Nederlandse bedrijven actief op Italiaanse drankenmarkt deTiji J Belangrijkste tojver moest toiletten schoonmaken NIEUWSNET HP Koninklijk overleg in paleis Lange Voorhout HERBLOEI THEA TERLEVEN CHINA BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 FEBRUARM980 PAGINA (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Voor zover bekend wa3 het gisteren de eerste keer sinds de bekend making van de aanstaande troonswisse ling dat koningin Juliana en opvolgster Beatrix in Den Haag waren. Plaats van ge beuren: Paleis Lange Voorhout, waar de vorstin en haar dochter besprekingen voerden met minister-president Van Agt, de ministers Gardeniers (CRM), Scholten (Defensie) en Van Aardenne (Economi sche Zaken) en andere regeringsfunctio narissen. Het onderwerp ervan liet zich gemakkelijk raden: de te organiseren ce remoniële plechtigheden en feestelijkhe den rond het afscheid van Juliana en de inhuldiging van Beatrix. Het was bij paleis Lange Voorhout, waarin het 'secretariaat van prinses Beatrix is ge vestigd. de gehele dag een komen en gaan, terwijl marechausees voor de ingang de wacht hielden. Op hetgeen zich binnen de muren van het paleis afspeelde rustte de nodige geheimhouding. Er was dan ook geen ruchtbaarheid aan gegeven. Prinses Beatrix verliet 's middags in ijltempo het Lange Voorhout voor haar wekelijkse ver gadering met de Raad van State op het Binnenhof. Daarna weer linia directa terug naar haar secretariaat. Ondertussen winkel de koningin Juliana incognito op onder meer het Noordeinde. foto's: MILAN KONVALINKA De toekomstige koningin bij het verlaten van de Raad van State, terug naar het paleis aan het Lange Voorhout voor verder overleg. Minister-president Van Agt bij het verlaten van het paleis. Koningin Juliana verlaat na een lange werkdag het paleis aan het Lange Voorhout. (Van onze correspondent Piet Tummers) MILAAN In de strijd om de eerste plaats onder de Europese bierproducenten heeft het Franse concern Kronenbourg uit Straatsburg een fors punt op de Italiaanse markt gescoord tegen Heineken uit Amster dam. Op 12 februari zal de algemene verga dering van aandeelhouders van de Italiaan se bierbrouwerij Wöhrer in Brescia het be sluit bekrachtigen om te fuseren met Kro- nenbourg. Daarmee vindt Heineken, die on geïnteresseerd was in Wöhrer, achter het net. Wöhrer is al jarenlang behalve bierbrouwer ook importeur voor Italië van Kronenbourg- bier en Evian-mineraalwater. In het afgelopen jaar verwierf Kronenbourg 30 procent van de aandelen der brouwerij Wöhrer en werd daar mee bezitter van het grootste aandelenpakket in de Italiaanse brouwerij. In 1979 bereikte Wöhrer een omzet van 125 miljoen gulden. Was Heineken er in geslaagd, Wöhrer geheel of ge deeltelijk over te nemen, dan had het Amster damse concern zich de grootste bierproducent van Europa kunnen noemen. Thans valt de eer te beurt aan Kronenbourg, die behoort tot hét Franse levensmiddelen- en glasconcern Ge- rvais Danone, o.a. bekend door zijn zuivelpro- dukten. Waar de direkteur van Heineken-Italië, de uit het Limburgse Horn afkomstige heer L. Hen driks in Milaan ons verzekert, is voor Heineken de strijd op de Italiaanse markt echter nog lang niet gestreden. Enkele jaren geleden nam Hei neken de brouwerijen van de familie Dreher uit Triëst over en blies het bedrijf nieuw leven in. Dreher behoort thans tot de best verkochte biermerken in Italië. Daarnaast brouwt Dreher in licentie ook Heinekenbier, dat zich dankzij een goed geleide reklamecampagne een steeds vastere plaats op de Italiaanse markt verovert. Hoewel de fusiestrijd om Wöhrer werd beslist ten gunst van haar oude Franse relatie Kro nenbourg, blijft Heineken op het Italiaanse vin kentouw zitten. In dit land bestaat nog menige brouwerij in familiebezit. Zulke bedrijven kun nen hun voortbestaan vaak slechts verzekeren door op te gaan in een groter geheel. Voor Hei neken liggen hier nog verschillende kansen. BOLS Ook de N.V. Koninklijke Distilleerderijen Er ven Lucas Bols uit Schiedam, een dochteron derneming van Heineken, roert zich geducht op de Italiaanse drankenmarkt. Bols heeft op. de markt voor gedistilleerd een aandeel van 45 procent veroverd. In 1976 fuseerde Bols met de Zwitsers-Italiaanse groep Cynar. Twee maan den later nam Bols ook het Italiaanse bedrijf Sili over, dat nauw samenwerkte met Cynar. In de gloednieuwe fabrieken te Pomezia ten zui den van Rome en Anagni distilleert "Cynar uit artisjokkenblaadjes aromatische kruiden, rabar ber en sinaasappelschillen een bitter, die in Ita lië een martkaandeel van 38 procent heeft veroverd. Cynar wordt geschonken in 94 pro cent van alle Italiaanse bars en dat zijn er vele duizenden. In Noord-Italië is de distributiedek king zelfs 100 procent. De fabriek te Pomezia produceert 120.000 flessen Cynar per dag. Alle Bolsfabrieken in Italië zijn sterk geautomati seerd. Het aantal werknemers bedraagt 275. BIANCOSARTI Cynar wordt ook geproduceerd in Spanje, Frankrijk en Zwitserland, alsmede in de Bols fabrieken in Duitsland en Argentinië. Sinds kort wordt Cynar ook in Nederland op de markt gebracht. Bols-dochter Sili in Rovigo vervaardigt een an dere in Italië goed lopende drank, namelijk Bi- ancosarto. Ettelijke avonden per week stralen de gelukkige gezichten van feestende Bian'co- sarti-drinkers de Italiaanse televisiekijkers te gemoet. In Rovigo wordt ook VOV geprodu ceerd, een soort advokaat, die echter wel eie ren, maar geen gedistilleerd bevat. In plaats hiervan wordt Marsala toegevoegd, vervaar digd van Siciliaanse wijn. Bols-dochter Sili pro duceert ook anisette, Silver Top Gin, Rogo- schinwodka en grappa. Dit drankje werd oor spronkelijk door boeren in Noord-Italië ver vaardigd uit druiven, nadat de wijn er uit was geperst. De drankenindustrie ontdekte de grap pa en ging hem op grote schaal fabriceren. Hij wordt nu gedronken van Sicilië tot de Alpen. Evenals die van Heineken zetelt de top van de Italiaanse Bols-groep in Milaan. Beide Neder landse bedrijven hebben er toe bijgedragen, dat de traditionele Italiaanse wijndrinkers ook bier hebben leren waarderen, terwiji het verbruik van gedistilleerd de laatste jaren aanzienlijk is toegenomen. Frankrijk en W-Duitsland hopen in '83 omroep- satellieten te lanceren rijk en West-Duitsland ho pen hun eerste omroepsatel- lieten te lanceren in 1983, zo heeft een woordvoerder van het westduitse ministerie van wetenschappelijk onder zoek meegedeeld. Hij zei de zer dagen op een conferentie in West-Berlijn dat de satel lieten in een baan om de aar de zullen worden gebracht door de eerste westeuropese draagraket, de Ariane, die eind vorig jaar met succes is beproefd. In West-Duitsland zullen tien tot twintigduizend televisie toestellen worden omgebouwd om de eerste proefuitzendin- gen via de satelliet te kunnen opvangen, aldus de woord voerder. Verwacht wordt dat de fabrikanten van televisie- -ontvangers in een later stadi um toestellen in de handel zul len brengen die voor de ont- vanst van satellietsignalen ge schikt zijn. Men moet dan wel over een speciale antenne be schikken. De westduitse en de franse sa telliet zullen in een geostati- sche baan om de aarde worden gebracht, wat wil zeggen dat hun omloopsnelheid dezelfde is als de draaisnelheid van de aarde, zodat ze schijnbaar op een vast punt boven de aarde blijven staan. PEKING Cao Yu, de belangrijk ste Chinese toneelschrijver van deze eeuw moest in de laatste twaalf jaar van het bewind van Mao Tse-Tung toiletten schoonmaken en mest dra gen. Hij spreekt over deze periode als de tijd van het "stille en tot zwij gen gebrachte China" en hij verge lijkt die met de McCarthy-periode in de Verenigde Staten. Cao Yu, in de vroegere spelling heette hij Tsoa Yu, en honderden andere gemuilkorfde schrijvers en acteurs zijn door het huidige bewind gerehabiliteerd en het theaterleven in China maakt nu een ongekende herbloei door. Het publiek verdringt zich in de schouwburgen om de stukken te zien die zolang verboden zijn geweest. Voor de opvoering van Cap Yu's destijds verboden meesterwerk „Zonsopgang", een van de beroemde pre-revolutionai- re drama's over een prostituee, is de schouwburg al maanden lang uitver kocht. Voor het eerst sinds 1946 mag Cao Yu in maart van dit jaar een bezoek aan de Verenigde Staten brengen en hij is daar erg blij mee. De in 1910 in Tientsin ge boren toneelschrijver heeft in de Vere nigde Staten gestudeerd. Hij werd vooral beinvloed door het werk van Tsjechov en van O'Neill. De stukken "Het Onweer" (1933), "Zonsopgang" (1935), "De Wildernis" (1936), "De Man van Peking" (1941) en "De Familie" (1942) maakten hem beroemd. Platgedrukt Cao Yu is nu directeur van het Volks theater, het prominentste theater- en filmgezelschap in de Chinese Volksre publiek. „Tijdens de culturele revolutie werden we allen door de bende van vier platgedrukt", zegt hij. Cao Yu zelf werd toen gebrandmerkt als een "anar chistische revolutionaire broodschrijver en een kapitalistische meeloper". Wij werden met zijn allen in de koestal gestopt", zegt Cao, „dat was onze bena ming voor de voorlopige gevangenis die men van een bepaalde ruimte in de schouwburg had gemaakt. Ik verbleef er veertien maanden, samen met 29 an deren. We sliepen op de grond. Eigen lijk mag ik niet klagen, want tenslotte heb ik het overleefd". Na de 'koestal- -periode' volgden twaalf jaar "geestelij ke gevangenschap" en moest hij op een school van administrateurs de varkens stallen reinigen en de menselijke ex crementen ophalen. Volgens Cao Yu reageerden de ver volgde schrijvers en acteurs op ver schillende manieren. Sommigen wer den het afranselen en de vernederin gen beu. Ze gaven de voorkeur aan met rust gelaten te worden en stopten met schrijven. Anderen hebben nog steeds angst dat er een nieuwe 'bende van vier' zal komen en dus zwijgen ze, hoe wel ze wel blijven schrijven. Er waren er ook die niet konden begrijpen dat de partij zich zo kon gedragen. Die spron gen van een gebouw naar beneden. „Duizenden werden vervolgd, honder den werden de dood in gejaagd. Mijn vrouw stierf van smart", aldus Cao Yu. Blunders „Misschien dat nieuwe toneelstukken waarin de privileges van de bureaucra ten aan de kaak worden gesteld ons helpen behoeden voor blunders in de toekomst. Vóór de culturele revolutie van 1966 waren er niet veel van derge lijke stukken. Het denken was ver stard, op die manier zijn we zelf ver antwoordelijk", zegt hij. Cao wijst op de vrijheden die de schrij vers van nu verworven hebben. „Na de machtsovername in 1949 moest je elk werk laten goedkeuren bij het ministe rie van propaganda of de plaatselijke partijafdeling. Nu is daar geen sprake meer van. Of een stuk wel of niet ge publiceerd wordt hangt uitsluitend af van de redacteuren van een uitgeverij. De opvoering is in handen van de le den van het gezelschap. Wij beslissen samen. Tot nog toe zijn geen stukken verboden. Talloze jonge mensen zijn aan het schrijven geslagen en sturen hun stukken naar een uitgever. Als een stuk ons niet interesseert sturen we het door naar een ander gezelschap". Na al die jaren zijn we het er allemaal over eens geworden dat het enige crite rium voor de kwaliteit van een werk het al of niet bijdragen aan de ontwik keling van China is", zegt Cao Yu. Keizer Voor niet-communisten is dat ook een beperking. Maar Cao beklemtoont hoe belangrijk het is kwaadwilligen, oplich ters en opportunisten aan de kaak te stellen, maar dat dit niet overdreven moet worden. Hij vertelt het verhaal van een keizer, die een heks in dienst nam om hem te vertellen wie kwaad over hem sprak. Heel wat mensen wer den gearresteerd. Iedereen hield toen zijn mond. De premier probeerde de keizer te overtuigen dat het even ge vaarlijk is de mensen de mond te snoe ren als een grote rivier te blokkeren. Als je een rivier tegenhoudt zal zij overstromen, als je de mensen de mond snoert stort de hele natie ineen. Twee jaar later kwamen de mensen in op stand en doodden hun keizer. Cao moet lachen als hij het heeft over de regels die tijdens de culturele revo lutie werden gehanteerd om de schrij vers het zwijgen op te leggen. De bende van vier bepaalde dat alles wat ge schreven werd met de klassenstrijd in verband moest staan. De partijsecreta ris in een stuk moest altijd goed zijn, de brigade-leider van de boerderij altijd slecht of een CIA-spion. Ideeën, karak tertekeningen, kwamen er niet aan te pas, steeds alleen maar de klassenstrijd. China moest twaalf jaar lang tegen dat soort toneelstukken aankijken, toe gangskaartjes werden afgeschaft, ieder een kon gratis binnen. Er kwam echter geen hond. „Men ging liever een tukje doen", aldus Cao Yu. Sinds de auteursrechten tijdens de cul turele revolutie werden afgeschaft ver dient Cao Yu een salaris van ongeveer 450 gulden per maand. Van de vijftig duizend exemplaren die van zijn tien toneelstukken zijn verkocht krijgt hij Cao Yu is pas hertrouwd met een oper azangeres. Zijn gezicht straalt als hij het heeft over zijn aanstaande bezoek aan de Verenigde Staten. Hij zal er uni versiteiten bezoeken en 'natuurlijk' ook Broadway. "In 1946 zag ik daar 'Okla homa". Ik heb gehoord dat er nu een nieuwe opvoering loopt Ik kan mijn hart dus weer ophalen zo besluit hij. In ELSEVIER valt deze zins nede over Beatrix op: „In het Soestdijkse circuit hoopt men dat de nieuwe koningin die in het jongste verleden gevoelig bleek voor de huiselijke om gang met kunstenaars en an der weinig doorzichtig pu bliek, zal beseffen dat sommi gen onder hen niet de discretie bewaren, die passend zou zijn". En verderop: „Beatrix gaat regeren in een tijd, dat het Nederlandse volk meer dan ooit na de oorlog verdeeld is. Zelfs boosaardig verdeeld. Het gezag heeft geen over wicht meer, maar wordt vaak bij voorbaat al belachelijk ge maakt en aangevallen. Het ge zag wordt soms in het geheel niet meer uitgeoefend". Hans Snoek, oprichter van Scapino- ballet, zegt in een interview: „Ik heb op Soestdijk les gege ven aan alle prinsessen. De aanstaande koningin was bij zonder inventief in het beden ken van scenario's, terwijl prinses Irene het beste danste en Christina toen al de meeste muzikale bleek te zijn". Het blad heeft een fraaie kleuren- bijlage over de koninklijke fa milie. Veel aandacht ook voor de bisschoppensynode. „Wie alles overziet, kan niet anders dan voorspellen, dat de Neder landse kerkprovincie een zwa re tijd tegemoet gaat. Vooral als men bedenkt, dat de paus vastbesloten lijkt orde op za ken te stellen en daarbij min der door de vingers lijkt te willen zien, dan zijn voorgan gers". In NIEUWSNET zegt de jour nalist Nico Polak, die jaren lang in de zaak Menten heeft gegraven: „Professor Schöffer heeft niet willen doorgraven. De Nederlandse geschied schrijving wil, wat het ko ninklijk huis betreft, de zaak bemantelen. Ware chantage laat je nooit op papier achter. Daarom vind ik het stomzin- nig van de commissie Schöf fer, dat ze dat denkt te achter halen via papieren archieven. Als je de zaak met gezond ver stand bekijkt, zeg je: „de zaak is begonnen met chantage en geëindigd met chantage". El ders voorspelt PSP-Kamerlid Van der Spek: „Ik denk dat er wel het een en ander zal ver anderen aan pracht en praal. Na Juliana - volgens velen zo'n eenvoudige vrouw - is Beatrix meer het type van de statige vorstin. Het zal met de voorspelde daling van popula riteit van het vorstenhuis wei eens kunnen meevallen". Een interview tenslotte met topsco rer Jack de Heer van de natio nale ijshockeyploeg die naar de winterspelen gaat. „Ik ge loof dat we juist tegen Canada een kans hebben. Dan moeten we wel een van onze beste wedstrijden spelen. Als we die winnen, kan er weer van alles gebeuren. We zijn daar de un derdog. Ijshockeyers op klom pen.... Ik vind het best". heid een slechte dag hee als de ministerraad kwaad het budget volledig aan nieling onderhevig is. Het zekeringsstelsel is een garantie dat de volksget heid kan blijven draaien" VRIJ NEDERLAND scl dat dr. M. Ruppert, vice-\ zitter van de Raad van J een belangrijke factor is k beslissing van Juliana om treden. „Hij gaat oktober 1 gend jaar weg. Hij kan dus anderhalf jaar de nieuwe1 ningin inwijden en iriwei en bovenal: Ruppert en mand anders, kan koni I Beatrix volgend jaar door eerste kabinetsformatie sic Eerst als belangrijkste s seur en, als de formatie i duurt, niet alleen als advi 1 in buitengewone dienst, i ook als eventuele informs in een duidelijke impasse nu al niet ondenkbaar lijk gen oktober 1981". V<* twee pagina's over de chac1 Sint Maarten in de Anti ii „Op het kleine eiland verc nen miljoenen guldens, schijnen ambtenaren al j niet op kantoor, weet nien 1 wie hoofd van de afdelin penbare werken is. Als i blijft doorgaan, zal Sint M>l ten verder afglijden naar gewenste diepten". Ook ji aandacht voor het AmnK rapport over ArgentP „Joodse gevangenen heq' het extra moeilijk. Ze wok systematisch gemarteld. Sjt moeten ze knielen voor aflj. dingen van Hitier en Mi ni, hun afkomst verlooch< en andere vernederingen dergaan. Volgens de kam] ding is de enige goede dode jood". DE TIJD vraagt zich af links Beatrix is. „De door zijn twee politici de raadgevers bij uitstek weest voor Beatrix. En dat' ren de twee die ook haar der steeds bijstonden, Drees. Het is bekend, Beatrix ook nu nog steeds] viezen inwint bij de Drees. Hoe links was Hoe links is Drees? Ik maar". Een terugblik opl bisschoppensynode coni deert: „Ik geloof er niets f dat nu een tijdperk van f en vastheid aanbreekt. Eu. min denk ik dat het van f geloof in evangelische inspi' tie getuigt, om zulk een ruSli zulk een vastheid, gebasa op het toedekken van j ningsverschillen, te wensJ Een gesprek ook met minfc] Tuijnman. „Soms staat iemull achter die katheder te i ren.... Waarom doe je dat eigenlijk, vraag ik me dan Meen je dat nou? Man, vi"" wie sta je dat verhaal nou houden? Met die bla bla ha#' wel voorpagina's maar mee is het ook afgelopen". n In de HAAGSE POST zegt D'66-Kamerlid Brinkhorst, een huisvriend van Beatrix: „Een ornament zoals de mo narchie in Zweden is, zou ze niet willen worden. Opzitten en pootjes geven: daar zou ze veel moeite mee hebben. Ze is- net als haar moeder. Een hele actieve figuur die de dingen niet graag op zijn beloop laat. Ze heeft een ander imago dan Juliana, maar ze is net zo ac tief. Veel spontaner dan de mensen geneigd zijn te den ken. Ze zal niet achter haar bureau gaan zitten om spee ches op te schrijven met een globale conceptie van de sa menleving. Het is een doe mens, niet zo beschouwelijk van aard". Ook een interview met ABVA-bestuurder Van de Scheur. „Wij tamboereren al vanaf 1974 met steeds grotere kracht op de nivellering. We zijn niet zo hebberig als wel eens gedacht wordt. Tegen aantijgingen kan ik niets doen. We zitten nu eenmaal in het verdomhoekje. Maar het gaat wel om de feiten". En vraag gesprek met staatssecretaris Veder-Smit sluit de serie over het Nederlandse gezondheids imperium af. „Ik zou er mor dicus tegen zijn om de finan ciering van de gezondheids zorg via de schatkist te laten lopen. Dan krijg je het Engelse systeem. Dat betekent dat, als de minister van Volksgezond- HERVORMD NEDERLA v tekent bij de troonswissel aan: „Koningin Juliana hge in sterke mate haar rechter p plichten gekend, maar in s ke mate haar beperkingen constitutioneel vorst. Beat ils toekomstige vestiging in lila Haag, dicht bij het politi i gewoel, kan in dit opzicht nadeel zijn". Voorts een sprek met dr. G. van den Birüi deskundig op het gebied de mensenrechten: „Helsii Ach, wat, dat is toch all ,ai maar vaag gedoe. Zulke v documenten met zulke a mene formuleringen pleegt^ Sovjet Unie daarna ongel a te tekenen". Met professor er. Berkhof, voorzitter van j j raad van kerken, wordt tx praat over de synode. „He 0 een ramp. We gaan een ijsk ye de winter tegemoet. Ik huil bij, maar mijn aandacht is richt op de vraag,of er m( vlucht naar voren mogelijk qc Als de bisschoppen hierd jjj. dichterbij hun ook beschai de volk komen, en door gaatje kruipen dat hen de gelijkheid biedt de evani f sche krachten van verm wing toch weer ruimte te jer ven, dan zie ik nog een nieu SI)1 pastorale verhouding groeie Het blad heeft een extra o Rhodesië. '8:\ Zakkenrollers slaan hun slag LEIDEN Een 30-jarige vrouw uit Oegstgeest voelde de activiteiten van de zak kenrollers, die gisteren in de binnenstad hun slag sloe gen, het hardst De vrouw '00 41 Matige vangst ra dar con tróle LEIDEN De politie heeft gisteren tussen 14.15 en 15.30 uur aan de Plesmanlaan een radarcontrole gehouden. Van de 543 gecontroleerde voertui gen, overtraden er 30 de maxi maal toegestane snelheid van 70 km/u. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 105 km/u. werd beroofd van een 1 feuille met daarin 700 gfA/ den, haar rijbewijs en dit MSI se bescheiden. nac fc Een 71-jarige vrouw uit 1 Ec j den had haar handtasje in D boodschappentas gelegd, fc zakkenrollers roofden "j-v handtasje met daarin een p temonnee toen de vrouw op markt liep. Een 63-jarige B GD terdamse miste na een wan WG ling over de markt even» ariei een portemonnee met daa tweehonderd gulden. Een jnq jarige vrouw uit Leiderdi tenslotte, kwam in de binW lino stad tot de ontdekking, [G" tien girobetaalkaaarten, I schèques en haar rijbewijs handen van zakkenrollersATE ren gevallen. Mcu

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16