Alphense bom vernietigd Zoeterwoude krijgt nieuw schoolgebouw Sterke afname leerlingen in kleuter- en lager onderwijs; VEILIGHEIDSMAATREGELEN BLEKEN RUIM VOLDOENDE Nieuwveense kerk een dag concertzaal Fietser gewond bij aanrijding Ongeval na inhalen op vluchtstrook REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 FEBRUARI 1980 PAGINl r n LEIDEN Het leerlingenaantal bij het kleuter- en lajei onderwijs in Leiden is in de periode 1966-1979 sterk afge r men. De sterke afname staat mede onder invloed van e geringere aantal geboorten. Bij het buitengewoon onderw n viel een vrijwel constant leerlingenaantal te constatei Dit meldt het Bureau voor de Statistiek van de gemeen! d Het aantal kleuters nam af met 28.7 (van 3.373 naar 2.405). I öt grootst was de daling bij het katholiek onderwijs. In de periciii '61-79 halveerde het aantal kleuters bij deze schoolinrichtiiio Het geringst was de afname bij het neutrale kleuteronderuit (onderwijs waarop de gemeente geen invloed uitoefent dat 1 eigen bestuur heeft). De daling bedroeg hier 9.3 Ondanks gemiddelde daling viel er bij een aantal kleuterscholen een s ging te constateren. t De daling van het aantal leerlingen op de lagere scholen ma r< festeerde zich verreweg het duidelijks bij het rooms kathol onderwijs (3.024 naar 1.601 of 47.1 Bij het neutrale lager E! derwijs- nam het leerlingenaantal zelfs toe (291-461). Het gem s< delde aantal leerlingen kon door deze toename echter niet ti een positieve tendens leiden. Het aantal zittenblijvers vertoot een dalende tendens (van 7.3-3.5 e Bij het buitengewoon onderwijs was tot de telling in 1974 spra ir van een geringe toename, terwijl daarna een afname van r leerlingental viel te constateren, waardoor het totaal vrij\ n constant is gebleven. iri n Fancy fair Rijpwetering RIJPWETERING In het Dorpshuis van Rijpwetering wordt zaterdag 9 en zonlS( 10 februari de jaarlijl e Fancy-fair gehouden voor e plaatselijke verenigingen It Als publiekstrekker is er ar eraard een rad van avont in met prijzen als fietsen, tv's, a; dio-cassetterecorders en m halve varkens. Hapjes et drankjes zijn in overvl g, aanwezig. ei De openingstiji ac- zijn zaterdagavond van 2C lei tot 01.00 uur en zondag i aa 11.00 tot 13.00 uur, 14.30 n 18.00 uur en 20.00 tot 01 to; BURGERLIJKE Oorlogstuig knalde na veertig jaar meteen plofje probleemloos uiteen NIEUWVEEN De Neder- kronen die in de kerk hangen, lands Hervormde Kerk van Problemen om de kerk voor Nieuwveen is morgen voor het geven van een concert be- één dag concertzaal. Dan schikbaar te krijgen zijn er in komt het Nederlands Strijk- Nieuwveen niet geweest. Do- trio hier een concert geven. minee Molenaar, voorzitter van de kerkeraad van de Her- Het idee om in de kerk te con- vormde Gemeente, reageerde certeren is door het Culturele direct positief op het verzoek. Comité van Nieuwveen over genomen van Rijnsaterwoude, „Wij hebben geen enkele be waar al tweemaal eerder met zwaar om de kerkruimte voor groot succes een concert in een meerdere doeleinden te ge- kerk werd gegeven. De heer bruiken dan het houden van Soede, wethouder en lid van diensten. Het is de taak van de het organiserende comité: kerk om zoveel mogelijk haar „Nieuwveen heeft een mooie, diensten aan te bieden aan de kleine kerk met een goede a- gemeenschap. Natuurlijk zijn koestiek. Als de kerk morgen- er wel grenzen, maar het ge- avond vol is, hangt er een ge- ven van een strijkconcert ligt zellige sfeer, die wordt geac- daar duidelijk binnen", aldus centueerd door de verlichte dominee Molenaar. RIJNSBURG Een 16-jari- stond langs de kant van de ge fietser werd gistermiddag weg bij een bushalte te wach- licht gewond bij een aanrij- ten op een geschikt moment ding met een personenauto.- om over te steken. Toen de Het ongeval vond plaats op fietser overstak kon de auto- de Noord wij kerweg in mobilist hem niet meer ontwij- Rijnsburg. ken. De uit Rijnsburg afkom- De 45-jarige bestuurder van de stige jongeman moest met auto was op weg van Noord- hoofdwonden naar het zieken- wijk naar Rijnsburg. De fietser huis vervoerd worden. ALKEMADE Een 54-jarige automobilist heeft gisteroch tend zijn auto total loss gereden toen hij als gevolg van een foute manoeuvre in de sloot belandde. Bij het ongeluk was bovendien nog een tweede automobilist betrokken. Het on geval gebeurde gisterochtend op Rijksweg 4. Een uit Leiden afkomstige automobilist gebruikte de vlucht strook om zijn medeweggebruikers te passeren. Toen hij vanaf de vluchtstrook weer terug wilde naar de rijbaan sneed hij een achteropkomende auto af die hem daardoor niet meer kon ont wijken. De auto werd van achter aangereden en belandde via twee bomen in een langs de weg gelegen sloot. De bestuurder van de auto was slechts licht gewond, zijn auto was onherstel baar beschadigd. De nieuwe school 'Klaverweide'. ZOETERWOUDE Burge meester Detmers van Zoeter woude opent morgen de nieuwe katholieke kleuter en lagere school 'Klaverwei de' aan de Westeindeweg in Zoeterwoude. Met de bouw van de school is uitgegaan van de nieuwe wet op het basisonderwijs. De realisa tie van de school heeft ruim 1.3 miljoen gulden gekost en de bouw heeft 7 maanden in beslag genomen. In het ontwerp van het archi tectenbureau Cusell, Willems en Thijs B.V. is uitgegaan van de de nieuwe onderwijswet die streeft naar een intergratie van het kleuter- en lageron- derwijs. De architect heeft ge tracht het gebouw aan deze nieuwe ideën aan te passen. Het schoolgebouw is verdeeld in een zogenaamde onderbouw voor leerlingen van 4 tot 8 jaar en een bovenbouw voor leer lingen van 8 tot 12 jaar. De lo kalen van de bovenbouw zijn met schuifpanelen aan de ge meenschapsruimte verbonden. Ook de documentatieruimte en de handvaardigheidsruimte liggen aan deze centrale hal. Bij de onderbouw is van het zelfde principe uitgegaan. Alle lokalen liggen aan een ge meenschappelijke speelhal. Openslaande deuren vormen hier de verbinding. Naast de leslokalen beschikt de school over een hoofdonderwijzerska mer een kamer voor de leer krachten en een hoofdleidster- kamer. De onderbouw en de bovenbouw hebben gescheiden ingangen. Ook de speelplaat sen van de beide 'richtingen' zijn gescheiden. Het tegelwerk is versierd mét spelmotieven. De school werd gebouwd door het aannemersbedrijf Tetteroo uit Leidschendam. De opening vindt morgen om 15.00 uur plaats. ALPHEN AAN DEN RIJN De Britse brisant-vlieg- tuigbom op het terrein van de voormalige betonfabriek Atlas Jr. aan de Alphense Raadhuisstraat is gister middag om kwart over drie tot ontploffing gebracht. (Zie ook voorpagina) De 250 ponder, die Alphen de laatste drie dagen in haar ban hield, kreeg door de ge troffen veiligheidsmaatre gelen niet de kans om enig gevaar te vormen voor mens en dier. Onder de be schutting van ruim 350 ku bieke meter zand, was een "plofje" het enige wat de Britse bom nog kon inbren gen. Voor het welslagen van het anti bom-project stonden grotendeels de mannen van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) garant. Vier van hen ver voerden met een brancard het gevaarlijke explosief naar een 350 meter verder gelegen plaats. Deze locatie had de EOD gekozen om de schade voor de omgeving zoveel mogelijk te beper ken. De op 10 juli 1940 ge vallen vliegtuigbom is nu, na bijna veertig jaar, on schadelijk. Alle maatrege len die de rampenstaf voor het gebied had afgekondigd werden gistermiddag om zestien minuten over drie opgeheven. De loco-burge meester van Alphen, J.J. Goedhart: „Ik ben blij dat het achter de rug is. De zaak bleef gelukkig bij een plof met rookvorming. Mijn dank gaat uit naar al len die hebben bijgedragen aan het welslagen van de actie en in het bijzonder naar de Explosieven Oprui mings Dienst", De vliegtuigbom was van een type waarvan er na de Twee de Wereldoorlog nog maar drie zijn gelocaliseerd. Voor de EOD was het de eerste keer dat zij met een dergelijk apparaat te maken hadden. De andere twee, in de beurt va'n Roermond, zijn in het verleden door de hulpverle ningsdienst van Binnenlandse Zaken onschadelijk gemaakt. Dit type bom was speciaal ontworpen voor het vernieti gen van industriële doelein den. Het zeer ingenieuze ont stekingsmechanisme bood ar beiders de kans nog te ont snappen. De ontsteking was zo geconstrueerd dat de bom een half uur tot maximaal 36 uur later dan de landing, zou ontploffen. Het hardhandig stoten van de graafmachine Uiterst voorzichtig verplaatsen de leden van de EOD op een draagbaar de bom. De bom is niet meer. Leden van de EOD en machinist Aad van Mook bestuderen de resten. op de bom, maandagmiddag om half één. zou de ontste king in werking gezet kunnen hebben. Reden voor de EOD om, na het bekend worden van het type bom, de politie de nodige maatregelen te la ten treffen ter voorkoming van ongelukken. De politie werd ingeschakeld om half drie. Het tijdsverloop tussen de ontdekking en het treffen van maatregelen kwam on dermeer door problemen bij de identificatie van de bom aangezien het staartstuk was afgebroken. Extra handicap was dat de ontsteking niet kon gedemonteerd worden. Een tweede onsteking zou bij demontage onmiddellijk voor de explosie hebben gezorgd. De bom moest dus wel op het terrein aan de Raadhuisstraat onschadelijk worden gemaakt. Verplaatsen De EOD sloot-ieder risico uit door de bom te verplaatsen. Het gevaar van schade aan de omringende woningen werd daardoor tot een minimum beperkt. Voor het overbren gen werd gistermiddag een half uur uitgetrokken. Zou de bem tijdens het transport on verhoopt "hard stoten of val len, dan wilde men de bom snel overbrengen naar de zandkuil en weer een wacht tijd van 36 uur in acht nemen. EOD-luitenant L.P. van Ma ren: „Wij hebben de bom ge controleerd vervoerd. Dat be tekent dat wij, zo veel als in onze macht lag, de bom zon der schokken hebben ver voerd. De afstand en het ge wicht van de bom viel tegen. Vandaar dat wij enkele malen onderweg moesten stoppen. Het was geen makkie die bom. Over het feit dat de bom in de afgelopen dagen niet ontploft is, blijft het gissen. Het is zeer goed mogelijk dat de bom te laag is afgeworpen. Sommige bommen hebben een bepaalde hoogte nodig om de ontsteking in werking te laten treden". Over de daad werkelijke opruiming zewgt luitenant Van Maren: „We hebben een kuil gegraven van een paar meter en daar om heen is een wal opgeworpen. Op de bodem van de kuil is een meter zand gestord, in verband met het grondwater dat niet samendrukbaar is, vervolgens de bom en daar bovenop weer een drie meter dikke laag zand. Het karwei is lekker soepel verlopen en veel steun hebben wij hierin ondermeer gehad van de ma chinist van de graafmachine, Aad van Mook, en de hulp verleningsdiensten. Wij zijn slechts een schakel in de ke ten van hulpverlening". Prioriteit De prioriteit die de EOD had gegeven aan de bom in Al phen was "vrij hoog", aldus luitenant Van Maren. Mede Wachten op de klap door het feit dat de woning bouw op het terrein binnen kort moet.starten is zeer snel na het bekend worden dat er een bom op het terrein zou liggen, 12 december vorig jaar. op melding van de Hannes Van Doorn (oud-werknemer van de betonfabriek), ingegre pen. De bom in Alphen was de zesde in een reeks die op 10 juli 1940 geworpen werd op de betonfabriek. Na de oorlog heeft het bedrijf, in die tijd nog Van Dijk Jr. er een an derhalf meter dikke laag be ton op gestort. Sinds die tijd heeft het projectiel geen last meer bezorgd tot de sloop van de fabriek begon ten behoeve van de woningbouw. Als vanouds Het opheffen van de veilig heidsmaatregelen betekende dat gistermiddag het gewone leven weer zijn gang kon gaan in de omgeving van de Raadhuisstraat. De geëvacu eerde gezinnen konden terug naar hun huizen en het scheepvaartverkeer in d< i Oude Rijn kon weer voluit oj i gang komen. Op het Aarka naai werd de scheepvaar voor een korte periode, ron< het tijdstip van de bomexplo sie, volledig stilgelegd. D« Oranje Nassausingel, de West kanaalweg en de Oostkanaal I weg, die tijdens de explosii i werden afgesloten, werdei weer opengesteld voor he verkeer. De gemeente Alphei is een ervaring rijker, me name wat betreft de werking van het Rampenplan. Loco burgemeester Goedhart: „Wi hebben het rampenplan hiei en daar wat moeten bijscha j ven. De situatie rond de bon ij was een soort test case. Bij stellingen waren nodig bi ;i voorbeeld bij de namen ert te lefoonnummers van de beno digde mensen. Het hele ge i beuren is bijgehouden in een logboek om de zaak later nog eens te kunnen evalueren. Het Rampenplan heeft de af. gelopen dagen zijn diensta bewezen". De sloop van 4 betonfabriek, die 12 decembei j werd stopgezet, gaat binnen» j kort weer beginnen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4