Fracties dringen aan op tweede gevarenonderzoek Leeuwenhoek CPN dringt aan op behoud werf Boot fnv en cnv Verkeersbeleid gemeente gemeenteraad: leidt tot werkloosheid Financieel inspringen gemeente noodzakelijk AVI V-RAPPORT ALLEEN NIET VOLDOENDE Aanrijding door sneeuwballen LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 JANUARI 1980 PAGINA 3 De besturen van de afde- -j Leiden van het FNV en het CNV in een brief aan de gemeente- jJd van Leiden hun ongerustheid jit over het tot nu toe gevoerde ver- rsbeleid van de gemeente. Zij stel- dat dit beleid een vermindering i de werkgelegenheid in de binnen in ^de hand gaat werken. Ilèe brief zeggen de vakbonden dat een ver- sbeleid gericht op het autoluw, en op som- plaatsen autovrij maken van het centrum, hts dan een juist beleid is als door de geno men maatregelen en getroffen voorzieningen het aantal bezoekers van het centrum niet zal verminderen, maar juist toeneemt. Dit kan vol gens het FNV en het CNV slechts het geval zijn als op zeer korte afstand van het centrum ge makkelijk bereikbare en herkenbare stalling- of parkeergelegenheid beschikbaar is. De vak centrales zijn het met het gemeentebestuur eens dat de geringe ruimte in de binnenstad beschik baar moet zijn voor de belanghebbenden zoals bewoners, voetgangers, fietsers, en gebruikers van het openbaar vervoer. Dit betekent dat het autoverkeer in de binnenstad tot een minimum moet worden beperkt en op sommige plaatsen zelfs moet worden verboden. Het centrum mag echter niet onbereikbaar worden voor het auto verkeer, dat van grote betekenis is voor het be houd van de functies die Leiden als centrumge meente reeds geruime tijd heeft. Het autoluwe maar toch goed bereikbare centrum van de Leidse binnenstad ontstaat als op korte afstand van dit centrum voldoende perkeergelegenheid voor handen is. Als het terugdringen van het autoverkeer echter niet gepaard gaat met het scheppen van parkeervoorzieningen, dan zal er volgens de vakcentrales sprake zijn van een vermindering van de aktiviteiten en het daar uit voortvloeiende verlies van werkgelegen heid. Het FNV en het CNV stellen verder in hun brief aan de gemeenteraad dat met betrekking tot het beleid van het goederenvervoer de grootst mogelijke terughoudendheid betracht dient te worden bij het beperken van de laad- en losmogelijheden en -tijden. Ook moet men terughoudend zijn bij overwegingen om beper kingen in te stellen ten aanzien van afmetingen en gewicht van de transportmiddelen. De beide vakcentrales zijn van mening dat elke belem mering van mogelijkheden tot bevoorrading van bedrijven de transportkosten aanmerkelijk doet stijgen. Dit leidt dan weer tot verhoging van de prijzen van de artikelen hetgeen weer invloed krijgt op de omzet van de bedrijven en mogelijke omvang van de werkgelegenheid. De Leeuwenhoek. Rechts op de voorgrond aan de Plesmanweg een deel van het Legermuseum. 2IDEN De fracties binnen Leidse gemeenteraad had- in zich meer voorgesteld van et gevaren-onderzoek van 'pt Leidse stadsdeel de Leeu wenhoek, dat december vorig ar door het Enschedese ad- esbureau AVIV werd afge- I nd. Aan en tweede onder- ek wordt dan ook unaniem voorkeur gegeven. Onduh :lijk is nog aan welke risi- i's de toekomstige bevolking ootstaat, als de Leeuwen- >ek met woningen wordt be- j >uwd. Leeuwenhoek is een van de laat- gebieden in de stad die de ge- pen te nog rest voor het op grote c taai plegen van woningbouw. Op 40 hectare grote gebied staan la- ratoria, die een gevaar voor de ilksgezondheid op zouden kunnen door de uitstoot van gassen de verschillende experimenten die plaatsvinden. Ook het LPG-station n de Plesmanlaan brengt risico's Het zich mee. Een vervolgonderzoek Jordt door de gemeenteraad noodza- ilijk geacht voor het verkrijgen van n „nog scherper" beeld van de situ- ie aldaar. Met de huidige kennis in de risico-aspecten in de Leeu wenhoek zeggen de fracties met uit de voeten te kunnen. Men durft op grond van alleen de AVIV-rapporta- ge geen beslissing te nemen over de definitieve bestemming van de Leeu wenhoek. Gisteravond vond er over dit onderwerp op het stadhuis een ge combineerde commisievergadering plaats met een informatief karakter. De drie onderzoekers van het En- schedes adviesbureau waren voor de ontmoeting met de Leidse gemeente raad uitgenodigd. Zij kregen het hard te verduren. De raadsleden misten nogal wat in het gevarenonderzoek. Er was van hun kant een grote be hoefte aan concrete cijfers over de kansen dat er ooit iets gevaarlijks in de Leeuwenhoek zou kunnen gebeu ren. Wellicht hadden minimale be leidsaanbevelingen in het rapport meer inzicht kunnen geven over het ruime scala van risico-aspecten dat in de Leeuwenhoek is gesignaleerd. Verschillende risico's hadden hier en daar apart doorgelicht moeten wor den. Formuleringen als: „Zo kunnen we niet verder," „ik weet er geen weg mee" en „ik krijg geen duidelijk beeld voor ogen", illustreerden de impasse, waarin de raadsleden zich bevonden. Kennis 1 Toch hebben de onderzoekers van AVIV hun best gedaan een zo duide lijk mogelijk inzicht te verschaffen in de complexe materie van het labora torium-gebied. Er is door hen aange toond, dat wonen en werken in de Leeuwenhoek gevaren met zich mee kunnen brengen. Zij hebben uitvoe-. rig over deze gevaren gerapporteerd. Berekend is wat er kan gebeuren als het LPG-station explodeert. Men heeft niet nagelaten de gemeente erop te wijzen, dat de emissie van be paalde gassen in de open lucht ge zondheidrisico's met zich meebrengt. Met de mogelijkheid van vandalisme op het terrein is rekening gehouden. De onderzoekers hebben de gemeen te, de unversiteit en het Academisch Ziekenhuis (de drie opdrachtgevers voor het onderzoek) ampel beschre ven wat er op het gebied Van geva ren-analyses bekend is en nog onbe kend. Men heeft de lezers van het rapport erop geattendeerd, dat onder zoek (literatuur enz.) naar de sociaal- psychologische beleving van bewo ners in een vergelijkbare wijk als de Leeuwenhoek nog nauwelijks be staat. Kortom: de directie van AVIV vond, dat zij met het onderzoek vol doende aan de opdracht tegemoet was gekomen. Had bijvoorbeeld de gemeente een ander onderzoek ge wild, dan had zij dit ook in de op dracht te kennen moet geven. Aldus AVIV-directeur R. Geerts. Hij zei: „Je kunt op verschillende manieren tegen deze kwestie aankijken. Het ligt eraan wat je van zo'n onderzoek verwacht, wat je als gemeente van plan bent met het terrein te doen. Als onderzoeker kun je je met deze vraagstelling niet bemoeien. De ge meente Leiden moet hierover beslis sen. Het gaat erom of de beslissing voor woningbouw durft te nemen, niet wij." Kritiek De PSP nam als enige fractie deze conclusie van Geerts en de zijnen over. Mevrouw A. Pons van de PSP vond het een „zielige discussie", waarbij de verantwoordelijkheid in de schoenen van deskundigen werd geschoven. J. Hoekema van D'66 had eveneens kritiek op de wijze waarop er langs elkaar werd heengepraat. „Een discussie van stommen", noem de hij het gesprek. Hoekema voelde veel voor een nader onderzoek, waarin de wegen moeten worden aangegeven voor het beperken van de risico's, die de laboratoria van het ziekenhuis en de unversiteit. kunnen veroorzaken. Oud-wethouder T. van Aken (PvdA) wilde weten of de hui dige hinderwetvergunningen waaro ver de laboratoria beschikken mis schien bijgesteld dienen te worden. Het CDA deelde deze gedachte en had eveneens behoefte aan meer in zicht wat betreft de wetgeving en de normen die voor woningbouw in der gelijke gebieden gelden. De PPR, bij monde van L. Beijen, bepleitte, dat de eventueel verworven kennis ook toegepast moet worden op Leidse woonwijken, die nu niet in de be langstelling staan. Zo wees hij de an dere fracties erop, dat het verplaat sen van het LPG-station van de Ples manlaan eveneens zou moeten gelden voor eenzelfde station aan de Potgie terlaan. N. Langerak (VVD) liet we ten, dat zijn partij voorstander van woningbouw is, mits er door de un versiteit en het ziekenhuis de nodige veiligheidsmaatregelen in de labora toria worden getroffen. Van de kant van het college van b en w werd tot besluit gesteld, dat men een intern onderzoek naar de veilig heidsmaatregelen binnen de laborato ria van de unversiteit medio maart kan verwachten. Mede op grond van die rapportage wil men verdere be slissingen nemen. Ook zou het Rijk naar dit onderzoek uitzien. Want van die zijde zal de knoop moeten worden doorgehakt wie van-de drie belang hebbende partijen (gemeente, univer siteit of ziekenhuis) het grootste deel van de grond op de Leeuwenhoek in de wacht mag slepen. Ook wat dit laatste betreft zijn de meningen alom verdeeld. Sweet d'Buster. De Nederlandse popformatie Sweet d'Buster treedt morgen op in de Leidse Stadsgehoorzaal. De toegangs prijs bedraagt 10 gulden. Aanvang: 20.30 uur. De groep bestaat vanaf 1976, toen saxofonist/zanger Bertus Bor- gers met muzikale vrienden de L.P. 'Sweet d'Buster' opnam. Samen met Nederlands beste basgitarist Her man Deinum, Hans Lataille op drums, Paul Smeenk op gitaar en aan de toetsen Robert Jan Stips werd daarna nog de L.P. 'Friction' en de live L.P 'Gigs' op de markt gebracht. Robert Jan Stips en Hans Lafaille verlieten daarna de groep. Drummer Leon Klaasse en toetsenman Jons Pistor kwamen voor hen in de plaats. Met hen verscheen onlangs de L.P. 'Shot into the blue', waarvan inmiddels een nieuwe versie is uitgekomen omdat de eerste van zeer slechte kwaliteit was. Popmuziek en tekenfilms Jongerenvereniging Augustinus aan het Rapenburg 24 in Leiden houdt zaterdag 2 februari een avond over de ver wevenheid van popmuziek en tekenfilms. Dit gebeurt door het vertonen van films bestaande uit opnames van beken de groepen, gecombineerd met verschillende tekenfilms. Bijvoorbeeld The Butterfly Ball van Roger Clover, pop te ken filrh bestaande uit opnames van groepen als Argent, Whitesnake, Joe Walsh, Osibisa en de tekenfilm The Dog- father en een popslapsticktekenfilm. Het filmprogramma wordt afgesloten met een een disco. Aanvang 21.00 uur en is weer zoals elke woensdag- en zaterdagavond voor alle jongeren toegankelijk. Minister opent wijkgebouw In de krant van maandag stond abusievelijk vermeld dat wethouder Tesselaar het nieuwe wijkgebouw in De Kooi aan de Drifstraat 49 op zaterdag 3 februari zou openen. De Kooibewoners zijn hebben het aanzienlijk hogerop gezocht en hebben minister Gardeniers van CRM weten te strikken voor de opening die om 10.15 uur gaat plaatsvinden. Verder zal voorafgaande aan de opening vanaf 9.45 uur de majorettengroep „The Fla ming Stars" optreden. De bijdrage van dit voortreffe lijke peloton stond wederom abusievelijk niet in de krant vermeld. Alfred Hitchcock In het Kijkhuis aan de Vrouwen kerkkoorstraat 17 wordt in de maand februari een cyclus van films van de Engelse regiseur Alfred Hitchcock gedraaid. De cyclus bestaat uit acht films uit een periode van bijna 40 jaar. Maandag 4 fe bruari is er een spionnage thriller uit 1938 en donderdag 7 februari een film uit 1940 over een moordmysterie met Laurence Olivier in de hoofdrol. Aanvang beide voorstel lingen om 20.00 uur en 22.15 uur. Toegang 4,50 gulden. Afsluiting Formosastraat Het gedeelte van de Formosastraat tussen Borneos- tra at en Sumatraslraat zal door de spoedig te verwach ten plaatsing van een bouwkeet tot in het voorjaar van 1981 afgesloten zijn voor het doorgaand verkeer. De firma Arbouw zal namelijk beginnen met de renovatie van twee blokken woningen van woningbouwvereni ging „De Eendracht" (in totaal 130 woningen) tussen Borneostraat en Sumatrastraat en heeft daarvoor een stuk werkterrein en een keet nodig, die de rijbaan in beslag zullen nemen. Voetgangers zullen wel kunnen passeren. ïieuwe elefoon- entrale op tadhuis iEIDEN De commissie oor financiën heeft gistera- ond ingestemd met de aan- :haf an een nieuwe tele- Hininstallatie voor het ladhuis, Stadsbouwhuis en e Sociale Dienst. Kosten an de aanleg ruim ander- alf miljoen. nieuwe installatie, die in it stadhuis wordt geinstal- ïrd. dient als vervanging an de sterk verouderde tele- pnvoorziening waar mén nu og mee werkt. De huidige intralë dreigt dagelijks over last te raken, Vanuit twee scheiden centrales op het adhuis worden de binnenge- omen telefoontjes doorver- onden naar de betreffende 'delingen; ook die van het tadsbouwhuis. In de toekomst il dit anders zijn. Waarschijn- ijk zal in de zomer volgend iar overgestapt kunnen wor- en naar het nieuwe systeem, tok de Sociale Dienst gaat an van deze moderne centra- profiteren. De kabels naar betreffende gebouwen zijn nmiddels gelegd. Zoveel mo- lelijk zal gebruik worden ge naakt van doorkiesnumm- ners voor de verschillende ge- neentelijke diensten. Het een- kale telefoonnummer van het stadhuis blijft gewoon géhand- inaafd. WERK OPEN SCHOOL OP DE TOCHT LEIDEN De initiatief nemers van de Open School in Leiden willen er bij de gemeente op aandringen om te onder zoeken welke mogelijk heden er nog zijn, om de volwasseneneducatie voor Leiden te redden. De Open School ver wacht dat, gezien de hui dige stad van zaken, zij reeds in augustus zal zijn verdwenen. Dit stelt zij in een open brief aan de gemeente. Zoals bekend is het overheids beleid erop gericht de aparte instituten voor deze vorm van volwassenenonderwijs te laten verdwijnen. De Open School zou moeten worden 'inge- sluisd' in bestaande instellin gen zoals avondscholen en clubhuizen. Een aantal club huizen hebben zich reeds be- .reid verklaard het werk van de school over te nemen. Een probleem is echter dat er nu al te weinig geld is voor het werk in de clubhuizen en de Open School meent dat voor deze taakuitbreiding extra geld beschikbaar moet worden gesteld. Iets wat moeilijk reali seerbaar zal zijn omdat het mi nisterie van CRM heeft gezegd hiervoor geen geld beschik baar te hebben en dat het de verantwoordelijkheid is van de gemeente. De Open School is in Leiden opgezet voor 150 deelnemers. Een begroting voor dit aantal deelnemers komt volgens de Open School op 650.000 gul den. Minister Pais zou voor de 'insluizing' van de instelling 100.000 gulden beschikbaar willen stellen. De werkgroep van de Open School vraagt de gemeente voor het resterende bedrag zorg te dragen, anders zou het betekenen dat de vol wassenen die vroeger nooit de kans hadden om te leren ook nu helemaal verstoken zullen ,zijn van de mogelijkheid nog iets bij te leren. LEIDEN Sneeuwballen gooiende school jeugd in de Kagerstraat in Leiden zorgde gistermiddag door hun gooi en smijtakties dat twee auto's op elkaar botsten. De schooljeugd was druk doende het schoolerf te verdedigen, toen de twee auto's passeerden. De beide uit Amsterdam afkomstige bestuur ders reden achter elkaar over de Kagerstraat richting Rijnsburgerweg. De voorste auto rem de plotseling toen een regen van sneeuwballen zijn voorruit naderde. De achteropkomende au tomobilist kon hierdoor niet meer tijdig rem men. Snoep lustige inbrekers doen zich tegoed aan gebakjes LEIDEN Snoeplustige dieven hebben in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken in een delicatessenzaak aan het Diamantplein. Zij namen een flink aantal gebakjes, zuurstokken, wijngums en wat zak ken chips mee. Voorts maakten zij een groot aantal delicatessen on verkoopbaar door deze met de slagroomspuit te bewerken. In dezelfde nacht werd ook een inbraak gepleegd in de kantine van korfbal vereniging Cresendo. Ook hier werd snoep gestolen. In de keuken van de kan tine werd door de waar schijnlijk jeugdige inbre kers nog 'geëxperimen teerd' met de ketchup- spuit. LEIDEN De gemeente Leiden moet een actief beleid voeren om de werkgelegenheid bij scheeps werf Boot te behouden. De ge meente dient het zoeken naar ko pers voor het bedrijf te activeren. Dit zegt het Leidse CPN-raadslid D. Hoeven in een brief aan het college. Het raadslid vreest, dat bij aankoop van de terreinen van Boot door de gemeente de bedrijfsbestemming ter plekke zal verdwijnen. Het raadslid laakt deze ont wikkeling, omdat Boot in een faillisse ment wordt meegesleept, terwijl werk zaamheden ter plekke rendabel zijn. Bij een bestemmingswijzing ontstaat een verdere afkalving van de Leidse werk gelegenheid. „Een van de noden waar Leiden mee kampt is het gebrek aan werkgelegenheid. Het zal daarom voor het gemeentebestuur een uitgemaakte zaak dienen te zijn, de nog bestaande arbeidsplaatsen bij Boot te behouden en eventuele uitbreiding van activiteiten mogelijk te houden", aldus het raadslid. Raadslid (CPN).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3