Twente houdt uitzicht op internationaal voetbal Den Haag ontvlamt te laat Scheidsrechter Manuel heeft het beter gezien SWIETEN GEEFT FEYENOORD WINST CADEAU ax scoort op juiste momenten Hoewel bestuur bij van voorzitter de troon Peter te wankelen, spelers, van zou hebben dat zij aan het dit seizoen te worden is fors gegaan tegen die en keerde zich directeur. „Er is met groep spelers Daaruit zijn feiten naar men omtrent en het in de die evenwel van een in een positie Bij zijn hebben we afspraken die door hem Het is dat wij een afkoopsom van afvloeiing aangeboden". mag gesteld geruchten niet bevestigd zit altijd wel een waarheid in. zeker dat Gerard Lem zal worden ROTTERDAM Er ont brak ten minste één ele ment aan het spel van FC Den Haag: felheid. De pit om persé te willen win nen was er niet en drie kwart van het duel met Feyenoord wekte de Haagse formatie de in druk dat niet verliezen belangrijker was dan winnen. Eerst nadat Fey enoord voor de tweede keer had gescoord - 21 minuten na de rust - werd de boosheid van FC Den Haag omgezet in fel heid en agressiviteit. Als de ploeg zo de gehele wedstrijd zou hebben ge speeld, zou het moei zaam opererende Feye noord geen winst hebben behaald, al waren die twee punten dan ook klinkklare geschenken van de te veel van zijn capaciteiten overtuigde Ignace van Swieten. Het behalen van een zesde plaats in deze competitie zal een wensdroom voor FC Den Haag blijven als hele winstkan sen niet worden uitgebuit. Fey enoord, geteisterd door de kwestie-Stephan en de onrust die is ontstaan over „afvloei- Niet de enige, maar wel de eerste keer dat FC Den Haag rondom de te zelf verzekerde Ignace van Swieten dromde om te protesteren. De kleine rechtspreker heeft Feye noord een strafschop ca deau gedaan die geen strafschop was, maar Van Swieten trapte in de sierlij ke duik van Nielsen. Voor al Lex Schoenmaker (tweede van rechts) wond zich daarover, met recht, enorm op. ing" van spelers, had voor FC Den Haag zonder meer een prooi moeten zijn. Wellicht schrok de Haagse ploeg van het gemak waarmee in het be gin de defensie van de Rotter dammers plat werd gelegd. Toen kwam nog een manco te voorschijn: het schieten. Melis, Wetzel en Van Vliet kregen fraaie kansen maar maakten er geen treffers van. Trainer Piet de Visser mocht dan ook met recht zeggen dat zijn ploeg qua veldspel beter was dan het eindeloos combinerende Feye noord, in welks puur zwakke aanval falende spelers als Pe- tursson - excuus: week ziek geweest en zes kilo aan ge wicht verloren - Budding en een als immer ook bij zijn her optreden weer driftig maar niet effectief hollende Jan Peters, de verdediging van FC Den Haag nauwelijks konden ver ontrusten. En daar Wim Jan sen na zijn onwrikbare besluit om Feyenoord te verlaten zich zelf met psychische moeilijkhe den heeft opgeknapt wat aan zijn spel terdege te merken is, Stafleu geen opkomer is en Notten zichzelf verstrikte in in gewikkelde combinaties had FC Den Haag, gezien ook het vormverlies van de Rotterdam se verdedigers, moeten toe slaan. Maar er werd vergeefs ge wacht op de vlam die het vuur moest aanwakkeren. Aanlei ding daartoe was er voldoende want FC Den Haag speelde met drie spitsen en derhalve niet defensief, waarbij zich nog dikwijls voegde de pentrerende Wetzel. Kansen werden ge creëerd - wel tien riep De Vis ser uit - maar doelpunten ho maar. Wel bij Feyenoord dat ze alle twee ten geschenke kreeg van de warrig leidende en alles toelatende Van Swieten. Het eerste ontstond uit een straf schop die dat niet was. Ivan Nielsen had zich weer eens naar voren begeven, speelde de bal te ver voor zich uit en liet zich keurig vallen over het been - zeg maar de teen want hij kon er nauwelijks bij - van Mansveld die bij het nemen van de strafschop door Petursson zijn woede afreageerde door kluiten klei te werpen. Daar stond Van Swieten met zijn neus bovenop maar hij deed niets. Wel dreigde hij af en toe met de hand naar het borstzakje te brengen maar de kaart bleef erin. Het doelpunt van FC Den Haag was van heel wat beter gehal te. Nadat Goodlass de (ook al) zwak spelende Hiele al had ge passeerd, kopte v.d. Korput de bal van de doellijn. Uitstel van executie want toen een schot van Schoenmaker afstuitte, scoorde Harry Melis, afge dwaald naar links, feilloos de gelijkmaker. Nogmaals hielp Van Swieten de thuisploeg. Na een eindelo ze combinatie schoot Budding raak maar daar was duidelijk buitenspel van Nielsen aan vooraf gegaan. Ook dat had Van Swieten niet geconsta teerd. Toen pas ontbrandde bij FC Den Haag het vuur dat te lang had ontbroken. Het was pas aangewakkerd door de kwaadhèid over nog een ca deau gedaan doelpunt. Er zat alsnog een gelijkspel in want Feyenoord kwam danig in de penarie. Maar Melis schoot tegen de uitlopende Hiele aan waarna Schoenmakers inzet door (weer) v.d. Korput uit het doel werd gekopt, Korevaar, die door het beruchte Feye noord—vak ronduit schofterig werd uitgejouwd, liet de laatste kans lopen door hoog over te schieten. Daar stonden dan schoten van Wim Jansen - overgetikt door Galjè die het veel minder druk had dan Hiele - en Budding (ook gestopt door Galjé) tegenover in de slotfase, die als kijkspel aan trekkelijk was omdat FC Den Haag eindelijk was ontvlamd, het tempo had verhoogd en vocht om te bereiken waarop het ten minste recht had, een gelijkspel. Maar het was zoals De Visser zei: „We waren beter maar ik heb er geen punten mee". Hij voerde ook geen excuus aan en vond dat FC Den Haag de hand maar in eigen boezem moest steken - „als je zo veel kansen mist" - wat een uitste kende remedie zou zijn. Over onvolledigheid hoeft niet meer gepraat te worden, ledereen was er, behalve Van Leeuwen die in Treling een weinig impo nerende vervanger had. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop 43. "Petursson (straf schop) 1—0, 54. Melis 1 1, 66. Bud ding 2—1. Scheidsrechter: Van Swie ten. Toeschouwers: 22.581. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Niel sen, v.d. Korput. Van Deinsen (Brard); Jansen, Stafleu (Albertsen), Notten; Budding, Peters, Petursson. FC Den Haag: Galjé; Tempelaar, Mansveld, Van Vliet, Korevaar; Wet zel. Schoenmaker, Jonker, Melis, Tre ling, Goodlass. SSSi MAANDAG 11 FEBRUARI 1980 oog in oog met Van Beveren kwamen. Nadat Thoresen al in de tweede minuut schitte rend voor 1-0 had gezorgd en de wedstrijd minu ten lang vooral op het middenveld werd uitge vochten, namen de Eindhovenaars het laatste kwartier voor de rust het heft in handen. Meer beweging in de ploeg en groeiende onrust bij FC Twente leidden tot een sterke periode van PSV dat negen minuten voor de pauze op gelijke voet kwam. Van der Kuijlen stelde Lubse in staat te scoren: 1-1. Even later kopte Lubse na een hoek schop van Valke tegen de lat. FC Twente begreep na de rust dat er agressief ge speeld diende te worden om het vaardiger PSV te kunnen verslaan. Valke en Van der Kuijlen kregen minder ruimte, waardoor de Enschedëers niet eens zo zwakke Bleuming in de aanval had vervangen, ontstond bij FC Twente enige creativiteit, Smand bereikte Otto met een fraai dieptepassje en toen Van Beveren in de bedreigde hoek was, lag de bal al achter hem: 2-1. Scoreverloop: 2. Thoresen 1-0, 36. Lubse 1-1, 76. Otto 2-1. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 11.500. FC Twente: Van Gerven; Gritter, Jol, Dllling, Zondervan; Sche ve, Otto. Bos; Bleuming (Smand), Lindsted, Thoresen. PSV: Van Beveren; Poortvliet, Stevens, Brandts, Wildschut; Smits (Scheepers), Valke, Willy v.d. Kerkhof; Van der Kuijlen, Postuma, Lubse. EDE Voor FC Twente en PSV verloopt zoen aanzienlijk minder voorspoedig dan id van de (dure) klasse mag worden ver- Beide teams kunnen nog slechts hopen ces in het nationale bekertoernooi of op ats in de strijd om de UEFA-beker van seizoen. dat de ontmoeting FC Twente-PSV van tie was. De ploeg die won kon zijn aan spraken op internationaal voetbal handhaven. FC Twente putte hieruit, ondanks de afwezigheid van de geschorste Kila en Overweg, zo veel energie dat PSV met lege handen naar huis moest. Veertien minuten voor het einde van een meer boeiend dan goed duel boog PSV het hoofd voor Twente dat in de tweede helft een overwicht had. De score had ruimer kunnen uitvallen als de uitgebluste Thoresen en Lindstad wat zuiverder hadden gemikt toen ze ekschop van Tahamata is slecht verwerkt door de defensie van Haarlem en Schoenaker (links) kan Ook toen doelpuntte Ajax op het juiste moment. EM Wanneer het een ploeg wind gaat, sluipt vaak de desin- het elftal binnen. Die „stelling" arde zich bij Ajax. De Amster- T8 staan ver voor op de ploegen lelijk nog in aanmerking komen landstitel en zijn nauwelijks plan om voluit te gaan. Vooral r werd HaarlemAjax een vertoning. in verdiend met 3—1 omdat de ele kwaliteit stukken hoger ligt een ploeg als Haarlem. De Am- se treffers vielen op de juiste ten, als de druk van Haarlem iets «erd. De ploeg van Barry Hughes chter te vaak balverlies om het joeilijk te kunnen maken. Vooral vullit verspeelde nogal eens de bal. Dat gebeurde steeds op het midden veld, waar zich tachtig procent van de wedstrijd afspeelde. Tien minuten voor de rust kwam Ajax op 1—0. Nadat een hoekschop van Taha mata niet goed was verwerkt, schoot Schoenaker raak. In de tweede helft kreeg Ajax mogelijkhe den om de score op te voeren. Tahamata trof de vuisten van Boersma en Schoena ker kon alleen doorgaan, nadat Kramer de bal had verspeeld. Halverwege de tweede helft kreeg Haarlem iets meer vat op de wedstrijd. Dat resulteerde in een schot van Lensen (ingevallen voor Gullit) en een kans voor Kleton, die centimeters te kort kwam. De 1 1 hing in de lucht, maar juist op dat moment sloeg Ajax op nieuw toe. Bonsink rondde met een knap schot een door Jensen en Ling opgezette aanval af: 0—2. Ajax zat op rozen, maar vergiste zich in Haarlem, dat kansen bleef zoeken. Gerrie Kleton zeer pro- duktief de laatste weken bracht de spanning en de sfeer terug: 1—2. De jacht op de gelijkmaker was vergeefs. In de laatste minuut liep Ajax zelfs nog verder uit. Met een doelpunt gemaakt door invaller Van Geel na aangeven van Pen, ook al een invaller. Scoreverloop: 34. Schoenaker 01, 72. Bonsink 0—2, 78. Kleton 1—2, 90. Van Geel 1—3. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 16.000. Haarlem: Boersma; Masefield, Huyg, Verkaik, Van Leen; Van den Ban, Haar, Balm; Gullit (Lensen); Kramer, Kleton. Ajax: Schrijvers. Meutstege, Krol, Zwamborn, Boeve; Jensen (Pen), Schoenaker, Lerby; Bonsink (Van Geel), Ling, Tahamata. ALKMAAR Lijnrecht ston den de meningen van grens rechter Klaas Huisman en scheidsrechter Jan Manuel tegenover elkaar. Zelfs Excei- sior-trainer Thijs Libregts lachte om de tweespalt bin nen het arbitrale trio, maar inwendig kookte hij van woe de over de wijze waarop Ex celsior een nederlaag had ge leden. Na 22 minuten besloot Jan Manuel vanaf de strafschop stip de inzet van Jaan de Graaf met een doelpunt te belonen, hoewel het op zijn minst twij felachtig was of de bal de doellijn had overschreden. Grensrechter Klaas Huisman, die op de doellijn stond, had de treffer niet geconstateerd. „Ik vond", zo verklaarde Ma nuel later, „dat ik er beter voor stond. Ik wil eerst de video beelden zien. Als die mij kun nen overtuigen van een ver keerde beslissing, zal ik mijn fout erkennen. Eerder niet". Huisman noch Excelsiors ver dediger Ridderhof die de bal naar zijn zeggen en dat van zijn medespelers duidelijk voor de witte kalklijn weghaalde, konden scheidsrechter Manuel van zijn ongelijk overtuigen. Het douceurtje van Manuel werd door AZ in dank afgeno men. Maar daar bleef het dan ook bij, afgezien van enkele aardig opgezette aanvalsacties in de eerste helft die door Met god, Kist en De Graaf om zeep werden geholpen. Temidden van één en al on kunde paste scheidsrechter Manuel zich bijzonder snel aan. Na het douceurtje aan AZ had hij in de 23e minuut van de eerste helft ook nog een geschenk voor Excelsior. In plaats van de bal op de strafschopstip te leggen na dat Welzl door Ridderhof on deruit werd gehaald, deed OMSTREDEN WINST VAN AZ'67 Hoofdpersonen in het drama voor Excelsior. Scheidrechter Manuel die verklaarde te hebben gezien dat Ridderhof de bal achter de doellijn trapte, grensrechter Huisman die zich dat het geen doelpunt was. De „almachtige" gaf zichzelf gelijk en AZ won met 10. Manuel heftige pogingen om weer in een gunstig daglicht te komen bij de Rotterdam mers door de overtreding in het strafschopgebied weg te wuiven. Twee reële scoringskansen voor Metgod in de 27e en de 45e minuut hadden AZ rust kunnen geven. Maar het mis sen leidde tot onrust, die in de tweede helft zo groot werd dat Excelsior het beste spel ver toonde en als ploeg voor een beter resultaat bleef knokken. Aanvallend kwam de Rotter damse ploeg evenwel klasse te kort. Treytel voorkwam in de 80e minuut de gelijkmaker na een combinatie van Pot en Nijssen. Er is aangetoond dat AZ '67 in een vormcrisis verkeert. De ontevredenheid onder de spe lers neemt toe maar oefen- meester Kessler wil nog geen stappen ondernemen om ver dere wanprestaties in de Alk- maarderhout uit te bannen. Scoreverloop: 18. De Graaf 10. Scheidsrechter: Manuel. Toeschou wers: 8000. AZ '67: Treytel; Van der Meer, Reijnders, Spel bos, Hoven kamp; Met god. Arntz, Nygaard; Welzl (Schou- wenaar). De Graaf. Excelsior Vermunt; Ouweland, Rid derhof, Pattinama, Van Tour, Kraay Struis, Waslander; Ernst (Pot), Nijs sen, Piasmans.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11