Rijkswegenfonds bli jft bestaan Wettelijke regeling voor opticiens nodig Paus bekrachtigt met nadruk onverbrekelijkheid van huwelijk Huisarrest is geen rechtsongelijkheid Volledige synodetekst BON BINNENLAND )JJ)it jaar oker 2500 anen eg bij hilips een eheime •mforingen oor pslag ernafval 619 MILJOEN VOOR WEGENAANLEG Prikacties bij Campina EEN SERVICE VAN UW KRANT Korte metten Duitse theologen bang voor vertrouwenscrisis LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 FEBRUARI 1980 PAGINA 9 HOVEN „Het is realistisch van de vak- !en om zekerheden te in. De onderneming is r nmaal niet in staat om [middellange termijn ze ieden te geven. Het da- aantal arbeidsplaatsen Philips Nederland moet een gegeven worden ge- d. Die ontwikkeling moet worden bestreden maar worden begeleid". ecteur sociale zaken van lips, ing. Brand zei dit gis- ivond na afloop van het ste gesprek met de vakbon- i over het arbeidsplaatsen nietigende reorganisatie van zijn bedrijf. ;ns dat overleg werd dui- jk dat er bij Philips dit jaar nog eens 2500 arbeiods- itsen moeten verdwijnen, is niet duidelijk in hoever- aar het nu aangekondigde ies van 1500 plaatsen al in inomen is. De vakbonden n gisteren op de houding Philips gereageerd met de lerking dat niet om „zeker- 1, maar om duidelijkheid" ";t gevraagd. (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG Er is geen «v ake van een heimelijk llpilerzoek naar de geschikt- d van zoutkoepels in het lorden van het land om ïmir radioactief afval in op bergen. Alle huidige bo- - igen in het noorden wor- verricht ten behoeve d algemeen grondmecha- ch en bodemkundig on- txoek. Er wordt ook geen \raelijke combinatie van e resultaten gemaakt, om toch kennis over de zoutkoe- -p peis te verkrijgen. Er is dan .1 geen enkele reden voor a rees in die richting bij de utselijke bevolking. iringen naar de geschiktheid n de zoutkoepels zullen pas rten na overleg met de reede Kamer en lokale auto- fiten. Dit heeft minister n Aardenne Economische ken) tesamen met zijn colle- van Verkeer en Waterstaat,' ijnman, en van Volksge- idheid en Milieuhygiëne, njaar, geantwoord op vra- i van de Tweede Kamerle- n Knol (PvdA) en Lambers lacquebard (D'66). De minis- wijst erop dat de boringen I nu aan de gang zijn onge likt zijn om kennis te verga- iare i over de geschiktheid van zoutkoepels. Het gaat voor- lie om ondiepe boringen terwijl or de boringen naar de ge- likheid van de zoutkoepels i programma van acht bo gen 200 tot 1000 meter) is gesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het rijk zal dit jaar 619 miljoen gulden besteden aan de aanleg en uitbreiding van rijkswegen. Het grootste deel van dit bedrag gaat naar verkeerswerken in het noorden van het land, namelijk 120 miljoen. Voor wegen rond Den Haag en Rotter dam zijn resp. bedragen uitgetrokken van 78 en 98 miljoen gulden. De rest van het geld is bestemd voor wegen in het zuiden en oosten. Dit heeft minis ter Tuijnman (verkeer en waterstaat) de Tweede Kamer gisteravond laat la ten weten bij de indiening van de be groting voor het rijkswegenfonds 1980. De minister komt met zijn begroting nadat hij eerst het wegenfonds op 1 januari 1980 had wil len opheffen. In zijn begroting waren de fond sen voor de wegen dan ook al opgenomen in de algemene rijksmiddelen. Van verschillende kanten was hiertegen verzet gerezen omdat de automobilisten door het betalen van opcenten op de motorrijtuigenbelasting 957 miljoen aan het fonds bijdragen op een begroting van ruim 1 miljard voor het fonds. Bedoeling van het fonds was oorspronkelijk het geld alleen voor de wegen te gebruiken. Zou het geld echter in de algemene middelen terecht komen dan zou die besteding op de tocht komen te staan. Mede omdat de minister het wetsontwerp tot ophef fing van het rijkswegenfonds niet op tijd rond had, diende hij onlangs een noodwetje voor op heffing van het fonds bij de Tweede Kamer in. Het fonds zou dan alleen voor dit jaar met te rugwerkende kracht worden opgeheven. De Tweede Kamer pikte dit echter niet hetgeen de minister nu tot wederinstelling van het fonds heeft gebracht. J)e minister maakt met de indiening van het wetsontwerp nu ook de weg vrij tot afhande ling van de begroting voor zijn departement in de Twgede Kamer. Onlangs weigerde het CDA die begroting af te handelen omdat over de post rijkswegenfonds nog onzekerheid bestond. Voor het onderhoud van rijkswegen is dit jaar 356 miljoen uitgetrokken dat over alle pro vincies verdeeld is. Voor herstel van storm en winterschade aan de wegen is 1 miljoen uit getrokken, voor onderhoud van rijkswegen door anderen 5 miljoen, voor de aanleg van fietspaden 51 miljoen en voor overige uitga ven (zoals studies naar verkeer en vervoer) 9 miljoen. In de omgeving van Den Haag is 16 miljoen uitgetrokken voor de Utrechtse- baan, 31 miljoen voor het verkeers plein Ypenburg en verbreding van de E 10 tussen het verkeersplein en Ypenburg zelf, 26 miljoen voor doortrekking van de E 10 naar de Prinses Beatrixlaan in Rijswijk en 5 miljoen voor de E 8 tus sen Leidschendam en Zoetermeer. Ten aanzien van de weg tussen Ypenburg en de Prinses Beatrixlaan stelt de minister dat het hier mogelijk lijkt dit jaar een rijbaan open te stellen zodat een verbin ding wordt gemaakt met de Plaspoelpol- der. Voor onderhoudswerken aan wegen in Zuid-Holland staat 14 miljoen ge boekt over een groot aantal projecten. Kamervoorzitter Dolman (links) ontving gisteren uit handen van tien burgemeesters van gemeenten langs rijksweg 32 (Staphorst-Leeuwarden) een zogenaamde „zwart- krant 32" plus een mand met goede gaven uit het Noorden. In de krant pleiten de met ketenen beladen burgervaders voor een snelle ombouw van rijksweg 32 tot autosnel weg, zodat geen tijdverlies meer optreedt en een groot aantal dorpen wordt bevrijd van verkeersoverlast. PUBLIEK HEEFT MEER VERTROUWEN IN OOGARTS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overkoepelende or ganisaties van opticiens, optometristen (oogmeting) en contactlensspecialisten vinden dat er haast gemaakt moet wor den met het opstellen van een Opti- cienswet. Dé organisaties verwachten dat daardoor de kwaliteit van het zien in ons land aanmerkelijk zal verbete ren en dat het aantal geconstateerde probleemgevallen en fouten aanmerke lijk zal verminderen. In die Wettelijke regeling zouden de eisen gesteld moeten worden aan het uitoefenen van het beroep van opticien en het thans nog voor Jan en alleman toegankelijke beroep van optometrist of contactlensspe cialist. Te denken valt daarbij aan officië le registers van erkende opticiens, be schermde titels, verhoging van het oplei dingsniveau, tuchtmaatregelen en contro le op de naleving door de Inspectie Volks gezondheid. Op dit moment is het zo dat in ons land iedereen aan oogmeting mag doen en zich optometrist of contactlens specialist mag noemen zonder daarmee in strijd te zijn met de wet. De mensen in Nederland blijken overi gens nog altijd heel wat meer vertrouwen te hebben in hun oogarts dan in de opti cien, hoewel meer mensen over het optre den van de opticiën tevreden zijn dan over dat van de oogarts. Dit blijkt uit een steekproef die het bureau Lagendijk in november van het vorig jaar onder ruim duizend Nederlanders heeft uitgevoerd. 94 procent van de bevolking blijkt ver trouwen te hebben in de oogarts, terwijl dat percentage bij de opticiëns veel lager ligt, namelijk 55 procent. 40 procent vindt dat de oogartsen de volksgezondheid vooropstellen en niet het eigenbelang. Van de opticiens wordt dat maar door 15 procent gezegd. Van de ondervraagden maakt 16 procent melding van missers van opticiëns; onge veer evenveel ondervraagden zijn op de hoogte van gevallen, waar de oogarts ver stek liet gaan. UTRECHT De chauf feurs van het zuivelcon cern Campina hebben van ochtend geweigerd uit te rijden. Het gaat om de chauffeurs die in het zui den van het land de melk ophalen bij de boeren. Volgens de Voedingsbonden- FNV is de reden voor de acties dat de Campina-directie van plan is van de in loondienst zijnde chauffeurs zelfstandige ondernemers wil maken. In een gesprek met de bonden eerder deze week heeft Cam pina, zoals gemeld, gegaran deerd dat de chauffeurs die nu in loondienst zijn, dat tot hun pensioen kunnen blijven. Het bedrijf wil alleen openvallen de plaatsen niet meer opvullen en zodoende langzaam maar zeker een deel van het ver voer uitbesteden. Dit zou voor Campina goedkoper zijn. MINISTER DE RUITER OVER MENTEN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Ruiter (Justitie) vindt het niet van rechtsongelijkheid getuigen, dat Pieter Menten huisarrest heeft, terwijl dit aan andere zieke verdachten vrijwel nooit wordt toegestaan. Dit omdat het de rechter is, die iets dergelijks toestaat of afwijst. In principe kun nen dus ook anderen thuis hun berechting af wachten, aldus de minister gisteren in het Ka merdebat over het „Mentenrapport" van de Com- missie-Schöffer. Voor een richtlijn aan het Openbaar Ministerie voelt De Ruiter niets, zo zei hij onder verwijzing naar zijn antwoorden op schriftelijke vragen van mevrouw Wessel-Tuinstra (D'66), die ook nu over deze zaak was begonnen. De minister was het tot op zekere hoogte eens met de conclusie van de woordvoerders van PvdA (Kosto) en VVD (Tripels), dat het voor een rijk iemand als Menten mogelijk is de „logge staatsmachine" te ont regelen. Volgens De Ruiter is daar echter ook een „hele sterke mentaliteit" voor nodig. De voorstellen, die hij deze week heeft gedaan om rechtshulp voor iedereen nog toegankelijker te maken, zijn volgens de bewindsman speciaal bedoeld om mensen met minder geld meer kansen te geven. „Honderd pro cent gelijkheid is niet haalbaar, maar we doen wel ons best dat te benaderen". De Ruiter zei zich volle dig te kunnen inleven in de bitterheid van verschil lende sprekers over de (juridische) onmogelijkheid om van Menten de hem door het rijk toegekende schadevergoedingen terug te vorderen. Vrijwel alle woordvoerders uitten grote waardering voor het werk van de Commissie-Schöffer, waarvan de conclusies al onderschreven zijn door de minister. Gelderland wil proef giraal betalen van overtredingen ARNHEM (ANP) De pro vinciale overheid en de poli tie in Gelderland hebben de regering voorgesteld in deze provincie op proef het beta len van kleine boetes per giro in te voeren. Deze proef zou tegelijkertijd in een gro te stad als Amsterdam kun nen worden gehouden. Het per giro betalen van klei ne overtredingen (zoals par keerbonnen) is onlangs voor gesteld in een rapport aan de ministers De Ruiter van justi tie en Wiegel van binnenland se zaken. Kleine overtredin gen kunnen op het ogenblik alleen worden betaald aan de agent die de bon uitschrijft of later op de dag op het politie bureau. Het idee om per giro te laten betalen is volgens hoofdcommissaris Bakker van Arnhem in Gelderland gebo ren. Vandaar het verzoek uit deze provincie het systeem op proef te mogen invoeren. Bak ker denkt zowel de gemeente als rijkspolitie bij de proef te kunnen betrekken. Haringvangst toegestaan DEN HAAG Nederlandse haringvissers kunnen vanaf vandaag 2572 ton haring gaan vangen. Deze hoeveelheid is - ons land op basis van voorlopi ge toewijzing door de EG toe gestaan. De vissers mogen van de hoeveelheid 2000 ton ten westen van Ierland gaan van gen. De rest van de haring moeten zij uit de Ierse Zee ha len. Vorige week vrijdag hebben wij een uitvoerige samen vatting gepubliceerd van de besluiten, genomen tijdens d6 te Rome gehouden synode van de paus en de Neder landse bisschoppen. De officiële, volledige tekst van de synodedocumenten, met de 46 besluiten en voorts de brief van de bisschoppen die tezamen bijna drie pa gina's tekst in onze krant zou vragen —verschijnt ko mende week in een extra synodenummer van „Tussen beide". Wie dit bisdomblad gewoonlijk niet ontvangt kan het desgewenst vanaf maandag en zo lang de voor raad strekt afhalen aan de balie van ons kantoor. Tot uiterlijk maandag 11 februari kan men het ook bij ons bestellen. Daartoe dient onderstaande bon, ingevuld te worden verzonden in een met vijftig cent gefrankeer de open enveloppe (drukwerk) aan: Redactie algemene zaken, Postbus 9, 2501 CA Den Haag. Postcode en plaats: Aan het begin van het nieuwe gerechtelijke jaar van de hoogste Vaticaanse gerechtelij ke instantie in huwelijkskwesties, de Ro meinse Rota, heeft paus Johannes Paulus II deze week met nadruk de onverbreke lijkheid van het huwelijk bekrachtigd. Hij deed een beroep op de rechters om bij het bepalen van hun oordeel zich uitsluitend te laten leiden door de waarheid als „de basis, de moeder en de wet van de gerechtigheid". Hun doel moet zijn het verkrijgen van de „mo rele zekerheid". „Geen rechter is het toege staan een vonnis te vellen tot nietigverklaring van een huwelijk als hij niet eerst de morele zekerheid over deze nietigverklaring heeft verkregen." Volgens de paus is het enkele en onverbreke lijke huwelijk als menselijke werkelijkheid niet iets mechanisch of statisch. Het welslagen ervan hangt af van de vrije medewerking van de echtgenoten met de genade. „Wanneer als gevolg van gebrekkige beantwoording aan die genade het huwelijk geen vruchten draagt, dan kunnen en moeten.de echtgenoten worste len om deze genade, die hen in het sacrament is beloofd. Zij moeten de verplichting vernieu wen tot het leven in een liefde, die niet slechts uit genegenheid en gevoel bestaat, maar ook en vooral uit wederzijdse, vrije, vrijwillige, to tale en onherroepelijke overgave." De door de paus geëiste „morele zekerheid" over de feitelijke situatie is meer dan het ge voel van waarschijnlijkheid, dat niet voldoen de is om een beslissing in een proces te nemen. De paus riep de leden van de Rota op in dit op zicht strenge normen te handhaven, opdat de echtscheiding niet onder een andere' naam de kerk binnensluipt. De paus uitte zijn tevredenheid over de trouw van de rechters aan de kerkelijke wet, vooral in de afgelopen jaren, waarin op grond van de vooruitgang in de menswetenschappen vporal de psychologie en de psychiatrie nieuwe, niet altijd correcte toedrachten en uit gangspunten met betrekking tot de huwelijk sprocessen aan de Rota waren voorgelegd. Op grond van diepergaande bestudering van de besluiten van het concilie en van genoemde wetenschappen hebben de rechters vervolgens het ware van het valse gescheiden en duide lijkheid geschapen waar verwarring heerste. De Wereldraad van Kerken heeft vier miljoen dollar beschikbaar gesteld voor hulp aan Cambodja. Dit jaar zal 200.000 ton voedsel moeten worden ingevoerd. De vertegenwoordiger van" de wereldraad in Phnom Penh zei, dat de situatie de laatste weken iets verbe terd is, maar dat de nood in april of mei weer zal stij gen als het voedsel van de laatste oogst op is. De we reldraad stelt ook hulp be schikbaar voor tachtigdui zend Thailanders, die als gevolg van de strijd langs de grens hun dorpen heb ben moeten verlaten en zich elders moeten vesti gen. Pax Christi Nederland, Cele- besstraat 60 tè Den Haag,, heeft in samenwerking met de Vereniging Dienstweige raars en het Vredesburo een brochure uitgegeven onder de titel „Alles over diens- tweigeren". Deze brochure is geheel aangepast aan de ge wijzigde wet gewetensbezwa ren militaire dienst. De bro chure volgt de wet en de pro cedure op de voet en ver klaart hoe bepaalde onderde len moeten worden uitgelegd. Moeder Teresa, wie de No belprijs 1979 voor de vrede is toegekend voor haar werk onder de armen van Calcutta, zal deelnemen aan de 86ste Duitse „Katho- likentag", die van 4 tot 8 juni in Berlijn zal worden gehouden. Zij zal meedoen aan een forum in de Deutschlandhalle, dat ge wijd is aan het centrale thema van de manifestatie „de liefde van Christus is sterker". Ook zal zij ge sprekken voeren met oude re en jongere deelnemers en samen met hen bidden. Er wordt op zestigduizend deelnemers voor de gehele bijeenkomst gerekend. Bij vijfenvijftig forums, dis cussies en referaten zijn zeshonderd medewerkers T betrokken. Een novum is de deelneming van bijna alle Duitse domkoren. Paul Josef Cordes (45), tot nu toe wijbisschop in Paderborn, is door de paus benoemd tot vice-president van de pause lijke raad voor de leken. Hij volgt in deze functie de Bra ziliaanse. bisschop Lucas Mo- reira Neves op, die secretaris is geworden van de congre gatie voor de bisschoppen. Mgr. Cordes is de derde Duit se bisschop binnen de curie, naast kardinaal Josef Schröf- fer en aartsbisschop Augustin Mayer osb. De bisschop van Rotten- burg-Stuttgart, dr. Georg 'Moser, onder wiens juris dictie prof. Hans Küng valt, heeft sinds aan Küng de kerkelijke leerbevoegd heid is ontnomen, tot nu toe 6.500 brieven ontvan gen. Een kwart daarvan kwam van buiten het bis dom of uit het buitenland. Volgens het bisdom spreekt het grootste deel van de briefschrijvers, die uit alle lagen van de bevol king komen en van alle leeftijden zijn, zich uit ten gunste van de door Rome genomen beslissing. Volgens de directeur van de Nicaraguaanse radio-omroep, Fabio Gades Mantilla, zal het volksnabije christendom van Nicaragua zijn positieve uit werking op de in het land aanwezige Cubanen niet mis sen. Hij zei voor de Paname se televisie, dat het christen dom in Nicaragua zich heeft vernieuwd en krachtig leeft. Op grond daarvan mag men er beslist rekening mee hou den, dat vele van de Cuba nen, die naar Nicaragua zijn gekomen om te helpen, als christenen naar hun land zullen terugkeren. Volgens Mantilla zijn er momenteel 1200 leerkrachten en ver scheidene honderden techni ci uit Cuba in Nicaragua. Drie katholieke theologen van de Westduitse universi teiten van München, Tü- bingen en Freiburg hebben om een „principieel ge sprek" met hun bisschop pen gevraagd. Zij vrezen als nasleep van de zaak Küng een vertrouwenscri sis tussen het episcopaat en de theologen. Zij hebben hun brief met verzoek om instemming toe gestuurd aan alle katholieke hoogleraren in de theologie in de Westduitse bondsrepu bliek. Het is hun bedoeling, dat hun brief op 16 februari aan de voorzitter van de Westduitse bisschoppencon ferentie, kardinaal Höffner, zal worden overhandigd. De drie initiatiefnemers zijn prof. dr. Alfons Auer (Tubin gen), prof. dr. Heinrich Fries (München) en dr. Bernhard Welte (Freiburg).' Zij verkla ren hun brief te hebben op gesteld uit zorg voor het be houd van de tot dusver goede verhouding tussen de leer- en verkondigingsopdracht der bisschoppen enerzijds en het theologisch wetenschap pelijk onderzoek anderzijds. In verband met de maatrege len tegen de Zwitserse, in Tubingen verblijvende, hoog leraar prof. dr. Hans Küng, wiens onderwijsbevoegdheid op last van Rome en met in stemming van de Westduitse bisschoppen is ontnomen, schrijven de drie theologen, dat zij in allerlei uitlatingen van de kant van de bisschop pen een vertrouwenscrisis zien opdoemen. Deze crisis moet ten koste van alles wor den vermeden, zo zeggen zij. Het principiële gesprek, dat zij verlangen, zal moeten gaan over de vrijheid, die ie dere theoloog nodig heeft om zijn wetenschappelijke arbeid naar behoren te kunnen ver richten. Zij pleiten ervoor, dat tegenstellingen en dwa lingen opgelost worden via redelijke argumenten en we tenschappelijke discussie. Van de vrijheid van onbe lemmerde discussie hangt de geloofwaardigheid van de theologie als wetenschap af, zo schrijven de drie. In het slot van de brief er kennen zij uitdrukkelijk het leergezag der bisschoppen, van wie zij dan ook vertrou wen en steun verwachten. Voor wat betreft de Romein se procesvoering inzake on derwijsbevoegdheid eisen zij een vernieuwing, die recht vaardigheid garandeert voor iedere goedwillende.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9