Andriessenwilloonmaa^ voor meer dan een iaar Vanavond ;amerdebat over )oycot Spelen Nederland mag weer beperkt haring vangen 1001 ideeën voor goed en gezellig wonen. Groenoordhal Leiden MINISTER EIST PAKKET BEZUINIGINGEN TOT ZES PROCENT TWEE DODEN DOOR 'SPOOKRIJDEN' ijk weet en weg JJet winter- hade Leidschendamse politie rolt jeugdbende op Fietser verongelukt Iran woedend na weg- smokkelen Amerikanen (Soiutci/nt hekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. lel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (evcl BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoonties 74.69 Klachten bezorging: tel. 071-122246 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: :aal 46,30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 30 januari 1980, 70 jaargang no. 21567 Dietrich Bonhoeffer Op Ned. I om 20.00 uur „Een waarachtig vaderlander" over Dietrich Bonhoeffer. Om 21.55 uur "Panoramiek" over „pro- en contra een boycot van de Olympische Spelen'. Op Ned. II om 20.32 uur The Bee Gees in „Countdown" en om 21.35 uur „From here tot eternity". Vrij zacht Veel bewolking en af en toe regen. Temperaturen tussen 4 en 8 graden. Vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Morgen zon: 8.23 - 17.21. Schev. hoogw.: 2.32 en 14.43. Laagw.: 10.33 en 22.52. 3p Telebingo I verkeerd rERSUM Een goede uithalen is een kunst. Mies Bouwman maan- in Maastricht de eind- idate van Telebingo een iehands autootje aan- zal zij niet hebben ver- t dat na dit grappig be- 'e gebaar zoveel nega- reacties bij de AVRO n binnenkomen. Mies er in de volgende uit- ng op terug. Maar de 'gestelde winnares inmiddels van de auto kant wèl een gloed- exemplaar gekre- Altijd vooruit Frank Pampena uit Pittsburgh ziet niet om. Weliswaar beseft hij er twee jaar over te hebben gedaan om een Oldsmobile uit 1972 en een Cadillac uit 1970 van hun achterkant te ontdoen en ver volgens de resten aan elkaar te lassen, maar nu kan hij altijd vooruit: beide delen hebben immers voorwielaandrijving. Een bij komend voordeeltje: de eigenaar hoeft in een straat met eenrich tingverkeer nooit het risico te lopen verkeerd geparkeerd te staan. Haagse trams in rood en beige DEN HAAG De dubbelge- lede trams, die in de loop van 1981 in Den Haag gaan rijden, worden uitgevoerd in een nieuwe kleurencombinatie. Deze bestaat hoofdzakelijk uit frisrode en lichtbeige horizon tale banen, waarbij rood de hoofdkleur wordt. Daarmee heeft de HTM het gebruikelij ke kleurengamma, felgeel en felgroen, verlaten. Het nieuwe kleurenschema is gekozen uit een aantal ontwerpen, ver vaardigd door Grata ma de Vries, die vooral bekendheid kregen door hun fleurige werk in het winkelcentrum Ba by Ion. Vrije dag voor Duitse vrijgezellen KARLSRUHE De man nelijke Westduitse vrijge zellen hebben in het ver volg recht op een betaalde vrije dag in de maand om het huishouden op orde te stellen. Dit heeft het hoog ste gerechtshof in de Bondsrepubliek, gezeteld in Karlsruhe, zo beslist. Deze uitspraak betekent een gelijkstelling met al leen staande vrouwen in West-Duitsland. De beslis sing was uitgelokt door een ziekenhuisportier, die van mening was dat het beginsel van sexuele ge lijkheid was aangetast. Facelift voor prinses Margaret LONDEN De Britse kranten van vandaag staan bol van de foto's van een plotseling jeug dig uuitziende prin ses Margaret, maar slechts een krant maakt melding van een facelift. Prinses Margaret heeft om streeks de jaarswis seling in een zie kenhuis gelegen voor het corrigeren van een „goedaardi ge huidaandoe ning". News of the World noemt het gewoon een facelift. Gerucht over huwelijk Charles en Marie-Astrid LONDEN In Anglikaanse kringen in Londen gaat het gerucht dat prins Charles van Engeland toch wil trou wen met de katholieke prin ses Marie-Astrid van Lu xemburg. Aanleiding tot dit gerucht is de bekendmaking dat koningin Elizabeth in oktober op audiëntie gaat bij paus Johannes Paulus II. In dezelfde Anglikaanse krin gen wordt er op gewezen, dat de paus onlangs Marie- Astrids vader, groothertog Jan, in audiëntie ontvangen heeft (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Andriessen (Financiën) wil dat alle departe menten zes procent op hun begro ting bezuinigen. Hij wil dat berei ken door de vergoeding voor de ge stegen prijzen niet langer aan de ministeries toe te kennen, waardoor deze met dezelfde hoeveelheid geld steeds duurder wordende zaken moeten betalen. Deze korting met zes procent levert dit jaar een mil jard gulden op. Verder wil de mi nister dat de loonmaatregel die aan het einde van de loonpauze op 11 maart afgekondigd gaat worden langer dan een jaar blijft gelden: ook de prijscompensatie die op 1 ja nuari 1981 wordt toegekend zou er nog onder moeten vallen. var» de minister zijn opgenomen in een pakket voorstellen dat zijn collega's vandaag onder ogen krijgen en waarmee on geveer 4 miljard bezuinigingen moeten wor den binnengehaald. Andere onderdelen hiervan zijn: nieuwe bezuinigingen op de sociale uitke ringen snijden in de ambtenarensalarissen snijden in begrotingen van ministeries die geld overhouden. De collega's van Andriessen hebben ook dit jaar al minder geld gekregen naarmate zij voor bepaalde projecten vorig jaar over had den gehouden. Deze lijn wil Andriessen ook voor de begroting van 1981, waarvan de voorbereidingen staan te beginnen, volgen. Daardoor blijft er 1 miljard in de schatkist blijven zitten. De andere twee miljard gulden zoekt An driessen allereerst in de sfeer van de over drachtsuitgaven. met name de post salarissen en uitkeringen. Via minister Albeda (Sociale Zaken) wil hij bereiken dat niet-kostwinners voortaan een lagere sociale uitkering gaan krijgen dan kostwinners (een idee uit het CDA-program). Verder zouden de uitkerin gen van jongelui die pas van school zijn en zonder baan zitten omlaag moeten (een idee waar de VVD erg warm voor loopt). Andriessen vindt het verder nodig dat de prijscompensatie flink wordt beperkt. De ge stegen energieprijzen zouden niet meer aan de werknemers mogen worden vergoed (een door een Kamermeerderheid gesteunde wens van D'66). Verder lijkt een wettelijke 'aftopping van de prijscompensatie onvermij delijk te worden (een wens van de PvdA waar het CDA ook veel voor voelt). Om dit alles te bereiken voelt Andriessen het meest voor een loonmaatregel die qok nog een deel van 1981 bestrijkt. De politie bij wrak van de „spookauto". HAARLEMMERMEER Bij een verkeersongeval op de snelweg Amsterdam Den Haag ter hoogte van Haarlem mermeer zijn gisteravond twee mensen gedood. Een persoon werd zwaar gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door een spookrijder, een automobilist die op de verkeerde rij baan rijdt. De slachtoffers zijn de spookrijder (een 59-jarige man uit Haar lem) en de 47-jarige Roemeense lector in de anaestesiologie dr. L. Stamenkovic uit Oegstgeest. Overmorgen zou hij als hoogle raar in dit vak, de leer der narcose, worden geïnstalleerd aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. De spookrijder moet volgens de politie al vanaf de oprit Sassen- heim op de verkeerde rijbaan hebben gereden. Hij botste fron taal op de auto van dr. Stamenkovic. Een derde auto vloog er bovenop. De bestuurder van deze wagen raakte zwaargewond. COMITé MENSENRECHTEN VERDEELD (Van onze parlementaire redactie) I HAAG De Tweede Kamer zal vana- 1 al debatteren over de brief van minis- fan der Klaauw en staatssecretaris Wal- le Vries waarin het kabinetsstandpunt ke een boycot van de Olympische Spe- staat weergegeven. D'66-woordvoerder ikhorst had gevraagd om uitstel van het It, omdat hij het er nog te vroeg voor 1. Maar de rest van de kamercommissie f buitenlandse zaken ging daarmee niet lïord, aldus commissievoorzitter Ter k (PvdA), die overigens van mening is Jiet debat een „voorlopig karakter" moet Comité Olympische Spelen en Mensen ten is niet eensgezind over een boycot van "pelen in Moskou. Enkele leden van het Co- onder wie oud-minister Klompé en oud leider Bas De Gaay Fortman, achten een uitspraak van het Comité hierover prematuur. 27 leden van het Comité waren voor de boycot, vier tegen. Een definitieve standpunt zal pas worden ingenomen na een internationale con ferentie over de mensenrechten in de Sovjet- Unie, die in april wordt georganiseerd. In regeringskring verluidt dat de houding van de regering tegenover de Sovjet-Unie in de eer ste plaats gezien moet worden als een gebaar van politieke afkeuring en niet als een poging om daadwerkelijk (economische) schade toe te brengen. Kamerdebat op tv De NOS besteedt vanavond om 21.55 uur op Nederland 1 aandacht aan het Tweede Ka merdebat over de Olympische Spelen in Moskou. Van het debat wordt een korte sa menvatting uitgezonden. (Zie verder pagina 11) onze parlementaire re- j dactie) ïtl HAAG Het Rijk in de vorige begroting Verkeer en Waterstaat lts één miljoen gulden voerd voor het dekken „winter- en stormschade de rijkswegen. Maar tot toé is er bijna 32 mil- gulden neergelegd om Ie rijkswegen de gevol- r»van de vorige, strenge ct te bestrijden. Dat is 31 miljoen voor de post 'oorzien". lijkertijd werd in het af- >en jaar de post onder in rijkswegen op de begro- met tachtig miljoen gul- overschreden, mede door rinsterschade. Het herstel de wegen gaat volgens het ïale programma en zal versneld worden uitge- I. Dit omdat minister iman ook dit jaar binnen Bgroting wil blijven. Over- is op de post wegenaan- Jvorig jaar 67 miljoen gul- overgehouden. LEIDSCHENDAM De po litie van Leidschendam heeft zes jongens in de leef tijd van 15 tot 17 jaar kun nen arresteren die in het af gelopen jaar hebben bezig gehouden met veel kleine en grote diefstallen. De ge schatte waarde van de buit is op dit moment 15.000 gul-, den, maar de politie ver moedt dat het aantal zaken dat nu opgelost is, slechts het topje van de misdadige ijsberg is. Het geld dat de jongens voornamelijk in Leidschendam en Voorburg hebben gestolen is voorna melijk verdwenen in spee lautomaten, bromfietsonder delen en snackbars. Het grote avontuur van de groep begon ongeveer een jaar geleden met het stelen van le vensmiddelen en geld uit SRV-wagens. Niet minder dan 55 keer werden portefeuilles en waardepapieren gestolen uit kleedkamers van sportza len en andere garderobes. Tot nu toe is er sprake van acht inbraken, 5 insluipingen en twee keer het verzilveren van valse bank- en girocheques. Het zestal spijbelde regelmatig van school om dan strooptoch ten te ondernemen langs ande re scholen, kleedkamers en winkels. Naar aanleiding van een geval van joyriding kon de leider van de 'bende* het afgelopen weekeinde worden aangehou den en kwam ook de rol van zijn vriendjes aan het licht. Vier jongens zijn na een paar dagen op het politiebureau te hebben gebivakkeerd, weer naar huis gestuurd. Twee jon gens van 15 jaar, waaronder de bendeleider zijn voorgeleid voor de officier van justitie en in bewaring gesteld. LEIDSCHENDAM Op nog onverklaarbare wijze is vanmorgen om tien over half negen een fietser op de kruising Nieuwstraat/Dam- houderstraat in LeidschenJ dam onder de wielen van een passerende vrachtauto terechtgekomen. De man was op slag dood. De bestuurder van de vrachtwa gen, een 37-jarige chauffeur uit Leidschendam, kon geen verklaring geven van de toe dracht van het ongeval. Getui gen van het ongeluk wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Leidschendam se politie, telefoon 070-20.93.04. GAT IN DE^ÉG if» 'X. A K. t' v De Amerikaanse staat Californië heeft sinds een aantal da gen te lijden van hevige regenval, die met name aan de wegen nogal wat schade heeft toegebracht. Zo kon het ge beuren dat ene Tom Wilson, toen hij in het ochtendduister met zijn auto naar zijn werk reed, plotsklap in de diepte verdween. In de weg waarover hij de vorige avond nog on gestoord naar huis had kunnen rijden, was 's nachts door de zware regenval een meer dan 15 meter diep gat gesla gen. Tom Wilson kwam er zonder zware verwondingen vanaf. Overigens wordt in Californië de komende dagen nog meer regen verwacht. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De kans is groot dat de Nederlandse vissers komend seizoen weer een beperkte hoeveelheid ha ring, mogelijk 2500 ton, uit de Noorzee mogen halen. De ministers van Visserij van de negen EG-landen hebben hierover gisteren in Brussel voorlopige overeenstem ming bereikt Een definitief akkoord zal moeten wachten op het advies van de technisch-biologische commissie. Dat advies komt voor 31 mei a.s. en minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) zei gisteren dat ver wacht mag worden dat de commissie een totale EG-ha- ringvangst in de Noordzee van 20.000 ton in 1980 verantwoord zal achten. Nederland zou daarvan op grond van de eer der toegepaste verdeelsleutel zeker 12 procent krijgen. Voorwaarde voor een uitein delijke quotumverdeling is wel dat binnen de EG een sluitend controlesysteem tot stand komt. Daaraan wordt de ko mende maanden gewerkt. Wat betreft de kabeljauw zit het er in dat voor 1980 een to taal quotum van 250.000 ton uit de bus komt. Voor Neder land zou dat op een toewijzing van ongeveer 20.000 ton neer komen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd TEHERAN De Iraanse minister van buitenlandse zaken Sadegh Ghotzba- deh heeft gezworen dat Canada zal boe ten voor het uit het land smokkelen van minstens zes Amerikanen die hun toevlucht hadden gezocht in de Canade se ambassade in Teheran. In een reac tie op kritiek van de revolutionaire studenten die sinds 4 november 49 gij zelaars in de Amerikaanse ambassade in Teheran bezet houden, zei de minis ter vanmorgen dat het ontsnappingsin cident de actie van de militante studen ten rechtvaardigde. De minister noemde het Canadese op treden een „flagrante schending" van de souvereiniteit van een staat. De Ca nadese premier Joe Clark heeft zijn verontschuldigingen aangeboden voor de „ongebruikelijke actie", die niet was gericht tegen Iran, ,maar diende voor binnenlands gebruik op een moment dat de Candese regering in moeilijkhe den verkeert^ldus Clark. (Zie verder pagina 11) IIIIUUII Zit- en bergmeubelen, keukens, slaapkamers, tapijten, gordijnen, rotan meubels, decoraties, verlichting, isolatie, energiebesparing Gratis adviezen van hianpn huis- en tuinarchitecten, woensdag 30januari t/m zondiag 3 februari wo,: 19-23.30 uur do.,vr. enza.: 14-17 en 19 - 22.30uur zo.: 12-17 uur

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1