Dirigent Mannes Brilieman legt stokje neer bij Wassenaars „Excelsior" Maartse Bakkersdagen maken show in Leidse Groenoordhallen Meer studenten minder personeel Paaltjes op Oude Singel en Hogewoerd Herindeling Nieuwe Rijn 'lTAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 JANUARI 1980 PAGINA 5 Mannes Brilieman gaat afstand nemen van zijn dirigeerstokje. Hij legt het stokje zelfs erbij neer en zal na morgenavond niet meer behoeven af te slaan om een paar maten nog eens extra te laten doornemen door zijn ensemble. Mannes Brilieman is vorig jaar 65 geworden en hij vindt het nu tijd om op te stappen bij de Wassenaarse muziekvereniging Excelsior, waaraan hij bijna 25 jaar lang op een uitnemende manier leiding heeft gegeven als dirigent. Bij het Wassenaarse korps was een geliefde slogan: onze Brilieman, die kan er wat van! Niet voor niets spelen de Wassenaarders al heel lang in de „vaandelafdeling", het hoogste wat er is in het vaderlandse concourswezen. Onder Brilieman is het vaandel altijd hoog gedragen. Mannes begon als manneke van acht jaar aan zijn eerste muziekopleiding. Hij kreeg toen klarinetles in zijn geboortestad Deventer aan de stedelijke muziekschool. Zeven jaar lang bekwaamde de jonge Brilieman zich in het klarinetspel. Daarna was hij geruime tijd eerste solo - klarinettist bij verscheidene orkesten, waaronder maar even het Deventer Symfonie - orkest dat in de IJsselcontreien furore maakte. Toen Mannes al heel wat mans was, moest ie in dienst en prompt werd hij ingedeeld in de frontlinie bij de „Geniemuziek" die vanuit Utrecht als basis opereerde. Eind 1949 wilde Brilieman wat uitblazen en raakte de klarinet bij hem wat uit het gezicht. Hij ging een dirigentenopleiding volgen. Vier jaar later behaalde Mannes het dirigentendiploma. Het was een fikse studie geweest, want dirigeren is nu eenmaal wel even wat anders dan maatslaan. De Bond van Orkestdirigenten in Nederland had er een volwaardig lid bijgekregen, opgeleid door niemand minder dan de bekende Van Mever, dirigent en componist uit Krommenie. Sinds 1953 is Brilieman dirigent geweest van tal van amateur - blaasorkesten die bijna allemaal uitkwamen in die vaandelafdeling. Gedurende 15 jaar leidde hij het Schiedams Politie Muziekgezelschap en verder diende hij inspirerend en bekwaam bijna 25 jaar het Wassenaarse Excelsior. Het eigenlijke afscheid van de Wassenaarse muziekvereniging is over enkele maanden, maar morgenavond al zal het Prinsesseconcert in de Messiaskerk (onder auspiciën van de Wassenaarse Oranjevereniging) enigszins in het teken van dat afscheid staan. Na afloop van het concert biedt de Oranjevereniging Mannes Brilieman, eveneens in de Messiaskerk, een receptie aan. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. SUIKERZOETE LOF VOOR MEELPRODUKTEN Wat een mens allemaal niet met deeg kan doen; u zult het zelf op 12 en 13 maart in de Leidse Groenoordhal gewaar kunnen worden. Het is heel wat; dat staat nu al vast. Die twee dagen wordt namelijk de West - Nederlandse Bakkersdag gehouden. Denk niet, dat de organisatoren niet zouden kunnen tellen, maar zo heet de manifestatie nu een keer. In 1978 was er ook al zo'n tweedaagse Bakkersdag, waar meer dan 5000 bezoekers en (betalende) bakkers van hebben genoten. „Dat willen we nu weer voor elkaar zien te brengen", zei gisteren op een persconferentie meneer de-, voorzitter P. Spelier van West - Nederland in een mooi voorbereide speech, waarna hij verder niet erg l veel meer had in te brengen, want zijn medebestuurders, vooral meneer de penningmeester R. L. de Groot uit Alkmaar, smoorden elk opkomend initiatief van Spelier door te zeggen, dat „dat nog niet allemaal vaststond". Groenoordhal - directeur André de Jong voegde me na afloop van de conferentie van terzijde toe: „heb je ooit zo'n persbijeenkomst meegemaakt Nee zeker, hè. Die mensen zien elkaar niet zoveel, ze wonen ver van elkaar. Maar let op m'n woorden: die doe - en kijkbeurs in maart wordt weer een uitstekende en best in elkaar zittende manifestatie. Want dat kunnen ze, die heren". Veel bakkerslatijn onder elkaar, gistermiddag, maar ook al waren nog niet alle gegevens gebundeld en beschikbaar, de Bakkersdag gaat opnieuw een vertoning van heb ik jou daar worden. West - Nederland richt zich wederom aanstekelijk tot bakkend Nederland. Zelf spreekt het bestuur (en voorzitter Spelier knikt daarbij, klein maar dapper, ijverig ja) van een „grandioze show, groots van opzet". Internationaal zelfs, want er komen standhouders tot uit de bondsrepubliek en België. Een genieting voor bakker - ondernemers en hun medewerkers, voor aspirant - bakkers, een krachtmeting voor leerlingen van dagscholen en leerlingen van het leerlingstelsel. Bakkend Nederland kan bij deze manifestatie wel varen. Dat is al eerder bewezen, zeggen de hoofdbakkers van de „generale staf" van West - Nederland. De vruchten waren steeds weer inspiratie om kwaliteit en presentatie van de produkten te verbeteren, „terwijl het treffen van bak - collegas, in een uitzonderlijk gezellige sfeer, altijd kenmerkend is voor dit evenement. En: naast de bakwedstrijden en tentoonstelling is ook de stad Leiden een bezoek waard: een stad met een rijke historie uit de 17e eeuwse schilderkunst". Dit zegt het bestuur en meneer de voorzitter uit Wijk bij Duurstede voegde er, voordat men hem de mond kon snoeren, nog aan toe: „het Leidse publiek is verschrikkelijk interessant voor ons..." Kosten noch moeite zijn gespaard om deze vakwedstrijden en vaktentoonstelling tot een groots geheel te maken. Dat kan ook moeilijk anders, met zo'n belangstelling van de kant van werkers in de baksector en de leveranciers. Zo zal er ook een machinepark te zien zijn, De 'Bakkersdagen' van twee jaar geleden in de Groenoordhallen. met klein en groot materieel, alsof er geblust moet worden. Onder andere de uitgedokterde „rem - rijskasten", daarover zou ik de hele dag kunnen praten", zei secretaris B. Wesdijk uit Middelharnis), die de produktie in toom moeten houden. De deelnemers aan de vakwedstrijden dingen mee naar een plaats in de eindronde van de nationale kampioenschappen die in november in Wageningen zullen worden gehouden. Allemaal bakkersinspanningen op warm niveau, een voorgebakken evenement, maar ook een kijkspel waarbij iedereen de bakgragen op de vingers kan kijken en er desnoods iets van kan leren. Bakkers uit de regio, vooral uit het westen des lands, met hun produkten wedijverend om de gunst der jury en dan hun inspanningen overbrengend op het publiek. Er komen 97 exposerende standhouders, op allerlei bakgebied. Twee jaar terug werd er een Bakkersring (want het blijft toneel) uitgeloofd voor een uitspringend produkt. Dat was een suikerslof. als ik me goed herinner. Maar die ring is er nu niet bij, om organisatorische redenen. Dat neemt niet weg, dat er ook dit jaar veel eer te behalen valt voor warme en echte bakkers die paradepaardjes weten vóór te geleiden. Als eenmaal, hongerend, mr. Maarten Vrolijk als commissaris der koningin in Zuid - Holland de zaak geopend heeft, zullen de activiteiten pas goed losbarsten. Niet alleen feesten van suikerwerk en beboterde „schilderijen", maar prestaties alom: een „floorshow" van vloerbroden, een stortvloed van groeps- en bedrijfsinzendingen, vrije inzendingen (wie dan ook is welkom hierbij, tot en met de zuiverste amateur), schoolinzendingen. Koekjes dienen bij voorkeur verpakt te zijn in plastic, waarschijnlijk tot ergernis van milieuridders. Men wordt verzocht, voorzichtig te zijn bij het kiezen van teksten en afbeeldingen die aanstootgevend zouden kunnen wezen. Een keur aan mogelijkheden: Bloemprijzen voor grootbrood. Koningsgistprijzen, Zuidvruchtprijzen. tarwekleinbrood. nat en droog gebak, de Suikerprijs natuurlijk, maar ook ongeknipte en ongesneden verschijnselen, krokante sesambollen, rozijnenbrood, Duitser, papper of tijger, Amerikaan, op vloer of plaat gebakken, zachte puntjes, kadetten en Deense krakelingen, koffiebroodjes laijg model, de nodige en onnodige taarten, carrés en amandelbroodjes, kwarktaartpunten, fantasietaart en Paasgebak, strengelbrood en Galles, boerenstoet en roombroodjes, Bavaroisepunten en een open confituurtaart, amandelkoekjes en Progres - crème - koekjes. De vrije inzenders kunnen zich nog verlekkeren aan sierstukken van brood en van de banketbakkerij, met folklore, Abraham - gewicht en chocolaterie. Dan hebben we het nog niet over de spritskoekjes gehad. Het is werkelijk een lawine binnen de Groenoordhallen. Hallen dus. want ook in de runderhal schijnen reservetroepen te worden samengetrokken. Scholen in Zuid - Noord - Holland en Utrecht zijn in voorwedstrijden al bakkend bezig geweest en 240 inzendingen staan klaar om naar het evenement in Leiden te worden gestuurd. Een ontmoeting tussen warme en echte bakkers. Groenoordhallen - directeur De Jong hield zich gisteren tijdens het gesprek op de vlakte en stond alleen open voor zakelijke informatie; ook al vergeleek hij de „echte" bakkers met dikbilslagers, om in veemarkttermen te blijven. Ook moet hij voor de watertoevoer en de gewenste krachtstroom zorgen; hier en daar zelfs warm en koud stromend water. Maar hij herinnerde zich niet meer de chaotische toestanden na afloop van de Bakkersdag (en) in '78. Althans officieel niet: want De Jong heeft een „open oog" voor alles wat in zijn hallen omgaat. Daarom zit hij zich nog te verkneukelen als hij terugdenkt aan die tonelen, toen tegen sluitingstijd zowat iedereen taarten en gebak mee trachtte te slepen. Voordien was het niemand gegeven, iets van de bakprodukten te proeven. Je mocht er alleen naar kijken, maar aankomen niet. De notulen van maart '78 vermelden de aanblik van burgemeester Vis. die wel mocht huldigen, maar nergens z'n tanden inzetten, hoewel de tranen hem in de ogen sprongen. West - Nederland volgt de harde lijn; ook al ben je echt en warm en om den brode bakker: je zult betalen om je entree te kunnen maken als je niet binnen het gareel gekneed bent. Er gaat geen kruimeltje verloren. Meelprodukten. Meeldivisie. Gist. Meneer de voorzitter Piet Jan Spelier is er niet groter door gegroeid en kreeg ook geen duimbreed grond onder de voeten toegemeten. Hij had slager moeten zijn; dan was het hem beter gelukt, heb ik de indruk. Op de eerste bakkersdag der dagen is de manifestatie geopend van 10 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds, en de tweede dag van 12 uur tot 10 uur 's namiddags. En natuurlijk kun je tijdens die uren ook wel wat bekomen, eventueel tegen kostprijs. Of met een kleine marge daarbuiten. SOMBERE VERWACHTINGEN RUL: EIDEN De komende ja- en zal het aantal studenten an de universiteit toene- nen van 16.090 in 1980 tot waarschijnlijk 18.000 in 1983. Iet aantal personeelsleden al echter afnemen van 3911 Q 1979 tot uiteindelijk 3863 1983. De verhouding we- enschappelijken niet-we- enschappelijk personeel is ngeveer fifty fifty. Dit loudt onder meer in dat de tomende jaren de onderwij last voor de docenten gro ter zal worden. Dit is één van de gevolgen van de afge sloten meerjarenafspraken tussen het universiteitsbes tuur en de besturen van de faculteiten. Hierbij wordt het geld dat aan de Rijks Universiteit Leiden (RUL) is toégewézen verdeeld over alle faculteiten en het Bu reau van de Universiteit. Het afsluiten van de meerja renafspraken heeft echter ook andere gevolgen. LEIDEN De gemeente zal door het plaatsen van paaltjes aan de Oude Singel tussen de nummers 2 tot en met 54 het onmogelijk maken dat er nog op de stoep van de Oude Sin gel wordt geparkeerd. De gemeente heeft zijn toevlucht genomen tot deze „harde maatregel" omdat de automobilisten zich weinig aantrekken van het parkeerverbod op de Oude Singel. De gemeente heeft zelfs klachten ontvangen van bewoners die hun huis amper meer konden betreden omdat de toegang door een auto werd geblok keerd. Er zal gebruik worden gemaakt van smalle metalen paal tjes zodat de stoep breed genoeg blijft voor bijvoorbeeld een kin derwagen. Precies hetzelfde zal gebeuren aan de onevenzijde van de Hoge woerd tussen de huisnummers 81 en 96. Ook hier veroorzaken lout geparkeerde auto's veel overlast voor de bewoners. Op grond van prognoses ver wacht men voor de studierich tingen Geneeskunde en Biolo gie een studentenstop nodig te hebben. Verschillende studie richtingen zijn tot nu toe be reid gebleken meer eerstejaars dan tot nu op te nemen. Dit zijn vooral Farmacie, Geschie denis. Kunstgeschiedenis, Spaans en Chinees. Bij de fa culteit der Wiskunde en Na tuurwetenschappen zal men helaas de komende jaren moe ten blijven streven naar een vermindering van het aantal niet-wetenschappelijke perso neelsleden. Dit is. het gevolg van het achterblijven van het aantal studenten bij deze fa culteit de afgelopen jaren. Bij rechten en sociale wetenschap pen daarentegen zal men tot personeelsuitbreiding kunnen overgaan, onder meer door een toename van het aantal studenten. Bij de subfaculteit Biologie heeft men toestemming gekre gen om met de uitvoering van noodzakelijke veiligheidsvoor zieningen te beginnen. Boven dien zal het universiteitsbes tuur er krachtig naar streven om nog in 1980 daadwerkelijk tot gedeeltelijke nieuwbouw te kunnen overgaan. De rechten faculteit krijgt nog dit jaar de gedeeltelijke beschikking over het Geologisch Instituut aan de Garenmarkt. Deze ruimte is ter beschikking gekomen omdat dit instituut is overge plaatst naar Utrecht. EVEN TERUG NAAR KORT AMERIKAANS Derek de Lint, hoofdrolspeler uit de film Kort Amerikaans, was gistermiddag weer in Leiden. Met de Amstelveense Carla Visser keerde hij terug naar de lokaties waar de speelfilm vorig jaar was opgenomen. Centraal daarin stond uiteraard een visite aan Ars Aemula et Naturae aan de Pieterskerkgracht. Carla had het uitstap je met de knappe verschijning uit 'Kort Amerikaans' gewonnen in een door de spijkerbroekengigant Lois uitgeschreven wedstrijd. LEIDEN Deze week wordt begonnen met de herindeling en herbestrating van het gedeelte Nieuwe Rijn tussen Hooi gracht en Herengracht. De werkzaamheden beginnen aan zienlijk later dan de bedoeling was. De reconstructie omvat het instellen van éénrichtingsverkeer, het op enkele plaatsen verbreden van de trottoirs met gemid deld één tegel, het overzichtelijker indelen van het parkeren aan de waterkant en tevens extra fietsklemmen hier. een fiets- suggestiestrook aan de kant van de huizen, het verlagen van het trottoir bij de groothandel om het laen en lossen te vergemakke lijken, het doortrekken van trottoirs in de vorm van siervlak- ken en paaltjes om stoepparkeren te verhinderen. Het werk be gint aan de kant van de Herengracht. De werkzaamheden zul len twee maanden in beslag nemen. Als het langdurig gaat vrie zen kan het werk wat langer gaan duren. LEIDEN Geboren: Martiin Anthoni- us Theodorus z.v. T. W. A. van Leeu wen en A. J. M. van der Krogt, Saskia d.v. M. van Roon en C. J. J. Oost- dam, Willem Eduard. z.v. A J Schilp- zand en W. Vercouteren, Maaike d.v. G. Feenstra en S. C. M. Holswilder, Erik Jan z.v. H. de Snoo en A. M Rouw, Maria Joanne d.v. L. Noorduin en B. Korteland, Willem Leendert z.v W. Star en E. M. de Koning, Freddie Leonardus z.v. H. J. F. van der Pluijm en A. Wessels. Ruud z.v. P A. van den Bogaard en A. P. C. van Eg- mond. Charlotte-Sophie, d.v. G. F. A. F. Slooft en J. E. W. van Rossym, Maarten Albertus z.v. B. W Alferink en W. J. Wijnberg, Joyce Wie-Djin d.v. C. A. M. de Brouwer en P. E. de Griend. Marlijn z.v. J. H. A. Bogaard en N. M. Kroon. Leendert Marco z.v. D. van Zuilen en W. Schuitemaker, Mattijs Jacob z.v. H. A. W. M. Knop pers en W. de Jong. Overleden: H. M van der Vos geb. 04 mrt. 1936 man, P. Rietkerken 20 sep. 1902 man. J. C. Dekker'30 mrt. 1904 geh.gew. met H. M. Swaak, A. Brou wer 03 aug. 1898 man, N. F, Geluk 12 mrt. 1954 geh.gew. met N. J. G. de Windt. E. Kres 13 nov. 1888 geh.gew. met N. Bink. F. Laurier 21 juli 1903 man. W. H. Coster 11 apr 1901 ge h.gew. met J. A. Backer. G. Kloos 15 jun 1917 man, W. Elzinga 07 jan. 1911 man, H. A. J. van Mourik 19 dec. 1961 zoon. D Jansen 13 sep 1937 vrl, A. Kloos 27 dec 1895 vrl. A. F. Zwanenburg 27 aug. 1904 man. J. Hogewoning 17 mei 1906 man, M. Binnendijk 20 okt. 1907 man. C. Hak 14 aug. 1915 man, I Boom 19 apr. 1898 man, I. Hollebeek 14 apr. 1896 man. J. T. Dieben 6 mrt. 1901 man, J. Schipper 10 leb. 1912 man, J. Schut ter 09 mrt. 1917 man, F. V. F di Pie- tra 19 juni 1976 zoon, H. de Jong 19 mrt. 1908 echtg. van A. van Duijn, A. Ouwehand 6 leb 1897 geh.gew. met! M. van Duijn. D. Hartevelt 11 aug. 1919 man. J. de Bruijn 17 juli 1917! man. Ondertrouwd: D Vergunst en P J M. S. Moens. A. van den Bogaard en W C. Lakenberg. J. de Groot en H. Os kam, P. van der Walle en M. J. G. ten Bokkel. T. J. A. Kuijpers en H. H. W. Klink. P. G. Piebinga en A. J. den Boer, H. Maayad en A. M. Hogen- boom, C. J. M. Witte en C. Tol. G. J: Noppe en L. J. M. de Winter. H. A. Petiet en L van der Pol. L. W. Bli|- dorp en P de Woltf, F. K. van den Broek en N. P. E. van den Berg, B. J, A. Heetvelt en G. Verbeten. T. Kleijn en S. N. Visser, T. F. J, Komor en J. F. B. Gerards, H. W Schoonhagen en C. J. Frankhuijsen, C. van der-Wilk en M. G. Krapels. Gehuwd: H Kluivers en M de Wolf, Amarjit en G. Sardjoepersad, J. Ver baan en P van Leeuwen. L. F. van Loenhoud en M. de Woll. J M. van der Vooren en J. van Mlerlo, H. J. L, Bracket en M A. E. A. Weiten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5