-Spanjaarden Jweten produkt ïteeds beter te verkopen onsument in oosten en noorden besteedt Imeer aan bloemen GROENTE FRfHT «EMEN BêLLBNI Weer grote bloem enh ulde Valentijndag ~W MINDER VROEGE KOMKOMMERS EERSTE MAAND VAN HET JAAR WAS GOED AREAAL VAN APELDOORN-TULP GEKROMPEN AND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 11 FEBRUARI 1980 PAGINA 9 cel erso Tlar ALICANTE Spanje ligt sies te organiseren zijn voor m(jvoor de vakantieganger die detaillisten in de Hollandse Prf]het vliegtuig neemt op een tuinbouwcentra. Dit laatste 'afstand van twee tot drie even terzijde. 1 Sluur. Goed beschouwd dus Pascual Hermanos is opge- vrijwel naast de deur. Het richt door drie broers. Zij 's 4?£ron\ I!1C »tZ<j v®rw®n" bouwden in 25 jaar een ex- derlijk, dat Nederlandse porthuis op dat tot de groot- ar £r?fnte" en "roitunportbe* ste Van Spanje behoort. Bij de drijven eens in het jaar een citrusuitvoer bezet Pascual npr klanten uitnodigen Hermanos al jaren lang de P om de Spaanse plantages te1 eerste plaats. Voor de groen- pm kofnen aansch°uwen. De tenuitvoer werd bewust ge- animo onder de Hollandse kozen voor de eigen produk- jrossiers en groenteboeren tie. Men wilde onafhankelijk n d'S daarvoor uiteraard zjjn van het aanbod op de groot. vrije markt. De reden liggen ilijf tot dusver hadden deze stu- voor de hand. De Spaanse mj diereizen vrijwel allemaal tuinder voert vaak een onge- s Mhet citrusgebeuren rondom sorteerd produkt aan en teelt tuk Valencia tot doel. Voor het r^n die in West-Europa do eerst maakte onlangs een n*et gewenst zijn, met name e p groep groente- en fruitdetail- geldt dit voor tomaten en iet( listen intensief kennis met de komkommers. Dankzij de ei- at u Spaanse groenteproduktie. 6en teelt kan men de pro- 'at Zij waren te gast van de duktie op de eisen van de in- r a Spaanse exportgigant Pascual ternationale klantenkring af- lermanos. De in feite kost- stemmen. Een van de sterk- debare propaganda voor het ste troeven vormt de kléin- win Spaanse produkt slaat bij de verpakking, die afgestemd is ie groente- en fruithandelaren °P de verkoop in supermark- vol lijzonder goed aan. Men kan^e.n- *n feite komt het verhaal net zich afvragen of de Neder- hier op neer: De Spaanse tuinders hier geen tuinders werken zo slecht sa id kansen voorbij laten gaan. rnen, dat de handelshuizen m voor de eigen teelt hebben ,M1 Tegen veel lagere kosten gekozen ten einde zich van zouden er interessante excur- een continue, homogene Don Antonio Pascual: ijs bergsla suc ces. Detailpakstation voor tomaten. Produktie Vorig jaar produceerde Pas cual Hermanos 53.250 ton groenten. Hiervan werd 41.180 ton geëxporteerd. Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat de eigen teeltactiviteiten op de uitvoer gericht zijn. De niet-exportwaardige kwali teiten belanden gewoonlijk op de binnenlandse markt. De eigen produktie omvat een grote reeks groenten en ook enkele fruitsoorten: to maten, bleekselderij, meloen, ui, suikermais, druif, bloem kool, aardappel, aarbei, kers, paprika, artisjok, broccoli, ijs bergsla, aubergine. Men streeft naar een teeltareaal van een duizend hectare. Niet aaneengesloten, maar verspreid langs de Middel landse Zeekust. Zij het met een concentratie in Alicante en Almeria. Tomaten Het grootste produkt is onge twijfeld de tomaat. De pro duktie daarvan ligt op 35 miljoen kilo. Een 24 miljoen kg bestaat uit het ronde type en een 11 miljoren kg uit het vlezige marmande type. Zo'n driekwart van het totaal gaat weg voor export. De volle- gronds tomatenteelt in de omgeving van Aguilas is zeer indrukwekkend Aguilas ligt even ten Noorden van de provinciale grens tussen Ali cante en Murcia. De heuvels zijn tot aan de top beplant met tomaten. De steun ge vende bamboestokken mar keren de rijen. Pascual Her manos teelt ook tomaten on der plastic. In het dorp staat de sorteer- en pakloods voor tomaten. Deze heeft de gi gantische capaciteit van 40- ton per uur. De klant mag zeggen hoe hij de tomaten verpakt wil hebben: in zes kilo.- bakjes, in netjes, in fo liedoosjes.... Water Het water vormt in Spanje de beperkende factor. Vaak wordt het over vele tiental len kilometers aangevoerd. De nu zo vruchtbare tuin bouwgebieden in Zuid-Span- je zouden zonder het aange voerde water in woestijnen veranderen. De overheid on derneemt gigantische projek- ten om het beschikbare wa ter op de juiste plaats te bren gen. Natuurlijk is niet alles voor de landbouw bestemd. Ook de industrie en het toe risme "eisen vele kubieke me ters op. Dus ook in spanje zijn er grenzen aan de tuin- bouwproduktie. Voorlopig lijkt daar nog aardig rek in te zitten. De water- en meststof- besparende technieken, zoals druppelbevloeiing werpen trouwens een heel nieuw licht op het Spaanse produk- tiepotentieel. Wij moeten er in ieder geval van uitgaan dat de goed geleide teelt/ex portbedrijven, bijvoorbeeld Pascual Hermanos, in staat zijn de tuinbouwtechnische kennis van over de hele we reld te importeren. De toe passing in de Spaanse situatie vraagt uiteraard de nodige tijd. N-ONDERZOEK WIJST UIT: DEN HAAG De Nederlandse con sument geeft steeds eenzelfde deel ,n*van zijn nog steeds groeiend besteed- ,r* «aar inkomen uit aan bloemen en Ci planten. Hierbij is het opvallend dat nin het oosten van ons land de beste- dingen aan potplanten hoger liggen (u Ian in het westen, ondanks een lager besteedsbaar inkomen. Üit is eveneens het geval in het noorden van ons land. Het verbruik van snijbloe- men blijft daar evenwel achter. In het zuiden blijft de besteding voor zowel pot- j. planten als snijbloemen achter. In de re- gio's oost en west wordt relatief van het besteedbaar inkomen meer besteed aan p i i««i bloemen en planten dan in de regio's -KetiCllJK noord en zuid. Daar kan dan ook worden mi gesproken van een onderconsumptie. regionaal verbruik van bloemen en planten wordt veroorzaakt doordat deze veilingen, hetzij via de groothandel het zij via detaillisten zelf op die manier de regio's voorzien. Bovendien kunnen be paalde veilingen ook andere regio's be voorraden. Er zijn ook handelskwekers die hun af zet grotendeels buiten de veiling om ver zorgen. Dit alles leidt er toe dat slechts voor 56 procent van het binnenlands verbruik in Nederland via de veilingen plaats vindt. Gesteld wordt dat de bloe menveilingen in het Westen hun regio goed verzorgen. Een en ander kan worden geconcludeerd uit het onderzoek dat is ingesteld na mens de Vereniging van Bloemenveilin gen in Nederland (VBN). Bij een index cijfer van 100 voor geheel Nederland, komt het westen aan een besteding van 130 voor snijbloemen en 115 voor plan ten per hoofd der bevolking. Het minst gunstige komt het noorden uit de bus met respectievelijk 73 en 64 en met een totaal bestedingscijfer van 5,6 tegen 7,3 als hoogste besteding in het oosten. Het aantal geregistreerde verkooppunten zoals winkels en ambulante handelaren, ligt in het westen met 6,8 per 1000 inwo ners het hoogste. Dat bedraagt in het S noorden 3,7, het oosten 4,8 en zuiden 4,3. In het westen bezet de ambulante (straa thandel de belangrijkste plaats met 47 procent. Doch in andere gebieden met een lager percentage nemen andere han- delsvormen zoals tuincentra, kwekers en levensmiddelenbedrijven een sterk toe nemende positie in. Veilingen In noorden gaat 34 procent van de ver koop via de veilingen 't Noorden en Leeuwarden, hetgeen redelijk wordt ge noemd. Daarentegen is er in het oosten en zuiden geen sprake van een optimale marktvoorziening met respectievelijk ruim 11 en 15 procent. Een dergelijk beeld is ook naar voren gekomen tijdens het onderzoek naar de detailhandel in die regio. Zo bleek dat de inkoop van ro zen in oost en zuid voornamelijk buiten de veilingen om gebeurde. Geconsta teerd wordt in het rapport dat voor de meeste regionale veilingen toekomstmo gelijkheden aanwezig zijn. Zelfs zijn mo gelijkheden om die positie te versterken. Daartoe is een evenwichtige opbouw van assortiment afgestemd op de regionale vraag, noodzakelijk. Het voornaamste probleem wordt gevormd door de specia lisatie op de teeltbedrijven in de regio. Via tijdelijke of permanente samenwer kingsvormen zou volgens de onderzoek commissie, voor de problemen ten gevol ge van die specialisatie, een oplossing moeten worden gevonden. De veilingen nemen in de voorziening van bloemen en planten in de regio's een 1 'belangrijke plaats in. Voor wat het wes ten betreft zijn dat de veilingen Aals meer, CCWS, Flora, Berkel, EMM, Utrecht en Beverwijk. In noord zijn dat I Leeuwarden en 't Noorden, in oost VV'70 en zuid Tilburg. Doch daarnaast worden ook op verschillende groenteve - lingen bloemen geveild. Geconstateerd wordt echter dat er ook rechtstreekse verkoop door kwekers consumenten bestaat. Het hoge aan deel van de yeilingen in het westen voor Twijfels Twijfels zijn er over de toekomstige ont wikkeling ten aanzien van de veilingen te Beverswijk en Leeuwarden, waar de omzet zodanig is, dat op langer termijn niet kan worden voldaan aan de voor waarden welke voor een goed functione ren vani een regionale veiling moeten worden gesteld. Alleen door de combina tie van deze beide bloemenveilingen met een groenteveiling is voortbestaan gedu rende een aantal jaren nog mogelijk, waarbij de duur sterk afhankelijk wordt gesteld van het te voeren beleid. Honselersdijk Op donderdag 14 fe bruari is het Valentijndag, de dag der vriendschap. Ook in Nederland is het langzamerhand een goede gewoonte geworden mensen bij die gelegenheid een bloemetje te geven. Vriendschap pen kunnen op die dag eens extra worden onderstreept. Het is een ge bruik die uit het buitenland is komen overwaaien. Volgens de legende is er een monnik Va- lentijn geweest die de mensen goede raad kon geven wanneer zij met hun problemen bij hem kwamen. Zijn vele bezoekers gaf hij ten afscheid een vriendschapsbloemetje uit de klooster tuin mee. De Vereniging „De Nederlandse Bloe misterij" zet al jarenlang groepen men sen, die zich op de een of andere manier voor hun medemensen hebben ingespan nen, rond 14 februari in de bloemen. Dit jaar denkt men aan mensen die werk zaam zijn in de verpleging, de bejaarden zorg, de kraamverpleging, gezinszorg, maatschappelijk werk en aan de vrijwil ligers op deze terreinen. Iedereen die hiermee bezig is doet dit met een extra gevoel voor zijn medemens. Daarom worden vandaag in de Coöperatieve Centrale Westlandse Sierteeltprodukten- veiling (CCWS) te Honselersdijk verte genwoordigers van deze groepen in de bloemen gezet. Op dezelfde tijd zijn Va- lentijn-bloemstukken bezorgd bij een 16- tal secretariaten van de organisaties uit deze dienstverlenende sector. Uit de areaalsteekproef van het C.B.S., ge houden in de maand december, blijkt dat er rond de jaarwisseling een komkomme- raanplant was van 175 ha. Dat betekent dat er 20 minder aangeplant werd dan in 1979, want toen bedroeg de oppervlakte 219 ha. Naar alle waarschijnlijkheid valt de oppervlakte, die in januari is aange plant, groter uit dan 175 ha. De kleinere oppervlakte komt dan ook tot uitdrukking in de huidige aanvoer. De gemiddelde prijs bedroeg in de afgelopen week 1,35 per stuk. Vorig jaar lag de gemiddelde prijs op 1,02 per stuk. De Hollandse komkommers zullen de komende tijd op de Westduitse markt hoofdzakelijk con currentie ondervinden van Griekse kom kommers. De Griekse export wordt even groot geschat als vorig jaar. Het is echter niet duidelijk wanneer Griekenland het hoogtepunt in de export bereikt. Van vrij dag 1 tot en met maandag 4 februari ex porteerde Griekenland 386 ton. Voor de komende week lijkt de prijs zich te kun nen handhaven. Franse aanval Frankrijk heeft Nederland wat de sla-ex- port betreft duidelijk in de wielen gere den. Er waren dan ook voortekenen dat de Franse export langzaam maar zeker groter werd. In de periode van 28 januari t/m 1 februari exporteerde Frankrijk maar liefst 1214 ton sla naar West-Duits- land. In vergelijking met vorig jaar was er sprake van een toename van maar liefst 950 ton. Dit is een ontwikkeling die wel tot denken aanzet. De storm lijkt voorals nog niet uitgeraasd want van 1 t/m 4 fe bruari (de export van 2 dagen) werd er 440 ton geëxporteerd. De aanvoer van sla op de Hollandse markt is aanzienlijk. In december werd er 300 ha. aangeplant de oppervlakte nam in vergelijking met vo rig jaar met 44 ha. toe. Rond de jaarwisse ling stond er 1262 ha sla gepoot. Dat bete kende dat de oppervlakte op dat moment 7 groter was dan vorig seizoen. Er kan daarom voor de komende tijd op grotere aanvoeren gerekend worden. Uit al deze gegevens kan afgeleid worden dat de sla- markt een moeilijke tijd tegemoet gaat. In de afgelopen verslagweek daalde de ge middelde prijs naar een kwartje per krop. Zware en zuivere sla lijkt nog een redelij ke prijs op te brengen. Voor de lichtere sorteringen zullen de prijzen teleurstel lend laag blijven. Opbinden van tomaten. Overige gewassen Voor tomaten is men op de Hollandse markt voorlopig nog aangewezen op de' import van buitenlandse tomaten. De vruchtzetting van de gewassen verloopt redelijk. Toch zou iets meer zon het hele proces gunstig beïnvloeden. De opper vlakte tomaten die in december gepoot werd was nagenoeg gelijk aan die van vo-. rig jaar, nl. 445 ha. De andijvie-prijs viel vorige week wel erg laag. Dit berustte op een misverstand. Er stond geschreven dat de gemiddelde prijs 1,12 per kilo be droeg, dit moest zijn 2,12. De belangstel ling voor dit gewas was de afgelopen week zonder meer goed te noemen. De prijs liep zelfs verder op, want er werd ge middeld 2,50 per kilo betaald. Het aan bod lijkt niet veel te veranderen, er mag daarom op vaste prijzen gerekend wor den. Het aanbod van prei vertoonde een groei. Dit had weer tot gevolg dat de prijs geen stand wist te houden. De gemiddëlde- prijs daalde naar ƒ1,01 per kilo. Het aan- bod van prei lijkt onder invloed van het zachte weer verder toe te nemen. De prijs zal als gevolg hiervan verder dalen. Het aanbod van radijs valt groter uit dan vorig jaar, het gevolg hiervan is dat men met een lagere gemiddelde prijs genoegen moet nemen. Er werd de afgelopen week f 1,20 per bos betaald (vorig jaar 1,42). De aanvoer lijkt weinig te veranderen, er wordt op een vaste prijsvorming gere kend. Voor boerenkool kwam er een uit stekende prijs op klok, er werd namelijk 92 cent per kilo betaald. Raapstelen wer den de afgelopen week goedkoper, de ge middelde prijs daalde met bijna een dub beltje per bos en bedroeg 17 cent. De wit- lofmarkt is nog steeds ruim voorzien, de gemiddelde prijs bedroeg 1,40 per kilo. Veranderingen in positieve zin lijken er voor de komende week nog niet in te zit ten. Spinazie bracht de afgelopen week gemiddeld 3,75 per kilo op. Voor was- peen werd er op de veilingen gemiddeld 77 cent per kilo betaald, door een groeiend aanbod lijkt de prijs meer onder druk te komen. De eerste maand van het jaar is afgesloten en er blijkt geen reden tot ontevredenheid te zijn over de gang van zaken aan de CCWS in januari. Het zou onjuist zijn om die te vergelijken met de eerste maand van het vorig jaar, toen de harde winter regeerde, terwijl deze nu zeer mild kan worden genoemd. Dat geeft een verschillend beeld in de bloemenhandel. Het meest verrassende beeld geven de potplanten te zien, een verdubbeling in omzetbedrag namelijk van 6.321.368,13 tegen 3.144.907,07 vo rig jaar. Maar ook de snijbloemen presenteerden zich beter met een omzetbedrag van 44.469.386,26 tegen 28.676.606,09 het geen een toename met ruim vijftig pro cent betekent. Hierbij moet wel worden opgemerkt dat die hogere omzetcijfers voornamelijk moeten worden gezocht in de ruimere aanvoer. Vergeleken bij die omzetcijfers in 1978 valt toch een stijging met totaal 20 procent waar te nemen. Zoals gezegd, er is geen reden over die eerste maand van het jaar ontevreden te zijn, hoewel er in de nog volgende elf maanden van alles kan gebeuren! Om maar met de afgelopen week te be ginnen, bij een totale aanvoer van 23.917.660 bos of stuks bedroeg het omzet cijfer 12.800.736,74 tegenover een aan voer van 22.143.843 bos of stuks vorig jaar en omzet van 10.723.299,31. De potplanten droegen tot die stijging flink bij. Er was een aanvoer van 218.711 stuks, opbrengst 177.544,95 tegenover de 206.915 vorig jaar en opbrengst van 110.810,02. Er waren bijna 23 miljoen bos of stuks snijbloemen, opbrengst 10.865.846,11 te genover 21.346.244 bos of stuks vorig jaar en opbrengst van 9.389.636,55. In het algemeen waren de prijzen voor de meeste produkten nogal stabiel. Met snij- groen wil het nog steeds niet best ondanks een vrijwel gelijke aanvoer. Het meest positief in de prijzen zijn tot dusver wel de chrysanten, gerbera, tro- sanjers en freesia. De bolbloemen die afgelopen week flink aan de veiling kwamen met ondermeer ruim anderhalf miljoen tulpen, mogen er ook wel zijn. De rozen zijn wat redelijker op prijs geko men. Wat gemiddelde prijzen met tussen haak jes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 46(39) trosanjers 39(29) anthuriums 1,64(1,51) snijgroen 15(19) jaarrond troschrysanten 89(68) idem geplozen 94(74) normaal troschrysanten 3,47(2,10) freesia 30(33) gerbera 1,095(89) irissen 29(31) leliekelken 93(1,10) lelietakken 1,01(80) grote cymbidium 62(86) idem klein 30(28) grote rozen 79(85) idem klein 49(48) sonia 70(76) belinda 56(57) red gar- nette 38 (38). Wat de importbloemen betreft, er was een totaal aanbod van 218.711 bos of stuks het geen weinig verschilt met dezelfde week van vorig jaar, ook wat de prijzen aangaat. De importanjers kwamen van 50 tot 66, import trosanjers 46 tot 60, import rozen groot 81 tot 1,75 idem klein tot 1,35 en de statice die zeer beperkt door Israël werd aangevoerd van 94 tot 1,28. Wanneer het zachte klimaat aanhoudt kan een toenemend aanbod aan de CCWS worden verwacht met een kans dat het met de prijzen ook iets beter zal gaan. De eerstvolgende ledenvergadering van de CCWS zal plaatsvinden op donderdag 29 mei te 's-Gravenhage in de Brug. In middels heeft de heer W. Vijverberg mee gedeeld niet langer zijn bestuursfunctie te willen vervullen als gevolg van verschil in inzicht in het gevoerde beleid, zonder dat van een persoonlijke aangelegenheid sprake is. De verrassing van het jaar!.... Zo mag men het bericht wel noemen. Want wat nie mand had verwacht, is gebeurd: het are aal van de tulp Apeldoorn is met ruim 100 ha teruggelopen. Een verheugend ver schijnsel al is er nog geen reden om de vlag uit te steken. Want deze rode cultivar neemt- ook nu nog een veel te domineren de positie in met ruim 1100 ha. Want dat betekent dat Apeldoorn bijna 19 van het totale tulpenareaal beslaat. Neemt men er nog de oppervlakte van het gele „zusje" Golden Apeldoorn bij, dan blijken deze twee cultivars niet minder dan 27 van de gehele beplante oppervlakte tul pen voor hun rekening te nemen. Dat is duidelijk te veel van het goede. Grote Tien Bij de oppervlaktecijfers van De Grote Tien is ook een fikse teruggang te zien in het areaal van de vooral in Zweden nogal populaire donkerrode tulp Prominence. De oppervlakte die vorig jaar 247 ha be droeg, kromp nu naar 232 bunder. Ook van de leliebloemige Aladdin is de opper vlakte geringer geworden. Al hield die krimp, met 6 bunder al op. Een flinke toename vertoont het areaal van de purperkleurige broeitulp Attila dat van 85 op 105 ha kwam. Van Lustige Wit- we is nauwelijks meer uitgeplant: het are aal kwam van 233 op 235 ha. De Vrolijke Weduwe is nog altijd een goed gevraagde tulp voor de broei met een aantrekkelijke kleur en een prima houdbaarheid. Van de lilapurperen Christmas Marvel, die al heel vroeg in bloei kan worden getrokken, nam het areaal toe met 17 ha, maar dat grotere aanbod kan door de broeierij in binnen- en buitenland met glans worden opgenomen. De fraaie randtidp Kees Nelis kwam van 80 op 89 ha. In peloton Voor het eerst maakt de betrekkelijk nieuwe witte White Dream zijn opwach ting in het peloton van de cultivars waar van tien ha of meer staat opgeplant. Whi te Dream groeide van 5 naar ruim 10 ha. Aan wit is bij de broeitulpen een groot ge brek. De toename van de goede oranje broeitulp Orange Monarch is ook vrij fors: het areaal ging van 32 naar 46 ha. Een prima tulp met een lang vaasleven en Voor het eerst heel geschikt voor de vijf-gradenbehande- ling. Jammer dat de bloem er wel eens wat kreukelig wil uitzien. een goede zaak dat de Apeldoorn met een reeks andere Darwintulphybriden op de terugtocht is. Geen handicap Een handicap is dat echter niet. Neem een tulp als Yokohama. Een aanwinst met een vorm om op te schieten, een bladstand die ver onder de middenmaat blijft, een steel die maar zó-zó is, maar toch loopt deze tulp als een trein. Alleen door de warme gele kleur en... de uitstekende houdbaar heid in het water. Dat blijken toch zaken van doorslaggevende aard te zijn bij de keuze van het publiek. De .juffrouw tilt kennelijk niet zo zwaar aan een vlekkelo ze stand van het blad, een lange „poot" of een ideaal gemodelleerde bloem. Ze vraagt een tulp met een goede kleur en een lang vaasleven. Bij de botanische tulpen gaat de gestage groei van de mooie Greigiitulp Red Ri ding Hood door. Het areaal ging van 68 naar 73 ha, terwijl de oppervlakte van de Kaufmanniana Giuseppe Verdi van 22 naar 31 ha ging. Vrij trage groei De handel zou stellig graag hebben gezien dat de oppervlakte van de fraaie en sterke rose Rosario fors was gegroeid, maar men moet zich nu met een toename van slechts' twee ha - van 10 naar 12 bunder - tevre den stellen. Ook de gewilde dubbele gele Monte Carlo groeide maar traag: van 42 naar 45 ha. Golden Mirjoran, een tulp die in Zweden „en vogue" is, zag het areaal van 17 op 23 bunder komen. De opper vlakte van de door de broeierij goed ge waardeerde dubbele rose Angelique, nam toe van 10 naar 14 ha. De rose Blenda, waarvan vorig jaar 48 ha stond uitgeplant, is nu op 55 bunder gekomen. Hoewel de groei van sommige cultivars wel wat forser had mogen uitvallen, is het Het is trouwens voor het eerst sedert de introductie van deze tulpen dat ze, wat de oppervlakte betreft, een zo forse stap te rug doen. Die teruggang zal in de komen de jaren gecontinueerd moeten worden, wil er sprake zijn van een gezonde ont wikkeling in het assortiment De prijzen die men nu voor de Apeldoorn en andere Darwintulphybriden kan maken, zijn heel matig. Het klinkt misschien wat cru, maar het zou geen kwaad kunnen als daar géén verandering in kwam. Lage prijzen zullen de terugloop van het areaal Darwin tulphybriden alleen maar versnellen. Nog meer cijfers op- komst Het bloemboilenvak weet dus nu de cij fers van de belangrijkste tulpen. Binnen afzienbare tijd - in ieder geval in deze maand - worden ook de gegevens van de hyacinten, de narcissen, de irissen, de cro- cussen en een stuk of wat bijgoedartikelen bekend gemaakt. Veel schokkende wijzi gingen liggen niet in de lijn van de ver wachtingen. Een krimp van de opper vlaktehyacinten is niet onmogelijk. De narcissentelers die al jaren passen op de plaats maken, zullen met de dreiging van de Engelse concurrentie op de achter grond ook geen behoefte gehad hebben aan uitbreidingen van enige importantie. En wat de irissen betreft: de bollen zijn goedkoop geweest. En ook in de voorver kopen toont de handel zich vandaag nog •weinig toeschietelijk. En als kweker moet je dan toch wel van Lotje getikt zijn om onder zulke omstandigheden te gaan uit breiden. Een krimp is meer op zijn plaats. De crocussen zijn de laatste paar jaar heel duur geweest en dat kon nu de kweker- slust wel eens sterk aangewakkerd heb ben. Nog een week of daaromtrent wachten en de vraagtekens die nu nog overeind staan, zijn verdwenen. Dan is de cijferlawine voorlopig uitgewoed

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9