Eric Heiden blijft onverslaanbaar Sprinters te wisselvallig Laatste trainingswedstrijden voor Winterspelen SPORTTRIBUNE KARIN ENKE VERRASSEND WERELDKAMPIOENE FIASCO BIJ DE DAMES LEIDSE COURANT. MAANDAG 11 FEBRUARI 1980 PAGINA| J Tom Plant, de Amerikaan, die Eric Hei den een ne derlaag toe bracht op de 500 meter. Eric Heiden met zélfs een arm op de rug op weg naar zijn vier de achtereen volgende we reldtitel sprint. WEST-ALLIS Eric Heiden heeft zich eindelijk weer eens verliezer kunnen voelen. Want sinds de Amerikaan drie jaar geleden de schaats- top bereikte, gebeurde dat niet meer ze vaak. Vorig jaar bij de wereldkampioenschap pen in het Bisletstadion van Oslo was hij op alle vier af standen de snelste en ook bij het wereldkampioenschap sprint in Inzeil konden de specialisten hem er niet afrij den. De laatste nederlagen van de Amerikaan dateerden van het seizoen 1978, toen hij bij de WK sprint in Lake Pla cid op de 5§0 meter de Noor Frode Ro:nning net iets snel ler zag finishen, terwijl Hei den bij de WK voor allroun- ders in Gothenburg op de tien kilometer genoegen nam met de vijfde plaats, nadat hij de drie afstanden daarvoor al met grote overmacht had ge wonnen. Heiden leek zo langzamerhand dus onverslaanbaar, maar met dat sprookje heeft zijn landge noot Tom Plant in West-Allis afgerekend. De 22-jarige zoon van een detective uit Milwau kee was op de eerste dag van het sprinttoernooi bij een stra lende zon op de 500 meter precies driehonderdste van een seconde sneller dan Eric Heiden, die bovendien zijn tweede plaats nog met Peter Mu:ller moest delen. Natuurlijk kostte het de 21-jarige medi sche student uit Madison niet zijn vierde sprinttite! in succes sie, want op de volgende drie afstanden liet hij zich weer in zijn ware gedaante zien: als een onverslaanbare. „Het is zo langzamerhand voor mij bijna een sensatie om ge klopt te worden", reageerde Eric Heiden. „Maar ik heb het toch veel liever zo. En als het dan ook nog een landgenoot is die mij er af rijdt, is het hele maal mooi". Zo dachten trou wens ook de vele duizenden toeschouwers er over, die do lenthousiast op de banken klommen zodra er een Ameri kaan over het ijs.ging,, maar van de hele puntentelling to taal niets begrepen. De we reldtitel voor de 18-jarige Oostduitse Karin Enke kwam voor de meeaten dan ook als een volslagen verrassing, om dat zij zondag op de 500 meter hun favoriete en titelverdedig conden was gebleven, bleek nu van Frode Rönning te ko men, maar de Noor nam in zijn rit tegen Plant teveel risico's en ging in de eerste bocht on deruit. Weg was voor hem de kans om zijn prestatie van vo rig jaar, toen hij achter Heiden en de Canadees Gaetan Bou cher derde werd, te verbete ren. De Noor, die een lichte en kelblessure had opgelopen, zag er trouwens- meteen maar van af om op de afsluitende 1000 meter in actie te komen. Veel valpartijen waren er dit weekeinde in West-Allis niet. Gelukkig maar, want het ont breken van afzettingen in de bochten, waar veel toeschou wers stonden, leverde onver antwoorde risico's op. De Zweed Carlberg ging zaterdag op de 1000 meter onderuit, miste de juist in de buiten bocht passerende Eric Heiden op het nippertje, maar kwam wel frontaal met een bejaarde dame in botsing. Ook de val van Frode Rönning een dag la ter werd niet door bijvoorbeeld strobalen, maar door toe schouwers gestuit. Eric Heiden viel natuurlijk niet. De verkoudheid die hem een paar dagen lang heeft ge kweld, had hem wel iets bl< I om de neus gemaakt, n| zijn fysieke kracht, zelfverti wen, strijdlust en stalen ze wen niet aangetast. Met arm op de rug voltooide Amerikaan gistermiddag i nend zijn 1000 meter en w daarmee voor de vierde kee successie wereldkampioen de sprint. Of de winst van 1 PLant zaterdag op de 500 ter slechts een schoonhe foutje is geweest, zal vrij blijken, als in Lake Placic de Winterspelen deze afst. op het programma staat. STEVEN TEN VB natiek met kunstrijden bezig, maar een armoperatie maakte voortzetting daarvan onmoge lijk. De gymnasiaste uit Dres den strotte zich toen maar op het wedstrijdschaatsen, maar voorlopig zonder veel succes. „Ik dacht dat ik het meest ge schikt was voor de langere af- standen. Maar dat is een ver gissing gebleken. Daarom ben ik mij vooral de laatste tijd veel meer op de 500 en 1000 meter gaan specialiseren", aldus Ka rin Enke die deze beide afstan den straks in Lake Placid dan ook zal gaan rijden. De liefde voor het langere werk is echter nog niet helemaal verdwenen, getuige haar wens om bij de spelen ook op de drie kilome ter te mogen uitkomen. Tom Plant heeft zaterdag be wezen, dat Eric Heiden straks, bij de Olympische Winterspe len nog lang niet van een vol ledige gouden oogst verze kerd is, omdat er vooral op de 500 meter mogelijkheden voor de concurrentie liggen. Voor de wereldkampioen is dat overigens allerminst een verrassing, want hij had er al tijd al rekening mee gehou den. „Op de sprint gaat. het om honderdsten van een( se conde, daar kan één misstap fataal zijn. Bovendien is er met mannen als Rorining, Mu:ller, Medennikov en Chlebnikov nogal wat concur rentie". De naam van de schaatser, die hem zaterdag in West-Allis be dwong, noemde Eric Heiden echter niet. Tom Plant zal hij in Lake Placid immers niet tegen komen, omdat de Amerikaan het slachtoffer van de keiharde selectieprocedure in de Vere nigde Staten is geworden. De derde plaats in dit sprintwe reldkampioenschap achter Hei den en Boucher, maar voor de overdadig met spierbundels uitgeruste Rus Chlebnikov, kan die pijn voor Plant misschien iets verzachten. Trouwens op de tweede dag, toen sneeuwwolken de zon hadden verdrongen en een straffe wind voor bittere kou zorgde, was Plant op de sprint plotseling ook nergens meer te vinden. De Amerikaan kwam niet verder dan de zeventiende plaats In de schamele tijd van 40.33. Het gevaar voor Heiden, die als enige onder de 39 se- LAKE PLACIO Op de baan van Lake Placid zijn het afge lopen weekeinde onder atra- lende omstandigheden vier graden vorst, weinig wind èn zon trainingawedstrijden gehouden. Egbert van 't Oe ver, de Nederlandse coach, toonde zich na afloop redelijk tevreden. „Een goede 1000 meter van Piet Kleine In 1.19,94 mag toch enige verwachtingen voor de 1500 meter wekken. Ook over zijn 500 meter (7.22.84) ben ik wel te spreken. Tenslotte moet je niet vergeten dat het een test is voor ons. Kijken hoe we zijn geacclimatiseerd. Uit dat oogpunt bekeken meen ik met enig vertrouwen naar de Olym pische resultaten van Kleine te kunnen uitzien". Hilbert van der Duim, die een goede 500 meter (39,25) liet volgen door een vrij zwakke 5000 meter in 7.31,69 heeft beslist het achterste van zijn tong niet willen laten zien, wat ook geldt voor Yep Kramer, die*op drie afstanden in de baan kwam: 500 meter in 40,46, 1000 meter In 1.20,33 en 3000 meter in 4.18,22. Voor de Noren golden deze trainingswedstrijden als een laatste test. Hierna zou de ploeg voor de Spelen worden samengesteld, wat door de Nederlandse chef d'equipe Bram Leeuwenhoek ernstig in twijfel werd getrokken. „De datum voor opgeven is al lang gesloten. Het komt me onwaarschijnlijk voor dat dit nu nog kan". Intussen reden vijf Noren voor wat ze waard waren. De enige die zeker zou zijn van plaatsing, was de nieuwe Noorse kampioen Ox- holm. Dat was duidelijk te merken aan zijn rijden op de 5 kilometer die hij uiterst on geïnspireerd en met zeer wis selvallige rondetijden eindig de in 7.23.30. Kaj-Arne Stensj- hemmet was de snelste met 7.17.41, gevolgd door Tveter in 7.22.03. Jan-Egil Storholt liet 7.26.89 afdrukken in een rechtstreeks duel met Rek- stand (7.28.31). Coach Finn Hodt wilde nog niet zeggen wie er moest afvallen. Tomas Gustavson, de Zweedse hoop voor eremetaal, legde de 1500 meter af in 2.02.84. Zijn landgenoot Jan Junell reikte tot 2.03.54. Bij de dames toon de de Oostduitse Sylvia Al- brecht haar stijgende vorm. Zij won de 500 meter in 42,45 se conden en de 1000 meter in 1.21.14. Erwina Rys uit Polen was de snelste op de 1500 me ter In 2.15.81. ster Leah Mu:ller nog zo over tuigend langs de bonkige schaatster uit Dresden hadden zien glijden. Maar niet alleen het ondeskundige publiek had niet op de Oostduitse gere kend, haar naam kwam ook in de serieuze voorspellingen nauwelijks voor. Een paar we ken geleden in Hamar bij het wereldkampioenschap voor all- rounders was zij er zelfs niet in geslaagd bij de laatste zestien door te dringen, omdat na een redelijk geslaagde sprint (44.3) een volledig mislukte 1500 me ter volgde, waarna er op de 1000 meter, die zij als twaalfde voltooide, niets meer viel goed te maken. De hele sportcarrière van Karin Enke ziet er trouwens grillig uit. Jarenlang hield zij zich fa Hoe fraais is de Een schaatstraining is niet alleen hard werken, het kan ook een artistieke bezig heid zijn. Dat bewijst deze foto uit Lake Placid, waar een eenzame schaatser, ge holpen door de ondergaande zon zeer kunstzinnig bezig is. WEST-ALLIS Jorrit Jorrits- ma herhaalde het gistermid dag na de voor Nederland te leurstellend verlopen strijd om de sprintwereldtitels bij het schaatsen voor de zoveel ste keer: „Het ontbreekt onze schaatsers aan mentale hard heid en fysieke kracht en daarbij zijn de mogelijkheden om topsport te bedrijven in ons land ook nog zeer ge ring". De coach van de sprint- ploeg bedoelde er geen ver wijt mee aan zijn eigen rij ders, al had hij van Lieuwe de Boer (negende), Bert de Jong (elfde) en Ron Ket (zestien de) wel iets meer verwacht. „Binnen hun mogelijkheden hebben deze jongens er alles aan gedaan. Maar het blijft gewoon een feit, dat er té wisselvallig wordt gereden en dat er sprake is van gebrek aan fysieke kracht, zodra het ijs zwaar is of de weersom standigheden ongunstig zijn. Aan die fysieke kracht heb ben wij dit seizoen meer aan dacht besteed en zeker niet zonder succes, want onze sprinters zijn sterker gewor den. Maar als je constateert dat een Eric Heiden al vanaf zijn zestiende op die manier bezig is, begrijp je wel dat het tijd kost om ook dat ni veau te bereiken of te bena deren". Jorrit Jorritsma heeft, zoals gezegd, al vaker op gebrek aan wedstrijdmentaliteit en fy sieke kracht gewezen, maar verpakte die conclusies dan in zoveel pakkende zinnen, dat sensationale koppen in de kranten verschenen en de schaatstrainer plotseling alle maal boze gezichten om zich heen zag verschijnen. „En daar pas ik nu voor", aldus Jorrits ma, die niettemin hoopt dat de schaatsbond nu eindelijk eens een serieuze evaluatie gaat houden, die ook werkelijk ef fect kan sorteren en ergo tot een nieuwe aanpak kan leiden. Na de afgang van dé dames bij het wereldkampioenschap en de heren bij het Europees kampioenschap bleef de KNSB objectief gezien trouwens al weinig anders meer over, maar een plotselinge opleving bij het sprintkampioenschap en de Winterspelen zou maar al te gemakkelijk ertoe kunnen lei- „Haitske zal de komende gen zoveel mogelijk met h voet moeten rusten en dai zij vrijdag bij de 500 mi weer fit. De vraag is natuui wel of zij er mentaal niet on geleden heeft, want het bi kende voor haar eigenlijk zoveelste klap in haar schai carrière. Maar ook wat dat I treft ben ik vol goede mo omdat Haitske juist dit j mentaal een veel sterkere druk op mij maakt". Ria Visser, die na het wen kampioenschap voor junio van veertien dagen geleden Assen tevreden constateer dat voor haar die „nare" kc afstanden tot de verleden behoorden, moest nu noodgedwongen in actie men. De nationale kampioi maakte er geen verplicht ni mer van en vocht zich zaten op de 1000 meter zelfs n; een verrassende zeven plaats. Gisteren wilde de Zu hollandse in de rit tegen nog op de wereldtitel jagen Leah Mu:ller weer een befi stuntwerk verrichten, maar al haar ijver ging zij ditm onderuit. Annie Borkinck kon bij de ones nog binnenpretjes hl ben, want nadat zij in Han met de twaalfde plaats beste Nederlandse was ëindigd, zorgde zij er nu vo dat Nederland bij het dami sprinten niet naar het nive van landen als Italië, Zuid-K rea en Australië is afgeg den, terwijl zij bovendien g teren op de 1000 meter viel werd en daarmee naar overigens weinig opzienl) rende vijftiende plaats in I eindklassement oprukte. Sijtje van der Lende, in Han al niet tot de laatste zesl doorgedrongen, had West-A beter links kunnen laten ligg Haar rol stelde immers tol niets voor, ook al omdat zondag door starter Wim M der na drie valse starts op 500 meter werd gediskwal ceerd. De Friezin is op gro van een paar aardige tijden Davos te elfder ure nog vo de Winterspelen in Lake Plai aangewezen, maar het N kan er wel eens spijt van k gen zo goedhartig te zijn weest. STEVEN TEN VI eenzame schaatser den, dat de officials met hun blauwe blazers de ernst van de situatie niet meer inzien. In West-Allis hebben zij daar ech ter geen enkele aanleiding toe gekregen. De heren beperkten de schade nog zodanig, dat Jorritsma kon uitroepen dat van een afgang moeilijk kon worden gesproken, terwijl zij er bovendien voor zorgden dat Nederland volgend jaar yveer met het maximale aantal van vier sprinters aan het wereld kampioenschap mag deelne men. Bij de dames moet Oran je het in 1981 echter slechts met twee vertegenwoordig sters stellen. Het scheelde trouwens maar weinig of het aantal beschikbare plaatsen was tot zegge en schrijve één ingekrompen, maar Annie Bor kinck slaagde er door haar ne gentiende plaats nog net in om Nederland aan een tweede af- gezante te helpen. Bij de heren leverde Lieuwe de Boer gisteren de beste prestatie, toen hij op de 500 meter achter Heiden, Immer- fall en Boucher als vierde ein digde. „Ik blijf er bij, dat Lieu we een potentiële kansheb ber voor een medaille is op de Winterspelen en dat Bert de Jong op de 1000 meter ze ker bij de eerste zes in Lake Placid kan eindigen", aldus Jorritsma. De nuchtere De Boer, die dan ook uit Fries land komt, is het met die woorden van zijn coach volle dig eens. „Dat vertrouwen heb ik ook, maar je moet na tuurlijk wel een beetje geluk hebben, want die 500 meter is één grote loterij". Het fiasco bij de dames werd zeker in niet geringe mate ver oorzaakt door het noodge dwongen ontbreken van Haits ke Valentijn-Pijlman. De enige Nederlandse schaatster die een rol van betekenis in dit toernooi had kunnen spelen, liep vrijdag tijdens de training een vleeswond boven de hiel van haar linker voet op, toen zij bij een poging om een val te voorkomen zichzelf met de punt van de schaats verwond de. Nadat in een ziekenhuis te Milwaukee drie krammen wa ren geplaatst, zag de hinkende Friezin zelf deelneming nog wel zitten, maar zaterdagmorgen bleek dat een misvatting. „Ik ben 's morgens voor zevenen al naar de baan gegaan om het te proberen, maar het ging niet. Door de pijn kon ik niet goed afzetten, terwijl ik ook mijn coördineringsvermogen een beetje miste. Maar verder valt het allemaal wel mee, zo dat ik bij de Spelen in Lake Placid weer helemaal fit zal zijn". Daarvan is ook teamarts dr. Han Ie Nobel overtuigd. Karin Enke, de verrassende kampioene bij de dames! E3

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20