lunder van Hemmes en kker in Davis Cupduel Cynthia Woodhead stelt kandidatuur Jan Bosman kampioen IN TOPVORM MARYDECKER ZIJDELINGS IED DEBUUT HUUB VAN BOECKEL Gevolgen Koersrecord voor Kees Verkerk ige immertink romans eheerst lotocross Sportwereld NK alle categorieën judo Franse roeier verdrinkt LEIDSE COURANT MAANDAG 11 FEBRUARI 1980 PAGINA 13 De burgerrechter heeft een besluit van de tuchtcom- missie van de KNVB nietig verklaard. NAC stapte naar de rechter als protest te gen de beslissing van de KNVB het restant van de destijds gestaakte wed strijd tegen Feijenoord zon der publiek te moeten spe len. Wèl met publiek, be sloot de rechter die hier mee een precedent schiep waarvan de gevolgen ver strekkend kunnen zijn. In feite zijn hiermee de al lang afgeschafte protesten te ruggekeerd. De burger rechter zou bijvoorbeeld ook ingeschakeld kunnen worden als aan de hand van tv-beelden duidelijk blijkt dat een doelpunt te recht of niet-terecht werd afgekeurd of toegekend. Een bijv. met geel bestrafte overtreding die geen over treding blijkt te zijn zou aangevochten kunnen wor den. Het eind zou zoek zijn. Er is evenwel gebleken dat de rechtspraak van de KNVB aanvechtbaar is, an ders zou de burgerrechter geen correctie hebben aan gebracht. Misschien zal de KNVB zich moeten beper ken en alleen uitspraken doen over schorsingen. De burgerrechter evenwel had wellicht beter kunnen be slissen: wel publiek maar dan spelen op de aangewe zen (vorige week) woens dag. Het zou een Salomons oordeel zijn geweest want waarschijnlijk zou de kaart verkoop wat NAC aan voerde om uitstel te verkrij gen, wat in het vonnis werd opgenomen niet hebben kunnen plaatsvinden en zou er dus toch geen of weinig publiek zijn geweest. Nu lijkt het 't beste af te wachten of het duel even tueel van invloed kan zijn op de competitie en zo niet de zaak zo te laten zoals hij is. Met name het vooruit zicht dat „Rotterdam met een knokploeg komt", zoals al direct na het ge staakte duel werd ge schreeuwd, is dat zeker te prefereren. Beleid Dat de tenniswedstrijd te gen Spanje kansloos werd verloren, is geen ramp. Dat de KNLTB een overleefd en star beleid voert wel. We derom werd een beroep in ruil voor een aardig be drag gedaan op Tom Okker, die dan wel af en toe tot een uitschieter in staat is maar geen speler meer is waaraan enige ze kere winstpunten kunnen worden gekoppeld. Hoewel het talent schaars is, moet gepoogd worden jeugdiger spelers ervaring te laten opdoen. Dat laat de KNLTB bewust na. Okker, en ook de reeds 29-jarige San ders, kunnen geen „toe komst" vormen. In ver scheidene delen van de we reld zijn jeugdige Neder landse spelers en speel sters, uitgezonden door de KNLTB of op eigen kosten, doende zich te bekwamen en routine op te doen. Hen inzetten duidt op meer be grip voor realiteit dan steeds maar weer een be roep doen op een speler die over zijn top is en geen versterking meer is van de ploeg. JONDEN Jacky Leenders Q led) werd eerste tijdens een ternationaal florettoernooi in jonden voor Bougnol (Fr) en 9 annon (Eng). SSEN De ACV-spelers Ro- aid Manders en Jan Schipper edankten voor het Neder- inds amateurelftal dat van 28 pril tot 16 mei een trip door idonesië maakt. Zij willen hun ezln niet drie weken alleen la- in. EW YORK De Russische shockeyploeg speelde in New ork tegen een Amerikaanse •rmatie en won met 10—3. 'et Canadese team verloor in lontreal met 5—1 van Tsje- io-Slowakije. )E BILT Het Tilburgse brid- epaar Karei Berendregt-lne ■d. Laan werd Nederlands lampioen gemengde paren "et een score van 1568 pun- op een maximum van 436. Het Haagse paar Borst- wkerman werd derde. DEN HAAG Een jonge Rus, Konstantin Volkov en een jonge Amerikaanse, Mary Decker, waren de sterren van het afgelopen weekeinde bij internationale indoor-atletiek- wedstrijden, dat vier officieu ze wereldrecords opleverde. De 21-jarige Mary Decker kwam op de 1500 meter dichtbij de droomgrens van vier minuten. De Amerikaan se, die veertien dagen gele den het wereldrecord in de open lucht op de mijl op 4.21.7 bracht, liep in New York de 1500 meter in 4 minu ten en 00.8 seconden. Kon stantin Volkov, de 20-jarige winnaar van het polsstok- hoogspringen bij de Europa Cupfinale 1979 in Turijn, sprong in Moskou met de polsstok over 5,64 meter. Hij kwam daarmee één centime ter hoger dan de oude, offi cieuze wereldrecordhouder Dan Ripley. Mary Decker, die de tot 1981 wegens het gebruik van spier- versterkende middelen ge schorste Roemeense Natalia Maracescu het tweede wereld record binnen twee weken ont nam, verkleinde op de 145 me ter lange baan in New York het verschil tussen het wereldre cord in de open lucht (3.56.0) en indoor (4.00.8) tot 4.8 se conden. In totaal liepen slechts vier atletes de 1500 meter ooit binnen de vier minuten. Drie van hen zijn inmiddels wegens het gebruik van anabole stero- ïden geschorst. Bij wedstrijden in Winnipeg was het hoogspringen dames van uitzonderlijk gehalte. De Canadese Debbie Brill, die in augustus het hoogspringen bij de strijd om de wereldbeker in Montreal won, evenaarde de beste wereldseizoenprestatie van de twee meter springsters Rosemarie Ackermann (ODI) en Sara Simeoni (Ita) met een hoogte van 1,95 meter. Kees Verkerk gaat zegevierend op de finish af, ruim voor Nico Kid en Ovatlo (Van onze sportredactie) HILVERSUM In de Grote Prijs der Stayers leverde Kees Verkerk gistermiddag op de Hilversumse sintels weer eens een huzarenstukje. Over de 3460 meter deed de elfjarige ruin, die aan zijn voorlaatste köersjaar bezig is, het koersrecord sneuvelen. Hij zegevierde en bracht de kilometertijd op 1.20.9 secon den. Bij het indraaien van de laatste bocht had Nico Kid de leiding met Siem Hartman. Deze com binatie had twintig meter voor gift gekregen. In de rechte lijn maakte Nico Kid een klein fou tje en kon Kees Verkerk zon der al te veel moeite naar een zekere overwinning lopen. Nico Kid kwam op de tweede plaats voor Ovatio. Dat er nog steeds vertrouwen is bij de totalisator- speler blijkt wèl hieruit dat Kees Verkerk winnend maar ƒ1,30 bracht. (ILLA Hst uitstapje naar ijlla van ds Nederlandse (is Cupploeg bleek achter- ich niet mser om het lijf lebben dan een vakantie- je. Maar ds sfeer, die za- gavond nog zo opper- (t was na ds op enerveren- wijze tot stand gekomen winning in het dubbel- waardoor de achter- nd werd teruggebracht tot was gistermiddag rond jriok van twaalf uur omge- gen in mineur. Reden: Tom ^er was in de beslissende fde partij voortijdig van de n gestapt, omdat hij - Is hij verkondigde - „niet r aap wilde staan". 6-1, 6-1 had zijn tegen- ider, de brutale kabouter el Gimenez, hem in de eer twee sets duidelijk ge kt dat er een onvergeeflij- )lunder was begaan in het erlandse kamp. Daarin was impel beraad besloten toch jijna 36-jarige Okker te la- aantreden, ondanks het dat hij vrijdag al - mede zijn liesblessure - geen poot had gehad om op te staan tegen de onbetekenende Fernando Luna. In de Neder landse gelederen werd wat al te eenvoudig voorbijgegaan aan het feit dat Okker in het herendubbelspel wel bijna vier uur op de baan had gestaan. En dat gevoegd bij zijn blessu re en zijn matige enkelspel vorm had aanleiding moeten zijn voor coach Fred Hemmes om zijn meest gelauwerde spe ler met een doktersverklaring gisteren op de bank te hou den. Die beslissing durfde Hemmes niet aan, daarmee aangevend dat hij weliswaar in zijn eigen spelersgroep de touwtjes stevig in handen houdt, maar op Okker geen enkele invloed heeft. Al spoe dig in de partij tegen Gimenez, tegen wie Okker Okker vorig jaar tijdens het Melkhuisje ook kansloos was, bleek dat de Nederlander (met bandage om het rechter dijbeen) vooral bij lage ballen niet uit de voeten kon. Gimenez incasseerde deze wetenschap dankbaar en kon bijna moeiteloos de eerste twee sets op zijn naam bren gen. Waarna Okker de kleed kamer opzocht, vooral zijn ploeggenoten en aanvoerder met een flinke kater opzade lend. Okker zelf maakte zich niet bij ster druk om zijn teleurstellen de optreden. „Ach...", liet hij slechts desgevraagd daarover weten. De wetenschap dat hij met zijn aanwezigheid in Sevil- la in één week toch weer een bedrag met vier nullen op zijn bankrekening had kunnen la ten bijschrijven woog kennelijk zwaarder. De tijd dat Okker zich zorgen maakte over zijn goede naam ligt al weer gerui me tijd achter hem. Van een reputatie kun je niet eten, moet de Hazerswoudenaar, die vorige maand toch en passant een slordige driekwart ton bij- eensloeg, hebben gedacht. Hoogste tijd Het lijkt inmiddels de hoogste tijd om maar eens te beslui ten van Okkers diensten voor de Nederlandse ploeg geen gebruik meer te maken. Zo ver wenste Fred Hemmes overigens niet te gaan. „We gaan gewoon door met het in passen van de jeugd", liet hij weten zonder zijn meest ge kwalificeerde speler af te wil len vallen. „Achteraf", pareer de Hemmes de kritiek, „is het altijd gemakkelijk praten. Maar Tom zei dat hij 's mor gens nauwelijks last had. En dan stel je toch je sterkste speler op, want het is tenslot te 2-1. Bovendien, in alle trai ningspartijtjes die we hier hebben gespeeld, versloeg hij alle anderen heel duidelijk. Dan zet je toch niet zo ge makkelijk een jongen als Marc Albert in". Achteraf maakte het geen en kel verschil, want Louk San ders ging in de laatste partij roemloos ten onder tegen Fer nando Luna, die met al zijn be perktheden aantoonde dat de 29-jarige Nederlander ook zon der onder druk te staan over te weinig talent beschikt om het zelfs een gelijkwaardig op ponent maar moeilijk te ma ken. Sanders verloor met 6-4, 6-1, 6-4. Hij wil nog een paar jaar zo doorgaan, maar het is de vraag of de geringe revenu en daarvan opwegen tegen het ongenoegen dat vrijwel louter nederlagen met zich meebren gen. Dan liggen de papieren van Huub van Boeckel toch wel iets gunstiger. De net 20 jaar geworden Hagenaar debuteer de zatermiddag in het dubbel spel tegen Orantes en Gime nez, op een uiterst ongedwon gen en gedurfde wijze, waar mee hij zelfs Tom Okker inspi reerde. Okker liet gaandeweg de partij steeds meer over aan zijn jeugdige partner, die dat werk op een verheugend zelf verzekerde wijze voor zijn re kening nam. Vooral dankzij de bravoure en inzet van Van Boeckel kon de ontmoeting in een emotierijke sfeer tot een goed einde wor den gebracht, hoewel Okker en Van Boeckel na 8-6, 2-6, 6- 3 en 9-11 in de vijfde set tot de stand van 5-4 maar liefst drie matchpoints moesten wegwer ken. Mede dank zij een in de slotfase vermoeide Orantes, die voor het eerst sinds drie Huub van Boeckel. een jeugdige tennisser met talent die alleen in het dubbelspel werd ingezet. Met Okker sleepte hij daarin het enige punt tegen Spanje in de wacht. maanden weër in een wedstrijd uitkwam, slaagden Van Boec kel en Okker erin de set en de partij met 8-6 naar zich toe te trekken. Waarmee het per spectief (2-1) was terugge bracht, dat een dag later door de blunder van Hemmes en Okker op zo'n jammerlijke wij ze werd teniet gedaan. Waar mee het Nederlandse heren tennis na de nederlaag van 4-1 nog steeds is op het punt, dat nu al enige jaren wordt ingeno men, het nulpunt. FRANK WERKMAN Overige uitslagen: AustraliëJapan 5—0; Nieuw-Zeeland Zuid-Korea 5— 0. België—Oostenrijk 2—3; West-Duits- land—Noorwegen 4—0; Frankrijk— Sovjet-Unie 3—2; Zwitserland—Israël 41; FinlandPolen 50; Bulga rije—Hongarije 1—4. I RAPHAEL De Neder- der Jos Lammertink heeft teren de 22e Grand Prix Saint Raphael voor be- psrenners gewonnen. Hij nde zich in de eindsprint snelste van een groep ren- i die zeventien kilometer de finish was ontsnapt. ploeggenoot Van der er werd derde en Hennie >er zevende. Raas won zaterdag de •iitste etappe van de Ster van flseges. De Nederlandse we- Ipkampioen was na 138 kilo- Ifter de snelste van het pelo- Hij legde de afstand af in tur 32 minuten en 20 secon- n. I eerste plaats in het eind- s&ement was voor de Belg anky de Gendt. laj i Belg Daniel Willems is win- ar geworden van de Rit naar zon. De Zweed Bernd Jo- nsson won gisteren de vijfde laatste etappe van de wed- ijd, een rit van Rincon naar nda. Hij had voor de 115 ometer 2 uur 57 min. 33 sec. ►dig- IMMEL Het hoofdnum- ir bij de motocross van mmel, de 500 cc, is be- erst door de Belg Vromans. won zowel de eerste als de eede manche. Beste Neder- ider in het eindklassement is Van der Ven, die zich als irde en zevende klasseerde Herlings (vijfde en zesde) in Jn rangschikking net voor- ►8 sef. Hde lichtste klasse, de 125-cc "iren de Nederlanders het B irkst. Meurs werd winnaar n or Martens, Van Poppel en n Esten. Tijdens deze wed- ijd kwam Gaston Rahier •n Bl) ten val. Hij moes) met ge- 'beurde gewrichtsbanden m 'ergebracht worden naar een akenhuis. L "DIK FC Luik werd in eigen J ngeving Europees veldloop- impioen voor clubs. Phoenix [e led) werd vijfde. ,r OST-BERLIJN De Europe se jeugdkampioene Irina eszynski wierp een wereldre- >rd met de discus tijdens de -r' ostdultse winterkampioen- happen voor junioren: 64.32 Nederlands kampioenschap alle categorieën (1). NIJMEGEN Jan Bosman is zaterdag in Nij megen Nederlands Judokampioen alle cate gorieën geworden. In de finale won Bosman van Henny Pleizier met de negende heupworp. Op de derde plaats eindigden Ferry Theunis- sen en Bert Verhoeven. Het was het achtste Nationale kampioenschap van Bosman, die twee jaar geleden zowel in zijn eigen klasse (tot 86 kilogram) als in de open ca tegorie de nationale titel veroverde. De betrek kelijk lichte Bosman heeft daarmee de oude stelling, dat in judo massa geen garantie voor succes is, bewezen. De zware mannen met kwa liteit ontbraken (Adelaar en Numan zijn met een nationale afvaardiging in Tiflis), waren niet 100 procent fit (Pleizier: schouderblessure), of wer den voortijdig geëlimineerd (Sjef Weber tegen de felle middengewicht Bert Verhoeven). Het eerste afzonderlijke kampioenschap alle ca tegorieën was dus enigszins gedevalueerd, al werd het toernooi door Bosman gered. Bond svoorzitter Henk van Oosten: „Wij willen het „open" kampioenschap niet binnen het toer nooi voor gewichtsklassen houden. Vooral uit medische overwegingen' en omdat het extra nummer voor velen niet meer dan een sluitpost is. Nadat wij dit kampioenschap hadden vastge- legd, kwam de uitnodiging een Nederlandse ploeg naar Tiflis te sturen. Wij hebben de judo ka's zelf laten beslissen of ze hier in Nijmegen op de mat wilden komen ofwel in het zuiden van de Sovjet-Unie wilden judoën." Er waren in feite geen verrassingen, tot Sfef Weber in de kwartfinales tegenover Bert Ver hoven kwam. De Tilburger won, niet onfor tuinlijk, op beslissig, maar werd daarna door Jan Bosman duidelijk naar zijn plaats gewe zen. De Amsterdammer handelde in de slot- partij ook tegen een duidelijk gehandicapte Pleizier, met de negende heupworp, volgens het boekje. „Een verrassing? Ik vind van niet", zei Bosman. „Het zou niet eens zoveel hebben uitgemaakt als iedereen er wel was geweest. Ten eerste ontmoet je niet alle tegenstanders, ten tweede heb ik goede uitslagen staan te gen Adelaar en Numan." „Judo kun je vrij lang doen. De ervaring blijft en kracht slijt niet zo snel", oordeelde Bosman. „Ik heb hard getraind voor dit toernooi. De eerste stap op weg naar mijn afscheid dat ik volgend jaar wil nemen tijdens de wereldkampioen schappen in Nederland. Daar richt ik mij op. Als er tussen dit toernooi en het weer volgende we reldkampioenschap nog een aantal grote evene menten zouden komen, is dat voor mij alleen maar mooi meegenomen." ATHENE Tijdens een voor- Olympische trainingsstage op het meer van Jannina, 350 kilometer ten noorden van Athene, is de Franse roeier Cyrille Seguin verdronken. Tijdens de training van de Franse acht stak plotseling een storm op die golven van meer dan twee meter hoogte veroor zaakte. De boot brak in tweeën en de roeiers kwamen in het met ijs bedekte water terecht. Zeven roeiers werden door een volgboot opgepikt maar Se guin kon niet worden gered. Daarna had de volgboot de grootste moeite de driehon derd meter verder gelegen ha ven te bereiken. werkelijk bezighoudt is echter de strijd om de Amerikaanse indoortitels, die in april op de agenda staat. Tijdens de trai ning voor deze kampioen schappen zal zij ook wellicht iets van de tien pond „over wicht" verliezen die zij gedu rende de Europese toernee met name door het eten van Nederlands gebak is aangeko men. Op de 100 meter vrije slag zorgde Cynthia Woodhead voor de beste wereldprestatie met een tijd van 54,88 secon den. Het oude record stond op naam van de Oostduitse Bar bara Krause met 54,90. Het wereldrecord op de 800 meter vrije slag werd door Woodhead tot 8.18,77 scherper gesteld. De Australische Tracey Wick- ham had tot dan toe de snelste tijd gerealiseerd met 8.24,62. De 200 meter wisselslag zwom Cynthia Woodhead voorts in 2.12,56. Daarmee werd het we reldrecord (2.13,18) van de Ca nadese Nancy Garapick gebro ken. Lina Kasjoesjiet zorgde voor de vierde beste wereldpresta tie. De zeventienjarige Russin zwom de 200 meter schoolslag in 2.27,54. Het oude record stond ook al op haar naam met 2.28.36. Cynthia Woodhead (rechts) wordt gelukgewenst door haar landgenote Ann Tweedy nadat zij het wereldrecord 200 meter wisselslag heeft verbeterd. PARIJS Cynthia Woodhead heeft haar zestiende verjaar dag het afgelopen weekeinde uitbundig gevierd. Met zes overwinningen was zij de ab solute ster van de driedaagse zwemwedstrijden in Parijs. In het 25 meter-bassin van Bou- logne-Billancourt zorgde de Amerikaanse bovendien voor drie wereldrecords. Tijdens haar Europese toernee van de laatste weken heeft Cy nthia Woodhead haar kandida tuur voor Olympisch goud overduidelijk gesteld. „Ver moeid maar gelukkig" zei zij in Moskou op zes medailles te mikken. Wat haar momenteel

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13