Onze zoon stierf door kernafval op KEMA-terrein' £cidóc Qo Mogelijk toch geen Eroscentrum in Rotterdam CDA en VVD willen gesprek over adviseurschap Prins Claus Superheffing op melkproduktie een 'onaanvaardbare zaak' De Ruiter wil wachten met wetgeving euthanasie Hulp in de doolhof Minder medicijnen via de huisartsen Voorjaar dient zich aan weer "MNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 PAGINA 13 INHEMS ECHTPAAR: [an onze parlementaire redactie) HAAG Het echtpaar Baks rnhem is nog allerminst gerust- ld over de werkelijke doodsoor- van hun aan kanker overleden Ook niet na het persoonlijk on- lud dat zij gistermiddag hebben' 1 met minister Ginjaar op het fterie van volksgezondheid en juhygiëne. Op eigen initiatief 'deze bewindsman het echtpaar podigd voor een persoonlijk ge- naar aanleiding van het rap- jiat ruim een week geleden ver- len is over het radio-actief afval p het terrein van de KEMA in «m ligt begraven. Op basis van dat rapport is de bewinds man tot de conclusie gekomen dat er geen aantoonbare relatie bestaat tussen het ra dio-actief afval en het geval van kanker dat zich heeft voorgedaan in de familie Baks. Hun oudste zoon stierf drie jaar ge leden aan een vorm van kanker, waarvan men de oorsprong nooit heeft kunnen vaststellen. Hun andere zoon is nu 22 en ogenschijnlijk kerngezond. Toch vreest het echtpaar dat ook hij wellicht sporen van radio-activiteit in zich draagt, want net als zijn overleden broer placht hij in zijn kindertijd met andere vriendjes te spelen op het park-achtige terrein van de KEMA. De Kema beweert dat het radio-actief af val dat gedurende twintig jaar in de bo dem is begraven, al die tijd keurig bedekt is geweest door een voldoende afscher mende laag grond. Mevrouw en meneer Baks weten zich echter te herinneren dat die kuilen soms wel dagenlang openlagen, zodat het in plastic zakken verpakte afval voor het grijpen lag. Het terrein was voor de kinderen vrij toegankelijk, want de fa milie Baks woonde tot twaalf jaar geleden in een van de huizen die op het KEMA- terrein zelf liggen, slechts tweehonderd meter verwijderd van de plek waar het afval nu nog begraven ligt. Minister Ginjaar heeft het echtpaar toege zegd dat hun zoon een zogenaamde „who le body counting" zal krijgen, een onder zoek waarbij in een volledig stralingsvrije ruimte het gehele lichaam zorgvuldig wordt onderzocht naar radio-actieve stra ling. ATJE-TULPVOORATJE Bij de opening van „Frieslands Wintertuin" in Sint Anna-parochie, kreeg schaatskampioene Atje Keu len-Deelstra van de heer Wiersma, voorzitter van de Koninklijke Algemene Bond Bloembollencultuur een bos naar haar vernoemde tulpen. Het is een uitstekend voornemen van minister De Ruiter van justitie om de bureaus voor rechtshulp steviger in het za del te helpen. In een samenleving die voortdurend ingewik-, kelder wordt, is steeds meer behoefte aan individuele rech tskundige bijstand. De vraag ernaar neemt ook toe doordat de burger naar steeds grotere mondigheid groeit: uiteraard een positieve ontwikkeling HET mes dat de bewindsman wil gaan hanteren in de vorm van een Wet op de Rechtshulp, blijkt zelfs nog aan twee kan ten te snijden ook. Want niet alleen de kwaliteit van de indi viduele rechtshulp in ons land zal ermee gebaat zijn, ook kan de overheid de enorme kosten die gemoeid zijn met het ver lenen van individuele juridische hulp beter in de hand hou den. EeN logisch gevolg van de toenemende mondigheid is, dat mensen steeds meer hun recht willen halen als ze menen in hun recht te staan. Daarbij is het goed, dat bij gebrek aan specificieke deskundigheid in de voortdurend ingewikkelder wordende maatschappij, de bureaus voor rechtshulp erkend zijn en met steun van de overheid functioneren. MAAR daarmee houdt het verhaal niet op. Het is immers ook die zelfde overheid die er fors toe bijdraagt dat de sa menleving alsmaar ingewikkelder wordt. Steeds nieuwe re gelingen maken de doolhof alsmaar groter. Daarom: het is uitstekend dat de overheid de zoekende in die doolhof via steun aan bureaus voor rechtshulp een begeleidende hand reikt, maar tegelijkertijd moet alles op alles worden gezet om de doolhof op te ruimen, althans minder ingewikkeld te ma ken. ibani: Udink DGEM op teerde stoel ERSUM (ANP) k zat bij OGEM totaal verkeerde stoel. Hij is zakenman. De OGEM 'heel veel reputatiever- :leden in de Arabische i tijdens het bewind dink". i voormalig OGEM-advi- •n consul van Koeweit in )nd, Mahmoed Rabbani, »vond voor de TROS-te- Rabbani stapte op als •ur omdat hij het met' .- t niet eens was. „OGEM volgens mij geen ene r meer kunnen verko- a mijn vertrek", aldus de Udinks grootste fout le hij dat deze te vroeg )aarheid gaf aan projec- iwaarvoor we eigenlijk een offertes hadden ge- mer wil af a isoleren nderjarigen HAAG De Tweede ;r is het niet eens met 'g altijd voorkomende jken van eenzame op- g (isolatie) van min- igen in tehuizen voor irbescherming. Over de ïg van dit vraagstuk meningen echter da- üeeld. Dat bleek gis- tijdens de debatten 9e Justitiebegroting. ^cties van PvdA, PPR, CPN hebben in een /[aangedrongen op volle- schaffing van de moge- I om iemand te isoleren, [in rijksinrichtingen als ticuliere tehuizen. De üende een motie in met sk, isolatie alleen toe en in „zeer uitzonderlij- standigheden" en de be lde strafmaatregel te al- de verplicht te laten re- fen. Staatssecretaris (Justitie) was met geen |e moties gelukkig. Zij tie Kamer voor dat het jl van de isolatie niet kan worden en betoog- met de toepassing ervan Ie voorzichtigheid wordt rtpatiëntjes ir AZ Leiden 'EN De Kinderhart- rg dr. C. Marceletti t tijdelijk in het Acade- f Ziekenhuis in Leiden, •pereert daar twee tot tinderen per week, van le gezondheidstoestand r uitstelt van operatie pelaat. irtehirurg werkte in het jlmina Gasthuis in Am- jm, maar werd daar „na pnflict in de persoonlijke op non-actief gesteld, ^gespecialiseerd in het o- en van kinderen met een toren hartafwijking. petal bekent 'f van 23 mille ÏINGEN De Gronion- plitie heeft twee jonge- en (18 en 20 jaar) aange- •j1- Zij hebben bekend ?agnacht een 53-jarige f te hebben beroofd van [handtas waarin 23.000 p zat. Het handtasje is te- ronden, het geld nog ROTTERDAM (ANP) De plan nen voor een Eroscentrum in Rot terdam staan op losse schroeven. Het college van B W in de Maas stad, dat altijd een voorstander is geweest van zo'n centrum, zegt nu in een brief aan de gemeenteraad dat de vraag rijst of er in de stad nog „voldoende maatschappelijk draagvlak" bestaat om de oor spronkelijke plannen uit te voe ren. De slepende discussie en de verslech terende sfeer in een aantal oude wij ken zijn een bron van grote zorg, al dus het college. Zoals bekend is het Eroscentrum bedoeld om het prosti- tutieprobleem in Rotterdam op te los sen. Vooral de wijk Katendrecht zou graag worden verlost van de overlast die de prostitutie met zich meebrengt. De bewoners van het Noordereiland, waar het centrum zou moeten ko men, hebben echter op hun beurt vele bezwaren tegen de bouw van het centrum. Bovendien worstelt men met de vraag hoeveel woningen er minder kunnen worden gebouwd als het centrum met een „bufferzone" er zou komen. Volgens bepaalde bere keningen zou het Rotterdam duizend woningen gaan schelen, en dat zou door de grootste raadsfractie in Rot terdam, die van de PvdA, niet wor den geaccepteerd. De bewoners van Katendrecht zijn erg boos over de mogelijke wijziging van de plannen. „Het college kan er van lusten. Dit. veroorzaakt ellende", aldus een woordvoerder van de wijk bewoners. „Als het Eroscentrum niet doorgaat, staat heel Katendrecht ach ter acties". PAARDEN ZWAAR VERWAARLOOSD Op een perceel bosgrond in Arnhem heeft de politie gis teren twee volledig verhongerde paarden gevonden. De eigenaar zei dat de beesten ziek waren, maar nadat de dierenarts ze had onderzocht, bleek dat de dieren sterk verwaarloosd en ondervoed waren. De eigenaar kreeg een proces-verbaal wegens dierenmishandeling. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA en WD vin den het gewenst met minister De Koning te praten over het aan blijven van prins Claus als speci aal adviseur van de regering op het gebied van ontwikkelingssa menwerking. Dit niet omdat zij daar principiële bezwaren tegen hebben, maar wel omdat zij goede afspraken wUlen maken. De rege ringsfracties voelen zich boven dien enigszins overrompeld door De Koning, nu deze het niet nodig heeft gevonden hen te raadplegen alvorens op de televisie aan te kondigen dat de prins ook als echtgenoot van de koningin advi seur zou (kunnen) blijven. Voorzitter Aarts (CDA) van de Vaste Tweede-Kamercommissie voor Ontwik kelingssamenwerking vertelde dat zijn fractie, evenals de liberalen, twee uit gangspunten heeft. Ten eerste moet het „in deze tijd van emancipatie" ook voor een prins-gemaal mogelijk zijn zich te ont wikkelen en maatschappelijk te functio neren. „We willen hem zeker niet in een gouden kooi gevangen zetten". Maar an derzijds moet voorkomen worden, aldus Aarts, dat de prins door zijn activiteiten als adviseur in opspraak komt, waardoor er in het parlement vragen zouden kun nen worden gesteld. Naar zijn mening dient de prins der Nederlanden absoluut onbesproken te blijven. Bij de grote oppositiepartijen kijkt men anders tegen de zaak aan. De PvdA'er en ex-minister van Ontwikkelingssamenwer king Jan Pronk bijvoorbeeld, is het met zijn opvolger eens dat er niet echt veran dering komt in de positie van de prins. Daarnaast zegt hij grote bewondering te hebben voor de inzet van Claus op het ge bied van de problematiek van de Derde Wereld. BRUSSEL De „superheffing" op melk, een van de onderdelen van de prijsvoorstel len voor de Europese landbouw die gisteren door landbouwcommissaris Gundelach be kend werden gemaakt, is, blijkens de eerste reacties, zowel voor Nederland als voor de overige EG-lidstaten een onaanvaardbare zaak. Ook de andere voorstellen van de Eu ropese Commissie, waaronder een gemiddel de prijsstijging voor landbouwprodukten van 2,4 procent, zijn aan zeer ernstige kri tiek onderhevig. Zoals wij gisteren al meld den, hebben verschillende Nederlandse boe- renorganisaties reeds gedreigd met harde actie. De „superheffing" op de melkproduktie houdt in, dat de bestaande financiële straf voor het te veel produceren van melk van 0,5 op 1,5 pro cent wordt gebracht. Daarnaast zal echter op ie dere kilo melk die er meer wórdt geproduceerd dan in het voorgaande jaar, vijftig cent boete moeten worden betaald. Omdat de interventie prijs (de prijs die de boeren voor de melk krij gen) op 59 cent per kilo ligt, zal de boer de melk voor negen cent per kilo moeten produce ren, hetgeen vrijwel onmogelijk is. Nederlandse kringen in Brussel noemden de voorstellen daarom „rigoreuze ingrepen", die het de boeren onmogelijk maken efficiënter te produceren, terwijl bestaande efficiënte bedrijven niet ver der zouden kunnen groeien. Landbouwcommissaris Gundelach zei gisteren in Brussel, dat de prijsverhogingen van 2,4 pro- ce,nt markt-economisch gezien al onverant woord zijn en uitsluitend tot doel hebben de reële inkomensachteruitgang van de boeren in Europa (in 1979 gemiddeld 1,7 procent) voor een deel te ondervangen. Automobilisten in Rotterdam bekeerd tot openbaar vervoer ROTTERDAM (ANP) Een week gratis openbaar vervoer bij een proef vorig jaar heeft in Rotterdam een op de vier automobilisten bekeerd tot trein, metro, tram of bus. Van de vier mo gelijkheden is de metro fa voriet. Het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf RET hield dit experiment in oktober/no vember in samenwerking met de NS en het ministerie van verkeer en waterstaat. Daarbij kregen 913 automobilisten een vrijkaart aangeboden waarmee ze gratis konden reizen in het gebied tussen Leiden, Utrecht, Dordrecht en de Zuidholland se eilanden. Ongeveer een kwart van hen heeft laten we ten vaker van het openbaar vervoer gebruik te zullen ma ken. STAATSSECRETARIS VEDER-SMIT: LEIDSCHENDAM Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid wil de bevoegdheden van apo- theekhoudende artsen beperken. Ze wil hen ook verbieden medicijnen te leveren als patiënten bin nen het „verzorgingsgebied" van een apotheker wo nen. Een en ander heeft Veder-Smit gisteren in een uitvoerige notitie aan de Tweede Kamer laten weten. De staatssecretaris consta teert dat het overleg tussen de beroepsorganisaties van apothe kers en huisartsen (KNMP en LHV) over het voorkómen van conflicten tussen de plaatselijke huisartsen en apothekers is vastgelopen. De geneesmidelenvoorziening is inzet geworden van een strijd tussen twee groepen hulpverleners. Zij noemt dit onaanvaardbaar. „Het is onontkoombaar, dat de positie van de apotheekhoudende arts wettelijk opnieuw wordt geregeld", schrijft zij. De LHV is het met de staatsecretaris oneens, omdat de door haar voorgestelde wetswijzigingen de apotheker een voorkeur spositie geven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het zal nog wel een paar jaar duren voordat bij de Tweede Kamer een wetsontwerp kan worden ingediend over het toepassen van euthanasie. Minis ter De Ruiter (Justitie) wil op dit „Het gaat hier om een uitermate Kamer tijdens het debat over de Jus- lende oorzaken is die commissie er moment nog geen wettelijke regels moeilijk en controversieel vraagstuk, titiebegroting. echter nog steeds niet. Minister De voor euthanasie opstellen, omdat Daardoor is het noodzakelijk, dat er De Tweede Kamer heeft een jaar ge- Ruiter deelde de Kamer echter mee, hij over de mogelijkheden daartoe eerst grondige studie wordt verricht leden al vrijwel unaniem aangedron- dat hij en staatssecretaris Veder-Smit eerst een aantal adviezen wil in- naar alle aspecten die met euthanasie gen op het instellen van een staats- (Volksgezondheid) er voor zullen zor- winnen bij een binnenkort in te te maken hebben", zo zei minister De commissie voor bestudering van het gen dat de commissie er zo snel mo stellen staatscommissie. Ruiter gistermorgen in de Tweede euthanasievraagstuk. Door verschil- gelijk komt. ADVERTENTIE sas GORREDIJK Het weer zal de komende da gen voorjaarsachtige trekken vertonen. Zon dag en maandag zijn, ze ker in het zuiden van het land, temperaturen van tien tot twaalf gra den mogelijk. Volgens weerman Hans de Jong in Gorredijk is zelfs een stijging van de tempera tuur tot veertien of vijf tien graden denkbaar, wanneer de wolken plaats inruimen voor de zon. Het zachte weer van de afgelo pen dagen heeft in de Alpen onverwacht veel sneeuw doen smelten. Doordat er bovendien nog veel neerslag viel, zijn in Duitsland de Rijn, de Moezel en de Donau op veel plaatsen buiten de oevers getreden. Vooral in de wijnstreek van de Moezel hebben overstromin gen overlast bezorgd. In ons land zal het waterpeil van de Rijn het komend weekeind nogal stijgen, zij het minder dan aanvankelijk was voor speld. De beheerders van de rivierdijken hebben zoveel mogelijk maatregelen getrof fen om de watermassa's het komende weekeinde de baas te blijven. Grote partijen zand zakken liggen bijwijze van noodmaatregel gereed. ZACHT WEER DE BILT - Een lage drukge- bied dat gisteren boven ons land lag zorgde voor veel be wolking en af en toe regen. De neerslaghoeveelheden waren niet erg groot, in het algemeen rond een millimeter. Dit weersysteem is inmiddels naar Denemarken weggetrokken. Morgen zal het weer bij ons bepaald worden door een die pe depressie ten westen van Ierland. Aan de oostflank er van wordt zachte lucht van de Oceaan naar het Europese vas teland gevoerd. Deze lucht is erg vochtig, zodat er voor morgen op veel bewolking en af en toe regen of motregen gerekend moet worden. De middagtemperaturen zullen rond de acht graden liggen. Vooruitzichten voor zondag Perioden met regen, ook enke le opklaringen en zacht weer. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 5 gra den. Max. temp.: omstreeks 9 gra den. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam regen De Bilt regen Deelen regen Eelde regen Vllsslngen Z.-Llmburg Aberdeen Barcelona Berlijn temp «leg Bordeaux Brussel Frankfort Lissabon Locarno Luxemburg

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13