Gedevalueerd RCL raakt kop kwijt RBB verliest onverdiend van DOS Kampen: 2-1 mm GWS op schot tegen Valken'68 Zwak Noordwijk simpel langs Vitesse Delft asaasEH nnsm Oegstgeest en Lisse delen; ACV werpt Quick Boys terug EERSTE KLASSE Verliespunt Ter Leede tegen hekkesluiter WOP HVZ-MVKV GESTAAKT Katwijk remise tegen Xerxes lEIDSE courant MAANDAG 11 FEBRUARI 198(1 PAGIlJ LEIDERDORP De door RCL via een sterke start van het voetbalseizoen '79-'80 snel ver overde én lang vastgehouden koppositie in de eerste klasse A is na zaterdag definitief verle den tijd geworden. In een troosteloze partij voetbal werden de Leiderdorpers in de eigen Bloemerd door OWIOS op de nuchtere reali teit gewezen. Met 0-1 sloten de gasten de par tij winnend af. Verdiend winnend af, zelfs. Want, al kwam ook OWIOS zaterdag in de Lei- derdorpse Bloemerd niet tot hartverwarmend spel, kwalitatief gezien had de ploeg uit Olde- broek vooral in de figuur van aanvoerder Jan Buisman net iets meer in huis dan het, mede door het „vertrek" van Jan van Duyn zo sterk gedevalueerde RCL. Daarom ook lijkt het nu niet voorbarig te stellen dat die koppositie de finitief verleden tijd is geworden. Want dat de aan het eind van dit seizoen vertrekkende John Huguenin zijn ploeg opnieuw zal kunnen aanzetten tot diverse „wondertjes" lijkt nau welijks meer mogelijk. Natuurlijk: in doelverdediger Bram Brandt, laat ste man Koos Haneveld en spits Ben Heems kerk, bezit RCL spelers van klasse. Daarbij ont breekt het de voltallige elf beslist niet aan inzet, wordt er keihard geknokt. Maar als geheel over tuigt RCL al lang niet meer. Haneveld wordt steeds meer gedwongen zich uitsluitend met de defensie bezig te houden en de zonder Van Duyn toch al „minder" spelende Heemskerk moet zich teveel met het opzetten van aanvallen bemoeien, komt daardoor aan het afmakende werk nauwelijks (meer) toe. En omdat er onder de resterende Leiderdorpers geen echte spelbe paler meer schuilt (tekenend is dat 'good-old' Sjoerd Teske nog als invaller werd ingescha keld) moet het tegenwoordige RCL het meer hebben van 'fortuinlijke momenten" dan van sluitende, gevaarlijke aanvalsacties. Dat fortuin was zaterdag echter niet met RCL. Pierre van Gemerden miste tweemaal net de juiste voortzetting, Dick van der Bijl volleerde (weliswaar knap) juist in de handen van be trouwbare doelverdediger Kasteel en later ge blesseerd uitgevallen Bennie Heemskerk stuur de de bal uit een vrije schop op de lat. Op dat moment had OWIOS overigens de winnende voorsprong al genomen. Kort na rust was aan voerder Buisman ter plaatse om fraai in te kop pen na een hoekschop van snelle Jonker. Bij die 0-1 bleef het. Ook al omdat scheidsrechter Bos man in die tweede periode een tweetal overtre dingen van doelman Brandt, binnen de beruch te lijnen, met de mantel der liefde bedekte. „Naastenliefde" die Bosman niet toonde bij overtredingen van Daaf Brandt en Hans Braat. Twee officiële waarschuwingen die de voor de Leiderdorpers toch al donkere zaterdag tot een erg zwarte maakten... Opstelling: B. Brandt, Minderhout, D. Brandt (Schalkers), Haneveld, Ooievaar, Kamminga (Teske), vd Bijl. Braat, Plyter, Heemskerk, Van Gemerden. Scoreverloop: 49 0-1 Buisman. Scheidsrechter: Bosman. Toeschouwers: 800. GERT-JAN ONVLEE Pierre van Gemerden tracht namens RCL een doorbraak te forceren. De toegesnelde OWIOS-verdedigers zullen echter ook dit karwei klaren. NOORDWIJK Noordwijk had bepaald z'n dag niet tegen Vi tesse Delft. Sterker nog, de Noordwijkse zaterdag eersteklas ser speelde een bar slechte wedstrijd. Voor Noordwijk was het dan ook een geluk bij een ongeluk dat het kwaliteitsgehalte van het Delftse spel ongeveer vergelijkbaar wat met die van de kustploeg zelf. En zo, ondanks dat matige voetbal liep Noordwijk betrekkelijk eenvoudig naar een 3-1 overwinning. Een zege die, wanneer de Noordwijkse spelers zich wat atten ter hadden getoond, veel groter had kunnen en ook moeten zijn. Het duurde tot aan de veertigste minuut voordat Noordwijk tot zijn eerste aanvaardbare actie kwam. Via een wat rommelig op gezette aanval kwam de bal terecht bij Sjoerd Boot die het leer eenvoudig achter Vitesse-doelman Paul Oortwijn kon schuiven. In die voorafgaande veertig minuten zat Noordwijk volledig vast. Vooral de middenvelders Sjoerd Boot, Albert Spaanderman en Kees Karstens solliciteerden naar een dikke onvoldoende op het wedstrijdrapport. Maar ook aanvallers Jan Willem Bogers, Timo Gerlof en Ruud Bröring waren op zoek naar hun vorm. Op een paar schoonheidsfoutjes na hield de Noordwijkse achterhoede Vitesse redelijk in bedwang. Een achterhoede met een nieuwe laatste man. John Manuputty was afgelopen zaterdag belast met de organisatie van de verdediging. Tenminste dat was zijn taak voor rust, in de tweede helft schoof Manuputty op naar het mid denveld en was het Spaanderman die als laatste man ging spe len. Het gevaar bij Vitesse Delft moest zoals gewoonlijk komen van de getructe Peter van der Meer. In de wedstrijd tegen RCL(3-3) scoorde Van der Meer de drie Delftse doelpunten. Maar tegen Noordwijk was Van der Meer alleen In het eerste kwartier een tweetal keren opvallend in beeld. Een maal met een knap geno men vrije trap en de tweede keer via een gevaarlijk schot. Noordwijk-doelman Dick Dortmundt redde beide keren. Vitesse-speler Jan Zoutendijk zorgde in de twintigste minuut van de tweede helft voor de totale ineenstorting van zijn ploeg. Na een hoekschop van Kees Karstens werkte hij de bal in eigen doel. Nadat Karstens niet lang daarna in samenwerking met Bo gers voor 3-0 had gezorgd was Vitesse rijp voor de sloop. De ploeg was volledig van slag af en de verdediging vertoonde dan ook erg vaak grote gaten. Gerlof, John van Dijk en Bröring wer den dóódsimpel in vrije positie voor doelman Oortwijn gemanou- vreerd. Het drietal faalde hopeloos in de afwerking. Invaller Van Berkel wees Vitesse vlak voor tijd (te laat) de goede weg. Zijn voorzet van rechts werd door spitsspeler Ton Hom tot doelpunt gepromoveerd. Noordwijk blijft meedoen in de top van de eerste klasse A. Maar wil de ploeg die rol van betekenis blijven spelen dan zal er wel het een ander moeten veranderen. Er zijn ook tegenstanders die wel profiteren van het feit dat een ploeg zijn dag niet heeft. Noordwijk: Dortmundt. Westgeest. Spaanderman, Van Veen, Van Beveren, Karstens, Boot (Van Dijk), Manuputty, Gerlof, Bröring, Bogers (Suttorp). Scoreverloop: 42 Boot 1-0; 64 Zoutendijk (e.d) 2-0; 70 Karstens 3-0; 83 Hom 3-1. Scheidsrechter Dolsma. Toeschouwers: 700. Herman Wijnands blijft nog een jaar bij Rijns burgse Boys. De oefen- meester die de Rijnsbur gers nu voor het tweede jaar onder zijn hoede heeft, besloot deze week zijn handtekening te zet ten onder een eenjarig contract KAMPEN Wederom speelde Rijns- burgse Boys een wedstrijd, die door de équipe van trainer Herman Wij nands werd beheerst, maar toch ver loren ging. Ditmaal werd door de ge elzwarten aangetreden bij DOS in Kampen. De uitslag werd 2-1 en Piet ,Flap, Haasnoot was de maker van het enige Rijnsburg-doelpunt. De westelijke ploeg kende een uitste kende start. Het eerste kwartier werd het spel volledig beheerst. Het was in deze sterke Rijnsburgse fase, dat Mar tin Toet de bal uit een fraai schot zag afstuiten op de legger. Langzamerhand werd het initiatief door de thuisclub overgenomen. Na 20 minuten was het dan ook Ab Spielhagen, die voor de eerste treiter zorgde: 1-0. Toch bleven de kansen voor de Boys aanhouden. Henk Merbis schoot uit een vrije positie voor het DOS-houtwerk, maar de inzet werd juist door de Kampendoelman ge keerd. Even later (40 minuten) was het wel raak. Weer ging Merbis goed door en legde het leer vanaf de achterlijn te rug voor de voeten van Piet Haasnoot. De Flap tikte beheerst in: 1-1. Na de rust werd een fors RBB-offensief inge zet, hetgeen niet mocht baten. Kansen van Henk van der Zwan, Haasnoot en Merbis werden niet meer benut. Halver wege de tweede helft werd een tegen- goal gescoord. Uit een hoekschop werd de bal goed ingekopt: 2-1, wat tevens de eindstand werd. LEIDEN Oegstgeest en Sportclub Lisse speelden een wedstrijd met twee gezichten. Beide ploegen beheersten een helft en terecht eindigde het belangrijke treffen in een 1-1 remise. De Sleutels ver keert in een diep dal. De thuisstrijd tegen het laaggek lasseerde Scheveningen ging verloren met 0-1. Monster gal Hazerswoudse Boys een 'har de les'. In een bikkelhard duel wonnen de Westlanders met 2-0 van de Boys uit Ha- zerswoude. De wedstrijd Oegstgeest tegen Sportclub Lisse vertoonde tij dens de eerste speelhelft een uitstekend overwicht van de Voscuyl-bewoners. De roodge len speelden technisch de Lis- senaren regelmatig goed uit, maar tot scoren kwam de ploeg van trainer Verkuylen niet. Elf minuten ha het tweede startsignaal was Ron van der Kolk, die uit een fraaie een- twee-combinatie met Peter Hogewoning, de 1-0 voor sprong op het bord liet aante kenen. De kansen waren in middels gekeerd. Zo goed als Oegstgeest het eerste deel speelde, zo sterk was nu de overheersing van Lisse. Vijf mi nuten voor het eindsignaal plaatste René Griffioen het leer op het hoofd van Peter van Dijk, die efficiënt inkopte: 1-1. De Sleutels heeft het erg moe- lijk op het ogenblik. Hoewel routine, ervaring, techniek en de wil om te winnen aanwezig zijn, lukt het de ploeg niet met volle puntenwinst uit de strijd te komen. Zaterdag tegen het als zwak gedoteerde Scheve ningen kregen de roodwitten wederom een verliespartij aan de broek. De strijd ging gelijk op, maar tot scoren kwam het bij de Leidenaars niet. Halver wege de tweede helft scoorde de gastclub en werd aldus de eindstand bepaald. Bijna werd het nog 2-0. De strafschop, tien minuten voor tijd werd echter naast geschoten door Pronk. Hazerswoudse Boys moest za terdag naar het als hard be kend staande Monster. In een gelijkopgaande strijd was het de veertigste minuut, die de Boys de das om deed. In die zestig seconden scoorde Karei de Hoog ongelukkig in eigen doel, waarna een misverstand tussen de Hazerswoudse ver dedigers Dirk Smit en Gert van Tol werd afgestraft met een harde knal in het net: 2-0. Jan Vondeling kreeg na de rust nog een fraaie mogelijkheid om de achterstand te verklei nen. Hij faalde en de 2-0 zou de eindstand worden. Oegstgeest in de aanval in het belangrijke treften met Lisse. De punten zouden wor den gedeeld. ASSEN Quick Boy dekte to laat wat hel wapen was om rivaal terdaglandskampioen i bestrijden. De ruststai deze 'vierpuntenwe* was 1-0, terwijl de t helft doelpuntrijk was, ge de eindstand van 4- in het laatste kwartier wedstrijd vielen er Kat treffers. Arie Haasno Martin van der Plas toen de achterstand v naar een draaglijker 4-: De openingsfase was vo fel startende Quick Bo] stempel drukkend op hi van de tegenstander kw in dat eerste kwartier z< een doelpunt van Cee Rooyen. Vanuit een scrin gescoord, werd de goi geteld, omdat de zwak de arbiter Mensel hanc geconstateerd. Na die vijftien minuten trok de I dijk-équipe zich wat m< rug In de verdedigings gen. Dat ACV van de profiteerde, mag als v sprekend worden besef Na ruim een half uur i Jack Soumeru het leer achter Theo Guyt: 1-0. D sen van Martin van der Cees van Rooyen voor gingen op soms onforti wijze verloren. Na een goed uur was h tuin bij de Assenaars wi wezlg. Rolf Veneboer z bal uit een als voorzet b< schot in de uiterste hor het Katwijk-doel verdwijr 0. Door het geweldig m opkomen van de Quick formatie ontstond er in d terhoede nog meer vi Binnen de minuut rondo Hooyer een uitgespeelde af en bracht de stand o De vierde treffer werd gei door Rolf Veneboer. Vrl Theo Guyt faalde de AC valler niet. Hierna ben de blauwwitten, dat slee onder grote druk zetten tegenstander ACV kniëen kon krijgen. In minuut schoot Arie Ha een vrije trap goed in Drie minuten later sc Martin van der Plas ui kluwen van spelers de ti Katwijkse goal. Puur tijdg zorgde ervoor, dat de t kers niet meer naderbij den kruipen. LISSE/SASSENHEIM Beide tweedeklassers uit de Leidse zaterdagvoetbalregio moes ten de tegenstander een re mise toestaan. Lisser Boys kwam tegen Heerjansdam niet verder dan een doelpunt loos gelijkspel. Ter Leede kwam met hekkesluiter WOP een puntendeling overeen. Na de ruststand van 1-0 werd het na 90 minuten 1-1. Het werd al snel duidelijk, dat Heerjansdam beter had over winterd dan het thuisspelende Lisser Boys. Vanaf het eerste fluitsignaal vonden de bezoe kers elkaar gemakkelijker. Omdat beide ploegen veel in zet toonden, werd de strijd ook visueel aantrekkelijk. Een mi nuut voor de rust kwam voor de Boys de beste kans op een voorsprong. Ed Lahgereis plaatste het leer uit een hoek schop op het hoofd van Gerard Nijkamp. De blonde spits kop te de bal door naar Piet Boot, die hard inkopte. Het hout stond een doelpunt in de weg. Na de pauze kregen Jaap Ling- beek en Gerard Nijkamp nog enkele aardige kansen. Tot treffers kwam het echter niet. Ter Leede kwam gisteren hele maal niet uit de verf. Tegen het op de laatste plaats verkeren de WOP werd door de koplo per bijna een wanprestatie ge leverd. In de beginfase was de Sassenheimse ploeg nog kans rijk. VVOP-doelman Henk Hen- driksen stond goals echter niet toe. Tien minuten voor de on derbreking stompte Hendrik- sen het leer na een corner van Claus Godé weg. Wim Kosters 'kon echter onmiddellijk daarna richten en de bal in i knallen: 1-0. Na de rust het peil helemaal weg. 0 tele kansen werden dooi van der Plas, Piet van der den en Kosters niet mee nut. Nico van der Fang waren niet meer voorn branden, juist in een fa» WOP goed kwam opz Wim van Veldhuyzen sc< acht minuten voor tijd heerst, waardoor een punt werd meegenomen Voorthuizen. LEIDEN GWS-spits Fokke van de Reyd is ondanks de gedwongen rust van enkele weken het scoren nog niet verleerd. Tegen KRV scoorde hij tweemaal en had daardoor een belangrijk aandeel in de 4-0 zege van zijn ploeg op KRV. Abbenes verspeelde een punt bij Valken '68: 1-1. Woubrugge verliet de laatste plaats door een overtuigende overwinning te boeken op SVLV. In de tweede klas was er opschudding bij het treffen tussen HVZ en koploper MVKV. Bij de stand 2-2 ont stond .er zoveel rumoer rond het wegzenden van een spe ler, dat de scheidsrechter be sloot het duel te staken. GWS boekte een overtuigende 4-0 overwinning op KRV. Fok ke van de Reyd zorgde voor de eerste twee treffers, waarna Cas Bisschops een corner van Alfred van der Plas verzilverde. Na rust probeerde KRV tever geefs iets terug te doen. Het houtwerk echter voorkwam en kele malen Katwijks succes. Peter van der Bent bepaalde na slecht uitverdedigen in de KRV-defensie de eindstand op 4-0. Valken'68 verzuimde om in de eerste helft van de wed strijd tegen Abbenes om af stand te nemen van hun tegen stander. De Valkenburgers kregen hiertoe alle gelegen heid, maar faalden in de af werking of stuiten op Abbe- nes-goalie Kees de Blay. Uit een counter zette Douwe Splinter de bezoekers zelfs op een 0-1 voorsprong. Na de pauze bracht Ab van der Mey de ploegen op gelijke hoogte. Na deze gelijkmaker, verslech terde de verstandhouding in het veld. Na een niet door de scheidsrechter bestrafte over treding tegen Douwe Splinter, maakte deze laatste aanmer kingen op de leiding, waarna de Abbenes-spits het veld kon verlaten. Met 10 man kon Ab benes de Valkenburgers toch nog van verder scoren afhou den. Ook Kagia raakte verder ach ter op de koploper. Tegen TAW opende Herman Brou wer de score. Tussen twee man in wist hij op de been te blijven en uit moeilijke hoek zorgde hij voor 1-0. Na de rust moest TAW al spoedig met tien man verder. Anton Ser- vaas kon voortijdig de kleed kamer opzoeken, omdat hij een tegenstander vastgreep. Maar TAW Dieet ondanks deze handicap op de gelijkma ker jagen. Bert de Bruijn be nutte uiteindelijk één van de mogelijkheden en tekende 1-1 aan. Ook na de gelijkmaker bleef TAW de betere ploeg. Meer doelpunten leverde het TAW-overwicht echter niet op. Leiden won verrassend van SVOW. Peter Slingerland was met z'n treffer gescoord uit een doelworsteling de match winner. Na de rust drong SVOW nadrukkelijk aan op de gelijkmaker. Menno Gilian ver schafte Ton van Zuilen nog de beste mogelijkheid, maar deze laatste schoot naast, zodat de twee punten naar Leiden gin gen. Woubrugge leverde goed werk af door een 4-0 zege op SVLV. Hans van Dijk was met drie treffers de grote man bij de thuisclub. De Voorschotense doelman Leo van Bemmelen beperkte voor de rust de stand nog tot 1-0, maar na rust tilden Hans van Dijk en Wim Kesting de score naar 4-0. In de tweede klasse was het een goed weekeinde voor Al- phia. Naaste concurrent Kic- kers'69 leed een nederlaag tegen Meerburg, terwijl de Al- phenaren zelf het altijd lasti ge Bernardus terugwezen. Kickers'69 kende tegen Meer burg een goede start. Rob Spaargaren en Gerrit de Wit zorgden voor 2-0. Daarna ech ter werd Kickers door Meer burg overklast. Pist van Zeist, Huig van Beelen (2x), Cees Haagenaars (2x) en Peter Beu- keboom hadden een aandeel in de 2-6 zege van Meerburg. Ook Stompwijk8e Boys kon tegen LSVV'70 een 2-0 voor sprong niet vasthouden. Na doelpunten van Gerard Sonius en Aad van der Zon kwamen de studenten goed terug. Na goals van Joop Grevelink (2x) en Hans Prins nam LSVV'70 de punten mee naar huis. Al- phia bleef stevig aan kop. In Alphen kreeg Bernardus geen schijn van kans en mocht uit eindelijk nog blij zijn, dat de Alphen-aanval het vizier be paald niet op scherp had staan. Dik Lagerwei en Jan Ram vonden wel de juiste rich ting: 2-0. WSB had nog veel moeite met het onderaanstaande Unitas Leiden. Na een 0-0 ruststand trof Peter Leythen als enige deze wedstrijd de roos: 1-0. HVZ en MVKV kwamen niet aan een einduitslag toe. Nadat Dozy en Dorsman voor HVZ en Onderwater en Jonker voor MVKV 2-2 hadden laten aante kenen en de MVKV-aanvoer- der zijn ongenoegen over de leiding had geuit, staakte de scheidsrechter de wedstrijd. LEIDEN Met 1-1 gelijk spe len keek dit weekeinde bijna verplicht voor de „Leidse" derdeklassers. Drie van de vier in actie gekomen teams deeelden met deze cijfers. Katwijk thuis tegen Xerxes. Koudekerk en 's-Gravenzand- se SV deden hetzelfde, terwijl ook SIZO en SWIFT in Am sterdam beide eenmaal scoorden. Slechts ARC en SV'35 bereikten een ander re sultaat. De Alphenaren verlo ren 'uit' met 2-1. Op een moeilijk te bespelen terrein was de startperiode voor Xerxes. Katwijk kwam pas na een kwartier wat op gang, waarna Arnold Boers en Wim Guyt enkele kansen kre gen. Na 35 minuten passte Guido van de Beek naar Wim Haasnoot, die knap afrondde: 1-0. Na de eerste speelhelft verwaterde de attentie enigs zins bij de thuisclub. Xerxes kreeg wat meer mogelijkhe den. Jan van der Plas en Adrie Koelewijn kwamen nog goed voor het vijandelijke doel, maar konden de voorsprong niet uitbreiden. Twaalf minuten voor tijd kwam er loon naar werken voor Xerxes. Met een hard schot in het Katwijkdoel werd de stand gelijkgetrokken. Ook Koudekerk had de groot ste moeite om weer een beetje soepel te voetballen, ue SV uit 's-Gravenzande was bovendien op een revanche gebrand, om dat de Rijnploeg in het West- land al mét 0-2 had gewonnen. Al na twee minuten trof de Westlandclub de paal. Na een vijftiental minuten werd de bal hard achter doelman Teun Vergunst geprikt. De thuisvere- niging had het niet gemakkelijk bij de pogingen de achterstand weg te werken. Halverwege de tweede helft lukte het eindelijk. Jan Platteel zette voor. Janus Zweerus wilde koppen, maar werd op de rand van het 16- metergebied gevloerd. Fred Wagenaar schoot magnifiek de bal om de 'muur' achter de SV-goalie: 1-1. Een terechte remise. SIZO speelde in Amsterdam tegen het 70-jarige SWIFT een leuke wedstrijd. Na een kwar tier leverde het energieke spel van beide zijden een goal op. Jan Hoogervorst doelpuntte na de keeper te hebben om speeld. De assist was van Wil lem Broddel. Twintig minuten later wist Ruud Michielsen voor de thuisclub de stand lijk te trekken. Na de was het vooral SIZO, d klok sloeg. Aanval op golfde over de Amsterd veldhelft. Jan Woudstri Amsterdamse doelverd» werd de grote redder. Hij de alle verdere Hlllegonu zetten. Het Alphense ARC sp een onfortuinlijke wedf Tegen SV'35 ging het duel loren met 2-1. Al na ampc minuut keek ARC tegen achterstand aan. De buiten Taal kon alleen gaan en rondde goed af: Na een half uur scoorde Koolstra de gelijkmaker, i na de malaise begon. Doé Cor Prook moest wegens enkelblessure uitvallen, tl vlak voor de rust Gerard sman het veld werd stuurd. Hij had de tegen der na irritatie door te mandekking niet regleme benaderd. Zelfs met tien wist het Alphense team no domineren. Een doel kwam er echter niet uit minuten voor het elndsij was het zelfs SV, dat sco< Weer de linksbuiten Taal s te een uitloopfout van resi doelman Frans Burgert eindstand 2-1.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16