Nieuwe plannen garanderen veiligere spoorweg overgang Met weemoed zal ik uit Nieuwkoop vertrekken 'j EINDE BOYCOT YOORHOUTSE SPORTHAL IN ZICHT Noordwijk genoot van Zimmer mit Frühstük9 KPJ-toneel REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 11 FEBRUARI 1980 PAG GEMEENTESECRETARIS JACOBDEJONGHNU BURGEMEESTER In de onveilige situatie bij de spoorwegovergang zal spoedig verandering komen. VOORHOUT In de onveilige voet gangersovergang over de spoorlijn Lei den - Haarlem in Voorhout zal spoedig verandering komen. Op, initiatief van het schoolhoofd van de Boerhave- school, de heer W.J.Nieuwenhuis, zijn plannen ontwikkeld om de overgang veiliger te maken. Aan beide zijden van de oversteekplaats zullen hekken geplaatst worden die een veilige over steek moeten garanderen. Tot op heden weigeren de scholen in Voorhout ge bruik te maken van de sporthal omdat de leerlingen op weg naar de sporthal de onveilige spoorwegovergang moeten passeren. De nieuwe plannen zijn door de Nederlandse Spoorwegen goed ont vangen, zodat er spoedig een verbete ring valt te verwachten. Al voor de bouw hadden de scholen het college van burgemeester en wethouders al gewezen op de problemen die zouden ontstaan als de sporthal aan de overzijde van de spoorbaan Haarlem-Leiden ge bouwd zou gaan worden. Men achtte de. voetgengersovergang over de bij de sport hal gelegen spoorbaan niet voldoende be veiligd en men achtte het niet verant woord de spoorlijn met grote groepen leerlingen te passeren. Na de opening be sloten de scholen geen gebruik van de sporthal te zullen maken totdat de situatie was verbeterd. Met deze uitspraak werd het gemeentebestuur wakker geschud. Het college nam contact op met de Neder landse Spoorwegen om te kijken of er al ternatieven voorhanden waren. Op 6 de cember vorig jaar werden de scholen en belanghebbenden van de uitkomsten van dit gesprek op de hoogte gesteld. In het gesprek met de spoorwegen waren" drie alternatieven naar voren gekomen: - een loopbrug over de spoorbaan - een tunnel onder de spoorbaan hekjes zouden zo geplaatst moeten worden dat de voetgangers in een 'slalom'bewe- ging de hekjes zouden moeten passeren. het aanleggen van een oversteekplaats Voorwaarde hierbij was wel dat het voet naast het bestaande fietspad, beveiligd pad door middel van een hek gescheiden met spoorbomen, een knipperlichtinstalla tie en geluidsbeveiliging Bij deze drie alternatieven zaten echter moet blijven van het fietspad door bij voorbeeld struikbeplanting of een afraste ring. „De leraar houdt zo het overzicht wat adders onder het gras. Een loopbrug over alle leerlingen. De leerlingen kun- zou in de winter door opvriezing proble- nen zich achter de hekjes opstellen om men met zich mee kunnen brengen. Zo- vervolgens één voor één de spoorweg wel de realisatie van een loopbrug als een over te steken. Mocht er een trein in aan- tunnel zo veel tijd in beslag nemen dat tocht zijn dan kan de leerling zich makke van een verbetering op korte termijn geen lijk tussen de hekjes door in veiligheid sprake meer was. Het plaatsen van slagbo- brenegn. Dit in tegenstelling tot spoorbo men stond niemand aan omdat hierbij het men waar je onderdoor of overheen moet. gevaar aanwezig was dat de leerlingen Wanneer een leerling zich bij het naderen tussen de dichtgaande bomen opgesloten van een trein op de spoorweg bevindt zouden raken. Men zat in een impasse, raakt hij door het waarschuwingssignaal Alle drie de alternatieven waren niet ge- vaak in paniek. Hij moet dan zo makke- schikt om het probleem op te lossen. lijk mogelijk de spoorweg kunnen verla ten," aldus de hoofdonderwijzer. „Ook voor de fietsers heeft deze spoorwegover gang vele voordelen". Naar zijn mening moet er nog gesproken worden over de breedte tussen de beide hekjes. „De af stand moet natuurlijk groot genoeg zijn om invaliden doorgang te bieden." Hekjes Op dat moment kwam het schoolhoofd van de Boerhaveschool met een simpel, doch daardoor niet minder ingenieus, idee. Hij vertelt dat de Boerhaveschool eigen- Positief lijk nauwelijks behoefte heeft aan de nieuwe sporthal. De leerlingen van de De plannen zijn positief ontvangen Boerhoeveschool kunnen voor een gym- door de Nederlandse Spoorwegen, en nastieklessen terecht in het naast de één dezer dagen wordt een definitief school gelegen gymnastieklokaal. Om de bericht verwacht. Wanneer dit gebeurt andere scholen te steunen in hun streven zullen de scholen 'hun boycot opheffen naar een veiligere spoorwegovergang be- en gebruik gaan maken van de nieuwe sloot de Boerhaveschool gebruik te gaan maken van 'De Gaasbak'. De heer Nieuwenhuis ontworp het plan sporthal. Verwacht wordt dat de reali satie van het plan korte tijd in beslag zal nemen zodat de scholen nog maar beiden zijden van de spoorwego- een enkele keer met de oude oversteek vergang twee hekjes te plaatsen. Deze genoegen zullen hoeven te nemen. NIEUWKOOP „Ik stel mij als burgemeester in dienst van de gemeente raad. De raad is immers het hoofd van de gemeente. Dat betekent natuurlijk niet, dat ik niet zal probe ren om mijn zienswijze in het college van B en W naar voren te brengen en krachtig te verdedigen om daarna zo mogelijk een eensluidend advies aan de gemeenteraad voor te leggen. Besluit de raad ech ter anders, dan dient dat te worden gerespecteerd en behoort die beslissing con- centieus te worden uitge voerd." Aldus de nieuw-be- noemde burgemeester van Asperen en Heukelum Jacob Aaldert de Jongh tot 1 maart nog gemeente secretaris van Nieuwkoop. Jacob de Jongh menigeen in Nieuwkoop spreekt hem op deze wijze aan en hij zegt dit soort goede en afstand- verkleinende omgangsvor men alleen maar te apprecië ren heeft al een hele car rière achter de rug. Als vo lontair trad hij in 1953 in ambtelijke dienst op de ge meentesecretarie van zijn woonplaats Herwijnen (Ge lderland). Vervolgens stapte hij in 1959 over naar de ge meente Rijnsburg. Met de po sitie van waarnemend chef van de afdeling financiën van de gemeente De Lier ging hij in 1961 een eerste ge deeltelijk leidinggevende functie vervullen. Al spoedig 3 jaar later volgde het chefschap van de afdeling fi nanciën van de gemeente Boskoop. In 1971 werd De Jongh tot gemeentesecretaris van Nieuwkoop benoemd. Omzien „Alhoewel natuurlijk de vreugde van deze eervolle benoeming overheerst is het toch met weemoed, dat ik hier uit Nieuwkoop zal ver trekken", zo zegt De Jongh. „Ik heb hier niet alleen met veel plezier gewerkt, maar vond er met mijn gezin ook een bijzonder fijn leefkli maat." Het is ook tekenend voor het meeleven van de Nieuwkoopse gemeenschap, zo vindt hij, dat de telefoon vanaf het tijdstip van het be kend worden van de benoe- Jacob de Jongh, van secretaris tot burgemeester. ming roodgloeiend heeft ge staan en dat hij door het vele bezoek de laatste dagen niet vóór 2 a 3 uur 's nachts op bed lag. Het deelnemen aan het besturen van Nieuwkoop hetgeen toch wel een zeer belangrijk deel vormde van zijn functie van gemeentese cretaris was steeds een enerverende, maar dankbare taak. In de eerste plaats kwam dat door het respect waarmede men elkaar bin nen de vergaderingen van het college van burgemeester en wethouders, maar ook daarbuiten, tegemoet trad. Met eenzelfde respect wil De Jongh de collega's van de B en W-colleges, alsmede de gemeenteraden van Asperen en Heukelum tegemoet tre den en hij hoopt dat een der gelijk gevoelen wederzijds zal zijn. Asperen en Heuke lum De twee gemeenten, waar de gemeentesecretaris van Nieuwkoop eerste burger zal gaan worden, liggen tussen Leerdam en Gorkum en op een afstand van circa 15 km van zijn geboorteplaats. Ze tellen beide ongeveer 3000 inwoners en hebben het ka rakter van plattelandsge meenten met fraaie histori sche kernen. Mevrouw De Jongh beschrijft enthousiast de fraaie dorpsgezichten met de vele gerestaureerde gevels en bouwwerken. „Uniek is ook het bijzondere mooie ge meentehuis van Asperen met zijn ligging temidden van een park." Er zijn ook duidelijk recrea tieve ontwikkelingen en wat dat betreft is er dus een aan wijsbare relatie met Nieuw koop. Hét probleem van As peren en Heukelum, in wel ke gemeenten ook de kern Spijk is gelegen, is de ge meentelijke herindeling. Al hoewel zo zegt De Jongh het feit, dat er nu een nieuwe burgemeester is be noemd wil toch zeggen dat het nog wel enige jaren zal duren voordat een herinde ling daar zijn beslag zal krij gen. Gevraagd naar zijn zienswijze op herindeling zegt hij, dat hij (nog) geen mening heeft. Hij is van oor deel, dat in feite de gemeen teraden behoren te bepalen of er wel of geen herindeling dient plaats te vinden en, zo ja, hoe die er dan moet uit zien. Daarbij zegt hij zich overigens voor het bijzondere feit geplaatst te zien, dat de ene gemeente wel en de an dere gemeente geen herinde ling schijnt voor te staan. NOORDWIJK Een stamp volle zaal heeft zich dit weekeinde in Lido geamu seerd bij de première van „Zimmer mit Friihstück". Het stuk werd gepresen teerd door de toneelgroep van de Noordwijkse Red dingsbrigade als avondvul-. lend programma op de eer ste van een reeks propagan- dafeestavonden. Ditmaal geen verhaal met een happy of ander end, maar een geestige parafrase op het alle daagse gebeuren tijdens het seizoen in de badplaats. Een vrolijk spel in drie bedrijven, nota bene geschreven door de brigademan Aad Caspers. Ori gineler kan het niet. Wat zich op het toneel afspeelde, kan zich voordoen in elk willekeu rig Noordwijks pensionnetje, waar Duitse gasten hun va kantie doorbrengen. „Sommi ge dingen zijn gebeurd of kun nen nog gebeuren. De namen zijn zo maar willekeurig geko zen en slaan dus op niemand persoonlijk", staat er zeker- heidsbehalve in het program ma. Maar de zaal herkende er duidelijk een stukje eigen bo- Saksen vierden uitbundig lustrumfeest SASSENHEIM De Sassen- heimse carnavalsvereniging 'De Saksen' heeft dit week einde op uitbundige wijze het eerste lustrum luister bijgezet. In de hal van 'Moo- lenaar' aan de Loosterweg in Voorhout werd 's middags op carnavaleske wijze gere cipieerd, terwijl 's avonds er een knallend feest plaats vond. De receptie werd onder meer bezocht door burgemeester Kret, die namens de Sassen- heimse bevolking constateer de, dat het leek alsof de vere niging al jaren bestond. Behal ve veel attenties waren er ook tal van onderscheidingen voori jubilerende Saksenleden. Het feest was van een ongekend niveau. Met vertegenwoordi gers van tal van verenigingen uit de omgeving bouwde men een knallend festijn op met als hoofdattractie het optreden van Nico Haak. AARLANDERVEEN De E.H.B.O.-vereniging afd. Aar- landerveen, organiseert woensdag 13 februari in sa menwerking met de Neder landse Hartstichting in het Dorpshuis een voorlichtings avond. Vanaf acht uur worden de vol gende films vertoond: 1. Funk- tie van hart en bloedvaten, 2. Voorkomen van kwalen, 3. Reamimatie of nazorg van de patjënt. Lekkende benzine veroorzaakt brand VOORSCHOTEN Lek- kende benzine is vermoede lijk de oorzaak geweest van de autobrand die gistermid dag in Voorschoten plaats vond. Het ongeluk gebeurde op de Koningin Julianalaan omstreeks vijf uur. De auto stond te wachten voor het stoplicht toen de moter door een tekort aan brandstof afsloeg. Nadat de automobiliste de benzine had bijgevuld, trachtte zij de motor opnieuw te starten wat een ontploffing ten gevolge had. De agenten van een toevallig passerende surveillancewagen konden de brand blussen met een door omstanders aangereikte brandblusser. De inmiddels ter plaatse gekomen brandweer maakte het vuur definitief uit en sleepte het wrak weg.» Bij het ongeluk deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Huis gekraakt in Voorschoten VOORSCHOTEN Een groep Voorschotense jonge ren kraakte gisteravond een huis aan de Leidseweg in Voorschoten. Volgens de jongeren stond het huis al een half jaar leeg. Het pand is eigendom van een Voorschotens bouwbedrijf. Momenteel staat het te koop aangeboden. De zeven jonge ren trokken gisteravond om half elf het huis binnen nadat zij via een kapotte ruit een raam hadden kunnen openen. Enkele krakers zijn van plan in het huis te blijven wonen. AARLANDERVEEN Een volledig uitverkochte zaal heeft zaterdagavond naar hartelust genoten van een kostelijk blijspel 'Toen verstuikte ik mijn voet'. De toneelgroep van de KPJ had in Leo van Egmond en Stien Verburg-Angenent uitstekende hoofdrolspelers. Hét tweetal voerde een voortreffelijk juwelier sechtpaar ten tonele. Extra waardering was er voor Stien Ver burg-Angenent. Zij moest haar rol in veertien dagen leren, om dat de oorspronkelijke hoofdrolspeelster Trudy Koot door een beenbreuk uitgeschakeld werd. De overige rollen werden onder leiding van regisseur Gerrit Angenent prima gespeeld door Ans Luyben, Sjanie Straathof, André van de Velde, Wim Ubink en Tonny Koot. Alphens glas voortaan in glascontainer In Alphen zijn zaterdag dertig glascontainers officieel in gebruik genomen. Bij iedere glas bak had een raadslid stelling genomen om het publiek aan te moedigen gebruikt glas in de containers te gooien. Het college was eveneens van de partij (op de foto wethouder J.J. Goedhart op de hoek van de Maasstraat en Prins Hendrikstraat) en wist de "glashan- del" goed te verkopen. De glasbakken moeten volgens de voorlopige raming de gemeente een besparing opleve ren van rond de 80.000 gulden per jaar op de verbrandingskosten van huisvuil. Het oude glas wordt weer gebruikt voor het maken van nieuw glas De besparing kan worden ge haald als veertig procent van de bijna 1700 gezinnen in Alphen het gebruikte glas inleve ren. Een milieu-ontlastend initiatief waarin de gemeente Alphen tal van gemeenten in de re gio volgt. dem iri en aan bijval ontbrak het niet. De tonelisten zette het arran gement van Caspers leven secht op de planken en maak ten het regisseur Koeman niet al te moeilijk. „Ik heb hier wel eens gestaan met noodkreten", zei NRB-voorzitter B. de Jong in zijn openingsspeech, „maar gelukkig is het getij gekeerd en hebben we de wind weer een beetje mee". Voor deze stelling voerde hij een reeks feiten aan. Zo vol doet het nieuwe materialenge- bouw geheel aan de verwach tingen, de NRB-jeugd bezit een eigen clubgebouw, het Rode Kruis in Noordwijk/Noordwij- kerhout heeft geholpen door het beschikbaar stellen van materialen, de gemeente Noordwijkerhout verstrekt een subsidie, over de gemeente Noordwijk heeft de NRB hele maal niet te klagen, de samen werking met de politie en an dere gemeentelijke diensten is uitstekend en de brigade be schikt over een goed gemoti veerde jeugdploeg. De „first-man" van de brigade- had echter ook wensen. Er moeten meer nieuwe leiden komen, de NRB wil haar be stand aan portofoons, motoren en boten vernieuwen en men moet, gevolg van het vrijgeven aan amateurs van de 27 MC- band, naar een andere fre quentie. Nieuwe portofoons komen evenwel op zo'n 2200,- per stuk. Twee heeft de brigade er echter reeds ten ge schenke gekregen. Volgend jaar bestaat de Noord- wijkse Reddingsbrigade zestig jaar. Dit jubileum wordt niet gevierd (Bestek '81). „Zo'n feest kost veel geld", zei De Jong, „en we vinden dat wij dit beter kunnen besteden". Twee leden van de toneel- ;roep, te weten Ineke Korte- ;aas en Jac van der Est staan dit jaar twee decennia voor de brigade op de planken. Dit lus trum zal men op gepaste wijze vieren Herhalingen van de propagan- dafeestavond vinden plaats op vrijdag, 15 februari, zaterdag, 16 februari en maandag, 18 fe bruari. Burgemeesterscfy Hoe ziet De Jongh het bj meesterschap en met n zijn eigen rol in deze po! Hij blijkt daarover een ij sproken mening te hel „De positie van een bi| meester is die van med stuurder. Zijn eed wijktj niet af van die voorj raadslid. Met elkaar, de meenteraad, de wethoij en de burgemeester, bel een gemeente te worder stuurd. Wanneer over burgemeester wordt ge: ken als de eerste burger behoort de nadruk te v op het zijn van burger ti de burgers." Hij vindt het dan ook| voorbeeld helemaal niet dat er in zijn nieuwe' meenten geen ambtswoi is. Net als ieder ander z^ op pad moeten om een: ning, afgestemd op mijn zinssituatie, te zoeken, eerste ontmoeting, die Jongh met de wethouder gemeentesecretarissen 1 gehad, is zo zegt hij - termate gezellig verlo „Wat dat betreft zie il toekomst met vertrouwei gemoet." Ambitie De Jongh zegt niet zo ambities te zijn. Zo was delijk de wil aanwezig burgemeester te worden, geen naast een wat a tuurlijke instelling j drijfveer is geweest. Op. vraag of Asperen en HeiJ lum nu zijn eindstation, zegt hij heel tactisch ,J daar nog niet in verdiep hebben". „Op dit momerj het voor mij alleen maar langrijk om een goed bu» meester van deze gemee^ te worden. Het is wein^ gegeven om in de toekc te kunnen kijken en ik, mij hoe dan ook ni^ plaatst voor de taak om^ burgemeesterschap van peren en Heukelum op juiste wijze inhoud te gevi Op 1 maart zal de heer Jongh zowel in Asperen in Heukelum als burgem ter worden geïnstall< Daarvoor, op donderda februari, zal in Nieuw officieel afscheid van worden genomen. Samenvoegi Voorschotel parochies VOORSCHOTEN M< gang van mei van dit jaar den de r.-k. parochies Voorschoten verzorgd een pastoraal team. Va! drie Voorschotense pa hebben twee emeritaat a vraagd te weten pasto Blonk van de Moeder kerk en pastor J. de I van de Laurentiuskerl overleg met de benoemin viseur van het bisdom Ri dam is gesproken ovei voortbestaan van de Vooil tense parochies. Inmiddl bekend dat tot nieuwe wordt benoemd Nico 1 sman, thans pastor in R dam West. Volledig in overleg me1 bisdom en de betrokken! bepaald dat de beide pa voor Voorschoten (J. Munck en N. Landsman) j samenwonen in een gel! Nog niet bekend is welke torie daarvoor wordt aanf zen. De beide nieuwe pa: zijn van mening dat een vorm van pastoraal wei Voorschoten niet of mo van de grond kan komen der een goede hulp van i ken. De nieuw benoemde; tor Landsman wil juis Voorschoten gaan werker dat er mogelijkheden zijn samen werken, samen wi samen werken met een of werkerk en lekenkader. De parochianen van de rentius- en de Moeder kerk zijn evenals bezcx aan de aula in Noord-Ho zondagmorgen in kennis steld van de nieuwe 0[ Pastoor J. Blonk, die af pen week 65 jaar werd, inmiddels een flat in schoten. Hij is wel bereii i eventueel assistentie te v nen zowel in Voorschoten daar buiten, maar hij wil meer de zorg hebben van i eigen parochie. Pastor J Lange zal in juni de pensi gerechtigde leeftijd berei Hij zal Voorschoten verlat Op zondagmorgen zijn e Voorschoten drie gelege den waar thans de r.-k. dienst gehouden wordt, te ten Laurentiuskerk, Mo Godskerk en Aula in No Hofland. Voor die drie ko in juni maar twee past" waardoor steeds een be gedaan zal moeten worde een assistent of lekehulp.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4