ejaardentehuizen ebben 1900 extra erzorgers nodig rils wij gestraft is dat de miskleun van het aar Cetcbc Somant ederlandse synode sluit morgen werkzaamheden af Geen korting toeslagen ambtenaren en PTT'ers Onterechte aantijgingen \orrang ir fietser n rechts weer Sterke prijsstijging aardgas bedreigt glastuinbouw JENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 JANUARI 1980 PAGINA 13 )DKREET AAN VOORAVOND BEGROTINGSDEBAT n een onzer verslaggeefsters) AAG Om nog een beetje ver- rd te kunnen zorgen voor de be- i in tehuizen, hebben deze instel- direct 1900 personeelsleden ex- ig. Het gaat daarbij vooral om end, verzorgend en huishoude- •soneel. Het personeelstekort is igst in de provincie Zuid-Hol- lit is gebleken uit een enquête Federatie LSB (Landelijke Sa cking Bejaardenorganisaties) ehouden onder 1408 bij de fede- angesloten verzorgingstehuizen ardenoorden. ijftig procent van de aangesloten eeft het vragenformulier ingevuld, alle tehuizen hun personeelste- aben opgegeven, dan ligt het aan- veel hoger, aldus mr. dr. C. J. M. A. van Rooij, voorzitter van de LSB giste ren tijdens een toelichting op de enquête. De cijfers uit dit onderzoek bevestigen wat het raadgevend bureau Twijnstra en Gudde anderhalf jaar geleden al in een rapport heeft vastgelegd. Een reactie op die cijfers heeft staatssecretaris Wallis de Vries van CRM nimmer gegeven. Even min gaf hij die op de visie die de LSB heeft ten aanzien van deze gegevens. In het Twijnstra en Gudde-rapport werd een cijfer genoemd van 3500 extra formatie plaatsen. Daarbij ging het om personeel dat zich direct met de verzorging van de bejaarden zou moeten bezighouden. Wil men de mensen nog iets extra's bieden (bijvoorbeeld op sociaal-cultureel gebied) dan zouden er zo'n 5500 formatieplaatsen moeten worden opgevuld. Al geruime tijd bestaat er een Knelpuntencommissie, die tot taak heeft een oplossing te zoeker? voor dit personeelsprobleem in de bejaar densector. Deze commissie bestond voor de helft uit CRM-ambtenaren en voor de helft uit vertegenwoordigers van de LSB. „Deze commissie wordt echter bij CRM niet serieus genomen. Wat in de commis sie werd afgesproken ter oplossing van de problemen, werd op een andere afdeling van datzelfde ministerie weer ontkracht. Vandaar dat wij er medio vorig jaar zijn uitgestapt", aldus de heer J. van Geffen, directeur van het LSB-bureau gisteren. Van de staatssecretaris heeft men inmid dels anderhalf jaar niets meer vernomen. Men hoopt er nu op dat hij over deze pro blematiek een uitspraak zal doen tijdens de begrotingsbehandeling van CRM ko mende maand. Iets dergelijks is vagelijk toegezegd. Evelyn Dekeukeleire(31) koos het beroep van haar vader en trad na een cursus als cameravrouw in dienst van de NOS. Zij hield zich vroeger bezig met illustratief tekenen, maar gaf uiteindelijk de voorkeur aan een spannender beroep. De vroegere KLM-accountant De Wit heeft opnieuw toege slagen. Dit keer heeft hij in samenwerking met zijn echtge note het praatje de wereld in geholpen, dat het kamerlid Van Zeil hem vorige week op de Nederlandse Antillen een enve lop met 500.000 dollar „zwijggeld" heeft overhandigd. Om verder te zwijgen over door De Wit aangekaarte malafide praktijken van de KLM, die voor ruim 300 miljoen gulden aan illegale betalingen zou hebben verstrekt We hebben geenszins de bedoeling de KLM goed te willen praten, maar uit de opstelling van De Wit is toch wel geble ken dat zijn beschuldigingen met een stevige korrel zout moeten worden genomen. Zo past ook dit keer grote behoed zaamheid. Van Zeil heeft de aantijging evenals trouwens de KLM met kracht ontkend. Vandaar ook dat in deze krant van de onbewezen beschuldiging aan het adres van Van Zeil geen melding is gemaakt. Sommige kranten hante ren kennelijk andere maatstaven. In de loop der jaren heeft Van Zeil het wat dit soort affaires betreft stevig voor zijn kiezen gekregen; voor zover is vastge steld geheel onterecht. Zoals de beschuldiging die hij enkele jaren geleden te verwerken kreeg, dat hij veelvuldig op gra tis KLM-tickets zou hebben gevlogen. Na diepgaand onder zoek door Kamervoorzitter Vondeling bleek die aantijging onjuist. Niettemin bleef de „ticket-affaire" hem achtervol gen. Zoals bij zijn benoeming tot KVP-voorzitter in het afge lopen najaar, toen sommige journalisten het nodig vonden aan dat nieuwtje toe te voegen, dat het ging om „Van Zeil, bekend van de gratis tickets". Hoe lang zal nu weer deze nieuwe affaire Van Zeil hoewel er geen enkel bewijs is ten onrechte blijven achtervolgen? an onze correspondent Piet Tummers) - Met een gezamenlijke eucharistievie- jkn paus Johannes Paulus II en alle deel- I om half twaalf in de Sixtijnse kapel I morgen de bijzondere synode der Ne- lse bisschoppen. Dan maakt de paus ook oor de synode genomen en door hemzelf keurde besluiten bekend, alsmede een eid rapport van de gemaakte praktische ten voor de toekomst. Het Nederlandse >aat maakt deze, vergezeld van een her- e brief, nog dezelfde dag bekend aan de en in Nederland. Gistermiddag hebben de Nederlandse bisschoppen deze herderlijke brief besproken. Het uiteindelijk document van de synode zal bestaan uit een inlei ding, gevolgd door de conclusies en een aanhang sel, waarin een reeks praktische afspraken worden Hoewel de woordvoerder van het Nederlands epis copaat, die de zittingen grotendeels heeft bijge woond, steeds heeft gezegd, dat de paus slechts als toehoorder optrad, is gisteren gebleken, dat hij op bepaalde momenten wel degelijk het woord heeft gevoerd. Gisteren zei de woordvoerder, dat de paus graag zo nu en dan de argumenten voor en tegen op filosofische wijze samenvatte. Het is de vraag of dit in de stukken van de synode terug te vinden zal zijn, aangezien de paus geacht wil worden niet te hebben gesproken. Officieel heeft hij dus niets gezegd. Gisteren werd besloten aan de paus een voordracht voor te leggen met de namen van de leden van een commissie, die er op toe moet zien dat de besluiten en afspraken van de synode worden nageleefd. Deze commissie van toezicht komt dan bij de drie 5 die de Nederlandse bisschoppen in Ne derland zullen instellen en zich als gemeld zullen bezighouden met de studie betreffende de indeling van Nederland in bisdommen, een statuut voor de pastorale werkers en de priesteropleiding. Hoewel gisteravond en vanmorgen nog gestemd werd over de laatste negen conclusies, nodigde paus Johannes Paulus II gistermiddag alle deelne mers uit voor een gezamenlijke lunch in zijn privé- vertrekken. De laatste beprekingen gingen onder meer over het onderhouden van voortdurende rechtstreekse contacten tussen de Heilige Stoel en het Nederlandse episcopaat. Een dag eerder is daar ook al over gesproken, waarbij de wens naar voren kwam dat er niets meer zal gebeuren achter de rug van de Nederlandse bisschoppen om. Morgen moét blijken, in hoeverre dit wordt vastgelegd in de conclusies van de synode. Een der deelnemers heeft het belang onderstreept van een „positief en veelvuldig afleggen van getui genis door de bisschoppen", door middel van de communicatie-media. Zulk een getuigenis zou ge grondvest moeten zijn op het tweede Vaticaanse concilie en op trouw aan de Heilige Stoel. >crs Smit voor Rotterdamse rechtbank Hond met de pet Ex-stakingsleider Cor van der Zande kwam gister morgen te laat aan bij het gerechtsgebouw in Rot terdam. Er was geen plaats meer voor hem, ook al niet omdat hij z'n hond mee wilde meenemen. Toen vermaakte hij zich maar op de stoep, waar de hond het petje van de baas op kreeg. (Van een onzer verslaggevers) ERDAM Het was al tegen de toen gisteren de verdachten van de van de Rotterdamse Smit-sleper land" van rechtbankpresident Kuile het laatste woord kregen, jpraakte kapitein Willem de L. (40) mr.Ter Kuile onder de neus: „Als u ,f over ons uitspreekt, zult u de mis- an het jaar maken". De straf die te- llem en zijn zes mede-gedachten was [door de officier van justitie, mr.Kor- was: drie maanden gevangenisstraf n twee voorwaardelijk met aftrek vijf dagen die zij in voorarrest had- .eten. Voor matroos Rob G. (24), die ik nog moest verantwoorden voor het irdigen van een aantal molotov-cock- lidde de eis: vier maanden, drie voor dijk, twee jaar proeftijd. jsleepbootstakers die terecht stonden om- ervan werden verdacht met een auto op _itie te zijn ingereden, werden veroordeeld vn>. twaalf weken waarvan tien voorwaar- met twee jaar proeftijd en acht weken waarvan vijf voorwaardelijk. Alle zeven ver dachten van de kaping werd aangewreven dat zij in de nacht van 3 op 4 oktober van het vorig jaar, tijdens de staking van dehavenslepers, een sleepboot, de „Duitsland" van Smit, hadden gekaapt, daarbij „openlijk geweld" hadden ge pleegd en de acht opvarenden van de „Duits land" „wederrechterlijk van hun vrijheid" had den beroofd. Maar centraal stond in deze zaak toch de houding van Smit Internationale, de werkgeefster van de stakende bemanningen. De verdediging (het Rotterdamse advokaten- kollektief) hamerde daar steeds op. En ook de officier van justitie gaf in het requisitoir toe, dat de werkgeefster zeker een aandeel in de es calatie van het conflict heeft gehad. „Maar toch", zei zij, „zijn hier strafbare feiten ge pleegd waarvan derederij aangifte heeft ge daan". Het openbaar ministerie heeft volgens mr.Korvinus de strafzaak doorgezet, omdat een aangifte nooit een „onderhandelingsobjekt" mag zijn. Dat de verdachten destijds uit voorlo pige hechtenis zijn ontslagen, had voor hen nooit mogen betekenen dat zij waren gevrij waard van verdere vervolging. En dat had de verdediging hen ook duidelijk moeten maken. Sleepbootkapitein Willem de L.: „Ik geef toe dat er een strafbaar feit is ge pleegd, maar dat is uitgelokt door Smit. Smit zelf had hier moeten staan, die heeft z'n kaping opgeblazen". Willem verder: „Ik heb niemand van de be manning van de „Duitsland" geslagen. Die ver klaringen zijn afgelegd onder druk van Smit. Het kan zijn dat de kapitein van de „Duitsland" onder de voeten is gelopen, toen we op z'n schip oversprongen. Misschien heeft ie een zetje gekregen. Als ik geslagen had, had hij blijvend letsel gekregen", (applaus uit de zaal.) De zaal reageerde overigens zeer vaak. Slechts zelden, alleen als er woorden van de verdachten of de verdedigers onverstaanbaar dreigden te woor den, hanteerde president Ter Kuile de hamei;. En na afloop van de zitting zei hij het prettig te hebben gevonden dat die zo'n prettig verloop had gehad. „Men heeft elkaar geen verwijten naar het hoofd geslingerd, men is niet persoon lijk geworden". Dat sloeg toch niet zo op advocaat Willem Be- kenkamp, die zei „mevrouw Korvinus is aan het politiseren". „Pardon", onderbrak hem de president, „u bedoelt de officier van justitie". Bekenkamp gaf toe, maar zei er wel bij dat het openbaar ministerie erop uit was de sleepboot bemanning te „kriminaliseren en te intimide ren". Hij noemde de term „selectief vervolging sbeleid", en gaf als zijn mening dat de officier van justitie zich had gemengd in een nieuwe arbeidsonrust. President Ter Kuylen toonde zich tijdens de zitting zeer begripvol. Toen hij de vervaardiger van de molotov-cocktail zo hoorde, zei deze: „Ik heb die dingen toen gemaakt, dat zou ik nu niet wéér doen. Je zat toen in bepaalde spannin gen". De president: „Dat geeft de zaak wel een andere kleur, maar u heeft ze wél gemaakt". Een ander argument van een van de kapers was, dat de aktie spontaan was ontstaan. „Het feit dat onze vrouwen onverrichterzake terug kwamen van een gesprek met Smit, was de druppel die de toch al zo volle emmer deed overlopen". Officier van justitie Korvinus: „Ik heb de vrouwen, ondanks dat zij dat hebben verzocht, bewust niet ontvangen. Ik wilde mij er voor hoeden valse verwachtingen te wek ken". Uitspraak 12 februari. LEO VAN DER MEEL MEERDERHEID VNT MOTIE: IAAG De regel dat het verkeer voorrang lebben, moet ook gaan voor langzaam verkeer, xi moet worden be- 'd als een vorm van in- iel openbaar vervoer, et een herbezinning ko- de maximum snelheid de bebouwde kom van per uur. qgslet aannemen van drie waarin deze opvattin- .n neergelegd, heeft de erheid van de Tweede er gisteren bij de rege- >p aangedrongen met voorstellen over deze irsregelingen te komen, regeling rond de autorij- n bepaalde de Kamer resultaten, behaald tij- e opleiding bij een wet- JBrkende rijschool, in be- Jjjke mate medebepalend n zijn voor de uitslag iet uiteindelijke rijexa- 'ijk; van minstens 12 uur: 60 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. ZACHT WEER DE BILT-KNMI - Het cen trum van een actieve depressie lag vanmorgen ten westen van Schotland. Aan de zuidflank hiervan wordt met een krach tige westelijke stroming zachte lucht naar West-Europa ge voerd. Hierdoor is de koude lucht verder naar Oost-Europa teruggedrongen. Verwacht wordt dat de de pressie via de Noordzee naar Denemarken zal trekken. Hierdoor blijft ons land in de zachte lucht. De middagtempe- raturen liggen dan ook 5 a 6 graden boven de normale waarden. Wel trekken in de westelijke stroming regengebieden mee waardoor de kans op een droog etmaal wel erg klein is. Vooruitzichten voor vrijdag: Af en toe neerslag en later kans op lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon 0 tot 3 Min. temp.: omstreeks 0 gr. Max. temp.: omstreeks 2 gr. Kans op een droge periode Weersgesteldheid van gisteren Max Naaf- geh.bew. Luchth. R'dam Twente Vlissmgen Frankfort Genève Innsbrück Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg geh.bew. Casablanca Istanboel Las Palmas Driejarig meisje haalt zwemdiploma (Van een onzer verslagge vers) ALMELO Slechts 3 jaar oud heeft Colette Bakker uit Almelo dezer dagen in het overdekte zwembad tq Borne het zwemdiploma gehaald. Daarmee is ze waar schijnlijk de jongste Ne derlander, die rond mag spartelen in de diepe bassins van onze zwem baden. Colette heeft nog geen jaar zwemles ge had. Onder het toeziend oog van familie, vrienden en kennissen zwom ze met een groot aantal andere kandidaten haar verplich te baantjes en met succes, want na afloop van het examen kon ze samen met haar moeder het diploma afhalen. 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll UTRECHT - „De overheid dient op zeer korte termijn af te stappen van de gedachte om de prijs van het aardgas op te trekken tot het olieprijspeil. Als toch wordt doorgegaan met de gigantische inhaalmanoeuvre, dan vallen de be staansmogelijkheden van veel glastuinbouwbedrijven weg. Dan zijn uitkeringen voor afbraak en bedrijfsbeëindiging in de glastuinbouw niet meer te stoppen." Dat zei de heer M. van den Heuvel, voorzitter van de Bloemk wekerijcommissie tijdens de jaarlijkse tuinbouwconferentie van de Nederlands Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) in Utrecht. De verhoogde energieprijs zal volgens Van den Heuvel sowieso in de komende jaren in sterke mate doorwerken in de rentabiliteit van de glastuinbouw. Over 1979 ligt die rentabiliteit op 90 procent of juist daaronder. Van den Heuvel stelde dat de glastuinbouwers tenminste de kans moeten krijgen om op een verantwoorde hoge gasprijs in te spelen. Dit met toepassing van het recentelijk gepubliceerde energiebesparingsplan voor de glastuinbouw. Kamermeerderheid tegen beleid Wiegel (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Mogelijke kortingen op de toeslagen op on regelmatige diensten die ambtenaren ontvangen blijken slecht te vallen bij een meerderheid van de Tweede Kamer. Vrijwel alle woordvoerders tijdens het gisteren begonnen debat over het beleid dat de overheid als grootste werkge ver voert plaatsten vraagtekens bij de voornemens in deze richting die minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) zou hebben. Zelfs Wiegels partijgenoot, VVD-woordvoerder Evenhuis noemde de onrust die hierover onder de ambtena ren is ontstaan „best te begrijpen". Met Evenhuis vroegen de woordvoerders van CDA, PvdA en D'66 zich af in hoeverre een voorgenomen korting op deze toe slagen zich verdraagt met zeer actuele en zelfs in de troonrede aangestipte wens zwaar, vuil, overmatig en onaangenaam werk beter te belonen. Juist waar dit tot kabinetsbeleid is verheven komt het voornemen van Wiegel in een merkwaardig daglicht te staan, meende de VVD-er. De kamer vond ook dat er niet getornd mag worden aan de toe slag die PTT mensen ontvangen voor onregelmatige diensten. Deze toeslag moet gezien worden als een methode om zwaar en onregelmatige arbeid extra te belonen, hetgeen ook een rege- ringsstreven is. Deze wens heeft de Tweede Kamer gisteren geuit met het aannemen van een motie van de CDA-Kamerle- den Eversdijk en Van Zeil die met algemene stemmen werd aangenomen. In PTT-kringen was de vrees geuit omdat de regering aan de toeslag zou gaan tornen in het kader van de extra bezuinigingen die de regering voor ambtenaren wil doorvoeren. Staatssecrteta- ris Smit - Kroes van Verkeer en Waterstaat verklaarde eerder dat bij haar geen plannen bestaan iets aan de toeslag af te doen. Volgens PTT-kringen is minister Wiegel van Binnenlandse Za ken (en opperbaas van de ambtenaren) dit echter wel van plan. Tot 11 maart mag geen herziening van de belonings structuur plaatsvinden, om zwaar en onaangenaam werk beter beloond te krijgen. Een PvdA-motie om deze uitzondering op de loonpauze in te voeren werd door de.ruime kamermeerderheid afgewezen. Met socialisten stemden alleen D'66, PPR, PSP en CPN vóór. Een andere PvdA-motie waarin intrekking van de loonpauze werd gevraagd kreeg alleen de steun van PPR, PSP en CPN. De FNV is bereid om de weerstandskassen te openen als de bon den van overheidspersoneel akties gaan voeren voor behoud van de onregelmatigheidstoeslag voor ambtenaren. FNV-voorzitter Kok maakte gisteravond op een spreekbeurt in Losser bekend dat de Federatieraad van de FNV deze week heeft besloten de stakingskassen eventueel te zullen openen, in dien de bij de FNV aangesloten bonden van overheidspersoneel (ABVA en KABO) zouden besluiten tot akties over te gaan. Kamervragen over proeven op levende foetussen (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De Tweede-Kamerleden mevrouw G. Corne- lissen, F. Borgman en W. Deetman (allen CDA) hebben aan de staatssecretaris van volksgezondheid en de ministers van onderwijs en justitie vragen gesteld over proeven op le vende foetussen. Zoals gemeld werden deze proeven verricht door een arts van het Academisch Ziekenhuis in Leiden op levend geboren kinde ren na een abortus. Deze abortussen werden verricht in de Bloe- menhovekliniek te Heemstede. De kamerleden vragen de be windslieden na te gaan in hoeverre hier sprake is van strafrech telijke danwel onzorgvuldige medische handelingen zowel van de betrokken arts als van de abortuskliniek en het AZL. Ook willen zij de conclusies noren van een onderzoek dat door de medisch-ethische commissie van het Academisch Ziekenhuis wordt ingesteld.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13