Directeur ramp- fabriek in Seveso vermoord Gouverneur Soames geeft zichzelf meer mach t adrukkelijke Verklaring (an Schmidt In Giscard iver Russische invasie Afghanistan juchtbrug brengt nieuwe Sovjettroepen naar Afghanistan rijzelings- cties ook n Salvador EEG: geen gezamenlijk beleidinzake boycot van Spelen Gijzeling in Milaan Meedogenloze onder loeren in Guatemala -1 ITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 FEBRUARI 1980 PAGINA 9 ung: geen jllege s meer DINGEN De theoloog ns Küng heeft gisteren fep teleurgesteld" besloten jn colleges meer te geven j de theologische faculteit de universiteit van Tü- j maakte zijn besluit be id, nadat zeven van zijn ne- I collega's een verklaring Éiceerden, waarin stond, pde controverse over zijn li- ile onderricht „de theologi- fc faculteit schaadde". Zij Hen er ook bezwaar tegen, iCüng bleef doceren zonder celijke bevoegdheid. Dat liermijnt zowel de weten- Ippelijke status van de fa- leit als haar constitutionele concordaatsrechtelijke jrborg. SALIBURY De Britse gouverneur in Rhodesië, Lord Soames, heeft zich zelf grotere bevoegdhe den gegeven om de toe nemende problemen in het land de baas te blij ven. Hij heeft ook troe pen gezonden naar het woelige oostelijk deel van het land in een po ging het geweld onder controle te krijgen, voor dat het land op 27 febru ari naar de stembussen gaat voor de verkiezing van een parlement. Gu errillaleider Robert Mu gabe is vannacht ont snapt aan een moord aanslag. Er werd een granaat geworpen naar zijn huis in Salisbury, die alleen schade veroor zaakte. Soames heeft zichzelf het recht gegeven politieke activi teit in bepaalde gebieden te beperken of te verbieden. De nieuwe bevoegdheden van de gouverneur gaan nog niet niet zover dat hij een partij kan verbieden op nationaal niveau aan de verkiezingen deel te nemen wegens het plegen van gewelddaden. Door de nu af gekondigde maatregelen ho pen de Britten een situatie te kunnen voorkomen waarin nu al een partij de verkiezingen als oneerlijk gaat bestempelen en waarin de guerrilla wordt hervat. Uit regeringsbronnen is ver nomen dat Soames besloten heeft troepen uit het westen van het land naar het oosten te zenden, langs de grens met Mozambique waar het opera tieterrein ligt van de guerrilla strijders van Robert Mugabe. In dat deel van het land ko men meer schendingen van de bestandsregels voor dan elders. Soames had het gisteren over „toenemende bewijzen van een wijdverbreid en zelfs sys tematisch negeren" van de verplichting tot vreedzame en vrije verkiezingen. De veror deningen geven Soames de macht om partijbijeenkomsten te verbieden, individuele per sonen te verbieden aan de ver kiezingscampagne deel te ne men en een partij in een of meer kiesdistricten te schrap pen. GEEN SANCTIES, ONTSPANNING BLUFT DOEL Een vrolijk intermezzo op de persconferentie over de Frans-Westduitse top in Parijs tussen president Giscard d'Estaing (rechts) en bondskanselier Helmut Schmidt. .US Met een nadruk- e verklaring van aan het westers bond- •tschap hebben Frank en West-Duitsland op gisteren in Parijs ge len topconferentie een d gemaakt aan specula- over een Europese „af peling" van de Verenig- Staten. Zij richtten tezelf- tijd de waarschuwing BOEL De Sovjet-Unie ft in de afgelopen dagen r middel van een lucht- g troepen en materiaal r de Afghaanse hoofd- Kaboel overgebracht, aantal manschappen ■d door op het vliegveld iwezige journalisten ge lat op 500 tot 600 man. is een aantal pantser- j fens overgevlogen. zware Sovjet-artillerie, die d het vliegveld van Kaboel aan Moskou dat de ontspan ning een „nieuwe slag" zoals de interventie in Afghanis tan niet zou kunnen verdra gen. In hun verklaring over de internationale crisissitua tie eisen Giscard en Schmidt dat Moskou zijn troepen uit Afghanistan terugtrekt. In de verklaring van de beide regeringsleiders wordt ge waarschuwd dat in geval van een nieuwe schending van de zijde der Sovjet-Unie Frankrijk en West-Duits land samen met hun bondge noten „die maatregelen zul len nemen welke onder die omstandigheden wenselijk zijn om hun veiligheid te waarborgen en de internati onale stabiliteit te verdedi gen." Bondskanselier Schmidt wees een bemiddelingsrol van de twee landen tussen Moskou en Washington af. Waarnemers achtten dit een aanwijzing dat Parijs en Bonn kennelijk geen vooruitzichten zien voor een betere verstandhouding tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. De twee landen zullen diplomatieke stappen ondernemen bij het Kremlin. De door de Verenigde Staten was opgesteld is in enkele da gen tijds verdwenen. Er zijn in de omgeving van het vliegveld ook bijna geen Russische troe pen meer. De kruispunten in Kaboel worden nog wel door Sovjettroepen bewaakt. Er zijn verder berichten van zware strijd tussen regeringstroepen en Afghaanse vrijheidsstrij ders in het gebied tussen Dja- lalabad en Pesjawar, ongeveer 100 km ten oosten van Kaboel. Voorts heeft het Sovjetrussi- sche persbureau TASS gevech ten gemeld in het noorden van het land. In het centrum van Kaboel zijn afgelopen zondag in de vroege ochtenduren honderd winkels uitgebrand. Volgens westerse diplomaten is de brand gesticht om plunderin gen door de Sovjettroepen ge heim te houden. In de Af ghaanse hoofdstad doen al eni ge tijd geruchten de ronde, dat Sovjetmanschappen de in het algemeen goed bevoorrade winkels in Kaboel plunderen, waarbij zij het vooral voorzien hebben op spijkerbroeken en electronische apparatuur. De Sovjet-Unie is bezig om ge heime bunkers voor onderzee boten aan te leggen aan de kust van Zuid-Jemen. Dit meldt het dagblad Al Anbaa in Koeweit. In de afgelopen da gen zouden de Sovjets ook een aanzienlijk aantal personeels leden van de marine, uitrus ting en voorraden naar Zuid- Jemen hebben overgebracht. gevraagde boycot van de Olympische Spelen in Moskou is bij het meer dan tien uur durende overleg tussen Schmidt, Giscard en de beide ministers van buitenlandse za ken Hans-Dietrich Genscher en Jean-Francois Poncet ken nelijk slechts terloops bespro ken. Bondskanselier Schmidt heeft onmiddellijk na afloop van de conferentie president Carter getelefoneerd om hem op de hoogte te stellen van het ver loop van de ontmoeting. Een woordvoerder zei dat Was hington tevreden was met de veroordeling van de invasie in Afghanistan, maar dat Was hington nog gemeenschappelij ke acties van de bondgenoten verwacht. Andere Amerikaan se vertegenwoordigers toon den zich terughoudender om dat men een duidelijke verwij zing naar concrete maatrege len miste. Men vond voorts dat uit de verklaring afgeleid kon worden dat Afghanistan on dertussen is opgegeven. President Giscard verklaarde dat hij geen voorstander is van sancties tegen de Sovjet-Unie. Naar zijn mening hield het ge meenschappelijk communiqué geen verharding in. De dialoog moet worden voortgezet, aldus Giscard. BRUSSEL De ministers van buitenlandse zaken van de negen EEG-landen hebben gisteren in Brussel nog geen gemeenschappelijk standpunt ingenomen inzake een eventu ele boycot van de Olympische Spelen in Moskou. De minis ters slaagden er evenmin in een eigen Europees beleid vast te stellen ten opzichte van Moskou. Het onderwerp komt opnieuw aan bod op de bijeen komst van de ministers in Rome op 19 februari, maar waarnemers betwijfelen sterk of de EEG over twee weken wel in staat zijn een gemeen schappelijk standpunt te for muleren. Minister Van der Klaauw is van mening dat de kwestie van de schending van de men senrechten in de Sovjet-Unie „even zwaar weegt" als de in val van de Russen in Afgha nistan. Van der Klaauw zei dat op economisch gebied geen andere maatregelen te ver wachten zijn dan die welke de EEG reeds heeft genomen (een afspraak om de graanex- port niet te verhogen en een vertragend beleid ten aanzien van de zuivelexporten). Sovjet-Unie weigert te onderhandelen GENEVE De Sovjet-Unie wil slechts onderhandelen over de kernraketten voor de middellange afstand als de NAVO het besluit tot mo dernisering van haar kern wapens in Europa terug neemt of opschort. Dit zei de Russische afgevaardigde Is- raeljan bij de hervatting van de besprekingen van de ontwapeningscommissie in Geneve waaraan veertig lan den waaronder ook Neder land deelnemen. De Amerikaanse regering heeft koel gereageerd op het beroep van Sovjet-leider Leo nid Brezjnev gisteren tot voortzetting van de ontspan- ningspolitiek. Een woordvoer der zei dat de detente afhangt van het Sovjet-gedrag in Azië. MONZA Bij een aanslag van vermoedelijk stadsguerril- la's in de Noorditaliaanse stad Monza is gisteren een direk- teur van het in Seveso gevestigde chemische bedrijf Icmesa doodgeschoten. Het slachtoffer, de 39-jarige Paola Paoletti, werd voor de deur van zijn woning doorzeefd door kogels, die werden afgevuurd door vier aanvallers, onder wie een vrouw. Bij de daarna ingezette achtervolging, heeft de politie de vlucht auto van het viertal, een kleien Fiat, verlaten aangetroffen. Paoletti was technisch directeur van Icmesa, onderdeel van het Zwitserse chemische concern Hoffman-la Roche, waar in de zo mer van 1976 bij een ongeluk levensgevaarlijke gassen ontsnap ten en zich in wolken verspreidden over een dichtbevolkt ge bied van enige honderden hectaren groot. Een deel van de be volking werd daarop geëvacueerd. De gassen hadden hun scha delijke uitwerking echter niet gemist, gezien de huiduitslag bij veel mensen en enige miskramen. Inmiddels heeft de terroristische organisatie „Prima Linea" zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslag op Paoletti. MILAAN In een kantoorgebouw in Milaan houdt een man, die zegt de „communistische gevechtseenheden" te ver tegenwoordigen, sinds gistermorgen zeven mensen waar onder vijf vrouwen in gijzeling. Een man, de portier van het kantoorgebouw en tevens de echt genoot van de vriendin van de overvaller, is bij de bezetting om het leven gekomen. De politie twijfelt aan de politieke motieven van de bezetter, die een aantal eisen heeft gesteld, omdat hij in 1963 in een psychiatrische inrichting is verpleegd. Een Milanese politieman richt zijn geweer op het bezette kantoorgebouw. Franse diplomaten uit Libië PARIJS Frankrijk heeft zijn diplomatieke staf uit Libië teruggeroepen en een gelijk aantal Libische diplomaten op dracht gegeven Frankrijk te verlaten. Hiermee reageert Parijs op de vernieling van zijn ambassade te Tripoli en zijn consulaat te Benghazi door Libiërs, die protes teerden tegen de Franse steun aan Tunesië. In de verklaring van hèt ministerie werd gesproken over een „ontoelaatbaar gedrag" van de Libische autoriteiten, die klaar blijkelijk geen vinger hebben uitgestoken om de ambassade en het consulaat te beschermen. Cambodja-mars definitief afgelast BANGKOK De ongeveer 200 bekende persoonlijkheden, onder wie de zangeres Joan Baez en de filmster Liv Ull- mann. hebben hun voornemen een „mars naar Cambodja" te houden, definitief laten varen. Aanvankelijk wilden zij met met 20 vrachtwagens vol levens middelen en medicamenten naar de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh gaan. Nadat de regering in Pnom Penh had laten weten de stoet niet toe te zulen laten, wilden zij tot aan de Cam bodjaanse grens reizen. De toenemende strijd in Cambodja heeft hun echter geheel van de mars doen afzien. b N SALVADOR De studenten die in El - vador, het zuidelijk buurland van Guate- di fa' S?P^S gistermiddag het ministerie van jJerwijs bezet houden in de hoofdstad San vador, hebben 400 van de 500 gijzelaars vrij- aten: bezoekers van het ministerie. Ook zijn g e bezoekers vrijgelaten uit de Spaanse am- sade, die gisteren werd bezet door leden i de „Volksliga's van de 28ste februari" d -28). Daar worden nog ongeveer tien men- i vastgehouden, onder wie de Spaanse am- sfsadeur. machinepistolen bewapende studenten van de olutionaire studentenbeweging MERS bezetten eren het ministerie en namen onder andere de »ister in gijzeling. De studenten eisen van de ering ondermeer dat zij de toelatingsvoorwaar- af schaft. bezetters van de Spaanse ambassade heeft tot de vrijlating te verkrijgen van vier leiders de Volksliga's die vorige week zijn gearres- rd. Ook willen de bezetters dat Spanje de be- 0 skingen met Salvador verbreekt. Leden van k -28 houden sinds vorige week ook 12 mensen het hoofdkwartier van de christendemocrati- e partij in gijzeling, onderwie de vrouw van de glister van onderwijs. GUATEMALA De boeren die vorige week bij de politiebestorming van de Spaanse am bassade in Guatemala City om het leven zijn gekomen, waren voornamelijk Ixil indianen, afkomstig uit een afgelegen gebied in de pro vincie Quiche, 300 kilometer ten noorden van de hoofdstad. De Spaanse regering kon zich, zoals bekend, niet verenigen met de verklaring van Guatemala dat de tragedie was veroor zaakt door „terroristen", en besloot.de diplo matieke betrekkingen te verbreken.In navol ging van de Spaanse ambassadeur was Madrid van mening dat de bezetting een vreedzaam karakter had en niet zo gewelddadig had hoe ven te worden beëindigd. Desalniettemin was de bezetting een ongekend strijdlustige actie van de gewoonlijk zo lijdzame boeren. De bezetting weerspiegelt een toeneménd verzet van een groep die in de vier jaar dat de dorpjes onder militair beheer staan de wanhopige economische situatie alleen maar zag verslechte ren door een wrede onderdrukkingspolitiek. De namen van de overledenen wijzen erop dat vele slachtoffers in het geheel geen terroristen waren, maar familieleden van boeren en geestelij ke leiders die vorig jaar zomer door de veiligheid stroepen van de regering uit hun dorp San Miguel Uspantan, in het noorden van Quiche, waren ont voerd en van wie sindsdien niets meer is verno men. De eisen van de demonstranten waren twee ledig: de terugtrekking van het leger uit hun dor pen en een officieel onderzoek naar de talloze mensen die sinds de militaire bezetting spoorloos zijn verdwenen. Hun taktiek, de vreedzame bezetting van een bui tenlandse ambassade, was al twee keer met succes beproefd door vakbonden die, in uiterste wanhoop naar dit middel hadden gegrepen, omdat de nor male wettelijke en politieke kanalen geen aan dacht besteedden aan hun grieven. In beide gevallen (de bezetting van de Zwitserse ambassade in 1976 en van de Mexicaanse ambassa de in 1978) kwam de bezetting tot een vreedzaam einde, nadat onderhandelingen met het ministerie van arbeid hadden opgeleverd waar de bezetters om vroegen: een compensatie voor hun ontslag als arbeiders. Een dergelijke handelswijze is verklaarbaar in een land waar vrijheid van meningsuiting een dode letter is en waar vakbondsleiders regelmatig het slachtoffer worden van moordeskaders die de offi ciële goedkeurig hebben van de regering en die, volgens een vorige week uitgegeven verklaring van de Centraalamerikaanse jezuïeten, alleen al in 1979 verantwoordelijk waren voor 3200 doden. Koffieplantages Het gebied van de indianen is het best bekend vanwege zijn kleurrijke textiel. De Guatemalaan- se grootgrondbezitters beschouwen de indianen als goedkope arbeidskrachten voor hun koffieplanta ges. In 1950 kwam de boerenbevolking massaal in opstand en onder president Jacobo Arbenz Guz man werden in Quiche belangrijke landbouwher vormingen doorgevoerd. Na een korte regeringsperiode werd president Ar benz in 1954 ten val gebracht. De hervormings plannen werden drastisch herzien en de boeren werden door de grootgrondbezitters van de stukjes land aan de rand van de plantages verdreven. Be gin 1970, na de moordaanslag op een vooraan staand plaatselijk grootgrondbezitter, nam het le ger zijn intrek in het gebied. Politieambtenaren die vaak werden gehuurd als particuliere lijf wachten, deinsden er niet voor terug om de boer derijen van de boeren die opkwamen voor hun traditionele eigendomsrechten, in de as te leggen. De onderdrukking nam toe toen in 1975 de ver antwoordelijkheid voor de moord op een groot grondbezitter werd opgeëist door het Guerillale- ger van de Armen (EGP). Steeds meer mensen zijn sindsdien verdwenen in de gebieden waar mi litairen gelegerd werden. Onder de slachtoffers bevonden zich veel leken die zich actief bezig hielden met de kerk. Een actie in het Congres in de hoofdstad Guate mala in september van het vorig jaar door zestig boeren leidde tot de arrestatie van de demonstran ten. Toen in januari van dit jaar hun lichamen werden ontdekt, trokken de familieleden weder om naar de hoofdstad. Een advocaat die op ver zoek van de boeren hun zaak zou bepleiten bij het Congres, werd op 24 januari ontvoerd. Zijn li chaam werd Jater in het centrum van de stad ge vonden De volgende stap van de boeren was toen de bezetting van de Spaanse ambassade De bestorming van de ambassade is enigszins als een verrassing gekomen, na de gunstige afloop van eerdere bezettingen. Maar dit keer zou ingaan op de eisen van de boeren betekenen dat de rege ring een onderzoek moest instellen naar de ver meende gruweldaden van het leger en een einde moest maken aan de wrede onderdrukking op het platteland. De positie van het militaire regime is zwak. Door een gebrek aan vreedzame alternatieven heeft de EGP de laatste jaren een spectaculaire vooruit gang geboekt en 70 dorpjes voor korte tijd bezet' gehouden. Of de EGP nu wel of niet bij de bezet ting van de Spaanse ambassade betrokken was, de gewelddadige actie van de Guatemalaanse rege ring kan slechts leiden tot grotere steun aan de guerrillabeweging. Dit zou ook wel eens de reden kunnen zijn dat de Verenigde Staten de actie van de Guatemalaanse regering zo fel hebben veroor deeld. (Copyright The Guardian) De schrijver van dit artikel, Roger Plant, heeft een boek over Guatemala op zijn naam staan.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9