JMoskou stelt ontspanning Europa afhankelijk van doorgaan Spelen IEMAND BREEKT WAT! 'N LEVEN HEB JE ZO GERED. Openbaar vervoer in Londen krijgt wee maanden om te bezuinigen \FGHAANSE REGERING BALLINGSCHAP IN VOORBEREIDING Lichte stijging van EG-landbouwprijzen Onrust in Spaans leger duurt voort Minister en Congres ruziën om onderzoek naar omkoopschandaal Socialisten willen voortzetting ontspanning iECTIE MOET WEER LEREN LOPEN fiJITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 FEBRUARI 1980 PAGINA 15 ïvervangbare ^ïseumstukken Ijstolen SJdHOVEN Bij een in- in museum Kempen- J in Eindhoven zijn gis- lacht enkele onvervang- museumstukken gesto- jiwenen zijn onder meer n kannen, ijkgewichten en Neurenberger gewichten- ier. Voorts worden mun- I en oud bankpapier ter rde van tienduizend gul- vermist. Hoe men het ge- v is binnengekomen is de 23e een raadsel. Er zijn J sporen van braak gevon- De vroegere Indonesi sche minister van bui tenlandse zaken en plaatsvervangend presi dent, Subandrio. Gratie voor Subrandio JAKARTA De plaatsver vangende president van In donesië, Adam Malik, heeft bekendgemaakt dat gratie is verleend aan de vroegere mi nister van buitenlandse za ken en plaatsvervangend president, Subandrio. Subandrio was ter dood ver oordeeld wegens vermeende medeplichtigheid aan de mislukte communistische staatsgreep van 1965. Suban drio was een van de voorma lige ministers van wijlen president Sukarno, die door een bijzondere militaire rechtbank ter dood waren veroordeeld. Het lichaam van een van de slachtoffers van de gijzeling In Milaan wordt uit het kantoorgebouw gedragen. Vier doden bij gijzeling in Milaan MILAAN De geestelijk gestoorde man, die dinsdag in een kantoor in Milaan acht werknemers in gijze ling nam, is gisteravond dood in het gebouw aange troffen. Hij had een eind aan zijn le ven gemaakt en aan dat van de twee resterende gijzelaars, een secretaresse van 32 en een bode. De andere zes gijzelaars, vier vrouwen en twee man nen, had hij enkele uren tevo ren vrijgelaten. Dinsdag bij het begin van de gijzeling schoot hij al de por tier van de onderneming dood, de man van zijn maitresse. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft laten weten, geen hulp te geven aan de commissies uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, die een onderzoek willen instel len naar het omkoopschandaal, waarbij verscheidene Congresle den zouden zijn betrokken. Minister van justitie Civiletti verklaarde niet van plan te zijn, het ge vraagde bewijsmateriaal ter beschikking te stellen van het Congres. Volgens hem zou een onderzoek door het Congres het lopende onder zoek van zijn ministerie doorkruisen. Civiletti zou hebben voorgesteld, dat het Congres het eigen onderzoek enige maanden uitstelt OSKOU/WASHINGTON/K A- OEL De Sovjet-Unie heeft gis- ravond de lidstaten van de AVO ervoor gewaarschuwd dat j moeten kiezen tussen voortzet- ag van de ontspanning of steun |n de buitenlandse politiek van ashington met inbegrip van een ►ycot van de Olympische Spelen. I een lang artikel beschuldigde :t persbureau Tass de Verenigde yaten ervan de verworvenheden Tin de ontspanning tussen oost en ^fest op te offeren en terug te wil- g9i naar de koude oorlog. Volgens Wtss wil „spanning in een deel van Ï5 wereld nog niet zeggen dat ont spanning in de rest van de wereld kan worden opgeofferd." In de verklaring van Tass geeft de Sovjet-pers voor het eerst te kennen dat landen die meedoen aan een door de Verenigde Staten voorgestelde boycot van de zomerspelen de ver worvenheden van de ontspanning verspelen. Nieuw was ook de sugges tie dat het Kremlin dat het Kremlin de onrust in Afghanistan, waar isla mitische opstandelingen zich verzet ten tegen de Russisch gezinde rege ring in Kaboel als een directe bedrei ging beschouwde van het welzijn van de Sovjet-Unie. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren ook commentaar gegeven op ,het Frans-Westduitse standpunt inza ke de Russische interventie in Afgha nistan. Positief was volgens Tass de Frans-Westduitse verwachting dat de oostwestdialoog zou worden voort gezet. Het Russische persbureau be schuldigde Giscard d'Estaing en Schmidt er echter van „te meten met twee maten". Terwille van solidariteit met de Amerikanen gaan zij er aan voorbij „hoe de instabiele toestand in Afghanistan is ontstaan. Die instabili teit is met name ontstaan door de ge heime steun vanaf Pakistan door Amerika en zijn bondgenoten." De Verenigde Staten zijn van plan een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de belangrijk ste zeven westerse landen bijeen te roepen teneinde maatregelen te be spreken in reactie op de interventie in Afghanistan. Dit meldde het Japanse persbureau Kyodo vanmorgen. De Pakistaanse president Zia Ul-Haq heeft gisteren India opgeroepen haar invloed bij de Sovjet-Unie aan te wen den om een einde te maken aan de bezetting van Afghanistan. Zia bleek zich met name sterk te maken voor een neutrale macht die toezicht moet houden op de Afghaanse grenzen. 30EL De opstandelingen in Afgha- stan gaan een voorlopige regering in bal- ïgschap samenstellen. Dit heeft president abbani van de islamitische alliantie, het menwerkingsverband van verscheidene tstandige bewegingen gisteren in Pes ja ar bekend gemaakt. Hij verwachtte dat vorming van de voorlopige regering in loop van deze maand rond zou zijn. Hij ook dat de regering zich daarna ergens Afghanistan zou moeten vestigen, j meldde verder dat er voorbereidingen moeten rden getroffen om te komen tot een gemeenschap- ijke opperbevel voor de verschillende strijdende leperingen jn Afghanistan. Onder dit bevel zouden k de ruim twintigduizend soldaten van het Af- aanse regeringsleger moeten vallen die volgens bbani zijn afgelopen naar de opstandelingen. In een roep aan islamitische landen om meer steun zei bbani dat zijn strijders tot nu toe geen enkele steun het buitenland hebben gekregen. „In de oorlog rden slechts wapens gebruikt die zijn buitgemaakt de vijand". De Verenigde Staten hebben inmiddels besloten 21 miljoen dollar (ongeveer 40 miljoen gulden) uit te trekken voor Afghaanse vluchtelingen in Pakistan. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen had eerder om 55 miljoen gulden voor hulp aan de Af ghaanse vluchtelingen in Pakistan gevraagd. Inmiddels is het strijdverloop in Afghanistan erg wis selend. Volgens opstandelingenleider zouden vijftien van de twintig provincies onder controle van de op standelingen zijn. De Sovjet-Unie stuurt nog steeds troepen en militair materieel naar Afghanistan. Een correspondent van het Britse persbureau Reuter zag een konvooi de Rus- sisch-Afghaanse grens passeren. Een regeringsbron in Washington heeft verklaard dat er onder de Russische troepen in Afghanistan per week ongeveer 500 slacht offers vallen. Deze wees er voorts op dat de strijd van de Russen tegen de moslimrebellen bemoeilijkt wordt door de hevigste sneeuwval sinds jaren en sabotage van de kant van de opstandelingen. Radio Teheran meldde gisteren dat in Afghanistan zes aanhangers van het bewind van Babrak Karmel zijn terechtgesteld, na veroordeeld te zijn door een islami tisch tribunaal. IOC-VOORZITTER: Regeringen moeten geen boycot voorschrijven LAKE PLACID Bij aankomst in Lake Placid, waar volgende week de Olympische Winterspelen beginnen, heeft de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, Lord Killanin, vanmorgen gezegd dat rege ringen aan de nationale Olympische comi- té's niet moeten voorschrijven wat rij moe ten doen. Verplaatsing van de Zomerspelen noemde hij nogmaals ondenkbaar. Wat het IOC gaat doen ten opzichte van de boycot-ideeën van president Carter liet Killa nin in het midden. Enkele uren eerder had een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaard dat ongeveer vijftig landen positief gereageerd hebben op Carters oproep de spelen te verplaatsen. De ko mende dagen zal een algemene vergadering van het IOC worden gehouden. Het zal een van de meest kritieke bijeenkomsten in de geschie denis van de organisatie worden, die tot een breuk zou kunnen leiden. Volgens Killanin zijn de Europese EG-landen nog op zoek naar een gemeenschappelijk standpunt. Joao Havelange, voorzitter van de FIFA, de in-> ternationale voetbalfederatie, heeft verklaard dat een boycot tot zware straffen leidt: boete, schorsing of royement van een land dat aan de boycot deelneemt. Bij schorsing verliest een land het recht interlands te spelen. ENEN De socialistische interna- nistan terug te trekken. Maar zij wil er niet. ren. De tegen de Russische dissident heeft gisteren in Wenen aan tevens alle mogelijkheden voor con- Sacharov genomen maatregelen vindt !t slot van een tweedaagse conferen- tact tussen oost en west benut zien. Den Uyl zei op een persconferentie de internationale „een voorbeeld van i van partijleiders, waaraan voor dat er op voorzichtige wijze door de de voortdurende vervolging waaraan iderland werd meegedaan door J. Wat er al bereikt is op het gebied van socialistische internationale „contac- men in de communistische landen Uyl. een beroep op dë Sovjet- ontspanning mag niet op het spel wor- ten" zullen worden gebruikt om te bloot staat als men er een afwijkende ue gedaan haar troepen uit Afgha- den gezet, want een goed alternatief is proberen de spanning te verminde- mening op nahoudt. DEN HAAG „Een ongeloof lijke inkomenskorting". Al dus reageert voorzitter J. Schouten van het Land bouwschap op de voorstellen van de Europese Commissie vandaag overigens pas of ficieel gepresenteerd voor de EG-landbouwprijzen in 1980/1981. Het „dagelijks be stuur" van de EG maakte een „prijzenpakket" bekend, waarin naast een verhoging van de landbouwprijzen met 2,4 procent een aantal maat regelen is verwerkt, om de overproductie in met name de zuivelsector tegen te gaan. Wanneer alle maatregelen van de Europese Commissie wor den doorgevoerd, zullen de Europese landbouwuitgaven dit jaar licht dalen. De kosten van het garantiefonds voor de Europese landbouw zullen dit jaar ruim 28 miljard gulden bedragen. Eind vorig jaar voorzag men nog, dat dit be drag de 31 miljard gulden te boven zou gaan. De voorstellen van de Com missie staan in schril contrast met de eisen van de Europese boerenorganisatie, de Copa. die onder meer een prijsstij ging van 7,9 procent behels den. Behalve de heer Schouten, heeft ook het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité (KNLC) zich tegen de maatre gelen gekeerd. Eventuele ac ties worden niet uitgesloten. Als je bij een ongeluk onmiddellijk weet watje moet doen. kan'dat het verschil betekenen tussen leven en dood. De dingen die je weten moet zijn met een heel klein beetje aandacht ontzettend simpel te onthouden. We hebben ze vooru in een klein boekje overzichtelijk bij elkaar gezet. Dat boekje krijgt u door even een kaartje te sturen aan „Het Oranje Kruis". \ZLFy Statenlaan 81.2582 GE DenHaag.^1^ Het slachtoffer liefst laten liggen in houding waarin u hem aantreft. Zodra een slachtoffer een lichaamsdeel niet kan gebruiken en over hevige pijn klaagt, móét u aannemen dat er iets gebroken is. Ziét u bloed op de plaats van de breuk, leg dan alleen losjes een openge vouwen snel verband op de wond. zónder het getroffen lichaamsdeel te bewegen. Aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame SIRE MADRID Geruchten over een mogelijke militai re staatsgreep in Spanje, als gevolg van de ontevre denheid bij een aantal hoge officieren over de politieke situatie en de kennelijke onmacht van de regering om het terrorisme effectief te bestrijden, steken gere geld de kop op. Vorige week nog meldde een Ma- drileens blad dat te elfder ure een militaire coup was verijdeld en enkele hoge officieren waren gearres teerd. De regering ontken de dit bericht overigens met klem. Het was na Franco's dood vooral te danken aan de per soonlijkheid van koning Juan Carlos, opperbevelheb ber van het leger, dat het mi litaire apparaat zich schikte in de democratisering die on der premier Suarez werd in gezet. Een belangrijk aandeel hierbij had ook de eerste vice-premier, belast met de fensiezaken, gen. Manuel Gutierrez Mellado, die be kend staat om zijn trouw aan het nieuwe domcratische be stel De laatste maanden is ziin aanzien echter duidelijk afgenomen. De ontevredenheid kan sa menhangen met het regio naal beleid van de regering, dat door middel van statuten aan verscheidene gebieden, vooral Catalonië en Basken land, een grote mate van zelfstandigheid geeft. Sommi ge officieren zijn ontevreden over wat zij „de verbrokke ling van de natie" noemen, en zij menen dat het terroris me in de Baskische provincie zonneklaar aangeeft dat van deze regeringspolitiek niet veel goeds te verwachten valt. De regering heeft dan- ook na de laatste brute moor den op leden van de Guardia Civil de militaire aanwezig heid in de provincie ver sterkt en daarmee de autono mie op een laag pitje gezet om, zoals premier Suarez dit uitdrukte, „een uitbarsting van anarchie te voorkomen". In welingelichte kringen wordt er overigens op gewe zen dat zeventig procent van de officierskaste zich a-poli tiek opstelt en in het geheel niet van plan is zich aan de militaire discipline te ont trekken om hun invloed tot buiten de kazernes uit te strekken. Slechts een min derheid van dertig procent is niet gelukkig met de ontwik keling en laat dit ook duide lijk merken. Toch vragen veel pessimisten zich af hoeveel doden er nog in Baskenland moeten vallen om een reactie van de kant van het leger te veroorzaken. Ook al denken zij dan nog niet direct aan een staats greep, toch geloven zij in de mogelijkheid dat een militai re delegatie de koning een ultimatum gaat stellen. Een nieuwe bron van onrust in het leger kan de discussie over een mogelijke Spaanse toetreding tot de NAVO wor den. Overigens zal een lid maatschap van Spanje tot de NAVO de mogelijkheid bie den een aantal op leeftijd zijnde hoge officieren, die heimwee hebben naar de tijd van Franco, met pensioen te sturen. (Van onze correspondent Roger Simons) HIDEN Vaarwel de dure lunches jïiners, de wijn, de wishky en de kere sigaren. Vaarwel pok de glan- )e limousines met hun chauffeurs Ilauw-grijze livrei. De directeuren if London Transport, het openbare ffoerbedrijf van Londen, moeten jr weer leren lopen of in een gam- t tweedekker naar hun werk rij- Misschien zullen ze voortaan ook luik maken van de vervuilde On- frondse, die vroeger de trots van den was en vandaag de dag ern- in verval is, met smerige stations, lito treinen. jon Transport heeft precies twee maanden (jd gekregen om haar autobus- en metro- Wen op een hoger peil te brengen. Dit ulti matum is meer een strenge straf dan het gevolg van toch niet geringe klachten van het publiek. Het gaat al jaren niet goed meer met de Lon- dense openbare middelen van vervoer. De meeste Londenaren zijn daarover uitgepraat en aanvaarden de ellende lijdzaam. Gelukkig blijven de politieke vertegenwoordi gers van die stedelingen tegenwoordig niet bij de pakken zitten. Het machtige comité dat de politieke lijn bepaalt van de overwegend con servatieve gemeenteraad van Groot-Londen en in opdracht van de regering-Thatcher nauwlet tend waakt over de financiële middelen van dit gebied ter grootte van de provincie Brabant, maar met 9 miljoen inwoners heeft die maat regel genomen. Het comité is van oordeel, dat London Trans port een flinke straf verdient omdat dit bedrijf jaarlijks minstens 225 miljoen gulden verkwist aan nutteloze dingen. Dit werd aan het licht ge bracht door een gewezen staatsambtenaar, Le sley Chapman, die zelf parttime lid is van de directie van London Transport. Chapman maakt overal jacht op openbare geldverkwis ters. Zijn onthullingen over London Transport hebben geleid tot een onpartijdig onderzoek door officieel aangestelde accountants. Het rapport is een boeiende brok lectuur. Het leert ons, dat de directeuren van London Transport zich hebben laten rijden door 26 chauffeurs in uniform, die ruim een miljoen gulden per jaar kosten. Maaltijden van de di rectie worden dagelijks gesubsidieerd tot een bedrag van ruim honderd gulden per man. Op de kantoren en in de werkplaatsen van London Transport is er 30 tot 50 procent overbezetting. Werk toevertrouwd aan eigen personeel kost 50 tot 100 procent meer dan wanneer dit overgela ten wordt aan particuliere firma's. De accountants, die het zaakje onderzochten, uitten echter deze waarschuwing: „In onze ogen zijn de directeuren van London Transport niet buitensporiger dan de chefs van andere ge nationaliseerde bedrijven". Die woorden heb ben de conservatieve verontwaardiging kenne lijk nog doen stijgen, vooral omdat dergelijke organisaties speciaal hun^loelwit zijn. Alge meen wordt verwacht, dai de Londense ge meenteraad het openbare vervoerbedrijf zal dwingen vanaf april bepaalde werken over te laten aan particuliere ondernemingen. Ook op andere manieren zal London Transport scherp moeten bezuinigen. Dit kan ondermeer gebeuren door metrotreinen met 1 mansbedie ning te introduceren. Alle treinen van de Lon dense Ondergrondse zijn op de ouderwetse be mand, niet alleen met een bestuurder, maar ook met een conducteur, die in de laatste wa gen ervoor zorgt dat de automatische deuren dicht gaan en de bestuurder een belsignaal geeft Volledige eliminatie van deze conduc teurs zou leiden tot het verlies van honderden arbeidsplaatsen en sterk verzet van de zijde van de vakbeweging. Maar de huidige conser vatieve leiders van de gemeenteraad ziin niet bang voor een rondje knokken met vakbond sleiders, hoewel het vast staat dat stakingen 'weer ernstige gevolgen zouden hebben voor het publiek. LORDCARRINGTON: Meeste schendingen bestand door Mugabe LONDEN De ZANLA-strijdkrachten van Robert Mugabe zijn verantwoordelijk voor de meeste schendingen van het bestand in Rhodesië. De Britse minister van buitenlandse zaken. Lord Carrington, verklaarde dit gisteren in het Engelse parlement. Het debat in de Veiligheidsraad van de VN over schendingen van het be stand door Groot-Brittannië noemde hij „eenzijdig en selectief tot in het absurde". El Salvador komt bezetters Spaanse ambassade tegemoet SAN SALVADOR De re gering van El Salvador heeft zeven van de dertien gevangenen losgelaten, wier vrijlating door de beztters van de Spaanse ambassade wordt geëist De maatregel van de regering volgde enige uren na de vrijlating van ze ven gijzelaars uit de bezette ambassade. De Spaanse ambassade werd afgelopen dinsdag bezet door leden van de Volksliga van de 28e februari (LP-28), om kracht bij te zetten aan hun ei sen tot vrijlating van politieke gevangenen. De bezetters ei sen tevens, dat Spanje zijn contacten met El Salvador verbreekt De Spaanse rege ring is inmiddels onderhande lingen begonnen met de bezet ters van<ie ambassade. De au toriteiten in El Salvador heb ben toegezegd alles te willen doen om een herhaling van het bloedbad te voorkomen, dat zich verleden week in Gu atemala voordeed, toen de eveneens bezette Spaanse am bassade werd bestormd. Daar bij vielen tientallen doden Telefoonlijn tussen twee Korea's SEOEL Noord- en Zuid-Korea beschikken voor het eerst sinds drie en een half jaar weer over een rechtsreekse tele foonverbinding tussen de beide hoofdsteden. De verbinding werd in 1976 verbroken, nadat Noordkoreaanse militairen in de gedemilitariseerde zone twee Amerikaanse mili tairen met een bijl hadden gedood.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15