H Leidse VVV informeert toerist nu ook met viewdata of viditel Mariadorp Een miljard Chinezen: een voldongen feit, dat in Leiden 'vreetzaamwordt gevierd in*Tad/regio LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 FEBRUARI 1980 PAGINA 5 ?*JT77?T1 WMÉÉ lezers 3rieven graag kort en luidehjk geschreven De edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- len stukken te bekorten Op mi|n omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon, is 071-122244. u kunt dan naar toestel 18 vragen. Spaargaren had nog een taart op de Chinese ambassade willen laten aanbieden teneinde de lente achtige coöperatie te kunnen honoreren. „Maar we schrokken toch wel terug voor de eventuele reacties." Dat zou dan namelijk een taart geweest zijn met een vrij langdradige loempiavulling. En men wilde vanuit Leiden de nieuwe sfeer niet bederven. In zijn keuken nu, heeft Spaargaren een Chinese medewerker rondlopen, een zekere Tschang, die van de week op inkoop is geweest. Spaargaren: „Tschang (zo staat ie op de loonlijst tenminste) had zelfs een goudvis op het oog. Dat is in zijn land een normaal, hoewel tamelijk uitgezocht,visgerecht. We noemen het nu maar een geelvis, yellow fish, om de aquariumhouders niet tegen ons in het harnas te jagen. Want ons „China, proficiat" mikt ook op deze consumenten. Er komt tussen twee haakjes (da's een goeie hè, die haakjes) ook vis op de dis die eens in de Yang Tse Kiang heeft rondgezwommen. De Gele Rivier, vraag je Man, hou op; da's een heel andere kwestie. Ik vind het zo mooi genoeg, neem me niet kwalijk". Dan wordt er tevens een origineel Chinees speenvarken aangesneden geserveerd. Ha, wat heet origineel zult u willen weten. Wel, dit speenvarken wordt op een gans andere manier geslacht en ook uitgebeend dan een ordentelijk Europees speenvarken gewend is. Bovendien gilt het niet; het blijft lachen, tot het laatste moment. Overigens, ook de gebakken kip met walnoten mag er zijn, al draagt ze niet de Chinese nationaliteit. Achter de grill komen evenwel Chinezen van den bloede te staan, gestoken in het laat-Chinese, volkomen neutrale, pak. Gebraden stukjes ideologie in een pittige saus zijn op de valreep van het menu afgevoerd. Wel zijn er eetstokjes beschikbaar, edoch niet verplicht te gebruiken. Goed, het zijn zondag allemaal oorspronkelijke streekgerechten uit de volksrepubliek; hapjes die je in een „doorsnee" Chinees restaurant in Nederland niet snel zult aantreffen. Zegt Martin Spaargaren, die onderwijl zonder enige ophef zit te calculeren. Wie had ooit gedacht, dat de Chinezen toch zö vreedzaam zouden komen En dat we op een goeie dag aan tafel tussen de slierten te verwerken mie door zouden uitroepen: China, proficiat Als ons dat maar niet zal opbreken, vroeg of laat. Maar dan zal het wel weer te laat zijn. Maar voor de eerste tijd hoeven we, met dat vriendelijke, lachend colporterende miljard aan de voordeur, de achtertuindeur niet af te sluiten. Afscheid burgemeester Vis Naast alle beschouwingen die door uw krant worden gewijd aan een afscheid, viel mij op. het weinige begrip dat u toont voor de persoon van een helaas scheidende burge meester. Ik heb tenminste met verba zing uw commentaren daarop in de Leidse Courant van 1 en 2 februari gelezen. Vrijdag toen het nieuws voor u nog „hoogstwaarschijnlijk" was en zaterdag toen het nieuws wel definitief bleek. Nu weet ik best dat ingezon den regels als deze, mijn bij zondere waardering ver woordend voor het uithou dingsvermogen van dr. A.J. Vis, bij de huidige opstelling van de pers. doordacht en ge fundeerd dienen te zijn. U moet dan ook mijn kritiek op uw commentaren zien als een minus-variant van de lof die hem ongetwijfeld ten deel zou vallen, indien een deskundig commentaar zou hebben plaats gehad. Daarom des te meer mijn commentaar op dit voor mij althans spijtige be richt. Commentaar, waarin een bovenal vriendelijke en innemende eigenschap in de zelfde alinea tot paternalisme wordt herleid. Ongetwijfeld zult u daarop antwoorden, dat het „paternalisme" een slechte betekenis heeft gekregen in een maatschappij, die wars is van uitoefening van gezag. U vermeldt echter niet, dat onze scheidende burgemeester door onze regerende vorstin werd aangesteld als het gezagheb bende hoofd van de gemeente en die taak naar behoren heeft vervuld. Mèt zijn echtenote, die hem daarin niet alleen bij bezoeken aan „diamanten huwelijken" heeft gesteund. Trouwens, wat is daarop te gen, vraag ik mij af, in een tijd waarin het ongescheiden hu welijk tot een atavisme dreigt te worden. Zijn door mij bewonderde taak was allereerst zijn dienstbaar heid aan de gemeente Leiden Een dienstbaarheid, eigen aan de hoogste vormen van gezag suitoefening, die hij demon streerde in de moeilijkste om standigheden. Daarnaast bezat hij een onafgebroken belang stelling en persoonlijke inzet voor de gemeente Leiden en al haar kleurrijke facetten, waar hij met kennis van zaken zich in verdiepte. Zijn taak-opvat- ting muntte uit in een groot gevoel voor verhoudingen en een positie-kiezen boven de partijen. Ongetwijfeld is dit laatste voor u óók een vorm van paternalisme. Bovendien was hij een geleerd en daarom bescheiden en eer lijk mens. Zijn historische „background" gesierd met een doctoraat in deze tak van wetenschap heeft hem on getwijfeld gesteund in een met kennis van zaken beoordeling van situaties. Uw beoordeling in uw krant zal hem zeker herinneren aan zijn eigen woorden, uitgespro ken in een voorbeeld van vak kundige redevoering bij de viering van het onzet van Lei den op 3 oktober 1974 in de Pieterskerk te Leiden: „Zo goed als iedere constatering van de historische betekenis van een gebeurtenis ons het voorhoofd doet fronsen en doet verzuchten: was het maar zo simpel!" De goede lezer van uw krant zal tussen de regels van uw commentaar merken, dat men het hem „moeilijk" heeft ge maakt van het begin tot het eind. Toch heeft hij in die moeilijke omstandigheden de financiën van Leiden gered, zonder dat ook maar een van de redelijke verzoeken van de burgerij niet werd gehono reerd. Het is nog niet zo lang gele den, dat hij van dezelfde bur gerij na een vakantie, waar op ieder ook al is dat in het warme zuiden, recht heeft stenen voor brood kreeg. Ge spuis hield al vernielend in braak in zijn huis. Het commentaar van de redac tie van de Leidse Courant op de eerste burger van de stad, maakt op mij de indruk van hetzelfde gehalte te zijn, Dr. M.A. van Dongen, De Kaag. kunst en kunstenaars Het Radiokamerorkest geeft op 26 februari o.l.v Ernest Bour een concert in de West- duitse plaats Neustadt in de Pfaltz. Dit in een serie, wafaan ook wordt meegewerkt door orkesten uit Polen, Ierland, Frankrijk en West-Duitsland. Op het programma staan o m. de Dorian Gray-suite van Hans Kox en, met Marja Bon als soliste, het Pianoconcert KV 453 van Mozart. Voor de Südwestfunk en de TROS warden opnamen gemaakt - J oede "Bachvan Toonkunstkoor ÏIDEN De Leidse afdeling van het ToonkunstkooF gaf n steravond een concert in de Hooglandse kerk. Het Ge- t tstelijk Orkest begeleidde en als solisten waren aange- Marijke Nieuwenweg (sopraan), Wendela Brons- est (mezzo-sopraan), Joke de Vin (alt), Heins Meens (te- br) en Han Zomer (als vervanger van de wegens ziekte rhinderde bas Wout Oostkamp). Op het programma ston- jv !n de Mis in C van Beethoven en het Magnificat van Bach. rigent Hans van Toorn leidde met vaste hand in beide wer en. De Mis van Beethoven kwam niet erg goed tot zijn recht, idanks de vele aanzetten die het tegendeel beloofden. Te aar lende inzetten van het koor en weinig scherpte in articulatie idden een minder dynamische dieptewerking tot gevolg dan verwacht hadden. De nagalm zorgde ervoor dat de heldere pjes vervormd werden. Een gewone zaal is voor een concert dit te prefereren: de wisseling in dynamiek gaat dan tenmin- niet ten onder in echo-effecten. solisten vervulden hun partij uitstekend. Wendela Brons- st had wat moeite met de nogal hoog gezette sopraanpartij. It Joke de Vin zong verrassend natuurlijk en warm. Invaller at Zomer kweet zich met veel inzet en aanvoelingsvermogen n zijn taak. Hein Meens' stem leek ons niet helemaal op zijn aats in dit geheel, zijn stem was fragiel en innig, een „liede- Qstem". at Magnificat van Bach was een verrassing. Het begon romme- maar wat er verder te horen was bleek van zeer goede kwa- eit. Duidelijke, afwisselende dynamiek, heldere articulatie; h leek dit koor prima te liggen. Wendela Bronsgeest revan- erde zich in dit werk, in de Aria voor de mezzo-sopraan; ir gevoelige en soepele stem buitte ze uit en het resultaat was beluisterenswaardige interpretatie. Marijke Nieuwenweg tog geraffineerd eenvoudig met een lieflijke, loepzuivere stem 'e heel goed bij Bach past. V.K. LEIDEN Het Leidse VVV-kantoor aan het Stati onsplein 210 is als eerste Nederlandse VVV-kantoor aangesloten op het gecom puteriseerde informatiesys teem Viewdata, dat in Ne derland de naam „Viditel" (zien per telefoon) gekre gen heeft. Met een telefoon tje en een paar drukken op een toetsenbord kan de VVV nu grote hoeveelhe den informatie over het toeristische en recreatieve gebeuren op een beeld scherm tevoorschijn tove ren. De Leidse VVV zal voorlopig nog in een proefperiode met de apparatuur werken, maar men verwacht dat over enke le jaren alle 60 VVV-kanto- ren in Nederland van cle klasse I op het systeem aan gesloten zullen zijn en dan kunnen beschikken over alle gegevens die van belang zijn voor het Nederlandse toeris me en de recreatie. Het is even makkelijk om gegevens in het systeem in te voeren als om ze eruit te halen en de Leidse VVV is van plan om goed gebruik te maken van de proefperiode door veel in formatie over Leiden in te voeren en zo een flink stuk Leiden-Promotion te bedrij ven. De eerste tijd zullen nog niet alle gegevens beschik baar zijn maar daar zal snel verandering in komen als Vi ditel op 31 maart echt begint te draaien. De Leidse VVV heeft het „alwetende televi siescherm" alvast achter de balie neergezet, maar zal de ouderwetse folders voorlopig niet kunnen missen. Daar komt misschien verandering in als straks de abonnees van Viditel thuis vanuit hun luie stoel op hun eigen televisie scherm de gegevens van de Leidse VVV tevoorschijn roepen. VVV-directeur R. Dekker bij het 'alwetende' televisie scherm. tussendoortje deze week, vooruitlopend het tweede hoofdstuk van Leids kerke- L Na de geschiedenis van de kerk van de Lodewijk gedurende een maand of vier :n" an u te hebben voorgelegd, zou het mis- hien erg consequent zijn, wanneer ik in de eterswijk bleef. Lodewijkskerk en Pie- rskerk liggen op bijna een steenworp af- and van elkaar en wanneer je nu net de ichter beschreven hebt, waarom beschrijf dan ook niet de moeder? Dat ik dat niet ie, berust op technische gronden. Ten eer- :zou beschrijving van de geschiedenis van Pieterskerk inhouden, dat u het hele jaar 80 historisch met me loopt rond te dwalen een kerk, waar je op het ogenblik over mmele planken kunt voortgaan. Dat lokt et. Ten tweede zou het me niet verbazen, anneer tijdens de huidige restauratie din- n aan het licht komen, die ons iets over bouwgeschiedenis vertellen, zoals dat ook j de Pancraskerk is gebeurd. Ik heb in de memorieboeken dingen gevonden, die er die Pancraskerk gingen, die onbekend iren, maar door de restauratievondsten vestigd werden. Ik wacht daarom liever mededelingen van de Rijksdienst voor dheidkundig bodemonderzoek af en neem daarna pas mee naar de Pieterskerk. Cu zou het misschien voor de hand liggen i van de Pieterskerk over te springen ar de Pancraskerk. Dat stuit op heel an- re problemen. Artikelen schrijven over n onderwerp als Leids kerkepad. doe je ai et even in een verloren ogenblik van een regende zaterdag, u zou schrikken wan- r u de stapels archivalia en naslagwer- i zou zien, die op mijn bureau hebben ge- ?n bij het beschrijven van de 502 1/2 jaar nlide kerk aan de Steenschuur. Wat u tot nu e in deze rubriek gelezen hebt, is een Ibemlezing uit de geschiedenis van die ■i< itffige juffer", zoals een oude bijnaam ti lor desLodewijkskerk haar aangeeft. Met t verzamelen en ordenen van de archiva- van de Pancraskerk ben ik nog lang niet klaar. Vandaar dat Maredorp in het vizier komt. Waarom ik daar terecht kom. leest u over twee weken wel. Ik ga namelijk in het tweede hoofdstuk naar de huidige Maria- kerk aan de Haarlemmerstraat toe. Maar die aan Maria toegewijde kerk leunt als het ware tegen de middeleeuwse O.L. Vrouwekerk aan, die op de plaats stond, waar je tegenwoordig oliebollen, schilde rijen, groente en fruit kunt kopen, en waar alleen de naam Vrouwekerkchoorsteeg nog aan herinnert. De veertiende-eeuwse kerk, die in 1365 tot parochiekerk werd verheven, heeft een waarschijnlijk houten voor gangster gekend. Dat gebouwtje was twintig jaar eerder als bijkerk van de Willibrord- kerk in Oegstgeest (het huidige Groene Kerkje) gesticht. In middeleeuws kerkelijk opzicht zit Leiden vreemd in elkaar. De Pie terskerk wa^ voordat zij zelfstandig werd hulpkerk van Zoeterwoude; de Pacras appendix van Leiderdorp en de O.L. Vrouw Hulpkapel van Oegstgeest. Omdat de pas toor van Oegstgeest benoemd werd door de abdisse van Rijnsburg, kreeg deze in 1365 ook het begevingsrecht van het pastoraat van de O.L. Vrouwekerk. Waarschijnlijk hebben emancipatie-overwegingen geleid tot het kiezen van een patronex van de nieuwe parochiekerk als tegenhanger van de twee mannelijke patroonheiligen, die Leiden al had! Met het oprichten van een derde parochiekerk kwam Leiden in een uitzonderingspositie te staan. Geen enkele andere stad in Holland telde in de veertien de eeuw drie parochiekerken. Kijk maar om u heen: Amsterdam heeft een Oude en een Nieuwe kerk; Delft ook. Alkmaar heeft één middeleeuwse kerk, evenals Rotterdam of Gouda. Zelfs de oudste Hollandse stad, Dordrecht, komt niet aan drie kerken toe. Leiden wél. Het is natuurlijk doodzonde, dat de Leidse Mariakerk in 1825 is afgebroken. Dat was helemaal niet nodig geweest, maar het anti papisme vierde toen nog hoogtij. De priester van de katholieke schuilkerk aan de Sint Jorissteeg (je kunt bij schuilkerken ker krechtelijk niet van een pastoor spreken) heeft moeite gedaan om de O.L. Vrouwe kerk te redden. De Waalse Gemeente, die het gebouw na de Alteratie in gebruik had gekregen, had het dak weg laten breken, aangezien het dak slecht was en de Ge meente verhuisd was naar de kapelkerk aan de Breestraat, naast de Stadsgehoorzaal. Wat de priester van de statie aan de Appel markt had geprobeerd na het springen van het kruitschip in 1807: de Saaihal als kerk krijgen, probeerde de priester van de Boni- fatiusstatie aan de Hogewoerd/Sint Joris steeg ook voor de O.L. Vrouwekerk. Op de vraag van de landsregering wat het opknap pen van de Bonifatiusstatie na de ramp van het kruitschip zou moeten kosten, laat de zeereerwaarde heer Van Stockum weten, dat eigenlijk iedere cent weggegooid is, want het gebouw is te klein. Hij doet het voorstel om de Mariakerk, die in 1819 al ge deeltelijk was en werd gesloopt aan de ka tholieken te geven. Met veel mooie woorden wordt op dat voorstel niet gereageerd Wan neer Van Stockums opvolger in Leiden komt, schrijft hij op 5 mei 1819 aan de chef van het departement van R.K. Eredienst: „ik kome eergistren in de zorg dezer ge meente en verneem, dat, indien men nog veertien dagen zoo vort gaat met afbreken, dat dan eene kerk onherstelbaar is, die, als er een nieuw dak op lag, nog we) duizend jaren konde staan". Toch krijgt hij nul op het rekest. Het departement heeft geen geld. Het gebouw werd afgebroken. Waar vroe ger kinderen gedoopt werden, koop je nu oliebollen. En hoeveel mensen lopen er niet in Leiden rond, die op de plek van het oude priesterkoor ULO-onderwijs genoten of bui ten volleybalden? Straks drinken we er kof fie op het aan te leggen Mare Vrouwen- JAN DOOVE Er is amper een voorstelling van te maken, maar sinds enkele weken telt de Chinese volksrepubliek een miljard inwoners. Zielen dus ook. Maar je zult ze moeten kleden en voeden. Ah. Een miljard of biljoen mannen en vrouwen, die in het voorgeschreven Mao-pak haast niet uit elkaar te houden zijn. Het is niet eens meer bij de wilde spinnen of de konijnen af. De eindsom ■.#m van een aantal recente tellingen gaf de populatie aan, en daarbij mag je niet op een honderdduizend volksrepublikeinen meer of minder letten. Het schijnt, sinds de betrekkingen van het Westen met China-van- het-vaste-land (want Taiwan dienen we er nog immer buiten te houden en dat eiland deelt dan ook niet in de feestvreugde) aanmerkelijk zijn verbeterd, ook voor ons Europeanen een gelegenheid te zijn om China te feliciteren met die 1 met negen nullen er achter. Kijkt u zelf maar hoe gek dat staat: 1.000.000.000. Daar zou je een aardig feestje mee i kunnen bouwen, als het niet zo zwaarwichtig was. Natuurlijk past bij deze feestvreugde ook een „Chinezen-mop", die onder het leegslobberen van een Q' bord heldere haaievinnesoep verteld kan worden: zet dat miljard Chinezen op eikaars schouders en ze halen in een handomdraai het Amerikaanse maankarretje weg dat op het ogenblik nog door de ruimte suist. Sterker nog: zo gaan de Chinezen naar de maan.... Maar laat ze intussen maar schuiven, die arbeidzame zonen en dochters van het voormalige Hemelse Rijk, waar in onze dagen geen Mandarijnen meer zijn te vinden. Dat, laat ik maar zeggen, „schuiven" heeft het Avondland al een hele tijd terug van ze overgenomen; het is nu echter niet aan de orde. Keren we terug naar het immense begrip: een miljard Chinezen. Hoe komen ze erbij? Een aantal, waar je (en ook Peking zelf) akelig van wordt. Daar wordt nog te weinig bij stilgestaan. Wie dat wél deed al bleef hij, zittend, druk doende was de spraakmaker van het motelbedrijf Holiday Inn Leiden, Martin Spaargaren. Die denkt ook bij deze hoogst imposante Chinese mijlpaal, zelfs van terzijde, wol te kunnen spinnen. „Een miljard is zo'n indrukwekkend aantal, daar kun je iets aan ophangen", meende manager Spaargaren, die ook z'n eigen ongeflatteerde tellingen in het oog houdt, op een wijze waarvan zelfs de Chinezen op de Europese toer nog wat kunnen leren. Komende zondag, vanaf 16.00 uur, is het op de Inn: „China, proficiat". Dat komt ook op het buitenbord te staan. Een mooi kader, nietwaar, om de eetgewoonten in alle vergetelheid even te doorbreken. Je komt er anders toch niet meer uit zeker? Eerst waren het de Russen die we te verwachten hadden, daarna daagden de Chinezen op, en nu zijn het weer de Russen, die staan te grimberen. Als het maar niet de Russen èn de Chinezen worden. In afwachting van het onvermijdelijke zitten we alweer in februari '80 en we delen in de luister van het Chinese „vuurwerk". Spaargaren: „dat doen we deze zondag (je peinst je altijd suf om weer met iets nieuws en aantrekkelijks op de markt te komen, want de cijfers blijven dwingen) met negen Chinese specialiteiten van de Kantonese en de Sjanghai-keuken. Negen is al heel mooi, want 't voedt toch al zo erg. De Chinezen in Den Haag vonden het zelf hartstikke leuk. Toen ik een tijdje terug de ambassade in Den Haag belde (waar ik twee jaar geleden nog geen poot aan de grond kreeg, niet eens te woord werd gestaan en waar men de hoorn pardoes op de haak smeet) werd er ditmaal in correct Engels meteen waardering uitgesproken voor zo'n Chinees evenement. Je kon merken, dat Peking niet zo ver van de Rijzende Zon vandaan ligt. Die Chinezen lachen toch altijd al, maar deze keer bleef de man aan de telefoon maar aan de gang. Hij lachte zich zowat een ongeluk, met wat Chinees tot z'n collega's ertussen door.Het ambassadelid wist niet of z'n miljardste landgenoot een man of een vrouw was, maar dat kon zijn lachbui niet stoppen. Doet er natuurlijk ook niet toe. Hij vond het in elk geval „very nice to celebrate", erg leuk om dit eens te vieren, en we kregen alle medewerking om de zaak een beetje aardig Chinees, met lampionnetjes en zo, fleurig aan te kleden". Lui van de ambassade komen trouwens zondag zelf naar Leiden om er eens echt lacherig te Chinezen..!

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5