bedrijfsauto Hoger^olieijrijs^fgedwoiigen dooroliemaatschaj)j)ijen Bani-Sadr valt uit naar bezetters Gouden handdruk Udink in strijd met loonpauze? 7tml6februari mant kersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes f4,69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: 3l 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Donderdag 7 februari 1980, 70e jaargang no. 21574 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kelly Family Op Ned. I om 19.45 uur „The Kelly Family" en om 20.05 uur „Arnhem nadert". Om 21.55 uur „MAP" over uittreding. Op Ned. II om 20.27 uur de „Mounties" en om 21.20 uur de laatste „Nederland '43"-. Om 23.00 uur „Soap". Vrij zacht Veel bewolking, af en toe re gen, kans op mist. Minima rond- drie, middagtemperatu- ren morgen rond zeven gra den. Vannacht weinig wind. Morgen tot vrij krachtig toene mende zuidenwind. Morgen zon: 8.09 - 17.36. Schev. hoogw.: 7.15 en 19.23. Laagw.: 2.38 en 15.16. NM IKKE DAG VOOR BEATRIX TJ Beatrix en een van haar naaste adviseur dr. M. Ruppert ■Zn hier haastig het gebouw van de Raad van State aan het l^phof op weg naar het Paleis Lange Voorhout. Het tweetal de gisteren voortdurend tussen tussen deze twee Haagse s. Bij de Raad van State, had het wekelijkse beraad van dit ie adviescollege van de Kroon plaats en op het paleis had j koningin Juliana, haar opvolgster en leden van de rege- f "uk overleg plaats over de aanstaande troonswisseling. _rder pagina 16 W Foto: MILAN KONVALINKA Hond straks „in 't fonds" UTRECHT De ander- half miljoen honden die ons land telt, en later ook de andere „kleine huisdie ren" krijgen een eigen zie kenfonds. De Koninklijke Maatschappij voor Dierge neeskunde heeft de plan nen daarvoor bijna rond. Het is de bedoeling alléén het ziekterisico te dekken. De „vaste prik" voor de puppies valt daar dus hui ten. Als het „honden fonds" eenmaal loopt, ko men ook de katten, cavia's en kamerolifantjes aan de beurt Willem Ruis: Vier shows voor Duitse tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Kwismaster Wil lem Ruis van KRO-tv heeft een contract getekend met de Saarlan- dische Omroep voor het presente ren van vier shows met Neder landse artiesten. De opnamen voor de eerste show zullen plaats hebben op 28 maart. Deze zullen kort nadien op het eerste Duitse net op een zaterdag avond worden uitgezonden. Het is nog niet bekend welke Nederland se artiesten in deze show zullen optreden. (Zie verder pag. 2 Vlaardingen wil 30 km in woonwijken VLAARDINGEN B en W van Vlaardingen willen in de woonwij ken van deze gemeente een maxi mumsnelheid van 30 kilometer per uur gaan invoeren. Het college heeft minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat gevraagd om aangewezen te worden als experimenteerstad. B en W komen tot dit besluit omdat de huidige maximumsneldheid van 50 kilometer voor woongebieden te hoog wordt geacht. De toegangswe gen tot de bedoelde gebieden zullen, als de minister toestemming geeft, worden voorzien van een nieuw bord. De wegen die verschillende wijken met elkaar verbinden vallen buiten het experiment. Pauselijk cadeau voor Schipholkapel SCHIPHOL In de Schi- pholkapel - overigens een gebedsruimte vooa alle ge zindten - prijken sinds giste ren een kelk met pateen en lepeltje en een ciborie; ge schenken van paus Johan nes Paulus II. Luchthave naalmoezenier J. Duin scj kreeg het vaatwerk gisteren van bisschop Zwartkruis van Haarlem, die het na de syno de uit Rome had meege- bracht. Paus J.P. II kwam Luchthavenaalmoezenier J. Duin met het kerkelijk met dit geschenk een belofte vaatwerk dat hij van de Paus ten geschenke heeft na dfe destijds al door Pau- gekregen voorzijn kapel op Schiphol. *us gedaan was. MINISTERIE GEEFT TOE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De forse stijging van de stookolieprijzen, die minis ter Van Aardenne (Economische Za ken) per 1 februari heeft afgekon digd, is deels afgedwongen door de grote oliemaatschappijen. Alleen onder deze voorwaarde waren de maatschappijen bereid extra hoe veelheden stookolie te leveren aan de electriciteitsmaatschappijen. Dit heeft een woordvoerder van het de partement gisteren toegegeven. Hij bevestigde voorts dat de verhoging van de stookolieprijs zal leiden tot hogere gasprijzen. Dit in elk voor de grootverbruikers, maar mis schien ook voor de kleinverbrui kers. Het was de Vereniging Krachtwerktuigen (2300 leden, allen grootverbruikers van ener gie) die de „ruilhandel" tussen het departe ment en de oliemaatschappijen op het spoor kwam. De Vereniging sloeg alarm, omdat minister Van Aardenne tot haar verrassing het stijgingsplafond voor zware stookolie van 15 gulden per ton had doorbroken en in plaats daarvan bijna het dubbele (28,20 gul den) had toegestaan. Deze klap kwam des te harder aan, omdat de prijzen van zware stookolie op de vrije markt momenteel dui delijk aan het dalen zijn: van 407 gulden per ton begin januari tot 335 gulden nu. Volgens de EZ-woordvoerder had de minis ter echter weinig keus. De electriciteitsmaat schappijen, die in opdracht van de regering moeten overschakelen van gas op olie, had den hem gevraagd ervoor te zorgen dat de olie-industrie hun alsnog de benodigde 3,2 miljoen ton stookolie zou leveren. Zelf had den de centrales tot dusver slechts 3,5 mil joen ton kunnen kopen. De oliemaatscha- pijen weigerden meer te leveren, omdat zij in het buitenland meer voor hun product zeiden te kunnen krijgen. En aangezien het ging om extra hoeveelheden, waarvoor geen contracten bestonden, was er voor hun geen verplichting te leveren. Daar kwam nog bij, dat de centrales tot dusver altijd hun stook olie op de vrije markt hadden gekocht, bui ten de grote maatschappijen om dus, in ver band met het toen lagere prijsniveau op die markt. (Zie verder pagina 13) yns Claus I iiseur M minister fjHAAG Voor Prins is de beëdiging van mAouw als koningin ver dijk geen reden op te tl met zijn werkzaam- als speciaal adviseur 1 je regering voor ont- lingssamenwerking. jjkt uit een opmerking De Koning gis- nd in een televisie-uit- £g van het CDA. "oof dat de prins als spe- dviseur een belangrijke Ie kan leveren aan de fing van het ontwikke- Jeid, en ik denk dat hij £30 april zal willen blij- en, en dat hij dat .ook nen. Ik zal in ieder ge- n best doen om de za te regelen dat het hem blijft als speciaal ad- werkzaam te blijven", e bewindsman. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gouden handdruk die de deze week ontslagen Ogem-topman drs. B.J. Udink van zijn vroe gere werkgever krijgt, heeft vragen opgeroepen in de Tweede Kamer. GPV-vertegenwoordiger Verbrugh wil van minister Albeda (Sociale Zaken) weten in hoever re deze „afvloeiingsregeling" voor Udink in overeen stemming is met de afgekondigde loonpauze. De omvang van de gouden handdruk waarmee Udink het Rotterdamse Ogemkantoor verlaat is niet precies bekend. Gesproken wordt over een bedrag van tussen de 1,5 en 2 miljoen gulden. Via een bijzondere regeling met de fiscus zou Udink hier netto 750.000 tot een miljoen gulden aan over kunnen houden. Mocht deze uitbetaling onder de loonpauze vallen, dan wil Verbrugh weten welke moge lijkheden de minister ziet om haar ongeldig te verklaren. Is er juridisch niets tegen de gouden handdruk in te bren gen dan wil Verbrugh van minister Albeda weten of hij deze ethisch wel toelaatbaar vindt in een tijd waarin een sterke inkomensmatiging een eerste vereiste is. Boem Do bom die ge durende twee dagen het leven in Alphen aan den Rijn gedeel telijk ontwricht te, is gistermid dag onschadelijk gemaakt. Nie mand liep enig letsel op en er werd geen scha de aangericht. De bom van Britse makelij had 38 Alphena- ren voor twee dagen uit hun huis gejaagd en het scheepvaart verkeer over de Oude Rijn ge stremd. Het oor logstuig werd eerst nog door leden van de Ex plosieven Oprui- mings Dienst verplaatst en in een bed van 350 kubieke meter zand gelegd, voordat om kwart over drie de ontploffing tot stand werd gebracht. (Zie verder pagi na 4) tenfonds mdenfonds, met één ibedrag ongeacht leeftijd is daarbij het belang- artsen verrichten nu riendendiensten aan kin- 5, die met zieke speel- rtjes langs komen. Kamer wil snel spreidings debat (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De bijzonde re Kamercommissie voor de Spreiding van Rijksdiensten zal volgende week dinsdag overleg voeren met de staatssecretarissen Smit- Kroes (Verkeer en Water staat) en Koning (Binnen landse Zaken) over de plan nen van de regering, de over plaatsing van de Centrale PTT-Directie uit Den Haag naar Groningen en Leeuwar den te versnellen. Voorafgaande aan dit overleg zullen de Kamerleden verte genwoordigers van de Diens tcommissies van de Centrale Directie en van de vakbonden voor een gesprek ontvangen. Het CDA-Kamerlid Harry Aarts, voorzitter van de Com missie voor de Spreiding van. Rijksdiensten, vindt dat de Kamer spoedig na het overleg met de bewindslieden een de bat aan de spreiding moet wjj- den. STEENWOL ISOLATIE in rollen en platen vanaf 2,75 p.m2. Tóch even kijken bij: OE HOUTBAAN zelfbouwcentrum Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek. Zaterdags tot 5 uur geopend. Pokkenprik niet meer nodig DEN HAAG Het ministe rie van volksgezondheid heeft een brief gestuurd aan alle artsen met de waarschu wing dat een pokkenvacci- natie niet meer nodig is, ja zelfs schadelijk kan zijn. Volgens het ministerie ac cepteren de immigratie-au toriteiten moeiteloos de door de artsen uitgeschreven „be wijzen van vrijstelling". Het laatste pokkengeval kwam voor in Somalië (eind '77). De wereldgezondheidsorga nisatie WHO, deelde daarom eind vorig jaar mee dat de pokken waren uitgeroeid. TEHERAN In Iran is de strijd tussen de nieuwe president Bani-Sadr en de bezetters van de Amerikaanse ambassade tot een fel le uitbarsting gekomen in verband met de arrestatie gistermiddag van minister van voorlichting Minatchi. Nadat de Revo lutionaire Raad zich achter de president had opgesteld en evenals deze de vrijlating van de minister had geëist, werd Minatchi van morgen weer op vrije voeten gesteld. De mi nister was gearresteerd nadat studenten hem via de televisie hadden beschuldigd van contacten met de CIA. Bani-Sadr, die zich gesteund weet door ayatol lah Khomeiny, verweet de studenten dat zij zich gedragen als een „regering in de regering". De arrestatie van de minister noemde hij „een schaamteloze daad van kinderen die niet weten wat zij doen". „Wij hebben een grondwet en wij dienen in deze zaken de wettelijke procedures te volgen", aldus de president na een vergade ring van de Revolutionaire Raad die hem tot haar voorzitter heeft gekozen. De arrestatie was uitgevoerd door revolutionai re gardisten, zonder dat de regering daarin was gekend. De president lanceerde ook een aanval op de staatstelevisie die „deze kinderen die geen fatsoen kennen" de gelegenheid gaf de be schuldigingen tegen Minatchi uit te zenden. Mi nister Minatchi had tegenover journalisten ver klaard dat de documenten die de bezetters van de ambassade bij hun beschuldigingen aanvoer den, niet meer voorstelden dan „de persoonlij ke opvattingen van de politieke functionarissen van de ambassade". In die documenten was de minister omschreven als een eerlijk man die de ambassadestaf van inlichtingen had voorzien. In Iran zijn vijftig Amerikanen toegelaten, die door de bezetters van de ambassade waren uit genodigd om de toestand in het land te bestude ren. Zij waren eerst enkele uren op het vlieg veld van Teheran vastgehouden, omdat het mi nisterie van buitenlandse zaken niet van hun komst op de hoogte was gesteld. Fabrikant wil Halcion weer registreren DEN HAAG De fabrikant In een verklaring zegt Upjohn van het inmiddels verboden ervan overtuigd te zijn dat slaapmiddel „Halcion" (Up- hernieuwde bestudering van john) heeft het College ter de wetenschappelijke gegevens beoordeling van Geneesmid- over het slaapmiddel Halcion delen gevraagd, welke we- zijn, tot de conclusie zal leiden tenschappelijke feiten nodig dat Halcion ten onrechte is zijn om het slaapmiddel als- verboden, nog geregistreerd te krijgen. Wetenschappelijke feiten af komstig van onderzoek in vele landen, evenals praktijkerva ringen bij het gebruik van dit slaapmiddel steunen op over tuigende wijze de stelling dat Halcion een veilig en werk zaam produkt is dat therapeu tisch vele voordelen biedt, al dus de verklaring. ADVERTENTIE 5^. Geopend van 10-17 en 19-22 uur. zaterdag en zondag 10-17 uur. toegang f 7.50 - Trein -Toegang - biljetten bij NS-stations AMSTERDAM ral

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1