'e Ruiter zegeviert in Tweede amer met nieuwe politiewet )eel ministers vijst bezuinigs akketaf ffcidóeCotnant Nieuwe Kerk begint vierde jeugd Leidse motie van wantrouwen tegen JOVD-bestuurslid Scheepswerven dicht voor koppelbazen Aardgasprijzen opnieuw omhoog Hoger remlicht voorkomt kettingbotsingen AMSTERDAM Op 17 april wordt de Nieu we Kerk in Amsterdam volledig gerestau reerd opgeleverd. Daarmee komt een einde aan de werkzaamheden, die in totaal 21 jaar in beslag hebben genomen en vijftig miljoen gulden hebben gekost. De nationale stichting Nieuwe Kerk krijgt het gebouw op de ople- verdatum in erfpacht van de huidige eige naar, de Hervormde Gemeente Amsterdam. De kerk zal, zo is de wens van het stichtings bestuur, midden in de maatschappij moeten komen te staan. Behalve gebruik voor bij voorbeeld de inhuldiging van prinses Beatrix op 30 april, is het de bedoeling om er een cen trale ontmoetingsplaats van te maken. Er worden exposities gehouden, er kunnen be langrijke jubilea (100-jaar Vrije Universiteit) gevierd worden, er zijn mogelijkheden voor theatervoorstellingen en daarnaast blijft het een onderkomen voor kerkdiensten. Als alle plannen van de stichting wortden uitgevoerd is er jaarlijks een bedrag van 1 miljoen voor de exploitatie nodig. De helft van dat bedrag wordt door de stichting zelf bij elkaar gebracht, de andere helft zou voor rekening van de overheid moeten komen. De Nieuwe Kerk dateert uit 1402 en is in het verleden drie keer geheel of gedeeltelijk door brand verwoest. Een deel van het inmiddels gerestaureerde interieur van de Nieuwe Kerk. JNENLAND leidse courant DONDERDAG 7 FEBRUARI 1980 PAGINA 13 DRIJFSAUTOS IN RAI nsterdam is gisteren door premier Van Agt de Be- auto-RAI geopend. Het was een feestelijk gebeu- omdat het tevens de honderdste tentoonstelling is i de RAI wordt gehouden. Bij het bekijken van een mie oude Spijker moest de minister-president met :akdoek even een vlekje wegwerken; hij had een e champagne op het spatbord gemorst (foto links), hallen van de RAI zijn alle mogelijke bedrijfsauto's s nieuwtjes die zich op dit terrein voordoen, te zien boven). Bovendien valt er een stoomtruck van Ley- uit 1900 te bewonderen (foto onder). De Bedrijfsau- itoonstelling blijft in de RAI tot en met 16 februari. Prins Claus en de ontwikkelingshulp MINISTER De Koning van Ontwikkelingssamenwerking wil dat prins Claus, ook wanneer prinses Beatrix straks ko ningin is, actief blijft als adviseur voor ontwikkelingshulp. Op zich zelf is dat een positief te waarderen streven. De prins heeft in de jaren dat hij nu in Nederland actief is, zijn sporen verdiend, met name ook op het gebied van de ont wikkelingssamenwerking. Het zou goed zijn als Claus voor de ontwikkelingssamenwerking niet verloren gaat, zo gauw zijn echtgenote koningin wordt. DAT zou naar alle waarschijnlijkheid voor hem zelf overi gens ook een goede zaak zijn. Het lijkt frustrerend om werk waarin je je goed thuis voelt en dat je goed afgaat, te moeten opgeven door een omstandigheid min of meer buiten je zelf om* Dat is natuurlijk wel enigszins het lot van leden van de koninklijke familie, die op historische gronden grote verant woordelijkheden hebben voor het landsbestuur. Maar niette min moet het geen aangename ervaring zijn om door die om standigheden op een gegeven moment werk waarin men groeit te moeten neerleggen. Toch moeten er ook enkele kanttekeningen worden ge plaatst bij de positieve opmerkingen van minister De Ko ning. Het is voor leden van het koningshuis, en dat geldt in nog veel sterkere mate voor de echtgenoot van de koningin, uiterst onwenselijk op enigerlei wijze betrokken te kunnen worden in politieke stellingnames. Dat uitgangspunt legt een grote beperking op aan de maatschappelijke mogelijkheden, met name voor prins Claus. Zou hij in politieke keuzes be trokken raken, bij voorbeeld via de huidige adviescommissie voor ontwikkelingssamenwerking, dan zou dat het onafhan kelijke, boven de partijen staande koningsschap kunnen schaden. HET is dus een uitstekende gedachte prins Claus op eniger lei wijze actief te laten blijven op het gebied van de ontwik kelingssamenwerking. Maar daarbij moet terwille van de. monarchie een belangrijke beperking zeer nauwlettend in het oog worden gehouden. LEIDEN (ANP) De afdeling Leiden van de liberale jon- gerenorganisatie JOVD gaat op de ledenvergadering van aanstaande zaterdag een motie indienen, waarin de afdeling het vertrouwen opzegt in de vice-voorzitter politiek van het hoofdbestuur van de JOVD, B. Lijdsman. Deze heeft, zoals bekend, de woede op de hals gehaald van een groot aantal jonge liberalen met zijn uitspraak voor de VARA- radio dat hij een voorstander is van de republikeinse staatsvorm. De afdeling Leiden zegt dat hun motie zal worden gesteund door de afdelingen 't Gooi, Hilversum en Vechtstreek, Baarn, Biltho- ven, Naarden, Bussum en Blaricum, Alphen aan de Rijn en Noordwijk. De uitspraak van Lijdsman heeft sommige JOVD- ers zelfs zo kwaad gemaakt, dat zij overwegen uit hun partij te stappen en een nieuwe liberale jongerenpartij op te richten. DEN HAAG Minister Van Aardenne van economische zaken heeft aanvullende voorwaarden verbonden aan de overheids steun voor scheepsbouworders. Aan de steunverlening aan wer ven wordt de beperkende voorwaarde verbonden dat geen ge bruik meer zal worden gemaakt van de diensten van (onder) aannemers, die verschuldigde sociale premies en belastingen niet afdragen. In de regeling zal ook een mogelijkheid van con trole en sancties worden opgenomen. Vrij zacht DE BILT (KNMI) - De over gangszone tussen koude en zachte lucht ligt nog steeds dicht bij ons land maar is wel iets naar het noorden terugge drongen. Een storing die ons in het afgelopen etmaal veel regen bracht trekt langzaam naar het oosten weg en neemt in betekenis af. Morgen komt ons land in een gebied met weinig wind, en veel bewol king en zal het vrij zacht blij ven. De regenkansen zijn dan niet zo groot, maar nemen la ter op de dag wel weer toe. Op de Atlantische Oceaan hgt na melijk een diepe depressie waarvan de neerslagzone ons later op de dag of anders over morgen weer kan bereiken. Vooruitzichten voor zaterdag: Enige tijd regen, in het noor den ook sneeuw. Middagtem- peraturen van 4 tot 9 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks 3 gra den. Max. temp.: 4 tot 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 50 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 20 procent rsgesteldheld van gisteren itie) heeft gisteren in de le Kamer een overwinnig be door een wetsontwerp tot ing van de Politiewet, dat op weerstanden stuitte, zonder egenstem door de Kamer te en. Over de algemene strek- van het wetsontwerp, name en vergemakkelijking van de ïrigiwerking tussen rijkspolitie meentepolitie, was de Kamer het wel eens. De controverse tus sen minister en Kamer ging echter over een geheel ander punt: de vraag of politie-agenten bevoegd zijn om ook buiten hun eigen rayon op te treden. Of om het praktischer te stellen: mag een Haagse agent een arrestatie in Leeuwarden verrichten? Vorig jaar hadden CDA, VVD en PvdA een wijzigingsvoorstel inge-. diend, waarin stond dat politiemen sen te allen tijde de bevoegdheid moeten hebben om in het gehele land op te treden. De ministers De Ruiter en Wiegel waren het daar toen niet mee eens en de behandeling van het wetsontwerp werd opgeschort. Enige weken geleden dienden De Ruiter en Wiegel een eigen wijzi gingsvoorstel in, dat enigszins aan de wens van de Kamer tegemoet kwam. Volgens het nieuwe voorstel zouden politie-agenten met toestemming van hun superieuren het recht moeten hebben in het hele land op te treden, maar dan zouden ook de besturen van van de betreffende „vreemde" gemeenten ingelicht moeten worden. Als het om noodgevallen zou gaan, zou die informatie ook achteraf kun nen worden gegeven. Toen gisteren de behandeling van het wetsontwerp werd voortgezet toonden de fracties van CDA, VVD en PvdA zich nog steeds uiterst onte vreden over het regeringsvoorstel. Men vond de procedure te ingewik keld en de omschrijving van het pro bleem te vaag. Het zag er zelfs naar uit, dat het hele wetsontwerp ver worpen zou worden. Minister De Ruiter verdedigde het ontwerp ech ter met zoveel overtuigingskracht dat de genoemde fracties hun bezwaren lieten vallen en hun eigen wijzigings voorstel introkken. Mede bepalend was hierbij ook de geruststellende voorspelling van de bewindsman, dat de procedurele voetangels en klem men die de Kamer zag opdoemen, in de praktijk best zouden meevallen. - BINET MOET IN WEEKEINDE KNOPEN ORHAKKEN (Van onze parlementaire redactie) HAAG Verscheidene ministers uit abinet Van Agt willen niet akkoord ï- (met het bezuinigingspakket dat minis- ndriessen (Financiën) heeft ontwor- Twee ronden van beraadslagingen over le foorstellen hebben nog geen akkoord everd. Het pakket van Andriessen *n 2 miljard bezuinigen op de venlijstjes van de ministeries en nog 2 miljard op door de overheid betaalde zej len uitkeringen. Tot het einde van deze vindt in kleine groepjes koortsachtig eg plaats tussen ministers en de poli leiders Rietkerk (VVD) en Lubbers 0- Het kabinet moet rond het weekend luw bijeen komen om.knopen door te en. jg^hillende ministeries weigeren de pil van 'vriezen van hun begroting, door de prijs- ïgen niet langer te vergoeden (een bezuin- van 6 procent 1 miljard gulden) te slik- Dok de wens van Andriessen dat wie vo ter geld niet uitgaf daarop dit jaar en in le niet meer hoeft te rekenen, valt niet over- ictv goed. Met name minister Scholten (De- ie) wil dat voor zijn departement net als k ontwikkelingssamenwerking uitdrukke- lejueen uitzondering wordt gemaakt. Andere iiudslieden zouden bij Andriessen voor fcr soepelheid pleiten. Daarnaast verzet mi- tr Albeda (Sociale Zaken) zich hevig tegen foorstellen van zijn collega van Financiën. (da is eerst aangewezene om het pakket b aan werkgevers en werknemers te ver- t m en wil er dus zo min mogelijk impopulai- iw jken in zien opgenomen die de bereidheid van de sociale partners ver hip de proef zal stellen. ingewijdenen is Albeda bang dat met Drs matigings- en bezuinigingsbeleid waar- indriessen pleitbezorger is, het paard al maar achter de wagen wordt gespannen. Cerkgevers zal het misschien nog niet ver g gaan, maar de vakbonden zullen zich er tegen verzetten, waardoor de kans van van een met loonmaatregelen omzoomde fe bezuinigingsronde steeds minder wordt. Albeda vreest een loongolf bij het aflopen van een loonmaatregel om de opgelopen achter stand weer in te halen, met alle rampzalige ge volgen voor onze nationale economie van dien. Albeda zou daarom aandringen op een voorlo pig en beperkt pakket ter grootte van 2 miljard, wat over enkele maanden zou kunnen worden uitgebreid als de ontwikkeling van de economie daar aanleiding toe zou geven. Bij verscheidene VVD-ministers stuit dit weer op verzet, omdat zij, in navolging van hun politieke vrienden in de Tweede Kamer, vasthouden aan minstens drie tot vier miljard bezuinigingen. Globaal valt het kabinet op dit moment in drieën uiteen: er is een groep die Andriessens pakket steunt en is een deel dat minder wil snoeien in de rijksbegroting, maar wel het be drag van 4 miljard bezuinigingen onderschrijft. Volgens de ministers die hiertoe behoren zou den de overdrachtsuitgaven (vooral de salaris sen en uitkeringen die de overheid betaalt) meer aan bezuinigingen moeten leveren of zou het financieringstekort best nog wat kunnen worden vergroot. Een deel van de CDA-fractie steunt die gedachte. Dan is er nog de lijn-Albe- da, die 2 miljard voorlopig genoeg vindt en de sociale partners zoveel mogelijk tegemoet wil komen. CDA-fractieleider Lubbers heeft hier veel sympathie voor. In het vele overleg tussen clubjes ministers on derling of met de afzonderlijke fractieleiders van VVD en CDA heeft Lubbers krachtig ge- - pleit voor een veel forsere energiebesparing. Van de 5-procent minder energie die we over 1979 mochten verbruiken is niets terecht geko men: het olieverbruik steeg alleen al met 4 pro cent. Lubbers heeft een bezuiniging van 10 pro cent hoog in zijn vaandel staan en zou niet wars zijn van dwingend opgelegde besparingsmaa tregelen. In dit kader wordt de suggestie ge daan een progressief energietarief in te voeren: naar mate men meer verbruikt moet per een heid aanzienlijk meer betaald worden; Dat zou niet alleen een grotere besparing opleveren, maar ook de consument een middel geven zijn eigen koopkracht mee te bepalen, zeker wan neer de vergoeding voor energieprijsstijgingen buiten de prijscompensatie gehouden gaat wor den, iets waar het steeds meer op gaat lijken. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG De pogingen van minister Van Aardenne om het conflict met de oliemaatschappijen op te lossen lie pen aanvankelijk op niets uit. Zo zat er, aldus de woord voerder, niets anders op dan de stookolie fors duurder te maken, zodat de maatschappijen hier ongeveer dezelfde prijs konden maken als in het buitenland. In dat verband wees de woordvoerder erop, dat bijvoorbeeld Shell Neder land ook binnen haar eigen concern moet concurreren en zich derhalve niet kan permitteren lagere prijzen te bereke nen dan andere Shell-dochters. Overigens zou de prijs voor stookolie in ons land nu nog iets achterlopen bij die op de internationale markt. Bij de aanpassing van de stookolieprijzen waren volgens de regels niet de „vrije" noteringen van nu van belang, maar die van december. Ook is het zo, aldus de woordvoerder, dat het maximum, waarmee de prijzen van olieproducten mogen stijgen, al enige tijd niet meer wordt gehanteerd. In de gegeven situatie had Van Aardenne ook kunnen volstaan met de centrales meer te laten betalen voor hun olie. Hij heeft daar echter van afgezien, aldus zijn woordvoerder, om de „pijn te spreiden". Had hij het wel gedaan, dan zouden de centrales waarschijnlijk nog veel meer hebben moeten betalen voor de ex tra leveranties dan nu het geval is, wat dan weer tot uitdruk king zou zijn gekomen in een verhoging van de electriciteitsta- rieven. Dat laatste wilde de minister niet, omdat daarmee het matigingsbeleid van de regering in gevaar zou komen. De grootverbruikers van energie worden het eerst met de gevol gen van het een en ander geconfronteerd. Maar ook de klein verbruikers van aardgas, de huishoudens dus, lopen de kans op hogere tarieven. Zoals de situatie er nu voor staat, is het bepaald niet uitgesloten, aldus de EZ-woordvoerder, dat minister Van Aardenne niet tevreden zal zijn met de afgesproken prijsverho ging van drie cent per kubieke meter op 1 juli aanstaande. UTRECHT (ANP) Auto's met hooggeplaatste remlichten zijn voor de helft minder vaak betrokken bij kettingbotsingen dan auto's met gewone remlichten. Dit is gebleken uit een onderzoek dat in Duitsland is gehouden. Hoge remlichten zijn namelijk niet alleen zichtbaar voor de achterliggende auto, maar ook voor au tomobilisten verder in de rij. In Nederland zijn deze lichten ver boden. In Duitsland en Oostenrijk worden ze echter veelvuldig gebruikt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13