"Leiden gaat inzamelen oud papier subsidiëren Boerhaavezalen gaan 's werelds eerste anatomische theater herbergen Herstel marktenroute vergt aantal verkeersmaatregelen Bewoners De Camp maken wensen kenbaar WEDERGEBOORTE VAN UNIVERSITAIR MUSEUM Baggerkraan vindt gestolen auto STAD LEIDSE COURANT S| 1,22C jou LEIDEN De gemeente Leiden gaat, in navolging van vele gemeenten in de Leidse regio, het ophalen sprovan oud papier subsidiëren. 20 Jinnenkort zal de gemeente- aad zich moeten uitspreken >ver een voorstel van b en w >m per kilo oud papier 4 cent subsidie te verlenen. Ro1 Sisteravond maakten de leden 'P2Q 'an de raadscommissies voor aangelegenheden :n financiën kennis met dit cel iubsidievoorstel. Met het ver enen van subsidie voor het iphalen van oud papier Qicholen en verenigingen 19 ^eiden, wil de gemeentelijke Tali einigingsdienst stimuleren dat gr al in de huisgezinnen een icheiding wordt gemaakt tus- ien het gewone huisvuil en het >ud papier. Hierdoor kan men t aarlijks enkele tonnen bespa- ^Ten op de capaciteit van de iilverbranding. De verlening van 4 cent subsidie per kilo 0 K Dud papier zal als experiment PN°'oor een jaar gelden. 0Wi Tevens zijn er plannen om dertig glascontainers in de stad ;e plaatsen. Thans zijn er in Leiden drie van dergelijke containers, die door particulie re bedrijven zijn neergezet. Deze containers blijken in een uime behoefte te voorzien. Er ijn nog wat problemen ten inzien van de vraag waar 3ï; deze containers geplaatst moe ten worden. De directeur van de gemeentelijke reinigingsr dienst, de heer Van Overmei- re, komt in een notitie tot de conclusie dat deze het best op de toegangswegen naar kleine winkelconcentraties kunnen worden neergezet. Weliswaar geeft het reeds van te voren selecteren van glas uit het huisvuil niet die capaciteitbes paring bij de vuilverbranding die het papier geeft, maar er is hier sprake van een gemakke lijk weer in kringloop te bren gen produkt. Weinig te spreken was de rei nigingsdirecteur over het aan nemen van een motie ten aan zien van het schrappen van een verbod op het doorzoeken van grofvuil dat langs de stra ten staat uit de Algemene Plaatselijke Verordening. Deze motie is tijdens de laatste be grotingsbehandeling door het PPR-raadslid L. Beijen inge diend. „Mijn mannen merken nu reeds de invloed van deze op handen zijnde versoepe ling", aldus de heer Van Over- meire. „Op verschillende Elaatsen in de stad wordt het uisvuil al niet meer samenge bonden. Het gevolg is dat wij de verschillende stukken vuil overal van de straat kunnen oprapen. Dat is onnodig tijd verlies en voor mijn personeel bepaald geen lekker karwei tje". Verkeersomleiding Oude Singel LEIDEN De dienst gemeentewerken is vanmorgen op de Oude Singel, tussen de Korte Mare en de Volmolengracht, begonnen met de voorbereidingswerkzaamheden voor het vernieuwen van een hoofdgasleiding. Het verkeer zal gedu- 3V|.' rende de werkzaamheden, die naar verwachting drie weken 1S> in beslag zullen nemen, worden omgeleid. De gemeente ver zoekt omwonenden hun auto in de omliggende straten te De Oude Singel blijft na het aanbrengen van de gasleidingen open. Dit met het oog op de te vernieuwen walmuren vanaf de Korte Mare in de richting van de voormalige Krantz-fabriek. JS Als alles volgens plan verloopt, zijn de werkzaamheden aan de l0l walmuren medio april tot deze voormalige fabriek gevorderd, vo Hoe lang de daarop volgende walmuurvernieuwing (richting iTolmolengracht) gaat duren is nog niet bekend. De heer A.J.F. Gogelein. LEIDEN Het eerste universitaire museum, dat in de wereld werd opge richt en dat tussen 1600 en 1800 binnen Leidens stadswallen heeft gestaan, wordt in ere hersteld en krijgt in de Boerhaavezalen een hernieuwd onder komen. „De attributen zijn verloren ge gaan, maar we gaan een beeld oproe pen van hoe het anatomische theater er toentertijd uit heeft gezien", aldus A.J.F. Gogelein, beheerder van de Boerhaavezalen. Rond 1600 werd het anatomisch theater als eerste in de wereld aan het Leidse Ra penburg ingericht als sectieruimte. Dit wetenschappelijk oer-museum, waarvan diverse onderdelen naar de latere musea van Volkenkunde en Oudheden zijn ver huisd, ging na verloop van tijd verloren. Het anatomisch theater, dat mede bij heeft gedragen tot de oprichting van andere musea, wordt binnen enkele jaren in het Caecilia-complex, waartoe de Boerhaave zalen behoren, herboren. Onlangs stelde het rijk geld beschikbaar voor het herstel van de Boerhaavezalen. De heer Gogelein: „We willen met de Boerhaavezalen de interesse van een zo groot mogelijk publiek voor dé natuurwe tenschappen opwekken. Geprobeerd wordt om zowel de leek als de kenner in de activiteiten van het museum te betrek ken". De presentatie van het museum gaat on der meer geschieden door de traditionele tijdelijke (seizoens) en vaste exposities. Daaronder vallen exposities waarbij een bepaald thema aan de orde komt en een permanente studiecollectie waaraan din gen zoals de microscoop van Leeuwen hoek natuurlijk niet mogen ontbreken. De educatieve kant van het museum wordt door rondleidingen, voordrachten en dee- monstraties verzorgd. Vrij uniek is het Jeugd-laboratorium. Jongeren kunnen in iet laboratorium naar hartelust experi menteren met sterrenkijkers en andere apparaten. In de hoge Boerhaavezalen worden de tij delijke exposities ondergebracht, terwijl in de aansluitende verdiepingen geëxperi menteerd kan worden. De zolder wordt dienstruimte. De depots komen buiten de wijk de Camp te liggen, zodat niet te veel ruimte wordt gebruikt voor doeleinden waar het publiek geen profijt van heeft. In de gang tenslotte komt, indien het mi nisterie van CRM toestemming verleent, een koffiebar. Directeur Gogelein zou in de hal wel een restaurant verwezenlijkt willen zien. De bezoekers zouden aan het winkelapparaat in de Camp en het mu seum ten goede komen. „Maar dat is nog een zeer onzekere zaak en het staat on deraan het prioriteitenlijstje van CRM," aldus Gogelein. }r terstelwerkzaamheden aan de marktenroute. LEIDEN In verband met ip( de werkzaamheden aan de ia marktenroute en de Nieuwe n Rijn heeft de gemeente Lei- jj, den een aantal tijdelijke v( verkeersmaatregelen getrof fen. Voor de omgeving van de Nieuwe Rijn zijn stop- en r'keerverboden ingesteld.' de Burgsteeg en Beschuit- j steeg zal eveneens streng de hand worden gehouden aan deze maatregelen. Dit van- Jjjwege het verkeer, dat onge- "hinderd via deze stegen de Nieuwe Rijn moet kunnen l bereiken. Parkeren is even eens niet toegestaan op an dere delen van de markten route, zoals de Vismarkt en de Aalmarkt. De herstelwerkzaamheden aan de Aalmarkt zijn overigens de zer dagen beëindigd. Men is nu ook begonnen met het ver nieuwen van de walmuren aan de Boommarkt, een straat die al ruim een half jaar open gebroken ligt in verband met de aanleg van een nieuwe rio lering. De onlangs gerestaureerde Koornbrug over de Nieuwe Rijn moet in het vervolg door zwaar vrachtverkeer worden ontzien. Gebleken is dat de onderbouw van de brug op den duur van het vrachtver keer schade kan ondervinden. Daarom zal de brug met paal tjes worden afgesloten voor voertuigen, die inclusief lading breder zijn dan 1.60 meter en/of zwaarder dan een ton. Voor het doorgaand vracht verkeer vanuit de Burgsteeg zullen de volgende routes mo gelijk zijn: Nieuwe Rijn, Vis- brug, Aalmarkt, Kippenbrug en Stille Mare. Of: Nieuwe Rijn, Visbrug, Vismarkt en Botermarkt. Op marktdagen zijn de routes niet bruikbaar voor doorgaand verkeer. Deze week is eveneens begon nen met de herinrichting van de Koornbrugsteeg. Het trot toir aan de kant van het Stad huis zal worden verbreed. Trouwauto's mogen deze stoep in de toekomst als standplaats gebruiken. Tenslotte wordt er. voor auto's eenrichtingsver keer ingesteld naar de kant van de Koornbrug. Het werk alhier zal hoogstens twee we ken in beslag nemen. LEIDEN Werkgroep De Camp, die zich inzet voor een spoedige uitvoering van de bestemmingsplannnen van deze wijk, heeft gestruc tureerd overleg tussen de ge meente tot stand weten te brengen. Om erachter te ko men welke ideeën de bewo ners er over de wijk op na houden, werd gisteren een vergadering belegd. Facet ten van het reeds vastgeleg de bestemmingsplan kwa men aan de orde. Dat de wijk, gelegen tussen Haarlemmerstraat en Oude Vest, een woonbestemming moet krijgen stuitte nauwelijks op problemen, maar dat die functie niet ten koste van de parkeergelegenheid moet gaan, stond uiteindelijk nog ter discussie. De winkeliers hebben er baat bij indien par keerruimte in redelijke mate aanwezig is, terwijl de bewo ners veelal graag een autovrije binnenstad zouden zien en dus moet er naar een compromis gezocht worden, zo meenden enkelen. Maar omdat de win keliers met slechts één man vertegenwoordigd waren, is de mening van de gemiddelde kleine middenstander niet dui delijk. Koos Kloeg, lid van de werkgroep, gaf te kennen, dat vele winkeliers bijzonder veel voelen voor een autovrije bin nenstad. Wat betreft de huisvesting werd er de nadruk op gelegd, dat een snelle aanpak noodza kelijk is. De woningen moeten betaalbaar zijn en dienen in de omgeving te passen. Werk groep De Camp wil voorts de gezinsbewoning herstellen. De hofjes moeten indien mogelijk voor oudere mensen beschik baar zijn, terwijl de nieuw bouw voor gezinnen en kleine huishoudens bestemd moet worden. Verder besloten de bewoners bij de gemeente te pleiten voor bewoning boven de winkels aan de Haarlem merstraat (waarvoor overigens veel geld vrij gemaakt zal moeten worden) en voor reno vatie in nauw overleg met de bewoners. Wat betreft de woonomgeving is de werkgroep De Camp van mening, dat er voldoende be- groeing en speelgelegenheid geschapen moet worden. Te vens dient de nodige aandacht aan verlichting, riolering en bestrating besteed te worden. LEIDEN Bij baggerwerkzaamheden, gisteren in de Zijl, is een auto boven water gehaald. De auto werd vorig jaar in de nacht van 14 op 15 december van een parkeervak aan de Merendonk ontvreemd. Het dak van de auto was zo beschadigd dat niet uit gesloten wordt dat er een aanvaring onder water heeft plaatsge vonden met een schip. De auto is door de baggerkraan op de kant van de Zijl gedeponeerd. Antieke klok gestolen uit univereiteit LEIDEN Uit het Academiegebouw van de Rijksuniversiteit iii Leiden is maandagmorgen een antieke klok gestolen. De klok is uit de tuinkamer van gebouw ontvreemd. Deze kamer was niet afgesloten en vanuit de tuin toegankelijk. De waarde van de klok is nog niet bekend. WOENSDAG 6 FEBRUARI 1980 PAGINA 3 Dans De dansgroep Kim van der Boon treedt vrijdag 8 fe bruari op in het LAK-theater aan het Levendaal 150. De groep houdt zich op basis van improvisatie bezig met beweging, stem, klank en materiaal en beschikt over een uitstekende muzikale begeleiding. De uitvoe ring begint om half negen. 'f Kliekske Het Vlaamse volksmuziekensemble 't Kliekske treedt za terdag 9 februari op in de Leidse Schouwburg. De leden van 't Kliekske zingen oude volksliedjes en begeleiden zichzelf op oude muziekinstrumenten, die ze zelf aan de hand van de originele exemplaren nabouwen, 't Kliekske bestaat uit Oswald Tahon, Rosita Tahon, Herman Dewit en Wilfrid Moonen. De groep treedt nu 10 jaar op en is be kend in een groot deel van Europa. Het optreden begint om kwart over acht. 't Kliekske met van links naar rechts: Oswald en Rosita Tahon, Herman Dewit en Wilfrid Moonen. Vierkantier Mime-theater Mekaniek brengt zaterdag 9 februari de voorstelling „Vierkantier" in bet LAK-theater aan het Levendaal 150. „Vierkantier"is een bewegingscomposi tie van vier mensen, uitgevoerd door drie. Uitgangs punt van de compositie is een vlak van vier bij vier meter. De compositie is het werk van Fransjoris de Graaf, Kees van Leeuwen, Joep Hoedjes en Anke Pluim. De uitvoering begint om half negen. PvdA - leden vergadering De PvdA-Leiden houdt vrijdag 8 februari een ledenverga dering. Voornaamste punt op de agenda is een discussie over inspraak bij stadsvernieuwing. Daarnaast wordt er een toelichting gegeven op de verkiezing van een wethou der en de portefeuillewisseling in het college van b en w De vergadering begint om acht uur in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Vrijwilligerscursussen De Vrijwilligerscentrale start deze week een aantal cursussen voor mensen die vrijwilligerswerk doen of gaan doen. Met een aantal groepen is al gestart maar men kan zich nog inschrijven voor de oriëntatiecursus op de woensdagavond, hulpverlenen op donderdag avond en het begeleiden van groepen op maandag avond. Deze drie groepen starten halt februari. Opge ven kan nog tot 10 februari bij de Vrijwilligerscentra le aan de Langegracbt 246a in Leiden. Tel. 071-149064. 'Play it again, Sam Woody Allen, Diane Keaton en Tony Roberts spelen de hoofdrollen in de film Play it again, Sam' die zaterdag 9 februari bij jongerenvereniging Augustinus aan het Rapen burg wordt vertoond. Deze film van de regisseur Herbert Ross is voor iedereen toegankelijk. De voorstelling begint om negen uur, maar vanaf half negen en ook na de voor stelling is er volop gelegenheid om aan de bar iets te drin ken en na te praten. In deze comedie met Woody Allen als onweerstaanbare schlemiel worden op cabareteske wijze actuele hangijzers op de hak genomen zoals eenzaamheid, communicatiestoornissen, pillencultus, psycho-analyse, car- rièrejagen en heldenverering. Een comedie met dubbele bodem. Volksdansinstuif De maandelijks terugkerende volksdansinstuif in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat staat weer voor de deur. Zaterdagavond 9 februari heeft de happe ning plaats. Een goede gelegenheid voor volksdansers uit Leiden en omstreken om elkaar te ontmoeten en niet elkaar te dansen. Het programma is samengesteld uit een aantal zeer gevarieerde dansen uit onder meer Hongarije, Joegoslavië, Armenië, Amerika en Neder land. Het gebeuren staat onder leiding van Y. Knynen- burg. De instuif begint om acht uur en de toegangs prijs bedraagt twee gulden vijftig. Iedereen, dansers en niet-dansers, is welkom. Disco-dansen In 't Breehuys wordt vanaf volgende week iedere dinsdag avond lesgegeven in disco-dansen. De cursus is bedoeld voor scholieren van twaalf tot achttien jaar en duurt van zeven tot acht uur. De kosten zijn zeven gulden vijftig per maand. Inlichtingen over de cursus zijn te krijgen bij Mar leen Verwoerd, tel 130983. FEBRUARI Soms weel je als ondernemer niet dat je vragen hebt. Belangrijke vragen, van wezenlijk belang voor je bedrijf. INFO SELECTA, de iniormatiebeurs voor het Midden- en Kleinbedrijf geeft antwoord op bijpa alle vragen. Verstandige ondernemers brengen AH0Y-ROTTERDAM een bezoek aan die beurs. U bent toch ook verstandig? WmCa OPENINGSTIJDEN: maandag, dinsdag en woensdag van 11.00-17.00 u •n van 19.00-22.00 u.. donderdag en vrijdag van 11.00-17.00 u. Iniormatiebeurs voor ondernemers uit het Midden- en Kleinbedrijf.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3