^oos alarm fnaakt politie iet leven zuur Kiere-kram' Kledingten toonstelling in Lakenhalen Volkenkunde bureau Maatschappelijk Werk is onderbezetting beu De op twee na gekste bekken van Nederland wonen in Leiden C.J. Kokprijs voor J. Ma to de Ia Paz Inbraken Zijldonk WERK BLIJFT THANS LIGGEN Zii TAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 FEBRUARI 1980 PAGINA 3 n IDEN Tweeënne- ïtig procent van de irmmeldingen, die bij meldkamer van Leid- politie binnenkomen, Ioqs. Verspilling van inkracht en materieel Jre°s n het toch al onderbe- iour te Leidse corps is het irolg. Onlangs werd ^sloten tot actie over te tv m om de loze meldin- in de toekomst zo i.o< il mogelijk terug te 00jïngen. grote probleem van de meldingen is, dat mate- leg. -1 en mankracht van de po- 19-de plaats des onheils zo l mogelijk dienen te berei- I, omdat een alarmmelding ik eerste prioriteit heeft. wijls gebeurt het, dat de veillerende agenten bij- rbeeld een ongeluk met eriële schade laten schie- om allereerst met haast in era benen naar de alarmmel- 6 2 g te vliegen. In tweeënne- tig procent van de gevallen ken achteraf dat de mei gen. loos te zijn, waardoor Hermandad toch beter eerst i aandacht op de andere ca- J^iiteit had kunnen richten. ildgroei s onder de Leidse bedrij- sprake van wildgroei wat reft de aanschaf van alar- 1 ïstallaties. Diverse kleine zelfstandigen, buurt- en club huizen, enz. schaffen installa ties aan zonder de politie daar van in kennis te stellen. Als het alarm op welke manier dan ook afgaat, wordt de meldkamer per telefoon auto matisch gealarmeerd. Briga dier J. Ebes, de supervisor van de meldkamer: „Als de desbe treffende bedrijven nou maar de beleefdheid in acht zouden nemen om ons van het bestaan van de installatie in kennis te stellen, maar dat gebeurt ook niet. Soms weten we niet eens, dat op een bepaalde plaats een alarminstallatie aanwezig is. Het zou zoveel makkelijker zijn als we de eigenaar van de zaak zouden kunnen opbellen, zodat hij of zij eerst even een kijkje zou kunnen nemen. Als er bijvoorbeeld een ruit wordt ingegooid, moeten er agenten blijven wachten tot de eige naar gevonden is, die de zaak dan verder afwikkelt. We wil len ook bereiken, dat de men sen ons van veranderingen op de hoogte stellen. Het gebeurt wel, dat als we de eigenaar op bellen, we een reactie te horen krijgen als „Maar meneer, dat was de zaak van m'n man, die is al lang dood." Eveneens komt het voor, dat bijvoor beeld tijdens schoonmaak- werkzaamheden het alarm per ongeluk in werking gesteld wordt. De verkeerde afstelling van de apparatuur is soms ook de reden van loze alarmering; door een zuchtje wind gaat een raam open en dat is al genoeg om de politie te alarmeren. Tenslotte wordt de hulp van de politie vaak gevraagd bij zaken waarmee de sterke arm der wet in feite niets te maken heeft. „Iemand die bij een benzinestation niet heeft afge rekend bijvoorbeeld. Je zou het niet zeggen, maar het is niet onze taak om daarbij in te grijpen", aldus brigadier Ebes. Actie De actie gaat in eerste instan tie hieruit bestaan, dat er on geveer vierhonderd bedrijven, die van een alarminstallatie gebruik maken, worden aan geschreven. In totaal staan er zo'n 3600 bedrijven ingeschre ven, maar bij een groot deel zijn de keren, dat er van valse melding sprake is, te verwaar lozen. De vierhonderd, zijn die bedrijven waarbij de eigenaar niet in de buurt woont en die vaak loos alarm veroorzaken. Banken hebben in de regel goede apparatuur, maar schoonmaakwerkzaamheden zijn toch, zij het sporadisch, de reden van een loos alarm. „In de brief vragen we om nieuwe gegevens zoals sleuteladressen en dergelijke en ook verzoe ken we om veranderingen tij dig aan ons door te geven". Als na de brief het euvel nog niet verholpen is, volgt een tweede aanmaning. En indien de hardleerse zakenman dan nog constant loos alarm slaat, zal deze uiteindelijk van de lijst geschrapt worden. Een maatregel, die, zeker gezien de matige bezetting van het corps, gerechtvaardigd lijkt. Pa en Ma Nieuwenhuizen, een paar apart. LEIDEN „Oefenen hoeft niet. Ze doen ge woon hun gebit uit en het is gebeurd. Mijn •vader heeft maar één tand en zelfs geen kunstgebit dus is het voor hem helemaal makkelijk", aldus Anneke Nieuwenhuizen, die haar ouders honderd harde guldens heeft bezorgd door ze aan een door het weekblad Panorama uitgeschreven 'gekke bekken' wedstrijd' te laten deelnemen. Tijdens feestjes geniet de Leidse familie van de Papegracht 10a grote populariteit. Onstuitbare jool ontstaat als de Nieuwenhuizers hun malle fratsen tonen. Toppunt van plezier is het dan ook als de familieleden gezamenlijk op de foto gaan. De prent waarmee vader, moeder. Joop en Ruud Nieuwenhuizen de derde prijs van het weekblad behaalden, werd tijdens een bruiloft genomen. Negatieve reacties zijn nog nimmer gehoord. Anneke Nieuwenhuizen (29): „Familie en kennissen vinden het allemaal hartstikke leuk. Het is toch ook mooi om je eigen foto in een blad te zien staan." Hoewel de familie Nieuwenhuizen op het ge bied van de gekke bekken trekkerij wel dege lijk iets in haar mars heeft, kwam de derde prijs, zeker gezien het aantal deelnemers, toch wel als een verrassing. Mevrouw Nieuwenhui zen vindt niet, dat iedereen die het kunstgebit even ter zijde legt tot het nabootsen van mona- toetjes in staat is: „We zijn toch maar mooi der de geworden en dat mag er wel wezen, dacht ik zo." Bij een eventuele volgende wedstrijd loopt de familie zelfs kans nog hogere ogen te gooien. De in de prijzen gevallen foto is namelijk al weer zeven jaar geleden genomen en dus zit het er dik in, dat de profielen van de familie Nieu wenhuizen in nog macabere bochten gewron gen kunnen worden. voor holieren IIDEN Stedelijk museum „De Lakenhal" en het ksmuseum voor Volkenkunde in Leiden organiseren ide in de week van maandag 18 februari tot begin mei i tentoonstelling over de geschiedenis van de kleding Nederland en uit verre landen. De tentoonstellingen irden gehouden in het kader van een educatief project or leerlingen van lagere scholen (2e tot en met de 6e is) uit Alphen aan den Rijn en Oegstgeest. Initiatief- emster van dit project is de stichting Leiden Museum- op d. Speciaal voor de scholieren is een zogenaamde t lere-krant" geschreven door de educatieve raden van <Y ïoemde gemeenten. Het is de bedoeling, dat de krant nieuwsgierigheid voor dit project bij de leerlingen (Slikkelt en een nuttige handleiding vormt bij de behan- ling van het onderwerp op school en in musea. mag als een uniek gebeu- worden beschouwd, dat de kenhal en Volkenkunde de j'jnende maanden eenzelfde ia behandelen. Beide mu- beschikken in hun depots ir grote collecties kleding slechts sporadisch voor be dde exposities uit de mot- cist worden gehaald. Het de musea dan ook aardig deel van hun collectie ituums en schilderijen) ir een wat langere'periode i toon te stellen. Een andere angrijke overweging om te- as ijkertijd in twee Leidse mu- >n één onderwerp te behan- yen was, dat kinderen bij >k i museumbezoek in de stad e n aandacht niet te veel over 1 ïardere zaken hoeven te delen. De bekende ver- d eidheidsverschijnselen bij ideren na het bezichtigen een aantal musea hoopt hiermee enigzins weg te i nnen nemen. i i. ilere-Krant" t onderwijsproject wordt op ooi met behulp van de lere-krant" en een diapro- nma voorbereid. In deze ant, die op ware grootte ver schijnt, wordt ondermeer aan dacht besteed aan mode, weg werpkleding, exotische, ouder wetse en andere opvallende kleren. Terwijl in de Singel zaal van de Lakenhal voorna melijk westerse kleding tussen 1700 en 1925 (het.gaat hier uit sluitend om vrouwenkleren) wordt geëxposeerd, heeft Vol kenkunde het accent wat meer gelegd op traditionele kos tuums uit verre landen. Vermeldenswaard is nog, dat in beide musea voor xle 3e en 4e klas van het basisonderwijs aankleedpoppen beschikbaar zijn. Voor de hogere klassen hebben Volkenkunde en La kenhal tekst- en opdracht kaarten laten drukken met af beeldingen van mannetjes en vrouwtjes erop, die op educa tieve wijze met behulp van knipkostuums in hun oor spronkelijke kleren moeten worden gehesen. De tentoonstellingen zijn hoewel in de eerste plaats bedoeld voor leerlingen uit de regio ook voor andere be langstellenden geopend. Adres: Stedelijk museum „De Lakenhal", Oude Singel 28-32 en Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, beide in Leiden. Blik op een onderdeel van de expositie. Een van de medewerksters toont de afbeeldingen die met behulp van knipkostuums kunnen worden aangekleed. Lunchbijeenkomst Het departement Leiden en omgeving van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt woensdag 13 februari in hotel Nieuw Minerva aan de Vro uw ens teeg 11 in Leiden een lunchbijeenkomst. Ge sproken wordt door de beer H.G. Brenth over de zee sleepvaart. Tevens zal over dit onderwerp een film worden vertoond. De bijeenkomst begint om kwart voor twaalf en de kosten voor deelname bedragen 13,50 gulden. Dit bedrag moet voor de maaltijd worden vol daan. Opgave voor 11 februari. 'Burgers in het gareel Werkgroep t.v.-issue van de Leidse Studenten EkkJesia vertoont maandagavond 11 februari 'Burgers in het gareel' over de moeilijkheden die non-conformisten in de D.D.R. kunnen krijgen. De vraag komt aan de orde in hoeverre er van de burgers wordt verwacht dat zij zich aanpassen aan de gedragsregels die het systeem heeft bepaald. Na afloop is er gelegenheid met elkaar van gedachten te wisselen. De bijeenkomst begint om acht uur in het Trefcentrum aan het Rapenburg 100/102. Koffieconcert De Leidse Volksuniversiteit K&O organiseert zondag 10 februari een koffieconcert in de Stadsgehoorzaal. De violiste Kaoru Kakudo en de pianist Martin us Flipse zullen de Sonate nr. 4 van Handel, de Poème opus 25 van Chausson, de Duivelstrillersonate van Tartini en de Romanza Andaluza van Pablo de Sarasate uitvoe ren. Het concert begint om half twaalf. Tussen elf uur en half twaalf bestaat er gelegenheid om het gratis kopje koffie te drinken. Kaarten bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden of aan de kassa een half uur voor de uit voering. Excursie K&O houdt maandag 11 februari een rondleiding door het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hoog landse Kerkgracht 17 in Leiden. De deelnemers zullen kunnen kennismaken met de uitgebreide verzameling mi neralen, edelstenen en fossielen van het museum en krij gen zo een indruk van de geologie en de mineralogie. De rondleiding bestaat uit een wandeling langs de vitrines. Tevens worden er dia's en een film vertoond door me vrouw drs. E. van der Wilk, hoofd van de educatieve dienst van het museum. De excursie begint om acht uur in het museum. Aanmelden bij K&O. Oude Vest 45 in Lei den, tel. 141141. Femke dicht De vrouwensociëteit Femke aan de Haarlemmerstraat 73b zal voorlopig worden gesloten. Dit in verband met de nieuwe aanpak van Femke, die onder meer inhoudi dat er elke week een informatie-ochtend en een ont moetingsavond worden gehouden in plaats van de acti viteiten op zondagmiddag en donderdagochtend die tot nu toe werden georganiseerd. Nieuw bestuur De vereniging voor Pieters- Academiewijk heeft onlangs een nieuw bestuur gekozen. Voorzitter is H. Ramakers, se cretaris is E. Dijxhoorn en Ij. van Rij is benoemd tot pen ningmeester van het bestuur. Gewoon leden zijn mevrouw C. de Groot, A. Timmermans en B. Kraal. De oud-be stuursleden mevrouw C. van Weizen en- de heer R. van Cruijsen blijven als adviseur aan het bestuur verbonden. ZEVENDUIZEND GULDEN VOOR UITERST BEGAAFDE: LEIDEN Mr. KJ. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse Universiteit, heeft vanmid dag in de Gewelfkamer van het Academiegebouw de C.J. Kok-prijs uitgereikt aan dr. J.M. Mato de la Paz. Aan de prijs is een bedrag van ze venduizend gulden verbon den. De heer Mato de la Paz is wetenschappelijk ambte naar bij de vakgroep celbio logie en morfogenese van de subfaculteit biologie en ont vangt de prijs voor zijn werk op het gebied van de signaaloverdracht bij de schimmel Dictyostelium. De C.J. Kokprijs, een presta tiebeloning ter stimulering van onderzoekers met een 'uit gesproken grote begaafdheid', wordt toegekend uit het C.J. Kokfonds. Dit fonds is ge vormd uit het vermogen, dat C.J. Kok, die in 1895 werd ge boren en jarenlang als bioloog werkzaam was op de Planten tuin te Bogor, bij zijn overlij den in 1965 aan de Leidse Uni versiteit naliet. Uit het fonds wordt periodiek zowel aan de faculteit der geneeskunde als aan de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen een bedrag ter beschikking gesteld voor het toekennen van prij zen. De prijzen worden toege kend op advies van een com missie, bestaande uit prof. dr. M. Jeuken, prof. dr. J.A.M. Cox en prof. dr. M. Mandel. LEIDEN Inbrekers hebben zich gisteren met behulp van een schroevendraaier de toegang tot twee woningen aan de Zijldonk verschaft. De voordeuren van twee portiek-woningen werden ontzet. De buit bedroeg in de ene woning vierhonderd gulden, girokaarten en kaschèques, terwijl de bewoner van het andere pand slechts twee portemonnees met vijftig gulden mist. De in braken zijn tussen gistermiddag 16.00 uur en middernacht ge pleegd. IDEN Het maatschappelijk werk in Lei kan onvoldoende worden verricht. Er blij- vele terreinen in deze sektor braak liggen, chts een kleine urgente groep kan worden holpen. Dit is de mening van het Bureau- Maatschappelijk Werk aan de Oude Rijn in Leiden. Oorzaak van deze trieste stand i zaken is de onderbezetting waarmee deze «se instelling voor gezinsmaatschappelijk *k te kampen heeft. De medewerkers van bureau zijn de toestand waarin zij verkeren zat. Als er niet snel wat gebeurt aan deze situa tie willen zij aktie ondernemen. Al jarenlang heeft het ministerie van CRM de ver richtingen van de maatschappelijk werkers inge perkt door de subsidiekraan steeds verder dicht te draaien. Het ministerie stelde een vacaturestop in en lange tijd werd het daardoor onmogelijk om nieuwe krachten aan te stellen. De vacaturestop duurt nu al zo lang, dat de medewerkers van het bureau in Leiden het zich nog maar nauwelijks an ders kunnen voorstellen. Na veel overleg tussen de landelijke organisatie voor maatschappelijk werk, het JOINT, en de minister werd een ander beleid overeengekomen Per 1 januari 1980 zou het formatieplaatsenbeleid van kracht worden, hetgeen inhoudt dat op basis van het aantal cliënten het aantal maatschappelijk werkers wordt vastgesteld. Voor Leiden zou dat 12 maatschappelijk werkers betekenen. Het bureau in Leiden beschikt over slechts vijf en een halve kracht. De uitvoering over dit nieuwe beleid laat echter voorlopig nog op zich wachten want de voorgenomen ingangsdatum van 1 januari is uitge steld. Voor hoelang? Het ministerie van CRM kan nog niets met zekerheid te zeggen. Een wachttijd van enkele maanden is echter zeker. Voorlopig dus nog geen uitbreiding binnen het Bureau Maat schappelijk Werk in Leiden. De medewerkers op het bureau betreuren dit ten zeerste. Zij voelen zich gehandicapt. Met hard wer ken is het ontstaan van een wachtlijst nog maar net tegen te gaan. Maar betere regelingen zoals een spreiding^ van de tijd waarin de maatschappelijk werkers van het bureau bereikbaar zijn, de instel ling van een piketdienst, het houden van onder zoeken of therapiegroepen, een betere samenwer king met huisartsen in de wijken, enz. zijn in de huidige situatie niet uitvoerbaar. Ook de huisart sen staan een uitbreiding van het maatschappelijke werk voor. Reeds in 1978 stelde de Leidse Huisart senvereniging in een brief aan het Ministerie van CRM, dat er in Leiden meer maatschappelijk werkers nodig waren. Op deze brief is echter nooit een antwoord ontvangen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3