Theologen moeten concilieteksten precies en volledig bestuderen 1 1 SB deTijd m m NIEUWSNET BI Kritiek in open brief op mgr. Lopez Trujillo Geen sprake van censuur bis brede discussie kernenergie r kiSM&ERS ÏB KORTE METTEN "$!k! Radio-actief afval in zee voorlopig van de baan mm BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 JANUARI 1980 PAGINAjj Een „precieze en volledigre studie" van de teksten van het tweede Vaticaans concilie is volgens de secretaris van de internationale theologencommissie, mgr. Philippe Dclhaye, een van de voor naamste taken van de theologen en de kerkelijke hogescholen. Op het laatste symposium van het Romeinse Centrum voor Priesterontmoetingen (CRIS) over de ontwikkeling van de kerk na het con cilie, zei de Belgische theoloog het te be treuren, dat de uitwerking van de richt lijnen na vijftien jaar zo slecht op gang is gekomen. Volgens mgr. Delhaye bestaat het gevaar, dat er niet verder wordt gezocht naar een uniforme ontwikkeling in het geloof over eenkomstig de decreten van het concilie, maar wordt gestreefd naar een „radicale verandering" van het christendom als ge volg van een „verdraaiing van de betekenis van het conciliedocument". Die radicale verandering zou gebeuren op zowel dogma tisch, moreel en disciplinair gebied. Delhaye noemde enige voorbeelden van de verdraaiing van de betekenis van het docu ment. Zo wordt volgens hem het schijnbare zwijgen van de concilieteksten over de pro blematiek rond de erfzonde uitgelegd als een formele loochening van het betreffen de dogma. De leer over het algemene pries terschap van de gelovigen wordt, zo meent Delhaye, abusievelijk uitgelegd als een ont waarding van het priesterambt en een op positionele houding tegen de autoriteit van de rooms-katholieke kerk. Verder leidt, aldus mgr. Delhaye, een foute uitleg van het decreet over de godsdienst vrijheid ertoe, elke morele afwijking te rechtvaardigen op grond van de verplich ting ontzag te hebben voor de afwijkende mening van anderen. De Belgische theo loog voegde eraan toe, dat het gaat om het respect voor de mens die zich vergist en houdt die eerbied bepaald niet in, dat de objectieve waarheid niet uit het oog verlo ren moet worden. Hij acht een onderzoek naar de feitelijke inhoud van de conciliede creten absoluut noodzakelijk. De internationale theologencommissie, waarvan mgr. Delhaye secretaris is, werd in april 1969 opgericht op voorstel van de eerste algemene bisschoppensynode onder paus Paulus VI. De commissie valt onder de congregatie voor de geloofsleer. De voorzitter van de La- tijnsamerikaanse bis schoppenconferentie, aart sbisschop Alfonso Lopez Trujillo, is door een groep Westduitse katholieken en protestanten ervan be schuldigd een „tegenstan der van de kerk van de ar men en het volk te zijn". Naar aanleiding van een be zoek van Trujillo aan West- Duitsland hebben de West duitse christenen een open brief geschreven aan paus Johannes Paulus II en de voorzitter van de Duitse bis schoppenconferentie, kardi naal Höffner, waarin staat, dat Trujillo zijn positie heeft gebruikt „om de basisbewe gingen in de Latijnsameri- kaanse kerk dwars te zit ten". Bij de dertig onderte kenaars van de brief zijn de theologen Dorothee Sólle, Uta Ranke-Heinemann en Helmut Gollwitzer. Mgr. Trujillo, aartsbisschop van Medellin in Colombia, nam deel aan een symposi um van de „Ibero-Club" in Bonn op het thema „maat schappelijke veranderingen in Latijns-Amerika". In zijn toespraak noemde hij als taak van de kerk de verkon diging en sprak hij zich uit tegen volgens hem uit Euro pa ingevoerde revolutionaire theorieën. De franciscaan José Mon- talverne de Lancastre is door de burgemeester van Jerusalem onderscheiden met de gouden leeuw (het stadswapen) en een oor konde uit erkentelijkheid voor het feit, dat hij de kerk in de Hof van Getse- mane en een deel van de hof zelf behoed heeft voor zware beschadiging door tijdig alarm te slaan bij de ontdekking van een zware bom door een Arabische tuinman. De politie van Je rusalem kon de bom, die twee kilo springstof bevat te, verwijderen en elders tot ontploffing brengen. In de Hof van Olijven .onder ging Jezus zijn doodsstrijd en werd hij door Judas ver raden. Paus Johannes Paulus II zal zaterdag, op het feest van Maria Lichtmis, in de Sint- Pieter de jaarlijkse avondmis opdragen voor de leden van orden en congregaties, die hem daarbij het traditionele kaarsenoffer zullen brengen. Tijdens een plechtige eu charistieviering in Patras, de hoofdstad van de Pelo- ponnesos, die door duizen den gelovigen werd bijge woond, heeft de aartsbis schop van Marseille, kardi naal Roger Etchegaray aan de orthodoxe kerk van Griekenland een relikwie teruggegeven van het kruis van de heilige Andreas, de patroon van Patras. De re likwie was in de dertiende eeuw door Franse kruis vaarders naar Marseille ge bracht. Het hoofd van de heilige, dat sinds 1462 in het bezit van het Vaticaan was, werd al in 1964 aan de stad Patras teruggegeven. De algemene vergadering van de wereldbond van ka tholieke jongeren zal dit jaar voor het eerst in de geschie denis van de bond in Afrika worden gehouden en wel van tien tot twintig augustus in de Keniase hoofdstad Nairo bi. Het thema luidt „informa tie en communicatie ten be hoeve van de vrijheid". De katholieke bisschoppen van Noord-Engeland zullen hun plan voor de oprich ting van enkele nieuwe bis dommen moeten opbergen. De tegenstand van geeste lijkheid en gelovigen in het betrokken gebied is te groot gebleken. Slechts overgebleven is het plan om het industriegebied van Sheffield te scheiden van het bisdom Leeds en aldus een nieuw bisdom te creë ren met ongeveer 75.000 ge lovigen. Het zal „Hallam" worden genoemd, de histo rische naam voor dit ge bied. Het aartsbisdom Southwark, dat het deel van Londen ten zuiden van de Theems en Zuidoost-En- geland omvat, zal waar schijnlijk in regionen met een eigen bisschop worden verdeeld, zoals het geval is bij het bisdom Westmin ster. Ondanks een lichte toene ming van het aantal theolo giestudenten, dat in de West duitse bisdommen als priester werkzaam wil zijn, blijft het vraagstuk van de opvolging ernstig, zo stelt het informa tiecentrum voor kerkelijke roepingen in Freiburg vast. In 1979 is het aantal theolo giestudenten, die priester willen wordert gestegen tot 2.335, van wie er 514 hun stu die vorig jaar begonnen zijn. De al jaren stijgende ontwik keling heeft zich daarmee voortgezet. Het jaar 1972 kende de laagste stand van na de oorlog wat betreft be ginnende studenten, namelijk 312. In 1979 werden er in de Duitse bisdommen 164 pries ters gewijd. Fischer- koren in St.-Pietef angs <x zijn opP- van 15j „werel De bekende Fisch ren, die onlangs Nederland zijn den, zullen van februari op destocht" naar gaan en in de Sint- de mis voor de vr< voeren, gecomL door de leider van ren, Gotthilf Fi| Hij wil daarmee „h[ vermoeibare voor de vrede van] Johannes Paulus zikaal ondersteunt De mis, die is aan de Amerikaanse^ dent, zal op zondagodj 17 februari worden pT1 voerd en via de tel in Eurovisie worden! zonden. Er is voorzf verscheidene concert! op Aswoensdag 20 felp zullen de koren dei mene audiëntie paus bijwonen. De Fischer-koren in 1976 al een conci naar Rome gemaalf toen in de Sint-Piet^ werk „Groot is uw i uitgevoerd, dat Gt^ Fischer heeft geciP' neerd voor paus B VI. De spontane toO ging van een groot 4 koorleden, die een zefai mengde geestelijke ao grond hebben, om aa(*R tweede reis naar |ni deel te nemen, toonUe gens Fischer aan, d|ij bedoeling om iets voi^ vrede te willen doenfr) Rijn maakt ook het IJsselmeer zouter BLOEMENDAAL Door het hoge zoutgehalte van de Rijn is het water van het IJsselmeer de laatste jaren steeds zouter geworden. Via de IJssel komt jaarlijks 1800 miljoen kilo zout het IJssel meer in. In de helft van de tijd wordt de grens van tweehonderd milligram per liter, die op de Rijnconferen tie van 1972 als grens werd beschouwd, ruimschoots overschreden. De slechte kwaliteit van het IJsselmeerwater kan een be dreiging gaan vormen voor de drinkwatervoorziening in Noord-Holland. Maar ook de fosfaatbelasting is daarbij een belangrijke factor. Dit is de mening van ir. J. Haasnoot, technisch adjunct-directeur van het provinciaal waterlei dingbedrijf voor Noord-Hol land. Een ander middel om de zoutbelasting in het IJsselmeer te verminderen, is het lozen van het kwelwater uit de Wie- ringermeerpolder op de Wad denzee. Dat scheelt het IJssel meer jaarlijks 510 miljoen kilo zout. H et al genoemde fosfaat, dat ook via de Rijn wordt meege voerd, heeft het slib in het IJs selmeer zó belast, dat een ex plosieve algengroei onder be paalde omstandigheden moge lijk is. Dat kan, behalve voor de visstand, ook ernstige ge- V volgen hebben voor de drink watervoorziening. WAGENINGEN Aan de Landbouw hogeschool in Wagenlngen zijn ge slaagd voor de doctoraalexamens: Biologie: R. Beek (Den Haag). J. A. R. Keus (Den Haag), R. J. A. Klei (Den Haag); Tuinbouwplanten: D. H. de Mooij (Rijnsburg. met lof), C. M. Zwinkels (Naaldwijk); Planteziektenkunde: M. J. J. Hak kaart (Den Haag); Zootechniek: P. de Graaft (Den Haag), J. Zonneveld (Schipluiden); Cultuurtechniek-B: J. Kollen (Den Haag), mej. M. A. de Wolf (Den Haag); Landbouwtechniek: K. J. Poll (Den Haag); Voeding: mw. L. M. Havenaar-van Kasteren (Den Haag), W. R. Uithof (Den Haag); Landschapsarchitectuur: E. W. Elsas (Den Haag). C. Lever'(Zgeterwoude). Aan de Rijksuniversiteit Leiden zijn geslaagd voor het doctoraalexamen: Scheikunde: mej. E. F. van Dishoeck (Leiden); N W. Sociologie: T. M. P. Oltheten (Wageningen); Culturele antropologie- P. M. Duime- laar (Den Haag), E. C. J. M. Keijser (Hillegom); Sociologie: A. J. A. v d. Pal (Haarlem, cum laude), mw. I. C. C. v.d. Ouwee- len (Gouderak). J. S. Oversloot (Rot terdam); Frans: mej. M. G. Teuwen (Voorburg); Theologie nieuwe stijl: H. G. Posthu- ma (Leiden). BORSUMIJ NV Borsumij Wehry heeft met I.J.B. Albers Belangen BV en Jamaroed Holding BV, die de Fodor- groep (import van en groot handel in audio, foto-film) vertegenwoordigen, overeen stemming bereikt over de overneming door Borsumij Wehry van de aandelen in deze twee BV's. De Fodor- groep (ca. 200 man personeel) zal onder de huidige directie als volledig zelfstandige een heid vanuit Rotterdam werk zaam blijven, aldus een geza menlijke mededeling. ADVERTENTIE Duidelijkheid Er zijn nog zoveel miljoenen lepra patiënten. die geholpen moeten worden. Dat het niet altijd even goed loopt met de hulpverlening, dat hebben wij gemerkt. Daar was en is veel deining over. Verwarring alom. Ongeacht wat anderen deden, wij van de Leprastichting te Amsterdam pakken het lepra- probleem serieus en deskundig aan, zoals wij dat al 13 jaar lang doen. De deining heeft geleid tot minder financiële hulp aan de lepra bestrijding dan verwacht werd. Dit willen wij ter gelegenheid van Wereldlepradag toch duidelijk stellen. Wie zijn nu het slachtoffer: de leprapatiëntenen dat Goede leprabestrijding vereist ook uw hulp. De Leprastichting is gevestigd in het Koninklijk Instituut voor de Tïopen te Amsterdam en is dé nationale organisatie die lepra patiënten helpt, ongeacht ras. religie of politiek. Bepaalde projekten worden medegefinan cierd door de Nederlandse overheid. Maar ook uw hulp blijft onmisbaar. Waar gaat het om? Het gaat om de bestrijding van lepra. Lepra wordt veroorzaakt door een bacterie die de zenuwen aan tast. Lepra is stiekem. Hoe eerder je het merkt en er wat aan laat doen, hoe beter het is. Lepra maakt gevoelloos er. daardoor kun je ernstig verminkt raken. Minstens 15 miljoen mensen, vooral in de derde wereld, lijden nog aan lepra. Eén van de geneesmiddelen, het DDS, blijkt de laatste tijd in veel gevallen niet meer opgewassen te zijn tegen de leprabacterie. Gelukkig maar dat er nog andere, zij het veel duurdere, middelen zijn, Duidelijk is dat hulp nu meer dan ooit noodzakelijk is. de Leprastichting p/a Koninklijk Instituut voor de Tropen Mauritskade 63,1092 AD Amsterdam Telefoc (020) 938973* Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Een eerste onderzoek naar de geschikt heid van zoutvoorkomens in zee om daarin radioactief afval van kerncentrales in op te bergen heeft uitgewe zen dat de zoutvoorkomens daarvoor niet geschikt zijn. De onderzochte zoutvoorkomens lagen op 100 kilometer ten noordwesten van Den Helder. Dit heeft minister Van Aardenne (Economische Zaken) de Tweede Kamer laten weten in antwoord op vragen over de opzet van de maatschappelijke discussie rond gebruik van kerneneregie in ons land voor electrici- teitsopwekking. Het gebruik van zoutvoorkomens als opslagplaats voor ra dioactief afval was door een werkgroep naar voren ge bracht als mogelijk alternatief voor de opslag van het afval in de zoutkoepels in noordoost Nederland. Bij het onderzoek naar de zoutvoorkomens bij Den Helder is gebleken dat de zoutvoorkomens niet geschikt zijn voor opslag van het afval. Men zal nu verder zoeken naar ande re zoutvoorkomens, aldus de minister. Dit onderzoek zal naar verwachting nog in de eerste helft van dit jaar afge rond kunnen zijn. Zou inderdaad een zoutvoorkomen ge schikt lijken dan zullen proefboringen tot 1000 meter diep te moeten volgen. Hiervoor staat twee jaar. De boringen zouden fl. 10.000 per stuk kosten. Voor verwerking van het afval zou op zee een kunstmatig eiland moeten komen dat met verwerkingsinstallaties ongeveer fl. 2 miljard kost. De bouw van het eiland zal 5 tot 7 jaar duren. Constructie van schachten in het zoutvoorkomen vergt nog eens 5 tot 6 jaar waarin nog niet begrepen de bouw van de opberging zelf hetgeen nog eens 5 jaar duurt. In de tweede helft van 1990 zou dan ook met de eigenlijke opslag begonnen kunnen worden. esi B Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Er zal geen sprake zijn van enige censuur tijdens de maat schappelijke discussie rond de invoe ring van kernenergie voor de electrici- teitsopwekking. De stuurgroep van drie die de discussie zal gaan leiden, zal alleen argumenten en meningen die tijdens de discussie worden ingebracht toetsen op de veronderstellingen en fei telijke gegevens die eraan ten grondsa- lag liggen. De stuurgroep zal dit doen tussen de fase waarin informatie wordt verzameld het eerste jaar van de discussie, en de discussiefase van een jaar die daarna volgt. De regering vindt de toetsing van de stuurgroep noodzakelijk voor een vruch tbare discussie. Bovendien kan iedereen tijdenss de discussiefase de eigen mening opnieuw naar voren brengen als men vindt dat de struurgroep die ten onrechte had afgewezen. Dit schrijft minister Van Aardenne (eco nomische zaken) in antwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer rond de opzet van de discussie. Vooral vanuit de PvdA, CDA en D'66 was de vrees van censuur door de stuurgroep geuit. De regering blijkt mede onder druk van de Tweede Kamer ook te zijn teruggekomen op het eerdere streven alternatieve energiescena rio's buiten de discussie te houden. Deze scenario's kunnen nu wel in de discussie worden meegenomen. Bovendien kan nu, zo blijkt uit de antwoorden, ook het gehe le sociaal - economische beleid aan de orde komen. Eerder stelde de regering dat de gehele discussie zich binnen het vast gestelde beleid op dit gebied zou moeten afspelen. Ook hiertegen was vanuit de Kamer geprotesteerd. De regering gaat er nu vanuit dat zowel de energiebehoefte als de economische groei voor bespreking openstaan. De regering wijst een referendum aan het einde van de discussie om meerdere rede nen van de hand. Belangrijkste argument daarbij is het feit dat de uitslag van het referendum geen besluit als zodanig in houdt. Regering en parlement zullen toch ook daarna een eigen besluit moeten gaan nemen waardoor men op het oude punt terugkomt, de weging van de resultaten van de maatschappelijke discussie. Minis- band nog eens dat de Tweede Kaf tijde van de discussie op alle md nadere informatie aan de regeriH vragen en daar desnoods een Kanv aan te wijden. Ook het gevaar dak gering teveel invloed zou hebbeï® discussie door de samenstelling stuurgroep te bepalen, wijst Van H ne af. In overleg met de Kamer zal dij groep worden samengesteld waarby gering ervan uitgaat dat er in iedf iemand uit de rechtelijke macht zitten om de objectiviteit van de di^g te waarborgen. Ook de samenstell^ de groep van adviseurs die de stu^ moet bijstaan zal in overleg met d^ v gebeuren. Binnen die groep, 12L.J mensen, zal de samenstelling zo meerdere visies op het energiebeljjg de orde kunnen komen. Van A^ geeft daarbij toe dat de gehele discL., de opzet ervan een experimenteel^ ter heeft waardoor bij de opzet zo^e mogelijk strak is vastgelegd. De f^a discussie wil de regering nog dit jaLg starten. ,i* Een enquête in Elsevier wijst uit dat 62 procent van de Ne derlandse bevolking nog steeds voor deelneming aan de Olympische Spelen in Moskou is. ,,De Sovjet-inval in Afgha nistan, de mensenrechten,- het schijnt de publieke opinie nau welijks te deren. Het laat die publieke opinie Siberisch koud". Voorts citeert het blad een vertrouwelijk onderzoek van de PTT waaruit blijkt dat slechts 375 van zijn 6.000 Haagse ambtenaren bereid zijn naar Groningen te verhuizen. „Het integraal structuurplan Noorden des Lands staat daar mee op losse schroeven". Een hoofdartikel vindt dat wij de ernst van het drama-Afghanis tan onderschatten. „Van een nieuwe of zelfs maar aange paste politieke koers is nauwe lijks sprake. Wij West-Europe anen doen alsof de kwestie Af ghanistan een zaak is die Amerika zelf maar moet oplos sen, daarbij de suggestie wek kend dat de Sovjet-agressie ons eigenlijk alleen maar indi rect aangaat. Dit laatste nu is een al te riskante veronder stelling". Deze voorspelling tenslotte over het resultaat van de Romeinse Synode: „Velen zullen er de brui aan geven en hun activiteiten bin nen de kerk staken of die kerk helemaal inruilen voor een ander christelijk kader. Anderen zullen zich van de Synode niks aantrekken, daar mee de bisschoppen in een on mogelijk parket dwingend. Weer anderen zullen polarise- Nieuwsnet berschuldigt Hans Knoop ervan dat hij voor de rechtbank onder ede gelogen heeft over de 200.000 gulden die Pieter Menten aan de voormalige Kamervoorzitter Kortenhorst zou hebben be taald. Voorts de onthulling dat de regering bij zijn speurtocht naar zwart geld merkwaardige middelen gebruikt. „Enquê teurs van het Centraal Bureau voor de Statistiek melden zich aan de voordeur als onderzoe kers naar vrije tijds-besteding, maar speuren in werkelijkheid naar zwarte gelden. Dat is niet alleen onbegrijpelijk, maar ook onaanvaardbaar". Uit Vati caanse kringen dit geluid: „De verdeeldheid in de Nederland se katholieke kerk is niet iets unieks. Het unieke in Neder land is alleen dat het zo'n klein land is, dat er zoveel mensen dicht bij elkaar wo nen. Een explosie van welke aard ook in Nederland bereikt veel meer mensen en wordt veel sneller overal gehoord dan dezelfde explosie in een land als Spanje of Frankrijk". Veel aandacht tenslotte voor de „reeds begonnen" tweede koude oorlog. Veiligheidsadvi seur Brezinski van president Carter: „De betrokkenheid van de Verenigde Staten met een gebied zal uiteindelijk toch berusten op onze bereidheid om onze militaire macht te ge bruiken. En over die bereid heid moet geen enkele twijfel bestaan". Een commentaar in de Haagse Post concludeert: „Het is nood zakelijk tegelijkertijd het bondgenootschap met de Ame rikanen te bewaren en de weg naar Moskou open te houden. Pas onder die voorwaarden ontstaat er een kans het Af ghaanse probleem te isoleren, de Russen voor een gevaarlijk isolement te behoeden, de grenzen van hun macht aan te geven - zoals dat in Vietnam met de Amerikanen is gebeurd - en hun gezichtsverlies te be perken". Elders deze kritiek op de houding van de Neder landse regering die de speel ruimte binnen de Europese po litiek verkleind: „Gebruikma kend van de Nederlandse ge- tuigenisdrang, ook bij de oppo sitie, wordt een wereldpolitie ke crisis verkleind tot de di mensies van een conflict tus sen Studio Sport een gekwetst geweten, wordt serieuze crisis beheersing vervangen door de primitiviteit van het dorpscafé dat van oordeel is dat je de Rus flink je tanden moet laten zien, ook al is het een kunstge bit". Voorts reportages over de vervolging van de Rotterdam se slepers, de eerste ronde van de Amerikaanse presidents verkiezingen en de verwikke lingen rond het voormalige pi- ratenschip Mi Amigo. In Vrij Nederland zegt Relus ter Beek: „De Nederlandse re gering heeft geen eigen beleid. De kernwapens wilde ze zelf wel plaatsen, maar ze zwicht ten voor de druk van onderaf. Nu is het weer precies anders om. Ze willen zelf misschien eigenlijk niet, maar ze geven toe aan de druk van buitenaf omdat ze nog iets goed hadden te maken met de Amerikanen. Dat is geen politiek. Dat is een Pavlov-reactie". Voorts in het blad het laatste interview dat Sacharov voor zijn verbanning heeft gegeven. „De Navo moet vanuit een positie van kracht met de Sovjet-Unie kunnen onderhandelen. Daarom vond ik het Nederlandse standpunt over de raketten onjuist en zelfs gevaarlijk voor de vrede. Het maakt grotere invloed van de Sovjet-Unie in Europa mo gelijk. Als de Navo eenzijdig ontwapent, wordt het gevaar van een oorlog zeer reeel. Je ziet het nu weer met Afgha nistan". Elders zegt prof- .Kohnstamm, de man die Se samstraat naar Nederland heeft gehaald: „Je moet er van uitgaan dat kinderen naar te levisie kijken. Je kunt het ze niet verbieden. Ik zelf ben er diep van overtuigd dat die da gelijkse televisie veel informa tie en kennis in de hoofdjes van kinderen stopt die ze an ders niet gehad zouden heb ben. We zijn een door en door pedagogisch landje met een door en door pedagogische te levisie". Voorts een terugblik op het Rotterdamse havencon flict en een interview met de feministe van het eerste uur, Germaine Greer. In het kleu- renkatern een politiek portret van de Iraëlische premier Be gin. Een commentaar in De Tijd voorspelt: „De invloed van het CDA lijkt groot genoeg om te bewerkstelligen dat er harder in de ambtenarensalarissen wordt gesneden dan in de soci ale uitkeringen, alle gesputter van Wiegel ten spijt. Zoals ook het minimumloon wellicht nog net zal ontkomen aan de hak bijl die Jan Modaal terug naar af nivelleert". Ook een repor tage uit de Amsterdamse Bij lmer: „De Surinaamse wel zijnswerkers zijn niet professi oneel, ze hebben geen oplei ding gehad, ze doen maar wat, wachten af, pakken de proble men niet aan, zeuren om meer subsidie om nog meer vriend jes aan een baan te helpen. Met tien procent beroeps krachten zou je meer bereiken dan met die hele groep die er nu zit". Over de boycot van Rusland schrijft het blad: „Door loze vergeldingsacties en zinloze embargo's heeft de Sovjet-Unie zich nimmer op de knieën laten dwingen. Inte gendeel. Die acties oogstten air tijd een averechts effect". Bis schop Ernst van Breda zegt over de Synode: „Wij denken het toch mogelijk te kunnen houden dat leken pastorale ta ken j blijven vervullen. De kunst is ze dan geen algemene, maar gerichte taken te geven. Ook de kwestie van de inscha keling van gehuwde priesters is in overeenstemming met Rome mogelijk, als' hett gespecialiseerde taken l_ Overigens: de bediening vallen buiten die n lijke taken". De rest var blad is gewijd aan literatiD In Hervormd Nederland sombere perspectief: we nu naar toe gaan, is da wantrouwen zo doorvreet een machtsevenwicht tv meer voldoende wordt ge Amerika moet de sterkste^ heeft zijn president ge Dat is een uitdaging dim Sovjet-leiders niet op ziclw len laten zitten". Een gesnj, hierover met de et dr.Wessel Verdonk: „Uiteivr lijk wordt ons denken beige door een gevoel van supean teit van het Westen ten&r zichte van het Oosten. W B superieur en daarom hei. we het recht dit systeeijzi verdedigen. Ons superiori r 1 denken ontneemt ons een der inzicht op wat we dot relatie tot de Sovjet-I' Voorts een interview m< socialist Laurens ten Cate vind het onbegrijpelijk da huidige kabinet gedoogd v door zoveel mensen. Vol mij behoort de PvdA 'dee te maken van de regerinj men met het CDA. Ik steeds dat het CDA de van Goudzwaard is, maa R blijkt alsmaar niet zo te zi ai daar word ik moedeloos ipii Ook wordt gepraat met d4s cioloog Ad Teulings die over Philips weet. „Wan*1 je als bedrijf niet heel dicl 1 gen de overheid aan zit, 4e neer je geen goede hebt of wanneer de ovei geen belang bij je heeft, je geen orders. Daarom plaatst Philips zich naai0*" grote industrielanden. He schikbare overheidsbudg 'ei daar enorm. Het Nederlap valt erbij in het niet". 'tl Bl

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14