Leiderdorp kan geluidshinder rijksweg gaan aanpakken Financiële bezwaren tegen anders ophalen huisvuil Oegstgeest LISSESE RAAD BESPREEKT ALARMERENDE VERKEERSNOTA: Heempark Leidschendam laat op zich wachten KORTWEG PvdA wil garantie tegen N-bom Feestvierende technische school opent experimentele uitbreiding 1 REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 FEBRUARI 1980 PAGIfo LEIDERDORP De ge meente Leiderdorp kan ein delijk de geluidshinder die rijksweg A4 veroorzaakt gaan aanpakken. Gisteren kwam de toezegging van het ministerie van Verkeer en Waterstaat binnen dat voor uitlopende op de wet ge luidshinder, het rijk het on derzoek naar de meest doel treffende geluidsvering zal bekostigen. Deze mededeling van wethouder J. Bezemer (PvdA) werd door de leden van de commissie verkeer en vervoer met de nodige vreugde ontvangen. Op 25 fe bruari krijgt de gemeente raad een voorstel voor kre dietverlening te behandelen. De bewoners van de Mei doornstraat in de Raadhuis- buurt zien niets in het voorstel van wethouder Bezemer om eenrichtingsverkeer in te voe ren. Het lost niets op, zo ver kondigden zij vanaf de publie ke tribune. De bewoners blij ken veel last te hebben van nachtelijk autoverkeer veroor zaakt door bezoekers van een bar in de Hoofdstraat Een paar maal is het voorgekomen dat in de straat geparkeerde auto's door onbekende daders behoorlijk werden beschadigd. De bewoners hadden aan B en W gevraagd de nodige maatre gelen te nemen. Zelf voelen zij, zo bleek tijdens de verga dering, het meest voor het aanbrengen van versmallin gen. „Daar valt best over te praten", stelde wethouder Be zemer, die terloops de sugges tie deed parkeerhavens te ma ken. Ook zal hij nog overleg plegen met de bewoners van net Burgemeester Brugplein over een wijziging van de ver keerssituatie op dat plein. NOORDWIJK In de Buurtkerk aan de Hoofdstraat vindt vanavond een door jon geren georganiseerde gebe dsdienst plaats. Het thema van deze dienst is 'Afscheid'. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. WASSENAAR In het Wassenaarse Jongerencentrum 'Nieuw Nijevelt' treedt vrijdag de uit Arnhem afkomstige for matie 'Meneer Jansen' op. De drie mans formatie speelt vooral swingende muziek aan gevuld met 'een tintje new wave'. Het optreden begint om 21.00 uur. Het jongerencen trum is gelegen aan de Van Zuylen Van Nijeveltstraat 206 in Wassenaar. LEIDEN/ZOETERWOUDE De Indoor Hardrij Club Leiden (IHCL) heeft op de zondagen 27 januari en 3 fe bruari clubkampioenschappen gehopuden op de Ton Menken ijsbaan. De uitslagen waren: heren senioren: 1. Arie Ra- vensbergen; 2. Sys Rijneveld; 3. Joop Nol vers. Heren junio ren: 1. Charles Veldhoven; Martin Langemaire; 3. Aad Langemaire. Dames junioren: 1. Ingrid Marcussen; 2. Pauline Heemskerk; 3. Petra v.d. 3. Alphons Heemskerk. Meis jes jeugd: 1. Jolanda Grimber gen; 2. Hellen Bank; 3. Anja Borst LISSE In 't Huys Dever is tot en met 5 maart een ten toonstelling ingericht over Ge ologie en Mineralogie. De ten toonstelling is georganiseerd door de beheerscommissie De- ver in samenwerking met het Rijksmuseum voor Mineralo gie en Geologie in Leiden. In de tentoonstelling wordt een overzicht gegeven van de wij ze waarop de aarde is opge bouwd en hoe zij zich ontwik keld heeft. De tentoonstelling is geopend op dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. ZOETERWOUDE Tijdens een open ochtend zullen alle belangstellende Zoeterwoude- naren zaterdagochtend kennis kunnen maken met de nieuwe school Klaverweide. De ope ning zal vrijdag 8 februari door burgemeester Detmers verricht worden. Daarna zal met een besloten receptie ge vierd worden dat de derde R. K. school in Zoeterwoude van af oktober vorig jaar in ge bruik is. Zaterdag 9 februari zullen alle leerkrachten aan wezig zijn om alles over de nieuwe school te vertellen. De open ochtend duurt van 10 uur tot 12 uur. ZOETERWOUDE - Ook de jongeren tussen twaalf en vijf tien jaar kunnen zich deze week met het vieren van car naval helemaal uitleven. Don derdag is er een groot carna valsfeest van het Soossie. Van af half acht belooft het erg ge zellig te worden in 't Spinne- web aan de Zuidbuurtseweg. Entree voor niet-leden één gulden, leden hebben gratis toegang. Volgende maand eerste paal m uziekschool 1 LEIDERDORP De Lei- derdorpse gemeenteraad buigt zich morgen over de plannen van het college ten aanzien van de bouw van een functionele accommoda tie in Buitenhof-oost. Wan neer de gemeenteraad met de plannen van burgemees ter en wethouders akkoord gaat kan het slaan van de eerste paal voor deze accom modatie volgende maand ge schieden. De plannen voorzien in de bouw van een onderkomen voor de bibliotheek en de mu ziekschool. Bovendien worden in Buitenhof-oost 75 woningen gebouwd. De Leiderdorpse ge meenteraad nam al eerder een principe besluit over de bouw van de samengestelde accom modatie. Op 20 september vo rig jaar werd het door archi- tektenbureau Stuurman B.V. ontwikkelde schetsplan aan vaard. Burgemeester en wet houders stellen de raad nu voor de bouw uit te besteden aan H. Van der Heijden Be heer en Exploitatiemaatschap pij B.V. in Woerden. OEGSTGEEST Als het aan de leden van de commissie financiën van Oegstgeest ligt, zal er weinig of niets veranderen aan de wij ze van huisvuilophalen in deze gemeente. Een in een andere commissievergadering be sproken suggestie om mini-containers in te voeren zoals in Wassenaar stuitte gistera vond op grote bezwaren. Wethouder Van Be lle concludeerde, dat juist als men wil bezui nigen duurdere alternatieven worden ge zocht. Wat gisteravond wel overeind bleef was het streven om te komen tot defferentiatie in de ta rieven van de reinigingsrechten. Een niet een voudige zaak omdat de hoeveelheid aangebo den huisvuil cq bedrijfsvuil een rol speelt. De heer Wuisman (D'66) stelde een bedrijfstarief voor van vijf maal het huishoudelijke tarief. De socialist Kohlbeck vroeg zich af of differentia tie niet te bereiken viel via het systeem van de onroerendgoedbelasting. „Een sprong die", vol gens de heer Van der Reyden (CDA) „veel te groot is". Wethouder Van Belle trok als conclu sie: doorgaan met het huidige systeem van ont heffing van de aangeboden hoeveelheid vuil, behalve voor bedrijven. Dus een scheiding tus sen bedrijfs- en huisvuil voor wat betreft het bedrag dat aan reinigingsrechten zal moeten betaald worden. De liberaal, de heer Steenkamp bepleitte een proefneming met gescheiden ophalen van huis vuil, glas bij glas, plastic bij plastic, etc. Wet houder Van Belle: „Ik wil dit graag naar voren brengen omdat ik het als mogelijk zie". Het is thans zo dat te Oegstgeest oud-papier naast de plastic vuilniszak kan worden aangeboden. Langs de route van de gemeentelijke ophaal dienst worden de oude kranten met paard en wagen opgehaald. DEN HAAG (ANP) De PvdA in de Tweede kamer wil zekerheid dat er in Ne derland nooit een Neutro nen-bom komt. Met dit oogmerk hebben de Tweede Kamerleden Stemer- dink. De Vries en Roethof aan de ministers van buitenlandse zaken en van defensie vragen gesteld over uitlatingen van de Amerikaanse minister van de fensie Brown. Deze zou heb ben gezegd dat het nu wense lijk is toch een neutronenbom te produceren. De Kamerleden willen ondermeer weten of de VS van plan zijn de neutro nenbom te produceren zonder toezegging van één of meer Europese landen dat ze die bom op hun grondgebied wil len hebben. Bromfietser rijdt door VOORHOUT Een 14-jari- ge scholier uit Noord wijk heeft gistermorgen een her senschudding en hoofdletsel opgelopen nadat hij op het fietspad van de Leidsevaart door een bromfietser was aangereden. De jongen reed op zijn fiets in de richting van Sassenheim, toen hij door een achteropko mende bromfietser werd ge raakt en over de kop sloeg. De nog onbekende bromfietser is na het ongeval doorgereden.. Het slachtoffer werd door een plaatselijke arts behandeld. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilll Winkeldieven aangehouden LEIDEN De Leidse politie aangehouden in een waren- heeft gistermiddag omstreeks huis aan de Breestraat. Het vijf uur een 26-jarige man en tweetal had in het warenhuis een 19-jarige vrouw uit Leiden voor 139 gulden aan goederen gestolen. Explosie in Sassenheims bedrijfspand SASSENHEIM Kantoor personeel van een Sassen heims Verwarmings bedrijf is gistermiddag wonderwel ongedeerd gebleven na de explosie van een gasfles. De oorzaak van de ontploffing die een enorme ravage aan richtte in het bedrijfspand aan de Parklaan, is onbe kend. De Arbeidsinspectie stelt vandaag een onderzoek in. De gasfles stond voor de ex plosie opgesteld in het maga zijn, naast een kantoorafdeling van de firma Schulte en Les- traden. De geëxplodeerde cy linder vloog door het plafond en belandde via het dak in het kantoor waar op dat moment twee personeelsleden aan het werk waren. Twee andere gas flessen werden door de kracht van de explosie weggeslingerd en richtten eveneens schade aan in het magazijnkantoor. De verkeerssituatie rond de twee scholen in de Poeipoider LISSE De gemeenteraad van Lisse bespreekt in de vergadering van woensdag 13 februari het rapport dat onlangs is uitgebracht door een progressieve Verkeers- werkgroep in deze gemeente. Het onderzoek gaat met name in op de verkeerssitua tie rond scholen in Lisse. Op een aantal plaatsen worden voorstellen voor verbetering van de veiligheid van schoolgaande kinderen ge daan. Met name in de nieuw bouwwijk Poelpolder ziet de werkgroep het somber in. Onafhankelijk hiervan hebben bewoners van de Lissese Van Ostadestraat en Jozef Israel- straat het gemeentebestuur ge wezen op de gevaren rond de daar gevestigde „Swanen- burghschool" en de „Saskia"- kleuterschool. ouders en leer krachten van deze scholen scharen zich achter het voor stel om verkeersdrempel te brengen in dit gedeelte de Poeipoider. De actiej vindt dat de „oversteek" voor de en na schooltijd v c waar beveiligd is door k overs,maar dat op deze i voorbijgegaan wordt aan deren die 's middags in •buurt van school (blijven)^ len. Toezicht ontbreekt - kinderen die zich dan tij het spitsuur in het verkeec geven. e De heer De Nie opent de experimentele noodlokalen. t e KATWIJK De Christelijke Technische school in lf( wijk viert deze week feest. Vandaag lopen de leerlingen, sponsorlooptocht, morgen gevolgd door een bazaar ten van de Lepra-bestrijding. Het hoogtepunt van de feestrt( vond gisteren plaats, toen de nieuwe, voor Nederlandd experimentele, noodlokalen officieel door de verUa woordiger van het ministerie F. de Nie in gebruik wcq genomen. In een druk bezochte aula draaide de heer Dc( een schakelaar om, waarmee de opening symbolisch in i werd uitgebeeld. De 30-jarige Technische school in Katwijk kan zich geliP' prijzen met de uitbreiding van lokalen in de richting vap. Zanderij Westerbaan. De noodlokalen, die voor wat het ui tij, betreft de naam „nood" haast niet meer verdienen, zijn broo^ dig om aan het nog steeds groeiende aantal leerlingen onde^ te verlenen. De nu 859 leerlingen tellende school verwacL 1985 nog een groei mee te maken, waardoor directeur J. 't *r al een vingerwijzing maakte naar de nu al weer te krappö1 huizing. Vooral een extra gymnastieklokaal staat bovenast het verlanglijstje van de directeur en het bestuur van de Te& sche school. De heer F. de Nie, afgevaardigde van het miy( rie, noemde de nieuwe „noodbouw" sober, maar funktione De heer M. G. Ouwehand dankte, namens het bestuur vii Technische school, iedereen die tot de verwezenlijking va** lokalen had bijgedragen. De heer Ouwehand stond ook eveb< bij de zelfwerkzaamheid van de direktie, leraren en leerlal van de school. Juist zij maakten de lokalen waarvan de aai^ 1/2 miljoen kostte „leefbaar", door de aanleg van plafonds,3£ sterbanken, gezellige ramen (ontworpen door de directeuT, betimmering van de gangen. 'F NATUURONDERWIJS DRINGENDE NOODZAAK LEIDSCHENDAM „Stadskinderen staan meestal zo ver van de werkelijke natuur af dat natuuronderwijs dringend noodzakelijk is. In Leidschendam waar de laatste jaren honderden van die kin deren zijn komen wonen staat dit onder wijs, het schoolbiologenwerk, al jaren op de prioriteitenlijst maar jammer ge noeg nog steeds niet hoog genoeg om te worden gerealiseerd". Aldus de heer J. J. Roovers, onlangs gepensioneerd na een onderwijsloopbaan waarin hij de laatste vijftien jaar hoofd was van de r.k. Els- bergschool in de Heuvelwijk. De heer Roovers is als raadslid voor de PvdA ook lid van de commissie voor het on derwijs. In die hoedanigheid kreeg hij vorige week, evenals zijn medecommis sieleden, van wethouder G. L. Hendriks de door de gemeenten Wassenaar en Voorschoten uitgegeven brochures over het schoolbiologenwerk in die gemeen ten. Een volgens de heer Roovers duide lijke aansporing om de uitgave voor dit onderwijs, enkele jaren geleden al door wethouder P. C. Boone geraamd op 25.000 gulden, dit jaar nu eens werkelijk uit te gaan geven. Evenals Wassenaar en Voorschoten ver keert Leidschendam in de gelukkige om standigheden aansluiting te kunnen vinden bij de Haagse dienst voor school- en kinder tuinen. In Wassenaar is nu al voor het der de jaar gebleken dat het schoolbiologen werk in een duidelijke behoefte voorziet. Niet alleen werden de lessen in een lokaal van de Europaschool overdag erg goed be zocht, ook de demonstratielessen in de avonduren voor ouders en andere belang stellenden trokken yeel bezoekers. In beide gemeenten is dit schooljaar voor iedere klas, ook de kleuterklassen, een apart le- sonderwerp opgenomen. Het grote verschil met de normale biologielessen is dat de kin deren met levend materiaal in aanraking komen, ze komen in direct contact met de levende natuur, dieren, planten en bloe- Dierotheek Om de werkelijkheid zoveel mogelijk te be naderen kunnen de scholen ook gebruik maken van de aan de Haagse Bosbessen- straat gevestigde Dierotheek. Daar kan men voor een bepaalde periode een dier „bestellen", samen met kooi, voedsel en achtergrondinformatie. In de Dierotheek beschikt men over een aantal vertegen woordigers van verschillende diergroepen, regenworm, slak, konijn, egel en andere. Veel kinderen zien bijvoorbeeld amfibieën en reptielen als „vieze beesten". Om ze hiermee vertrouwd te maken staan dan in hét lokaal een flink aantal terraria waarbij verteld wordt over de samenhang tussen li chaamsbouw, levenswijze en huisvesting en waarbij ook duidelijk wordt gemaakt waar om de in Nederland voorkomende amfi bieën en reptielen tot de beschermde dier soorten worden gerekend. De gemeenten kunnen ook gebruik maken van het dagcentrum voor dit onderwijs in Meijdendel. Bij excursies naar dit natuurge bied kan men kiezen uit onderwerpen als voorjaar in het duin, vogelzang en territori umgedrag, waterverschijnselen en leven in de bodem. In Voorschoten wordt in klas- verband een bezoek gebracht aan de heem- tuin van de gemeentekwekerij. Leidschen- damse kinderen zouden hiervoor terecht kunnen in het met behulp van de Milieu raad Leidschendam door de plantsoenen dienst ingerichte Heempark Rusthout aan de Van Ruysdaellaan. Een kinderboerderij is bij het schoolbiologenwerk uiteraard een welkome aanvulling. De meeste stadskin deren, aldus de heer Roovers, weten im mers maar weinig van wat zich op een ech te boerderij afspeelt. „Het is voor de mees ten dan ook een belevenis eens kennis te maken met een kalf, een schaap met lam metjes, geitjes, biggetjes of een kloek met kuikens. Kinderen die in de buurt wonen zouden zich kunnen opgeven om mee te helpen bij de verzorging van de dieren. Haagse kinderen hebben nu al de mogelijk heid een hele dag op een van de gemeente lijke kinderboerderijen door te brengen. Heempark Het gemeentebestuur van Leidschendam heeft enkele jaren geleden bericht dat men hiervoor denkt aan het terrein naast het heempark, op de hoek van de Bachlaan, maar daarop is nog een boerenbedrijf ge vestigd. Bovendien spelen de hoge kosten van inrichting en onderhoud (beheerder?)- ook een woordje, mee. De PvdA-fractie heeft bij de begroting een uitbreiding van de „dierenweide" voor klein vee gesugge- gc m reerd op de plantsoenstrook langs de StaRi revaart en de woningen in nieuw-zuid. to De Haagse dienst stelt ook plantenmateihc aal in de vorm van scholenpakketten bjai schikbaar die zaden kunnen bevatten, kne merplanten, bolgewassen, katjesdragers Be dergelijke, afhankelijk van het seizoAV waarin de aanvrage geschiedt. Het pleittn voor meer kontakt van schoolkinderen mm de vrije natuur is overigens niet iets vm deze tijd. In een rubriek „Mengelwerki van een periodiek uit 1857, „Onderwijs Bi de Opvoeding", wordt verhaald over eén onderwijzer die „als het schoon weder" wfeé met de leerlingen „eene wandeling" gife: doen. „De leerlingen vonden daarin vera vermaak; want zij waren weetgierig, ge hoorden den onderwijzer zoo gaarne vertier len, omdat hij het zoo goed kon doen. Dase om zochten zij op hunne wandelingen gitiii tig naar alles, wat tot zulk vertellen kIW uitlokken. Dit was oorzaak dat zij niet g(b; dachteloos rondslenterden of baldadige tijrrn korting zochten, zoals anders ligtelijk zin hebben kunnen zijn, en waardoor die wave delingen lastig voor den onderwijzer, vohn zijn geworden." r NOL WESSELIN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4