Den Bosch wint nu wel van Parker: 81-74 Foreholte heeft promotie naar eredivisie nu in eigen hand Dames Parker weer onderuit bij Cangeroes LZ'86 klimt naar zesde plaats TV 2. EUROPACUPBESOGNESDRUKKENSTEMPELOPCOMPETITIETOPPER NA 11—7 WINST OP HHS: DIEPTEPUNT DAMES DE ZIJL/LGB BASKETBAL 'S HERTOGENBOSCH/LEI- DEN In het vierde recht streekse duel tussen ranglijs taanvoerder Parker en titel verdediger Nashua Den Bosch leed Parker de eerste nederlaag. Parker-coach Henny Blom gaf toe dat bij een vierde zege op de groot ste rivaal een flinke psycholo gische tik zou zijn uitgedeeld met de play-offs in zicht. Toch tilde hij niet te zwaar aan de nederlaag: "Het zou anders liggen als wij met zo'n twintig punten waren weg gespeeld. Er is wat dat be treft een groot verschil met het vorig seizoen toen een uitwedstrijd in Den Bosch praktisch zeker een neder laag betekende. Nu moeten wij in staat zijn in de play-offs ook hier in de Vinkenkamp te winnen." Parker acteerde overigens niet in grootse vorm. De bewonde renswaardige inzet kon niet verhelen dat er zeer ongebrui kelijke fouten werden gemaakt. Het verspelen van de bal ter wijl er geen tegenstander in de buurt was kwam bijvoorbeeld meerdere malen voor. Een schotpercentage van 43% in de eerste helft mag daarnaast uiterst mager heten. Blom: "Vaak wordt verondersteld dat een ploeg met zo'n zwaar wed strijdprogramma fysiek ver zwakt. Voor ons gaat dat in ie der geval niet op. Den Bosch speelt trouwens ook Europa cup, al kunnen ze vanuit de kansloze positie waarin ze zijn geraakt de laatste wedstrijden als oefenpartijen beschouwen. Zo'n druk programma geeft wel psychische problemen: je steeds weer instellen op de volgende tegenstander en er op tijd voor klaar zijn. Ik hoef de spelers niet op te laden voor een wedstrijd tegen Den Bosch, ze weten precies wat ze kunnen verwachten. Maar toch gaat het een keer mis, twee dagen na Caen. Dat risico zit er met zo'n programma steeds in. De eerste minuten gaven Par ker overigens alle hoop. Nadat de teams elkaar tot aan 8-8 volkomen in evenwicht hielden (o.a. met een fraaie dunk van Giddings op een pass boven de ring) werd het in minder dan drie minuten 8-17. John Washington gaf Lister geen kans onder de ring en Ervin Giddings plukte elke verdedi gingsrebound. Theo Kropman kwam Jan Dek ker aflossen teneinde Mitchell Plaat van en fellere bewaking te voorzien en James Lister ruimde korte tijd het veld voor Rob van Essen. Niets om van te schrikken voor de Leidse ploeg. Hoe anders was het re- BASKETBAL sultaat. In een kleine vier minu ten werd slechts èèn maal ge scoord, terwijl Kirkland, Aker boom, Van Essen en vooral Al Faber de scorer minutenlang geen rust lieten. Van 8-17 werd het 23-19. Dat de opleving bij Den Bosch aan Leidse zijde werd ondersteund door mis sers en knullig balverlies mag duidelijk zijn. Parker knokte voor wat het waard was, maar speelde - met uitzondering van wat treffers van Plaat en Bruinsma - te onzuiver. Bij Den Bosch doken James Lister en Faber steeds vrij op om van afstand af te ronden, met als resultaat een ruststand van 41- 33. Na de pauze verwierf en be hield Den Bosch een voor sprong van tien punten via af- standsploffen van Dan Cramer, ondanks het feit dat Jim Woudstra nu - en ook in de rest van de wedstrijd - tot be hoorlijk niveau reikte. Mitchell Plaat ergerde zich voor de zo veelste keer aan de leiding van de heren Blom en Wessels en er volgde van beide kanten een periode van gestoei en ge knoei. In tegenstelling tot de midden fase van de eerste helft kwam Parker halverwege het tweede wedstrijddeel terug. Overge schakeld op een zoneverdedi ging (een middel dat ook Den Bosch soms hanteerde) was er via enkele breaks plots aan sluiting: 59-55. Via de dan ineens weer nadrukkelijk aan wezige Lister, Akerboom en Kirkland kwam het antwoord van Den Bosch dat weer naar 66-57 wegliep. Nog was Parker niet murw. Bewust van de af wezige scherpte werd er ge knokt voor elke bal en vooral elke rebound. Dat leidde tot een tweede terugkeer in de race: 73-69 met nog drie en een halve minuut te gaan. Inmiddels was Jan Dekker voor de energiek en agressief oper erende Kropman in het veld gekomen. Met de duidelijke bedoeling de wedstrijd te diri geren en met minimaal risico uit te spelen. Die opzet slaagde volkomen. Het publiek raakte zelfs volkomen door het dolle toen Den Bosch de eerste competitiewinst op Parker ac centueerde met een potje rondspelen ondanks een ja gende Leidse formatie. In een orkaan van geluid beperkte Parker het verlies tot 81-74. Geen verontrustende neder laag. Jammer en niet helemaal nodig, dat wel. Scores. Parker: Brpinsma 24, HANDBAL LEIDSE COURANT MAANDAG 11 FEBRUARI 1980 PAGII^ Margró Volwater van MMO scoort. Margreth Brugman van OASE (tweede van rechts) is haar tegenstandster kwijt. Leiden In de mudvolle sporthal de Gaasbak behaalde Plantenhoek/Fore- holte een fraaie 117 overwinning op het Utrechtse HMS. Door dit resultaat hebben de Voorhoutsen zich (ten kos te van hetzelfde HMS) op de eerste plaats van de landelijke eerste divisie genesteld. De kans op de titel in deze klasse en derhalve promotie naar de eredivisie heeft de ploeg van Wim Ge- erlings nu in eigen hand. In de eerste divisie B leed HVS in eigen huis een teleurstellende 12—14 nederlaag te gen EBHV. Het streekduel in de derde divisie tussen MMO en OASE eindigde in een verdiende 79 zege voor de ploeg uit Alkemade. Bij de heren ver stevigde Olga/Saturnus z'n koppositie in de afd. eerste klasse via een ruime 1118 overwinning op het Rijswijkse Hercules. Met nog drie duels voor de boeg en een voorsprong van vier pun ten op de naaste concurrenten Her mes 2 en Wings kan het kampioen schap de Leidenaars vrijwel niet meer ontgaan. Foreholte startte in het sleutelduel te gen HMS werd gespannen. Vooral in aanvallend opzicht was dat duidelijk te merken. Men durfde geen risico's te ne men, waardoor het spel nogal statisch overkwam. In verdedigend opzicht had de Voorhoutse formatie wel van meet af aan het juiste ritme te pakken. Carla van der Zalm groeide daarbij in het Voorhoutse doel tot grote hoogte. Ook HMS had nogal wat aanpassingsmoei lijkheden. De strijd ging dan ook vrijwel gelijk op. Bij rust had Foreholte een 5— 4 voorsprong. Na de veldwisseling kon HMS het tot 6—5 bijbenen, daarna stoomde Foreholte, gesteund door een grote supportersschare (een kwartier voor aanvang van de wedstrijd moest overigens al „uitverkocht" worden ver kocht, waardoor velen het duel niet konden bijwonen), door naar 10—5. De ploeg uit Utrecht had in dit Voorhoutse kwartiertje geen verweer tegen het knappe aanvalsspel van Foreholte. Vooral Hannie Boskamp manifesteerde zich daarbij. De door haar opgezette één-tweetjes met onder meer Nel Geer- lings en Marian Mens waren van grote klasse. In de ontspannen slotfase kwam HMS nog tweemaal tot scoren, terwijl Nel Geerlings voor Foreholte nog één maal raak schoot: 11—7. Voor de Voorhoutse treffers zorgden: Nel Geerlings 4x, Marian Mens 3x, Han nie Boskamp 2x, Leny van Beek en Ma- riëtte Siera. Bij HVS ging het In de eerste vijf minu ten van de wedstrijd tegen EBHV van een leien dakje. Met schijnbaar gemak werd de ploeg uit Breda in die periode naar een ruime 41 achterstand ge speeld. De ploeg van Jan Mackaay ver zuimde echter door te gaan, waardoor EBHV de gelegenheid kreeg terug te komen. Via de tussenstanden 4—2, 5— 2 en 5—5 wam EBHV in de eerste rondgang zelfs een 5—6 voorsprong. Na rust nivelleerde Marijke Luiten nog wel eerst de stand (66). maar daarna was het toch gebeurd met het wellicht te geconcentreerd spelend HVS. EBHV nam een 6—8 voorsprong en ondanks heftig verweer van Stompwijkse zijde hielden de Bredase dames de twee doelpunten verschil de rest van de wed strijd keurig vast. Het werd uiteindelijk een 12—14 verlies voor HVS. Verantwoordelijk voor de HVS-score waren: Sjanie Waayer 4x, Leny van de Bosch 3x, Marijke Luiten 3x, Gerda van de Bosch en Ank van de Bosch. In een attractief maar vooral sportief duel zegevierde OASE met 79 over streekgenote MMO. Gelet op het ver toonde spel een verdiende zege voor de Alkemadese dames, al moet gezegd worden dat MMO zich tot het laatst knap heeft verweerd en de zege beslist niet cadeau heeft gegeven. Op de be slissende momenten miste debutante MMO echter net dat beetje routine, dat in dergelijke duels onontbeerlijk is. In de eerste helft deden beide teams wei nig voor elkaar onder. De 33 rust stand gaf de verhouding dan ook juist weer. Direct na rust legde OASE de ba schamend. In tien m1 werd voor Parker niet I fer aangetekend, zod. Utrechtse tegenstandstet 45-41 voorkwamen. De:1 genslag bleek teveel vo Leidse ploeg die er m(1 schotpercentage van 1; de tweede helft niet echt1 aan te pas kwam: 64-57. Nijssen Trotters kwam n vlotte 17-4 voorsprong meer in gevaar tegen hel sche Hertogballers. Om< scheidsrechters vervr een misplaatste soepelhe j aanzien van de Braba toonden én omdat enige ters te veel op individuee ces uitwaren werd het n ruststand van 48-31 niet dan een 88-63 overwinnii Scores Nijssen: Kop 22 rendsen 16, Pley en Lai 11, Ruijsenaars en R. Pa 8, Moerer en R. Paulides Belangrijk nieuws is dat T Peter Paul Maassen vo nog besloten heeft zijn tij ter aan andere dan bask activiteiten te kunnen t den terwijl ook Frans Kal zwakke enkels) het bask len hoogstwaarschijnlijk vergeten. Daarmee is N tot een achtmansformati krompen. LEJO I sis voor de uiteindelijke overwinning. Met goed aanvalsspel werd MMO bin nen tien minuten naar een 3—6 achter stand gespeeld. Deze klap zijn de Hoogmadese dames in feite niet meer te boven gekomen. Via 5—7 en 6—8 drukte OASE tenslotte door naar een 7—9 zege. MMO veroorloofde het zich overigens een drietal strafworpen te missen. Voor MMO scoorden: Leidy Vink 2x, Elly van Leeuwen 2x, Gerrie van der Meer 2x en Helma Volwater; de treffers van OASE kwamen op naam van: Hel ma Stigter 3x, Corrie Strijk 2x, Gonnie van der Geest, Riet Broesterhuizen, Ma rian van der Geest en Gerrie Hoogen- boom. Northa boekte in de eigen Penningshal een 9—6 zege op de reserves van Her cules. In de eerste helft zag het er nog niet naar uit dat de Noordwijkerhoutse dames met de eindoverwinning zouden strijken. Na een hoopvol begin, waarbij Northa een 3—1 voorsprong nam, zak te de ploeg van Ans Bakker ver terug. Daar ook keepster Ria van der Hulst in de algehele malaise deelde, kon Hercu les sterk terug komen tot 3—4. Wat coach Ans Bakker de Noordwijkerhout se dames in de rust heeft toegefluisterd is niet bekend, doch de uitwerking was duidelijk merkbaar. Met temporijk spel werd Hercules door het nu op volle toe ren draaiend Northa gedecideerd op af stand gespeeld. Door vijf treffers op rij werd de 3—4 achterstand bij rust, bin nen vijftien minuten omgebogen in een 8—4 voorsprong. In de resterende tien minuten deed Northa het wat rustiger aan, zonder evenwel de aandacht te la ten verslappen. Met 9—6 ging uiteinde lijk de volle winst naar Northa. De score van Northa werd verzorgd door: Thea ter Heide 3x, Nelleke de Jong 2x, Ineke Streng 2x, Mary Heydra en Marian van de Berg. Zonder de basisspeelsters Marion Prins en Olga Smit ging Olympia met 8—7 onderuit tegen het tweede team van Hermes. Bij rust was de stand nog ge lijk, 33. Het duel werd overigéns meer dan matig geleid. Ook MSV moest met een nederlaag ge noegen nemen. Na een 7—3 ruststand bleef het derde team van Quintus de Noordwijkse dames met 13—10 de baas. Ondanks het verlies kan gelegen- heidsdoelvrouwe Juliet van der Niet op een goede wedstrijd terug zien. HEREN Het moet toch heel gek lopen wil Olga- /Saturnu8 nu nog naast het kampioen schap van de afdelings eerste klasse grijpen. Door de eclatante 1811 zege op Hercules hebben de Leidenaars uit de komende drie duels nog maar drie punten nodig om de titel binnen te ha len. In de eerste helft kon de ploeg uit Rijswijk, mede dankzij wat presentjes van de overigens redelijk fluitende arbi ter, goed bijblijven, 7—7. Na rust werd Hercules echter volkomen weggespeeld door een groots spelend Saturnus. Vooral de snelle Hans Blansjaar stak in blakende vorm. Via 7—14 8—17 en 10—18 werd het een 11 18 overwin ning voor de ploeg van Frank Bonte. Voor de Leidse treffers zorgden: Hans Blansjaar 5x, Anton Klok 3x, Peter Waalwijk 3x, Henk Verwey 2x, Wim van Leeuwen 2x, Steven Schrader, Jan Wol ter IJssel de Schepper en Benno Nieu- wenhuizen. Bij MSV ontbraken Jaap van der Linden en Rien Sluis op het appèl en dat was in het duel tegen het Haagse HEC duide lijk merkbaar. Geen moment konden de Noordwijkse heren hun opponenten be dreigen. Na een nog redelijke 95 ruststand werd MSV in de tweede rond gang naar een ruime 26—11 nederlaag gespeeld. MMO leed tegen de reserves van HVV'70 z'n eerste verliespunt in dit zaalseizoen. Na een rommelig duel werd het een 14—14 puntendeling. Ook bij rust was de stand gelijk, 7—7. Voor MMO scoorden: Gerard Elstgeest 8x, Hans Elstgeest 2x, Cor de Jong 2x, Joop Volwater en Frans van der Meer. Tegen BV Groningen mocht weer eens ruimschoots aan de benutte die kans onder meer standschoten. Woudstra en M. Plaat 16, Gid dings 11, Washington 7 (te- amschotpercentage 52% Den Bosch: Akerboom 18, Kirkland 16, Faber 13, Lister 12, Cramer 8, Dekker 7, Van Essen 5, Kropman 2 (team- schotpercentage 47%). BV Groningen In een wedstrijd die geen wed strijd kon worden won Parker zondagavond van BV Gronin gen. De vrijheid die het vijf mansteam uit het noorden bood werd met name door de lustig dunkende Ervin Giddings en Roy Leysner enthousiast Roy Leysner (hier op archief) bak. De 'springveer' van Parker door een aantal trefzekere af- begroet. Aardige individuele acties waren het enige smake lijke ingrediënt dat werd voor geschoteld. Daarbij deden ook de Groningers L.J. Pipkin en Al Watson een balvaardige duit in het zakje. Eindstand: 116-73. Scores: Parker: Bruinsma 28, Giddings 27, Woudstra 14. Groningen: Pipkin 29, Watson 16. Eredivisie heren: Leiden 31- 56; EBBC 33-54; Amstelveen 33-48; Donar 32-38; Stars 33- 36; Punch 32-34; Rowic 32-32; BOB 31-24; Landlust 33-20; Rotterdam-Zuid 32-8; BV Gro ningen 33-4. LEJO BUCK LEIDEN Het leek allemaal voorbij, de onnodige misstap pen van de dames van Par ker. Toch werd in de tweede uitwedstrijd tegen het Utrechtse Cangeroes alweer verloren. Het surplus aan techniek en spelmogelijkhe- den kwam totaal niet uit de verf tegen het fysieke 'over wicht' en het lengtevoordeel van Cangeroes. Vooral in de eerste helft van de tweede rondgang zakten de speel sters van coach Rob de Wit in een diep moeras en scoorden tien minuten niet. Er was daarna (45-41) nog niets ver loren, maar de nodige koel bloedigheid was ver te zoe ken. Triest gevolg: een 64-57 nederlaag en een opnieuw (met Juventus) gedeelde koppositie. De eredivisie-as piraties van Nijssen Trotters kregen geen knauw. Terwijl koploper SOVB in Weert van BSW verloor rekende de mannen van Ben van Cleef af met het Bossche Hertogbal lers: 76-54. De les van de dames van Par ker leek voldoende geleerd. Uit verliezen van Cangeroes zou geen twee maal voorkomen. Volkomen beantwoordend aan de verwachtingen werd kort voor rust afstand genomen. Dit mondde uit in een duidelijke 26-41 stand bij de thee. Wat daarna geschiedde mag uniek heten, maar ook uiterst be- Nel Geerlings van Foreholte werkt zich verbeten langs een HMS-verdedigster. Foreholte de topper met 117. WATERPOLO Leiden De beide Leidse vertegenwoordigers in de hoofdklasse hebben dit weekeinde een goede prestatie geleverd. LZ'86 stelde zich door een 5-4 overwinning op het Y duidelijk kandidaat voor een plaats bij de eerste zes op de ranglijst en De Zijl/LGB behaalde een ruime 10-2 overwinning op een kansloos HZ&PC. Het krachtsverschil tussen de ploegen van De Zijl/LGB en het Haagse HZ&PC, één der degrada tiekandidaten, was dermate groot dat van enige spanning geen sprake kon zijn. Dat het toch een aantrekkelijke partij waterpolo werd kan worden toegeschreven aan de vele doelpunten en de fraaie wijze waarop een aantal van deze treffers tot stand kwam. Zo bijvoorbeeld de schitterende omhaal waarmee Alex van Belkum in de eerste periode de stand op 2-1 bracht of de derde Leidse treffer van Albert Spijker na goed aangeven van Alex van Belum. Vooral echter het doelpunt dat Stan van Belkum aan het eind van de tweede periode wist te scoren was een schoonheid. Jan Jaap Korevaar plaatste over grote afstand waarna Stan van Belkum, hoog uit het water komend, over de verdediging heen reikte en de stand op 5-2 bracht. Dick van de Bosch leverde eveneens een opvallende bijdrage aan de Leidse zege, verdedigend een uitstekende rol spelend bracht hij bovendien koel de kansen benuttend vier treffers op zijn naam. Scoreverloop: 1e periode 1-0 Stan van Belkum, 1-1 Vollema, 2-1 Alex van Belkum, 3-1 Albert Spijker, 2e periode 4-1 Dick van de Bosch, 4-2 Roelfse, 5-2 Stan van Belkum, 3e periode 6-2 en 7-2 Dick van de Bosch, 4e periode 8-2 Alex van Belkum, 9-2 Stan van Belkum, 10-2 Dick van de Bosch. LZ'86 blijft het in het eerste jaar van het verblijf in de hoofdklasse uitstekend doen. Zaterdagavond klom de ploeg van coach Gijs van de Leeden door een 5-4 overwinning op het Y en door de 4-2 ne derlaag die Neptunus bij De Gouwe moest incasse ren van de achtste naar de zesde plaats op de ranglijst, een positie die de Leidse formatie gezien het resterende competitieprogramma moet kunnen handhaven. Evenals dat in de eerste ontmoeting tussen beide ploegen het geval was werd het een nipte doch ver diende overwinning vor LZ'86 dat ook ditmaal het sterkste wapen, de break, uitstekend hanteerde. Weinig doelpunten in de eerste Wedstrijdhelft die een spannend en gelijkopgaand verloop had. Ruud Muusse opende in de eerste periode met een om haal de score, waarna Eelco van Schaik in het vol gende kwart uit een hoge voorzet de gelijkmaker kon intikken. In de derde periode was het nogmaals van Schaik die scoorde. Op de grens van de maximale speel tijd die voor een aanval mag worden gebruikt loste hij een wanhoopsschot dat tot ieders verbazing over het water stuiterend in het doel verdween. Jan de Graaf uit een break en Bram van de Leeden uit numerieke meerderheid brachten LZ echter nog in dezelfde periode aan de leiding. In de slotperiode slaagden de Y-spelers er tweemaal in weer langzij te komen. Eerst door Rood toen Ruud Muusse 45 strafseconden uitzat en, nadat Bram van de Leeden 3-4 scoorde, door Piet Hesterman. De snelle uit braak na een afgeslagen aanval werd door Joop Siera doeltreffend afgerond waarmee LZ opnieuw en ditmaal definitief de wedstrijd in het voordeel van de Leidse ploeg besliste. AZC bleef de Meeuwen in eigen huis de baas. In een overigens matige wedstrijd werd met 9-13 ge wonnen. Vooral in verdedigend opzicht klopte er bij beide teams weinig van. De Alphenaren toonden zich echter aanvallend duidelijk schotvaardiger. Met name de man meer.situatie werden uitstekend benut De dames van Zijl/LGB hebben die weekeinde een triest dieptepunt bereikt. Tegen titelpredendent HZC/De Robben wisten zij geen enkele keer te sco ren. De Hilversumse dames gaven hierin het voor beeld. Waarschijnlijk met het carnaval in het ach terhoofd bleef de produktie bij elf stil staan, zodat het uiteindelijk 11-0 bleef. Voor de Leidse doel- vrouwe Wilma Sassen natuurlijk geen leuke avond. Toch ging van zowel de Leidse als Hilversumse zij de de bewondering uit naar haar. Door haar inzet werd de marge tot de eerder genoemde elf doel punten beperkt. In de tweede klasse beleefde ook Katwijk een af gang. Met 8-1 werden zij onnodig door SVH afgestraft. In de eerste periode werden veel kansen onbenut gelaten. Hieruit putte het laaggeklasseer de SVH moed. In de tweede periode liepen de Rot terdammers uit naar 5-1. Hiermee was in feite het pleit beslecht. Na aflöop werd een beschuldigende vinger naar de scheidsrechter uitgestoken. Teveel Katwijkers moesten voor 45 seconden het water uit. Arthur Jonker redde voor Katwijk de spreek woordelijke eer. In de derde klasse wonnen zowel DKD als Vivax. DKD zegevierde met 9-3 over degradatieki daat AZL. Vivax won knap met 8-6 in Wadd veen van GZC. Door Vivaxspeler Marcel Rompes als vaste H ker van routinier Loek Bertels aan te wijzen de GZC-aanval ontregeld. Tot in de derde per ging de strijd gelijk op. Op dit derde speldeel s nen de Oegstgeestenaren een patent te hebben venals vorige malen werd ook nu weer een gal slagen. Van 3-3 werd het 3-6. In de laatste peri kwam de overwinning niet meer in gevaar. D« vaxdoelpunten kwamen van Ruud Wormgoor, roen en Jan Hendrik Plasmeyer (tweemaal) en J Frauenfelder en Hans Zandvliet (eenmaal). DKD schakelde in de tweede periode van over naar de zone-verdediging. Hierdoor kor de Leiderdorpers hun sterkste wapen, de bi goed uitbuiten. Zij liepen toen uit naar 5-1. Dei met de hamer was toen al in het Leidschenda kamp op bezoek geweest. Uiteindelijk werd het De laatste periode dreigde nog even uit de haj lopen doordat AZL naar steeds zwaardere mil len ging grijpen. Ook enkele DKD-ers lieten niet onbetuigd. Voor DKD scoorden: Bob Woi en Harry van Hoven (driemaal), Frank Dreef (t maal), en Ron Rietbroek (eenmaal).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18