eiligheid voorop bij plan iestructie Alphense bom azerswoudse veehouders vrezen 'erdubbeling van spoorbaan 5%% Nieuwe zaal bij de Ringkant creëert ruimte voor vier instellingen Perfect- spaarrekeningen dagelijks opvraagbaar 11- -GIO VANMIDDAG ONSCHADELIJK GEMAAKT loos Verheul en Jan van pr Meer 25 jaar samen *veede Kamer wil VUT - regeling basis van dienstjaren Opknapbeurt voor Hoogmadese straten Jubileum organist Schuller herdacht KORTWEG LEIDSE SFA ARBANK LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 FEBRUARI 1980 PAGINA 7 P BEN AAN DEN RIJN bom per draagbaar 250 meter verplaatsen, lgens in een twee me- lepe kuil leggen en er een beschermende Rondom is opgeworpen ft projectiel is bedekt jen laag zand tot ont ging brengen". Zo luidde Mrmiddag in het politie- |u te Alphen aan den beknopt samengevat ilan van de „rampen- voor het definitief af- met de Engelse tuigbom. De rampen- mengesteld uit poli- brandweerfunctiona- Bescherming Bevol- (BB) en Explosieven mings Dienst (EOD), dit de meest veilige wijze. Overigens werd projectiel gisteren geï- "iceerd als brisantgra- (granaat met een be- .elijk dunne stalen Hen een krachtige ex- ve lading). Het levens- I )rlijke „souvenier" uit Tweede Wereldoorlog de maandagmiddag op werkzaamheden met f j raafmachine op het ter- kvan de voormalige be- briek. Een niet geheel ssende vondst, want maanden geleden schuwde een oud-werk- r al voor de bom toen le sloop van de fabriek begonnen. iet dë zaak belaste des- gen vreesden, dat de ;effer" van de graafma- Achter deze aarden wal in de Alphense Raadhuisstraat ligt de Britse bom, die van middag onschadelijk werd gemaakt. chine het ontstekingsmecha nisme van de bom in werking had gesteld. In dat geval zou de bom binnen 36 uur explo deren. De omgeving werd bin nen een straal van tweehon derd meter van de bom ont ruimd; tien dicht bij de plek des onheils wonende gezinnen werden bij familieleden onder gebracht. Van een explosieve situatie was gistermiddag in de Raad huisstraat en omgeving alles behalve sprake. Er viel ook niet veel te zien, op een groep je ongeduldig op de klap wachtende kinderen na. Enke le blauwbekkende agenten posteerden bij de afzetting, die was samengesteld uit drang hekken en een haaks op de straat geparkeerde arrestan tenwagen. Zij waren bezig aan hun achtste dienstuur. Attente omwonenden voorzagen hen zo nu en dan van een warme kop koffie. Op dat moment werd in het politiebureau echter naarstig gewerkt aan een plan voor het onschadelijk maken van de 250 pond explosieven bevat tende bom. Tussen twaalf en drie uur 's middags, zo werd besloten, zou het vernietiging swapen met behulp van een flinke portie springstof wor den uitgeschakeld. De enige oplossing, aldus de rampenstaf, want de contructie van de bom zou demontage niet toelaten. De met de uitvoering van het plan belaste EOD zou, zo werd verder afgesproken, vanmor gen na de verstreken tijdsli miet van 36 uur overgaan tot het verplaatsen van de bom. Met het oog op ongewenste eventualiteiten besloot men voor het graven van een twee meter diepe kuil 250 meter verderop. De bom zou worden toegedekt met een laag zand om wegspringende granaat scherven te smoren. Het plan voorzag in het tijdelijk afslui ten van de Oranje Nassausin- gel en een gedeelte van de Westkanaalweg en de Oostka- naalweg. Ook het scheepvaart verkeer op het desbetreffende gedeelte van het Aarkanaal zou tijdelijk, voor ten hoogste vijftien minuten, worden stil gelegd. Het gedeeltelijk ontrui men van de panden Raadhuis straat 15 tot en met 27 werd noodzakelijk geacht. Zo zou den de bewoners van deze panden tijdens de explosie aan de veilige kant van hun wo ning moeten verblijven. Het plan voor de operatie (vanaf het verplaatsen tot en met het onschadelijk maken van de bom) werd vastgesteld op een half uur. LOFARENDSVEEN kt dorpshuis 'de Alke- t' in Roelofarendsveen i zondag 10 februari de [st Koos Verheul en de Jan van der Meer op. luo viert dit jaar haar i *ig jubileum. Het pro- |ma omvat ondermeer ken van Johan Wilms, "Irich Silcher en Francis inc. Verheul studeerde aan het Koninklijk Conservatori um in Den Haag. Hij is als solo-fluitist verbonden aan het Residentie orkest. Met dit ge zelschap trad hij regelmatig op in binnen- en buitenland waarvoor hij de internationale Kranichsteiner Musikpreis ontving. Jan- van der Meer, 'Veender' van geboorte, be haalde* zijn diploma's piano, clavecimbel en koordirectie cum laude aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Hij was ondermeer pianist van het Mendelsohntrio. Jan van. der Meer is dirigent van Vox Laeta. Het concert vindt plaats in het kader van een reeks koffie concerten, en begint om 12.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 5 gulden. Scholieren en 65- plussers betalen 3 gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij P.J.Koek, Noordeinde 21 en aan de zaal. 1HAAG Door verzet iet CDA heeft haar coa- enoot, de VVD gisteren Tweede Kamer een ge- Lge nederlaag geleden, phristendemocraten tor- ;rden vrijwel alle wen- lie de liberalen enkele n geleden bij het kabi- fp tafel hadden gelegd e arbeidsmarkt beter te I functioneren en het uitkeringstrekkers beperken. De Kamer 1de met algemene stemmen een motie van de PvdA waarin de regering wordt gevraagd zo snel mo gelijk te komen met een VUT-regeling op basis van het aantal dienstjaren. Door CDA, PvdA en de klei nere fracties werd onder meer het VVD-voorstel verworpen om ongeoorloofd ziektever zuim sneller op te sporen en te bestrijden. Dankzij evenwel de steun van de PvdA haalde een VVD-motie om de grootste haast te maken met een ver plichte opneming van 5 pro cent minder-validen door overheid en bedrijfsleven in hun personeelsbestand het wel. Het CDA stgemde ook te gen deze motie. Een andere VVD-motie waarin gevraagd wordt deeltijdarbeid in de vorm van wisselweken te be vorderen haalde ook een Ka mermeerderheid. Een voorstel van de PvdA om de rechtspo sitie van parttimers te verbete ren werd echter door de rege ringspartijen en D'66, "DS'70, SGP en GPV afgestemd. De VVD zag tenslotte een mo tie aanvaard waarin proef plaatsingen van werkloze Mo- lukkers, Surinamers en Antil- lianen in bedrijven en bij de overheid wordt bepleit. HOOGMADE Maar liefst vijf straten in Hoogmade zijn aan een opknapbeurt toe. De slappe ondergrond is aldus direkteur gemeente werken De Feij de oorzaak van de slechte toestand van enkele wegen. Reeds jaren bepalen hobbels en bobbels het Hoogmadese straatbeeld. Vele automobilis ten klaagden in het verleden reeds hun nood. De oorzaak is gelegen in de slappe onder grond van het dorp. Vochtige veengrond als ondergrond maakt het niet gemakkelijk om een weg aan te leggen met een redelijk lange levensduur. In het verleden werden funde ringen van „slakken" aange legd, maar dit had toch niet het gewenste resultaat Ge meentewerken had dit ook niet verwacht bleek in een commissievergadering. De grond zal eenvoudig moeten inklinken. Vooral in de nieu were wijken speelt een en an der een rol. De Kerkstraat, het Noordeinde, de Van Alckma- erlaan, de Graaf Willem 2- laan en de De Bruynlaan zijn in het voorjaar aan de beurt Gemeentewerken is bezig met het maken van het bestak. Hoeveel het allemaal gaat kos ten is dan ook nog niet be kend. In de niet fd te verre toekomst zal de raad van Woubrugge de bedragen be schikbaar moeten stellen. De zaak is overigens nog niet aan besteed. De reparaties bestaan hierin, dat men de straten op hoogte brengt en asfalteert Kerkstraat en Noordeinde krijgen een slijtlaag. NIEUWVEEN Burge meester Van der Kroft van Nieuwveen opende gistera vond de raadsvergadering direkt met goed nieuws. Bij sportcomplex de "Ringkant" zal in de loop van het jaar een nieuwe zaal worden ge bouwd. Deze gaat mogelijk heden bieden aan vier Nieuwveense instellingen, die tot nu toe om ruimte zit ten te springen. Muziekvereniging Crescendo, de peuterspeelzaal, de streek- muziekschool en het zangkoor Mispage vormden tot nu toe het kind van de ruimtereke ning in Nieuwveen. Burge meester Van der Kroft maakt de definitieve oplossing be kend. Bij het sportcomplex "Ringkant" zal een stuk wor den aangebouwd van 22 m bij 12 m, grenzend aan de kanti ne. In de loop van volgende week zullen de plannen wor den uitgewerkt. Hoeveel het allemaal gaat kosten zal ook dan pas precies bekend wor den. Op 21 februari zal een ex tra raadsvergadering worden gehouden om de plannen goed te keuren. Veel overleg is in de afgelopen tijd gevoerd met de betrokken verenigingen. Op 27 februari gaat men weer om de tafel zitten om inrich ting en andere details te be spreken. Begin april gaat de bouw beginnen en voor het nieuwe winterseizoen moet de zaak rond zijn. Ook de Nieuwveense raadsle den krijgen in de toekomst een kijkje in de B en W-keuken. In gemeenten in de omtrek is men daar al wat eerder mee begonnen (bijvoorbeeld Wou brugge red.). Bij de medede lingen werden de raadsleden uitgenodigd eenmaal een ver gadering van burgemeester en wethouder bij te wonen. Dit om de werkwijze van het col lege te verduidelijken. Me vrouw Amelunxen-Vonk vond deze uitnodiging eigenlijk niet ver genoeg gaan. Zij zag toch mieer in een frequenter be zoek. Burgemeester Van der Kroft voelde hier niet veel De organist N. Schuller herdacht gis- een aantal oud-organisten, waaronder Praeses L.J. Verduijn van de Gerefor- teravond met een jubileumconcert in W. Vochteloo en de broer van de jubi- meerde kerk roemde de organist voor de Gereformeerde kerk aan de Dorps- laris de heer A. Schuller, hun mede- zijn trouwe diensten en overhandigde straat in Aarlanderveen het feit dat hij werking. De zangeres D. Commandeur hem het boek 'De orgelkunst in Neder- 35 jaar als organist verbonden was aan droeg eveneens bij aan het welslagen land'. Op de foto in het midden de ju- deze kerk. Aan het concert verleenden van het concert. bilaris. ^RSWOUDE/RIJNDIJK De veehou- ti Hazerswoude zijn het niet eens met nnen'van de Nederlandse Spoorwegen om een dubbelspoor aan te leggen op fedeelte van het spoortraject Leiden/Al- tussen de Hoogeveensevaart en de )ver het Rijn-Schiekanaal. De kritiek le veehouders richt zich voornamelijk de uiterst gevaarlijke situatie die ont- na een verdubbeling van het aantal in per uur die de verdubbeling van het inhoudt. irlijn loopt dwars door het land van de ijftig Hazerswoudse boeren en moet da- meerdere malen door de boeren met het, orden overgestoken. Het weiden en mei wan de koeien gebeurt namelijk aan weers- van het spoor. Een levensgevaarlijke si- zou ontstaan. De veehouders hebben nu teer een kwartier de tijd om de koeien de andere kant van het spoor te brengen. e realisering van een dubbelspoor zou de e de boeren per overgang hebben, terug tot rond de zeven minuten. „Ik heb vijf- eien en leid een eenmansbedrijf. Volgens "ordening van de NS mag ik twee koeien per overgang meevoeren. Dat betekent met het nieuwe spoor erbij dat ik in de zeven minuten vijfentwintig maal heen en weer moet lopen met twee koeien bij de horens. Er zijn trouwens ook boeren die ongeveer honderd koeien heb ben. Dat is toch het leven van je beesten in de waagschaal stellen voor een spoor, waar wij als inwoners van Hazerswoude niets aan hebben" aldus een veeboer tijdens de gisteravond gehoü- dén informatieavond van de NS over de anleg van het traject. Reden voor de georganiseerde landbouw om te stellen „Wij verzetten ons te gen de aanleg van de spoorlijn zolang er geen veilige oplossing is gevonden". Station Een tweede gtoep belangstellenden die niet in het veebedrijf werkzaam is, had grote kritiek op het uitblijven van een station in Hazerswou de. „Wij krijgen wel alle lasten maar niet de lusten", is een korte samenvatting van hetgeen deze groep sprekers verkondigde. Een groep deskundigen van de NS had plaats genomen achter de sprekerstafels in 'Het Anker', waar de bijeenkomst was georganiseerd. Onder het objectieve voorzitterschap van burgemeester Ten Heuvelhof moest het forum verkondigen dat „Wij de situatie voor de veeboeren hadden onderkend". Tot een felle discussie kwam het niet tussen de deskundigen en de belangstellen den. Kritiek werd door de NS weerlegd met de mededeling dat zij al het mogelijke heeft ge daan, maar dat de overheid, de minister van Verkeer en Waterstaat, het zo heeft beslist en verdere ruimte, vooral financiëel, tot nog toe ontbreekt. De veeboeren hebben het liefst dat de NS wacht tot de ruilverkaveling voorbij is. Dan is het probleem van de gevaarlijke koeie- novergangen voorbij en kan de NS aan haar dubbelspoor beginnen. Dat is volgens ir. Baud niet mogelijk daar anders het reisgerief van de treingebruikers in gevaar komt. In de problemen van de boeren wordt door de NS tegemoet gekomen door het instellen van zogenaamde "gegarandeerde openingstijden". Dit plan houdt in dat voor en na de spitsuur een treinvrije tijd komt variërend van 15 tot 22 minuten. De boeren hebben er bezwaar tegen dat zij gebonden worden aan bepaalde tijden waarop zij de koeien over het spoor kunnen brengen. „Er hoeft maar iets op te treden tij dens de werkzaamheden en dan moet je wach ten tot de volgende openingstijd", aldus een veehouder. Het zo zeer gewilde stationnetje is misschien mogelijk aldus de heer L. Mol als de wijk Kerk en Zanen in Alphen aan den Rijn niet doorgaat en Hazerswoude met Koudekerk een groeikern wordt, "zodat het voor de NS aantrekkelijk wordt om er een station te plaatsen". Resultaat van de informatieavond is onder meer, dat de heer Dekker van de onlangs opge richte afdeling van D'66 in Hazerswoude een gesprek aangaat met de NS-leiding in Utrecht over de dienstijdenregeling en dat de heer Kerkvliet, als vertegenwoordiger van de geor ganiseerde landbouw, in samenwerking met andere vertegenwoordigers, zich met de NS zal gaan beraden over een geschikte oplossing is voor de veehouders. Hierbij wordt ondermeer gedacht aan een waarschuwingsinstallatie voor de veeboeren over het naderen van treinen. De heer De Wit, loco-burgemeester van Hazers woude, zag het overleg met de NS zoals dat tot nu is gevoerd, niet erg zitten:* „Wij zijn iedere keer met een kluitje in het riet gestuurd. Zet de problemen op een rijtje en kom dan maar eens een keer terug" Het project dubbelspoor moet volgens de planning van de NS in 1983 ge bruiksklaar zijn. voor en wees op de specifieke taak, die in de gemeentewet aan B en W gesteld is. Om de democratisering in Nieuwveen wat meer gestalte te geven had Gemeentebelan gen verzocht in het reglement van orde van de raadsvergade ring het "meespreekrecht" van de publieke tribune op te nemen. Bedoeling: de burger mogelijkheden te geven zijn zegje te zeggen over zaken, die hem of haar zeer ter harte gaan. B en W waren het met de gedachte „om zo veel moge lijk informatie uit de burgerij te verkrijgen" een?. Zij achtten commissievergaderingen e.d. echter de aangewezen manier voor betrokkenen om hun me ning kenbaar te maken. Open baar zijn deze vergaderingen wel in Nieuwveen, maar ze worden niet aangekondigd. Daar gaat echter verandering in komen verzekerde de bur gemeester. Het voorstel van Gemeentebelangen om moge lijkheden te bieden tijdens de raadsvergadering werd echter met vijf tegen twee verwor pen. Toch wilde B en W na in tern overleg wel een mogelijk heid scheppen voor zaken, die naar hun mening "voldoende omvang en gewicht" hebben. Men zal zich hierover echter nog bezinnen tot êen volgende raadsvergadering. AARLANDERVEEN - De toneelgroep van de katholieke Plattelands Jongeren afdeling Aarlanderveen geeft zaterdag 9 februari een nieuwe opvoe ring van het toneelspel 'Toen verstuikte ik mijn voet'. Na af loop van de toneelavond in het Dorpshuis, die om kwart voor acht begint, is gelegenheid tot dansen. HOOGMADE De Hoogma dese afdeling van de Federatie Bouw- en Houtbonden blijft bestaan. De lokale afdeling werd in het voortbestaan be dreigd, doordat er zich te wei nig jeugdige leden voor vacan te bestuursfuncties beschik baar stelden. Districts-bestuur- der G. Grooten wist men een vlammend betoog de aanwezi gen in Huize van der Ploeg tot activiteit aan te sporen. Nieu we voorzitter werd Jerrie Baak en tot secretaris werd ge kozen Paul van Goozen; zij volgen op respectievelijk P. Driessen en Cees Baak. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Bodegraven WA van de Berg te Ommen. ADVERTENTIE Rente: Minimum saldo: f 1.000,-. Dagelijks opvraagbaar tot f 5.000,- per maand. Bij hogere bedragen met één maand opzegging. Stortingen zowel kontant als giraal. Kontante uitbetaling, op ieder kantoor.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7