANCIS Saas Feo, het werkter rein van Be rtha Spor- ren. Toch is zij nooit bang wan neer zij moederziel alleen met haar hond in een dergelijk gebied wordt neer gelaten om mensen in nood te kun nen helpen. winegebied laat men ons in de sneeuw zak ken en daar sta je dan. Als je in een dergelijke situatie niet op elkaar vertrouwen kunt, ben je nergens meer". Bertha Sporrer spreekt over de hond alsof het een menselijk wezen betreft. En dat is Fenja ook bijna... Ze werkt na intensieve training nu vier jaar met haar leid ster en behoort tot de elitegroep (Brevet C). „Ik heb veel van Fenja geleerd", zegt mevrouw Sporrer. „Ze is niet al leen een perfecte „de tective" om het slacht offer op te sporen, maar ze heeft onvoorstelbaar veel uithoudingsvermo gen". Toen haar man, Bergführer Sporrer (die ook hondeleider was bij de hulpbrigade in de Alpen) overleed, nam zij zijn taak over. Ze werkte tevoren met Niko, Cilli, Falk, Prinz en Ygor. Deze laatste hond was bij een vrese lijk ongeluk betrokken. In 1975 woedde er een orkaan over Europa, waarbij een gondel naar Felskin met 39 mensen erin 9 uur lang geblok keerd werd. De Piste- dienst zond drie man nen naar de plek des onheils met wollen de kens, brood en thee voor de slachtoffers. Maar de reddingsploeg verdween in de diepte. Toen werd Bertha Sporrer met haar hond Ygor ingezet om pools hoogte te gaan nemen. „Tegenwoordig", zo vertelt Bertha Sporren, „gebruikt de Hundefüh- rer het liefst herders honden voor het werk in de sneeuw. De „Ber- nardiner" is legende geworden. Ook het fles je cognac dat hij op briefkaarten altijd om de nek heeft bengelen is zinloos. Een gewonde of ingesneeuwde mens mag helemaal geen cog nac hebben; die moet je warme thee of bouillon geven. Bovendien be vriezen de lange haren van de Sint Bernhard door de sneeuw die zich daarin verzamelt". Gedreven door groot idealisme werkt de hulpdienst in de Alpen en het Voralgebergte. De gevaren waaraan de mensen, die hun leven inzetten voor veronge lukten, blootstaan, zijn voor een leek niet te overzien. Door de toe name van het aantal wintersportvakanties en bergtochten op ski's ko men steeds meer onge vallen voor. Tallozen danken hun leven aan het snelle en moedige optreden van de hulp verleners, die over heel Zwitserland hun stand plaatsen hebben. Is Bertha Sporren nooit bang als ze moederziel alleen met haar hond in een rampgebied wordt neergelaten? „Nooit", zegt ze, „je weet dat er een mens in nood is en dan denk je niet aan angst. Je hebt maar één gedachte: ik moet hem vinden". Decennia lang is de rijpere man het stief kind van de mode ge weest. De dandy uit de jaren twintig zag er nogal kwiek uit met zijn strooien hoedje en zijn nauwe broekspijpen. Maar nauwelijks was hij de drie kruisjes gepas seerd of hij stak zich in een fantasieloos zwart pak zonder kraak of smaak. De jaren dertig lieten hem lopen met fladde- rende broekspijpen a la filmster Robert Taylor en met een gleufhoed. Accessoires het kleine raffine ment, dat de vrouwen mode altijd kenmerk te ontbraken bij hem geheel. De jeans- rage, die een bepaalde levensinstelling moest vertegenwoord igen progressief denken en handelen, maling hebben aan al les gaf wat meer armslag. Slanke man nen wilden er graag in gezien worden. Niettemin werd de spijkerbroek, geïnspi reerd op de cowboy broek of werkkleding, een bijna dwangmati ge outfit, een hand schoen die, wilde men meedoen, iedereen moest passen. Tot ver velens toe. De spijkerbroek, waaro ver overigens geen kwaad woord (hij zal naar de laatste berich ten uit Parijs deze zo mer een geweldige come-back beleven), is ook voor de modebe wuste man niet meer Ongevoerde, dubbelface alpacca- ja38©n horen bij een vierdelige eet. Het interieur ie afgebiesd in de kleur van de blazer. De mouwsplit- ten van dit gemakkelijk zittende kledingstuk vertegenwoordigen de zogenaamde doktersmouw. Ge haakte das- en boordklem maken er een gentlemanlike look van. De blazer heeft zes knopen, opge stikte klepzakken en het door de zakenman zo geliefde ticketpocket. Dit schippersjasje (cabinblazer dus) komt op ongeveer 349,-. pakkenwerk zette in! Miel van Gils (Roosen daal), de man die de va derlandse herenmode tot ver over de grenzen aanzien gaf, pakte deze trend op. Hij ontdekte dat de man bij het be reiken van een bepaal de leeftijd in de mode feitelijk weinig kanten uit kon. Van Gils, de grootste Nederlandse confectionair, vertegen woordigd in Tunesië, Griekenland, België, Texas en Mexico, is de man van de taylorlook, met aandacht voor de tails. Voor 1980-1981 geeft hij met ingang de mogelijkheid keus te maken uit een assorti ment kleren: pakken, colberts, blousons, pan- van de herfst de „man die het gemaakt heeft" talons en overjassen, kortom een totaal mo debeeld waarin hij ziet van 's ochtends tot 's a- vonds thuis voelt. Hij zoekt het minder in het extravagante, meer in uitgekiende comfort en herkenbare kleinighe den. Ruud Krol en Wil lem Ruis zullen bij hem dressmen worden. In het komend winter seizoen zal Society Shop als marktleider van de betere maar toch be taalbare herenmode met Miel van Gils de klassieke Engelse rich ting inslaan. Tegemoet gezien worden veel prince de galles, pied de poules, krijt- en hair- pinstrepen, visgraatjes, cheviots en schaduw- ruiten. Geliefd zullen zijn de op het maatpak geïnspi reerde maar toch ge confectioneerde driede lige pakken en zelfs vierdelige sets, bestaan de uit een overjas, een broek, colbert en een vest. Van het colbert zal men de mouw kunnen omslaan doordat de manchet is open te kno pen (de zogenaamde doktersmouw). De half- verdekte of blinde slui ting wint veld. Het dub bele borstzakje is een herkenningspunt. Over jassen zullen vanuit een fantasiesplit bij de taille ruimte geven en de man in staat stellen een zwierige looppas aan te nemen. Het kleurbeeld voor de winter 1980- 1981 voor mijnheer be staat uit de basiskleu- ren: safari, metaal- blauw, bordeaux, mos terd en warmgrijs. „Angeseilt" hing ze 's avonds om 8.20 uur aan het hefschroef- vliegtuig om de ploeg te zoeken. „Er was geen spoor van licht en ik kon nauwelijks uit de voeten. Het was een heilloze taak. Ergens la gen een rugzak en een handschoen, maar Ygor die doorgaans onder zulke omstandigheden een slachtoffer binnen twee minuten opgraaft, kon niemand vinden. De hele nacht ben ik wanhopig bezig ge weest. Je kent zo ie mand, je houdt van hem, hij is je collega, die laat je toch niet in de steek". Twee hulpverleners werden gevonden, maar de 25-jarige Franz Gi- sler, van wie de rugzak was, bleef zoek. „Toch is het raadsel opgelost", zegt Bertha droef. Ze is nog steeds aangeslagen als ze over die' ver schrikkelijke nacht spreekt. „Toen het de volgende dag licht werd zag een nieuwe red dingsploeg Franz in een boom hangen. Hij was met een lawine meege sleurd en had zich niet uit de takken kunnen bevrijden. Daarom was er geen spoor van hem in de sneeuw te vinden geweest en had Ygor hem niet kunnen op sporen... Reddingsploeg leider Dominique Gnos was al eerder (gewond) geborgen en Richard Steiger van de brigade uit Visp bleek met de schrik te zijn vrijgeko men. Alleen Gisler was gedood". Volwassen kleren voor rijpere man nen. Voor 1980-1981 veel gedekte sluitingen, (foto's uit de collectie van Society Shop). Klassiek voor het ko mende sei zoen. Een trenchcoat met over kapte rag- lanmouw. Links een college-bla zer met on dergescho ven schou derlijn. De revers blij ven echter smal. Let op de daspin, die naar alle waarschijn lijkheid zijn terugkomst zal beleven. bevroren ledematen, eerste hulpverlening, kunstmatige ademha ling, mond-op-mond beademing, enzovoort. We moeten altijd in training blijven. Verder moeten we steeds weer het reddings- en verze keringswezen van de SAC doornemen". „Hond en baas volgen samen de opleidingscur sussen. Voor de A-lawi nehond is de opvoeding het voornaamste. Als je met je hond begint (de cursus duurt twee a drie jaar) is opvoeding het voornaamste. Aan het einde van de opleiding moet hij iemand kun nen opgraven die onder een laag sneeuw van 80 tot 100 centimeter be dolven is. De B-hond moet een eenvoudige ongevalssituatie kunnen overzien. Volharding bij het zoeken in bittere kou en bij zware wind is belangrijk. De C- hond (zoals Fenja) kan een zware ongevalssitu atie beoordelen, ook bij tegenstrijdig ooggetui genverslag zijn eigen vluchtwegen zoeken met overwicht op het publiek. Hij mag zich dus niet in de war laten brengen door gesticule rende of opgewonden mensen, die hem probe ren op een ander spoor te zetten dan hij zelf heeft gevonden. Door intensief zoeken, ook in verontreinigde sneeuw die het spoor bijster maakt, moet hij tot twee meter diep volhar dend blijven graven". weg te branden. Hij voelt er zich lekker in en zal hem nooit opge- tigers en rijpere man nen gegroeid met een eigen gezicht. Coutu riers bemoeiden zich er mee, met Cardin in de voorhoede. Italië, Frankrijk en Duitsland Bertha Spor ren, de enige vrouw in Zwitserland, die met haar hond Fenja bij de hulp brigade in de Alpen werkt. Hier staat zij bij het meetsta tion in Saas Fee, van waar zij elke dag het woerbericht doorbelt naar Davos. Ze meet de hoogte van de sneeuw in eon uitge zet gebied en beoor deelt de kans op la winegevaar of sterke sneeuwval. Ze is de op volgster van haar overle den echtge noot, die do bergen ken de als de palm van zijn hand... Bertha Sporrer bedient 22 weerstations in haar gebied, waarvoor ze da gelijks peilingen doet in Saas Fee. Elke ochtend geeft ze de weerberich ten door naar het cen trale punt in Davos, waar alle berichten var de SAC binnenkomen. Er zijn bij rustig weer natuurlijk weken dat u er niet op uit hoeft?. Bertha: „We hebben maandelijks training- sdagen op oefenterrei nen op 2200 meter hoogte. Daar moeten we bijscholen, samen met onze honden. Het pro gramma omvat het praktisch inzettèn van de dieren, kompas- en kaartlezen, rapporten maken over de presta ties, behandeling van ven. Daarnaast echter is gaandeweg weer een mannenmode voor der- zetten zich in voor de tails, belijning en stof gebruik. De trend om de man wat fantasievol ler te kleden sloeg zelfs over naar Amerika. De periode van het pure sa

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14